VOLGEND JAAR 100.000 SUBSIDIE -WONINGEN Weduwe wurgde baby uit angst voor roddel Uit de Haagse hof geplukt STADSGEWEST NIEUWE STIJL if" nederland 12+8 nederland 15+10 3$ nederland 20+10 nederland 25+10 nederland 45+20 Autozwendelaars gearresteerd Caetano premier als Salazar overlijdt Woningwet woningen met 5.000 verminderd DE „VADER" LIET 1IAAR IX DE STEEK Dali Engeland gaat akkoord met verklaring VS Bejaard echtpaar slachtoffer van kolendamp Rehabilitaties in Roemenië Meer geld voor wetensch appeli j k onderzoek nodig Raffinaderij Mobil Oil van start DONDERDAG 19 SEPTEMBER 1968 MB. MARIJIVEN: NIET ONDER PROVINCIAAL RESTEER (Van een onzer redacteuren) UTRECHT Een direct geko- in orgaan een samengesteld ikaal bestuur dat in de toe- ;omst onder direct bestuur van Ie regering (en niet van de pro- incie) moet komen te staan. Deze gewestelijke corporatie il bij de wet omschreven alge- ïene bevoegdheden moeten krij- >n en zal gesteund moeten wor- i<j (en door een samenwerkend „•gaan van de betrokken ge- heenten, dat is samengesteld uit eeds bestaande besturen. 1 Zo ziet mr. V. G. M. Marijnen, Aans voorzitter van Rijnmond, maar ver enkele weken burgemeester van Jen Haag, centrum van agglomeratie ontwikkeling van de toekomst de Nederlandse stedelijke jgglomeraties. Ja» Mr. Marijnen hield gistermiddag ieijen belangwekkend referaat, dat als en soort „verantwoording" moge JOenen voor zijn werk in Rijnmond. BI De oud-minister-president sprak Hoor het verband van verenigingen Bro AR gemeente- en provinciebestu ur tijdens de jaarvergadering die in 'trecht werd gehouden. Hindernis Mr. Marijnen putte uit ervaring ter ;rduidelijking van zijn uitleg wat le corporatie in een gewest nu pre- voor taken moet krijgen. „De iijnmondraad heeft geen enkele di- iigeècte bevoegdheid en mag slechts etijjchtlijnen en aanwijzingen géven, it is natuurlijk niet haalbaar. Het stadsgewest van de toekomst t een samengesteld lokaal ituur zijn, waar een groot, maar ■h beperkt aantal bevoegdheden by wet wordt aangegeven. De speci- :k gemeentelijke taken moeten bij opdie gemeenten blijven, want deze ibben het beste directe kontakt met burger." Belangwekkend was ook hetgeen Marijnen zei over de verkiezin- van een dergelijke corporatie, len bestuur van een bovengemeen- ijk orgaan mag niet indirect geko- in zijn, omdat men dan het risico ipt van vorming van „establish- ït", een dergelijke veel voorkomen kwaal vormt een fikse hindernis ;n burger en overheid." In dit verband zei mr. Marijnen „Men moet de moed hebben om _g te gaan naar vroeger voor het jzen van deze bestuursvorm. Het ,at bij de besturen immers om de .artiging van de belangen van de "^evolking, waarbij de besturen arajechts middelen mogen zijn, en meer Wet." J® j Tweede orgaan 3el] Er is volgens de toekomstige bur- ^Jemeester van één van de drie grote gemeenten van ons land ook een an dere vorm van samenwerking ge wenst, naast het stadsgewest nieuwe stijl. Namelijk op terreinen waar de eigen bevoegdheden van de gemeen te gelden. Dat tweede orgaan zou een „college van samenwerking" moeten zijn. Wat de financiën betreft acht mr. Marijnen de vorming en functione ring van de door hem voorgestane stadsgewesten onmogelijk, als de re gering niet onder ogen ziet, dat er wel het een en ander moet verande ren. „De grote problemen bij de fi nanciering van de grote gemeenten spruiten eigenlijk voort uit de finan ciële posities in de agglomeraties." Aangevallen door gedeputeerde