Walt latura .aedstad is een •Isiueypark in t Overheid gaf onjuiste melkvoorlichting DE MAN '69 MOET ZIJN Man raakte vinger kwijt E33Hvr" Bekentenissen na steekpartij Internationaal congres vetten en oliën Op zoek naar „schone' wasmiddelen Webb treedt af als hoofd NASA Huib Goudriaan Wetsontwerp voor verjaring van nazi-misdaden Mosje Da jan —4ndré van der Kaaij ontwikkelt P\gent pleegde Ijgeen ontucht (Van onze moderedactrice) AMSTERDAM Dick Holt- haus heeft met zijn collectie 1969, gisteren in eigen huis ge presenteerd, meer moois laten zien dan de show van de Heren- modebeurs en de International Fashion Councel samen. Niet omdat zijn stijl iets geheel nieuws bracht, maar vooral om dat kleur en lijn zo evenwichtig waren. Kleuren die moeilijk te omschrijven zijn door de nuances. Het grijs is zacht en warm, het blauw varieert van lavendel tol he melblauw. Er is een goudachtig tryp voor colberts en pantalons, diep zwarte zijde of katoen voor blazers, tweed bouclee in een gemêleerde wol, er zijn krijtstreepjes op een oudrose of zachtblauw fond, prince de Galles-ruiten waar het zwart-wit aangevuld wordt door een oranje- lijntje, waarbij dan de scnuinge- streepte das en de ietwat brutale po chette behoren. Variaties In plaats van de traditionele kno pen aan een colbert dikwijls een ritssluiting óf middenvoor óf opzij. Revers in alle maten en standen van klein rond tot breed opgesneden puntig. Zakken met al even veel va riaties in- of opgezet; soms recht, soms vertikaal soms diagonaal. De man '69 moet slank zijn. Zijn colbert lang en getailleerdclr pan talon recht. Holthaus liet de non- talon vaak in kuitlange laarzen, dra gen. De pakken zijn licht en luchtig, het overhemd desgewenst van kant. Voor de avond zijn de colberis of liever blazers van zijde, ze hebben smalle revers, die fijn doorgeslikt zijn langs de randen. En wie zijn vrye tijd in sportieve stijl wil doorbrengen kan kiezen tussen een jack van agneau-velours, varkensleer of zwart varkensnappa, desnoods versierd met zilveren uit monstering. Bij het jack een heup pantalon met brede lakceintuur. Kortom, kleding voor elk uur en elke man, die modieus durft te zijn. ■HÉÉMnl draka. DEVENTER De 18-jarige H. O. en de 20-jarige J. O., die met vier andere woonwagenbewoners uit Em- men in Deventer werden ingesloten na een nachte"ike steekpartij aldaar waarvan een inwoner van Zutphen het slachtoffer werd. hebben na twee dagen ondervragingen bekentenissen afee'eed tegenover de Deventer re cherche. H. O. gaf toe tijdens de nachtelijke ruzie met een dolkmes te hebben gestoken en J. O. bekende met een antnfc-rik gelagen te hebben. Ook de vier medeverdachten blij ven in bewaring teneinde hun aan deel in de vechtpartij die in een don kere straat plaatshad en waaraan door meerderen werd deelgenomen vast te ciptipn Een iasje waarin een 7at dat de politie op rip otootc irap Pp rn-rtp Q„ntrnf, zette de recherche op het juiste spoor. DINSDAG 17 SEPTEMBER 1968 AMSTERDAM Een werknemer op de markthallen in Amster dam is gisteravond zijn vinger kwijt geraakt toen hij van een laad bak sprong en zijn vinger bekneld raakte. De man werd met spoed naar het ziekenhuis gebracht waar de doktoren onmiddellijk naar de vinger vroegen. De politie werd ingeschakeld en men slaagde erin de vinger snel in het Binnengasthuis af te leveren waar door operatief ingrijpen d«_hand vermoedelijk weer com pleet is gemaakt. (Van een onzer verslaggevers) der dan de volvette melk! Aldus de Vlaardingse chemicus drs. K. de Jong, met wie wij naar aan leiding van het vanmorgen in De Doelen geopende internationale wetenschappelijke congres op het gebied van vetten en oliën van de International Society for Fat Research