Minder troepen op herhaling GLASTUINBOUW IS IN MOEILIJKHEDEN Dronken man reed 11011 dood en vluchtte weg Max Heymans stelde met collectie teleur Commissie voorlichting wil snel rapporteren 1 Ongeremde „baronesse" voor de rechtbank Reacties in de dagbladen Ondergronds verzet tegen Nasser? NDSMlêed dit jaar verlies Sij brands had vrije dag WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1948 KAZERNES WORPEN VERBETERD. ZEGT MINISTER PEN TOOM an onze parlementsredactie) EN HAAG „Gezien de gettaire situatie is het nood- lijk in 1969 het aantal herha- oefeningen te beperken", us minister Den Toom in de ènsiebegroting. Oorspronke- was het de bedoeling het tal herhalingsoefeningen op gebruikelijke peil te brengen, dit is nog niet mogelijk. eel aandacht wordt besteed aan legering van de militairen. De rik Hendrikkazerne in Venlo, Weeshoiskazerne in Naarden, de elenkazeme in Leiden en de le- plaats Wittenberg zullen worden ineerd. fog dit jaar zal een beslissing rden genomen over de aanschaf i een nieuw type tank. In de be ting is daarvoor 50 miljoen gul- gereserveerd. de begroting wordt een termijn teld voor aanbouw van twee dsafhaalvaartuigen, die zullen rden ingezet voor het zeegat van ek van Holland. (et de gemeente Den Helder dt een plan voorbereid om met plaatselijke woningstichting 900 'ngen in de gesubsidieerde sector •uwen voor militairen. Bij Wijk uurstede is reeds met zo'n pro- begonnen. e weddeverhoging met 9 procent - dienstplichtigen, die op 1 janu- ingaat, betekent een nettoverho- van ruim 15 procent. Dienst- tigen, ouder dan 24 jaar, zullen hogere wedde ontvangen dan ere dienstplichtigen, innenkort zal een wetsontwerp den ingediend waarbij ontslag elijk zal zijn voor onderofficie- die voor bevordering zijn ge- seerd. Aan de betrokken militair een uitkering analoog aan de chtgeldregeling worden toege- nd. EN" HAAG Kritiek en lof op de onrede en de Miljoenennota: belde uiden zijn te bespeuren in de krante- unentaren. touw Het is politiek onthullend, dat een >inet zich deze troonrede kan per teren". schrijft het prot. chr. dag- d Trouw. „De troonrede is het :htoffer van de miljoenennota ge- rden. Het is een lang document, veel tot niets verplichtende >rden in voorkomen en beweringen, an sommigen bepaald tot tegen- tk prikkelen." juw haalt een voorbeeld aan en naar aanleiding van dat voor- ld: „Het is ons niet duidelijk waar- het kabinet het de koningin aan haar zulk een breedsprakig, weinig zeggend stuk te laten lezen.1' 1 «Ml TELEGRAAF regering heeft getracht als een J huisvader 's lands financiën te Seren en zich niet te laten storten avonturen met een riskante afloop", )dt het ochtendblad De Telegraaf. Het kabinet kondigt veel plannen wetsontwerpen aan, weliswaar .n revolutionaire, maar er is sprake 1 een duidelijk beleid. Met de uit- (ïkkelijke doelstelling de gehele Iderlandse bevolking te laten delen de geleidelijke toename van de |lvaart." EG. DAGBLAD (n het Algemeen Dagblad wordt ge- nstateerd dat de troonrede nergens Kist en overhaasting uitademt. Hier daar wordt getuigd van sobere irkelijkheidszin, van de wil om in I land een goed werkklimaat te leppen. Het Algemeen Dagblad besluit: „In l troonrede komt de zorg voor mor- ti en overmorgen de verre toe- Bnst nauwelijks voor. De zorg lor vandaag en morgen dat wat te op korte termijn moet bezighou dt komt daarentegen wel degelijk m de orde. En dat valt toe te Ichen." IRC: Deze troonrede is stellig wel voor ltiek vatbaar, maar daarnaast willen toch ook