Leiden opende zijn sporthal WEEKAGENDA Commentaar TE VEEL WOONSCHEPEN BINNEN LEIDEN Opluchting voor »3e/e zaalsporten Draagbare mode in Faam-kollektie Hoogkamer verzon de naam: 5-Meihal B| Horlogerv.d. WATER De enige Jazzavond van FB14 aap programma TOEKOMST AMESBEURS ,eidse dahlia's bekroond Klapstuk Postkantoren op 3 oktober K. enC. Zwembadvloer WOENSDAG 25 SEPTEMBER 19ó« FRIESE STAART- EN STOEL- TJESKLOKKEN, ZAANSE- EN SCHIPPERTJESKLOKKEN DIV. ANTIEKE STULKLOKKEN MODERNE SCHOORSTEEN- EN WANDKLOKKEN In ruime keuze en de beste merken Haarlemmerstraat 181 Altijd voordelig. 'a maandags gesloten. LEIDEN Een naam verzinnen, dat is moeilijk. Er moet niet diep over nagedacht worden of hij moet er zo, pats boem zijn. Een plotselin ge ingeving, die meteen goed is. Maar zo'n ingeving is er niet gauw. Ook niet bij een ambtelijke instel ling. Daarom was het zo'n goede en ook wel originele gedachte van B. en W. van Leiden voor de naamge ving van de „twee-in-één" sporthal aan de Boshulzerlaan een prijs vraag uit te schrijven. Een van de ruim honderdduizend Leidenaren zou toch wel op een toepasselijke naam kunnen komen, werd er van uitgegaan. Vergeet het maar. Toen burgemeester Van der Wil- Itgen gisteravond in zijn welkomst woord de naam „Vijf Mei-hal" noemde, ontlokte dat geen commen taar. Geen oho's of aha's. Het werd doodstil, men keek elkaar eens aan. haalde de schouders op en trok een gezicht van „nou, had men nu niets originelers kunnen bedenken". Ir. Schreuders zei later, dat hij het met zijn vier mede-juryleden toch wel heel moeilijk had gevon den uit de 708 inzendingen een naam te kiezen. „We gingen er van uit, dat de naam gemakkelijk uit te spreken moest zijn en ook goed in het gehoor liggend. Bovendien moest hij origi neel zijn en natuurlijk iets met de sport te maken hebben. Maar ja, die was er gewoon niet bij. Wel namen die met Leiden of het Leids Ontzet te maken hebben, met de actie '67. Latijnse of Griekse namen. Spreu ken en leuzen, namen van leden van het koninklijk huis, maar geen van de inzendingen vonden we nu dè naam. Toen hebben we maar een naam gekozen, die aangeeft, waar de sporthal ergens in Leiden te vin den is. Dat is ook makkelijk voor mensen, die van buiten de stad ko men. De Vijf Mei-laan weet ieder een. Nu. dan is de Vijf Mei-hal ook gauw genoeg gevonden". Er was slechts één deelnemer die deze naam ingezonden had en wel de heer W. J. Hoogkamer uit de Kersenstraat. Hij kreeg de beloning: f 250. De heer H. Brugman kreeg honderd gulden voor zijn inzending: Bevrijdingshal, die met de tweede prijs was gehonoreerd. De heer Brugman was overigens niet de eni ge, die deze naam had ingezonden. Hij moest met 4 anderen loten. Dat zelfde gold voor de heer J. van Beest, die de gelukkige was van drie inzenders, die de sporthal de naam „De Ton" had toebedacht. Verder waren er namen, die een eervolle vermelding kregen al* Leidorade, Balhalla, Hutsporthal. Spontania, De Bun en OPMARS (voor: Overheid, Particulieren, Mid denstand, Actiecomité, Resultaat en Sporthal). De heer Hoogkamer zei ons, dat hij de naam „Vijf Mei-hal" niet al leen had ingestuurd om te winnen „Ik ben als assurantie-bezorger en makelaar in vaste goederen een man, die altijd langs de weg zit in Leiden. Ik denk in „kwartieren". Ik kom in het Morskwartier, Kooi- kwartier en meer van die wijken. Ik dacht bij mezelf: ik moet niet aan