Late vakantiereis langs Zwitserse monumenten de glazen muur Dikstaartje was ongehoorzaam... ZATERDAG 21 SEPTEMBER 194» [van k I deze eenheid te kunnen dhaven heeft de Zwitserse linistratie enkele bouwwer- geweld moeten aandoen; zo- zelfs dat in één geval een in figuurlijk omvergehaald is. bedoel de zegel van 70 r de afbeelding van de kerk Dl Petrus en Stefanus in Bellin- 968 a. Omdat in het strakke sys- vooim van deze serie het waarde- NTPer steeds in de linkerboven op de zegels voorkomt, dC ontwerper in dit Seval i de ;rkz ede tn een moeilijkheid i.e. de to- die sinds de 15e eeuw aan de ierkant van de kerk staat t op de plaats waar het waar- ijfer moest komen. Sinds 1960 hebben de Zwitserse posterijen hun permanente postzegels voorzien van afbeeldingen van his torische gebouwen; slechts de vier lage waarden bevatten motieven uit de postgeschiedenis. In de loop der jaren is deze serie architectonische monumenten uitgegroeid tot een 25- tal zeer fraaie zegels, waarbij de een heid van lay-out opvallend is. zwaar in Bern aangekomen, dat de zegel drie jaar later door een van fr. 2.80 werd vervangen. Het waardecijfer stond echter weer in de linkerbovenhoek en de to ren was helemaal niet meer te zien. Dat was dan ook precies de overweging van de PTT: als men voor de kerk staat, kun je de toren aan de achterkant van het op de zegel van 5 r voorkomt, stamt in zijn oorspronkelijke vorm uit de 11e eeuw. Na in het bezit van de Habsburgers ge weest te zijn, was het van 1433-1798 de zetel van de land voogdij van Bern. Tegenwoordig gebruikt men het als conferentie oord. Glarus kreeg zijn aandeel door het Freulerpaleis te Nafels (10 r), een_ gebouw in de 17e eeuw gesticht door Caspar Freuler, Postzegelrubriek door J. J. M. KIGGEN Vie schetste de toorn van de nsen van Bellinzona, die op i zegel de toren van hun kerk huisd zagen naar de rechter- ll' ^Slijkbaar zijn de protesten zo gebouw ook niet zien! En zo is het gebleven. Nieuwe waarden Inmiddels zijn op 12 september weer negen nieuwe waarden aan de serie toegevoegd. De reden hiervan was, dat op de nu verschenen zegels niet alle kan tons of halfkantons met hun historische gebouwen figureer den. En omdat Zwitserland sterk kantonaal leeft, moesten de misdeelden ook tevreden worden gesteld. Ik geef u een korte beschrij ving van deze nakomertjes: het slot van Lenzburg in Aargau, dat commandant van de Zwitserse garde aan het hof van Lodewijk XIII. Dit renaissance-gebouw is thans streekmuseum. Op de zegel van 15 r figureert de Mauri ti- uskerk in Appenzell uit het jaar 1061. Een van de indrukwekkende huizen waaraan Zwitserland zo rijk is, is het Plantahuis in Sa- medan (Graubünden), het ro- maanse gebied. Dit is een zoge naamd dubbelhuis uit de 18e eeuw, dat door de families Planta en Salis bewoond werd. Dit monument met zijn fraaie betimmeringen, meubels en be langrijke retoromaanse biblio theek is thans eigendom van de stichting voor romaanse cultuur. Van de dikwijls zo bijzondere dakconstructies van Zwitserse huizen ziet u op de zegel van 30 r prachtige specimina, zoals die Gais op zijn marktplein sie ren. Rondom het jaar 1200 werd in Neuchatel het kasteel en de kerk in, gotische stijl door graaf Ulrich II gebouwd. Gestyleerde afbeel dingen komen voor op de zegel van 50 r. Het land van Ticino meldt zich op de zegel van fr. 1.