een gesprek had den. Met dat gesprek, waaraan ook deelnamen drs. P. K. Beerthuls, eveneens uit Vlaardingen en ir. S. P. Bertram, verbonden aan de Tech nische Hogeschool in Eindhoven kwamen wij midden in de onderwer pen. die op het congres ter sprake komen. Het gaat hier om wetenschappelijk onderzoek, om uiteenzettingen van vooraanstaande geleerden, zoals de Nobelprijswinnaar prof. dr. F. Lynen uit München en om gedachtenwissc- lingen. Prof. Lynen spreekt over de vetstofwisseling in het menselijk li chaam en dan speciaal de bioche mische zijde van dit onderwerp. Dat is bijzonder belangrijk, er zijn vetten die door het lichaam goed wonden opgenomen en er zijn ook vetten, die aanleiding geven tot een te hoog cho lesterolgehalte in het bloed, hetgeen aderverkalking bevordert. Een van de redenen waarom vetarme melk gezonder is dan volle melk. Van belang ook voor de margari ne-industrie en eigenlijk voor alles wat met voedingsmiddelen en gezon de voedingsleer heeft te maken. Een stuk verantwoordelijkheid voor de medemens. W atervervuiling Een ander belangrijk punt van on derzoek zijn de wasmiddelen, dit in verband met de verontreiniging der grote rivieren. Nodig zijn middelen, die niet na hun dienst te hebben ge- Geen knopen meer, maar rits sluitingen voor herencolberts en -jacks. Hoe en waar geritst kan worden, tonen deze drie model len uit de collectie Holthaus. daan in de wasmachine van de huisvrouw of in het wasserijbedrijf een taai leven blijven leiden als niet te verwijderen waterverontreiniger. Die dus kunnen wonden afgebroken tot onschadelijke stoffen. Verder spelen chemicaliën die van vetten zijn afgeleid, zoals polyesters een grote rol in de plastic-industrie en dus ook in het dagelijkse leven van iedereen. Hier is nog een uitge breid terrein van onderzoek. Bederf weren Dan is er nog het uitgebreide on derzoekterrein van de anti-oxidantia, stoffen dus die het rans worden van vetten tegen kunnen gaan. Ook dat onderwerp komt ter sprake. Op het congres, dat de gehele week duurt en dat vanmorgen werd geo pend door prof. dr. E. C. Kooyman, voorzitter der Koninklijke Neder landse Chemische Vereniging, komen die dingen aan de orde die nog in ontwikkeling zijn. Door uitwisseling van gedachten en kennis wil men zien na te gaan, waar die ontwikkeling terecht kan komen. Een van de aantrekkelijke kanten van de wetenschappelijke congressist is, dat niemand weet, hoe de zaak straks zal uitkristalliseren! Veel tijd Zoals drs. Beerthuis zei; er gaat heel veel tijd in zitten, eer een pro duct op de markt kan komen. Neem alleen een betrekkelijk eenvoudig terrein als het harden van oliën en vetten, hetgeen voor de margari ne-industrie belangrijk is. In Polen heeft men bijvoorbeeld raapzaadolie. Die moet op een heel andere manier worden gehard dan andere olieën. En daarmee belandt men van de we tenschap regelrecht op het terrein van de techniek. Leren Dr. Bertram bracht nog een aspect van het congres naar voren: Er ko men hier ook veel studenten, die vaak niet eens het studieterrein van olie en vet zullen ingaan. Maar zij komen om te Ieren wat een congres in feite is. hoe je er werkelijk wat aan hebt. Dat is heel belangrijk voor hun wetenschappelijke vorming. En voor het grote aantal buiten landse bezoekers is het belangrijk kennis te maken met de Nederlandse onderzoekmethoden. Daarom staan er zoveel bezoeken aan Nederlandse la boratoria op het programma. Er zijn ongeveer vijfhonderd deel nemers uit dertig verschillende lan den. ROTTERDAM Een van de moeilijkheden is, dat er aan de voorlichting heel wat ontbreekt, zelfs op ministerieel niveau. Denk maar eens aan de melk- propaganda. Er is propaganda gemaakt voor het gebruik