veel waardering ultspre- De vernieuwingstendenzen komen dit staatsstuk aan de orde: bijvoor- eld in de alinea's die aan onderwijs wetenschappelijk onderzoek zijn ge- jd en in de passages over het binnen- ids bestuur". ,De regering heeft heel veel hooi op vork genomen, dat is niet het ken- irk van een kabinet dat alles bij het de wil laten". ET PAROOL: .Wij rijden weer in de goede richting, moet er beheerst worden gestuurd idat het risico opnieuw uit de bocht vliegen groter is dan na de inzinking n 1957/'58, toen de betalingsbalans en concurrentiepositie meer speling toe ten dan thans". ET VRIJE VOLK: .Troonrede en Miljoenennota kondi- n een verdere verzwaring van de sten aan. Minister Witteveen is er niet geslaagd de staatsuitgaven te ver inderen. De belastingverlaging, waar- In 1969 zal de landmacht de be schikking krijgen over prototypen van moderne mobiele luchtafweer- middelen. Daarbij is een type van een geheel in Nederland vervaardigd vuurleidingssysteem toegepast. Schietterrein In verband met het gebrek aan schietterrein gaat de landmacht re gionale banen gebruiken, die door toepassing van moderne methoden slechts geringe veiligheidszones no dig hebben. Een dergelijke baan wordt in Budel gebruikt. Gestreefd wordt naar vermindering van het munitieverbruik, zonder de ge oefendheid aan te tasten. Minister Den Toom betreurt, dat bij de Verenigde Naties nog geen militair staforgaan bestaat. Een der gelijk orgaan zou ervaringen van landen die aan vredesoperaties van de VN hebben meegedaan, kunnen verzamelen. Nederland heeft in deze leemte voorzien door ervaringen met andere landen uit te wisselen. Minister komt met Commissie [Zeehavenoverleg DEN HAAG Minister Bakker van verkeer en waterstaat heeft de Tweede Kamer schriftelijk meege deeld dat hij nu op korte termijn een Commissie Zeehavenoverleg in het leven wil roepen. De minister zet daarbij uiteen hoe hij de commissie wil samenstellen. Voor de havenbeheerders zullen in de commissie zitting hebben verte genwoordigers van de gemeenten Amsterdam en Rotterdam, van de havenschappen Delfzijl, Vlissin- gen-Oost, Temeuzen (in oprichting) en verder nog een vertegenwoordiger van de o%rerige havens. Namens het bedrijfsleven zullen zitting hebben vertegenwoordigers van de Kamers van Koophandel en Fabrieken voor Amsterdam en Rotterdam, de haven bedrijven, de zeescheepvaart, de bin nenscheepvaart, het wegvervoer, net railvervoer, de zeehavenindustrie, de Nederlandse Bond van Ver voerpersoneel, de Christelijke Be drijfsgroepen Centrale en de Ned. Katholieke Bond van Vervoerperso neel. Voor de rijksoverheid zullen zitting hebben vertegenwoordigers van ver keer en waterstaat (rijkswaterstaat, verkeer en scheepvaart), economische zeiken (industrie en handel) en volks huisvesting en ruimtelijke ordening (rijksplanologische dienst). De commissie zal onder leiding staan van een niet-ambtelijke voor zitter. Het secretariaat zal bij ver keer en waterstaat berusten. Na de ingrijpende veranderingen die zich de laatste jaren bij de zeeha vens hebben voltrokken, mag men (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Lardinois maakt in zijn begro ting van landbouw melding van een zorgelijke situatie in de glas tuinbouw. De vermindering van de rentabiliteit in veel bedrijven heeft ertoe geleid dat bepaalde bedrijven met hoge aflossings verplichtingen in financiële moeilijkheden dreigen te ge raken. Om deze situatie te verbeteren mogen gen maatregelen genomen worden die onverantwoorde