krant van FORMAAT Praag bang voor nieuwe acties „Treurjaar" weduwen nog een strijdpunt L. Totale besteding voor Minister L. de Block is verontrust over invoerbeperking Zij haalden Echt huiselijke Oranje-foto's A. C. de Bruyn (81) overleden Carnavalsprijsrecreatie en toerisme: voor Luns 4% miljard per jaar hun roem ,van buiten Aantal studenten wordt beperkt Contacten juist nu niet afbreken VRUOAG 20 SEPTEMBER 19d» Kamer besprak eerste deel nieuwe B.VT. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Tweede Kamer is gistermiddag begonnen met de behandeling van het eer ste deel van het nieuwe Burger lijk Wetboek. In dit deel wordt het Personen- en Familierecht behandeld. Een van de punten die gisteren veel aandacht kregen is de positie van de weduwe of de gescheiden vrouw, die wil hertrouwen. Minister Polak heeft voorgesteld het zoge naamde treurjaar voor gescheiden vrouwen te laten vervallen. Voor we duwen wil de minister het handha ven. Het treurjaar houdt in dat een weliuwe niet binnen 306 dagen na het overlijden van haar echtgenoot mag hertrouwen, tenzij zij ouder is dan 52 jaar. De heer Boertien (a.r.) heeft een amendement ingediend om de gescheiden vrouw hier ook onder te brengen. Dit amendement is onderte kend door de KVP en de CHU. Geheel tegenovergesteld is de op vatting bij PvdA, WD, D'66 en de PPR. De socialist Wierenga heeft een amendement voorgesteld om ook voor weduwen het treurjaar af te schaffen. Kinderen uit het tweede huwelijk geboren, dienen in een har moniërende gezinsband te kunnen opgroeien. Wanneer een weduwe tij dens zwangerschap hertrouwt en haar kind de familienaam van de tweede echtgenoot wil laten dragen dient de wetgever zich hiertegen niet te verzetten, aldus de heer Wierenga. Mej. Haars (c.h.) deelde mee dat de fracties van KVP, ARP en CHU bij de behandeling van dit wetsontwerp een taakverdeling hebben gemaakt. Meerderjarigheid Een ander punt in boek I B.W. is de kwestie van de meerderjarigheid. De heer Wierenga en mej. Goudsmit stelden voor dit niet langer op 21 jaar te handhaven maar op 18 jaar te brengen. Van de linkerzijde werd voorts ge pleit het artikel waarin staat dat man het hoofd van de echtvereniging is te schrappen en ook in dit opzicht de gelijkheid van man en vrouw voor de wet door te trekken. Mej. Haars deelde mee dat de CHU op dit punt niet eenstemmig denkt Ook de heer Boertien (a.r.) meende dat de bepaling dat de man hoofd der echtvereniging is, in de praktijk kan worden gemist. In de praktijk kan de wet de kinderen niet beschermen te gen een heerszuchtige moeder, aldus de heer Boertien. Terwijl bij een goede harmonieuze echtvereniging deze bepaling best gemist kan wor den. Het ziet er derhalve naar uit dat voor het schrappen van de regel dat de man hoofd der echtvereniging is, in de Kamer een meerderheid is te vinden. De liberaal Geurtsen heeft een amendement ingediend om de geval len waarin ondercuratelestelling kan plaats hebben uit te breiden met een situatie waarin misbruik van verdovende middelen aanwezig is. Fiscus vangt één miljard DEN HAAG Minister L. de Block van ekonomische zaken is verontrust door de steeds toene mende neiging van landen in- voerbeperkende maatregelen te nemen, om de eigen economie te beschermen. Hij sprak zijn bezorgdheid uit voor een besloten bijeenkomst van het centraal orgaan voor economische be trekkingen met het buitenland. Ook de internationale „spelregels" en nor men voor de handelspolitiek worden minder strak nageleefd en dat is vol gens hem een groot gevaar voor de kleine landen, die economisch de kortste adem hebben. Na het optimisme over de moge lijkheden voor de internationale sa menwerking in het begin van de zestiger jaren, die een nieuw tijdperk leek in te luiden, en de vooruitgang die sindsdien is gemaakt, zijn er thans minder gunstige tekenen. De minister noemde ondermeer: het