„Ik verkoop het niet voor een appel en een ei!" K „De Führer zendt mij om u te bevrijden" EVANGELIE VOOR VIJF CENT GAAT NOG C. van der Hart-Pliicker: GEESTELIJK LEVEN De bevrijder van Mussolini leeft vrolijk in Madrid AMERIKANEN VOOR BBC-TELEVISIE ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1961 Drie mensen en een vliegtuig dat hun levens ergens een raakpunt geeft (heeft gegeven). Dictator Mussolini, SS-stuntman Skorzeny en de Rot terdamse mevrouw C. J. M. van der Hart-Plücker. Het vliegtuigje is een Fieseler Storch, de machine waarmee Skorzeny Mussolini „bevrijdde" uit zijn gevangenishotel in het berggebied van de Gran Sasso in 1943. Het toe stel, nu eigendom van mevrouw Van der Hart, heeft rust gevonden in een hangaar op de Rotterdamse luchthaven, maar rust roest. Op deze pagina heeft verslaggever Aad Begemann de drie mensen bij elkaar gebracht met het toestel. listen op de luchthaven zijn die mening toegedaan. Mevrouw Van der Hart laat talrijke binnen- en buitenlandse bladen en kranten zien, waarin artikelen over haar Fieseler De geschiedenis van de machine waarmee Musso- storch zijn opgenomen. „Maar ik -g" heb nooit zelf beweerd dat het nn1ini ontsnapte, heeft enkele hiaten. Zo is er weinig dat bewuste toestel was, anderen hebben dat altijd gezegd. b ekend van de Fieseler Storch voordat het toestel in „En tn)uwens. er is niemand STS'et wereldnieuws kwam op 12 september 1943. Het v2chïndhoewéi'de biata'bïfna toen anderhalf jaar oud, want op 28 februari 942 kwam het uit de fabriek. er nu heel onogelïjk bij, vuil en gedeeltelijk gedemonteerd. Er zijn pessimisten die zeggen dat er niets meer mee te beginnen is, en er zijn optimisten (mevrouw Van der Hart is er een van) die door het vuil en de beschadigin gen heenkijken en menen dat het met wat geld en moeite wel vliegklaar is te maken. over de hele wereld zijn gegaan". Ze zegti heei fei; „Maar ze Mevrouw Van der Hart wil het krijgen het niet voor een appel en een ei alleen omdat de ma chine wat vuil is." ara,g Maar ook de geschiedenis Vanlaarna is, vrij duister. Men vaiveet alleen dat het in 1955 ?sgan ,rgens in Italië in een sèhuur roofd 'ordt gevonden. Uit het Mder loordboek blijkt dat het een r vai Juits luchtmachttoestel moet iwrftei Later> ky een grote op- èkkëi napbeurt worden ook ha- enkruisen en Luftwaffe-op- an d chriften op de vleugels ge- °nden- w ite is Het vliegtuig, waarvan men. op lat ogenblik niet wist, dat dit at hi et toestel was waarmee Musso- va lini ontsnapte, gaat dan naar om te worden opgeknapt. I 1956 wordt voor de tweede g hefcaal een luchtwaardigheidsbe en I vijs verkregen en de machine ndif iaat voor privégebruik weer de t hfucht in. c k£ Reclame In 1957 wordt het verkocht aan bakker in Duitsland. Er wordt reclame mee gevlogen en er worden stunts mee uitgehaald. Want daarvoor blijkt het toestel bijzonder geschikt. Dat is ook de reden dat de dan 25-jarige ex- straaljagerpiloot Johnny van der Hart in 1958 het vliegtuigje voor 25.000 koopt. Van der Hart heeft samen met zijn vrouw C. J. M. van der Hart- Plücker een luchtvaartbedrijf „Nastra" op de Rotterdamse luchthaven. Mevrouw Van der Hart zegt nu: „We hadden een toestel no dig dat bijzonder geschikt was voor reclamevliegen. De Fieseler Storch had voor opstijgen en voor landen slechts tien meter nodig. Bovendien kan het toestel zeer langzaam vliegen". „Verder heeft de Fieseler Storch opklapbare vleugels, wat bij het stallen erg gemakkelijk is". Carla van der Hart heeft er zelf ook wel mee gevlogen, hoe