ENGELAND IN DE EEG VIA ACHTERDEUR Nederlandse op Oceaan tanker nood JAMIN nw Commentaar MAREL Eén man 100 agenten te erg Bonn heeft plan agen ramt volle bus: veertig gewonden ACCENT HOLS DONAKAT Uw nieuwe opinieweekblad tudenten in pan je mogen ch organiseren BEMANNING HOUDT SCHIP DRIJVENDE volle maantjes Moskou zet plan communistische topgesprek door Sporthuis Lanfers OPHEFFINGS UITVERKOOP Raad aanvaardt resolutie Nabije Oosten Onbestendig De PvdA Brand in ha naar vliegveld Seppe iemwe Leidse Courant Vrijdag 20 september 1968 49ste jaargang F. Diemer 67. ^redacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn herf in teghenspoet!" ORGELS - PIANO'S ELEKTRONISCHE ORGELS m H Ikantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uuf De ministers De Jong en Luns hebben de afgelopen dagen een topgesprek gehad in Bonn over het Nederlandse vervoer en de EEG. De onderhandelingen bleven ge heim, maar wel werd duidelijk, dat er een nieuw initiatief is voor de EEG en dat de Nederlandse ministers hun best hebben gedaan voor het Nederlandse vervoer. BOTTERDAM Waarschijn- vijftig passagiers (van wie |r ernstig) zijn vanmorgen ge ïnd geraakt bij een hevige ïrjjding tussen twee autobus- Het ongeluk gebeurde op de juising van de Van Weerden nanweg en de Van Riems- jkweg in het Waalhavengebied. bussen zijn van de RET en i de firma Blok uit Rotter- DE RET-cliauffeur heeft ver- delijk geen voorrang gegeven. Bij kwam met zijn bus van lijn 69 Bit Pernis en was met een groot mtal schoolkinderen op weg naar iet Zuidplein. Hij reed over de fran Riemsdijkwcg in de richting i de Waalhaven omdat de Ree leg in verband met asfalterings- werkzaamheden geheel is afgeslo ten. De bus van de firma Blok had als passagiers werknemers van de firma Hensen. Deze bus boorde zich in de flank van de geheel nieuwe RET-bus. De klap was zo hevig dat de RET-bus, zwaar beschadigd, op zijn kant te recht kwam. De andere autobus maakte een draai van 180 graden. Onmiddellijk kwam een hulpactie op gang. Mensen uit de buurt ver leenden eerste hulp waarna de poli tie en de GG en GD die taak over namen. Er werd met acht ambulan ces een pendeldienst ingesteld om de vijftig gewonde passagiers naar Rot terdamse ziekenhuizen te vervoeren. In de autobus, die behoorde tot het modernste materieel van de i RET, zaten vooral schoolkinde- j ren. Minister-president De Jong en minister Luns zijn op bezoek in West-Duitsland. Gistermiddag ontmoetten ze op diens villa Hammerschmidt president Liibke. BONN De Westduitse regering heeft vuur de komende EEG-ministerraad een plan om Engeland via een achterdeur toch in de EEG te halen. Minister van buitenlandse zaken Luns. die gisteren met minister-president De Jong van een officieel bezoek aan West-Duitsland terugkeerde, gaat maandag naar Parijs om zijn Franse collega Michele Debre in te lichten. Bij zijn terugkeer op het vliegveld Ypenburg had minister Luns waar dering voor het reeds enige tijd be staande Duitse plan, dat nu is uit gewerkt. Maar het Benelux-plan vond Luns toch beter. Het Westduitse plan is niet meer dan een bemiddelingspoging. Parijs is nog steeds niet van gedachten veranderd. Van de EEG-minister raad is dan ook geen sensationeel nieuws te verwachten, zei minister Luns vlak voor zijn vertrek uit West-Duitsland. Het plan van Bonn zou voor Enge land en de EEG een afbraak van de tolmuren betekenen van 30 pro cent in drie jaar. hun besprekingen hebben uitgege ven staat, dat beide landen de Rus sische inval in Tsjechoslowakije scherp veroordelen. De regeringsleiders van Nederland en West-Duitsland eisen dat de Sowjetunie en zijn bondgenoten hun troepen uit het Tsjecholowakije zul len terugtrekken. De NAVO is on misbaar en moet politiek en mili tair worden versterkt. Behalve over de Europese een wording hebben minister-president De Jong en minister Luns met Bondskanselier Kiesinger en minister Brandt