de sport denken. Voor de oorlog was ik mede-oprichter van de sportver eniging „Morskwartier". Ik dacht, de naam moet de plaats aanduiden, waar dit ligt. Bovendien vind ik, 5 mei bracht de bevrijding en de sport hal bevrijdt Leiden eindelijk van de tijd. dat het geen binnensporten kon bedrijven. Nou, dat loopt parallel met elkaar. De naam Vijf Mei-hal stak voor mij overal boven uit". ,Jk voelde aankomen, dat ik een goede kans maakte, dat voel je als sportman in een wedstrijd ook. je weet, dat je goed zit maar ik had niet verwacht, dat ik de enige zou zijn. Ik heb overigens niet mee gedaan voor het geld, ik had toch wel aan de prijsvraag meegedaan, ook als er niets te winnen was ge weest. Ik bij hartstikke blij met die hal. Man. als ik zie wat hier ge beurt. dan loopt het water me in de mond. Vroeger liep ik op twee linker-voetbalschoenev. Wat heeft de sport nü niet voor. Gelukkig toch zeker". LEIDEN De werkgroep Jazz club Folk Beat 14 geeft zaterdag In de Hockey-kan tine Roomburg een jazz-avond met trio Kees Nix. De avond, die om 9 uur begint, staat voor iedereen open. Na afloop van het concert worden jamsessions ge houden. I E LEIDSE COURANT aril J- Wl 3ri Is een lawine stortte een grote hoeveelheid ballen gis Wond omlaag, toen jhr. mr. A. Feith een klein balle- tnhoog had gegooid in de richting van een blauw dat geheimzinnig hoven de hoofden van de circa )0 Leidenaars hing, die nieuwsgierig waren naar het dltaat van de moeizaam verlopen „kwartjes-actie". felijk met de worp werden de touwen waaraan het tk bevestigd was gevierd en op hetzelfde moment ede een groot aantal voethallen, basketballs, shuttles, h_0£isballen en alle andere hallen die gebruikt zullen ^estj'den in de sporthal de weg die de wet van de zwaarte- ganjcht voorschrijft. Vrolijk dansten ze naar alle hoeken k-soj de hal. Intussen was het blauwe doek horizontaal var|ien te hangen en was op een daaraan bevestigde wit- Itrook de naam te lezen van de sporthal: „Vijf Mei- ond1'. De 12e sporthal van Zuid-Holland en de 89e in re'giland was officieel geopend. Even tevoren had burge- °p kter mr. G. C. v. d. Willigen zijn kas kloppend en de der seggingen van de NSF 125.000) en die van het ert<* 160.000) geïnd, i o« I sport is binnen. Een opluch- gani^001" vele zaalsportverenigin gen We denken b.v. aan eredivi- strafet basketball Bona Stars dat V1JLthuiswedstrijden" moest spe- nog p Den Haag. Aan de handbal- I vepigingen die ieder weekeinde de Residentiestad of Poeldijk zjjn|ten trekken. En aan vele an- :urs, sportmensen, die zich in ge- kige gymnastieklokalen moes- stenkehelpen. Dat wil overigens 'b^jlzeggen, dat nu direct ieder- liit de zorg is. sporthal aan de Boshuizerlaan, een bijzonder fraai interieur yp\ doch aan de buitenkant een 5 l sombere indruk maakt (mis- n kan daar met een plastiek Qftoat aan veranderd worden) is I nu volkomen vol geboekt. Het andspctbal zal moeten wachten tot bestfemarkt-sporthal geopend wordt n inïtzelfde kan gezegd worden van tijksfcelrenners. vooJ nood is in ieder geval voor Heel gelenigd, alhoewel andere teri»sen hebben moeten ervaren, •aagfmet de ingebruikneming van aajBporthal de zaalsport een veel |re vlucht neemt en derhalve iiep om nieuwe speelruimte nog ja ah- wordt. actie om aan de ton voor de Meihal" te komen is niet al boeri - iuciimi ie ftvuicu u mei ai ^rheugend gekomen. Men is er tinelslotte £ekomen hetgeen met ven F z'-'n oorzaa't vindt in het rettingsvermogen van wethou- S. Sannes, die als blijk van de fdering daarvoor een cadeau opgef aangeboden door de Sport- totjting. 