wel ze geen brevet had. Pas in die tijd komen er mensen op het idee (via een Italiaanse journalist) dat het toe stel weieens de machine zou kunnen zijn waarmee Mussolini ontkwam. Ook luchtvaartspecia- toestel nu wel kwijt. In 1960 wordt de Fieseler Storch opnieuw aan een grote beurt onderworpen. Er zal een nieuwe vleugelbespanning opko men, de motor wordt helemaal gereviseerd. Maar nog vóórdat de revisie helemaal is voltooid komen er moeilijkheden op an der terrein. Financieel gaat het het vliegbedriifje niet al te best en als Johnny van der Hart zijn gezin in de steek laat en met achterlating van schulden naar het buitenland vertrekt, zit er voor "mevrouw Van der Hart niets anders op dan de toestellen te verkopen. ,,Duce, de Führer zendt mij om u te bevrijden", zei precies 25 jaar gele den SS-stuntman en Hit- Iers persoonlijke vriend Otto Skorzeny. Hij sprak de woorden uit halver wege een actie die de wereld van 1943 verbaas de. Hij ontvoerde Mussolini onder het oog van zijn Italiaanse bewakers, zon der dat er ook maar een schot was gevallen. Mus solini was op 25 juli 1943 tijdens een bezoek aan koning Victor Emanuel, afgezet. Mussolini verliet woe dend het paleis. Er kwam een Rode Kruisauto voor rijden. Een kolonel deel de hem mee dat hij was gearresteerd. Ondanks tegenstribbelen werd hij op de brancard gebon den. Streng bewaakt werd hij van de ene naai de andere plaats ver voerd. En dan komt Skorzeny op het toneel. Hitier zet hem in om de Duce t« zoeken en na veel speur tochten ontdekt hij de Duce in een voormalig berghotel op 2900 meter hoogte op de top van de Gran Sasso in de Abruz- Vuil Mevrouw Van der Hart houdt de Fieseler Storch over. „Ik heb vanaf die tijd steeds iedere maand hangarhuur betaald. U begrijpt wel dat ik, en volgens deskundigen is hij dat waard, er 50.000 voor moet hebben." Het buiten bedrijf zijn doet het toestel geen goed. Daarbij komt dat het ook te lijden krijgt van vogeltjes. Het roemruchte vliegtuig staat Hij brengt twaalf zweefvlieg tuigen in gereedheid. Eén stort reeds bij het opstijgen neer. Die vliegtuigen moeten wel worden gebruikt, omdat het gehele ge bied volkomen is afgegrendeld, inclusief de kabelbaan die naar de top voert. Skorzeny heeft het goed ge organiseerd. Een groep Duitse militairen zal de bewakers onder aan de berg aanvallen en hun aandacht afleiden. Na een landing, die meer heeft van een noodlanding komt het zweefvliegtuig op nauwelijks vijf tien meter van de ingang van het hotel tot stilstand. Drie Duitse militairen springen er uit en met het machinepistool in de hand rennen zij naar de kelderingang, waar het radiosta- king van andere gelande zweef vliegtuigen zodat Skorzeny snel tot de kamer van de Duce kan doordringen. Skorzeny schrijft later in zijn boek: „Ik meldde mij bij de Duce met de woorden Duce. de Führer zendt mij om u te bevrij- tion met enkele kolfslagen wordt ^en- Mussolini omarmde mij en Mussolini verlaat gevangenis (Van het Nederlandsch Bijbel Genootschap) APOPRITA is een dorp in de bergen van Kenya. Het ligt naast de Rift vallei, die grote „scheur" in de aarde die van de Dode Zee in Israël tot in zuidelijk Afrika loopt. In Kapo- prita staat een complex christelijke scholen. 