van de „lekkere volvette melk" om dat men zat met boteroverschot- ten en melkvet dus kwijt moest. Wonder dat het nu héél moeilijk is, de vetarme melk ingang te doen vinden. Die vetarme melk J is voor de mens heel wat gezon- WASHINGTON James Webb heeft gisteren in Washington bekend gemaakt dat hij met ingang van 7 oktober a.s., wanneer hij 62 jaar is, zal aftreden als hoofd van het Ame rikaanse Bureau voor lucht- en ruim tevaart (NASA). Dr Thomas Paine, zijn plaatsver vanger in het afgelopen half jaar, zal als waarnemend hoofd optreden. Als reden gaf Webb op nu lang genoeg in regeringsdienst te zijn ge weest: 25 jaar, waarvan acht als hoofd van de NASA.. Hij zei op een persconferentie er niet zeker van te zijn of de VS er in zullen slagen in 1970 een man op de maan te zetten. Veel hangt volgens hem af van het succes van de proe ven in de komende maanden (Apol- lo-programma). Gezien de krappe begroting van de NASA, als gevolg van de Viet- nam-oorlog en de grote voorrang voor sociale maatregelen, is het on mogelijk nieuwe ruimtetaken voor de jaren zeventig vast te stellen, ook al is de NASA goed voorbereid op de uitvoering van de proeven in de on middellijke toekomst. Dit betekent dat wij enige tijd de tweede plaats, na de Sowjetunie, zul len innemen, aldus Webb, die geloof de dat Amerika ongeveer twee jaar geleden als geheel genomen op ge lijke voet met Rusland was geko men. worden opgebouwd: 1. moderniteit; 2. ondernemingsgeest; 3. de geogra fische ligging als poort van Europa; 4. het wetenschappelijk en technisch peil; 5. de kunst en cultuur. André van der Kaaij is het hier helemaal mee eens. „Holland Promo tion, het propageren van Nederand, kost een heleboel geld, zoveel dat particuliere bedrijven dat niet meer kunnen opbrengen. Daarom zal geza menlijk een vruchtbare bodem van Holland Promotion moeten worden gelegd, waarop dan alle bedrijven hun eigen boompjes kunnen laten groeien." BONN De Westduitse minister van justitie. Gustav Heinemann, heeft de Bondsregering een wetsont werp voorgelegd dat voorziet in de afschaffing van de verjaringstermijn voor oorlogsmisdaden. Hij deelde dit gisteren mee op een persconferentie in Bonn. Heinemann legde er in dit verband de nadruk op dat alle nazimisdaden niet voor 1970 opgehelderd kunnen worden. Gisteren is intussen uit Stuttgart een groep Westduitsers die zich met het opsporen van Nazi-misdadigers bezighouden, naar Moskou vertrok ken om daar oorlogsarchieven te bestuderen. Dit bezoek was enige maanden geleden geregeld met de openbare aanklager in Moskou. In een poëtisch-zakelijke taal 1 drukt hij zich uit. Maar de poëzie tatq q VQP Mil AA7"1~ slaat op de vlucht als hij zegt: öA/lllA VV t „We moeten wel samenwerken: y-, het gaat om keiharde selling." |jCjP[VI3t0Ï13.1*011 In de praktijk wil hij dat be- i 1 reiken door een verdeling van h^^nVVTfThebr0kken; I n - Vde,7„»°: ~hM„* „Het hele land, te beginnen met Dajan, waarschuwde Egypte gisteren de Randstad, ZOU moeten worden dat het een fatale vergissing zou zijn ingedeeld in pakketten." i Arabische strijdkrachten over het 1 Suez-kanaal te zenden in een poging de kwestie het Nabije Oosten door middel van geweld te regelen. Dajan zei dit naar aanleiding van geruchten dat Egypte een nieuw of fensief zou beramen tegen Israël. „Het uitbreken van vijandelijkheden zou van Israëlische zijde onwenselijk zijn maar voor de Egyptenaren zou het een tragedie zijn", aldus Dajan. Ook de bevelhebber van de strijd krachten, general Bar-Lev, liet een waarschuwend geluid horen. Hij zei dat Israël militair thans sterker is dan voor de Zesdaagse Oorlog van vorig jaar. Een 20-jarige Israëlische officier is gisteren gesneuveld bij een gevecht