Computerkennis op middelbare nieuw vak scholen vooru fiooo,- f2500; f4000; AMRO-LENING Uit de Haagse hof geplukt NIEUW LINKS WIL GEEN BREUK Actie tegen Bonn mogelijk krachtens handvest van VN ik Zes Israëliërs gedood bij een hinderlaag f 62,07 p. m. (18 mnd.) f 118,37 p.m. (24mnd.) f 189,39 p. m. (24 mnd.) COUPON 1 1 J VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1968 Invloed automatisering op overheidsapparaat Staatssecretaris wil overleg met bonden Een vader omhelst zijn vrouw, na dat zij hem een vierling heeft geschonken. Het is de Zweedse ieer Samuelsson die daar zijn vrouw Margaretha voor dunkt. Moeder (dat ziet u wel) maar ook de vier kinders maken het uit wekend. De vijf verblijven nog in het Karolinskaziekenhuis te Stock holm. Vader en moeder zijn beide 25 jaar oud. mod ïlma 336 WASHINGTON Het Ameri- laanse Huis van Afgevaardigden eeft gisteren besloten 1,619 miljard jllar beschikbaar te stellen voor de uitenlandse hulp in het lopende be- fotingsjaar. Het is de laagste som in de 20-jari- geschiedenis van het hulpprogram. resident Johnson had om 2,9 mil- 1,1ird gevraagd. De toewijzing is 776 miljoen dol lar lager dan die van vorig jaar. ROTTERDAM Vannacht tegen een uur of half twee is op de Gordelweg, die de tijdelijke verbinding vormt tussen het rijkswegennet ten westen en ten oosten van Rotterdam, een auto door de afscheiding gereden, die rond de bouwput voor het in aanbouw zijnde tram-viaduct ligt. (Van onze sociaal-economische redactie) AMSTERDAM Staatssecretaris C. van Veen van binnen landse zaken heeft gistermorgen op het congres van de Chris telijke vakinternationale van overheids-, PTT- en onderwijs personeel het vak „computerkennis" aangekondigd voor de middelbare scholen. De staatscommissie Op leidingen zal nog dit jaar de regering in deze zin advise ren. Het vak „computerken nis" zou gedoceerd moeten worden op de scholen voor hoger algemeen vormend on derwijs, hoger economisch administratief onderwijs en eventueel ook op de scholen voor middelbaar algemeen vormend onderwijs en mid delbaar economisch admini stratief onderwijs. Staatssecretaris Van Veen kondigde op korte termijn een gesprek aan in een speciale commissie van het geor ganiseerd overleg in ambtenarenza ken over de personele aspecten van het automatiseringsbeleid. Op het congres van de christelijke vakinternationale, de grootste vakin ternationale aangesloten bij het In ternationaal Christelijk Vakverbond, sprak de heer Van Veen over de ac tuele problematiek van de mecha nisering en de automatisering voor de overheid. Vele vertegenwoordigers van Euro pese landen maar ook van Aziatische en Latijns-Amerikaanse landen wa ren aanwezig. De vertegenwoordiger .PvdA zal niet ontploffen' gd el (Van onze parlementsredactie) NIJMEGEN Han Lammers: .Voorzover het in ons vermogen igt staat Nieuw Links er beslist garant voor dat de PvdA niet zal ontploffen en dat met name üruijters en Van Mierlo hun zin niet krijgen. Nieuw Links heeft geen belang bij een scheuring, wij zullen niet bedanken." En als eerste verzoenende gebaar is fcndré van der Louw, aangekondigd ils spreker op de min of meer de- nonstratieve bijeenkomst in Nijme- ;en, de eerste van een serie van 13, jetiteld Nieuw Links gaat het land in, [isteravond niet op komen dagen. )en Uyl had wat tegen die bijeen- comst en daarom trok Van der Louw ich terug. Wel was partijbestuurslid )ankert er. op wie Nieuw Links vrij eel kritiek heeft. Lammers zei, dat de bijeenkomsten poor svmpathisanten van Nieuw .inks uit de PvdA en radicalen uit andere partijen een voortzetting zijn pan de Utrechtse bijeenkomsten van Ie kerngroep en zeker niet de bedoe- ing hebben als groep naar buiten op te treden. Op dat punt was er sprake van een misverstand. Men wil alleen fris van de lever discussiëren over radicalisering en vernieuwing. Vertrouwen