verdwenen elan in de EEG (mede door politieke tegenstellingen), de de Franse uitvoerbeperkende maatreg- len en de protectionistische krachten in de Verenigde Staten. In Engeland geeft het langzaam herstel van de betalingsbalans in sommige handelskringen aanleiding om voor invoerbeperkingen te plei ten. Gevarenzone Deze feiten zijn symptonen van een tegenstroom, die als men deze niet tracht in te dammen, de internatio nale handel gaat ondermijnen. Helaas moest minister De Block constateren dat in plaats van een versterking van de internationale samenwerking, die hiervoor nodig is, een verzwakking dreigt op te treden. Uit het recente verloop van de Ne derlandse uitvoer leidde de minister Prins Bemliard, gemoedelijk met pijp in een niet alle daagse houding bezig zijn natte sokken voor droge te verwisselen. Dit zeer huiselijke plaatje werd gemaakt tijdens een inspectietocht van de Prins nadat hij door een felle regenbui was overvallen. „En dan zegt men wel eens, dat inspecteur-generaal een erèbaantje is", lachte hij, toen hem de foto onder ogen kwam. Deze plaat is een van de vele die in het pas verschenen fotoboek Juliana Regina zijn opgenomen, deel 20 uit een serie, die elk jaar met een nieuwe aflevering van de persen komt en uitgegeven wordt bij Hollandia in Baarn. Oma met kleinzoon is het al even huiselijke plaatje van de Koningin met Willem-Alexander, dat door prins Claus is genomen. De plaat boven komt uit Soesterberg, waar de Koningin het kinderhuis Kinabu bezocht. Ze deed daar, tot groot plezier van de jongens en meisjes, mee met een aantal spelletjes. DUBCEK NIET NAAR MOSKOU Dit zou ook kunnen blijken uit de afgelasting van het bezoek van van daag van de Tsjechoslowaakse leiders aan Moskou. In politieke kringen is dit bericht pessimistisch ontvangen. Aangeno men wordt dat het topgesprek onder druk van het Kremlin is afgelast. Moskou zou van de Tsjechoslowaken de vorming van een „contra-revoluti- dc bestrijding van „contra-revoluti onairen" hebben geëist. Aftreden van Dubcek zou waarschijnlijk het heengaan van de hele regering tot gevolg hebben, president Svoboda inbegrepen. Deze zou het Kremlin duidelijk hebben la ten weten dat hij niet van plan is nieuwe eisen met zijn autoriteit te steunen. HAJEK President Svoboda heeft gisteren voldaan aan het verzoek van zijn mi nister van buitenlandse zaken, Hajek, hem uit zijn functie te ontheffen. Hajek was met vakantie in Zuidslavië toen de troepen van het Warschaupact Tsjechoslowakije bin nenrukten. De Russen zouden giste ren hun verontschuldigingen hebben aangeboden omdat hun pers had be weerd, dat Hajek een nazi-verleden had. Hajeks vertrek volgt op het aftre den van andere liberale leiders zoals vice-premier Sik en minister Pavel. Geruchten dat Russische troe pen Roemenië waren binnenge vallen, zijn van alle zijden ont zenuwd. De berichten zijn waar schijnlijk ontstaan doordat Bul gaarse troepen, die uit Tsjecho slowakije kwamen, door Roeme nië huiswaarts gingen. DEN HAAG In het ziekenhuis is gisteravond na een kortstondige ziekte overleden oud-minister A. C. de Bruyn. Hij is 81 jaar ge worden. Hij was aanvankelijk metaal bewerker en werd in 1915 bestuur der van de r.k. metaalbewerkers- bond. Later volgde zijn benoeming tot voorzitter van het r.k. werk- i liedenverbond, thans Nederlands Katholiek Vakverbond. De heer De Bruyn was o.m. lid van de Eerste Kamer, de hoge raad I van arbeid en de SER. In 1952 werd hij minister van pbo in het derde kabinet-Drees. De heer Wierenga kreeg op dit punt steun van mejuffrouw Goudsmit (D'66), die mede namens de fractie van de PPR sprak. Willem, de Kooning, de 64- jarige in Rotterdam geboren, maar sinds 1926 in Amerika levende schilderheeft giste ren in het Amsterdams Stede lijk Museum, bij de opening van zijn eerste tentoonstel ling in het moederland, de Talensprijs Internationaal (f 