Van der Brugge van Zuid-Holland werd mr. Marijnen op zijn stelling, dat de nieuwe stadsgewesten diverse taken van provincie en rijk moeten overnemen. „De provincie is geen sa craal gegeven, het is echt niet uit gesloten. dat de grote agglomeraties rechtstreeks onder de regering ko men te staan. Het is natuurlijk niet de bedoeling dat er van de gewesten provincies worden gemaakt." In felle bewoordingen veroordeelde mr. Marijnen de oprichting van weer een aantal nieuwe havenschappen in Zuid-west Nederland met name in Zeeland. „Vang elkaar toch geen vliegen af. De verbrokkelde houding die wij bijvoorbeeld tonen tegenover de Amerikaanse vraag is volkomen uit de tijd. Ik pleit dan ook zeer sterk voor één havenschap voor ge heel Zuid-west Nederland." Voor de discussie had mr. Marijnen zijn referaat besloten met de drin gende oproep: „Groeperingen als vakbonden moeten in toenemende mate verantwoordelijkheid gaan dra gen voor de ontwikkeling van onze maatschappij. Als goede bestuurders moeten wij deze krachten in en uit de bevolking goed tot hun recht laten komen. Er moet koste wat kost ver meden worden dat de bevolking te recht zegt, dat het weer buiten hen om is gebeurd". AMSTERDAM De 38-jarige Amsterdammer H. Boomgaard over leed gisteravond aan de gevolgen van een ongeluk op rijksweg Amster dam-Utrecht ter hoogte van Ouder kerk. Hij werd op de uitrijstrook van de weg door een auto geschept R. D. E. Oxenaar ontwierp de nieuwe serie Kinderzegels, die binnenkort weer met toeslagen voor vele goede doeleinden door PTT worden uitgegeven. De zegels zijn ditmaal gewijd aan sprookjesfiguren (kabouter, reus, heks, draak en tovenaar) en zul len verkrijgbaar zijn in de waar den 12 8, 15 10, 20 10, 25 10 en 45 10 cent. EERSEL De rijkspolitie heeft sa men met de Belgische rijkswacht een uit vier personen bestaande internatio nale bende van autozwendelaars opge rold. Twee mannen uit Eersel. de 46- jarige G. van II. en de 22-jarige L.W. zijn gearresteerd en hebben hun aan deel in deze zaak bekend. Tevens heb ben ze enkele inbraken bekend. Een garagehouder en zijn zoon uit Mol bij Turnhout zijn eveneens onder arrest gesteld. Ongeveer een jaar koch ten de Nederlanders auto's in Duitsland. België en Frankrijk. Bij het doorverko pen van deze wagens aan de Belgische garagehouder behielden ze de papieren. Bij deze papieren stalen ze auto's van hetzelfde type en bouwjaar. Hoeveel dat er zijn geweest wisten ze niet meer precies, maar de politie, die dit nu tracht te achterhalen, meent dat het er tientallen zijn geweest. Een diefstal van nappajasjes ter waarde van twintigduizend gulden werd hen noodlottig. De jasjes werden ver onder de prijs verkocht in België. De rijkswacht stelde een onderzoek in, waarna het viertal werd gearresteerd. LISSABON Dr. Marcelo Caeta no, een 62-jarige oud-minister en hoogleraar in het administratieve recht, zal premier van Portugal wor den, als dr. Antonio Salazar overlijdt. Dat zou gisteren besloten zijn tijdens een vergadering van de raad van sta te. Over de toestand van Salazar is gisteren alleen meegedeeld, dat de Amerikaanse neuroloog Merritt de premier heeft bezocht. Er bestaat een kleine hoop, dat Sa lazar weer beter wordt. Hij is echter nog steeds buiten bewustzijn en het zal nog wel enkele dagen duren voor dat men hem een duidelijke kans kan geven de hersenbloeding te overle den. