W interboeketten van strobloemen de glazen n iisiir 'ENSn obus Kabouter het elfje magazijn HERFST WEER EEN PRINSJE OP DRAKENSTEIJN? TEMBER oropleld 01 zlekem i jaar op- v doet zich liefhebbers probleem wanneer obloemen winterboe- n gesneden >e zij daar- )RGE behandeld te wor de ka- winters lelijk kleur te ver- Het is in- 93, ï^ad ook zó gemak- om het ogenblik uit te omdat p verschil- tijdstip- gesneden en worden. is over 't en zó dat dunner de hoe rijper bloemen plukken, ienken hier aan gips- de vaste Liraonium en He- um. In dikke bevindt zich eel vocht na |den en het iljjk logisch de bloemen nog na- Droogboeket in oud model vaas op voet, met contouren van graspluimen en piramidale bloeiwijzen, die de ronde Helichrysum, kogeldistel en Achillea- schermen omvat houden. te veelkleurige strobloem sum. Wordt deze in rijpe nd gesneden, dan zien we 3PEN geicedm':-:-; bijv. het geval met de bloemen en alles wat zich goed licht verwarmd wordt en er ven- laat drogen niet erg gediend. Maar wat er nog fleurig bijstaat, snijden we op een droge zonnige n paar dagen tot onze schrik dag, liefst in de vroege middag- mvorm veranderen, het uren. Daarna volgt het snel be handelen voor een goed droog- proces. Daarom worden de bloemen in ze scharlakenrood, bij de tweede karbijnrood. Goed uitschudden (denk aan uw huid en kleren!) vóór u ze ophangt. Bij Xeranthe- mum annuum plenum, de papier- bloem. wordt dit kunstmatig kleuren nogal eens toegepast. Struikheide Wie struikheide de gehele win ter goed wil houden kan ook hier met dezelfde behandeling succes oogsten. Waar geen mogelijkheid bestaat om de droogruimte te verwarmen, gaan er meestad 3 a 4 weken overheen voor de stelen geen water meer bevatten. Aangezien Helichrysum nogal zwaar van bloem is en het steeltje door vochtverlies soms te dun wordt, waardoor de bloem knakt, kan het zijn nut hebben om. als de bloemen nog niet geheel droog zijn, dus bijv. na 14 dagen, een stukje anjesdraad door het hart te steken tot een eindje in de steel, waardoor slap hangen voor komen wordt. Grote en bijzondere bloemen worden het beste gedroogd in een doos met droog wit zand. Zowel duinzand als metselzand kunnen dinest doen, hoewel door dit laat ste de bloemen beter op kleur blijven. Verwarmen Het is wel zaak om het zand vooraf op een bakplaat goed te verwarmen en daarna te laten afkoelen om eventuele bacteriën te doden en het zand door en door droog te maken. Na afkoeling een deel in een doos gieten en daarop de bloemen deponeren, zoals rid dersporen, artisjokken, rozen, niet te rijpe kogeldistels en zilver distels, Achillea, Cimicifuga en wat we nog meer willen proberen zoals Liatris en zuring. De ruimten rondom de bloemen voorzichtig met zand aanvullen, zodat de vorm niet verloren gaat. In een matig verwarmde kamer tilatie plaatsvindt, blijven de laten drogen, eventueel op een teekt vooruit en de papier- e bloemblaadjes zijn ach- er gebogen. Dergelijke bloe- snijden we dan ook liever niet te grote bossen gebonden 1 buitenste bloemblaadjes met touw of elastiek en meteen nd zijn, maar het hart nog omgekeerd te drogen opgehangen en is. op een niet te koele droge don- een natte zomer zijn stro- kere plaats. Als de droogruimte bloemen het beste op kleur. Ze kunnen dan in een week al droog zijn en in vazen geschikt worden. Flets gekleurde lichtrose of witte bloemen worden wel eens direct na het snijden wat bijge kleurd, door ze dan even bnder te dompelen in een oplossing van 1 deel zoutzuur op 10 delen water seerklei om de bloemen op hun of in 1 deel saltpeterzuur op 10 plaats