"Leiden op weg naar chooladviesdienst Bent u ook zo tegen de rassendiscriminatie Haarlemmerstraat kan nu zaterdag s dicht Slachthuis kampt met flink tekort Populair concert onder Maderna Iteeds meer aandacht iyoor probleemkinderen IKi Jiet-schoolrijpe kind voor "miers soms prestiges aak II ,-J.A. geeft cursussen Op staande voet ontslagen EMEENTELIJKE WERKPLAATS KREEG MINDER TE DOEN Welpen vormden erehaag Discussie-avond in Vredeskerk Bonaparte Blauwe zone sterk uitgebreid - dagelijks extra ruimte voor 1700 kortparkeerders LEIDSE COURANT VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1* 4 J,g rb€< IIDEN Het bureau School-Maatschappelijk Werk (Stationsweg krygt een steeds veelzydiger taak en daarom wordt in het jaar- jg over 1967 met instemming de voorgenomen omzetting van het iu in een Schooladviesdienst gereleveerd. De schoolbesturen hebben in principe bereid verklaard tot samenwerking. De voorbereidings- missie Schooladviesdienst, benoemd door het gemeentebestuur, moet samenwerkingsverband tot stand brengen, waarna besluiten kunnen den genomen over verdere organisatie en personeelsbezetting- «Jsals wellicht bekend, heeft het nu fungerende bureau School-Maat- flJïlppelijk Werk tot taak langs di- e of indirecte wèg hulp te ver- lU n aan kinderen> die in de school - en/of aanpassingsmoeilijkheden onen. Hiertoe weiken samen een choloog, een psychiater, een CJAolarts, een pedagoog-didacticus ijn school-maatschappelijke werk- Vorig jaar 280 kinderen Dod bez< bel het afgelopen jaar hield het bu- zich met 280 kinderen bezig, het merendeel aangemeld via de len 197 jongens en 83 meisjes. reden van aanmelding was meer: leermoeilijkheden (68), olrijpheidsonderzoeken (67), ge- ie smoeilijkheden, leer- én ge smoeilijkheden en sociale pro- De kinderen waren afkom- van zowel openbare als bijzon- scholen (van kleuterschool tot ïkschool) en de leeftijden lagen >n 3 en 21 jaar met een piek in eeftijdsgroepen van 5 tot en met t >rig jaar werd bij 67 kinderen ritei O big pËIDEN De jeugdorganisaties beiden en omgeving hebben hun terprogramma's klaargemaakt en >idse Jeugdactie staat weer ge- I hun daarbü de nodige service [erlenen. Er komt hoe langer hoe r vrye tyd; de jeugd moet wor- l beziggehouden, maar bekwame tdleiders zijn moeilyk te vinden, [oor de mensen die daarvoor ge- Ikt zijn, heeft de L.J.A., die ge- tigd is in het stadhuis, een serie Assen op touw gezet, bestaande ^handenarbeid A en B, handen- ^id als vrijetijdsbesteding, vrije Jtieve handvaardigheid (voortge- opleiding), volksdansen, karn en en een cursus kerstversieringen kftwee lessen, omstreeks half de- omvat. |nds kort heeft de L.J.A. de be king over een eigen gebouw: luw IJdo Hooglandse Kerkgr. 4. r zal op 23 september om 8 uur I algemene voorlichtings- en in- [ijfavond worden gehouden, die iedere belangstellende open- jeugd tot 14 jaar is een feramma opgesteld, dat op zater- middag 19 oktober begint met een lering van „De gestolen Prins" de toneelgroep Arena uit Den Verder geeft de kinderope- legroep „Maskerette" uit Leiden lovember een voorstelling van „De van Sinterklaas". In maart het Scapino-ballet uit Am- op. een schoolrijpheidsonderzoek gedaan, waarbij zich weer problemen voor deden. Zo mankeert het nogal eens aan medewerking van de kant der ouders als wordt geadviseerd een niet-schoolrijp kind nog een jaar op de kleuterschool te laten. Soms is dit een prestigekwestie. Daarnaast komt door de grote klassen het schoolrijp- maken op de kleuterscholen dikwijls in het gedrang. Achterblijvers Op de lagere scholen wordt men steeds weer geconfronteerd met kin deren uit de lagere klassen, die op een bepaald moment de aansluiting missen en dan steeds meer achter raken. Een aantal van hen zou by- zonder zyn gebaat met de hulp van zg. „remedial teachers". In 1967 was er echter nog geen geld om tot aan stelling van een of meer deskundigen te komen en daarom heeft het bureau via