„Prognostica effent YALTA: conferentie van misplaatst vertrouwen Brieven schrijven (m hlijft moeilijk WIKKEN EN WEGEN ZATERDAG 14 SEPTEMBER I9( Geen gegooi in de glazen "yOLGENDE week dinsdag immers de derde dinsdag in september biedt de regering weer in troonrede en miljardennota haar regeringsbeleid aan. Het merkwaardige van de situatie van het ogenblik is, dat de politiek zich in ons land voltrekt in tamelijk afzonderlijke sectoren, al is er natuurlijk wel onderlinge beïnvloeding. Maar globaal genomen Is de belangstelling toch verdeeld. Daar is aan de ene kant de regering, nader aangegeven: het kabinet, mèt het regeringsbeleid dat het voert en mèt de oppositie ertegen. Dat is een van de politieke sectoren. Daarnaast is er het verschijnsel van de politieke partijen met alles wat binnen en tussen die partijen aan de gang is. Wat nu opvalt is, dat de activiteit van en tussen de politieke partijen het kabinet, de regering dus, vrijwel onaangetast blijkt te kunnen laten. r\AT laatste overigens niet alleen. Gebleken is immers óók al, dat zelfs uit een toch nogal heftig gekritiseerd politiek bestel een redelijk kabinet is kunnen voortkomen. Waarmee we dan tegelijk aan de beïnvloeding toe zijn. Aan te nemen toch is, dat het streven naar partijvernieuwing, zoals dat hier en daar wordt beoefend, te lijden heeft onder het feit dat we nu reeds een kabinet hebben dat het er heus niet slecht afbrengt. Enkele maanden geleden kon men In bepaalde nogal voor uitstrevende bladen de aankondiging lezen, dat „het in de herfst zou gaan gebeuren", en dat zich voor de herfst storm liet voorspellen. Ik heb dat van stonde aan nogal onverantwoord geschrijf gevonden, ook wanneer het niet op de feitelijkheid was gegrond. Want er zijn óók crisismogelijkheden die pas ontstaan op het ogenblik waarop mensen die elkaar aanpraten. Ook een crisis die op zulk een wijze ontstaat zal. echter al evenmin in dank worden afgenomen van wie haar heeft veroorzaakt door haar op te roepen. "VTA ARM ATE overigens de herfst zelf naderbij gekomen is, zijn die politieke weersvoorspellingen wel afgenomen. Begrijpelijk. Want het is inmiddels nog duidelijker geworden dat het kabinet men moge op bepaalde punten dan kritiek hebben het niet slecht doet. En dan is de Nederlandse burger nuchter genoeg om te overwegen dat men wel weet wat men hééft, maar niet wat men krijgt. En wie onder zulke omstandigheden een crisis oproept, zal reeds deswege bij de eerstvolgende verkiezingen door die zelfde nuchtere Nederlandse burger worden getuchtigd. Maar daarnaast is er dan het feit dat een toenemend aantal politieke partijen in moeilijkheden is geraakt in meer dan één geval moet men zeggen: zich in de moeilijkheden heeft gewerkt. Dat hangt naar bekend weer samen met het feit dat er naar het oordeel van sommigen zo hoog nodig vernieuwd en veranderd behoorde te worden. Ook hier echter is, zoals de Nederlandse burger wel weet, nuchterheid geboden. IJ ET is namelijk met het vernieuwingsverschijnsel de eeuwen door een interessante zaak geweest. Er zijn tijden geweest waarin de drang naar vernieuwing zonder meer als een ketterij werd aangemerkt: wat dat betreft zijn bepaalde vernieuwers uit ónze dagen dus wel op een gelukkiger tijdstip geboren. wy beleven een heel andere tyd. namelijk een waarin ver nieuwing een gunstige waarde in zichzelf lykt te zyn ge worden. Dat is uiteraard even verkeerd als de waarmerking van vernieuwing als zonder-meer-een-kettery. Het behoort in werkeiykheld tot de menseiyke wijsheid dat men altyd weer als het ware