- net de renaissancekerk Santa Cro- ce van Riva San Vitale. Basiliek Deze kerk is gesticht door de pauselijke geheimschrijver Gian Andrea della Croce. De stad Pay- erne (Waadt) is gerepresenteerd (fr. 1,20) door de vroegere abdijkerk, die in de 12e eeuw op de resten van een Romeinse basiliek werd opgetrokken. Als laatste in de serie (fr. 1,50) een poort van de stadsmuur ge naamd Porte de France, in Por- rentruy (Jura). Van 1527 - 1792 was deze stad residentie van de prinsbisschop van Basel. Op 12 september zijn nog vier herdenkingszegels door Zwitser land uitgegeven ter gelegenheid van de volgende feiten: 50 jaar Zwitserse ongevallenverze keringen; 125 jaar kantonale postzegels van Zürich en Genève; 25 jaar vereniging voor streek- planning en 100 jaar rijnvaart- overeerj comst. Alle vier interes sante bijdragen voor thema-ver zamelaars. Hor. 1. jongensnaam, 5. gestolen buit (barg), 9. Europeaan, 14. een maal, 16. meisjesnaam, 18. einde, 19. myth, figuur, 21. pet (Vlaams), 22. rivier in Engeland, 23. voegwoord, 24. soort van kabeljauw, 26. luitenant (afk), 27. plaats in Utrecht, (De) 29. Noors christenprediker in Groenland, 31. stap, 32. gesloten, 34. een zekere, 35. klank, 37. gekleurde plaat, 39. jongensnaam, 41. votre excellence (afk), 42. jon gensnaam. 43. wiel, 45. aardsoort, 46. onbep. voornaamw., 47. in het jaar der wereld (afk Lat), 48. plaats in Spanje, 50. nevens, 52. soort hond, 53. vreemde munt, 55. aanw. voornaamw., 56. hoepel, 57. snelle voortgang, 60. stad in Zwitserland, 61. telwoord, 62. ontwerp, 64. priester (afk), 65. boomloot, 66. uurwerk, 68. spijltje, 70. rustig, 72. soort gebakje, 74. zijtak Loire, 75. gekeerd naar, 76. rode spaanse wijn, 77. verlegenheid (fig). Vert. 1. begrip, 2. palmboom, 3. deel van een auto, 4. plaats in Gelderl., 6. nevenschikkend voegwoord, 7. boom, 8. pasgang van een paard, 10. muzieknoot, 11. voegwoord, 12. nobele. 13. zoutziederij, 15. glijvoertuig, 17. doorweekt, 20. nauwe. 25. goedertierenheid, 27. wel, 28. hoofddeksel, 30. boom, 31. woede, 32. vervoermiddel, 33. voegwoord. 35. gesloten, 36. kraam, 37. tweetal, 38. bende. 40. Nederl. schilder, 41. kledingstuk, 44. voegwoord, 46. hemellichaam. 48. op die tijd, 49. los omhulsel, 51. in het jaar onzes Heren (afk Lat), 52. telwoord, 54. verdikking der opperhuid. 56. intrest, 57. greppel. 58. buisvormig ingewand, 59. meisjesnaam. 60. gem. in N. Brab.. 61. voegwoord. 63. akelig. 64. oude inhoudsmaat. 67. steen, 69. meis jesnaam, 71. lidwoord (Fr). 73. scheik. element (afk). OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL Hor. 1. klink, 5. maagd, 9. deens, 13. Noor, 15. Oka, 16. port, 17. af, 19. poes, 21. korf, 22. la, 23. ned, 25. netelroos, 28. kea, 29. kram, 31. ten, 32. oor, 33. kier, 34. maan, 36. koren, 38. Belg. 40. dreg, 42. sul, 43. kant, 45. re, 47. teer, 49. lent, 50. Ee, 51. olie, 52. wartaal, 53. Eist, 54. of, 55. leis, 57. keer, 59. po. 60. wals. 61. Lea, 63. nein, 65. gaas, 66. gekko, 68. knie, 70. maar, 71. wie. 72. Erm. 74. gems, 76, aan, 77. Fernandel, 80. tot, 81. Rr, 82. silo, 83. enig, 85. Ee, 86. vlek, 87. den, 89. snel, 91. staar, 92. Denen, 98. titel. Vert. 1. klank, 2. in, 3. nop, 4. koon, 6. Ao, 7. akal, 8. ga, 9. dors, 10. erf, 11. et, 12. staar. 