ZOON VOOR BEATRIX Commentaar Premier wenst de ouders geluk Al vijftien doden in Mexico uiker- ïbrieken eer stil? Tarieven voor brieven en briefkaart omhoog Het Kwartet Bevalling verliep naar wens Weer langs operatieve weg In Utrechts ziekenhuis Blijdschap Polders Jadeaus naar Drakensteyn ONLUSTEN BREIDEN ZICH NOG UIT FELICITEREN TEN PALEIZE Schillebeeckx in opspraak Minder koel 4b Nieuwe Leidse Graiant Woensdag 25 september 1968 - 49ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Nleuwi CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING mijn hert in teghenspoet!" Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Prinses Beatrix UTRECHT - Prinses Beatrix heeft vanmorgen in liet academisch ziekenhuis in Utrecht het leven geschon ken aan een gezonde zoon. Evenals prins Willem- Alexander kwam het prinsje langs operatieve weg ter wereld. De bevalling verliep overigens geheel naar wens, zo deelden prof. dr. W. P. Plate en dr. J. Druk ker mee. Bij zijn vertrek uit het zieken huis om half twaalf deelde prins Claus de wachtende jour nalisten mee, dat zijn zoon om twaalf minuten voor negen is geboren en dat hij blauwe ogen heeft. Het juiste gewicht is 3.870 gram en de lengte 53 centimeter. Verder zei hij dat zijn vrouw het uitstekend maakt. Klachteridienst bezorging 18.00—19.00 uur ALS er in de koninklijke familie een kindje binnenkomt, is er blijdschap by heel ons Nederlandse volk. dat gaarne deelt in de vreugde ook om deze jonggeboren prins. Het gezinnetje van onze kroonprin ses ?n haar man is door deze nieuwe geboorte almeer tot een gezin uitge groeid. Wie zou geen dankbaarheid gevoelen bjj deze geslaagde bevalling? Onze gelukwensen zijn voor de ge lukkige ouders en voor Willem- Alexander, aan wie het broertje wel zal zijn besteed. IN TRECHT Om in het Academisch cenhuis in Utrecht de rust, die zo- voor de prinses als voor de andere ënten geboden is, te waarborgen, is niet mogelijk bloemen of cadeaus behoeve van de prinses aan het tenhuis aan te bieden. Ij die een blijk van medeleven in vreugde om de geboorte van hun lede zoon aan het prinselijk paar len doen toekomen, kunnen daaraan rgen tussen 10.00 uur en 16.00 uur kasteel Drakensteyn gevolg geven. particuliere secretaresse van de bses en de prins zal dit namens hen ontvangst nemen, zo deelt de RVD .0 EN HAAG De ongekend zware inval van de laatste dagen dreigt hele suikerbietencampagne te wrichten. Gisteren begonnen de rieken te draaien overeenkomstig van te voren vastgestelde cam- neplan van 85 dagen. Er worden ter zo weinig bieten aangevoerd, de kans groot is dat de fabrieken het eind van de week al weer en moeten worden stilgelegd. )it is in Nederland nog nooit het al geweest. De bietenakkers zijn ledig doorweekt en staan op som- ;e plaatsen zelfs blank van het er. Daardoor is het onmogelijk de zware rooimachines op het d te komen, laat staan iets te kun- n uitrichten. ,11e werkzaamheden worden mo- nteel sterk vertraagd. De landbou- rs zullen in de komende dagen van e „droge periode" gebruik maken or het rooien van de suikerbieten, zou men terug moeten grijpen op handwerk hiervoor. Sr zijn dit jaar in ons land ruim 3.000 hectare suikerbieten ver- iwd. Onder normale oogstomstan- leden wordt de opbrengst geschat zo'n vijf miljoen ton in totaal, ir te veel regen en te weinig zon j het suikergehalte echter laag. Ook Iders in Europa hindert het weer de llkerbietenoogst. MEXICO CITY Voor de derde achtereenvolgende nacht is in Mexico City gevochten tussen studenten, oproerpolitie en leger eenheden. Er zouden in de Mexi caanse hoofdstad zeker vijftien inwoners om het leven zijn ge komen. Bij de doden is een kind van twee jaar. dat getroffen werd door een verdwaalde kogel. Het aantal gewon den wordt geschat op 35. Waar het is mogelijk dat er veel meer zijn, omdat veel gewonde studenten zich niet in de ziekenhuizen durven laten behan delen, uit vrees voor arrestatie. Bij relletjes van vannacht zijn weer 200 