Economie vertoont in 1968 een opmerkelijk herstel De Troonrede LONEN IN CAO'S MET MEER DAN 1 PCT. OMHOOG d.e' Stijging van sociale voorzieningen Geld voor verkeersplan Zonniger visie van Centraal planbureau - lichte daling van werkloosheid verwacht Betere export dankzij levering aardgas n DIERZIEKTE BESTRIJDEN Leerlingen- schaal lager adio en tv: 50 miljoen MEER VOOR WERKGELEGENHEID Ambtenaren nog 1,5 pet? DINSDAG 17 SEPTEMBER 1968 DEN HAAG De visie van het Centraal planbureau over 1968 is thans heel wat op timistischer dan een jaar geleden. De produktiviteit nam sterk toe, de loonsom nam af j ten opzichte van voorgaande jaren, het verlo-op van de winsten van de bedrijven was gun stig en de nationale besparingen kregen een groter aandeel in het nationaal inkomen. DE VERWACHTING VOOR 1969 Oe produktie DEN HAAG Voor radio en tele- isie is voor 1969 2501 miljoen gulden p de begroting gebracht. Hierin is nder andere begrepen de stijging van osten door hogere lonen en salaris- en; invoering van kleuren-tv; bouw fan tv-gebouwen en aanschaf van lieuwe apparatuur. Voor de opbouw van de Nederlandse Ijerastichting tot een volwaardig in- lituut is een zesjarenplan ontworpen. Hogere bedragen zijn uitgetrokken lor de kunstzinnige vorming van de leugd en het bibliotheekwezen. Het ligt in de bedoeling bij de plan- ling van het bijzonder regionaal wel- Jjnsbeleid de komende jaren ook en- iele stedelijke gebieden te betrekken. Het nieuwe subsidiebeleid voor sport organisatie vergt een hogere raming ran de rijksuitgaven. Ook het volks- intwikkelingswerk en de amateuris- Ische kunstbeoefening zullen worden testimuleerd. De investeringen in het bedrijfsleven gaan duidelijk omhoog. De woningbouw is sterk gestimuleerd, doordat de overheid 2500 mil joen extra uitgaf voor de werkloosheidsbestrijding. Het aantal werklozen zal over 1968 gemiddeld 85.000 blijven (ge lijk aan 1967), maar voor 1969 verwacht het planbureau een daling tot gemiddeld 75.000. Voor 1970 en 1971 zal deze ontwikkeling zich gematigd voortzetten tot aantallen van resp. 65.000 en 60.000. Als gevolg van de automatisering blijft de werkgelegenheid in de in dustrie op het ogenblik ongeveer on gewijzigd; aan de daling kwam ech ter een einde. In de bouwnijverheid nam de bedrijvigheid duidelijk toe in alle delen van het land. Buiten het bouwbedrijf is een tendens tot stabilisatie of lichte da ling. Toegegeven wordt, dat in het zuiden van het land het peil van de werkloosheid nog aan de hoge kant blijft. De openstaande aanvragen om arbeidskrachten bij de arbeidsbu reaus nemen thans toe tegenover een geleidelijke daling van de geregistreer de arbeidsreserve. Opmerkelijk Al mei al noemt het planbureau dit een opmerkelijk herstel, dank zjj de snelle stijging, van onze export (11 pet. in 1968 bij een werelduitvoer- cijfer van 9 pet.), de sterke toene ming van onze industriële produktie (6 pet.) en het herstel van de Duitse economie. Bij de sterk verbeterde uitvoer speelt met name een rol onze uitvoer van aardgas en de gunstige stijgingen van loonkosten en arbeidsproduktivi- teit vergeleken bij het buitenland. Het tekort op de lopende rekening van de betalingsbalans zal eind 1968 zelfs omgezet zijn in een overschot van ƒ500 miljoen, al zijn hierin dan enkele gunstige correcties verwerkt, die nog uit 1967 dateren. Eind 1969 wordt een overschot verwacht van 700 miljoen. Voor 1970 en 1971 bij handha ving van de huidige ontwikkeling worden overschotten verwacht