advertenties in de plaatselyke bladen contact gekregen met bevoeg de leerkrachten, die byvoorbeeld door huwelyk niet meer voor de klas stonden. Een aantal van hen kon de daarvoor in aanmerking komende kinderen grondig voorbereide byles- sen geven, in goede en regelmatige samenwerking met de betrokken scholen. De school-maatschappelijke werk sters, van wie er enigen in half-time verband werken, legden vorig jaar 805 huisbezoeken af. Het aantal bu- reaubezoeken bedroeg 265 en het aantal schoolbezoeken 340. Kindercircus voor gehandicapten HOOFDDORP Zaterdag zal het seizoen van het Nederlands Nationaal Kindercircus te Hoofddorp worden besloten met een voorstelling voor lichamelijk gehandicapte kinderen uit de Bollenstreek. De voorstelling wordt gehouden in „eigen huis", namelijk de manege in Hoofddorp. Het is al een jarenlange traditie van het kindercircus om het seizoen te besluiten met een gratis voor stelling voor gehandicapte kinderen. LEIDEN Uit het jaarverslag over 1967 van het Openbaar Slacht huis blijkt, dat vorig jaar een nadelig saldo werd geboekt van 62.500 tegen een winst van enkele tientallen guldens in 1966. In een toelichting op deze grote financiële achteruitgang wordt gezegd, dat in dit verlies- saldo bovendien nog niet is begrepen het (aanzienlijke) bedrag, dat over 1967 aan het Hoogheemraadschap van Rijnland moet worden betaald wegens „heffing waterkwaliteit''. Het tekort wordt toegeschreven aan twee factoren: de stijging van de lonen, die groter was dan begin 1967 werd verwacht, en de ver mindering van de exportslachtingen. Het slachthuis telt met inbegrip van twee directieleden 37 personeelsle den. Het aantal slachtingen ingevolge de vleeskeuringswet bedroeg 21.736 tegen 19.981 in 1966; het aantal Ingezonden Zo was het opschrift van een bericht in uw blad van vorige week vrijdag. Een zaalbeambte van het Legermu seum had buiten de voorschriften om van een bezoeker een kaartje aangeno men voor een vliegreis, bestemd voor zijn ongeneeslijk ziëke dochtertje. Hierdoor zou haar wens misschien haar laatste worden vervuld. Voor schriften moeten nageleefd worden, anders wordt het een chaos. De va der werd dan ook ontslagen. Bij verder doordenken over deze tragedie rijst de vraag: kan het men selijk gevoel in dit geval niet ge plaatst worden boven de voorschrif ten. De vader was zo dankaar, dat hij tegenover collega's zijn vreugde moest uitspreken. Dit is toch wat an ders dan achterbaks fooien aanne men, wat verboden is. Onze zoge naamde verlichte tijd wordt soms ge noemd de eeuw van het kind. Wij helpen de kinderen van India, Perzië, Biafra, enz. enz., om ze een weinig levensvreugde te schenken. Het gaat er om een kind, en één gezin enig geluk te bezorgen, wanneer het ont slag ongedaan wordt gemaakt. De personen die dit kunnen bewerkstel ligen, kunnen rekenen op dankbaar heid en waardering. Woubrugge A. Vermaas academische examens LEIDEN, 19 september Geslaagd voor doet. ex. rechten vrije studierichting: de heer J Th J van den Berg (Heemstede); doet. ex. Ncd. recht: de heer W J Black- stone (Leiden). Aantal geplaatsten daalde [DEN In de Gemeentelijke Werkplaats (doel: degenen, die door handicap tydelyk niet op normale wijze in het produktieproces kun- len opgenomen, passende arbeid te geven) voltrok zich vorig vry ingrijpende verandering. Met ingang van 1 april werden de opdrachten van Royal Typewriter Company een belang- werkgeefster" met een derde verminderd. I handicap 'aar tt worden Ir een vry iegertnelijk de o linglf® „werkgt het aantrekken van enige fiere werkobjecten kon deze ver- pdering voor een deel worden ge- Jipenseerd. Maar deze waren vaak |chts eenmalig en niet continu, nidus directeur H. Bassie in zijn [rverslag over 1967. let aantal werknemers bewoog i ook in 1967, evenals in vorige rfen. in dalende lijn het aantal linnen daalde van 139 tot 129 en aantal vrouwen van 23 tot 20. In doorstroming naar het