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Het woning- bouwprogramma voor 1969 laat in de gesubsidieerde sector een verschuiving zien van 5.000 wo ningen ten koste van de woning wetwoningen en ten gunste van de particuliere bouw. Volgend jaar mogen er nl. maar 45.000 woningwetwoningen opgetrok ken worden (dit jaar 50.000), terwijl de gesubsidieerde particuliere sector 55.000 huizen mag bouwen (dit jaar 50.000Van dit laatste aantal kunnen 10.000 woningen worden gebouwd door woningbouwcorporaties, zulks met in het algemeen een inbreng van 10 pet. eigen geld en voor de rest met gemeentelijke garantie. Wat het totaal aantal te bouwen woningen betreft gaat het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening opnieuw uit van 125.000 (waarvan 25.000 ongesubsidieerd), een aantal dat volgens de minister ook gedurende enige jaren daarna in aan bouw kan worden genomen. Dit laatste geldt ook voor het aantal van 45.000 woningwetwoningen. In de toelichting op zijn begroting deelt de bewindsman voorts mee, dat binnen het kader van de 100.000 gesubsidieerde woningen „bijzonder zal worden gelet op de totstandko ming van een voldoende aantal uit gesproken goedkope woningen van goede kwaliteit." Dezer dagen is de indiening te ver wachten van het wetsontwerp, dat beoogt de jaarlijkse huuraanpassing van 4 op 6 pet. te brengen, zoals door de meerderheid van de SER is gead viseerd. Deze verhoging beoogt, zoals bekend, het destijdi aanvaarde uit gangspunt van geleidelijke afschaf fing van de jaarlijkse bijdragen voor nieuw te bouwen huizen in ten hoogste tien jaar te kunnen handha ven. In de toelichting op de begroting wordt voorts o.m. meegedeeld, dat de nog niet geliberaliseerde gemeenten in de drie noordelijke en de drie zui delijke provincies per 1 januari a.s. zoveel mogelijk in het vrijere huur- regime betrokken zullen worden. Op 1 april jl. waren in het gehele land bijna 60.000 woningen niet bewoond. Daarvan waren 47.000 huizen voor be woning geschikt, d.i. 1,3 pet. van de woningvoorraad. De krotopruiming zal verder worden gestimuleerd door de rijksbijdrage van 600 per ontruimd krot te verhogen tot 750. KOPIJ RF3 Bouwprogram De produktie ln de bouwnijverheid zal (voor werken boven 1 10.000) naar raming 10.750 miljoen kunnen bedragen, dat is 1 1.300 miljoen meer dan geraamd werd voor 1968. Daarvan zit ƒ7.950 miljoen in de gebouwensector en f 2.800 miljoen ln weg en waterbouwkundige werken. De produk- tiesommen voor de gebouwensector zijn als volgt verdeeld: Woningen 1 3.890 miljoen 3.480 miljoen in 1968). Herstel en verbouw: ƒ390 miljoen 280 miljoen). Boerderijen 155 miljoen (ƒ170 miljoen). Overige agrarische gebou wen ƒ60 miljoen (ƒ70 miljoen). Nijver heidsgebouwen 900 miljoen 1.020 mil joen). Handel en verkeer 925 miljoen (ƒ810 miljoen). Gezondheidszorg 485 mil joen 280 miljoen). Kerken 35 miljoen (ƒ50 miljoen). Scholen ƒ750 miljoen (ƒ520 milioen). Overheidsgebouwen 180 miljoen (ƒ155 miljoen). Diversen ƒ180 miljoen (f155 miljoen). Hieruit blijkt dus. dat vooral de boerderljenbouw. de kerkbouw en de bouw voor de nijverheid een „veer" moe ten laten. (In de genoemde bedragen is geen rekening gehouden met de invloed van de btw). uiml 1 f| 1 lil mei V-W jLA /Tv ET bezoek van minister-president De Jong en minister Luns aan de Bondsrepubliek en Berlijn heeft ■meer betekenis voor Bonn dan voor ^Den Haag. Tenzij onze oosterburen alsnog een tegemoetkomende hou- ^jding aannemen jegens ons wegver- zejvocr. gecDit laatste ligt niet voor de hand. 