14. reet. 16. poor, 18. ferm, 20. stek, 21. koon, 22. leeg, 24. daad, 26. Enos, 27. Roel, 28. kilt, 30. mar telaar, 33. kentering, 35. nee, 37. rustiek, 38. ban, 39. kroon, 41. gewis, 43. kelen, 44. beton, 46. elf, 48. ras, 49. lak, 50. esp, 56. els, 58. eek, 60. waan, 61. leen, 62. Aken, 64. niet, 65. gaar, 66. giro, 67. orde, 69. emoe. 70. Ma- ris, 71. welk, 73. mens, 75. steel 77. fier, 78. aren, 79. lint, 82. sla, 84. gei, 86. v.a., 87. de, 88. ne. 90. Lt. INZENDINGEN Inzendingen worden voor don derdag a.s. op ons bureau ver wacht. Oplossingen mogen uitsluitend op een briefkaarl worden geschreven. In de linker bovenhoek vermelden: „Puzzel oplossing". Er zjjn drie prijzen: een van 10,- en twee van 5,-. VOOR DE JEUGD VOOR DE JEUGD VÖÖR DÉ JËÜGD VOOR DÈ JEUGD VOOR DE JEUGD VOOR DE JEUGD VOOR dpor Kathinka Lannoy 200 Nu keek Eleonoor toch twijfelend. Laten wij daarover maar niet meer praten, zei zij met een zweem van edelmoe digheid, ik wil nu naar hem toe, direct. Je weet niet wat ik allemaal voor ontzettends heb meegemaakt. Wat Freek ook gedaan heeft, hij is mijn kind. Maar die ander heeft mij bedrogen, hijach, morgen weet je het toch ook, de hele stad weet het. In alle kranten hebben foto's van het ongeluk gestaan. Mijn man is met de auto geslipt, de wagen is van de weg geslagen. Hij ligt in het ziekenhuis, met snijwonden aan zijn gezicht en aan zijn handen, de vrouw is dood. De vrouw van een andere man, nota bene! Grote hemel, wat een schandaal! Hij was zogenaamd weg voor een ernstige opera tie, de vrouw met vakantie naar haar oudersNu ja, ik ga onmiddellijk scheiden, dat begrijp je wel. Zij snufte driftig, veegde langs haar ogen met een klem nat vod van een zakdoekje. Dan ineens zich weer haar zoon herinnerend, barstte zij opnieuw in tranen uit. Freek lag met gesloten ogen toen er een wild gesnik tot hem doordrong en hij twee vrocwenstemmen hoorde, die susten en vermaanden. Noldies stem.... Hij zuchtte en sloeg de oogleden op. Ziet u dat hij leeft? zei de jonge zuster met de vriende lijke ogen. Zij knikte tegen hem. Noldie boog zich over hem heen, streelde zijn gezicht, zijn haren, noemde zacht zijn naam, toen zij in zijn ogen weer herkenning zag. Lieverd, zie eens wie daar is. Freeks ogen draaiden moeilijk de aangeduide kant op. Hij zag nu de vrouw, die hij had horen snikken. Moeder Zijn stem was niet meer dan een ademtocht. Noldie trad wat terzijde naar het voeteneind van zijn ledikant, zodat Eleonoor nu bij haar zoon kon komen. Daar stond zij en schreide weer, noemde hem bij al de oude troetelnaampjes van vroeger. Freekie, lieverd, mijn eigen kind- Hij trachtte te glimlachen, mat vertrok zioh even zijn mond. Heb jeme vergeven Verwonderd, bijna met iets van dus toch keek Eleonoor naar Noldie, dan knikte zij, zei haastig: Lieve ling. niet meer over denken.... Haar stem haperde. Dit keer vertrokken Freeks lippen zich werkelijk tot een flauw lachje, zijn ogen gleden weer toe, hij zuchtte licht. Zuster, hij is toch niet Weer stond Eleonoor in tranen. Maar Noldie en de ver pleegster troostten haar en stelden haar gerust Hij is uiterst zwak, mevrouw, dat mag u niet vergeten. U moet al blij zijn, dat hij naar u keek. Met een blik van verstandhouding hielpen de beide jonge re vrouwen haar de zaal uit Noldie, je bent werkelijk een engel voor me. Met grote dankbare ogen lag Freek naar haar te kijken, nu hij voor het eerst weer alleen met haar was. Hij begon zich weer wat beter te voelen, had de vorige morgen afscheid genomen van Ben. die het ziekenhuis verliet, maar beloofd had hem nog weieens te komen opzoeken. Dat doe je toch niet, had Freek glimlachend gezegd. als je er eenmaal uit bent, heb je daar zeker geen lust in. Maar Ben had het stellig beloofd. Was hij niet ook naast Freek blijven liggen toen deze zo ernstig was, hoewel de zuster hem had aangeboden in een vrijgekomen bed aan de overzijde te gaan liggen omdat het