vrije bedrijf kwam niet veel, ook al door de leeftydsopbouw. De werkplaats vervult ook een streekfunctie: 32 personen kwamen uit omliggende gemeenten; hierin zijn begrepen negen geplaatsten, die in Endegeest worden verpleegd. De staf bestaat uit elf personeels leden. De opbrengsten van de ver richte werkzaamheden bedroegen totaal f321.500.tegen f341.400, in 1966, een achteruitgang dus. slachtingen voor de export daalde van 84.690 in 1966 tot f 65-335 vo rig jaar. In de vijf kringgemeenten en in Hazerswoude en Wassenaar werden 1390 keuringen verricht te gen 1367 in 1966. LEIDEN Voor groene kaart houders van K. en O. concerteerde gisteravond in de Stadsgehoorzaal het Residentie Orkest onder Bruno Maderna. Het programma was in promenade-stijl gehouden, waar tegen we zo nu en dan geen enkel bezwaar hebben: Fragmenten uit Verdi's Traviata, Griegs piano concert, en verder walsen van Weber, Joh. Strauss en Ravel. Het bezwaar, dat we al diverse malen tegen Maderna's directie heb ben gevoeld, bleef voor ons bestaan: hij besteedt aan de verfijning van de orkestklank te weinig aandacht en probeert dit te compenseren door elke partituur met evenveel vaart en geestdrift aan te pakken, zonder daarbij rekening te houden met b.v. de enorme kloof in opzet en sfeer tussen Verdi en Grieg. Verdi klonk overigens nogal slor dig, brokkelig en overmatig aan gezet van dramatiek. De typisch noordelijk-romantische sfeer van Grieg voelde Maderna nauwelijks aan en het was dan ook voorname lijk aan de solist Jan Wijn te dan ken, dat deze uitvoering veel indruk maakte. Zijn spel is gespierd en toch gaaf. expressief, maar niet sentimenteel en streeft niet naar uiterlijkheid. Toch hadden we enige moeite ge boeid te blijven bij deze naar de inhoud wat verouderde muziek, waarbij wellicht de zeer benauwde atmosfeer in de zaal een rol speelde. Na de pauze ging dat wat beter en de walsen gingen er natuurlijk bij de toehoorders goed in. Vreemd vonden we hét, dat Maderna voor de Weense wals. naar Weber en Joh. Strauss, zo weinig affiniteit schijnt te hebben: het mist steeds net iets van dat typische, wat plakkerige en toch gladde, veerkrachtige, behaag zieke en sentimentele Weense, dat deze muziek van de walskoning moet hebben om de te gemakkelijke schrijftrant te verbloemen. Daarentegen slaagde Maderna uit stekend in Ravels La valse. Deze verrukkelijke Franse caricatuur op de Weense wals. geladen met de wrankheid van 1919 en de zojuist beëindigde wereldoorlog I, en toch weer gehuld in de vertedering, die Ravel altijd voor sprookjes heeft ge voeld. Hier was Maderna briljant en zijn succes enorm. Dr. J. van der Veen LEIDEN De heer J. P. van Borssum Waalkes en mejuffrouw A. Zaadnoordijk zijn gisteren ge trouwd. De heer Van Borssum LEIDEN Zondagavond om 8 uur wordt in de Vredeskerk in het kader van de Interkerkelijke Vredesweek 1968 een discussiebijeenkomst ge houden over het onderwerp: „Waar om organiseren de Kerken een Vredesweek?". Kapelaan Van Breukelen, prof dr Rasker, dr. Van der Zwaan en ds. Lamping zullen ieder een korte in leiding houden, waarna de discussie volgt. Sfeer in 't gezin De Nieuwe Leid**" er in I Waalkes is als hopman van de verkenners aan de padvinders- groep De Dauwtrappers verbon den, terwijl zijn vrouw leidster is bij de welpen. Bruid en bruidegom hebben elkaar bij de Dauwtrap pers leren kennen. De inzegening was in de Vredes kerk aan de Burggravenlaan. De welpen vormden daar een erehaag voor het bruidspaar en woonden met de hele groep de kerkdienst bij. UN-DEUX-TROIS VOILA! KEIJZER TAPIJT EEN ~ihkalotl TAPIJT KAMERBREED m MOTECHT P. STR. MTR. POSTBUS 39 - HILVERSUM MIAAVIAAAAAAAMUUUUIMAAAAAKAAAAMAAMWAf TRIANON Stanley Kramer verstaat de kunst een actueel pro bleem vanuit vrijblijvend theore tisch gepraat in een praktische, tot directe en persoonlijke beslis singen dwingende vorm uit te beelden. In zijn film Guess who's coming to dinner" dwingt