inves teringen en produktie-uitbreidingen tot gevolg hebben. Ondernemers die hun bedrijf niet snel genoeg ni de juiste richting stuwen, ongeacht of dit de financiering, de structuur of de bedrijfsvoering betreft, zullen op den duur hun bedrijf moeten beëin digen. Het landbouwkundig onderzoek wordt sterk geïntegreerd. Verschil lende onderzoekinstituten zul len in grotere verbanden worden opgenomen. De inspraak van het bedrijfsleven zal behouden blijven. Oostelij k-Flevoland zal een be langrijke rol gaan spelen als plaats voor onderzoekinstituten. Het insti tuut voor veevoedingsonderzoek te Hoorn zal naar deze polder worden overgebracht. Verder zal hier een proefstation voor de akkerbouw en rundvee-onderzoek komen. De minister kondigt een ontwerp pluimveekeuringswet en een ont werp landlbouwkwaliteitswet aan. Er zal een scherpere controle op hormoonpreparaten worden toege past. Ook zal grote aandacht wor den besteed aan de bestrijding van varkenspest. Voor aankoop en behoud van bos sen is op de begroting 5,5. miljoen gulden uitgetrokken tegen 1 miljoen vorig jaar. De bedrijfsontwikkeling op lande lijk niveau zal gecoördineerd wor den zoals dit reeds op provinciaal niveau gebeurt. Hiertoe zal de Raad voor Voorlichting omgevormd wor den tot een Landelijke Raad voor Bedrijfsontwikkeling met een rui mer werkterrein. Overschotten De bewindsman meent dat ondanks de totstandkoming van de gemeen schappelijke markt (met name voor zachte tarwe, fruitteelt en vooral de Sn politieke vrienden rekenden, zit et in. J" Integendeel, de totale druk n de belastingen is zwaarder dan ooit. .Voorzichtig" „evenwichtig" zijn Jorden die men herhaaldelijk in deze ksbegroting tegenkomt We zouden ze Hen vervangen door „gebrek aan visie" en „gebrek aan politiek durf', gevat in een kleurloos kader. Een ver rassing is dat niet. We hadden niet an ders verwacht. Wat dat betreft stelt deze begroting ons niet teleur, maar dat is dan ook het enige". HANDELSBLAD Het gaat weer beter in Nederland. Een periode van betrekkelijke on zekerheid en teruggang op econo misch gebied lijkt te worden afge. sloten, en hoewel de politieke en maatschappelijke vraagstukken met minder ingewikkeld zijn geworden, heeft de regering onmiskenbaar aan zelfvertrouwen en optimisme ge wonnen. De directe belangen van de ge wone burger worden vooral geraakt door de invoering van het nieuwe stelsel van omzetbelasting, waarvan overigens nog geen mens kan zef- gen welk effect het in de praktijk zal hebben. Hinderlijk is het, dat opnieuw enige PTT-tarieven ver hoogd moeten worden „om een ge zonde bedrijfsvoering" mogelijk te maken. De bedrijfsvoering van de PTT is voor het publiek volstrekt onoverzichtelijk geworden en dat irriteert iedereen die wel eens tele foneert of een postzegel op een brief plakt. Sowjetunie wil met spoed beëindiging bewapeningswedloop NEW YORK De Sowjetunie heeft gisteren in een door haar mi nister van buitenlandse zaken, Gro- miko. ondertekend memorandum bij de VN aangedrongen op spoedmaat regelen ter beëindiging van de bewa- zuivel) overschotten zullen blijven bestaan. Aan modernisering en ver betering van de afzet wordt grote aandacht besteed. Het totstandbren- gen van meer evenwicht tussen pro- duktie en afzet in de zuivelsector zal bij het overleg in Brussel centraal staan. De minister overweegt bij de ruil verkavelingprocedures de mogelijk heid over te gaan tot een geheime schriftelijke stemming. Volgens de Centrale Cultuur Technische Com missie is deze