Begroting onthult duidelijk beleid van het kabinet VARA heeft een eigen 7 ïweede kernenergiecentrale Ontwikkelings hulp krijgt 92 min tneer Weinig Britse vliegtuigen, maar wel veel motoren ATIONALE HULD MILJARD Strengere controle op snelwegen Wat staat uitgaf en nodig heeft SCHADUWREGERING MET EEN RADICAAL BELEID FINANCIERING VAN TEKORT MOEILIJK UITGAVEN STEGEN DIT JAAR SNEL Bestrijding werkloosheid centraal Teleurstellingen in Far n borough 55 Uitgaven Districten It DINSDAG 17 SEPTEMBER 1768 DE BELASTINGDRUK geko ictuu tot ïling Van onze economische medeuerker DEN HAAG Uit de rijksbegroting 1969 blijkt duidelijk bet beleid van het kabinet. De begroting vertelt precies wat het kabi net wil en hoever ze wil gaan. En dat alles tegen de achtergrond van de economische ontwikkeling. Onze economie wordt geleidelijk sterker. We zijn op weg naar een herstel van bet evenwicht van de betalingsbalans en het even wicht op de kapitaalmarkt. groi)EN HAAG Rente en aflossing n v*i de nationale schuld stijgen vol- s de miljoenennota van 1085 mil- iarfoi in 1968 tot 2019 miljoen gulden staans. De staatsschuld is van juli 11 tot juli 1968 met 3.3 miljard gul- maah gestegen tot ruim 28% miljard r dt Jen. 1 wope rente-uitgaven stijgen met 190 tot joen. Dit komt voornamelijk door g* %ing van de binnenlandse schuld maa gevolg van gesloten nieuwe lenin- i bi -geli n de ram ng voor 1969 is rekening louden met een verlaging met 22,6 joen als gevolg van aflossen en open van staatsschuld en door het betaling geven van binnenlandse "ld ter voldoening van belasting- iona islagen. >e rente op de gevestigde schuld ome gt met 51 miljoen tot 503 miljoen, hedi komt onder meer door stijging e<> het rentepercentage tot 5% te rn h i 5 in 1968. Aan schatkistpapier zal an 0 miljoen uitstaan tegen 5700 mil- n vorig jaar. )e aflossingen op de binnenlandse goi uld zullen met 25 miljoen stijgen ?rgri 588 miljoen. Hiervan heeft 56 mil- •eiki n betrekking op de voorgenomen uidering van het Muntfonds. De den van dit fonds zijn belegd in staatsschuld, waarvan de op- ngst bij liquidatie aan de midde- wordt toegevoegd, >p de buitenlandse schuld zal geen ossing plaatsvinden, aangezien de 1969 vervallende bedragen ver- begd zijn afgelost Een begroting mag dit proces niet verstoren. Zij mag een verder herstel niet belemmeren aan de andere kant moet voorkomen worden, dat de ex pansie van onze economie door de uitgaven van de overheid doorschiet en in een nieuwe overspanning te recht komt. Dti is een duidelijke en verant woordelijke stellingneming van het kabinet. Dit zal ongetwijfeld reacties oproe pen. Want het standpunt betekent op een gegeven ogenblik ook dat voor de verbetering van de werkgelegenheid niet nog meer geld kan worden uit gegeven. Dat het kabinet thans ech ter de bevordering van de werkgele genheid bepaald niet over het hoofd ziet, en haar zelfs centraal stelt, blijkt wel uit het feit dat een bedrag van 1.223 miljoen voor dit doel wordt uitgetrokken, bijna 5 pet. van de totale uitgaven. Veel verrassingen biedt deze begro ting niet na wat er al zo bekend was geworden: er is een groot tekort maar dit is ongeveer 275 miljoen lager dan het tekort van dit jaar. Er komt een verlaging van de loon- in komstenbelasting door een verhoging van de vrije voet met 600 waar tegenover alleen de accijns voor si garetten en tabak omhoog gaat. Dat valt dus bepaald mee. Een moeilijk punt vinden wij de financiering van het kastekort. Dat valt namelijk niet mee, omdat er ook voor 1968 nog een enorm tekort is. Zo 'ji DEN HAAG De miljoenennota kondigt een nieuwe nota voor het infra- y kictuurbeleid in de stimuleringsgebieden aan. Hiervoor