te houden, delen water. Bij de eerste methode worden A. C. MULLER-IDZERDA HOR.: 1. deel van een deur; 5. teken in de dierenriem; 9. vreem de taal; 13. Europeaan; 15. rivier in Rusland; 16. Wijnsoort; 17. bijwoord; 19. huisdier; 21. mand; 22. muzieknoot; 23. land in Eu ropa (afk.); 25. jeukende huiduitslag; 28. papegaai; 29. metalen haak; 31. voorzetsel: 32. lichaamsdeel; 33. spleet; 34. hemel lichaam; 36. graan; 38. Europeaan; 40. werpanker; 42. doodgoed mens; 43. zijde; 45. muzieknoot; 47. zwak; 49. plaats in Gelder land; 50. water in Friesland; 51. vette vloeistof; 52. nonsens; 53. plaats in Gelderland; 54. nevenschikkend voegwoord; 55. koppel riem voor jagershonden; 57. maal; 59. rivier in Italië; 60. zekere dans; 61. meisjesnaam; 63. ontkenning (duits); 65. dun weefsel; 66. hagedisachtig dier: 68. lichaamsdeel; 70. voegwoord; 71. vra gend voornaamw.; 72. dorpje in Drente onder Sleen; 74. berggeit; 76. voorzetsel; 77. filmster; 80. voorzetsel; 81. railroad (afk.); 82. graanelevator; 83. onbep. voornaamw.85. water in Friesland; 86. smet; 87. boom; 89. vlug; 91. oogziekte; 92. Europeanen; 93. naam of opschrift van een boek. VERT.1. toon; 2. voorzetsel; 3. wolvlokje; 4. wang; 6. jaar (afk. Lat.); 7. foefje (Ind.); 8. gebod: 9. een soort van kabeljauw; 10. grond die bij een hoeve behoort; 11. voegwoord (Fr.); 12. oog ziekte; 14. nauwe opening; 16. prei (ZN); 18. flink; 20. loot van een plant; 21. wang; 22. niet gevuld; 24. handeling; 26. zoon van Seth; 27. jongensnaam; 28. rokje der Schotse Hooglanders; 30. geloofsheld: 33. verandering: 35. ontkenning; 37. landelijk; 38. be zweringsformule; 39. vreemde munt; 41. zeer stellig; 43. raap stelen; 44. bouwstof; 46. telwoord; 48. soort; 49. maling; 50. boom; 56. priem; 58. eikenschors; 60. ongegronde mening; 61. jongens naam; 62. stad in Duitsland; 64. klinknageltje; 65. genoeg gekookt; 66. overdracht van een wissel; 67. ridderteken; 69. drietenige struis; 70. Nederl. schilder; 71. vragend voornaamw.; 73. redelijk schepsel; 75. stengel; 77. trots; 78. palmboom; 79. geweven band; 82. groente; 84. lopend touw tot het inkorten der zeilen; 86. vol gens andere (afk.); 87. lidwoord; 88. scheik. element (afk.); 90. luitenant (afk.). verwarmde ondergrond, mits het droogproces niet èl te snel gaat. Na 10 dagen eens kijken en in elk geval moet het materiaal na 30 dagen klaar zijn om te schikken. Als hulpmiddel in vazen en scha len gebruiken we daarvoor droog wit zand, kiezel, oasis of boet- OPLOSSING HOR.: 1. engels; 5. gannef; 10. nor; 12. Ari; 13. trap; 15. ego; 17. haan; 18. paar; 20. snor; 22. eg; 23. ra; 25. ee; 26. el; 27. garibaldi; 31. do; 32. en; 34. mankement; 41. af; 42. ma; 43. ne; 44. ho; 45. port; 47. eten; 49. Oder; 51. ook; 53. rode; 55. dor; 58. nee; 59. ekster; 60. fa zant. VERT.; 1. entree; 2. nor; 3. grap; 4. L.K.6. af; 7. naar; 8. era; 9. finale; 11. eg: 14. para; 15. er; 16. os; 17. hoed; 19. Aar; 21. nel; 24. Ob; 27. gom; 28. ink; 29. aam; 30. iet; 33. marode; 35. Amor; 36. nar; 37. es; 38. ent; 39. neer; 40. komeet; 45. pers; 46. To; 47. e.k.48. nona; 50. dok; 52. of; 54. den; 56. re; 57. la. INZENDINGEN Inzendingen worden voor don derdag a.s. op ons bureau ver wacht. Oplossingen mogen uitsluitend op een briefkaart worden geschreven. In de linker bovenhoek vermelden: „Puzzel oplossing". Er zijn drie prijzen: een van 10,- en twee van 5,-. JÖR DÈ JEUGD VOOR DE JEUGD VOOR DÉ .JEUGD VOOR DE JEUGD VOOR DE JEUGD VOOR DE JEUGD VOOR* ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1948 door titnoy Stafhinka L« 194 Freek zweeg. De