1 de| massa had dan wel luidkeels u rje geschreeuwd, maar toen '"001iaal een bijdrage werd ge ld bleef de beurs gesloten. n houding die ook gisteravond I getoond, want "in plaats van >UW ZELF met PLASTIC TENEN, die IEDEREEN IN HANTEREN t/m 1 okt. )UTRUST DEN HAAG DEN De Leidse firma Balle- :eft met een inzending dahlia's Floralies Internationales in entin (Fr.) de premier grand 1 d' honneur gewonnen alsmede medaille van de Société Natio- d' Horticulture en zeventien di to's van verdienste. het Franse dahliacongres hield eer J. M. Ballego een lezing over lesultaten van een onderzoek in Inwerking met ir. C. Broertjes het Instituut voor Toepassing [Atoomenergie. Hij constateerde, bestraling met succes wordt toe pt voor de veredeling van het rtiment. cademische examens DEN. 24 september Geslaagd: ex. geologie: de heer Th N Brouwer n); doet. ex. W. sociologie: mevr. Bentlnck-Willlnk (Nieuw Venn.p), fer J K M Gevers (Leiden), mej. A <1 Zee (Dellt).de heer F P Janzen •dorp). In groten getale op te komen ver schenen er slechts 1000 en waren op de demontabele tribunes nog lege plaatsen. Aan het programma waarmee gestart werd lag he<t in ieder geval niet. Kunst en Genoe gen voerde een knap stukje werk uit. Al ging het dan dit keer niet altijd feilloos de jubilerende vereni ging dwong toch ook nu respect af, wereldkampioenen waardig. Vlot en pittig was ook het jazzballet o.l.v. Marjolein Briër die met haar dames en één heer twee dansen uitvoerde. Speaker Cees van Oyen kon daar na een wedstrijd aankondigen die voor Leiden uniek was. Een rol- stoelbasketbalwedstrijd. Twee ploe gen van de Nederlandse Invaliden Sportbond bekampten elkaar gedu rende twintig minuten. Op hun eigen wijze schoten zij over het veld. Snel wendend met hun wagentjes, positie kiezend, sprintend, kortom er werd voldoende vaart in het spel gebracht om de wedstrijd aantrek kelijk te maken. En eenmaal bij de basket gekomen toonden zij zich veelal goede afwerkers van de aan vallen. Zo op he<t eerste gezicht lijkt het een verre van ongevaarlijke sport. Wagentjes die botsen, waardoor spelers soms ernstig bekneld lijken, dat alles jaagt de toeschouwers, die zich uitstekend met dit voor hem nog onbekende spel vermaakte, de schrik om het lijf. Coach Westbroek uit Leiden die van 3 tot 14 novem ber de ploeg zal begeleiden naar de Paralympische Spelen te Tel Aviv, ontzenuwde echter die angstige ver moedens en vertelde, dat slechts zel den lichte blessures voorkomen. Klapstuk van dé avond was de basketbal-interland tussen de stu- dentenploegen van Nederland en België. De Nederlanders met in hun midden de beide Bona Stars-spelers Pieter van Tuyl van Serooskerke, die zijn lengte ook nu weer uitbuit te door 11 treffers te scoren en Kees Pley die 7 maal succes had, namen al direct een ruime voor sprong, die aanvankelijk nogal eens gevaar liep, maar steeds veiliger werd en ten slotte via een 3024 ruststand uitmondde in een 7564 eindstand. De grote man bij de Nederlanders die evenals hun tegenstanders nogal eens faalden bij het nemen van de strafworpen, was v. Woerkom die 16 treffers voor zijn rekening nam. Vier minder overigens dan de uit blinker bü onze zuiderburen. De Prins, die twintig treffers noteerde. Woensdag 25 september Pieterskerk, 7.15 u.? oecumenisch avond gebed. Trouwzaal stadhuis. 