van 800 miljoen. (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG De loonstijgingen In de contracten zullen over 1969 ge- tniddeld 4 procent kunnen bedragen. Dit geldt ook voor de meerjarige con tracten, die vrijwel alle in 1969 aflo- p. Dit betekent, dat de totale loonsom per werknemer volgend jaar onge veer evenveel zal stijgen als over >9, namelijk 6V« pet. (inclusief soeï- lasten). Het prijspeil van de particuliere insumptie zal over 1968 gemiddeld 3 pet. stijgen, maar over 1969 mede onder invloed van de Belasting Toe gevoegde Waarde met 4 procent. Deze cijfers, die te lezen zijn uit de 'lacro-economische Verkenning 1969 'an het Centraal planbureau, zijn op- [esteld mede in het licht van de ont wikkelingen voor de komende jaren, let rapport omvat een periode van 'ier jaar 1968 tot en met 1971, vaarbij afwijkingen in het ene jaar ;evolgen hebben voor het andere. De stijging van de loonsom per werknemer inclusief sociale lasten is tot en met 1971 gesteld op 61/* per jaar. Het prijspeil van de >articuliere consumptie stijgt in 1970 en 1971 resp. met 3Va en 2Vz pet. De particuliere consumptie kan dan in deze jaren omhoog gaan met resp. 3Vï en 4V2 pet De loonstijging zal voorlopig in 1967 het hoogst zijn ge weest, namelijk 81/* pet Kleiner De overgang naar de Belasting Toegevoegde Waarde doet het consumptieprijspeil met 1,3 pet. stij gen, de totale prijsstijging komt daarmee op 4 pet. De reële loonstij ging zal daarom in 1969 kleiner zijn dan in 1968, maar voor ongeveer de helft van de werknemers geldt daar bij de doorvoering van de werktijd verkorting met een kwartier per dag. Prijs- en loonstijgingen samen ge nomen, mede gelet op de verlaging van de directe belastingen (verhoging van de belastingvrije voet) zullen tenslotte resulteren in een toeneming van de consumptie met 3,5 pet. tegen 4 pet. in 1968. De nationale besparingen kwamen in 1968 op 20,5 pet. van het nationaal inkomen, voor 1969 verwacht men een percentage van 21 en de daarop volgende jaren van 21,5. Dit is een toeneming bij de voorgaande jaren, toen deze percentages 19,5 - 18,4 - 19.4 bedroegen. De belastingdruk steeg in 1968 van 27.5 tot 28 pet; deze 28 pet. geldt ook voor 1969, maar in de komende jaren ziet men een toenemende belasting druk tot 28,5 en 29,5 pet. Langzamer De opmerkelijke economische ver beteringen van 1968 zal in 1969 niet in het zelfde tempo doorgaan. De ex portstijging valt terug van 11 op 8 pet., maar de groei van de investe ringsactiviteiten zet door. Voor de particuliere investeringen ligt zelfs een versnelling van het stijgingstem po in het verschiet. De produktie- toeneming zal echter waarschijnlijk terugvallen van 6 op 4,5 pet. Krachtiger aanpak DEN HAAG De 'landbouw-uitga- ven stijgen met 18 miljoen tot 200 miljoen gulden. De stijging is vooral nodig door de voorgenomen krachti ger aanpak van de dierziektebestrij- ding. De produktie van mond- en klauwzeervaccin wordt uitgebreid. Het accent in het beleid blijft lig gen op de structuurmaatregelen. Voor ruilverkavelingswerken is 175 miljoen uitgetrokken. Het nadelig saldo voor het Land- bouwegalisatiefonds wordt voor 1969 geraamd op 242 miljoen. De uitgaven voor de afzet van het boteroverschot zullen belangrijk hoger worden. Op jaarbasis zal hiervoor 620' miljoen no dig zijn. Het suikerbeleid levert 16 miljoen op, omdat dit jaar de heffin gen binnenkomen die tegenover de uitgaven van 1968 hadden moeten staan. De werkzaamheden in de