Bekendmaking Hart van Kennemerland Prijsverlaging Philips televisie Veertig kleuters is te veel voor één klas' >p Nederlander Initiatief wet D'66 over regeling rij schoolwezen VIJFTIG JAAR HOOGOVENS IN. )e voetganger blijft een Stewart vraast opheldering over elangrijk vervoermiddel uitjatina Debré hulerzoek naar ïoord in oorlog Dertig doden bij mijnexplosie in Zuid-Vietnam Onverklaarbare jeuk- verschijnselen bij meisjes kousenfabriek De prijsverlaging gaat heden in Prijzen per 19 september 1968 Philips Nederland nv VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1268 HI Scheidende president mej. A. Tak: Vijftig jaar bestaan de Hoog- ivens aan het Noordzeekanaal er hoogte van Velsen, al is het tostadres IJmuiden. Een gigan- ische industrie, zwart en drei- end overdag; romantisch pin- end in het zwart van de nacht. Alle personeelsleden en alle jepensioneerden ontvangen van- jaag, de jubileumdag, een bijzon- Ier fraai boekwerk: Hart van [ennemerland, 248 pagina's dik, roarvan een 180 met onvoorstel- mooie, deels heimwee ver rekkende prenten. Drs. J. van 'enetien schreef de tekst. In de- ember zal het boekwerk in be te mate in de boekhandel ver- ijgbaar zijn. Dat zijn de zakelijke gegevens. Maar wie als kind over de sluizen van IJmuiden wandelde en dan dwars door de Breesaap trok, waar de konijnen en fazanten zich niet aan de mensen stoorden; wie langs het huis Rooswijk kwam, waar de familie Delcourt van Krimpen woonde; wie uitzwierf naar het sier lijke Marquette van baron Gevers en met ingehouden adem de plechtige deftigheid van Waterland, waar de Boreels zetelde, genoot, die kan niet zakelijk blijven. Voor hem is de tekst van het boek weliswaar vol jaartallen en feiten, maar de geest van Kennemerland ontbreekt. Eigenlijk heeft zich daar afgespeeld, wat nu overal in het land gemoederen bezig houdt, hoe onrendabele, maar vreugde brengen de landschappen veranderen in stin kende en daverende terreinen, die miljoenen opleveren en duizenden werk geven. De schrijver heeft het oude landschap door de keuze van de prachtige gravures alle recht doen wedervaren, maar de mens die daar leefde en werkte is niet uit oude archieven tot leven te brengen en die mens heeft hij dan ook niet be grepen. Hij schrijft dat de IJmuidenaren zich ver verheven voelden boven de bewoners van de Hei, later Velser- oord, nu IJmuiden-Oost. Op die Hei woonden oorspronkelijk de pol derjongens die met hun schoppen de immense taak verrichten om. zoals koning Willem III het bij de ope ning van het Noordzeekanaal zeide: „Onvruchtbaar land te maken tot vruchtbaar water...." Ruwe klanten, die hun vuisten ook voor vechten wisten te gebruiken. Maar ook een stoer geslacht, trouw en altijd bereid wie het min der had te helpen. Op die Hei liet burgemeester Ver loren van Themaat zijn huis bou wen, niet in het deftige aloude Velsen, niet in het nieuwe stenen IJmuiden. En de zoon van de vuil nisman van de Hei zat op school naast de zoon van de hoofdingenieur van Waterstaat. In Beverwijk ging dat anders, daar was een openbare school speci aal voor de „deftige" kindertjes, waartoe het kroost van intellectue len en grote middenstanders gere kend werd. In tegenstelling met de tekst zijn wel de illustraties een groot pleidooi voor Kennemerland. eens de lustwa rande der rijke kooplieden uit Amsterdam. Ten zuiden van het Noordzeekanaal en hier en daar ten noorden, vindt men ze nog. Zo heer lijk beschreven in de roman van Marie van Zeggelen Liefde in Ken nemerland: Beeckesteijn, Waterland, Marquette, Scheybeeck en Ackeren- dam; van ouder datum het kasteel Assumburg bij Heemskerk, nu jeugdherberg en van jonger datum Duin en Kruidberg te Santpoort. En voor wie historie niet spreekt, is er het daverende pulserende hart: de Hoogovens.... (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Na elf jaar pre sidente van de Vereniging van leidsters bij het christelijk kleu teronderwijs te zijn geweest heeft mej. A. Tak gisteren in Tivoli met ongeveer 1500 leid sters om zich heen afscheid ge nomen. Het spelelement, zo ver trouwd bij deze dames, kreeg daarbij ruim baan. Alle provincies