4 tot 6 u.: spreek uur soc. raadsvrouw. Sporthal Boshuizerlaan, 7.45 u.: Aspasia R.dam. tafeltennis, tamboerijn, lange mat, tennis. Foyer Gehoorzaal, 8 u.: afd. Lelden Kon. Wilhelmlnafonds, voorlichting over kankerbestrijding. Steenschuur, 6, 8 u.: postzegelverzame laars. Donderdag 26 september Sporthal Boshuizerlaan, 7.45 u.: zaal voetbal, schermen, korfbal. Zijlsingel 2. 8u.: Evangellecentrum. film „Jeugd op drift". Vrijdag 27 september Bonaventura-lyceum. 8 uur: Hide Park avond voor middelbare scholieren t.g.v Vredesweek. Sporthal Boshuizerlaan, 7.45 u.: zaalhoc key. gewichtheffen, handbal, judo. jiu jitsu en karate. Gehoorzaal. 8 u.: uitreiking vakdiplo ma's aannemersoplelding. L.H..J-gebouw: tienersoc. en ouderenso- ciëteit. Boshuis, achter Hoflaan 76. 7.30 uu: ruil club. Den Burcht, 8 u.: alg. verg. Ons Grun- negerlaand. Zaterdag 28 september Sporthal Boshulzerlaan, 7.45 u.: badmin ton, volleybal. Old Dutch, Tw. Binnenvestgracht 15, 4 tot 6 u.: receptie Leidse Beddingsbrigade t.g.v. 50- jarig bestaan. L.H.J.-gebouw. Levendaal 101: mld- densoclëtelt. OEGSTGEEST: Het Witte Huis, 2 tot 5.30 u.: schaaksoc. Palamedes. MACH NEGEN Jeufddorp Jeugddorp zuid-west (Voorschoterweg, naast zwembad De Vliet). Geopend elke woensdagmiddag van 2 tot half 5 en elke zaterdag van 10 tot 4 uur voor Jongens en meisjes van 5 tot omstreeks 13 Jaar. Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen: apotheek Van Driesum, Mare 110, tel 20406. Apotheek R. van Breest Smallenburg te Leiderdorp en Apotheek Voorschoten zijn de gehele week geopend. BebandeUog oa ongevallen De poliklinische behandeling na ongeval len wordt van dinsdag 12 uur Cs middags) tot woensdag 12 uur waargenomen dooi het Dlaconessenhuls Van vrijdag 12 uui tot zaterdag 12 uur door het SL Eltsabeth- zlekenhuls (Hooigracht) Op andere werk dagen en op zondagen door het Acade misch Zlekennuis. Films CAMERA (2.30, 7 en 9.15 uur)-: IX ben nieuwsgierig (18 Jaar); vrijdag- en za terdagavond 11.30 uur: l'Avontura (18 Jaar). LIDO <2.30, 7 en 9.15 uur): De hel van Nacao (18 Jaar). LUX OR (2.30, 7 en 9.15 uur): De Samoe rai (18 Jaar). BEX (2 en 8 uur): De kanonnen van Navarone (14 Jaar); vrijdag- en zater dagavond 11-30 uur: This grazy sexy world (18 Jaar). STUDIO (2.30. 7 cn 9.15 uur): De bruid ging in het zwart (18 jaar). TRIANON (2.30, 7 en 9-15 uur): Guess who Is coming to dinner? (14 Jaar). Fims van donderdag af CAMERA (2-30, 7 en 9.15 uur)? Ik ben nieuwsgierig (18 Jaar); vrijdag- en zater dagavond 11.30 uur: Dr. Strangelove (18 jaar). LIDO (2.30, 7 en 9.15 uur) Wat niet weet, wat niet deert (alle leeftijden). LUXOR (2 en 8 uur): Camelot (14 jaar). REX (2.30, 7 en 9.15 uur): Mlnlpoker (18 Jaar); vrijdag- en zaterdagavond 11.30 uur: Lollypop, een meisje van zeventien (18 jaar).' STUDIO (2.30. 7 en 9.15 uur): Met jouw tanden in mijn nek (14 jaar). TRIANON (2.30, 7 en 9.15 uur): Bando lero (14 jaar). Bezoekuren ziekenhuizen Academisch ziekenhuis voot patiënten In klasse la. Ib en 2e: dagelijks 1030- 11.30, 14.30—16 en LF—SO uur. Voor patiënten In klasse l. maandag woensdag, donderdag en vrijdag 18.15- 19. dinsdag 13—14. zaterdag 15—18, zondag algemeen christelijke en nationale feest dagen 14.30—18 uur. Vrouwenkliniek: 18.45—19 30. uur. zat zondag 15.30—17 uur. Klassepatlënten op de vrouwenkliniek dagelljgs 10 30—11J0. 