'laa,Evenmin wordt verwacht dat het ce^overleg de Britse toelating tot de EEG dichterbij zal brengen. Bonn (odUjkt te berusten in het Franse ver- ridezet. ^"jBerlijn is nog altijd een gevoelig ^jjpunt en Bonn hecht dan ook waarde lagjïan de komst van onze bewindslie lenden, die voorafging aan de bespre ■kingen met kanselier Kiesinger en "^minister Brandt. qJBomi vreest, dat het Oostduitse re- e njgime de onrust in Oost-Europa zal kli« aangrijpen om een nieuwe Berlijnse el€| crisis uit te lokken, die de westelijke Imogendheden tot machteloosheid doemt en in de Bondsrepubliek tot ve» scherpe reacties zal leiden. <*4 De Bondsrepubliek heeft zelf plan 1 g*nen om door demonstratieve bijeen- j komsten in Berlijn na te gaan, in j aal hoeverre het Ulbrichtbewind bereid siryj (en was Moskou betreft in staat) is pej het aan hem toegeschreven voorne men uit te voeren. Ook in het verleden heeft Bonn tegen het advies van de bondgenoten op soortgelijke wijze politiek be dreven. Nooit echter waren de om standigheden zo ongeschikt voor min of meer uitdagende activiteiten als in deze dagen. Te hopen valt dan ook. dat de Ne derlandse bewindslieden na in het openbaar hun solidariteit met de Berlijners te hebben betuigd tij dens de besprekingen uiting hebben gegeven aan hun onbehagen over de voorgenomen activiteiten. Juist omdat Nederland als de partner wordt beschouwd die het meeste be grip opbrengt voor de moeilijke po sitie van de Bondsrepubliek, mag het verwachten dat Bonn openstaat voor adviezen ook wanneer die van kritiek vergezeld gaan. DEN HAAG Twee jaar onvoorwaardelijke gevangenisstraf met aftrek eiste gisteren de advocaat-generaal bij het Haagse Gerechtshof, mr. F. J. G. baron Van Voorst tot Voorst, tegen de 39-jarige weduwe Maria B. V. uit Zierikzee wegens kindermoord. Ds. J. Ketelaar, baptisten-predikant te Drachtenis zijn ..blauwe revolutiegisteren gestart op het Binnenhof in Den Haag, waar hij ook van vrijdag tot maandag in hongerstaking zal gaan. De predikant arriveerde in het regeringscentrum met een opvallend bord op zijn auto, hij houdt toespraken, staat iedereen die dat wenst te woord en deelt folders uit. Hij noemt zijn actie de blauwe revolutie, omdat de kleur blauw in de bijbel het symbool is van waarheid en echtheid. De rechtbank in Middelburg had haar in juli tot negen maan den veroordeeld. De officier van justitie in Middelburg, mr. Th. Lebret, die vier jaar had gevorderd, was in beroep gegaan. Maria B. V. gaf de feiten toe. Toen zy vorig jaar merkte zwanger te zijn, was zij reeds enige jaren weduwe en vreesde zy praatjes. Volgens haar had een familielid van haar overleden man het kind verwekt. Die ontkent dat. Enige maanden voor de bevalling be sloot zy zich van het kind te ontdoen. Toen het op 14 februari werd ge boren, deed zij een plastic koord om de hals van het kind. Zij hield de keel dichtgesnoerd tot het dood was. Het lijkje, in vier plastic zakken verpakt, wierp zij in de buurt van de Noord haven in het water. Op 9 maart werd het in een gracht in Zierikzee ge vonden. Kinderen Mevrouw V. ontkende ooit omgang met een andere man te hebben gehad dan met de verwekker van het kind, die zij door zijn ontkenning was gaan haten. Zij zei niet meer naar Zierik zee te zullen terugkeren maar ergens DOOR In Grenoble zijn zeven schilderij en van Dali gestolen. Nu tracht ik me aldoor voor te stellen hoe deze wonderlijke schilder het nieuws op genomen heeft. Jaren geleden bezocht hij Den Haag en was heel erg bereid iedere journalist