is 60 miljoen gulden lor het dienstjaar 1969 uitgetrokken. Bovendien wordt voor regionale indu- fialisatie 75 miljoen beschikbaar gesteld uit de tijdelijke meeropbrengst als (volg van invoering van het BTW-stelsel. In 1969 zal het eerste deel van het snelle-reactorenproject worden voltooid, r 4 regering wil geld beschikbaar stellen voor de bouw van een tweede kern- (jergiecentrale. I (De rente-overbruggingsregeling voor de scheepsbouw wordt verlengd lot 1 vfuari 1970. jVoor de Stichting ontwikkeling midden- en kleinbedrijf is 38 miljoen Igetrokken. Voor de touristische infrastructuur is een zelfde bedrag als in 1963 uitge- okken. Door een gewijzigde aanpak zal het mogelijk zijn toch meer projecten <jt te voeren. blijkt uit de begroting dat voor 1968 nog 1.350 miljoen gevonden moet worden en voor 1969 nog eens 1.200 miljoen. Voor 1968 acht de minister een gedeeltelijk beroep op de geld markt ^verantwoord maar voor 1969 moet zoveel mogelijk een beroep op de kapitaalmarkt worden gedaan. Wij kunnen er alleen maar het beste van hopen als wij ons realise ren dat ook het bedrijfsleven voor uitbreiding en modernisering geld op de kapitaalmarkt zal willen opnemen. De minister is zich gelukkig terde ge van de gevaren van een financie ring met geldmiddelen bewust. Op verschillende plaatsen in zijn begro ting zegt hij, dat de overheidsfinan ciering de monetaire politiek niet mag doorkruisen. De geldvoorziening zal niet meer mogen toenemen dan overeenkomt met de behoefte aan geldmiddelen die bij de verwachte economische ontwikkeling zal ontstaan. Uitbreiding Dat de overheidsuitgaven in verge lijking met dit jaar niet zijn inge krompen maar nog verder zijn opge lopen, is op zich zelf wel verant woord. Ons nationale inkomen stijgt namelijk elk jaar en wij mogen er daarom van uitgaan, dat een deel van die stijging benut mag worden voor een uitbreiding van de overheidsta ken op maatschappelijk terrein. Wel dus een uitbreiding maar een in de hand te houden uitbreiding. Dat dit overigens niet altijd gelukt, bewijst de sterke stijging van de uitgaven in 1968. De minister geeft dat ruiterlijk toe. Het is toe te juichen dat de wer king van de progressie in de belastin gen, die voortvloeit uit de nominale stijging van het nationale inkomen, met ingang van 1 januari 1970 zal worden geneutraliseerd. Dit is een stap in de goede richting die bepaald niet gemakkelijk zal zijn maar die daarom des tc meer waardering ver dient. Vooruitgang O O Verheugend is ook de introductie van de meerjarenplanning in de be groting. Wil een minister van Finan ciën zijn uitgaven goed en verant woord kunnen doseren, wil hij kun nen bepalen op welke terreinen be perking is geboden om ruimte te kunnen vinden voor uitbreiding van de uitgaven op het terrein 'van on derwijs, welzijnsbehartiging, verkeer en waterstaat, dan zal hij eerst de uitgaven op wat langere tijd moeten bekijken. In de begroting van 1968 werd het nut van meerjarenramingen reeds aangestipt, in de nieuwe begro ting is de daad bij het woord ge voegd. Dit is bepaald een vooruit gang. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De begroting 1969 brengt het plafond voor ontwikke- lingshulp van 540 miljoen op 632 mil joen. Van dit bedrag zal 20 miljoen ter beschikking komen van Suriname en de Nederlandse Antillen. Voor het Nederlandse aandeel in het West-I- rian-fonds is 18 miljoen uitgetrokken. Het aandeel van de contributies j aan de Verenigde Naties voor orga nisaties die ontwikkelingswerk ver richten is op grond van door de VN verstrekte gegevens van 10 pet. op 60 pet, gebracht. De Nederlandse Financie ringsmaatschappij voor Ontwikke lingslanden krijgt 