hij de ruimdenkende, altijd voor de rassengelijkheid en gelijke bur gerrechten opkomende kranten magnaat Drayton uit San Fran cisco zijn edele theorieën in de praktijk waar te maken. Zijn 23- jarige dochter Joey komt vol komen onverwacht met een neger thuis met wie zij op stel en sprong wil trouwen. Nu zat iedere vader het eventjes moeilijk hebben als zijn dochter plotseling met een huwelijkskandi daat voor hem staat. Er is geen kalf zonder vlek of rimpel, en er blijft tlaijd wel wat aan te merken: de jongen is niet geleerd, niet deftig, niet rijk genoeg, hy ziet er uit als een varken, of als een modepop. Stanley Kramer heeft in zijn film al deze bij-bezwaren terstond uit de hand geslagen: de kandidaat ziet er keurig uit, netjes in het pak, is niet te oud, zeer beschaafd, medi cus van beroep en van internatio nale bekendheid. Er is niets op hem aan te merken. Het probleem spitst zich op maar één omstandigheid toe: hij is een neger. Wat Stanley Kramer hier aan de orde stelt, kan zich tegenwoordig overal en hoe langer hoe meer voor doen. De tijd, dat rassengelijkheid alleen maar een edele theoretische zaak was, is voorbij. De praktijk klopt overal en onweerstaanbaar aan de poort. Het is dan ook een uiterst actele film. die hier wordt gelanceerd uitermate deskundig van psycholo gische analyse, prachtig van op bouw en uitnemend van dialoog. „Guess, who's coming to dinner" steekt ver boven de goede pro bleemfilms uit, naar opzet, naar psychologie, naar spel, naar strek king uiteraard maar bovenal naar authenciteit, want Stanley Kramer is erin geslaagd de theorie om te zetten in de praktijk, zo echt, zo levenswaar, zo eerlijk, zo zuiver, zo zonder enige pathetiek, dat het is alsof m enhet zelf heeft beleefd. (Voortreffelijke probleemfilm) LcLe Samourai LUXOR De Franse cineast Jean-Pierre Melville schetst en diept het gebrek aan communica tie op verbijsterend knappe wijze uit in zijn thriller „Le Samourai". Hoofdpersoon en .katalysator" in Melville's film is een eenzame, mee lijwekkende gangster in Parijs, de beroepsmoordenaar Jef Costello, die tevergeefs tegen zijn dood vecht. Hij is als een samourai: de Japanse zwaardvechter, die zich als een dier opgejaagd voelt in de jungle. „Le Samourai'1 is een meester werk. Met een niets ontziend, alles registrerend en penetrerend came ra-oog ontleedt de regisseur Cos- tello's wereld, zijn gedragspatroon en zijn weinige relaties met de om geving. (Meesterwerk) VAventura CAMERA (alleen vrijdag en za terdagavond 11.30 uur) „1'Aven- tura" van Michelangelo Antonioni is een prachtige film met een ge weldige expressie. Ondanks de soms wat al te langgerekte scènes boeit hij van de eerste tot de laat ste meter. De strekking van het verhaal vraagt onderscheidingsvermogen. Een man zoekt naar zijn vermiste minnares in gezelschap van de vriendin van dat meisje. Er ont staat een liefdesverhouding tussen de twee zoekenden, die door de minnares wordt opgemerkt maar vergeven. De toekomst blijft er triest uitzien. (Film op hoog niveau). De hel vail Macao LIIDO Vijf mensen, die alle maal op jacht zijn naar een medail lon, dat de sleutel is tot de schat kamer van een Chinese keizer-dy- nastie. Daar gaat de film „De hel van Macao" (The corrupt ones) over. Regisseur Jarnes Hill laat in felle kleuren dit elkaar bedriegen de vijftal opdrav enom het publiek een uur lang bezig te houden. Natuurlijk lukt dat niet met schatgraven alleen. Daarom gunt hij de toeschouwer ook een kijkje in de sinistere wereld van China. Hij doet er een vleugje striptease bij en een snufje goklust en de film is gemaakt. Ook vergeet hij niet zijn mensen op tijd te laten doodgaan. Al of n iet op een sadistische ma nier. Wie niet dieper wil graven, be leeft aan „De hel van Macao" een redelijk spannende film met ge welddadige Chinezen en instorten de pagodes. Iets anders kan men er echt niet achter zoeken. Schatjravertje spelen). This crazy