10.000,in ontvangst ge nomen. Hij is de eerste met deze onderscheiding be kroonde kunstenaar. Door de Nederlandse feestredenaars werd De Kooning in het Engels toegesproken, de Amerikaanse ambassadeur, William R. Tyler, die de expositie opende, sprak daar entegen in keurig Nederlands tot de laureaat en de vele ge nodigden. Tijdens de rond gang raakte Willem de Kooning natuurlijk in ge sprek met de vitalistische, stoer-besnorde Karei Apel. Twee schilders die in het buitenland hun roem gingen halen. PRAAG Tsjechoslowakije vreest nieuwe Russische stappen omdat partijleider Alexander Dubcek zou hebben geweigerd een lijst samen te stellen van Tsjechen die hij aan de kant zou moeten zetten om het Kremlin zijn zin te geven. Een Tsjech die in nauw contact staat met de re- ring meent dat zijn land zich in een ernstiger situatie bevindt dan een maand geleden. Jiri Hajek, uit het Tsjechische kabinet, die is afgetreden als mi nister van buitenlandse zaken. af, dat wij de gevarenzone van een onvoldoende exportgroej hebben kunnen omzeilen. Bewaking van het kostenpeil, naast een voortdurende versterking van de exportstruktuut, blijft echter noodzakelijk, vooral nu de internationale hemel niet onbe wolkt is. In Quebec, Canada, heeft het eerste vliegtuig ter wereld proef- gevlogen dat speciaal is ont worpen als waterwerper ter bestrijding van bosbranden. Tij dens de start kan de machine binnen 12 seconden 5000 liter water innemen, die boven de brand wordt uitgeworpen. Ex perts verwachten veel van deze vuurbestrijder, een CL-215 die, mits water in de buurt van de brand is, in zijn eentje een ge middelde brand kan doven. GELEEN De hoogste carnavals onderscheiding in Limburg, de Orde van de Gulden Humor, is dit jaar toegekend aan minister Luns van buitenlandse zaken, die al heeft la ten weten de onderscheiding graag aan te nemen. Tijdens een groots carnavalsfestijn op 30 november in Heerlen wordt de Orde uitgereikt. Luns' voorgangers waren de ar tiesten Charles Eijck, Godfried Bo- mans, Toon Hermans en Johan Kaart. (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG De totale be stedingen in Nederland voor recreatie en toerisme bedragen 4,38 miljard per jaar. In 1966 bedroeg de uitgave per Neder lander gemiddeld 375 gulden. Dit is niet minder dan 11 pro cent van het gehele pakket der consumptieve bestedingen. Een en ander behoort tot de resul taten van een onderzoek naar de eco nomische betekenis van openluchtre creatie en toerisme in ons land, dat door de Stichting Recreatie werd in gesteld. Rapporteur is dr. M. C. Tideman, economisch adviseur voor toefisme en docent aan de Hogere Hotelschool in Den Haag. Hij heeft V/t jaar aan deze unieke studie gewerkt. Zij was mogelijk dank zij royale subsidies van het ministerie van cultuur, re creatie en maatschappelijk werk, zo mede van het ministerie van econo mische zaken. Een sprekende beeldgrafiek in het bijna 100 bladzijden tellende rapport is die van de procentuele verdeling van de levensuren. De beschikbare tijd van de ge middelde Nederlander werd en wordt in verschillende tijdperken als volgt verdeeld (in procenten): 1870 1968 1980 2000 nachtrust 33 33 33 33 werk 59 15 11% 9 ontspanning 8 52 55% 58 Tijdens vakantie, dag- en week- endtochten, zomede ten behoeve van aanschaf voor, gedurende en na de reis, werd door Nederlanders in eigen land in 1966 een bedrag van 3,745 miljard gulden besteed. De hier ver blijvende buitenlanders legden er nog eens een forse schep van 645 miljoen gulden bovenop. In België, waar een gelijksoortig onderzoek werd verricht, kom't het percentage voor de vakantie-uitgaven op slechts tweederde deel van dat in ons land. Een van de redenen hier voor is dat het aantal vakantiedagen voor Nederlanders aanzienlijk hoger ligt. 2Vi procent van de werkgelegen heid in bedrijven kan rechtstreeks worden toegerekend aan de open