jongen naast hem gaf geen antwoord meer. Was hij in slaap gevallen, zwak en moe na de operatie van die dag? Freek trachtte zich wat op te richten, maar moest het opgeven. Enkele ogenblikken lag hij doodstil tot de pijn weer wat bedaarde. Ik heb mijzelf overtuigd, dacht hij, en sloot zijn ogen. Woorden zijn rare wezens, zij verstevigen het goed en het kwaad. Het is vreemd gesteld met onze tong en met ons denken. Plotseling herinnerde hij zich een woord uit de tijd toen hij nog op catechisatie was. Iets van de apostel Jacobus over het kwaad van de tong, respectievelijk natuurlijk van de gedachte, met één instrument God loven en de mens vervloeken, die naar Zijn beeld is gemaakt... Ja, ja, daar had hij ook wel aanleg voor. De dieren stellen boven de mensen bijvoorbeeld... Nog niet lang geleden had hij dat immers gedaan, al had hij zich dan niet in één tel omge draaid om God te loven. Toch oppassen! Hier school een gevaar voor hem! Het boze ligt altijd op de loer en blijft op de loer al ben je nu ook honderdmaal tot je bestemming afgezonderd. IX De grote dingen in het leven komen niet met tromgeroffel en gerammel aan ramen en deuren, zij komen niet als de wereld over je heen davert, zij dienen zich niet aan. Zij komen in de kleine dingen, zacht, op lichte voeten een stille ontroering over een woord, dat je verstond, een bloemknop, die plotseling openbrak en je zag het, een geur, die vluchtig voorbij ademde, een paar tonen van een oud vergeten wijsje, een hand op je schouder, een kus op je mond... al wat je zo innig kunt beleven. Ik geloof, dat jij wég bent van je meisje! zei Ben. Hij had nu na enkele dagen alweer heel wat meer praats gekregen, maar hij was tenminste behoorlijk tegen de zusters, verlegen vriendelijk voor zijn moeder, die geen bezoekuur oversloeg. Hoezo? vroeg Freek vermaakt. Nou, je doet zo verheerlijkt, tenminste je kijkt zo. Ga je al gauw trouwen? Zodra ik beter ben en de omstandigheden het toelaten. Voorlopig zal ik zeker bezwaarlijk met het circus mee kun nen reizen. Trouwens, ik voel er ook niet meer zoveel voor. Bang geworden? Dat niet, maar... ik weet niet, of ik, althans voorlopig, zulk werk wel aan zal kunnen. Het is een tamelijk ver moeiend leven, daar moet je fit voor zijn. Je bent eigenlijk meester in de rechten, hè? Ga je daar weer mee beginnen? Freek maafccte een klein gebaar van onzekerheid. Het zal van verscheidene dingen afhangen, jongen, wat ik ga doen. Voorlopig moet ik nog geduld oefenen. Als dat door gaat van die operatie ben ik nog wel een aardig poosje hier. Er schijnt toch iets van binnen nog niet in orde te wezen. De dokter kijkt zo lelijk als hij mij onderzoekt en ik heb veel te veel pijn dan dat het zo goed kan zijn. Daar merk ik anders niet veel van, je doet heel gewoon, al lig je stil, en je praat toch. Lachend schudde Freek het hoofd. Je bent me toch een rare, jij! Moet ik dan liggen kreunen en klagen? Daar wordt het ook niet beter van. Je moet rekenen: ik begin er aan gewend te raken dat ik pijn heb. Als het maar niet te erg wordt, zoals af en toe, en als ik mij maar stil houd, dan gaat het nog wel. Zie je er niet vreselijk tegen op, dat ze nu nog gaan snijden ook? Natuurlijk zie ik er tegen op, maar als het moet, nu goed, dan moet het Houd je je voor je meisje zo flink? Ik kan beter zeggen, dat ik mij door haar flink houd. gaf Freek ernstig ten antwoord. Hij tuurde naar het lichte raam, waarvoor de ontloken takken zachtjes wiegden op de wind. (Wordt vervolgd) atsertrt i rja Verweij uit Boskoop :te een verhaal over een iter. was eens een leuk