IJssel- meerpolders zullen geleidelijk van Oostelijk naar Zuidelijk Flevoland worden verplaatst. Het eerste project in Zuidelijk Flevoland is de zand- opspuiting voor de woonkern Zee- wolde. In 1969 zal begonnen worden met de bouw van een kantoor voor de Rijksdienst voor de IJsselmeerpol- ders te Lelystad. Door het gereedko men van de brug bij Muiderberg zal Lelystad makkelijk vanuit het Westen bereikbaar zijn. HOE 0E STAAT 1 GULDEN ONTVANGT (Van onze parlementsrcdactie) DEN* HAAG Voor sociale voor zieningen is op de begroting 300 mil joen gulden uitgetrokken. Hierbü 's uitgegaan van een gemiddeld werk loosheidspeil. B(j onvoorziene uit gaven is bovendien 150 miljoen ge reserveerd voor het geval de raming door conjuncturele gevolgen onvol doende blijkt. Voor verbetering van de werkge legenheid is met inbegrip van een reservepost van 150 miljoen 607 mil joen gulden uitgetrokken. Dit is circa 150 miljoen meer dan in 1968. De com plementaire sociale werkvoorziening krijgt 50 miljoen meer en komt op 279 miljoen. De invoering van een aanvullende oudedagsvoorziening per 1 juli is hierbij inbegrepen. Voor aan vullende werken is 86 miljoen ge raamd. waarvan 40 miljoen voor een extra program. De grootste post is met 1692 miljoen voor sociale zekerheid. Ter compen satie van de invloed op de kosten van levensonderhoud als gevolg van de invoering van de BTW is voor een verhoging van de AOW met ruim 1 pet 47,5 miljoen gulden geraamd. Er zal een bijzondere voorziening worden getroffen ten behoeve van slachtoffers van vervolging tijdens de Tweede Wereldoorlog. De kosten van de wet buitengewoon pensioen 19401945 en de uitgaven ten behoeve van oorlogsslachtoffers zullen ten laste van de sociale bij stand worden gebracht. Voor de pen sioenen is rekening gehouden met het welvaartsvastheidbeginsel. De uitgaven voor gezinsverzorging en gezinshulp ten behoeve van gehan dicapten zullen worden uitgebreid. Er komt een nieuwe subsidieregeling voor de bureaus voor levens- en ge zinsvragen. Onderwijs hoogste DEN HAAG Met een bedrag van 6777 miljoen gulden is onderwijs en wetenschappen de hoogste post op de begroting. Het lager onderwijs krijgt 2489 miljoen; het voorberei dend hoger middelbaar onderwijs 1015 miljoen en het wetenschappe lijk onderwijs 1539 miljoen. Tn het schooljaar 1969/1970 zal het BLO-besluit tot verdere uitvoe ring komen en de margeregeling bij het kleuteronderwijs worden afge schaft. Voor de eerste klas van de lagere school zal de leerlingen- schaal worden verlaagd. Gymlokalen Voor gemëentelijke uitkeringen aan het lager onderwijs is 505 mil joen uitgetrokken. Hierin zit een ac cres van 59 miljoen. Een belangrijk deel hiervan is voor de bouw van lees- en gymnastieklokalen bestemd. Verwacht wordt dat reeds het ko mend studiejaar het aantal van 82.000 studenten wordt bereikt. Dit aantal was voor 1970/71 voorzien. Er is een memoriepost opgenomen om deze toeloop te kunnen opvan gen. Voor het einde van het komen de zittingsjaar zal een wetsont werp tot wijziging van de Wet op het Wetenschappelijk onderwijs wor den ingediend, waarbij een gemeen schappelijke regeling wordt getrof fen voor bijzondere scholen en openbare universiteiten. Voor rijksstudietoelagen is 136 miljoen geraamd. Beurzen De verhouding beurs-voorschotge- deelte van de rijksstudietoelagen voor aankomende studenten zal op 60/40 worden gebracht. Tot nu toe was dit 40/60. De toelagen voor postdoctorale studies zijn omgezet in beurzen. De uitgaven