Nota of geen nota. Lammers wilde nog wel eens zeggen dat de groep van „zeven" het vertrouwen in Den Uyl als fractievoorzitter niet had op gezegd. Het werkmanifest voor de bijeen komsten is in de geest van Vondeling of andersom waar het zegt, dat er nooit een herstel mag komen van «amenwerking van KVP of „andere behoudzuchtige partijen" met een Uitgesproken kapitalistisch program. Als er geen samenwerking kan zijn alleen de verkiezingen in gaan en eventueel bereid zijn tot het „voeren van een goede oppositie die de mensen duidelijk maakt hoe het an ders kan. Als de mensen overtuigd zijn zal hun stem naar de progressie ve zijde gaan". Marcel van Dam: „In theorie is er een meerderheid voor een progressie ve concentratie. De vraag is alleen: hoe halen we die kiezers uit KVP en ARP waar ze om een of andere reden nog zitten". Manifest: Dat kan alleen een wakkere, radicale PvdA. Achterdocht De vergadering zelf had niet zoveel om het lijf, de discussie was mat. PvdA-voorzitter afdeling Nijmegen Molleman sprak direct al zijn achter docht uit in de structuur en het op treden van Nieuw Links als groep in de partij. „Nieuw Links gedraagt zich als een vereniging en zegt er geen te zijn. Het is verder een duistere zaak hoe men lid wordt, en wie de leiding heeft aangewezen. Nu eens spreekt iemand in het openbaar als Nieuw Linkser, als het hem beter uitkomt echter als privé persoon, want radica liteit mag geen zelfmoord zijn. Ook aspiraties hebben hun grenzen". Trouwens, Molleman had niet veel vertrouwen in zijn eigen partij: „Ook het partijbestuur heeft gezorgd voor een linkse dekking in de rug". De vergadering wilde wel eens we ten wat er zaterdag op de partij- bestuursvergadering precies gebeurd was. Na afloop werd immers een resolutie uitgegeven waarin vertrou wen in de fractie en fractievoorzitter werd uitgesproken. Geen Nieuw Linkser zag deze verklaring in te genspraak met hun kritische nota. Diekerhof: „Ik vind het een zinnige en zindelijke verklaring". Maar ook dat bevredigde de zaal niet. Sprekers verweten Nieuw Links vaagheid. Dit werd geïllustreerd door het antwoord op de vraag uit de zaal: wat doet die Vieteongvlag op het po- van Togo deed een hartstochtelijk i beroep op de christelijke vakbewe ging in de gehele wereld mee te strij- I den tegen de sociale wantoestanden en het kapitalistisch stelsel. De heer J. ten Heuvelhof, voorzit ter van de Christelijke centrale van overheids- en onderwijzend perso neel, tevens penningmeester van de vakinternationale, heette het congres namens de Nederlandse organisaties hartelijk welkom in Nederland. Marktpolitiek In het vervolg van zijn rede noem de staatssecretaris Van Veen een goe de arbeidsmarktpolitiek van het grootste belang. Dit onderwerp heeft de volle aandacht van de Neder landse regering. In de Troonrede is ook een Raad voor de Arbeidsmarkt aangekondigd, die de overheid zal moeten adviseren over werkgelegen heidsvraagstukken. De heer Van Veen zei een open oog te hebben voor het feit, dat automa tisering niet alleen een zaak is van economische of technische aard. maar ook een sterk 'sociaal karakter draagt. Zal de automatisering ernstige werkloosheid meebrengen? De heer Van Veen achtte op een zeker ogen blik verstoring in de werkgelegen heid in bepaalde bedrijfstakken mo gelijk, maar hij vroeg er aandacht voor, dat de dienstensector sterk zal uitbreiden. Over enkele tientallen jaren zal in de landbouw misschien nog 5 pet. van de beroepsbevolking werken, in de industrie 25 pet., maar in de dienstverlenende sectoren 70 pet. Als nieuwe taken voor de toekomst noemde hij uitbreiding van de lucht vaart, toeneming van het autover voer, de ruimtevaart en de toepassing van kernenergie. Wel zal het proces van verandering zich in een steeds hoger tempo volvoeren. Veranderingen O Voor de overheid zal dit betekenen