ISRAËL OP ZIJN HOEDE Gifdamp dreigde bij enorme chemiebrand Leden Veiligheidsraad dit weekeinde paraat Export aardgas naar Italië? Parlement steunt regering Kleuren-tv goedkoper Het Kwartet Een baaierd van vuur f$PR£UK (RITA) HIT WEER Ook wat regen Bij dodelijk duel geen meisje in het geding Brandwacht bewusteloos door gas Op zijn hoede Ruilhartpatiënt overleden BLUSLEIDING DWARS DOOR EUROPA van deze glanzende onder- zettertjes (met fijn Indisch motiet) in etui voor ieder die nu n nieuwe abonnee opgeeft! Nieuwe leidse Courant rtctcur: F. Diemet gefdredactcur: Dr. E. Diemer Zaterdag 14 september 7968 49ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghcbleven mijn hert in teghenipoet!" oofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur ffoogop laaiden gisteravond de vlammen uit de chemicaliën- loods in het westelijk havenge bied van Rotterdam. De zesdui zend vierkante meter grote loods begaf het spoedig geheel. De fabricage-afdeling geheel link» kon behouden blijven. Onze daden zijn soms he ter dan onze gedachten. BAILEY Blauwe revolutie van Ds. Ketelaar „Zou ik het tegen waterschade kunnen laten verzekeren?" Dit jaar nog meer verkeersslachtoffers Van onze weerkundige medewerker Het weekeinde zal niet geheel zonder regen verlopen. Bij de zuidkust van Engeland ligt een depressie die naar het noord oosten blijft opdringen. Het re- genfrontje kan reeds in de avond ons land bereiken. Mor gen zijn er op enkele plaatsen buien te verwachten, maar ook zonnige perioden. In dit laatste geval stijgt de temperatuur tot ongeveer acht tien graden en is het nog vrij aangenaam septemberweer. Het blijft echter onstabiel bij een matige wind tussen zuid en oost. ROTTERDAM Een felle, hoog uitslaande, bijzonder hard nekkige en voor het westelijk stadsdeel van Rotterdam en Schiedam zelfs gevaarlijke brand is zaterdagavond aanlei ding geweest voor iets, wat in Rotterdam uiterst zeldzaam is: groot alarm. Die brand brak omstreeks half negen uit in een grote loods met chemicaliën, grondstoffen voor insectenbestrijdingsmiddelen in de landbouw, van Ligtermoet Chmie NV tussen de Vierha- venstraat en de Keilehaven. Hoe gevaarlijk de bij deze brand vrij komende gassen waren, bleek wel uit het feit dat vrijwilliger- brandwacht A. P. van den Berg uit de Brederodestraat, 19 jaar, die met enige collega's bedwelmd BONN Uit het resultaat van het onderzoek naar de dood van de 21-ja- rige Nederlander Leo van Ooster- wijk, die zondagnacht door een kogel uit het geweer van z'n Duitse vriend in de buik werd geraakt, is gebleken dat er geen meisje in het geding was, zoals aanvankelijk werd veron dersteld. De Nederlander en de 28-jarige Walter Hornmanns gingen herhaalde lijk naar een bos bij Bonn om daar schietoefeningen te houden, waarbij beiden hun moed moesten bewij zen. Zij beslopen elkaar dan en schoten met geweren op elkaar. Bij een der gelijk „spelletje" zou Van Oosterwijk dodelijk getroffen zijn. De gearresteerde Hornmanns sprak tijdens een van de verhoren van een „bedrijfsongeval". DEN HAAG Het saldo op de lopende rekening van de betalingsba lans bedraagt over het tweede kwar taal 325 miljoen gulden tegen 75 mil- i joen gulden gedurende het eerste I kwartaal. (Van een onzer verslaggevers) naar het Dijkzigt-ziekenhuis was gebracht, anderhalf uur later nog niet bij bewustzijn was gekomen. Gelukkig was vanmorgen zijn toestand zeer verbeterd. Hij had geen ademmoeilijkheden meer maar zal nog de nodige tiid in het ziekenhuis moeten blijven. De anderen konden sooedig het ziekenhuis verlaten. Een hunner was zelfs in de nacht weer op zijn post aan de straal pijp. En hoewel de brandweer alles deed om een catastrofe te voorkomen verspreidden de gassen zich door de oostenwind gedreven in de richting van Schiedam, zodat de Schiedamse politie gedurende de nacht met ge- luidswagens de straat op moest om de bewoners nadrukkelijk te waarschuwen de ramen te sluiten op dat deze gassen de huizen niet zou den binnendringen. Nachtportier Garthof maakte omstreeks kwart over acht zijn ronde over de terreinen van Ligtermoet en ook door de fabriek en de opslag loodsen. Er was toen niets aan de band. Na zijn ronde begaf hij zich naar boven, waar een koffieautomaal stond, tezamen met zijn collega Lip. Bij de koffieautomaat staande, zagen