procedure binnen de bestaande wetgeving uitvoerbaar. Vijf jaar ontzegging rijbevoegdheid UTRECHT De rechtbank in Utrecht heeft gistermorgen de 37-jarige gemeente-arbeider A. van D. uit Wijk bij Duurstede overeenkomstig de eis veroor deeld tot een gevangenisstraf van zes maanden met aftrek en ontzegging van de rijbevoegd heid voor de duur van vijf jaar. De arbeider had in de nacht van 25 op 26 juli van dit jaar een 67-jarige non doodgereden toen zij met haar bejaarde zwager en zijn vrouw een ontwikkelingen blijven verwachten die van de havenbeheerders, het be trokken bedrijfsleven en de overheid belangrijke beslissingen zullen vra gen. Daarom is in de Zeehavennota gezegd dat de oprichting moest wor den overwogen van een orgaan Jat de regering bij haar zeehavenbeleid kan adviseren en dat het contact tus sen havenbeheerders en bedrijfsleven kan bevorderen. Als uitvloeisel hier van heeft overleg plaats gehad met havenbeheerders en bedrijfsleven en heeft de minister besloten de Com missie Zeehavenoverleg op korte ter mijn in het leven, te roepen. KAIRO De (verboden) Egyp tische oppositiepartij WAFD zou in het geheim opnieuw zijn opgericht en momenteel macht uitoefenen over 7.000 arbeiders. Zij zou een schaduw kabinet hebben gevormd en voorbe reidingen treffen om de macht te grijpen. Dit heeft een Egyptische student, Abdoel Hassan, gisteren gezegd op het congres van de Arabische socia listische unie de enige partij die in Egypte is toegestaan. De jongeman zei trillend van emo tie, dat een Wafdist hem had voor gesteld binnenkort mee te helpen met het organiseren van studentenbeto gingen, die moesten leiden tot een staatsgreep. President Nasser verzekerde daar op het congres dat hij de op hoogte was van alles wat zich in het land afspeelde en dat hij afwist van het bestaan van contra-revolutionaire machten van links en rechts. wandeling maakte langs de zandweg in Wijk bij Duurstede. Van D. was 's avonds naar de kermis in zijn woon plaats gegaan en had daar zoveel ge dronken dat de bloedproef later een buitensporig hoog promillage aangaf. Onder zware invloed, zonder rijbe wijs, stapte hij met zijn zoon in een auto die ƒ50 had gekost en reed via de zandweg de stad uit. Tijdens de zitting verklaarde hij dat hij niets op de weg had gezien, maar uit diverse getuigenissen bleek dat zicht en licht ter plaatse uitste kend waren en Van D. de drie wan delaars had moeten zien. Doorgereden Na de aanrijding was Van D. ondanks het aandringen van zijn 16-jarige zoon niet gestopt. Een jongeman die het afschuwelijke on geluk had zien gebeuren, zei elf da gen geleden toen Van D.'s proces be gon, dat de automobilist het gaspe daal zelfs dieper had ingedrukt. Nadat de politie in Wijk bij Duurstede de omliggende korpsen had gewaarschuwd, werd Van D. tenslotte gevonden. Hij had zijn auto in een sloot gereden en de nummer platen weggehaald. De man was reeds tweemaal ver oordeeld: voor het doorrijden (onder invloed) na een aanrijding met een paaltje en het rijden zonder geldig rijbewijs. Uit het requisitoir was Van D. naar voren gekomen als een man met een slechte maatschappij-aanpassing en een agressief en drankzuchtig mens. (Van onze moderedactrice) AMSTERDAM Voor het eerst sinds vele jaren heeft de collectie van Max Heymans ons teleurgesteld. Het goud, pain-brule, volgens het programma, kon dat feit niet vergul den. Goud in zwaar brocaat of lamee, goud met oker, blond voor een anti- lopepak en meer naar bruin neigend voor tweed tailleurs. Daarnaast