20 miljoen. Boven het plafond zal in 1969 nog 18 miljoen beschikbaar worden gesteld voor het geven van garanties op leningen die aan ontwikke lingslanden in Zuid-Amerika worden verstrekt. Evenals in 1968 is op de begroting een stelpost van 50 miljoen opgeno men voor trekkingen door het Euro pees Ontwikkelingsfonds. DEN HAAG Het surveillance- systeem op de autosnelwegen zal worden uitgebreid. Dit blijkt uit de toelichting op de miljoenennota bij het hoofdstuk justitie en politie. Naast de gemechaniseerde regio nale identificatie-centrale in Zuid-Limburg, die zich in experi menteel stadium bevindt zal ten be hoeve van opsporing van strafbare feiten een soortgelijke proef in Twente worden genomen. De Rijkspolitie is nog onderbezet. Als de wervingscampagne slaagt zullen 425 adspiranten in opleiding worden ge nomen. De Rijkspolitie telt dan 8031 man. Het subsidiepercentage aan voogdij-instellingen die kinderen plaatsen in inrichtingen wordt met ingang van het begrotingsjaar 1969 op 100 gebracht. De verpleging en behandeling van aan de regering ter beschikking gestelden is onder de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten gebracht. Hierdoor kan bij eventuele nieuw bouw een beroep worden gedaan op de Garantieregeling inrichtingen voor gezondheidszorg DE INKOMSTEN EN UITGAVEN VAN DE STAAT Cijfers w miljoenen guldens (mei aan» posrety KORTE VERGELIJKING DEN HAAG Een vergelijking van de staatsuitgaven volgens de vermoedelijke uitkomsten 1968 en de begro ting 1969 (in miljoenen guldens) leert het volgende: Vermoedelijke uitkomsten Begroting 1968 1969 Algemeen bestuur Militaire uitgaven Buitenlandse betrekkingen 612 700 Suriname en Nederl. Antillen 127 154 Justitie, politie en civiele verdediging 1191 1258 Verkeer en waterstaat 2439 2611 Handel en nijverheid 537 668 Landbouw en visserij 947 1044 Onderwijs en wetenschappen 6102 6777 Cultuur en recreatie 500 567 Sociale voorzieningen 2688 2997 Volksgezondheid 234 252 Volkshuisvesting: Huursubsidies 280 292 Leningen woningwetbouw 2121 2000 Overige uitgaven 133 147 Oorlogsschade 19 14 Nationale schuld 1677 1829 Afschrijvingen 170 190 Reserve i.v.m. invoering BTW 85 Normering aanschaffing via rijksinkoopbureau 8 Totaal 24133 26093 (Van onze luchtvaartmedewerker) LONDEN Acht landen bui ten het Verenigd Koninkrijk de meeste van het vasteland van Europa nemen deel aan de Farnboroughvliegdemonstra- ties en -tentoonstelling, die van gisteren af tot 22 september wordt gehouden. Het is de eerste keer dat een groot aantal buiten- A. VAN DER LOUW C. DE GALAN Mr. E. JURGENS J. H. MOERKERK Mr. J. N. SCHOL TEN (Van onze parlementsredactie) v|j DEN HAAG Donderdag zal de VARA in Achter het Nieuws een „schaduw-regering" aan het volk voorstellen, dat een „scha- duw-troonrede" zal behandelen. De schaduw- i regering bestaat uit de Nieuw-Links-verte- 11 genwoordigers drs. M. P. A. van Dam en A. er| van der Louw, de socialist C. de Galan; de kandidaat PPR-voorzitter mr. E. Jurgens; de j voorzitter van de afdeling Amsterdam van w| D'66, J. H. Moerkerk en de AR-radicaal mr. J. M. Scholten. De schaduwregering wil aan tonen dat er een serieus alternatief bestaat voor de regering-De Jong. Vandaag verscheen de „Troonrede" van de ze schaduwregering. Enkele hoofdpunten en wensen uit dit stuk zijn: De schaduwregering richt zich tot hen die bereid zijn risico's te nemen, dat wil zeggen in de eerste plaats tot de jeugd. Het regeringsprogram moet door de verant woordelijke man worden voorgelezen, name lijk door de minister-president In 1970 dient 2 pet. van het nationaal inko men voor ontwikkelingshulp beschikbaar te zijn. Voor 1969 is daarom een bedrag van 