luchtrecreatie en het toerisme. Dit is 107.000 manjaren. Fiscale opbrengst Een van de vele nieuwe gegevens, die uit de studie voortvloeien, is de grondige analyse, welke is gemaakt van de fiscale opbrengst. Opgebouwd uit zeven soorten belastingen komt dr. Tideman tof. de conclusie dat de berekende bestedingen in 1966 een opbrengst voor de fiscus van 1,12 miljard guide nbetckende, of wel 6V2 procent van detotale inkomsten! Het onderdeel uit de studie, dat wellicht nog 't meest ter discussie zal worden gesteld, is de door de rappor teur opgestelde prognose van de bestedingen voor 1970 tot 2000 en de daaruit voortvloeiende investeringen voor rijk, provincie en gemeenten. In bedoelde periode zullen door rijk en provincie 180 miljoen gulden per jaar beschikbaar moeten worden gesteld (drie keer zoveel als in 1967!) en circa 200 miljoen door gemeenten. Voor onderhoud en beheer zullen ook aanzienlijke bedragen moeten worden uitgetrokken. 15 procent of wel 57 miljoen gulden per jaar, aldus dr. Tideman. Ter gelegenheid van haar 10-jarig bestaan zal de Stichting Recreatie op 26 september a.s. in Den Haag een congres houden, dat aan het in de studie behandelde onderwerp is ge wijd. Aan een forum, dat zal worden belegd, zullen leden van de Tweede Kamer (de zes grootste partijen) deelnemen. Door vergelijkend examen UTRECHT De faculteit der geneeskunde van de Rijksuniversiteit in Utrecht heeft besloten het aantal studenten nog meer te beperken. Hiervoor wordt een vergelijkend pro- paedeutisch examen ingevoerd. Dit gebeurt wel onder voorbehoud omdat het overleg over deze aangelegenheid met de regering en het parlement nog niet is afgesloten. Aan de invoering van een dergelijk examen, dat uitgaat boven de be perking van het aantal studenten door middel van de traditionele academi sche examens, is de voorkeur gegeven boven loting. De faculteit meent dat de invoering van een propaedeutisch examen aan het begin van de studie de geringste kans geeft op de beknotting van de studie. Staking bij Engelse au tof abrieken LONDEN De Engelse automo bielindustrie is vandaag getroffen door twee nieuwe stakingen, waar aan bijna 18.000 arbeiders deelne men. Men verwacht dat het aantal fabrieken, dat zal komen stil te liggen, nog zal stijgen. De arbeiders eisen een loonsver hoging van één tot vier pond per week. Congres ethici: (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM De contacten met mensen in het Oosten moet men juist nu niet afbreken, maar uitbouwen en verdiepen. Tot deze conelusie kwam de Societas Ethica op haar jaarlijkse bijeenkomst, die ditmaal in Amster dam werd gehouden. Tot dit gezelschap, dat in 1964 werd opgericht, behoren ruim hon derd hoogleraren in de ethiek uit bij na alle landen van Europa en Noord-Amerika. De bezetting van Tsjechoslowakije werd scherp veroordeeld, maar met allerlei reacties in het Westen was men evenmin gelukkig. De Tsje chische leiders beschouwen zichzelf als vertegenwoordigers van een au thentieke ontwikkeling binnen het communisfne. Als zodanig streven zij naar een open gesprek. De leden van de Societas Ethica werden opgeroe pen, om juist in deze situatie studie te maken van de ethische impulsen van het socialisme. Thema van het congres was de be tekenis van de Tien Geboden. Men was het erover eens, dat de Decaloog als geheel en de tien geboden afzon derlijk voor de mens van vandaag alleen nog maar normatief zijn in een ..hermeneutisch-rationele inter pretatie". Befaamde automerken verdwijnen van markt LONDEN De automerken Riley en Wolseley verdwijnen van de auto markt. De Britse Leylandgroep is tot de conclsie gekomen dat het handhaven van deze vanouds be faamde merken niet meer lonend is. Beide merken werden na de oorlog opgenomen door BMC, die vorig jaar een fusie aanging met de Ley landgroep. t.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 11