BREUK PVDA VOORKOMEN lAMIN Sociaa l-democra ten Zweden winnen in Moeilijke landing vergeefs Noodweer teistert Engeland Vlinder van fruit Ms. Koopman verongelukt 110 gram van 95 voor 85 COMMUNISTEN LIJDEN ZWARE NEDERLAAG Christen-Democraten willen ontspanning tussen Oost en West liiiüli urr tftiiiD Kans op regen Dronken jongelui lieten spoor van vernieling achter Moeder gaf zelf vondeling aan Man gedood in vechtpartij Hart en longen overgeplant van deze glanzende onder- zettertjes (met tijn Indisch motief) in etui voor ieder die nu n nieuwe abonnee opgeeft! I J Nieuwe Leidse Courant Maandag 16 september 1968 49ste jaargang icfeur: F. Diemer (fdredactcur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING ..Stantvastich is ghcbleven mijn hert in teghenspoet!" jofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 - Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Bijzonder mooi is zaterdag het corso in Tiel geweest, dat geen bloemen maar fruit als werk materiaal bezigde. Er was veel werk aan de voertuigen besteed, naar het artistieke genie dat deze wagen ontwierp kon toch moeilijk worden geëvenaard. De constructie diende zeer degelijk te zijn vanwege het grote ge wicht aan fruit dat moest wor den getorst. Deze wagen stelde een vlinder voor, die haar vleu gels nog maar nauwelijks jeheven kon houden onder het jewicht van het ooft. I onilelintj: niet met ti I I' it'nir Links selfsiantlitj Vertrouwen in Den l f/l Politiek nieuws van dit weekeinde: geen breuk in de PvdA; Vondeling zegt met nadruk niet met de KVP te willen regeren en D'66 bevestigt voorlopig niets te voe len voor een concentratie met PvdA Drs. JM. den Uyl A. A. van der Louw (waarover meer op pagina 5). (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG/UTRECHT Sinds dit weekeinde zijn de geschil len tussen de twee vleugels in de Party van de Arbeid: de Tweede- Kamerfractie onder aanvoering van drs. Den Uyl en Nieuw Links, niet groter geworden. Na een vijf uur durende vergadering van de partijraad zaterdag zei voorzitter Tans, dat de verantwoordelijkheid voor het dagelijkse politieke beleid by de Kamerfractie ligt en hij sprak zijn vertrou wen uit in de heer Den Uyl. Anderzijds heeft Nieuw Links er kenning gevonden als groep, zonder dat men echter toestemming heeft gekregen als zelfstandige eenheid naar buiten op te treden. Aan de hand van een spoedig ver schijnend rapport zal de meest wenselijke organisatie van de partij worden vastgesteld om de voorwaar den te scheppen voor het functio neren van een „pluriforme" partij, waarbij de brug kan worden ge slagen tussen verschillen in mentali teit" en generaties. Een andere poging tot verzoening leverde een der voormannen van Nieuw Links, André van der Louw. Hij zei dat het niet tegen de heer Den Uyl persoonlijk ging, maar tegen de functie van de fractie voorzitter. Verder wil Nieuw Links de demonstratieve vergadering die donderdag in Nijmegen wordt ge houden, omzetten in een geweste lijke partij vergadering. Komende zaterdag zal de partij raad bijeenkomen. Dan wordt ge sproken over drie nota's, een van Nieuw Links, een van het secre tariaat, en een van Den Uyl en Tans. Ook zal worden bevestigd dat het partijbestuur de verantwoordelijk heid draagt voor het politieke beleid op langere termijn. Het ziet er niet naar uit dat de vier op wie Nieuw Links zoveel kri tiek had, in het partijbestuur voor anderen plaats zullen moeten maken. Het waren de heren Den Uyl, Tans, Dankert en Wieldraayer. Het partijbestuur zal de partij raad vragen het vertrouwen in de Kamerfractie te bevestigen. Vondeling: „Tot veel ideeën van Nieuw Links voel ik me aangetrok ken. Over tien jaar, als iedereen een goede woning heeft, is het vanzelf sprekend dat men zich gaat afvra gen hoe men plezierig en aardig kan leven". Nul komma nul procent achtte hij de kans, dat de PvdA weer met de KVP in de regering zou gaan zitten. Hij zou het nu zelfs al