een betere dienstverlening aan het publiek en een verlaging van de kosten bij de overheidsdiensten. In grijpend zullen de gevolgen zijn voor de personeels- en salarisadmi nistraties. financiële administraties, voorraadadministraties en belasting administraties. Het Rijk beschikt hiervoor al over 50 computers. Philips is gevraagd binnen enkele jaren te komen met een geautomatiseerd waarnemingsnet ter bestrijding van de luchtverontrei niging. Bij de Postcheque- en girodienst is het personeelsbestand al met 2000 man verminderd, wat zich langs na tuurlijke weg (pensionering en ontslag op eigen verzoek), heeft kun nen voltrekken. De automatisering bij de overheid heeft geen ingrijpende gevolgen voor de personeelssituatie gehad. Wel zul len hier en daar personeelsuitbrei dingen overbodig zijn geworden. Verschillende gemeenten hebben ook al computerapparatuur aan geschaft en hier en daar bestaan plannen tot intensieve landelijke of regionale samenwerking. Met de Ver eniging van Nederlandse Gemeenten zijn gesprekken gaande. In Edin burgh zijn onlangs ook al internatio nale contacten gelegd over ervarin gen met automatisering bij de over heid. Werknemers zullen in de toekomst moeten rekenen op functiewisseling en herscholing of bijscholing. Voor het computergebruik zal hoog gekwa lificeerd personeel nodig zijn, op Hoog spel Zweetkamertje om duizelig in te worden. In Maarsbergen werd gis teren het twintigste kraanmachi nistenexamen gehouden, waarvoor een fors contingent kandidaten zich gemeld had. Hier een van de slachtoffers, eenzaam in zijn hok je, terwijl hij met de kraan mani puleert om een last snel en be hendig op de juiste plaats te krijgen. middelbaar en academisch niveau. De intelligentiereserve, die nog bestaat bij de lagere groepen, zal daartoe moeten worden aangeboord. Staatssecretaris Van Veen kondigde ten slotte een administratiesysteem aan. waarbij iedere Nederlander een nummer krijgt, dat echter willekeu rig gekozen zal worden en waaruit niet onmiddellijk bepaalde antece denten zijn af te lezen; dit ter bescherming van de privacy. De heer P. van Bijsterveld. secreta ris van de Europese organisatie van het ICV, zeide in een toespraak, dat de mens thans in een historische, mondiale crisis verkeert op zoek naar de diepste werkelijkheid en waar heid. Er zal scheppende intelligentie nodig zijn om de polen van oost en west te overbruggen. Het ingrijpen in Tsjechoslowakije getuigde van dogmatisme, verstarring en geestelijke luiheid, maar de heer Van Bijsterveld vroeg zich af, of het verval van de democratie in het westen niet een uitdaging is geweest voor de Russen. Nieuwe bezinning op de democratie is dringend nodig. Namens de andere christelijke vak internationalen, aangesloten bij het ICV. sprak de heer A. IJska. voorzit ter van de Nederlandse christelijke agrarische bedrijfsbond, die hoopte op een hechte eenheid van de christe lijke vakbeweging over de gehele wereld. Het ICV staat voor grote beslissingen; volgende maand zal in Luxemburg de beslissing vallen over een nieuwe beginselverklaring van het ICV. De inhoud hiervan zal bepa lend zijn voor het al of niet uiteen vallen van de christelijke wereldvak centrale. Vandaag sprak een vertegenwoor diger van de directeur-generaal van het Internationaal christelijk ar beidsbureau in Genève over het 50-jarig bestaan van het IAB. Ook vertegenwoordigers kwamen aan het woord van CNV en NKV, die elkaar op internationaal niveau blijkbaar beter kunnen vinden dan op natio naal plan. In eigen land valt tussen beide vakcentralen nog weinig toenadering te bespeuren in tegenstelling tot de hechte samenwerking bij de christe lijke en r.k. werkgevers en mid denstanders. Tsjechoslowaakse leiders heb ben geweigerd zich in Moskou op het matje te laten roepen. Een andere betekenis kan het uitstel van het