850 miljoen nodig. Geleidelijke afschaffing van de invoerrech ten op suiker uit de ontwikkelingslanden. Erkenning van de DDR en de huidige gren zen van Polen. De schaduwregering keurt evenwel het re gime Ulbricht af. Daarom is zij voorstander van een afschaffing van de maatregelen die betrekking hebben op de bescherming van bevriende staatshoofden tegen belediging. Steun aan effectieve maatregelen tegen de Zuidafrilkaanse regering. Verwijdering van Portugal en Griekenland uit de NAVO. Indien dit niet wordt aanvaard, zal Nederland niet meer deelnemen aan de NAVO-taptoes. De kruisers De Ruyter en De Zeven Provin ciën behoeven niet meer te worden vervan gen als Nederland zijn taak richt op het be schermen van de Noordzee. Het uitgavebeleid zal zich concentreren op ontwikkelingshulp, onderwijs en woning bouw. De studie aan de universiteit zal kosteloos zijn. De extra kosten zullen worden betaald via een heffing op de inkomens van alle academisch gevormden die onder de nieuwe regeling hebben gestudeerd. Dit jaar zullen minstens 125.000 woningen gebouwd worden. Op korte termijn is dit alleen bereikbaar via de gesubsidieerde bouw. Op langere termijn zal de subsidiëring vervangen worden door huurtoeslagen voor mensen van wie het inkomen te laag is voor de huur. De pil zal in het ziekenfondspakket wor den opgenomen. Ten behoeve van de recreatie zal worden afgezien van inpoldering van de Marker waard. In plaats daarvan zullen in het IJssel- meer een reeks eilanden worden aangelegd. De filmkeuring moet worden afgeschaft. De economische ontwikkeling van de pro bleemgebieden. vooral het Noorden en Lim burg zal worden verbeterd. Hiertoe wordt van alle bedrijven in de Randstad Holland een loonsombelasting van 2 pet. geheven (op brengst circa 400 miljoen). Het minimumloon zal gelijke tred houden met het gemiddeld loon en ingaan op 21-jari- ge leeftijd. Alle sociaal-verzekerden krijgen een uitke ring van 90 pet. van het minimumloon. De premiegrens vervalt De bedrijfsdemocratisering zal worden uit gebreid. Het stakingsrecht zal veilig gesteld worden. Er zal voorts een ombudsman wor den ingesteld. In afwachting van een grondwetswijziging waarbij een meervoudig districtenstelsel wordt ingevoerd, zal Nederland in twaalf districten worden verdeeld. Binnen deze districten zijn lijstbindingen mogelijk. De ka binetsformateur zal na een openbaar debat in de Tweede Kamer worden aangewezen. De successie- en schenkingsrechten worden ver hoogd. De vermogensbelasting wordt voor vermogen boven 300.000 progressief ge maakt. Geleidelijk zal de kinderaftrek in de be lastingen vervallen. Daartegenover zal de kinderbijslag voor lagere inkomens worden verhoogd maar boven 12.000 geleidelijk af nemen en boven de inkomens van ƒ20.000 vervallen. De schaduwregering tekent aan dat het hier gaat om een beleid op langere termijn. landse vliegtuigen (dertien) aan wezig is op deze tweejaarlijkse manifestatie die eigenlijk dient als etalage voor de Britse vlieg tuigindustrie. Het enige nieuws dat de Britse in dustrie zelf zal weten op te brengen, is het vierpersoons sportvliegtuig de Pup, de tienpersoons Jetstream, de in licentie gebouwde Sea King helikop ter en het Slingsby T.53 zweefvlieg tuig. Van de honderd deelnemende vliegtuigen zijn er zegge en schrijve vier Britse niet imponerende nieuwe ontwerpen. De elfduizend geïnviteer de gasten uit 120 landen vragen zich dan ook af, wat er overgebleven is van de eens zo toonaangevende Britse vliegtuigontwikkeling. Motoren Het niet verschijnen van het Anglo/Franse supersonische straalgevechtsvliegtuig de Jaguar is een der teleurstellingen in Farnborough. gezamenlijke strijdkrachten