voor het nationaal wetenschappelijk ruimteonderzoek zijn aanmerkelijk verhoogd. HET DUURSTE VAN ALLES IN NEP. DEN HAAG In dc miljoenennota is voor 535 miljoen gulden aan loon- en salarismaatregelen voor 1969 opgeno men. Hierin zijn begrepen de nacalcu latie van de salaristrend 1968, die op procent wordt geschat, en de nieu we salarismaatregelen in 1969. De totale uitgaven voor salarissen en sociale lasten die rechtstreeks of via subsidies ten laste van het Rijk komen, kunnen voor 1969 worden be rekend op circa 8,5 miljard. Voorts ondergaan enige andere catagorieën van uitgaven de invloed van het loon- en salarisniveau, waarvoor de volgen de bedragen worden geraamd: Bijdragen uitkeringen voor sociale en maatschappelijke voorzieningen 0,9 miljard, pensioenen 0,5 miljard, wed den van dienstplichtigen en kostwin nersvergoedingen 0,2 miljoen gulden. In totaal kunnen de loongevoelige uitgaven die ten laste van de rijks begroting 1969 komen, geschat worden op 10 miljard gulden. H.M. de Koningin heeft hedenmiddag de volgende Troonrede uitgesproken: TN dit internationale jaar van rechten van de mens valt over het wereldgebeuren de schaduw van het geweld. De overrompeling van het moedige en zwaar beproefde volk van Tsjechoslowakije heeft ons. ongeacht verschillen in levensbeschouwing en politieke overtuiging, diep geschokt. De regering be treurt dat het streven naar ontspanning tussen Oost en West, waarvoor ook Nederland heeft geijverd, onvermijdelijk een ernstige terugslag ondervindt. Zij blijft echter hopen dat zich op den duur ook aan de andere zijde een werkelijke bereidheid tot toenade ring zal ontwikkelen. Inmiddels is nog eens duidelijk in het licht gesteld dat het veiligheidsstelsel van de NAVO een onmisba re waarborg blijft voor de bescherming van onze vrije samenleving en voor het behoud van de wereld vrede. Handhaving van een doelmatige Nederlandse bijdrage aan de bondgenootschappelijke defensie blijft daarom noodzakelijk. Het menselijk leed, veroorzaakt door de burger oorlog in Nigeria, doet de regering zoeken naar wegen ter leniging van de nood aldaar. In Vietnam blijft de oorlogstoestand verontrustend. Om in het Nabije Oosten te geraken tot een duurzame en rechtvaardi ge vrede steunt de regering de pogingen van de Verenigde Naties. Zij hecht grote waarde aan de komende volksraad pleging in West-Irian en onderhoudt hierover nauw contact met Indonesië en de Verenigde Naties. De regering blijft hoge prioriteit geven aan de samenwerking met de ontwikkelingslanden. De be dragen voor de ontwikkelingshulp wil zij verder opvoeren. Een meerjarenprogramma wordt u heden aangeboden. De regering ijvert voor de totstandkoming van een wereldwijde ontwikkelingsstrategie. De landen van de Europese Economische Ge meenschap hebben dit jaar, anderhalf jaar eerder dan in het verdrag was voorzien, hun gemeenschap pelijke markt tot stand gebracht, ook voor de land bouw. Uitbreiding, meer in het bijzonder door de toetreding van Groot-Brittannië, acht de regering een versterking van die gemeenschap. De Benelux-re- geringen werken hierbij nauw samen. De veelzijdige samenwerking met Suriname en de Nederlandse Antillen, die onder meer tot uitdrukking komt bij de versnelling van hun economische en sociale ontwikkeling, is onverdeeld goed. TV"A een vertraging in de economische groei valt in ons land sinds midden 1967 een herstel van de conjunctuur waar te nemen. Produktie en uitvoer ontwikkelen zich gunstig. Door