uitvoerig gesproken over de vervoersproblemen. Men besloot een gemengd-Neder- lands-Westduitse commissie aan het werk te zetten om de problemen te onderzoeken. Het plan-Leber wordt nog eens van alle kanten bekeken. De commissie moet voor 31 decem ber aan beide regeringen een rap port uitbrengen met voorstellen om de moeilijkheden op te lossen. Zo lang de commissie studeert zal Bonn de Rijnscheepvaart ongemoeid laten en geen wettelijke maatregelen ne men. In het communiqué dat premier De Jong, minister Luns, bondskanse lier Kiesinger en minister Brandt na Kernenergie Minister Luns had zijn Duitse collega Brandt er niet van kunnen overtuigen, dat het non-proliferatie verdrag schadelijk zou zijn voor het vreedzaam gebruik van kernenergie. (West-Duitsland weigert dit verdrag te ondertekenen, zolang Oosl-Duits- land de beperkende maatregelen op het verkeer naar West-Berlijn niet opheft). Bondskanselier Kiesinger en mi nister Brandt hebben een uitnodi ging voor een tegenbezoek aan Ne derland aangenomen. Deze week Kabinet kiest reële koers Doelpunt voor Moskou De pandaberen van voorzitter Mao i4ö; Boeiend van inhoud, vlot van stijl. De informatie bron voor mensen die zélf hun mening willen vormen. Neem nu een abonnement en ontvang ACCENT de eerste drie maanden gratis! ACCENT, Wibautstraat 137. Amsterdam, tel. 020 - 92 44 47 4ADRID De Spaanse regering fft bij decreet de studenten het :ht gegeven zich te organiseren. loewel nog niet bekend is. in hoe- rre de studenten werkelijk vrij len zijn en met name of zij het :ht van vereniging ook in politiek zicht mogen uitoefenen, spreken larnemers in Madrid van een be- 'grijke stap naar de voorgenomen organisatie van de Spaanse uni- rsitaire wereld, die de minister van derwijs in juni jl. heeft aangekon- !d. Wat de studenten ervan vinden, niet bekend. NEW YORK Op de Atlan tische Oceaan verkeert het 18.729 ton metende Nederlandse schip Johannes Frans in nood. Het schip is lekgeslagen en heeft geen stroomvoorziening meer. De 40 koppen tellende beman ning worstelt om het langzaam zinkende schip drijvende te hou den. Het weer in dat deel van de oce aan, duizend kilometer ten oosten van de Amerikaanse kust, wordt steeds slechter. De kapitein van het schip heeft de Amerikaanse kust wacht laten weten, dat de bemanning vanmorgen het schip zou verlaten, als het weer niet beter werd. Het schip, van de Nederlands* Ertstankers Maatschappij, was met een lading olie op weg van Sicilië naar New York. De hoofdmotor is uitgevallen, omdat water in de ma chinekamer is doorgedrongen. Het is nog niet bekend waardoor het schip is lekgeslagen. Een kotter van de Amerikaanse kustwacht, de Dallas, is er na verschillende vergeefse pogingen in geslaagd een extra pomp aan boord te brengen, maar de machine bleek niet goed te werken. Een vliegtuig heeft later vier pompen naast het schip in zee gelaten. De bemanning slaagde er in twee pompen aan boord te halen. Trossen braken Later werd het weer nog slechter en braken de trossen tussen de Jo hannes Frans en de Dallas. Inmiddels 1 is de sleepboot Hess Louisiana bij het i schip gearriveerd. Beide schepen blijven bij het Ne derlandse schip, om indien nodig de bemanning aan boord te nemen. Zo lang het weer slecht is zal geen po ging worden gedaan het schip naar New York te slepen. morgen voordeel 300 gram van 83 voor 75 niet duur weI heerlijk MOSKOU Het Kremlin zet zijn plan voor een communistische we reldconferentie door, ondanks de vele kritiek die het op het bezetten van Tsjechoslowakije heeft gekregen. Dit werd gisteren van betrouwbare zijde in Moskou vernomen. Deze conferentie zou op 25 novem ber te Moskou moeten beginnen. Naar vernomen wordt zal op 30 okto ber te Boedapest een consultatieve bijeenkomst worden gehouden, waar bij de kwestie-Tsjechoslovvakije een van de belangrijkste agendapunten zou zijn. Het is niet duidelijk of de Roeme