gezelliger voor hem was? Freek had hem sussend toegeknikt. Hij wist immers wel, dat de jongen hem bijna vereerde. Het viel anders op een gloeiende plaat, dat bezoek van mij aan je moeder, Noldie, zij was er juist bijzonder voor toegankelijk. Haar man heeft een ongeluk gehad, hij.... (Wordt vervolgd) kost enh jeu ek )ag nichten en neven, loe maken jullie het allemaal? we alweer gewend om naar ooi te gaan en in het gareel te en? la, tante Jos heeft jullie weer poosje in de steek gelaten, ar jullie hebt nu weer een mooie verhalen kunnen le- In een groot bos hier ver van daan woont de familie Eekhoorn. Het is een mooi bos waar alle dieren naar hartelust kunnen spelen. Prachtige hoge bomen en dichte struiken en in de herfst kleurige paddestoelen. Vader en moeder Eekhoorn hebben drie kinderen. Twee meisjes, Ebeltje en Knabbeltje, en één jongen, Dikstaartje. Het is een erg ondeugende jon- üijn we nog een beetje bruin vorden van de najaarszon? gaat nu echt al een beetje fstweer worden. De bomen en uiken veranderen van kleur en en hun bladeren vallen. Heb je ien hoe mooi al die kleuren i? Volgens de kalender begint andag officieel de herfst. Vat was de zomer weer gauw irbij. Maar enfin... nog even- n jullie kunnen je hart ophalen met sleetje- en [aatsenrijden. (erschillende meisjes en jon- ïs vroegen of ze ook een nicht- of neefje mogen worden. Na- irlijk mag dat. Jullie schrijft egeld (dat is om de paar we ll maar een gezellige brief, leilijk is dat helemaal niet als het een paar keer hebt gedaan, nte Jos kan jullie geen brief ugschrijven. Stel je voor dat etsjes en jon- ts, we hebben een leuke zzel. Op de te ling zien jullie »i pot met een loie bloeiende int. In hei hart n elke bloem an twee letters. is het de doeling dat we ee letters met ee andere let 's naast elkaar schrijven. Zal jullie een beetje hel- Bovenaan ho en ook Als we deze woorden elkaar xrijven krijgen het woordje md. Begrijpen het allemaal? In totaal krijgen zes woorden, e dierenna- en, twee bloe- mamen en vee namen van iorwerpen uit de eukenkast. De plossinp moet dinsdag 24 ptember vtorden gezonden. ik alle brieven moest beantwoor den. Dat gaat niet. Daarom schrijf ik in ons hoekje aan jul lie allemaal. Vergeten we niet onze geboor tedatum in de brief te schrijven? Ik wil graag weten wanneer je jarig bent hoor! De nieuwe nicht jes en neefjes vroegen waar ze de brief eigenlijk naar toe moesten sturen. Hier komt nog- eens het adres. Aan tante Jos, W. de Withstraat 25, Rotterdam. Nu nog wat nichten en neven. Op mijn bureau vond ik verschil lende brieven waarin werd ge vraagd waar de prijzen toch ble ven. Ik hoop dat ik ze jullie gauw kan toezenden. Je moet dus nog even geduld hebben, hoor! Daaag, veel sterkte op school en tot de volgende keer. TANTE JOS gen die altijd ongehoorzaam is en daar hebben vader en moeder natuurlijk veel verdriet van. Als vader zegt dat hij eikeltjes moet gaan zoeken voor de wintervoor raad loopt hij stiekum weg en plaagt zijn zusjes die verstopper tje aan het spelen zijn. Die win tervoorraad is een hele berg ei keltjes die alle eekhoorntjes in de herfst opsparen omdat ze die in de winter niet kunnen vinden en dan zouden ze zo'n honger hebben. Eén ding is vervelend in dat mooie bos. In het midden loopt een grote verkeersweg waar het de hele dag erg druk is. Ontzet tend veel auto's en brommers gaan er overheen. Moeder heeft hem altijd gewaarschuwd dat hij niet in de buurt van die weg mocht komen, want dat is erg gevaarlijk voor kleine eekhoorn