studenten aangehouden. Er zijn nu in totaal bijna duizend stu denten en middelbare scholieren in hechtenis. In een gevangenis worden nog eens 2000 studenten vastgehou den, die tijdens de betogingen van twee maanden geleden werden opge pakt. Het leger moest er gisteren aan te pas komen om de orde te herstellen. Met 400 pantserwagens slaagden stoottroepen erin de technische ho geschool te bezetten. Dit gebouw werd door de studen ten als hoofdkwartier gebruikt, nadat militairen eerder de universiteit had den bezet. Met deze akties hoopt men de betogingen te onderdrukken. Door de felle vuurgevechten durf den zich geen bewoners van de wijk waar de universiteit ligt op straat te vertonen. De politie heeft de stadsverlichting uitgedaan.' Door de vele branden kreeg de wijk een spookachtige aanblik. Vele bewoners verlieten het stadsdeel. Er is brand gesticht in de kantoren van het staatsenergiebedrijf. Studen ten bekogelden de brandweer bij het blussingswerk. In Mexico City, waar al duizenden sportlieden uit alle delen van de we reld zijn aangekomen voor de Olym pische Spelen, neemt de vrees toe, dat studenten en middelbare scholie ren zullen trachten de Spelen in de war te sturen. Alleen de voorzitter van het Inter- nationale Olympische Comité. Avery Brundage, blijft optimistisch. Hij heeft van de Mexicaanse autoriteiten j de verzekering gekregen, dat zij de j toestand „volledig onder controle hebben en dat de Spelen niet in ge vaar zijn." Inmiddels bewaken legereenheden het Olympisch stadion, waar dage lijks de openingsceremonie wordt ge- repeteerd. Toeschouwers zijn re serve-eenheden van het leger, omdat de leiding het niet verantwoord acht burgers toe te laten. DEN HAAG Morgen zullen ter gelegenheid van de geboorte van de Oranjeprins felicitatieregisters gete kend kunnen worden in paleis Soestdijk, het paleis Lange Voorhout te Den Haag en paleis Het Loo in Apeldoorn, van 9 tot 5 uur. HILVERSUM Op de televisie zal vanavond een feestelijk program ma worden uitgezonden in verhand met de geboorte van het prinsje. Om 17.35 uur brengt de NTS „Een boeket voor grote mensen", waaraan vele Nederlandse artiesten meewerken. Dit is de eerste, door prins Claus gemaakte, foto van het nieuw geboren prinsje: een flinke, wel geschapen jongen van 3870 gram. UTRECHT Het Franse dagblad Le Monde meldde gisteren, dat de congregatie voor het geloof te Rome een onderzoek instelt naar de op vattingen van prof. E. Schillebeeckx uit Nijmegen. Opvallend is, dat de Duitse theoloog Karl Rahner met dit onderzoek is belast. Rahners op vattingen verschillen niet veel van die van Schillebeeckx en tegen hem is ook een onderzoek gaande. Kar dinaal Alfrink denkt, dat hei nog wel los zal lopen. (Zie pagina Kernmerk.) Kort na acht uur vanmorgen was het medisch team, dat de Kroonprinses bij de bevalling heeft bijgestaan, opgeroepen. Prof. Plate zelf was toen al in het ziekenhuis aanwezig. De Prinses was gisteravond naar het ziekenhuis gebracht, maar toen bleek dat de bevalling nog wel even op zich zou laten wachten. Om streeks kwart voor acht vanmorgen was prins Claus weer in het zieken huis, drie kwartier later gevolgd door koningin Juliana. Nog geen half uur later zou de bevalling achter de rug zijn. Dm zes minuten voor tien gaf de Rijksvoorlichtingsdienst het volgen de communiqué uit! „Heden, op 25 september 1968, heeft Hare Koninklijke Hoogheid prinses Beatrix in het academisch ziekenhuis te Utrecht het leven ge schonken aan een flinke welgescha pen zoon. De bevalling, die langs operatieve weg heeft plaatsgevon den. is geheel naar wens verlopen. De toestand van moeder en kind is goed." Via radio In een directe radio-uitzending las de directeur van de RVD, dr. G. J. Lammers, dit communiqué voor, di rect daarna gevolgd door een geluk wens van premier De Jong (zie el ders deze krant). In een oogwenk waren de vlaggen op de meeste stadhuizen en belang rijke gebouwen in ons land in top gehesen. Vooral in