de regelmatige groei van de binnenlandse bestedingen neemt ook de in voer belangrijk toe. De betalingsbalans verbetert ge leidelijk. Enkele overwegend structurele problemen blijven intussen grote aandacht opeisen. In verschillende de len van het land ontwikkelt de bedrijvigheid zich onvoldoende. De werkloosheid in die gebieden, vooral onder de oudere werknemers, blijft te hoog en geeft reden tot zorg. De regering vertrouwt dat een Raad voor de Arbeidsmarkt die binnenkort wordt in gesteld, een bijdrage zal leveren tot de oplossing van dit moeilijke vraagstuk. Dezer dagen wordt u een nota toegezonden over het regionale beleid dat de regering noodzakelijk acht voor de versterking van de betrokken gebieden. De sociale en economische moeilijkheden in be paalde gebieden en bedrijfstakken hangen ten dele samen met snelle en omvangrijke veranderingen in de produktiestructuur. Dc regering stelt in deze de eigen verantwoordelijkheid van het bedrijfsleven voorop. Zij streeft ernaar deze veranderingen zo goed mogelijk te begeleiden. Zij doet dit door het bevor deren van structuurverbeteringen onder andere in de textielindustrie, de scheepsbouw, het midden- en kleinbedrijf, de visserij, het streekvervoer en de bin nenvaart. Bovendien zal zij stimuleren dat nieuwe vestigingen tot stand komen en nieuwe produkten en technieken worden ontwikkeld. In de landbouw ligt het accent op de ruilverkaveling. Voor ongeveer een vierde deel van de Nederlandse cultuurgrond zijn ruilverkavelingen in uitvoering. Uit de macro-economische verkenning die u heden wordt aangeboden, blijkt dat voor de komende jaren in algemene zin een gunstige ontwikkeling mogelijk is. Dit geldt ook voor het werkgelegenheidspeil. Om deze mogelijkheden te verwezenlijken zullen aan het financieel-economische beleid hoge eisen worden gesteld. Een belangrijke voorwaarde is een even wichtige groei van lonen en andere inkomens. Een ontwerp van wet op de loonvorming is u inmiddels aangeboden. De regering heeft zich bij het opstellen van de rijksbegroting voor 1969 tevens bezonnen op de rijksfinanciën tot en met 1971. Als eerste resultaat zult u in de miljoenennota een schets aantreffen van een mogelijke ontwikkeling van de uitgaven in die jaren. Bij de voorbereiding is de krachtige neiging tot uitgavenstijging duidelijk gebleken. Zij noopt Staten-Generaal en regering tot een voortdurende kritische afweging van alle overheidsactiviteiten, ook In verband met de belastingdruk. De begroting voor 1969 vertoont een stijging van de netto-uitgaven die blijft binnen de grens gesteld In de regeringsverklaring. Mede in verband met de sanering van het Gemeentefonds is desondanks enige verhoging van belasting onvermijdelijk. Door verho ging van de accijns op een aantal tabaksartikelen za. een extra bedrag in de schatkist vloeien. QP 1 januari 1969 zal ons land overgaan op het nieuwe stelsel van omzetbelasting. De regering zal erop toezien dat het effect hiervan op de prijzen zo beperkt mogelijk blijft. Teneinde in het bijzonder de lagere inkomensgroepen een tegemoetkoming te verschaffen wordt voorgesteld de heffing van de loon- en inkomstenbelasting eerst te doen aanvangen bij een hoger inkomen dan thans het geval is. Voorts zal aan de minst-draagkrachtlgen door enkele sociale uitkeringsregelingen enige compensatie worden gebo den. In het komende zittingsjaar zullen u voorstellen oereiken voor een aanpassing van het tarief van de loon- en inkomstenbelasting