prettig vin den als de regeringspartijen aan de ene kant in de Tweede Kamer zou den gaan zitten en de oppositie aan de andere kant. Jongeren De Miige groepering die zich nu reeds heeft uitgesproken tegen de verklaring van het partijbestuur, is de federatie van jongerengroepen in de PvdA, de FJG. De jongeren me nen dat de verklaring, dat het da gelijkse politieke beleid door de fractie bepaald moet worden, geen oplossing biedt voor een regeling van de verhouding tussen bestuur en fractie. De FJG wenst ook het gevraagde vertrouwen in fractielei der Den Uyl niet uit te spreken. Vondeling Ook de heer Vondeling, voor het eerst sinds zijn auto-ongeluk weer in het openbaar, heeft een poging ge daan de tegenstellingen te verzoenen. In een radiouitzending gisteravond werd hij geïnterviewd. Vondeling zei de inbreng van Nieuw Links niet graag te missen. Hij ontkende ove rigens dat hij een bemiddelende rol in het conflict speelde. (van onze kerkredactie) AMSTERDAM De vrijgemaakt - ereformeerde luchtmacht-predikant !s. G. Th. Koopman uit Den Haag is isteravond bij een verkeersongeluk p de Haagseweg even buiten Am- lerdam om het leven gekomen. Ds. Koopman, die gisteren twee- naai in de Pro Regekapel in Amster- lam-Zuid gepreekt had, was op weg naar huis, toen hij op de door regen ;lad geworden weg in een slip raak- e. De auto sloeg over de kop en twam tegen een lichtmast terecht. Er folgde een explosie. Het was niet neer mogelijk, de predikant uit zijn irandende auto te redden. Ds. Koopman is 55 jaar geworden. Hij werd in 1938 predikant bij de gereformeerde kerk van )ud-Loosdrecht. In 1943 ging hij laar Hardenberg, waar hij zich in 1945 met een deel van de gemeente vrijmaakte. In 1946 nam hij een be roep aan naar 's-Gravenhage-West In 1966 werd hij luchtmachtpredi kant. Als zodanig was hij verbonden aan de vliegbasis Ypenburg. morgen voordeel boteramandelmoppen niet duur we! heerlijk Premier Smith blijft rebel LONDEN Het aanbod van pre mier Smith van Rhodesië de bespre kingen met Engeland te hervatten brengt niet veel verandering in zijn positie als rebel, zo heeft zaterdag de Britse regering gezegd. Smith deed het aanbod tijdens een persconferentie in Salisbury. Hij had gezegd niet erg optimistisch te zijn, dat nieuwe besprekingen een oplos- ling zouden brengen van het geschil. STOCKHOLM „Bijna onge- loflijk," noemde de Zweedse premier Tage Erlander vanmor gen de grote overwinning, die zijn partij, de Sociaal-Democra ten, gisteren behaalde bij de Ka merverkiezingen. De partij heeft voor het eerst sinds de oorlog de absolute meerderheid behaald en is nu niet meer afhankelijk van de communisten. Deze leden een zware nederlaag, wellicht als gevolg van dc Russische inval in Tsjechoslowakije. In traditi oneel „rode" gebieden verloren de communisten soms meer dan de helft van hun aanhang. Blijkens de voorlopige uitslag heb ben de Sociaal-Democraten twaalf zetels gewonnen. De Zweedse tweede kamer telt 233 zetels en met 125 beschikt Erlander nu over een ruime meerderheid. Winst boekte de Centrumpartij (van 35 naar 39 zetels). De andere partijen van de oppositie leden ver liezen: de Conservatieven één zetel en de Liberalen tien. VEEL JONGEREN I Verwacht wordt dat de commu- I nisten nog één zetel zullen overhou- den van de acht. Niemand had verwacht dat de So ciaal-Democraten, die sinds 1936 aan de macht zijn, zouden winnen. De oppositie (alle andere partijen zonder de communisten) had een verkie zingscampagne gevoerd, waarbij zij zich aaneensloten en van te voren bekendmaakten, dat zij klaar waren de regering over te nemen. Nog geen twee jaar geleden leden de Sociaal-Democraten bij de ge meenteraadsverkiezingen een grote nederlaag. Er gingen zondag 650.000 jongeren voor het eerst naar de stembus Het schijnt dat het merendeel van hen Erlander heeft gesteund. TEGENVALLER De Sociaal-Democraten haalden echter de meeste stemmen weg bij de communisten. Voor de