klein ka- je die Kobus heette. Hij de in een aardig paddestoel- iet een mooi, schoon tuintje een dag toen hij uit zijn e kwam en net gegeten had, hij zachtjes roepen: help." O, o, dacht daar kdmt het vandaan, iè kant hoepla hoep, rende hij, zo zijn korte beentjes hem dra- tonden, naar het bos. na een poosje zoeken en en, zag hij een vieze zwarte erpoel waar een elfje in zat. lug hij maar kon zocht hij ilak op, tegen wie hij zijn vertelde. bond een plankje op de rug slak en deze zwom de lerpoel in. egensvlug hees hij het elfje plank en zwom weer terug, was Kobus blij! En het niet minder. Ze zei tegen de je wat jij krijgt deze en als je daar aan ruikt opeens weer sterk." [wat fijn, dank je wel, dank V", riep de slak en kroop _en weg. jij, Kobus", zei het elfje, [krijgt deze zeepbel, als je Hollekidee dan wordt dege- Du» Den' pze week héb- luie weer eens 1 kruiswoord- pel. Zoals wel weten, jten de namen ingevuld e richting die .1 pijltjes aan- 10 is echter woord in te 'i met de be is „Werk men thuis t maken". Ik jullie een helpen f moet h-uis- c zijn. 'lossingen vóór 17 sep- worden inden. ne die slecht is en die jij dan bedoelt opeens goed en eerlijk." „O, wat een mooi kado, dui zend maal dank, lief elfje, ga je ïrref me mee naar huis, dan kun je je vleugels wassen, want zo kun je niet meer vliegen!" „Goed", zei het elfje. Dus gin gen ze samen naar huis. Het elfje maakte met een zach te spons haar vleugeltjes schoon en zei: „Nou dan ga ik maar weer, maar nog heel erg bedankt hoor. „Daaaag", riep Kobus. 's Nachts, toen Kobus lag te slapen, kwam er net een inbre ker. „Ha", dacht Kobus, „die komt me goed van pas." Waarom? Nou, doodeenvoudig omdat Kobus direct aan de zeep bel dacht, die hij van het elfje gekregen had, weet je nog? Hij sprong uit z'n bed, liet de dief erin kijken en riep „Holleki dee!" Wat schrok de dief, maar ja hij was goed geworden en zei: „O asjeblieft, het spijt me zo! Wil jij alsjeblieft al m'n gestolen goed terugbrengen?" „Nee zeg. ben je betoeterd, dat doe je zelf hoor!" riep Kobus verontwaardigd uit. En toen de dief dat gedaan had, vond ieder een hem een aardige kabouter En zo deed Kobus met alle ka bouters, daarom zijn er nu geen slechte kabouters meer. Alleen maar goede. MA RJA Een regenworm kwam aangekropen Hij wou een regenhoed gaan kopen in 't kikkerhoeden-magazijn in Slootwijk, op het Modderplein. Een hele dikke kikker-tante bediende daar de kikker klanten. Nou, zij verheugde zich enorm y bij 't zien van Rinus Regenworm. Ze zat haar lippen af te likken en wou hem zó naar binnen slikken. Toen dacht ze: „Nee 'k hou mijn fatsoen, dat kan ik met een klant niet doen". Dus zei ze netjes: „Goedendag, waar zit uw hoofd, als 'k vragen mag". De regenworm riep, diep gekrenkt, Het hoofd, dat zit daar waar men denkt.' En schiet een beetje op, juffrouw, ik wil een regenhoed, en gauw". Nou, 't passen viel beslist niet mee daar 't hoedje steeds naar achter glee. Die regenworm was ook zo'n kale. En toen hij eind'lijk moest betalen en juf het hoedje in u'ou pakken, zei hij: „Ik heb geen binnenzakken. Komt u het geld,morgen maar halen". „Nee!" riep de kikker. „Nou betalen". Haar onderkin werd dubbeldik! Ze nam een grote hapen slik! Ze slokte 'm op met hoed en al. „Wat denk je wel, ik ben niet mal". Maar toen keek zij tevreden rond en zei: „Een regenworm met hoed Hmmm, nou, dat smaakt geweldig goed. Een heerlijk hapje, 'k Wou maar, dat ik vaker van die klanten had." M. Bosch-van Drakestein (Uit Kinderkompas) De blaadjes vallen van de bo men. Ze vliegen over de grond. Je ziet ze