wat grijs in prince de Galles-ruiten, (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Volgende week maandag wordt de commissie Overheidsvoorlichting onder voorzitterschap van mr. Biesheu vel geïnstalleerd. In de begro ting Algemene zaken wordt nog eens gewezen op de taak van deze commissie: advies over de maatschappelijke functie van de overheidsvoorlichting en de openheid van de bestuursdienst. Het is de bedoeling zeer snel rapport uit te brengen. Civiele verdediging moet een veer laten. Premier De Jong sluit zich aan bij zijn collega's van Buitenlandse zaken en Defensie, dat de dreiging van een gewapend conflict Oost-West af genomen schijnt te zijn. De moge lijkheid van een conflict blijft echter bestaan, maar de ontspanning was toch oorzaak van een verlaging van de uitgaven tot 1971 met 50 mil joen, of ongeveer 11 procent. Voor 1969 100 miljoen, in de volgende jaren hetzelfde bedrag of iets hoger. De regering betreurt deze verla ging, maar een afwegen van belangen maakt het noodzakelijk. Een onbe perkte kemwapenoorlog acht de mi nister onwaarschijnlijk. De voorzie ningen zijn gebaseerd op minder ernstige bedreigingen, een beperkte peningswedloop en verwezenlijking van ontwapening. Rusland vraagt het memorandum voor volgende week dinsdag op de agenda van de Algemene Vergade ring te plaatsen. Gromiko zegt in het stuk, dat er gezien de internationale spanningen een dringende noodzaak voor deze maatregelen bestaat. kernaanval, kernwapens buiten Ne derland en een conventionele oorlog, waarvoor het instituut civiele verde diging redelijke maatregelen kan ne men. De Rijksvoorlichtingsdienst zal meer personeel krijgen, maar de ge heime uitgaven voor de buitenlandse inlichtingendienst worden terugge bracht van acht ton in 1965 tot zes ton in 1968. Ook op deze dienst heb ben loonstijgingen echter invloed, zo dat dit jaar toch weer 690.000 is uitgetrokken. AMSTERDAM De NDSM heeft van 1 januari tot 17 mei jl. een ver lies geleden van 737.000 gulden. Dat blijkt uit het bericht aan de aandeel houders NV Nederlandsche Scheepsbouw Mij. en NV Neder landsche Dok Mij. inzake het bod dat op 9 juli door Verolme Beheer Mij. NV is uitgebracht. De NDSM behaalde in die periode een brutoresultaat van 2,29 miljoen gulden. Aangezien de afschrijvingen echter 3,03 miljoen gulden beliepen, resulteerde een verlies. Over 1967 werd een winst van 567.000 gulden geboekt. Hoewel de balanswaarde van de aandelen aanzienlijk boven pari ligt. moet het aanbod van Verolme (100 pet. in contanten plus een scrip van 500 gulden nominaal aan aandelen) worden beoordeeld in het licht van de onbevredigende rentabiliteit van de afgelopen jaren en de geringe kans dat daarin verbetering zal ko men, aldus het bericht. Het bod moet dan ook als redelijk worden geacht. Aandeelhouders kunnen hun stuk ken tot maandag 30 september aan melden, terwijl uiterlijk donderdag 3 oktober zal worden bekendgemaakt of het bod gestand wordt gedaan. Na vijftien maanden afwezig heid door de gevolgen van een ernstig auto-ongeluk was ir. A. Vondeling gisteren weer in de Kamer, goedlachs en energiek als altijd. Toen hij zich te midden van zijn PvdA-fractie had ge ïnstalleerd, klonk een spontaan applaus van welkom uit de Kamer. LlVORNO De Nederlandse dam- kampioen Ton Sijbrands is dinsdag toeschouwer geweest bij de partijen van de negende en tiende ronde in het tornooi om het Europese kampi oenschap in Livomo. Desondanks be houdt hij de leiding in dit tomooi. De resultaten van deze ronden wa ren: 9de ronde: Okrogelnik (N) Feldl (Oost) 2—0; v. d. Sluis (N) Fanelli (It) 20; Kleinmann (Belg) Simonelli (It) 20; Hisard (Fr) Agliardi (It) 20; Virtu (It) Ba- jolle (Fr) 11; Verse (Fr) Gedance (Zwits) 20. 