14—16.30 en 10—20 uur. Op de afdelingen verloskunde en kin dergeneeskunde kunnen kinderen bene den de 18 resp 12 laar niet worden toe gelaten. In het belang van de patiënten kunnen niet meer dan twee bezoekers tegelijk bij een patiënt worden toegelaten. Dlaconessenhuls Lelden derde klas da gelijks 2 tot 3. dinsdag donderdag en zondag bovendien van 7 tot half 8; twee de klas dagelijks van 2 tot S en van 1 tot 8; eerste klas dagelijks van tl tot 12, 2 tot 3 en 7 tot 8. Ellsabethziekenhuis Lelden: derde klas dagelijks van 2 tot S en 's avonds van kwart voor 7 tot half 8. kraamafdellng dagelijks van 3 tot 4 en 's avonds van kwart voor 7 tot half 8; tweede klas da gelijks van half 12 tot 12, 2 tot 3 en kwart voor 7 tot half 8; eerste klas dagelijks van half 12 tot half 8. Annakllnlek Lelden; dagelijks van nali twee tot half drie en bovendien op dins dag- vrijdag- en zaterdagavond van zes tot zeven Klassepatlënten dagelijks van half twee tot half vier en elk* avond van zeven tot acht Psychiatrisch ziekenhuis Endegeest: dinsdag en vrijdag 13 tot 14.30 uur. zon dag II tot 12 en 2 tot 3 uur. ALPHEN-Rijnoord alle Klassen dage tljks van half 5 tot half 8. op zondag van 4 tot half 8 Kinderafdeling dagettiks van 3 tot 6 met bovendien óp dinsdag en donderdag een balfuurje voor vader* van 6 tot half 7. KATWIJK - Zeehospitium, longkliniek dagelijks van half 3 tot half 4 dinsdag en donderdag evenwel van 7 tot 8: tbc- afdeling dagelijks van half 3 tot half S Revalidatiecentrum dinsdag en donderdag van 7 tot 8 en zaterdag en zondag van half 3 tot half 5; Revalidate- centrum kinderen woensdag van 7 tot 8 zaterdag en zondag van half drie tol half vijf Longkliniek en tbc-afdeltng kinderen woensdag van 1 tot 8 en rater dag en zondag van half 3 tot half NOORDWUK - Sole Mlo Klasse-pa- tlënten dagelijks van 3 tot half 5 en 's avonds van 7 tot 8; zaalpatiënten ron des. van I tot 3. dinsdag van 1 tot hall 1 donderdags van half 7 tot halj 8 cn zaterdags van I tot half 8. Musea en Hortus Museum Volkenkunde, Steenstraat: op werkdagen van 10 tot 5 u.. ook zaterdag, zondag van l tot 5 uur. Museum Oudheden, Rapenburg: op werkdagen van 10 tot 5 u. ook zaterdag zondag van 1 tot 5 uur Sted Museum De Lakenhal, Oude Sin gel op werkdagen van 10 tot 4 u.. zon dags van 1 tot 4 uur Hortus Botanicus (Rapenourg) op werkdagen van 9 tol 12 en van tot 5 uur. kassen zaterdags en zondags geslo ten Tentoonstellingen Chr. technische school. Vijf-Meilaan vanaf 23 sept. beroepententoonstelling. Lakenhal, tentoonstelling beelden R J Maingay en etsen Benno Randolfi, open 28 sept. tot 23 okt. dag. 10 tot 17 u„ zon dag 13 tot 17 uur. Trappenhuis Rapenburg 73: schilderijen Henk van der Vet tot 26 september. Galerie Walenkamp, Nleuwsteeg 11: ten toonstelling schilderijen en lichtdrukken Alfred Eikelenboom. van 18 sept. tot 4 oktober. Kijksrnus. Volkenkunde: zomertentoon «telling Viva Mexico (kenmerkende cul (uur-hlstorlscne facetten van hel Mexico van vroeger en nu), tot 1 december Galerie Van der Vllst, Botermarkt 3. schilderijen Rudl Polder. vaD 6 tot en met 28 sept., dlnsd. tot en met zat. 9 tot LEIDEN In een bijzonder pret tige sfeer presenteerde modehuis De Faam gisteravond zijn wintercollec tie. De organisatoren waren uitge gaan van één woord: Parijs; daar hadden zij de show