sexy world REX (alleen vrijdag- en zater dagavond 11.30 uur) Als een enorme langspeelplaat, draaiend op het laagste toerental, dreint „This crazy sexy world" om zijn as. De De negerarts uit de actuele en zuivere film „Guess who's coming to dinner". film lijkt bij de eerste aanblik een aardige reclame van het een of an dere reisbureau, want de toeristi sche tips volgen elkaar op. Als co-producent schijnt een mo dehuis op te treden gelet op de ge- ses. varieerde collectie rokken en blou- De verteller in de film verklaart echter de wereld rond te reizen om een soort documentaire te maken over vermeend gewaagd amuse ment. De resultaten blijken helaai diep bedroevend, en foppen de be zoeker. (Boerenbedrog) Prolongaties TSUDIO „De bruid ging in het zwart". Nieuwe film van Frangois Truffaut, die in vele opzichten fas cinerend is. Het is tevens een bui tengewoon spannende film. Het ver haal gaat over een bruid die als haar man direct na de trouwdienst wordt gedood, verandert in een wraakgodin. Tweede week. REX „De kanonnen van Na- varone". Gewijzigde aanvangstij den: 2 en 8 uur. Avonturenfilm van een overrompelende overdaad. Re gisseur J. Lee 'i.iompson heeft de trucagetechniek tot en met uitge buit. Derde week. CAMERA „Ik ben nieuwsgie rig". Gevoelig psychodrama van Vilgot Sjöman, een leerling van Ingmar Bergman. Hoewel de artistieke waarde van de film die van Bergmans oeuvre lang niet haalt, dwingt hij door zijn bewogenheid en de sinistere bena dering van de hedendaagse opvat tingen tot nadenken. Na twee we ken in Luxo: te hebben gedraaid nu voor de derde week in Camera. LEIDEN Zoals bekend, besloot de gemeenteraad eind vorig jaar van de Haarlemmerstraat een niet meer voor verkeer toegankelijke winkelpromenude te maken en bij wijze van proef dit najaar op zater dagen met de afsluiting te beginnen. Na een of twee jaar krijgt de af sluiting dan een definitief karakter. Uitgangspunt was het ..Rapport verkeerszaken binnenstad"Daarin werden ook maatregelen opgesomd, die de kortparkeerders gelegenheid moeten geven hun auto nabij de Haarlemmerstraat kwijt te raken voor een beperkte tijd, terwijl ook een verkeerscirculatieplan werd onttvorpen. Men is nu nagenoeg klaar met de voor afsluiting van de Haarlemmer straat noodzakelijke uitbreiding van de blauwe zóne, in welk gebied dus de parkeerschijf verplicht is. Ver der is onder meer een halteplaats voor autobussen gemaakt op de Apothekersdijk ter hoogte van het Volkshuis. Het programma ver meldt verder halteplaatsen op de hoek Haarlemmerstraat-Lange Ma re en op de Turfmarkt. Parkeerschijf De uitbreiding van de blauwe zó ne is en/of wordt aangegeven door blauwe verfstrepen op het wegdek en (ten dele nu. nog door zakken bedekte borden op: Apothekersdijk, Stille Rijn, Bees tenmarkt, een deel van de Lange Mare, een deel van het Klooster, een deel van de Van der Werf- straat (alsmede tegenover het bad huis), een deel van de Pelikaan straat en een deel van de Kaas markt. Met deze maatregelen komen per etmaal 1700 kortparkeerders extra plaatsen ter beschikking. Men hoopt de afsluiting van de Haarlemmerstraat op zaterdagen nog deze maand of anders begin volgende maand te doen ingaan. Dierenbescherming Leiden LEIDEN Interne moeilijkheden waren er bij de afdeling Leiden van de Vereniging Dierenbescherming. Drie bestuursleden hebben bedankt, t.w. mevr. T. Stuifzand-Lamboo. mevr. E. Stevens-Kaan en de heer M. A. Ragut. Het nieuwe bestuur ziet er als volgt uit: voorzitter - de heer J. de Ren,, ledenadministratie - mevr. Van der Berg en commissielid de heer P. Schrijver. Tot het bestuur traden toe mevr. P. Kuivenhoven en de heren J. P. M. Deen en J. J. P. de Ridder. TER AAR Zaterdagavond 21 september om 8 u. komt „Artiesten- palet" onder leiding van Victor Con sulman van de KRO in huize Aai- hoeve in Langeraar de bejaarden verrassen met een grogramma.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 3