Russisch-Tsjechoslowaakse over leg moeilijk hebben. Praag gaat ervan uit. dat de akkoor den, vorige maand te Moskou gedic teerd, zijn nageleefd. Het enige waar met Rusland nog over te praten valt is de tegenprestatie: terugtrekking van de troepen. Moskou echter is ontevreden over Praag ook nu het minister van buitenlandse zaken Hajek heeft la ten vallen. Het Kremlin wil dat de Tsjechische leiders een grootscheepse zuivering doorvoeren aan de hand van een door de Russische geheime politie samengestelde zwarte lijst. Het houdt vast aan de eis. dat alle anti-socialistische krachten vernie tigd worden. Tot dusver heeft het er van afgezien dit zelf ter hand te ne men. Aangezien de Tsjechische leiders de-, monstratief hebben geweigerd deze en andere bevelen van Moskou uit te voeren, is een nieuwe conflict situatie ontstaan. Het Russische Ingrijpen heeft dus weinig veranderd aan de feitelijke toestand. Dubcek en anderen zouden zelfs van plan zijn af te treden als de Russen j zich blijven inlaten met hun binnen-; landse zaken. Moskou zou dan met een marionettenbewind moeten ko-| men. De mannen te Praag spelen hoog spel, juist omdat er zoveel op het spel staat. Zij nemen hierbij ook een groot persoonlijk risico, beseffend dat er geen gemakkelijke weg terug kan zijn. TEL AVIV Zes Israëlische mili tairen onder wie een luitenant-kolo nel zijn gisteren gesneuveld en vier gewond toen een Israëlische patrouil le in een hinderlaag van Arabische guerrilleros viel op ongeveer 15 kilo meter ten westen van de Jordaan. De bende van de verzetsstrijders bestond uit vijf man die allen werden gedood. De Arabieren openden het vuur vanuit een plaggenhut toen de Israëliërs een stijle rotswand be- klomir ..c,i De AMRO Bank leent u graag het geld voor die nieuwe meu belen. die wasautomaat, die verhuizing en noemt u maar op. In die 18 mnd betaalt u: 18 x f 62,07 f 1117,26. Dat is slechts f 117,26 aan financieringskosten, incl. rente, vergoeding admini stratiekosten en overlijdensrisico. Dus slechts ca. f6,50 p.m. In die 24 mnd betaalt u; 24 x f 118.37 f 2840,88. Dat is slechts f 340,88 aan financieringskosten, incl. rente, vergoeding admini stratiekosten en overlijdensrisico. Dus sleèhts ca. f 14,20 p.m. In die 24 mnd betaalt u: 24 x f 189,39 f 4545,36. Dat is slechts f 545,36 aan financieringskosten, incl. rente, vergoeding admini stratiekosten en overlijdensrisico. Dus slechts ca. f 22,70 p.m. Komt u eens langs bij de Amsterdam-Rotterdam Bank in uw buurt. (Bellen of schrijven mag ook!) Wij ver tellen u graag alles over de bedragen die u kunt lenen, over het aantal terugbetalingstermijnen, over de kwijt schelding bij overlijden. Komt u eens langs. Of vraag de AMRO-Lening-foIder met alle inlichtingen en tarie ven. Gebruik daarvoor onderstaande coupon. voor folder met inlichtingen en tarieven. Stuur deze coupon in een envelop aan:AMRO Bank, Antwoordnummer 441.Amsterdam. Plak geen postzegel; die is voor onze rekening. (Bellen kan ook: tel. 020-92 4844) Naam Adres Plaats NLC (Graag in bloklctters invullen) EEN SERVICE VAN DE AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK RUSSEN HERHALEN STANDPUNT: V DOOR V Het is eigenlijk niet eerlijk. Wie aan het station Hollands Spoor een kaartje koopt ziet uitno digend een grote bak staan met een leuk krantje er in. De kop uitge voerd in geel en blauw. Dat trekt. Het krantje is voor niks, je mag zo maar grijpen. Dat trekt nog meer. Je pakt dus. Ik deed het wat aarzelend, want ik herinnerde mij een station in Oost-Duitsland waar ook zulke bakken stonden. Graaien maar. Het resultaat was. dat we ons even later bont en blauw zaten te walgen van de overvoering met communistische leuzen. Maar goed. Voor niks is voor niks. Op het perron een kennisje. Maar ik kon het niet laten toen we een maal zaten toch even in de krant-van-niks te kijken. „Heb je