te ontvangen. Nu heb ik van kunst beslist maar een greintje verstand en van uitzonderlijke kunst weet ik minder dan niets. Dus bekeek ik Dali gewoon als een meneer, die mij een verhaaltje moest leveren. Ik vond tegenover me een man die er heel vreemd uitzag, vooral door de draaddunne hoog opgekrulde en geplakte snor, die hij droeg. Zo'n snor die in ko mische toneelstukken op de ongele- gendste ogenblikken los pleegt te raken. Maar Dali's snor zat heel hecht. Hij trok er ongestraft aan. Hij praatte veel en zei weinig, was als een kind verrukt over de draaiorgels hier en men zegt, dat hij er een gekocht heeft ook. Hij dronk een bijzondere thee. Van lindebloesem of kamille of zo iets en probeerde ons duidelijk te maken, dat zijn gezondheid zo deli caat was, dat dit de enige ware drank voor hem was. Wat vreemd, maar toch. een we reldgenie is een wereldgenie en daar past eerbied tegenover. Om zijn ijdelheid en onze lezers te dienen vroeg ik zijn handteke ning. Direct was hij bereid. Op een velletje papier zette hij een streep met een haaltje. Dat was het dan. Ik maakte me al op voor het afscheid, toen hij plotseling heel le vendig werd. Of ik geen foto van hem wilde hebben? Natuurlijk, graag. Je kunt dan moeilijk zeggen, dat net vandaag de krant al tot de nok gevuld zou zijn en je het consigne had gekregen: „Kort hoor...." Ik strekte de hand al voor de foto. Maar die kwam niet. Neen, die foto moest gemaakt. Hij wou, kijk daar in die hoek.... hij gebaarde een pose die hij aan zou nemen. Zo en niet anders wilde hij in de krant. Alweer, wat doe je als het genie beveelt? Dus draafde een fotograaf op. Dali nam zijn houding aan, trok een gek ke bek en nog een en nog een. De klok draaide door en de krant wacht nooit. Weg wezen, dat was nog het enige. Maar de meester kwam net op toeren. Een afscheid leek onmogelijk. Ten slotte hebben we het spel gespeeld door achterwaarts gaande steeds dichter bij de deur te komen en toen opeens, in een adempauze, de hand te strekken om zo het mid den houdend tussen een vlucht en een dagwuiven te verdwijnen. De meester stond nog te gebaren, wat wild en wonderlijk. Dat beeld van de magere man met de dunne snor en die snelle handen zie ik voor me, nu niet ontstemd over mijn verdwijnen maar over dat van zijn zeven schilderijen. Blij dat ik daar niet bij hoef te zijn. anders te willen beginnen bijvoor beeld in Goes. Haar oudste kind, vijf tien jaar, leerling van een zeevaart school in Rotterdam, is van alles op de hoogte. De twee andere kinderen, van twaalf en vijf jaar, zijn in een tehuis van het Leger des Heils in Bussum. Zij denken dat hun moeder in het ziekenhuis ligt. De conclusie van het psychiatrisch rapport is dat de vrouw in vermin derde mate toerekeningsvatbaar is voor de moord. Dit ontlokte bij mr. Van Voorst tot Voorst de opmerking: „Dat zal in al deze gevallen wel het geval zyn." De advocaat-generaal sprak van een menselijk drama, waarbij de rechter heel in het bijzonder kijkt naar de persoon en de persoonlijke omstan digheden van de verdachte. Hij kon zich niet aan de indruk onttrekken dat de vrouw een zekere hardheid kende tegen het betrokken kind. Van een panieksituatie was ook geen sprake, wel van onlust en onwil ten opzichte van het kind. Ook de wijze waarop de moord werd uitgevoerd wijst volgens hem op een inborst waartegen alleen maar streng moet worden opgetreden. Angst. Mr. J. Ligthart uit Zierikzee voerde als raadsman aan dat de vrouw een