omheengebouwd. Als decoratie waren er lichtbeelden van de modestad op de achtergrond en Franse melodietjes als muzikale begeleiding, door Frans Konijnen burg op het hammond-orgel gespeeld. In de pauzes zong zangeres Linda Ross chansons. De hele collectie is erop berekend een strenge winter zo aangenaam mogelijk te maken. De kleuren zijn donker. Vele tinten grijs, bruin, zwart en groen. Soms een oud-roze pakje of namiddagjurk. De mantels hebben een klassiek model, recht of iets uitlopend, met nertskraag of ceintuur. Vaak zijn ze met bont ge voerd. Scheerwol is een veelgebruikt materiaal in de collectie. De japon nen zijn recht met strikceintuur of gerend met verhoogde taille. In de kleine maten pittige korte modellen in marine-blauw, afgezet met rood of wit. Voor de grote maten een zeer rui me keuze. Deux-pièces en japonnen in slank-makende modellen en ge dekte kleuren als chocolade-bruin, zwart en zacht appelgroen. De deux-pièces in de kleine maten heb ben heel korte jasjes tot aan de tail le, of lange jasjes tot een decimeter boven de overigens vrij lage rok- zoom. Op het gebied van de herenmode is weinig verandering te zien. Slanke donkere kostuums, voor de jongens heupbroeken met soms uitlopende, maar meestal rechte pijpen. Ook hier veel bruin met groen en zwart. De jassen zijn donker en reiken tot vlak boven de knie. Men kan van alle modellen zeg gen, dat ze zeer draagbaar zijn. Het was een goede, overzichtelijke show. LEIDEN Op 3 oktober zullen de postkantoren te Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest tot 10 uur zijn geo pend voor de normale dienstuitvoe ring. De postagentschappen zijn die dag gesloten. De lichting van de bij- brievenbussen zal om 9 uur en 16 uur geschieden. Aan het hoofdkan toor Gerestraat heeft de laatste lich ting plaats om 19 uur. De eerste brief post bestelling zal normaal worden uitgevoerd. De bestelling van pakketpost en aange tekende stukken vervalt. De zelfbedieningsruimte van het hoofdkantoor Gerestraat blijft nor maal geopend. Voor het voeren van telefoon gesprekken en het aanbieden van te legrammen (telefoonnummer 009) kan men terecht in de openbare te lefooncellen. TfEERTIG JAAR K. en G. in Lei- den. Het is een dubbele geluk wens waard. De eerste gaat van zelfsprekend naar het jubileren de korps zelf. De tweede is voor Leiden, dat door de spectaculaire successen van K. en G. zijn naam gelauwerd zag. In de loop van deze veertig jaar is in Lelden veel jeugdwerk uiteen gevallen. De traditie werd het breekpunt. Waaraan heeft K. en G. zijn positie en reputatie te danken? Ten eer ste aan de frisse wind die door het korps waait. Er is vriendschap en plezier, maar ook discipline. Wie beweert dat „de jeugd van tegen woordig" niet meer onder strakke leiding wil staan, vindt in K. en G. een duidelijk tegenbewijs. Het ligt er maar aan hoe die leiding zich laat gelden. Nu, dat zit bij K. en G. kennelijk wel goed. Wat K. en G. ook bijeenhield, was de sterke wil om boven een mid delmatig amateurisme uit te ko men. De instructeurs hebben er uitgehaald wat er in zat. Dat was veel en het werd steeds meer. De bronnen van dit succes zijn: in structie, inspiratie en studie. Daar door bleef het repertoire van K. en G. ook niet op een bepaald punt steken. Het korps wist zich aan te passen, zonder zijn eigen aard te schaden. K. en G. heeft nu een reputatie op te houden. Voor elk lid betekent dat het inbouwen van een stukje ver antwoordelijkheid in zijn muzi kale liefhebberij. Dat de K. en G.