leiders in het Kremlin moet deze uitslag een grote mansson de inval in Tsjechoslowakije scherp heeft veroordeeld. De volledige uitslag luidt: Soci aal-Democraten 50.1 procent. Conser vatieven 13.8 procent. Centrumpartij 16,2 procent, Liberalen 14,5 procent, Onafhankelijken 0.6 procent. Christe lijke Sociaal-Demokraten 1,4 procent en Communisten 2.9 procent. Bijna 90 procent van de Zweden ging naar de stembus, tegen 79 pro- VENETIË In een slotreso- j lutie betuigt het congres van Europese Christen-Democraten, dat dit weekeinde in Venetië is gehouden, zijn solidariteit met I het Tsjechoslowaakse volk. Het j I veroordeelt de Russische agres- j j sie. 8.13 BERLIN PVEA R. 1481 Aan de andere kant wordt gepleit j voor een verdere ontspanning tussen i Oost en West. De geschillen tussen dc I blokken kunnen alleen door onder- I handelingen worden opgelost. Op verzoek van de Nederlandse de legatie is ruime aandacht besteed aan het probleem-Biafra. De afgevaardig de dr. C. Boertien (ar) diende een'j motie in, waarin werd aangedrongen op een Europees programma voor de I Christen- Democraten Een commissie onder voorzit- terschap van de Nederlandse afge- vaardigde drs. Th. E. Westerterp (kath.v.) pleit in een slotverklaring 1 voor meer samenwerking met de ont wikkelingslanden. Tevens wordt ge pleit voor meer gezag voor de inter nationale organisaties zoals de Vere nigde Naties. BONN In Bonn is bevestigd, Geen wind waait gunstig voor hem, die niet weet wel ke haven hij zal aandoen. MONTAIGNE D'66 wil op hoog niveau alleen met PPR praten pagina 5 UNIVERSITEIT KRAAKT DE BILT Een depressie, die van de oceaan naar het vasteland doordrong, heeft het afgelopen weekeinde op vele plaatsen lang durige regen gebracht. De regen val was vooral groot op de grens van de aanwezige vochtige lucht en koude lucht, die met noorde lijke winden uit Skandinavië over de Noordzee naar Engeland werd gevoerd. In deze zone viel plaat selijk in 12 uur tijds 20 tot 30 mm regen. In de omgeving van Londen is gisteren zelfs 100 mm gevallen. De depressie verandert niet veel van plaats, maar neemt wel geleidelijk in betekenis af. De re genkansen blijven dan ook het komende etmaal nog vrij groot. BE BILT Over het algemeen veel bewolking met plaatselijk regen en vannacht hier en daar mist. Zwakke tot matige, aan de kust tijdelijk krachtige noord oostelijke wind. Weinig veran dering in temppratuur. moeten beginnen en dat tot 16 sep tember zou voortduren, is uitge steld. Dit uitstel is geschied op ver zoek van Boekarest. Er is geen nieuwe datum vastgesteld. tegenvaller zijn, nog te meer omdat cent bij de laatst gehouden verkie- de communistische partijleider Her- zingen. UTRECHT De rijkspolitie heeft zaterdag twee dronken jon gens van 16 en 17 jaar aangehou den, die samen met een nog voortvluchtige vriend vrijdag nacht een spoor van vernieling van Utrecht naar hun woon plaats Rhenen trokken. Ingebroken werd in een slijterij te Veenendaal, een wasmachinefa- briek in Amerongen (waar de boel kort en klein werd geslagen), een uitgeverij in die plaats, een hotel in Leersum, een woning in Doorn, een spaarbank in Doom en in auto's in Driebergen. Zweden toog ter stembus voor Ruiten en auto's werden vernield de verkiezing van een nieuw in Veenendaal, Doorn, en Drieber- parlement. De zege was opnieuw gen. In dezé plaats werden auto's voor de socialisten. Hier de leider in brand gestoken en een bromfiets j van deze partij, premier Tage gestolen. Bij vele woningen die de Erlander, bij het uitbrengen van jongelui passeerden, werden ruiten zijn stem. ingegooid. Zes personen vermist na overstromingen T.V. test RENAULT R 16 fantastisch Een ding weet u nog niet. wat u voor uw inruilwagen krijgt. Wilt u sneller dan de echte 142 km., dan de R16 TS. Top meer dan 160. en nog veel meer snufjes. Voor nog geen 10.000,N.V. EI.AM, Haarlemmerweg 2-4, Leiden. Telefoon 01110 - 33141. LONDEN/NICE Overstro mingen