angst voor de omgeving kende en een haat koesterde tegen de verwekker. Dat haar angst voor praatjes niet reëel was. weerlegde hij. In Den Haag bijvoorbeeld zou zo'n vrouw in de massa kunnen ondergaan, in de be- LONDEN Engeland gaat ak koord met de verklaring van de VS, dat elke aanval op West-Duitsland onmiddellijk een geallieerde tegen aanval ten gevolge zou hebben. Een woordvoerder van het Britse ministe rie van buitenlandse zaken deelde dit gisteren mee. Hij herinnerde aan de verklaring die minister Stewart vori ge maand aflegde waarin deze zei dat de Navo-partners een aanval op een van hen zouden beschouwen nN een aanval op alle. die zij met alle middelen van hun gemeenschappe lijke verdediging zouden beantwoor den. De Britse woordvoerder zei verder dat Engeland het overleg met de bondgenoten voortzet over de moge lijkheid West-Duitsland een garantie te geven met betrekking tot de arti kelen 53 en 107 van het handvest van de VN over „vroegere vijandelijke staten". De Sowjetunie zou deze arti kelen willen toepassen om een even tuele militaire interventie tegen West-Duitsland te rechtvaardigen. DE WONINGEN DIËWU BOUWEN JAARl'JKS AANTAL VOJOOIDE WONINGENI sloten gemeenschap van Zierikzee kon en mocht zijn cliënt het kind niet krijgen. Dat de weduwe zichzelf centraal stelt, bestreed mr. Ligthart. „De zorg voor haar kinderen staat voor op". Hy bepleitte een kortere straf, opdat dp kinderen niet van bun moe der zullen vervreemden. „Met de oudste jongen gaat het niet zo best. De familie waar hy wel kwam, ziet hem niet graag meer komen". Hy I meende dat rechtspreken niet alleen omzien, maar ook vooruitzien is. Het j enige licht in dit drama is volgens de raadsman dat de kinderen zo gauw mogelyk weer worden verenigd. BORGER Het bejaarde echtpaar Hamming in het Drentse Borger is in de nacht van dinsdag op woensdag het slachtoffer van kolendampvergif tiging geworden. Gistermorgen omstreeks half elf werd het echtpaar door buren gevonden. De televisie stond nog aan en het koffielichtje brandde nog, hetgeen er op wijst dat het ongeval in de loop van dinsdagavond al moet hebben plaats gehad. De vrouw lag dood in bed toen de buren het huis binnengingen, de man lag bewusteloos onder de tafel. Hij is in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis in Assen overgebracht. Gisteravond verkeerde hij nog buiten bewustzijn. BOEKAREST liet Roemeense hooggerechtshof heeft veertien perso nen gerehabiliteerd die tijdens de stalinistische processen uit het begin van de jaren vijftig veroordeeld wa ren wegens ondermijning van de eco nomie en tegen de arbeidersklasse gerichte activiteit. Onder hen bevinden zich vier vroe gere leden van het Roemeense par tijsecretariaat: Vasila Luca, Dimitriu Cernicia, Alexandru Iacob en Ivan Solymos. Luca. die minister van financiën was, is in 1954 ter dood veroordeeld. Zijn straf werd later gewijzigd in levenslange dwangarbeid en hij stierf in 1960 in de gevangenis. Hij was een van de oprichters van de Roemeense communistische partij. Van de ande ren zijn er in 1954 enkelen terecht gesteld. Het hooggerechtshof vernietigde de vonnissen tegen de betrokkenen, door een militair hof uitgesproken en noemde ze onwettig en ongefun deerd. De revisie van de processen geschiedde krachtens een in april jl. door het centrale partijcomité geno men besluit. Prins bepleit: LONDEN Prins Bernhard heeft gisteren gezegd dat de VS en Rusland hun voorsprong op we tenschappelijk gebied