't Is elf uur 's morgens. Een auto, met Chama di Biblia erop 'draait het terrein van de school op. Een paar mannen komen uit de schoolgebouwen en hel pen de colporteurs van de bij belauto onder een grote boom hun waren uit te stallen. Even later stromen de kinde ren naar buiten. Ze kopen evangeliën, nieuwe testamenten en bijbels. Vooral de kleine evangeliën zijn in trek. De overgebleven boeken en boek jes worden weer ingepakt en de bijbelauto vervolgt zijn „sa fari" naar de volgende school. Dat kan een protestantse school, een rooms-katholieke of een openbare zijn, maar overal kopen honderden kinderen honderden boekjes, terwijl hun leraren en onderwijzers en thousiast bij de verkoop as sisteren. Het analfabetisme in Afrika verdwijnt snel. De kinderen kunnen zelf de bijbel lezen in het Swahili, Engels, maar ook het Luo, Massai en Kisii, drie talen in Kenya. Hun vaders en moeders kunnen meestal zelf niet lezen, maar de kinderen lezen hen wel voor. Zo gaat dat in Afrika. Kijk, een evangelie voor vijf cent vliegt weg, maar een bij bel voor drie gulden is te duur wanneer je moeder voor drie gulden de hele huishouding een week moet laten draaien. Eigenlijk moet op een bijbel van ƒ3,- zeven gulden worden bijgelegd, want de aanmaak- prijs is 8,50. Er moet geld bij. dat ziet het Nederlandsch Bij bel Genootschap ook in. Daar om organiseert het van 29 sep tember tot 6 oktober een actie: „Neem een bijbel voor uw rekening" voor Kenya, Zambia. Oeganda, Tanzania, Indonesië en Roemenië. Zambia Dr. Kenneth Kaoenda van Zambia leest elk jaar in okto ber voor de radio uit de bijbel. Dat is het begin van een bijbel- leescampagne van de kerken in Zambia, die duurt tot na Kerst mis. In die tijd worden een half miljoen bijbelleesgidsen verspreid. Deze actie heeft een geweldig succes, vooral ook omdat de populaire Kaoenda eraan mee werkt. Hij is christen, die op de vierde assemblee van de We reldraad van Kerken in Uppsa la heeft gesproken. Het gevolg van de bijbellees- campagnes. is, dat het NBG in Zambia steeds meer bijbels verkoopt, ook op de scholen. Daar worden godsdienstlessen gegeven. Het bijbelgenootschap van Zambia wil ook diegenen, die bijbels vragen, maar ze niet kunnen betalen helpen. Als u een Oost-Afrikaan ont moet, die lang is, die „the Queens English" spreekt, die stijl heeft, dan is de kans groot dat zijn vaderland Oeganda is. Toen de Engelsen er een eeuw geleiden kwamen waren ze on der de indruk van de konink rijken met hun Kabaka's (ko ningen). van het uitstekende bestuurssysteem en van die stijl. Nu is het land onafhankelijk. De structuren die de Engelsen indertijd imponeerden gaan ka pot onder de druk van de eisen van Afrika van 1968, maar de stijl is gebleven. Het ligt voor de hand, dat in dit land Anglicaanse zendelin gen gingen werken. Ook kwa men er rooms-katholieke mis sionarissen. Zestig procent van de bevolking behoort thans tot een van de beide kerken, die in een raad van kerken samen werken. In Oeganda kunnen volwas senen door middel van de radio en televisie leescursussen vol gen. Maar het belangrijkst zijn de scholen. Voor deze scholen vraagt het bijbelgenootschap in Oeganda goedkope bijbels. Boeken, kleding en schoolgeld betekenen voor de vaders van Oeganda grote opofferingen. De secretaris van het bijbel genootschap, Asa Byara zegt: „We hebben bijbels nodig voor het evenwicht" De veranderde wereld van Oeganda vraagt met name van de jeugd dat ze een nieuw evenwicht vindt, tussen het ou de van de vaderen en tussen al dat nieuwe van nu. Een samen leving die van stijlvolle tradi ties overschakelt op carrière gevoelig materialisme zoekt een visie. Roemenië Heel anders is de situatie in Roemenië. Men leest veel en veel te weinig over het leven van de kerken achter het ijze ren gordijn. Soms hoort men verhalen over