Utrecht, werd ook door particulieren druk gevlagd. De Nederlandse Spoorwegen lieten het grote nieuws van de geboorte op vrijwel alle grote stations omroepen. Gisteravond Prinses Beatrix was gisteravond om even voor half acht in het zie kenhuis aangekomen. Er was nog maar weinig belangstelling toen de door prins Claus bestuurde hofauto het ziekenhuisterrein opreed. Ook bij de geboorte van prins- Willem-Alexander werd de Kroon prinses in de vooravond naar het ziekenhuis gebracht. Precies 24 la ter geschiedde de bevalling. Prof. Plate was gisteravond in het ziekenhuis aanwezig toen de Prinses aankwam. Om enkele minuten over half acht vertrok hij. Duidelijk was dat de geboorte niet dezelfde dag meer werd ven acht. Even later trokken de Utrechtse politierechercheurs zich terug. Om streeks negen verliet ook prins Claus het ziekenhuis. Prof. Plate kwam om half elf voor de tweede keer naar het ziekenhuis, maar tien minuten later vertrok hij weer. Tot de wachtende fotografen zei hij: „Als ik u was zou ik van nacht rustig gaan slapen Dit advies bleek later maar al te juist te zijn geweest. Meer dan tien uur zouden nog verlo pen alvorens de prins werd ge boren Scholen blijven morgen dicht DEN HAAG In verband met de geboorte van de tweede zoon van prin ses Beatrix en prins Claus zullen de scholen morgen dc gehele dag vrijaf hebben. N het blad „Melk" van de CMC, de grote coöperatie van veehouders in het Westen des lands, trof ons een uitnemend artikel over dc samen voeging van waterschappen, geschre ven door „Uw man uit de praktyk". De ons onbekende schryver waar schuwt tegen de aandrang van pro vinciale besturen om van de vele wa terschappen in hun gebied een groot aantal samen te voegen tot grotere eenheden. De schrijver zou niet tegen concen tratie zyn, als zou vaststaan dat grotere eenheden de taak van de kleine waterschappen beter en goed koper zouden vervullen. Maar daar aan gelooft de schryver niet. Hy meent, dat bestuursleden uit de polders, met hun goede kennis van de plaatselijke toestand, de voorkeur moeten hebben boven een ingenieur die ver van de polder woont. Wij delen deze opvatting. Wy meen den ook, dat Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland tot voor kort al thans alleen daar concentratie van waterschappen bevorderen, waar waterstaatkundige eenheid van de polders daartoe aanleiding gaf. Wij achten dit een juist standpunt cn hopen dat het provinciaal bestuur dit standpunt zal blyven innemen. Op het terrein van ondernemingen moge concentratie veelal ter wille van kostenbesparing nodig zjjn. men mag uit deze wenselijkheid niet de conclusie trekken dat derhalve ook polders moeten worden samengevoegd. Elk terrein moet op zichzelf worden bezien. W inst in 1969: 170 miljoen O BETALING ABONNEMENT Wij verzoeken onze abonnees, die gewend zijn het abonnementsgeld te gireren, gaarne vóór 1 okt. a.s X 14 IA voor bet 4e J kwartaal of voor de r oktober over te schrijven op onze post rekening nr. 5.89.36. De abonnees, die gewoonlijk per kwitantie betalen, doch inmiddels in het bezit zijn van een post rekening, wordt eveneens verzocht, ter besparing van incassokosten, bovenstaand bedrag te gireren. Uiteraai'd geldt dit bericht NIET voor abonnees die ons een machti ging tot automatische afschrijving hebben verstrekt. (Van onze parlementsredactle) DEN HAAG Brieven tot 20 gram gaan 25 cent kosten, briefkaarten worden verhoogd van 15 tot 20 cent en het aan- tekenrecht en het postwissel tarief worden gebracht van 75 cent op een gulden. Tarieven voor brieven boven 20 gram, drukwerken, nieuwsbladen en postpakketten blijven onge wijzigd. Dat zijn enkele van de concrete verhogingen die reeds in de Miljoe nennota waren aangekondigd en die in de memorie van toelichting op de begroting 1969 van de PTT nader worden omschreven. De tariefverhoging is niet alleen noodzakelijk, aldus minister Bakker van Verkeer en waterstaat, gezien de budgettaire situatie van het Rijk, maar