voortdurend zullen kunnen vergroten tenzij de Europese landen meer geld beschik baar stellen voor onderzoek en de verhouding tussen industrie en rege ring drastisch wordt herzien. Er zal alleen dan vooruitgang kun nen worden gemaakt, aldus de Prins, als de Europese regeringen en in dustrieën zich opofferingen ge troosten en beseffen dat hun ge meenschappelijke belangen groter zijn dan hun individuele belangen. Prins Bernhard spraje op een diner ter gelegenheid van de luchtvaartten toonstelling te Farnborough. Hij zei voorts dat het duidelijk was dat al- les-omvattende industriële integratie in Europa niet mogelijk zou z.ijn zon der grotere politieke integratie. Hij noemde de laatste „op den duur on ontbeerlijk". Op het gebied van de ontwikkeling van de luchtvaart roemde de prins de in juli door Engeland, West-Duitsland, Nederland en Italië gesloten overeenkomst voor de ont wikkeling van een vliegtuig dat voor vele doeleinden geschikt zal zijn. Prins Bernhard zag de toekomst van de vliegtuigindustrie in de vier landen somber in indien dit geza menlijk project niet zou doorgaan. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Hoewel de raffi naderij van Mobil Oil in het weste lijk havengebied van Amsterdam al enkele weken draait, zal het bedrijf dinsdag a.s. door Prins Bernhard of ficieel worden geopend. De raffinade rij wordt via een pijpleiding vanuit Europoort (waar de tankers de olie lossen) bevoorraad. Het gehele pro- jekt hopft 235 miljoen -gulden gekost, waarvan 200 miljoen voor de raffina derij. De Mobil Oil-raffinaderij is voorlo pig opgezet voor een jaarlijkse pro duktie van vier miljoen ton. De ver wachting is echter dat over vier tot vijf jaar de capaciteit zal worden verdubbeld. De raffinaderij wordt beschouwd als de katalysator om het industrie gebied ten westen van Amsterdam tot bloei te brengen. Het Franse che mische concern Prigil heeft onlangs besloten in de buurt een koolwa- terstoffabriek te bouwen. Het bedrijf van Mobil Oil beschikt op het raffinaderij-terrein over vijf opslagtanks van totaal 120.000 ton en 55 kleinere tanks voor de opslag van 400.000 ton aan half- en eindproduk- ten. Op de terminal in Europoort staan negen tanks met een gezamen lijke inhoud van 350.000 ton. Pijpleiding De olie wordt in Europoort (van wege de bereikbaarheid van grote schepen) aangevoerd uit het Midden Oosten en Libië. Er ligt een vinger- pier waaraan gelijktijdig twee 200.000 tons tankers kunnen meren. Vanaf de terminal loopt een 85 kilometer lange pijpleiding eigendom van de Ne derlandse Pijpleiding Mij NV naar Amsterdam. De leiding kan per jaar 20 miljoen ton ruwe olie verwerken. Na verwerking in de raffinaderij worden de produkten afgevoerd per schip, tankwagen en trein. Er is een kade voor tankers tot 80.000 ton. Er zijn vier steigers voor binnen vaartschepen. Mobil Oil behoort tot de tien grootste ondernemingen ter wereld. MEXICO CITY Mexicaanse troe pen hebben vannacht de vrye universi teit van Mexico bezet, die meer dan zes weken in handen is geweest van studenten, die staakten om hun her- vormingseisen kracht by te zetten. De militaire bezetting geschiedde stap voor stap. Eerst werd de ingang ge blokkeerd. Vervolgens bezetten 300 militairen alle afdelingen van de uni versiteit. De studenten zijn wegge voerd. De bezetting verliep zonder ernstige incidenten. Er zouden vijfhonderd stu denten en hoogleraren zijn gearresteerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 11