tegenwerking; soms hoort men verhalen over bloeiende kerken. We weten, dat het agentschap van de Bijbelgenootschappen in Warschau nog steeds bijbels in het Pools verspreid. Dat er activiteiten zijn in Hongarije, Tsjecho-Slowakije en in Joego slavië. Kortgeleden heeft de kerk van Roemenië toestemming ge kregen om op de staatsdrukke rij 100.000 bijbels te laten drukken. Deze bijbels zijn be stemd voor leden van de kerk, dus niet voor evangelisatie, want iedere vorm van evange lisatie is verboden. Maar er is zo'n groot tekort aan bijbels in Roemenië. De regering heeft toestem ming gegeven om deze druk order uit te voeren. Maar pa pier en inkt moeten worden gegeven. Daar zijn geen devie zen voor. De Wereldbond van Bijbelgenootschappen zal deze materialen verschaffen. Hel Nederlandsch Bijbel Genoot schap doet daar aan mee. Het wil 10.000 christenen een bijbel geven. Voor zeven gulden kan er papier en inkt worden betaald voor drie bijbels. In Indonesië staan de mensen in de rij voor bijbels. Hier en daar worden ze zelfs zwart verkocht. Het Indonesische Bij bel Genootschap vecht tegen de bierkaai. Het kan op geen en kele manier aan de behoeften voldoen in dit stadium. Daarom wordt het geholpen door het Nederlandsch Bijbel Genoot schap en ook door andere bij belgenootschappen in de we reld. Er zijn in Indonesië honderd duizenden studenten en er zijn een paar miljoen kinderen op middelbare scholen. Ook die praten en discussiëren en vra gen. Ook daar is dezelfde hon ger naar antwoorden, naar een visie. Ook «daar is een geweldi ge openheid voor het Evange lie. Voor deze jeugd vraagt het Nederlandsch Bijbel Genoot schap hulp, maar ook voor de jeugd van Kenya, Zambia, Oe ganda en Tanzania en voor de christenen in Roemenië. Het NBG doet dat met de actie „Neem een bijbel voor uw rekening". Nederland Het vraagt een bijdrage van het welvarende Nederlandse volk voor deze mensen voor wie het kopen van een bijbel eigenlijk al klinkt het een beetje vreemd een luxe, een uitspatting is omdat ze niet genoeg geld hebben voor het boek. Daar staat het gironummer 44.000 open ten name van het Nederlandsch Bijbel Genoot schap. Amsterdam. Zij. die een gift schenken kunnen aangeven voor welk land dat is. Alle gevers zullen uit dat land een bedankkaart ontvangen. Voor Roemenië geldt dat niet. »--.v vernield. Op de schouders van zijn man schappen beklimt Skorzeny een drie meter hoge uitbouw, springt over een muur en staat plotseling voor de hoofdingang van het huis, dat door carabinie ri wordt bewaakt. Verrast geven deze mannen zich over. Plotseling ziet Skorze ny aan het venster van een kamer op de tweede verdieping Mussolini. Ofschoon de „gevan genis" totaal door enkele honder den Italianen wordt bewaakt, is er geen sprake van tegenstand. Zodra het bevel klinkt: „Mani in alto" (handen op) gaan de han den omhoog en de wapens neer. De Duitsers krijgen verster- verzekerde mij dat hij alle dagen zijn uitlevering aan de geallieer den had verwacht, maar dat hij tevoren een eind aan zijn leven zou hebben gemaakt". Intussen houdt een Duits ba taljon de weg vrij om te ont snappen. Maar de soldaten van Badoglio zijn te dicht bij om langs de bergweg te kunnen ontkomen. Skorzeny roept snel een Fieseler Storch vliegtuig op. Zijn manschappen maken ach ter het hotel het veldje vol stenen glad. Skorzeny weet de piloot na lang praten over te halen en Mussolini en Skorzeny stappen in. Het is levensgevaar lijk: het toestel is overbelast, de zeer ijle lucht op die hoogte brengt moeilijkheden