daar?" vroeg ze. Ik gaf het binnenblad, hield zelf de buitenkant. Toen was het mis. Ik mijmerde: „Een weekend in Londen... moet je zien..." Maar zij zat net aan de Rijn. Bij de roofridders.... van pagina zes. Toen was de boot aan. Of liever reed de trein.... We lazen elkaar de heerlijkheden voor. Voor niks Reisden naar al die plekjes in Ne derland. waar je eigenlijk een uit zonderlijker verblijf hebt dan die vakantie in Spanje waar iedereen naartoe gaat. We rekenden. Hoever kun je voor hoe weinig komen. Opeens waren we in Amsterdam. Echt. Het viel wel even tegen na de dromen over Brussel en Sauerland it PPR. PSP of D'66, moet de PvdA dium? Tom Pauka: „Versiering". en de Maasvallei.... Moesten rennen om een tram te halen en zaten toen wat onwennig naar de haastigheid van het Damrak te kijken. „Toch heb ik er zo'n zin in", zei zij. Ik knikte stom. Die zin had ik ook. Alleen, er is een heel klein be letsel.... Hoe ik ook reken en reken ik kom er niet O neen het gaat niet om de cen tjes. Het is veel hopelozer. Geen dagje vakantie meer op het rooster.... Een diepe zucht naast me. En toen haar stem: „Maar ik heb geen dag meer vrij...." Wij arme loonslaven. Die Oostduitse lectuur van toen.... bijna veiliger dan het verleidelijke N.S.-krantje. MOSKOU De Sowjetunie heeft gisteren haar opvatting her haald, dat het handvest van de VN haar het recht geeft tegen West-Duitsland op te treden als dit land „zjjn agressieve politiek hervat". West-Duitsland op te treden. In Londen kon men niet zeggen, wat Frankrijk in deze kwestie zal doen. In een commentaar in het rege ringsblad Izwestla wordt in dit ver band gesproken over Bonns streven om „zich West-Berlijn toe te eige nen". Het blad oefent scherpe kritiek op de verklaringen van de Westelijke grote mogendheden, dat de desbetref fende artikelen 53 en 107 van het handvest niet meer van kracht zijn. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft naar aanlei ding van de Russische verklaringen over deze kwestie Moskou al ge waarschuwd, dat een militaire actie tegen de bondsrepubliek direct door de NAVO-bondgenoten zal worden beantwoord. Engeland heeft deze Amerikaanse verklaring onderschre ven. Geen bedreiging Waarnemers zien in de Russische uitlatingen overigens geen onmiddel lijke bedreiging voor West-Duitsland. Zij beschouwen die eerder als een poging om Bonns pogingen om tot een betere verstandhouding met de Oosteuropese landen te komen, te frustreren. Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken deelde gisteravond mee dat Engeland binnenkort aan Bonn een schriftelijke lijke verzekering zal geven, dat het de artikelen 53 en 107 in het VN-handvest betreffende „de vijan delijke mogendheden" niet van toe passing acht op de huidige situatie en dat deze artikelen bijgevolg Moskou niet het recht geven tegen Eisenhower mag weer uit bed WASHINGTON Oud-president Dwight D. Eisenhower heeft zich op wonderbaarlijke wijze hersteld van de vier hartaanvallen die hij dit jaar heeft gehad, heeft luitenant-generaal Heaton. hoofdchirurg van het leger ex-directeur van het Walter Reed hosnitaal gisteren gezegd. Generaal Eisenhower mag weer uit bed en mag een keer per dag In een stoel zitten, aldus de arts, op een plechtigheid op het Witte Huis waar president Johnson aankondigde dat 13 oktober de ..saluut aan Elsenho- wer-week" zal beginnen om de oud-president eer te bewijzen. Eisen hower wordt 14 oktober 78 jaar. Generaal Heaton zei dat het nog te vroeg is om te zeggen of Eisenhower buiten gevaar is. NEW YORK De Protestantse Episcopale Kerk heeft 2.5 miljoen gulden uitgetrokken om noodlijden de negers 'n de getto's te helpen. De baptistische Shaw-unlverslteit van Noord-Carolina ontving 15 miljoen van de Henry Ford-stichting tot on dersteuning van studerende negers

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 15