in klederdracht kwamen hun opwachting maken. DEN HAAG Ondanks de eneming van het autobezit en welstand zal de voetganger i belangrijk 'vervoermiddel' lijven. De intensiteit van het Detgangersverkeer zal vooral in ïze steden nauwelijks worden ïïnvloed door de ontwikkeling m het autopark. Tot deze conclusie kwam gisteren of. ir. J. Volmuller uit Delft in zijn eiding 'de rol van de voetganger in toekomst', die hij hield in de aula het hoofdbureau van politie in Haag, waar de Ned. Ver. scherming voetgangers haar derde strum vierde. Prof. Volmuller zag de voetganger i ccn 'voertuig', dat de mens als rsoon vervoert en ook goederen vervoeren. Bovendien is het voetganger-zijn inhaerent aan het menszijn. Vele en wellicht de meeste voetgangersbewegingen worden bui tenshuis uitgevoerd als voertuigbe wegingen. Hierbij wees prof. Volmul ler op de eerst beschikbare gegevens uit het onderzoek van de commissie bevordering openbaar vervoer. Globaal wordt 30 procent van alle verplaatsingen te voet verricht. De helft daarvan kost meer dan tien mi nuten lopen. Van alle verplaatsingen over eenafstand beneden een kilo meter wordt ongeveer de helft te voet gedaan, langer dan tien minuten lopen. Achterhoedegevecht De procureur-generaal bij de Hoge Raad der Nederlanden, mr. G. E. Langemeijer, meende dat de strijd van de vereniging niet een soort van achterhoedegevecht is. De voetganger is geen zielige figuur, die een ana chronisme dreigt te worden. Hij sprak als mogelijke verwachting uit, dat de voetganger eens even onder worpen aan even nauwkeurige regels zal zijn als andere voertuigen. Hij merkte nog op, dat de voetganger wel de enige verkeersdeelnemer is, aan wie men geen eisen kan stellen. LONDEN De Britse minister van buitenlandse zaken Stewart heeft gisteren de zaakgelastigde van Frankrijk in Londen, André, verzocht opheldering te verschaffen over een uitlating, die zijn Franse collega De bré maandag tijdens een bijeenkomst met de diplomatieke pers heeft ge daan. Volgens bevoegde Britse kringen gaat het om een gedeelte van een verklaring van Debré waarin deze zou hebben gezegd dat „de nauwe banden tussen Engeland en de VS op technologisch terrein een hinderpaal vormen voor de Europese technolo gische zelfstandigheid". Volgens genoemde kringen heeft minister Stewart zich over deze uit lating verwonderd en in dit verband de aandacht gevestigd op de recente overeenkomst tussen de Franse vlieg tuigfabriek Dassault en de Ameri kaanse L.T.V. Aerospace Corporation in Dallas. Vorig jaar trok Dassault zich terug uit het gezamenlijke Frans-Britse project voor de bouw van een vliegtuig met verstelbare vleugels. AMSTERDAM De ri.jksreehcr- e in Amsterdam, die al eerder on- 21 rzoeken naar oorlogsmisdaden eft ingesteld, is on verzoek van de litse justitie een onderzoek begon- n naar een in 1944 of 1945 geplceg- t moord op een Nederlandse dwang- beider. i/%t onderzoek wordt ernstig be- oeilijkt omdat er van de moord aar weinig gegevens bekend zijn. Nederlander, een chauffeur wiens iam niet bekend is, zat gevangen in n lager bij Plattnerstrasse in iesbaden. samen met landgenoten dwangarbeiders van andere natio- aliteiten. Op een dag zou de chauffeur door I Duitse Scharführer van een Fahrbereitschaft wiens naam LK enmin bekend is. zijn uitgekozen als bestuurder van een hout- -htwagen dienst te doen. De Ne- fflander keerde niet terug van de t maar andere gevangenen hoorden an de Scharführer dat hij de Neder- nder had ..umgelegt" (neergescho- n) „omdat hij zijn vak niet srstond". De rijksrecherche acht het zeer °ed mogelijk daf er in ons land lensen zijn die iets van de moord welen en over waardevolle inlich- 'ngen beschikken. Gaarne deze gege- naar Rijksrecheche. Prinsen- tocht 434, Amsterdam, telefoon van tot 17 uur: 020 - 231292. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG D'66 zal bin nenkort komen met een initiatief- wet voor de regeling van het rijschoolwezen. D'66 is van oor deel dat zo'n voorstel niet lan ger kan wachten. De heer Dijk stra die namens de Democraten het woord voerde bij de behan deling van de Verkeersveilig heidsnota zei voorts dat D'66 een oplossing zoekt in een ande re richting dan minister Bakker van plan is. De Kamer nam gisteren de nota verkeersveiligheid voor kennisgeving aan. Op een later tijdstip zullen twee sociaHstische moties behandeld wor den. Drs. Van Thijn handhaafde zijn motie waarin om instelling van een verkeersve,-h'eheidsdienst werd ge vraagd. De heer Oele (soc.) diende in twee de termijn een motie in waarin werd gepleit voor het opstellen van een lijst met veiligheidseisen waaraan de constructie van nieuw te bouwen au to's moet voldoen. Hij vroeg om sa menwerking bij het samenstellen van deze lijst met de Benelux-partners. K'-!-'pr Bakker had op het eerste sezicht wel sympalhie voor deze mo tie. Wel meende hij dat het makke- liiker was zo'n lijst alleen in Neder land op te stellen omdat er allerlei economische belangen mee gemoeid zijn. Na het antwoord van de be windsman inzake de maatregelen om tot sanering van het rijschoolwezen te komen trok de heer Cornelissen (kath.v.) zijn motie in. Ir. Van Rossum (sgp) vroeg aan dacht van de Bond tot Bescherming van Voetgangers voor allerlei aflei dende factoren in het verkeer. Met name allerlei mascottes in auto's lei den chauffeurs soms af aldus de heer Van Rossum. In dit verband wees hij op de gevaren die het dragen van opvallende kleding zoals minirokken soms meebrengt. Hierdoor bestaat het gevaar dat weggebruikers soms van het verkeer afgeleid worden, betoogde de SGP-afgevaardigde. SAIGON Bij een mijnexplosie op een belangrijke verkeersweg in Zuid-Vietnam zijn 30 mannen, vrou wen en kinderen gedood en vier ge wond geraakt. De slachtoffers zaten in een bus en een auto, die door de ontploffing to taal werden vernield. Het ongeluk gebeurde dinsdag in het district Thang Binh, maar werd pas gisteren bekendgemaakt. Volgens een Amerikaanse zegsman heeft de Vietcong de laatste dagen 13 .terreuracties' ondernomen, waarbij in totaal 44 doden en 30 gewonden zijn gevallen. De oorlog heeft, naar verder in Saigon is meegedeeld, de afgelopen week aan 217 Amerikanen het leven gekost 22 meer dan in de week daarvoor. De Amerikanen schatten het aantal doden bij de tegenpartij in die week op 2.484. DEN HAAG Na tien jaar voor zitter van de Nederlandse Federatie voor Bejaardenzorg te zijn geweest heeft drs. A. D. W. Tilanus, voorzitter van de CHU, besloten deze functie neer te leggen, mede in verband met zijn drukke werkzaamheden. De heer C. Egas, oud-staatssecreta ris van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk, heeft zich be reid verklaard zijn plaats in te ne men. De officiële overdracht van het voorzitterschap zal geschieden op 28 oktober. steeds met een specifiek present (Groningen de koek. een volgende „landstreek" de krentenwegge, en zo vervolgens) tot de hekkesluitster kwam, een Utrechtse „juf" met mi ni-Dom, waaruit de scheidende presi dente het eigenlijke cadeau, een be drag onder couvert kon halen. Waarderend was mej. Tak toe gesproken door haar opvolgster, mej. J. Boertien uit Zwolle, die nog tot het eind van het jaar presidente „ou de stijl" zal zijn, om daarna de sec- tie-kleuteronderwijs van de PCBO te gaan leiden (de Prot.-chr. bond voor onderwijzend personeel die veel bre der van samenstelling zal zijn). Ook PCOV-voorzitter D. H. Duttmer richtte het woord tot de voorzitter. Hij dankte, behalve de scheidende presidente ook haar zuster en collega, mej. W. A. Tak, als voortdurende 6teun op de achtergrond. Rechten Tevoren had mej. Tak in haar ope- I ningswoord op de haar eigen, indrin gende wijze, aandacht gevraagd voor wat zij noemde „de rechten van de kleuter" en erop gewezen dat het in feite niet gaat om praten, referaten en fijne toogdagen. Onze opdracht, aldus de presidente, wordt pas dan goed vervuld, indien we niet met de mond vol tanden staan bij de vraag: Wat hebben wij gedaan met Zijn kleine schepsels, de kleuters? Ze ging ook in op een aantal mate riële wensen: de wettelijke eis van veertig kleuters per leidster, een on houdbare situatie, die met de rechten van de kleuter onvoldoende rekent. Verzachting en geleidelijke afschaf fing van dit kriterium zal doorge voerd