bestemd zijn. Het supersonische verkeersvlieg tuig de Concorde zou het klapstuk geweest moeten zijn. Aanvankelijk zou dit toestel al zeven maanden ge leden de eerste vlucht hebben ge maakt. maar deze is nu vastgesteld in november a.s. De tweede teleurstelling is het niet verschijnen van het Anglo/Franse su personische straalgevechtsvliegtuig de Jaguar. Dit vliegtuig was nog maar nauwelijks uit de Franse fa briekshallen gerold, of het werd ge teisterd door de beruchte juni-sta- king. Toen deze achter de rug was, kwamen er enkele technische onvol maaktheden aan het licht, waardoor ook deze Jaguar niet aanwezig kan zijn. De Britten hadden zelf gehoopt dat de eveneens bij hen in aanbouw zijn de proefmachines wel op tijd gereed zouden zijn, maar deze verwachting blijkt ijdel te zijn. Sommigen gaan zelfs zo ver dat ze de Fransen van chauvinisme beschuldigen en bewe ren dat ze deze belangrijke toestellen wilden bewaren voor hun eigen show op de Parijse luchthaven, over een kleine negen maanden. Vlucht Om er toch nog iets van te maken, hebben de organisatoren de voor waarden voor deelneming wat ruimer gesteld, waardoor vliegtuigen van ie dere nationaliteit mits zij worden aangedreven door Britse motoren kunnen deelnemen. Het zijn juist de motoren, die voor de Britten momenteel de buiten landse valuta opleveren. In de eerste helft van dit jaar werd een nieuw uitvoerrecord gevestigd door voor 124 miljoen te exporteren, 19 mil joen meer dan in de overeenkomstige periode het jaar daarvoor. Aan vlieg tuigen en onderdelen werd voor 55.7 miljoen uitgevoerd en voor 68.2 mil joen aan vliegtuigmotoren. Als men de twee exportcijfers ver gelijkt, blijkt wel dat de motoren de overhand hebben gekregen. Met alle mineur die er rond deze vlieg tuigshow waart, moet toch gezegd worden dat de Britten hun mannetje staan op het gebied van de vliegtuig motor-ontwikkeling. Vele Ameri kaanse en andere fabrikanten betrek ken uit dit land deze noodzakelijke voortstuwingsbronnen. Voorbeelden buiten onze lands grenzen behoeven niet te worden aan gehaald, want zowel onze Fokker Fellowship als de Friendship zijn voorzien van Rolls-Royce motoren. Beide nationale produkten zullen veneens deelnemen aan deze Farn borough show. De Fellowship zal aan het vliegprogramma deelnemen, ter wijl de Friendship alleen op de grond te bewonderen zal zijn. Teleurstelling O De nieuwe Brits/Franse ontwikke lingen op luchtvaartgebied zullen he laas niet te zien zijn. Het enige tast- bare blijk van samenwerking zal bestaan uit een tweetal in Frankrijk U„U1 ontwikkelde helikopters, die voor de I gering gewaardeerd. Vele malen hebben de Britten de toon aangegeven op luchtvaartgebied, maar de uiteindelijke produktie en daarmee de winst gingen naar het buitenland. Een ontwikkeling die vooral door de 244.000 werknemers in deze industrie met lede ogen wordt aangezien. Duizenden van hen heb ben dan ook eieren voor hun geld gekozen en zijn naar het buitenland vertrokken. Immers, het nieuwste ge vechtsvliegtuig van de RAF is de Amerikaanse Phantom. Als nu zelfs de strijdkrachten hun toestellen in het buitenland gaan ko pen, kan men dan ook maar beter meteen naar dat buitenland gaan om daar nog een goed belegde boterham te verdienen. Een ontwikkeling waar voor vele oorzaken zijn aan te voe ren, maar waarvoor vooral de rege ring als de zondebok wordt aangewe zen. OTTAWA Premier Trudeau heeft in het Canadese lagerhuis ge zegd, zeer veel belang te hechten aan een nauwere samenwerking niet Frankrijk. De hulp van Frankrijk op het gebied van de Franse taal en cultuur wordt door de Canadese re-

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 11