tjes. Maar dacht je dat Dikstaartje Jarigen s tel ein t 14(F- ehuisf- nenlen; de oor Hiep. hiep, hoera!!!! Hier komen, eerst de meisjes en jongens die in de maand septem ber al jarig zijn gewèest. Jullie willen natuurlijk allemaal nog graag in ons hoekje komen. Nou vooruit dan maar: Aadje v. d. Berg, Ingrid v. d. Berg, Ineke van Berkel, Ina Brussen, Netty Daudey, Martien van Dam, Peter van Erk, Wim Fonteine, Cora van Gammeren, Siaak de Geus. Nelleke Hofland. Hennie Koerselman. Nico de Laat, Klazien Littel, Janneke van Luijk. Nelleke Pol. Ria van Rijn. André Schut. Tonny Verschoor. Sjaak Verwijs, Rick Visser, Hetty van Vliet, Marian van Vliet, Wil ly de Vos, Joke v. d. Wal, lila Wolters en Jannie van Zwienen alsnog van harte gefeliciteerd met jullie verjaardag hoor! Nu de nichten en neven die deze week jarig hopen te worden. Het zijn: Elza van Aller, Ansje Beijen, Maartje Dekker, Arga van Dijk, Jeanette Heus, Hanne- ke de Leeuw van Weenen, Karin Maijer, André Papilaja. Johan Rottier. Marja Stam en Albert v. d. Vorst van harte gefeliciteerd met jullie verjaardag van de nichten en neven. PUZZELOPLOSSING Horizontaal, dat is van links naar rechts, lezen we: gieter, kaars, fiets, hoed, huiswerk, pen, koe, bank en as. Vertikaal lezen we: (dat is var boven naar beneden): graat, peer, bel, etui, schoen, kerk, kaas, spons en week. luisterde? Wel nee. zoals, altijd was hij weer ongéhoorzadm. Op een dag als vader en moeder weer druk bezig zijn met eikel tjes zoeken zeggen ze tegen de kinderen: „Gaan jullie maar eens op bezoek bij oom Knager om te vragen of het al gauw winter weer wordt. Oom Knager weet alles van hel weer en we willen weten hoeveel tijd we nog heb ben om eten voor de winter te zoeken." Ebeltje en Knabbeltje hadden er wel zin in. Oom Knager ver- zon altijd een leuk spelletje of had wel wat lekkers in huis. Maar Dikstaartje had helemaal geen zin. Het was zover lopen en tegen hem zei oom Knager altijd dat hij een brave jongen moest worden. En daarom liep hij weg toen ze aan het eind van het laantje waren. De zusjes riepen wel dat hij terug moest komen, maar daar luisterde hij niet naar. En waar denk je dat hij naar toe ging? Natuurlijk naar de grote weg. Hij wilde wel eens zien of het werkelijk zo gevaarlijk was als moeder vertelde. Toen hij bij de weg kwam schrok hij eerst wel van al die auto's die zo'n verschrikkelijke herrie maakten en zo vlug reden. Maar toen hij een poosje zat te kijken dacht hij: „Als ik maar niet oversteek en aan deze kant van de weg blijf kan me niets gebeuren.1' Hij zette zijn pootjes voorzichtig op het fietspad dat langs de weg liep en dacht: „Nou dan ga ik maar". Dikstaartje liep voorzichtig langs het kantje en sprong af en toe het bos in als er zo'n grote auto langs kwam. Toen hij zo een poosje gelopen had zag hij op het fietspad een grote bromfiets staan. Hij wist niet wat het was en liep er eens voorzichtig om heen en bekeek dat grote ding van alle kanten. En weet je wat hij het. mooiste vond? De grote zijtassen die eraan hingen. En omdat er nie mand in de buurt was wipte hij erin om te kijken hoe het er wel van binnen uit zou zien. Het was de brommer van de krantejongen en er zat nog een groot pak kranten in. Het zat dubbelgevou wen. Toen dat kleine eekhoorntje er eens in snuffelde viel hij tus sen de kranten. Hij begon angstig te piepen, maar de schrik werd nog groter toen hij ineens veel lawaai hoorde en een schok voel de. De krantejongen was terug gekomen en reed weg. O, wat was