eaan, ie ziet ze ko men. De kléuren die ie vond!.... Ze dansen op de straat, De rode. eele. bruine blaad jes. Ze dansen op de maat, in alle hoekjes, in alle gaat jes. Hoor je de wind soms fluiten in de bladerstorm daar bui ten? Hij blaast de blaadjes uit el kaar. Ze dansen maar. ze dansen maar. Ze denken- nu. nu zijn we vrij! Ze zijn zo blij. ze zijn zo blij. Toen kwam een wilde lerfststorm aan. De blaadjes zijn.... kapot ge gaan. Ja, jongens en meisjes, en dan krijgt het kleine prinsje Willem Alexander er binnenkort een klein broertje of zusje bij. Vinden jullie dat niet enig, zo'n klein kindje van koninklijke bloede Het zal samen met de ouders, prinses Beatrix en prins Claus, op kasteel Drakensteyn in de provincie Utrecht komen te wonen. Ik ben wel erg benieuwd of het een jongen of een meisje zal worden. Wat het ook wordt, iedereen in Nederland zal heel erg blij zijn. Velen zullen de vlag uitsteken en misschiën krijgen julie thuis of op school wel een beschuit met oranje muisjes. Hebben jullie laatst het andere prinsje, Maurits, op de televisie gezien toen het gedoopt werd Lappie Loep en de pruikebollen De twintig voorwerpen die met een s beginnen: zijn: sigaar, schip, sla, snor, schop, stam, schuur, spreeuw, slip. IÜ stoep, schaap, spaken, schuur. s| schutting, schortje, strandbal i= en stropdas. g=j Er waren nog wel meer gS voorwerpen met een s op te gp noemen en die zijn natuurlijk ook goedgekeur. De prijswinnaars zijn: Annie Dubbeld, Maassluis, Arie van Vliet. Nieuw-Lek- kerland en Elly van Zwieten» Hazerswoude. Wat zag hij er lief uit hè, en wat lag hij stil in zijn moeders armen. Vraag maar eens aan jullie ouders of jullie ook zo lief en klein waren toen jullie ge doopt werden. 42. „Maar dat is een geweldig idee, jongen," zei de burgemeester, toen Lappie zijn verhaal verteld had. „We zullen het in ieder geval direct proberen. Meneer Smit, U bent de man die voor deze proef moet dienen," deelde de burgemeester aan zijn gemeenteraadslid mee. „Dat is goed, burgemeester." zei die voorzichtig, „ik heb niets te verliezen, dus ik kan het altijd proberen." En zo werd aan de vrouw van de veldwachter opdracht gegeven om een grote pan zout water te maken, waaraan ze direct begon. Ondertussen zat Jonas in zijn ongezellige kamer tje en keek naar buiten. „Jullie zijn nu al dat haar gauw kwijt, daar zal Jonas wel voor zorgen..." mompelde hij. ..Theodora's hartje zegt, dat ze best 'es met jou naar de bioscoop zou willen-", bekende ze eerlijk maar dat had ze beter niet kunnen zeggen, want Sjeems schrok zich een hoedje. „Met j..jou naar de b..bi..bioscoop?" stamelde hij ontdaan. „Nee nee. juffrouw Dubbelsnuf. Ik kan echt niet. Ik zit midden in een belang rijke actie. Een een andere keer misschienGeschrokken wierp hij zich op een kastdeur en stortte zich te midden van allerlei emmers, dweilen, bezems en bussen schuurpoeder. „Nou nou nou, da's ook maar op het nip pertje," zuchtte hij. „Eerst gisterenavond dat boerenmeisje. En nou weer juffrouw Dubbelsnuf. Met Theodora naar de bioscoop. Lieve help, ik moet Smidje Verholen en de Knap-Mutator er niet aan denken!" Maar achter zijn rug in het kleine kantoortje stond juffrouw Theodora bij de deur van de rommelkast. „O Sjeemszuchtte ze. „Lieve, sterke, edele Sjeems. Als je het toch eens wist. Ik ben agente X-03! Je zou meteen met me naar de bioscoop gaan!" Met een handige ruk verwijderde ze haar maskertje en een beeldschoon gezichtje werd zicht baar. Ja, ja, zo gaat het by de Byzonder Geheime Dienst

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 19