beide mannen het vuur en onmiddel lijk werd alarm gemaakt: één minuut over half negen. VUURZEE Vrijjvel onmiddellijk sloeg het vuur hoog op naar buiten, tot boven de fabrieksschoorsteen uit en er ont stond een verstikkende rookontwik- I ontwikkeling. In de geheel met che micaliën gevulde loods zesduizend vierkante meter oppervlakte be vonden zich onder meer lindaan, een gechloreerde koolwaterstof, en drums I met 25 procent parathionoplossing. Ook waren er enige vaten aceton in de loods aanwezig, die reeds spoe dig met ferme knallen ontploften, evenals enige gascylinders. Uiteraard greep de brandweer, die met groot materieel uitrukte en bij zonder snel ter plaatse was, onder leiding van adjunct-hoofdman eerste klasse J. Honig de zaak grootscheeps aan. Het werk van de heer Honig wiens taak later werd overgenomen door hoofdman J. P. van Eesteren had al spoedig succes: na vrij korte tijd sloegen de vlammen neer. Toen begon de taaie strijd tegen het hard nekkige doorsmeulen van de enorme massa chemicaliën, welke smeulende massa vrijwel niet te blussen bleek. Voor vervolg zie pag. 7 Van links naar rechts burge meester W. Thomassenwethou der J. Worst en de directeur van de Rotterdamse brandweer ir. R. Dijkshoorn op het terrein van de brand. Te midden van nieuwe berich ten over grensincidenten heeft de Israëlische minister van buiten landse zaken, Abba Eban, gis teren een beroep op de Egypti sche bevolking gedaan zich niet te laten opruien door „valse be richten over een Israëlisch offen sief tegen Egypte". .Eban sprak op een lunchbijeen- komst van de buitenlandse persvere niging in Tel Aviv. Hij zei het eens te zijn met de minister van defensie, generaal Mosje Dajan, dat „Als het hoofd koel gehouden wordt en de les sen van het verleden worden begre pen er geen reden is waarom het bestand aan het Suezkanaal niet zou kunnen worden gehandhaafd en verstevigd". De toestand aan het Suezkanaal noemde Eban zeer ernstig. Het was voor Israël geboden zeer op zijn hoe de te zijn. „Wij hopen dat zij (de Egyptena- ren) niet in opwinding zullen gera ken", aldus de minister, „of zich door anderen laten opruien tot een on voorzichtige beoordeling van de toestand." Waarnemers menen dat Eban doel de op de vorig jaar door Moskou gevoerde hetze tegen Tel Aviv. Aan de vooravond van de Zesdaagse Oor log waren de Egypte ..e leiders hier door tot de conci- ie gekomen dat Israël van plan w,« Syrië aan te val len. In verband met de jongste inciden ten aan het Suezkanaal zei Eban nog dat Israël deze als afzonderlijke ge vallen wil zien, die niet mogen uit groeien tot akties van grotere om vang. Bij gevechten aan de Israëlische grenzen zijn gisteren een Jordaanse soldaat en een Israëlische grensbewa ker gedood, terwijl zes Israëlische militairen gewond raakten. Een legerwoordvoerder in Tel Aviv verklaarde dat de grensbewaker om het leven kwam, toen zijn jeep ten zuiden van het Meer van Galilea door een mortiergranaat getroffen werd. Bij een incident in de strook van Gaza werd een handgranaat naar een patrouillerende Israëlische jeep ge gooid. Het moordwerktuig ontplofte zonder schade aan te richten. IsracI heeft gisteren ontkend dat zijn vliegtuigen het luchtruim van Egypte zouden hebben geschortdcn. Een militaire woordvoerder in Kairo had verklaard dat „ongeïdentifi ceerde vliegtuigen" tijdens een ver kenningsmissie over het Suezgebied hadden gevlogen. Dit is de 52-jarige oud-politieman Pieter Smith, die in het Groote Schuurziekenhais te Kaapstad een nieuw hart gekregen heeft, dat nu door de familie van de (aanvan kelijk ongeïdentificeerde) donor wordt teruggeëist, omdat er geen permissie voor de transplantatie was gevraagd. Dit unicum is een probleem van de eerste orde, wel licht meer nog voor Smith dan voor de juristen Cernik: Doorgaan PRAAG Het Tsjechoslowaakse parlement heeft gisteren met algeme ne stemmen haar goedkeuring ge hecht aan het regeringsprogramma, zoals premier Oldrich Cernik dat had ontvouwd. De Nationale vergadering aan vaardde een wetsontwerp waarbij opnieuw toezicht op de massamedia wordt ingesteld (met de bepaling dat het om een tijdelijke maatregel gaat). Verder werden ontwerpen aanvaard over de vrijheid van vergadering en vereniging cn over economische maatregelen. In zijn regeringsverklaring zei