10de ronde: v. d. Sluis Klein mann 20; Verse Simonelli 20; Agliardi Bajolle 02; Gedance Feldl 2=0; Virtu Fanelli 0—2. De stand luidt: 1. Sijbrands 16 punten uit 8 partijen; 2. Verse 13 uit 7; 3. v. d. Sluis 13 uit 8; 4. Okrogelnik 11 uit 8. Werkstudenten plegen fraude bij Wagon Lits (Van onze correspondent) UTRECHT De directie van de NV CompagnieWagon Lits heeft zeven werkstudenten, die als con ducteur in losse dienst waren, ont slagen omdat zij zich in de afgelopen zomer schuldig hebben gemaakt aan fraude op vrij grote schaal. Uit een onderzoek van de spoorwegrecherche waarvan de pakken met platte plooi rokken de beste van de collectie wa ren. Erg kort houdt Heymans de rok ken ditmaal en vrij nauw wanneer er geen plooi of plissee in is. Naast de langlijvige creaties vooral veel opgeknipte rokken met heel klein mouwloos lijfje. Een lijfje dat liefst een zeer diepe V-hals had. Geïncrustreerde ceintuurs en baan tjes als garnering. Mantels met een Commentaar fractieleiders: (Vervolg van pag. 1) dat het kabinet de werkloosheid zal trachten op te heffen, zonder al te grote ongelukken. Wij zijn bereid tot de nodige voorzieningen, ook voor de lage inkomens. Maar er blijven nu eenmaal onvervulbare verlangens, die bovendien onbetaalbaar zijn". „Bazen" De heer Bakker (comm.) vond dat uit de begroting een „bazen-mentali teit" sprak. Hij noemde de cijfers van het CPB aanvechtbaar, na wat in het voorjaar is voorspeld. De heer Lankhorst (pac.soc.) had kritiek op het „ontbreken van een gericht ontspanningsbeleid en op het feit, dat de lonen worden geregeld waar de winsten worden vrijgelaten. De heer Jongeling (gpv): „Er staan een aantal goede dingen in de stuk ken die echter in een te zwak kader zijn gezet. Een christelijk kader ont breekt, met name inzake zedelijk verval, Tsjecho-Slowakijc, ge- zagshandhaving, Nigeria (het woord Biafra viel niet eens) en ook West-I- rian". Midden- en kleinbedrijf „Gematigd optimisme", behalve bij de regering ook bij het midden- en klein bedrijf, hoewel wordt gemeend dat te weinig aandacht wordt besteed aan deze groep van ondernemers. De regering geeft volgens het Konin klijk verbond van ondernemers onvol doende blijk van een visie hoe het mid den- en kleinbedrijf in een evenwich tige groei van de Nederlandse volks huishouding moeten worden ingepast. De Federatie van het katholiek en het christelijk ondememersverbond in het midden- en kleinbedrijf waarschuwt Kille creatie uit de collectie Heymans: mouwloze, zwarte nappa japon met kort jasje. heel hoog split middenachter. Maar al te vaak echter verstoorde die de tails de lijn van het geheel. Malaise Een mooie uitzondering was een zwarte nappa mouwloze japon met kort jasje en een avondjapon van zwarte voile, het V-vormig lijfje dicht met pailletten beschubd, de rok met iets meer gespreide zwarte glinstering. Het II y a vingt ans, ter ere van het regeringsjubileum van koningin Juliana, was een goudkleurig gewaad van met lurex doorweven jersey (als we het goed gezien hebben) met lan ge losse overpanden op de rok en een V-vormig gedrapeerd lijfje. Maar het fraaie stuk van de collec tie was een statige bruidsjapon in wit-goud brocaat met sleep en strak hooggesneden lijfje. Volgend maal hopen we een meer geïnspireerde collectie te zien van