moeten worden, ook al vergt dit tientallen miljoenen. Een gezond schooltype kan ook al leen maar gebaat zijn bij een verdere integratie van kleuter en basisonder wijs. Dat bij het dokteren aan de nieuwe wet op dat basisonderwijs de KO-wet (nog) buiten beschouwing blijft, doet daaraan geen goed. De presidente besloot met ook veel waardering uit te spreken voor het vele goede dat is bereikt. In de hui dige bewindslieden die volledig van alle wensen en verlangens op de hoogte zijn heeft zij veel vertrouwen. In de middaguren droeg Rob Ge- raerdts „De Camera Obscura" voor hetgeen muzikaal werd omlijst. Veel belangstelling was er in de ruime pauzes voor de uitgebreide vakten toonstelling, die 's morgens door de heer A. E. van Weelden, inspecteur KO was geopend. Mejuffrouw A. Tak (rechts), de christelijk kleuteronderwijs, scheidende presidente van de draagt de voorzittershamer aan Vereniging van leidsters bij het haar opvolgster, mejuffrouw J. Boertien, over. ENSCHEDE Onverklaarba re jeukverschijnselen hebben zich voorgedaan onder het per soneel van de neven-vestiging te Enschede van Ten Cate's kousenfabriek te Geesteren (Overijssel) Vorige week donderdag werden bijna 30 meisjes er het slachtoffer van. De meisjes kregen bulten op het lichaam en een hunner moest zelfs naar een ziekenhuis worden ge bracht, waar zij anderhalf uur lang bewusteloos is geweest. Maandag deed zich weer hetzelfde verschijnsel voor. Ditmaal kregen 20 meisjes de jeukeri.j De meisjes zijn daarop naar huis gegaan en sedert dien heeft zich geen jeuk-verschijnsel meer voorgedaan. Totnutoe tast men in het duister wat de oorzaak is ge weest van deze jeuk. Spritskoeken Aanvankelijk zocht men de oor zaak in de spritskoeken waarop één der meisjes donderdag had getrak teerd. Allerlei veronderstellingen werden geopperd omtrent de aanwe zigheid van bepaalde stoffen in de spritskoeken maar men is er niet uit kunnen komen. De spritskoekenfabri- kant (wiens naam niet is bekendge maakt) liet weten dat het deeg voor de koeken langs elektronische weg wordt afgewogen. De arbeidsinspectie is een grondig onderzoek begonnen. Gisteren zijn in het bedrijf intensieve draagproeven gedaan met de geconfectioneerde kousen maar dit leverde geen resul taat op. Veronderstellingen dat er jeukpoe der is verspreid worden van de hand gewezen evenals de mogelijkheid dat hier sprake zou zijn van aanstellerij. Wel is het eventueel mogelijk dat het meisje dat bewusteloos is ge weest overgevoelig is geweest voor een bepaalde stof, maar welke dat is weet men niet Intussen hebben de spritskoekenfa- brikanten erop aangedrongen om te verklaren dat hun produkt niet de aanleiding kan zijn van de jeuk om dat het zich immers heeft voorge daan op een dag dat er geen koeken zijn geconsumeerd. De kousenfabriek heeft dit later in een verklaring be vestigde In de verklaring staat ook nog dat alle betrokken personeelsle den volledig waren hersteld en hun werk hebben hervat. Per 1 januari 1969 komt door de wijziging van de omzetbelasting het speciale weeldetarief voor televisie te vervallen. Dit betekent dat de prijs van televisie toestellen, zowel voor kleur als zwart/wit, op dat moment zal kunnen worden verlaagd. Hierdoor zouden velen hun aankoop tot 1 januari 1969 terecht kunnen uitstellen. Teneinde deze stagnatie, die niet in het belang is van consument, handel en industrie, te voorkomen, is besloten deze prijsverlaging reeds heden te doen ingaan. Philips wacht dus niet tot 1 januari 1969, maar verlaagt de televisieprijzen nu. Kleurentelevisie: Tafelapparaat groot-beeld2350.- Idem universeel2500.- Consolette groot-beeld2670.- Idem universeel2825.- Console groot-beeld2775.- Idem universeel2950.- Zwart/wit televisie: Tafelapparaat klein-beeld620.- Idem universeel720.- Tafelapparaat groot-beeld kunststof kast680.- houten kast770.- luxe uitvoering850.- Tafelapparaat groot-beeld universeel kunststof kast780.- houten kast870.- luxe uitvoering980.- Universele apparaten zijn levens geschikt voor ontvangst van Belgische programma's. Eindhoven, 19 september 1968

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 9