met Jordaanse troepen in het noorde lijke deel van het dal van de Jor- daan. Drie Israëlische militairen wer den gewond, aldus een Israëlische militaire woordvoerder. Volgens hem waren de Jordaniërs met schieten be gonnen. Het vuurgevecht duurde ruim een uur. In Kairo is bekendgemaakt dat twee Israëlische vliegtuigen getracht hebben een verkenningsvlucht boven Port Said uit te voeren. Zij werden volgens een Egyptisch legercommu niqué met luchtafweergeschut ver jaagd. Een van de toestellen werd geraakt. Vijf maanden geëist wegens veroorzaken van dodelijk ongeluk Breda Vijf maanden gevange nisstraf en vijf jaar ontzegging van de rijbevoegdheid eiste gisteren de officier bij de Bredase rechtbank, mr. E. Bauwers, tegen de 45-jarige arbei der J. uit Tilburg wegens het veroor zaken van een dodelijke aanrijding in Tilburg op 27 april. S. reed in een oude auto vol tech nische gebreken zonder rijbewijs en zonder verzekerd te zijn vanaf een ventweg de ringbaan in Tilburg op. Op die ringbaan raakte hij een brom fiets en een auto. De bromfietser werd dodelijk gewond. Koorj mt ANDRÉ VAN DER KAAIJ ^jj.de Randstad Holland als een geheel ook in de toeristische folders aan de man brengen... hebtj in al hel Dit pakket kan natuurlijk altijd nog worden uitgebreid, maar het gaat erom dat begonnen wordt met het aanbieden van een scala van moge lijkheden, met een reclamebeleid waarbij je alle mogelijkheden uit buit." Snel reageren Mogelijkheden uitbuiten: het mot to, waaronder de heer Van der Kaaij een jaar geleden aan de slag ging als hoofd bezoekwerving van de VVV in Den Haag. Daarvoor was hij journa list geweest en medewerker van een groot reisbureau. Wat doet een „hoofd bezoekwer ving"? ..Ik zet wervingsacties op touw in binnen- en buitenland voor Den Haag en Scheveningen. Voor dat doel onderhoud ik contacten met toe ristische bedrijven; zodra je denkt dat er kansen zijn om mensen te krijgen moet je direct reageren. Zo las ik pas dat er in Joegoslavië een nieuwe chartermaatschappij was opgericht. De volgende dag ging een brief de deur uit of er niet een of andere mogelijkheid bestond tot sa menwerking te komen." Omdat de Haagse VVV-er ervan overtuigd is geraakt dat Nederland bij het werven van toeristen iets ach teraan komt. verdiepte hij zich in lectuur over dit onderwerp. Op eigen houtje Zijn idee „verkoop van Nede- land in pakketten" werd gestimu leerd door een skriptie van Peter Palmen, student van het Nederlands Opleidingsinstituut voor het Buiten land Nijenrode. Peter Palmen komt onder meer tot dc conclusie dat het beeld van Ne derland in het buitenland wordt ver brokkeld en vertroebeld door het op eigen houtje werken van de verschil lende grote bedrijven. ..Het kardinale punt is de afwezig heid van samenwerking waarschijn lijk door de individualistische aard van de Nederlander. Bedrijven als Philips, Organon en de AKU werken ieder voor zichzelf en presenteren de kwaliteiten van ons land ieder voor zich. Het gevolg is geldverspilling door te grote spreiding van de activi teiten." Peter Palmen vindt dat alleen de overheid hier iets aan kan doen. Over de verkeerde beeldvorming, het verkeerde denken van de buitenlan ders over Nederland, zegt de Nijenro- de-student: „Uit een onderzoek van de KLM van enkele jaren geleden j kwam al naar voren dat een tè groot I aantal dacht dat Nederland een agra- risch georiënteerd land is, bevolkt j door ouderwetse lieden van burger- j lijke inslag, die het land groot maak ten door zin voor properheid, en in costuums geklede meisjes op klom- I oen bij molens. IVieuire image Hij bepleit dat een nieuwe Neder- j landse image uit vijf aspecten moet Waarom hij zich zo inzet voor het toerisme? Antwoord: „Geld verdienen en een beetje trots op Nederland." >bere ntt André van der Kaaij is enthousiast over Nederland. Zo ge]|nthousiast dat de ergste vaderlandse zwartkijker, na een gesprek jiet de 28-jarige Hagenaar, als een bijna fanatieke propagandist Nederland naar huis gaat. Het bevorderen van de goede naam van ons land, bet trekken r^an zoveel mogelijk toeristen Holland Promotion is de vak- najerm houdt hem zo bezig, dat hij zelfs een nieuwe „verkoop- heeft ontwikkeld. Want hij twijfelt niet aan de kwaliteit van het produkt Ne- maar wel aan de manier waarop het op de markt wordt Giebracht. er „Je moet niet denken dat op de internationale Ka^joeristenmarkt zit te springen koojin naar Rotterdam, Den Haag enirtf Scheveningen te komen", zegt 1 Me altyd even keurig in een twee- ieujelig donkerblauw pak geklede heJolland-verkoper. aar Hij is nu een jaar hoofd be- korbekyerving van de Haagse In deze functie en door □dePn studie van de mogelijkheden dieeft hjj ervaren dat de reclame Nederland is verouderd, ierwjjl de concurrentie is ver- cherpt. :ep vel Hoofdagent M. de F. i de Bergen op Zoomse politie is r het gerechtshof in Den Bosch igesoroken van de verdenking on- met een minderjarige te heb- gepleegd. orig jaar werd de hoofdagent en door de Bredase recht schuldig bevonden en veroor- tot drie maanden gevangenis- nadat de officier van justitie 10 had geëist. De F. ging in beroep en is nu vrijgesproken, de gronden voor zijn zijn weggevallen. NEURENBERG Een 26 ton gemotoriseerde hou- met 22 houwitsergranaten. 700 granaten en 750 liter is gisteren bij Amberg in door kortsluiting in gevlogen en geëxplodeerd. en delen van het sloegen in een straal van 500 door daken van bungalows. Amerikaanse militairen en een "uitse burger werden licht gewond. D* schade bedraagt meer dan een ttiljoen mark. „Ik heb de indruk dat de image van Nederland niet op tjjd is bijgeschaafd. Men denkt in het buitenland nog te vaak dat we inderdaad allemaal op klompen lopen en 's zaterdags de stoep boenen met vim. We moeten dat beeld natuurlijk niet weg gooien maar wel bijschaven." Pakketten99 De heer Van der Kaaij vindt het in de eerste plaats nodig dat buiten landse reisbureaus en vervoersonder nemingen „pakketten", series van mogelijkheden worden aangeboden. „Een produkt op de buitenlandse markt brengen is als het ware een pakket; alleen met bijvoorbeeld Ma- durodam of de Rotterdamse haven aankomen gaat niet. Nu is het zo dat in Nederland de VVV vrij vroeg is georganiseerd in provinciaal, regionaal of plaatselijk veren iginsverband. Maar ik vraag me af of het wel juist is bij het reclame maken, bij het op de markt brengen, vast te houden aan dit historisch gegroeide verband." Twee brokken De heer Van der Kaaij denkt daar bij in ee eerste plaats aan de Randstad Holland. „Je zou de hele Randstad in zijn geheel, als toe ristische eenheid, moeten verkopen. De bezoekers van het Walt Disney- park in de Verenigde Staten worden door middel van pijlen of gidsen van Dlaats tot plaats geleid; zo zou je ook de toeristen in de Randstad van dag tot dag moeten begeleiden. Toeristisch is de Randstad Holland te verdelen in twee gelijkwaardige brokken: in de eerste plaats Amster dam en in de tweede plaats Rotter dam, Den Haag - Scheveningen. Delft, Leiden en Gouda. Dit tweede „brok" heeft het hele maal. 't Is net een Walt Disneypark in natura: de badplaats Schevenin gen, het regeringscentrum Den Haag met de historische eebouwen. de ou de Oranjestad Delft, de dynamiek van het hard werkende Rotterdam met 's werelds eerste haven, de kaas stad Gouda, de hecstercultuur van Boskoop en de universiteitsstad Lei den.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5