Max Heymans, die francofiel als hij is, misschien heeft meegeleden met de malaise bij de Franse ontwerpei grote voorzichtigheid te betrachten, ge zien de labiele politieke situatie in de wereld. De federatie is verheugd over de aankondiging de belastingvrije voet op te trekken, maar betreurt dat die op trekking alleen maar dient om de prijs stijgingen door de BTW te compenseren en niet de belastingdruk vermindert voor de laagste en midden-inkomens. Moeili jkheden Het Verbond van Nederlandse onder nemingen onderschrijft de opvatting van de regering dat onze economie de weg naar evenwichtsherstel heeft inge slagen. Met nadruk wordt gewezen op het feit dat de cijfers van het Centraal planbureau gemiddelden zijn; in ver schillende sectoren van het bedrijfsle ven bestaan moeilijke situaties. Commentaar van de Stichting Weg op de Miljoenennota: Hoewel de redering voldoet aan de wettelijke verplichtingen inzake het Riikswegenfonds. blijft de wegenaanleg sterk achter bij de plan ning van Verkeer en waterstaat. DEN HAAG Tot burgemeester van de gemeente Heiloo is per 1 ok tober a.s. benoemd mevrouw mr. J. M. Corver-Van Haaften ten Heem stede, oud-lid van de Tweede Ka mer voor de WD. Mevrouw Corver (51 jaar en Ne derlands hervormd) wordt de op volgster van de heer J. A. Pesman, die met pensioen gaat. Zij zal de vierde vrouwelijke burgemeester in ons land zyn. Terheschikkingstelling geëist DEN HAAG Voor de Haag se rechtbank is gisteren bij ver stek tegen de 68-jarige B. J. van E. uit Amsterdam 200 boete ge- eist voor het begaan van ver keersovertredingen. Bovendien eiste de officier intrek king van het rijbewijs, terbeschik kingstelling van de regering met eventuele opneming in een psychia trische inrichting en verbeurdverkla ring van de auto. Van E. had op 29 januari als vrouw verkleed met zijn auto een wilde rit door Den Haag en Wasse- is gebleken, dat de werkstudenten herhaaldelijk couchetten aan reizi gers verhuurden zonder de daarvoor ontvangen gelden aan Wagon Lits af te dragen. Deze werkwijze schijnt al diverse jaren te zyn toegepast, ook door werkstudenten die dit jaar niet meer bij Wagon Lits in dienst waren. Het onderzoek van de spoorweg recherche duurt nog voort. Het is niet onwaarschijnlijk, dat nog meer werkstudenten op fraude zullen worden betrapt. In het vakantiesei zoen maakt Wagon Lits gebruik van zo'n dertig conducteurs in losse dienst. naar gemaakt, waarbij hij alle mo gelijke verkeersregels overtrad, op fietspaden reed en aanrijdingen ver oorzaakte. Toen zyn auto in Wassenaar was klemgered enweigende hij uit te stappen, maar gaf voQ gas en er volgde een nieuwe achtervolging door Den Haag naar Scheveningen. Daar kon hy tot stilstand gedwon gen worden, doordat een agent een band lek schoot. PILLEN De 68-jarige Van E. gaf by zyn aanhouding op, de 42-jarige barones se Van S. te zijn. Het duurde dank zy zijn grote acteertalent noe twee dagen voordat de politie achter de ware identiteit van de man kwam. Van E. gaf zich uit voor professor en liep ook elders in vrouwenkleren rond. De „baronesse" had op dc 29ste januari anti-reumapillen geslikt en wist blijkbaar niet dat die de rij vaardigheid verminderde. Van E. had gezegd bij de achtervolging door extase te zijn geraakt, waardoor hij ongeremd werd. Uit rapporten bleek dat hij reeds enkele jaren geestelijk achteruit was gegaan en er financieel slecht voor stond. mede door het faillissement van Teixeira de Mat to*.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 9