op 1 januari 1970. Deze voorstellen beogen de drukverzwaring teniet te doen die onbedoeld voortvloeit uit inflatoire inkomensstij gingen. De regering is voornemens u voor te stellen zulke aanpassingen van het tarief jaarlijks automa tisch tot stand te doen komen. In verband met de vele hieraan verbonden aspecten zal zij een vooront werp van wet publiceren en adviezen daarover In winnen. Het is onvermijdelijk enige tarieven van de PTT te verhogen om een gezonde bedrijfsvoering mogelijk te maken. De port van drukwerk en nieuwsbladen blijft echter ongewijzigd. Teneinde de moeilijke financiële positie van vooral de grootste gemeenten te verlichten is overleg gaan de om door gezamenlijke inspanning van het rijk en deze gemeenten daarin verbetering te brengen. In het komende jaar zal van rijkswege een begin worden gemaakt met verlichting van bepaalde finan ciële lasten van w iterschappen. Bij het beleid op het gebied van de ruimtelijke ordening zal het accent niet alleen worden gelegd op de problematiek van de spreiding, doch ook op die van het stedelijk leefmilieu. Een wetsontwerp ter bestrijding van de luchtverontreiniging zal u dezer dagen bereiken. De regering zal het produktieniveau van de bouw nijverheid handhaven. Voor 1969 streeft zij naar he' wederom in aanbouw nemen van omstreeks 125.000 woningen; daarbij wordt het aandeel van de particu liere sector vergroot. Nu het tekort aan woningen ln de meeste plaatsen begint te verdwijnen, wordt het mogelijk de geschakeerde verlangens van de bewo ners beter tot hun recht te doen komen. Een nota inzake woningverbetering, krotopruiming, sanering en reconstructie zal u weldra worden aan geboden. De regering zal verder gaan met het treffen van voorzieningen ter bevordering van de verkeersveilig heid. Eï zullen erschillende maatregelen worden genomen ter verbetering van de hulpverlening aan verkeersslachtoffers. Het stelsel van waarschu- wingspunten langs de autosnelwegen zal worden uit gebreid en voorts zal een wetsontwerp worden inge diend ter regeling van het ambulancevervoer- TTEN onderzoek naar de mogelijkheden van een grotere openbaarheid van het centrale bestuur acht de regering gewenst. Volgende week wordt een commissie geïnstalleerd die de regering zal adviseren over de maatschappelijke functie van de over heidsvoorlichting en over de openheid van de bestuursdienst. Over de aanbevelingen en denkbeelden in het on- lrngs verschenen rapport van de Staatscommissie van Advies inzake de Grondwet en de Kieswet, met name ten aanzien van de opkomstplicht bij verkie zingen, zal overleg met u plaatsvinden. De regering is voor het instil uut van een parlementaire om- buisman; het overleg daarover met u kan een aan vang nemen. Wetsontwerpen over het stakingsrecht en over in formatie en bemiddeling bij werkstaking zullen u worden aangeboden. Verder zal een wetsontwerp tot herziening van het echtscheidingsrecht worden ingediend. IJ1EN belangrijk deel van het overheidsbeleid is gericht op versterking van het maatschappelijk en cultureel welzijn. Zo wil de regering enige uit breiding geven aan de steun voor de kunsten en de zorg voor het cultuurbezit. Ook de mogelijkheden voor recreatie- en jeugdbeleid worden verruimd. Reeds gedurende enkele jaren hebben nationaal zowel als internationaal verschillende belangrijke gebeurtenissen duidelijk aangetoond, hoezeer de bur gers mede richt ng willen geven aan de doorwerking van de democratie in de werkgemeenschap, het