hebben zondag het zuid oosten van Engeland afgesne den van de rest van het land na een nacht van krachtige stormen en zware regenval. Ook het zui den van Frankrijk heeft veel last van wateroverlast. Het internationale vliegveld Gat- wick, even ten zuiden van Londen, moest enige tijd gesloten worden, omdat er zestig centimeter water op de startbanen stond. In totaal worden zes mensen vermist. Verschillende rivieren zijn buiten hun oevers getreden, terwijl honder den mensen probeerden veiliger plaatsen te bereiken. De Britse auto mobielclub meldde, dat honderden automobilisten door het water wer den verrast en de nacht op het dak van hun auto moesten doorbrengen. De weg van Londen naar de Ka- naalkust werd afgesloten, omdat een grote brug op instorten staat. Op het hoogtepunt van de storm trof een wervelwind tw~° dorpen bij Ro chester, waar daken van twaalf hui zen werden afgerukt. Naar schatting zijn vierhonderd gezinnen dakloos geraakt. Op het Victoriastation in Londen strandden duizenden reizigers naar de Kanaalkust. De schade loopt in de miljoenen. Na twee dagen van noodweer dreigt ook de Franse Rivièra een rampge bied te worden. Een man werd in Toulon door een vallende electrici- teitskabel gedood. Veel wijngaarden zijn vernield. (Van onze correspondent) AMSTERDAM Bij de vroed vrouwenschool in de Campertstraat meldde zich gistermorgen een meisje met een doos. waarin zich een baby bevond. Zij vertelde de doos in het portiek van een apotheek aan de Middenweg te hebben gevonden. De leiding van de school i waarschuwde de politie, die er al gauw achter kwam dat het meisje een apoth^ersassfstente zelf de moeder waf. Zij wilde zich op deze wijze van haar baby, die in de nacht van zaterdag op zondag was geboren, ontdoen. DEVENTER Zaterdagnacht is de 33-jarige servicemonteur A. J. van Beek uit Zutphen na een mas- daf het officiële bezoek van de West- sale vechtpartij in Deventer in een duitse minister van Landbouw, ziekenhuis overleden. Hoecherl, dat op 12 september had De man had bij de vechtpartij zes woonwagenbewoners uit Emmen betrokken waren, een dolksteek in de rug opgelopen. De politie hield dezelfde nacht nog twee auto's met j elk zes woonwagenbewoners aan. C.I.E.B.A. - LEIDERDORP TIL <01710>-30797*/21561 Tq BRANDKASTEN KANTOORMEUBELEN Van baby (een dag) op tweejarig meisje TERSCHELLING Automobilisten hebben zaterdagavond hun auto's naast elkaar in een rechte lijn neergezet met ontstoken verlichting om het adjudant G. ten Oever mogelijk te maken met zijn Beaver te landen. De vlieger van de basis Leeuwarden kon zich dankzij deze „witte lijn" oriënteren en vervolgens rechts van de rode achterlichten landen. Dit huzarenstukje van vliegkunst werd uitgevoerd om de bij een verkeers ongeluk zwaar gewonde Bouke Nagel (32) uit Lies zo snel mogelijk van Terschelling naar een ziekenhuis op de vaste wal te kunnen brengen. De moeilijke landing was echter tevergeefs uitgevoerd: de heer Nagel bleek al te zijn overleden. HOUSTON (SV) Een hart en twee longen zijn gisteravond over geplaatst in een tweejarig meisje in het St. Luke-ziekenhuis in Houston. De overgeplante organen waren af komstig van een baby van een dag, die tengevolge van misvormde herse nen was overleden. De operatie duurde slechts 27 mi nuten. Drie uur na de ingreep was de toestand van Debora Ann Lee hoopvol, maar de artsen wilden over de overlevingskansen niets zeggen. .MANILLA Een 20-jarige re- cruut van het Filippijnse leger is zondag plotseling dol geworden. Hij schoot vijf andere recruten dood en sloeg vervolgens de hand aan zich zelf. De minister van defensie heeft een onderzoek gelast. Ik geef op als nieuwe abonnee: betaart: per kwartaal per maand Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een set onderzettertjes. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratia. Mijn naam Inzenden aan Bureau van dit blad

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1