nen en Italianen, die met de commu nistische partijen uit o.a. Frankrijk en Engeland het militaire optreden tegen Dubcek en de zijnen hebben veroordeeld, daar van de partij zul len zijn. Verstandskies: dubieus bezit (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Er is vaak geen huisvestingsmogelijkheid meer voor de derde molenaar. Anders gezegd: doordat de men selijke schedel op een essentieel punt in grootte blijkt af te nemen, is er veelal geen plaats meer voor de laatst doorbre kende kies, de verstandskies. Dit zette vanmiddag in een openba re les aan de Vrije Universiteit dr. W. A. M. van der Kwast uiteen bij zijn aanvaarding van een buitenge woon lectoraat in de geneeskunde. Hij noemde daarom de verstandskies in meer dan één opzicht een dubieus bezit. Dr Van der Kwast verklaarde na der. dat een verkeerde verhouding is ontstaan tussen de beschikbare ruim te in de kaken en het aantal elemen ten van het menselijk gebit. Omdat van niet of niet volledig doorgebroken verstandskiezen ziekte verschijnselen het gevolg kunnen <djn. is verwijdering van deze kies of kiezen veel meer gewenst dan alge meen wordt aangenomen. SAN FRANCISCO Gouverneur Nelson Rockefeller van New York heeft gewaarschuwd dat de Sow- jet-Unie met het dreigen tegen West-Duitsland „nu een van de ernstigste gevaren voor de wereld vrede vormt sinds de tweede wereld oorlog". Door het ontbreken van een opvolger houdt het reeds 50 jaar bestaande Breestraaf- 53 - Leiden een v.a. woensdag 21 sept. Al onze kwaliteitsartikelen gaan er uit met Kortingen van 20-50% HAAST U Telefoon 01710—21931. Elke dwaasheid heejt een voorvechter om haar te ver dedigen. GOLDSMITH 0 Uniecollectie: de wereld als horizon pagina 0 Veertig kleuters te veel voor één klas pagina 11 NEW YORK De Veiligheidsraad heeft gisteren een resolutie aangeno men die zegt, dat het bestand in liet Nabije Oosten nauwgezet moet wor den nageleefd en waarin de betrok ken partijen een aansporing krijgen mee te werken met de vredespogin gen van VN-afgezant Jarring. De raad betreurt het dat de toestand in het betrokken gebied steeds slechter wordt. Zowel de Egyptische afgevaardigde als de Israëlische hadden kritiek op de resolutie. De Egyptenaar El Konv zei teleurgesteld te zijn dat de raad Israël niet veroordeelde. De Israëliërs Tekoah zei dat de resolutie niet voor ziet in, doelmatige actie om een einde te maken aan de Egyptische agressie.' De raad sloot hiermee het debat over de Israëlische klacht af. De Johannes Frans drijft lek op ch' oceaan, terwijl langszij de Dallas van de Amerikaanse kust wacht is gekomen. Dit schip bracht extra pompen aan boord. DE BILT Op de oceaan be vindt zich een omvangrijk de pressiesysteem. Een randstoring, die woensdagavond bij de Azo- ren lag, trok langzaam naar het noordoosten en nam daarbij be langrijk in diepte toe. Vanmor gen lag de kern boven de Ierse Zee. Fronten van deze depressie drongen tot onze omgeving door en brachten in de nacht en och tend regen en motregen. De de pressie zal zich in de komende 30 uur naar de Noordzee ver plaatsen. Met zuidwestelijke winden wordt dan tamelijk zach te en vochtige oceaanlucht naar ons land gevoerd. In deze lucht zullen naast op klaringen ook enkele buien voorkomen. Inmiddels trekt een nieuwe storing uit het zeegebied ten westen van de Golf van Bis kaje naar het noordoosten. Deze zal morgen in de loop van de dag het weer in ons land gaan beïnvloeden en waarschijnlijk later opnieuw regen brengen. DE BILT Veel bewolking met tijdelijk regen. Matige tot krachtige wind tussen west en zuid. Over het algemeen weinig verandering in temperatuur. verkrijgbaar in de dierenspeciaalzaak n j "jVTIET voor het eerst in haar nog betrekkelijk jonge bestaansge- schiedenis van nog geen vyfentwin» tig jaar heeft de PvdA thans moei» lijkheden met haar samengesteld heid. De moeilijkheden zijn ditmaal echter groter nog dan