on derwijs en het openbare leven. De regering staat open voor deze verlangens, die door velen in ons volk, in het bijzonder door de jonge generatie, wor den geuit. De groeiende belangstelling van de samenleving voor het onderwijs is een uiting van de geestelijke en economische kracht van ons volk. Een verhoogde deelneming aan de verschillende sectoren van het onderwijs is daarvan het verheugende gevolg. Een belangrijke vooruitgang is de invoering op 1 au gustus 1968 van de wet op het voortgezet onderwijs en van die op het leerlingwezen. De aandacht wordt thans gericht op wijziging van de kleuteronder wijswet. de lager-onderwijswet, een nieuwe experi mentenwet en de wet op het schriftelijk onderwijs Het komende jaar zal bij het lager onderwijs een bescheiden begin worden gemaakt met vermindering van het gemiddelde aantal kinderen per klas. Bin nenkort zal u een prioriteitennota worden aangebo den. Een gedachtenwisseling tussen alle betrokkenen zal worden geopend over de juiste vorm van herstructure ring van het wetenschappelijk onderwijs. De coördi natie van het wetenschapsbeleid zal worden versterkt. De regering wil medewerking verlenen aan ruimere verspreiding en uitwisseling van we tenschappelijke en technische informaties. J^EDEN der Staten-Generaal, In onze eeuw van spanning tussen vrijheid en onvrijheid is de creatieve en inventieve kracht van de democratie overduidelijk gebleken. Het is dan ook een voorrecht te leven in een land waarin de vrij heid niet slechts als een ideaal wordt erkend, maar ook in de werkelijkheid van ons dagelijks leven als een hoog goed wordt ervaren. In deze gezindheid wil de regering haar beleid voeren. Daarvoor vraagt zij de steun en medewer king van de Staten-Generaal. Met de bede om Gods zegen op onze gezamenlijke arbeid verklaar ik de nieuwe zitting van de Sta ten-Generaal geopend. DEN HAAG Voor werkzaamheden aan de havenmond v3n Hoek van Hol land is voor 1969 140 miljoen gulden be schikbaar. Hiervan is 40 miljoen be stemd voor de extra verdieping van de vaargeul in de Noordzee voor schepen met een diepgang tot 62 voet. Dit be drag zal in 1969 door de gemeente Rot terdam worden terugbetaald. De geul zal in 1970 gereed komen. De werken voor verbetering van dc Nieuwe Maas en dc Nieuwe Waterweg zullen worden voortgezet. Dit blijkt uit de toelichting op de miljoenennota. Voor aanleg en onder houd van waterwegen is 538 miljoen gulden uitgetrokken. Grote en 'middelgrote steden krijgen 43 miljoen voor opstelling en uitvoering van verkeers- en vervoersplannen. Voor financiële steun aan het autobusstreekver- voer is 3 miljoen beschikbaar. Voor aanleg en onderhoud van landwegen is 1043 miljoen uitge trokken. Daarvan is 521 miljoen bestemd voor het uitvoeringspro gram van het Rijkswegenfonds. Dijken ln 1969 zullen de werkzaamheden aan de spuisluizen in de Haringvlictdam worden beëindigd. In mei van dat jaar zullen de dam in het Volkerak en de dijk van de Lauwerszee worden geslo ten. De situatie bij de Spoorwegen blijft ongunstig. Voor overneming van be- drijfsvreemde lasten is 70 miljoen op de begroting gebracht In verband met de behoefte aan in- I vesteringsmiddelen wordt de rijksbij drage aan de PTT met 44 miljoen ver hoogd en op 547 miljoen gebracht. In 1969 wordt begonnen met de in voering van een centraal antenne- systeem, waarmee in Den Haag al wordt I geëxperimenteerd. D€ STAAT 1 GULOEN UITGEEFT

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 9