- ers daartoe bereid zijn, staat bij dit jubileum buiten twijfel. Dat be tekent: voor K. en G. is er toe komst. Het is de voornaamste re den om dit jubileum groots te vieren- T^EN grondig technisch onderzoek vergt tijd en die heeft men er na in Katwijk gelukkig voor ge nomen. De conclusie was, dat men voor de beweegbare vloer van het zwembad beter een ander bewegingsmechanisme had kunnen kiezen. De vraag komt op. waarom eenzelfde grondig onderzoek niet is verricht, voordat men zijn keuze ten aan zien van het bewegingsmechanisme bepaalde. Het ligt toch voor de hand, dat de deskundigen ook dan tot een gelijke conclusie zouden zijn gekomen. De indruk, die wij van het begin af aan hadden en waaraan wij enkele malen uiting gaven, lijkt nu be vestigd: het gemeentebestuur van Katwijk heeft zich een kostbaar experiment in de maag laten splitsen. Dat experiment is min of meer mis lukt, de praktische kennis van de vloerleggers is verrijkt en de ge meente moet maar zien, hoe zij de zaak voor honderd procent be- drijfszeker krijgt. Aan het nut van een beweeghare vloer hebben wij nooit getwijfeld! Er zijn echter zoveel dingen, die handig en bruikbaar zijn, maar in het huidige stadium alleen met veel pijn en moeite en ten koste van veel geld te verwezenlijken. Wie met beide benen op de vloer staat, bezint zich, voorat hij er aan begint. LEIDEN Leiden is een stad van woonschepen. Woonschipbewo ners liggen hier graag. Vooral be paalde singels zijn gewilde lig plaatsen. Toch is het gemeente bestuur van oordeel dat er te veel woonschepen binnen de veste zijn. B. en W. worden bij herhaling geconfronteerd met het probleem, dat het aantal woonschepen bin nen Leiden heeft geschapen. Het gemeentebestuur streeft er dan ook naar, het aantal geleidelijk te beperken en de schepen zoveel mogelijk te lokaliseren in bepaal de gebieden. De vermindering zal vooral geleide lijk gaan, zo bleek ons bij nadere informatie Het is niet zo dat de woonschipbewoners moeten vre zen. op een kwade dag een briefje in hun bus te vinden met de ver melding dat zij binnen enkele we ken moeten zijn verdwenen. Een van de mogelijkheden is, andere ligplaatsen te vinden. Een andere mogelijkheid: geen vergunning meer verlenen voor bepaalde plaatsen als deze zijn verlaten. In openbare gemeentewateren lagen eind vorig jaar 145 woonschepen en 4 kantoorschepen. In provin ciaal water 49 woonschepen, in water van de firma Noordman 32, in water van de Ned. Spoorwegen 10 en in particulier water 11. In totaal op 31 december vorig jaar 251 schepen binnen de gemeente Leiden. Er is een toeneming van het aantal waar te nemen: eind 1962 lagen er in totaal 214 schepen, eind 1963 209. eind 1964 217, eind 1965 218, eind 1966 241 en eind 1967 dus 251. De woningnood zal hierin ook wel een rol spelen De tegenwoordige wettelijke rege ling garandeert nog steeds een vrije liggelegenheid. B. en W. hebben de directeur van gemeentewerken opdracht gege ven te onderzoeken of voor de Haarlemmertrekvaart een aan vaardbaar alternatief kan worden gevonden, waardoor ook aan de verlangens van het gemeentebe stuur van Oegstgeest in verband met het nieuwe recreatiegebied zou worden tegemoetgekomen. Foto Van der Horst

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 3