voorheen en ook buitenstaanders zuilen zich afvra gen hoe de partij uit deze problema» lick te voorschijn zal komen. Tot die buitenstaanders behoort op dit ogenblik ook een groep als die van D'66, die al nieuwsgierig is of voor de PvdA misschien het uur van de door deze groep voorgestane ..ontploffing" is aangebroken. Zover zal het stellig nog niet komen. Maar de situatie is een lastige, om dat binnen de PvdA zelf die an dere groep, die van Nieuw Links, zich als een even intelligente als ijverige actiegroep openbaart. Dat „openbaren" is cr dit keer volop bjj. want het is in de openbaarheid dat de stryd zich voltrekt. De uit gewisselde sehrifteiyke stukken wor* den onverdroten gepubliceerd. Over de indruk naar buiten die van dit laatste het gevolg moet zyn be hoeft men, dunkt ons, van die open baarheid geen al te grote vrees te koesteren; de mens van vandaag is nu eenmaal aan openbaarheid ge wend. Echter kan de gepleegde openbaar heid wèl leiden tot verstarring in de onderscheiden standpunten. De kwestie Is in wezen, dat Nieuw Links zich ergert aan het verbur- gcriykingsproces dat zich ten aan zien van de PvdA is gaan voltrekken. Er moet. meent deze groep, een flinke stap worden gedaan in de linkse richting. We vermoeden echter dat deze op vatting nogal enige invloed kan heb ben op de omvang van de PvdA, omdut die neiging naar verburger- lyking nu eenmaal een Nederlandse eigenschap als zodanig is. Niet weinigen, buiten maar ook bin nen de PvdA, zullen het optreden van de actiegroep Nieuw Links spoe dig als irritant gaan ervaren. En toch zal ook Nieuw Links het moeten hebben van de bredere jnstemming die zy weet te verwerven. De PvdA zelf „zit" met deze groep een verschynsel dat in Nederland ook weer niet ongewoon is. De groep vertoont geen neiging eruit te lopen. De PvdA moet dus met Nieuw Links zien te leven. We moeten met z'n allen echter wel belangstellend zyn, wat ervan komen gaat. Enorme sortering voordelige auto occasions WASSENAAR Tel. 01751-2545 Bijna f 13 min voor Biafra DEN HAAG Op giro 400 van de Stichting vluchtelingenhulp Biaf- ra-conflict is bijna ƒ13 miljoen bin nengekomen. De actie startte op 9 augustus en bracht diezelfde avond al 6.5 miljoen op. CJ BERGEN OP ZOOM Gister avond is een hangar op het vliegveld Seppe bij Bergen op Zoom voor een groot gedeelte door brand verwoest. Een S-ll lestoestel brandde uit.. Het vuur ontstond toen benzine uit een lek van het toestel stroomde, dat men bezig was te herstellen. BETALING ABONNEMENT Wij verzoeken onze abonnees, die gewend zijn het abonnementsgeld te gireren, gaarna vóór 1 okt. a.s. f over te schrijven op onze post rekening nr. 5.89.36. De abonnees, die gewoonlijk per kwitantie betalen, doch inmiddels in het bezit zijn van een post rekening. wordt eveneens verzocht, ter besparing van incassokosten, bovenstaand bedrag te gireren. Uiteraard geldt dit bericht NIET voor abonnees die ons een machti ging tot automatische afschrijving hebben verstrekt. Nieuwe Leidse Courant Directie LONDEN Een grote politiemacht is er nog niet in geslaagd de 29-jarige John James te arresteren, die al sinds woensdag met een oud geweer de politie op een afstand houdt van zyn afgelegen boerderij in het Britse Weston-under-Castle. James' gezin vrouw en vier kinderen is bij hem. De man verschanste zich nadat hy woensdag had geschoten op een politiepatrouille die hem wegens een verkeersovertreding wilde aanhouden. Meer dan honderd agenten, gewapend met revolvers en traansgasgranaten proberen James uit zijn boerderytje te krijgen. Er is zelfs een pantserwagen op het erf. Op oproepen zich over te geven, antwoordt hij slechts met schoten. Het is niet de eerste keer dat James zich verschanst. Twee jaar geleden kroop hij in zijn boerderij na een ruzie met dorpsbewoners. Toen gaf hij zich echter al na twee uur over.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1