ook omdat de rentabiliteit van de PTT tot beneden een redelijk ni veau zou dalen. De PTT zou dan een groot financieringstekort krijgen, waardoor de noodzakelijke investe ringen achterwege zouden blijven. Zonder verhoging en een bscheiden loonstijging zou deze rentabiliteit I dalen tot 5 procent (1967: 6.6). maar I door de maatregelen stijgt liet per- I centage naar 7.4. I De tariefsverhoging levert het Ryk volgend jaar 100 miljoen op. De pos!tarieven en het abonnement op de draadomroep gaan 1 februari om hoog. de andere tarieven al op 1 ja- I nuari. Dat z(jn: I Telefoonabonnement in een sector i met minder dan 2000 aansluitingen: van 11,50 naar 13,50; in een sec tor met meer dan 2000 aansluitingen van 12,25 of 13 naar 15 per maand. De kosten bij verhuizing wor- kosten bij verhuizing worden ver hoogd van 20 tot f 35. Zo ook her- j aansluiting: ƒ2,50 tot ƒ5. Dit alles den verhoogd van 20 tot 35. Zo j ook heraansluiting: 2,50 tot 5. Binnenlandse telegrammen. De - eerste tien woorden kosten per 1 ja nuari 3 in plaats van 2,50. Elk woord boven dat minimum kost 20 cent (nu 15 cent). Telexaansluitingen: 150 (was 120). Abonnement draadomroep: 3,50 I (was ƒ3). Voor vervolg zie pagina 9 DEN' HAAG Direct na dc be kendmaking sprak minister-president P. J. S. de Jong de volgende geluk- wens namens de regering uit: „Opnieuw beleven wij vandaag de geboorte van een kind in de konink lijke familie. Prinses Beatrix heeft het leven geschonken aan een zoon. Temidden van het vele verontrus tende wereldnieuws dat ons dc afge lopen tijd bereikte, vurvult dit be richt ons met vreugde en dankbaar heid." Namens allen in het koninkrijk richt ik een hartelijke gelukwens tot j Prinses Beatrix en Prins Claus, tot 1 de grootouders en de overige fami- lieleden. We denken daarbij ook aan het jonge prinsje Willem -Alexander, dat een broertje heeft gekregen een van de grootste belevenissen in het leven van een kind. I Bij een gebeurtenis als deze voe- j len wij weer, hoe onze verbonden heid met het vorstenhuis een leven de werkelijkheid is. Nu koningin Juliana als gelukkige moeder en grootmoeder aan de wieg van haar derde kleinkind staat, is het goed in gedachten even terug te gaan naar nog niet zo lang geleden, toen de erfopvolging in het huis t fn I Oranje op een smalle basis leek te I rusten. Het besef, hoe beter het nu is. kan onze dankbaarheid vandaag verdiepen. Voor het gezin van Prinses Bea trix en Prins Claus, dat is voorbe stemd om een bijzondere plaats in ons midden te gaan innemen, is hel een zegen dat daarin ook de onbe vangen wereld van kinderen, met zo eigen menselijke vreugden en zor gen, haar plaats gaat innemen. Moge dit kinderleven, dat we met liefde en genegenheid zullen volgen, onder Gods leiding ongestoord tot volle ontwikkeling komen." DE BILT Een rug van hoge luchtdruk boven West-Frankrijk cn de Noordzee verplaatst zich langzaam naar het oosten, zodat er een eind komt aan de aanvoer van koele lucht uit het noorden. Intussen is de depressieactiviteit op dc oceaan toegenomen en druk- dalingen hiermee samenhangend breidden zich naar West-Europa uit. Op de nadering van een fron tensysteem. behorend bij een de pressie bij Ierland, kripmt de wind in onze omgeving naar zuidelijke lichtingen en moet het komende etmaal op meei bewolking gere kend worden met regen ot' mot regen. De temperaturen zullen daarbij iets hoger zijn dan van daag. DE BILT Vanuit het zuid westen toenemende bewolking met plaatselijk regen of motre gen tot ma'.ig of krachtig en langs de kust mogelyk tot hard toenemende wind uit zuidelijke richtingen. Dezelfde temperatu- ren als vandaag of iets hogere. septembetzon op 6,33, onder 'R 29: maan oo 12.08. onder 19,47. NUENEN De vierjarige A. Kij- pers uit Nuenen werd gistermiddag vlak voor zijn ouderlijke woning door een personenauto aangereden, toen hij met zijn step de straat overstak. Het kind was op slag dood.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1