Cer nik dat binnenkort met de Russen op regeringsniveau zal worden gepraat over de geleidelijke terugtrekking van de bezettingstroepen. Langzamer Hij verzekerde dat de regering de in januari ingeslagen koers zal ver volgen, zij het met „zekere wijzigin gen" en in een veel langzamer tempo. Het Albanese parlement heeft vol gens Radio Tirana haar goedkeuring gehecht aan de terugtrekking van het land uit het Pact van Warschau om dat Rusland Tsjechoslowakije heeft bezet. Albanië dat Peking steunt in zijn ideologische strijd tegen Moskou, is nooit officieel uit het Pact gezet maar is sinds 1962 al niet meer voor bijeenkomsten uitgenodigd. EINDHOVEN Medio volgende week zullen de prijzen van Philips kleuren-tv-toestellen vrij aanzienlijk worden verlaagd. OoL de prijzen van swart-wit-ontvangers gaan omlaag. Dat is een gevolg Narvik d&N* van de BTW per 1 januari. De D€- lasting op tv-toestellen wordt dan minder. Philips wil echter niet tot die datum wachten. Radiotoestellen, grammofoons en bandrecorders worden niet goedko per. Verschillende andere Phi- lips-produkten worden duurder. Het is te verwachten dat andere fabrikanten niet achter zullen blij ven. HOUSTON. TEXAS De 47-jarige instrumentmaker James Singleton uit Forth Worth in de Amerikaanse staat Texas, die op 5 september een nieuw hart kreeg, is gisteren in het Metho distenziekenhuis van Houston overle den. Singleton kreeg het hart van een 17-jarige jongeman uit Long Beach, die bij een verkeersongeluk om het leven kwam. Van de 12 harttransplantatie patiënten in Houston leven er thans nog 8. Van de 43 patiënten over de hele wereld, die tot nu toe een nieuw hebben gekregen, zij') er the-, nog 21 in leven. ROME Volgens Italiaanse kranten zouden de plannen voor de aanleg van een aardgaslei ding van Nederland naar Noord- Italië bijna rond zijn, terwijl de onderhandelingen over een lei ding vanuit de Sowjetunie op een dood punt zijn geraakt. Italië zou zich nu gaan concentreren op het verkrijgen van aardgas uit Nederland, dat evenals Italië vast besloten is het Europese integratie proces te versnellen, zeker na de ge beurtenissen in Tsjechoslowakije. Het Italiaanse staatsenergiebureau heeft noch de berichten ontkend noch bevestigd. De onderhandelingen zijn nog open. Besluiten zullen volgens het bureau alleen afhangen van eco nomische factoren. Deskundigen in Rome bevestigen evenwel dat de al twee jaar durende onderhandelingen met Rusland in het slop zijn geraakt. Daarvoor worden verschillende economische oorzaken genoemd: Ita lië heeft nieuwe gasbronnen ontdekt aan de Adriatische Zee, wat de be hoefte aan Russisch gas minder groot maakt. OOK ALGERIJE Verder wil Italië een zo groot mo gelijke spreiding van zijn energie bronnen en heeft daarom ook onder handelingen geopend met Algerije. Bovendien zouden er met de Sow jetunie financiële moeilijkheden zijn gerezen. Rusland vraagt een lening met een looptijd van vijftien jaar in plaats van de door Italië voorgestelde zeven jaar. De onderhandelingen tussen Neder land en Italië zullen verder op rege ringsniveau worden gevoerd, schrij ven enkele Romeinse kranten. Ande re bronnen willen dat de onderhan delingen al in het laatste stadium zijn en dat de respectieve ministers van buitenlandse zaken. Medici en Luns, er in Venetië met elkaar over spreken. Daar verblijven ze dezer da gen toch voor de vergadering van de Europese chr&'sten-dcmocraten. Vol gens andere berichten staat Italië erop de huizen voor de aardgaslei ding dwars door Europa te leveren. !x>c Ik geef op als nieuwe abonnee: N.V. A. Sluyter Zn. Rotterdam Telefoon 010242565 VERZORGT AL UW TRANSPORTEN DOOR HEEL NEDERLAND plaats: betaalt: par kwartaal O par maand Als beloning voor mijn aktivitelt ontvang ik een set onderzettertjes. De nieuwe «bonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Mijn naam Inzenden aan Bureau van dit blad NEW YORK De leden van de Veiligheidsraad zijn gisteren gewaarschuwd zich gereed te houden voor een moge lijke spoedvergadering over het Nabij Oosten. De voorzitter van de raad, de Canadees George Ignatieff, sprak van een bij eenkomst, die nog dit weekeinde zou kunnen plaats vinden. Tegenover een journalist verklaarde hij dat de situatie uiterst gespannen was.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1