mee evenals het tijdstip. Het vliegtuigje hobbelt over het terrein. Het heeft bijna de rand van het plateau bereikt, als er plotseling een loopgraaf voor de wielen komt. De piloot weet nog juist op te trekken maar duikt dan over de rand in hei ravijn. De Fieseler Storch doet zeker een val van driehonderd meter voordat de piloot het toestel in bedwang krijgt. De „ontvoering" van Mussolini is gelukt. De pi- 'oot zet Mussolini later bij Ratica de Mare aan de grond. Van hier vliegt de Duce naar Hitiers hoofdkwartier. Enige dagen daarna houdt Mussolini een radiotoespraak tot het Italiaanse volk. Hij spoort aan opnieuw de wapenen op te nemen aan de zijde van Duits land. „Alleen bloed kan een dergelijke schandelijke bladzijde uit de geschiedenis van ons va derland verwijderen". Otto Skorzeny, de bevrijder van Mussolini, is 12 lucht van gekregen en hebben hun veiligheids- juni 1908 in Wenen geboren als zoon van een maatregelen verscherpt, ingenieur. Hij wordt ook ingenieur en behaalt zelfs de doctorstitel. Als hij wordt opgeroepen voor dienst heeft hij een eigen bedrijf. Skorzeny krijgt allerlei vertrouwensfuncties in het leger en hij leidt zelfs agenten op die naar het Skorzeny. die ontkent de poging ooit te hebben ondernomen, faalt. Aan het eind van de oorlog wordt hij door Amerikanen gevangen genomen. De beschuldiging is ernstig: het dragen van militaire kentekens en uniformen van de Amerikaanse strijdkrachten. Hij wordt beschuldigd van verraderlijk vuren buitenland worden gestuurd. Dan komt in 1943 zijn moord op Amerikaanse militairen en verder aan eerste grote stunt, de bevrijding van Mussolini. Hij krijgt daarvoor van Hitier het „Ridderkruis van het IJzeren Kruis". Begin 1944 krijgt Skorzeny de opdracht hel hoofdkwartier van Tito te vernietigen. Maar voordat hij tot actie overgaat, heeft een andere misleiding en uijniging van meer dan honderd Amerikaanse soldaten. Hoewel zij hem de gevaarlijkste man in Europa vinden, laten de Amerikanen hem gaan, bij gebrek aan bewijs. Hij wordt overgeleverd aan Duitse autoriteiten. Dan volgt een nieuwe stunt. Hij laat zich door vier Duitse groep het al (tevergeefs) geprobeerd. De als Amerikaanse officieren geklede vrienden uit de volgende belangrijke man die hij moet ontvoeren, gevangenis halen onder het oog van de gevange- ic de Hongaar Hörthy (om een overeenkomst nisdirecteur. Twee jaar later in 1952 laat hij bij tussen Hörthy en de Russen te voorkomen). Het lukt, Hörthy wordt naar Welheim gebracht, diens zoon naar Mauthausen. Dan stelt hij een groep samen die gekleed ais Amerikanen in Amerikaanse eenheden bij het Ardennenoffensief penetreert. Ze moeten allerlei belangrijke gegevens aan de weet zien te komen en vooral bruggen behouden en Amerikaanse kolon- nes de verkeerde wegen wijzen. Enkele maanden later krijgt hij de zwaarste, opdracht uit zijn loopbaan, namelijk het hoofd kwartier van Eisenhower binnendringen en de ge neraal gevangennemen. De Amerikanen hebben er kranten. de Hansa uitgeverij in Hamburg een boek ver schijnen met de titel „Geheimcommando Skorze ny". Hij waagt het in 1951 zelfs om onder de naam Schneider een bezoek aan Duitsland te brengen. In 1949 duikt hij op in Madrid als Robert Steinbauer, eigenaar van een in- en uitvoerbureau. De BBC haalt Skorzeny in 1959 voor de televisie om over zijn leven te praten. Behalve zijn buiten in het graafschap Kildare heeft ïij ook een bungalow op Mallorca. Hij schrijft voor diverse

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 15