Dikstaartje bang! Hij huilde om z'n moeder en wist geen raad. Waar zou hij terecht komen en hoe zou het allemaal aflopen? Hij werd heen en weer geschud in de tas en stootte zijn kopje. Hij durfde niet hard te huilen, want hij was bang dat er dan nog veel meer nare dingen zouden gaan gebeuren. Na een poosje stopte de kran tejongen weer en pakte het pak vlug uit z'n fietstas en gooide het op een muurtje bij een lange rij huizen. Van het eekhoorntje merkte hij niets omdat hij zo'n haast had. „Au m'n hoofd", piep te Dikstaartje. Hij bleef heel stil liggen. Toen het langs de weg hele maal stil was geworden durfde hij tevoorschijn te komen. En wat zag hij? Al die mooie huizen stonden vlak langs de rand van het bos. Wat was hij blij! Lopen dat ons kleine eekhoorntje deed! Regelrecht het bos in. Na lang zoeken vond hij toch de boom waarin hij met z'n va der, moeder en zusjes woonde. Wat waren zij ongerust geweest. Vader en moeder waren zo blij dat de kleine Dikstaart weer te rug was, dat hij geen eens een standje kreeg. Mevr. N. SCHUT-VAN HENGEL Els Wouters tekende deze mooie paddestoelen voor ons. ni: i Lappie Loep en de pruikebollen 7^ 48. Waar was Lappie? Wel, die had aan de vrouw van de kruidenier een grote bak gevraagd met de bedoeling om de vissen uit de vijver het leven te redden. Met de bak holde hij, zo snel zijn voeten hem dragen konden, naar het park en begon aan zijn won derbare visvangst. Gelukkig waren er niet zoveel vis sen, zodat hij klaar was toen Jonas met beide sjouwers arriveerden. „Zo", zei Jonas, „stort maar leeg!" De knechten deden wat hen bevolen was en even later viel het zout in de parkvijver, waar het een witte brei op de bodem veroorzaakte. „Nou roeren Lappie, het zout moet helemaal oplossen met het water." Lappie haalde de schouders op en keek om zich heen naar een stok. Een eindje verder zat een oude man te slapen 1023: Smidje „Pjotr" Verholen had zijn bestel lingen gedaan en liep weer naar de fraaie sportwagen toe. Daar stond Jopie de Bietel al te wachten, ge- noeglyk likkend aan een grote ijshoorn. „Dag baas," zei hij met een veelbete kenende grijns. „Hebt U alles fijn besteld? Nou, nou, da's een duur sigaar tje, wat U daar rookt. Ruikt lekker." „Heb ik van Meyer en Vijfderibbe zelf," antwoordde Pjotr. „Ik was nog even op hun privékantoor. Heel aardige mensen zijn het. Heel aar dig. Maar die juffrouw Dubbelsnuf! Kom, Karei- tje. Stap vlug in. Hoe eerder ik uit de buurt ben van dat akelige mens, hoe liever het me is!" „Wie is dat, die juffrouw dubbele Snuffel?" vroeg Jopie 009 met een alleronschuldigst gezicht. De snelle sportwagen raasde alweer over de weg naar Rijkhuyzen en smidje „Pjotr" antwoordde: „Als jij de naam van dat mens nog éénmaal in mijn nabijheid durft te noemen, zal ik je toch een strafschop onder je broek geven, dat je het hele seizoen niet meer normaal kunt zitten! Gebruik je energie maar liever voor andere din gen. Als je tóch zo graag praten wilt, vertel dan maar aan iedereen, dat Smidje Verholen en de Knap-Mutator smidje Verholen voorlopig geen werk kan aannemen. We hebben speciale opdrachten gekregen, en daar hebben we het razend druk mee." „Aha, daar zul je het hebben!" dacht agent 009. „Speciale opdrachten! Zal mij be nieuwen wat dat zyn!" En de eerste, die ermee te maken kreeg, was de brave buurman, boer Knolle. Die begaf zich 's middags naar de smidse en hij voerde een gebroken land bouw werktuigje over de schouder mee.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 19