inventariserend door het leven gaat, daarbü zorgvuldig onderscheidend wat waard is behouden te worden en wat dient te worden herzien. Maar voor dat zorgvuldig onderscheiden lykt in onze tyd het geduld niet altyd aanwezig. Vandaar ook dat de drang naar vernieuwing zulk een opgeld doet. Er wordt heel wat afgepraat, maar de omvang van het gesprek is niet zelden omgekeerd evenredig aan wat er uit komt. "INTUSSEN wordt er ook veel bedorven en stukgemaakt. Men mag byvoorbeeld de schade die een beweging als Nieuw Links binnen de Party van de Arbeid aanricht waar- iyk niet verwaarlozen. En van een voorman van de Politieke Party Radicalen noteerde ik deze week uit een interview de erkenning, dat vernieuwing een risico is, waarvan hy overigens zelf meende dat het op het ogenblik gelopen kon worden. Inderdaad, er zit een risico in. en zelf heb ik de indruk dat de aanwezigheid daarvan niet altyd by alle strevers naar vernieuwing in onze tyd duideiyk wordt onderkend. Intussen echter kan er schade zyn ontstaan, aanvankeiyk in aange vreten vertrouwen onder geestverwanten, later echter mogeiyk nog overgaand in frustratie onder wie zo op ver nieuwing hadden gestaan. Ik heb overigens het gevoel dat het kabinet zelf, ook wanneer het tegenwoordig dus maar een deel van de gebruikeiyke belangstelling krygt. het voorlopig wel rooien zal. De volgende week, én verder. Want in wezen weet nuchtere politieke wysheid, dat ook aan drang naar „vernieuwing" grenzen gesteld zyn. Ons volk wil liever geen gegooi in de glazen. DIEMER Zeven dagen verder Het zou niet de eerste maal zijn, dat het Joodse genie in het geheel van de westerse beschaving verlossende woorden sprak en deuren naar de toekomst opende. Er bestaat geen bevredigende definitie van het begrip „genie", maar zeker is dat genie altijd door durf wordt gekenmerkt. Het laat zich nooit door traditie en autoriteit van de wijs brengen. Bij de geniale geesten van Joodsen bloede is er een extra. Het oude Jodendom heeft zijn profeten gekend. Natuurlijk wa ren deze door Jahwe in het bij zonder uitgekozen en geroepen om woorden van God tot het volk te spreken. Toch is er een zeker algemeen of natuurlijk profetisme bij de Joden tot een geestelijk erfgoed geworden. Het is een soort synthetisch vermo gen, zienerschap, dat zich het meest natuurlijk in literatuur en andere kunsten kan uiten. Moeilijker wordt het wanneer zulk een profetisch begaafde we tenschappelijk gevormd is. De wetenschap valt uiteen in een groeiend aantal afzonderlijke disciplines, waarbij men, zoals het baardige grapje zegt, steeds meer weet van steeds minder. Wel is er onder de druk van de praktijk een groeiende samen werking van specialisten in team verband,maar universaliteit, zo als die in vroeger stadium van de westerse cultuur nog denkbaar was (Leibniz en Goethe misschien als afsluiters), is niet meer moge lijk. Stroomversnelling De omstandigheden waaronder wij leven, de stroomversnelling die ons meesleurt (naar welke klippen, welke waterval?), alles roept om bezinning, eendrachtig en planmatig handelen ten aan zien van de toekomst. Romans, toneelstukken, gedichten, afo rismen blijven steken in gelijke nis- of mythe-achtige uitspraken of in puntige vereenvoudiging. Profetie en poëzie roepen com mentaren op, die onderling verschillen. Er moet evenwel be grepen en ingegrepen worden. Regeren is vooruitzien, maar vooruitzien moet regelend kun nen optreden. Er is haast bij. Zo is men zich in wetenschap- zich ook op gebieden als sociolo gie. filosofie, theologie en natuur wetenschap. Polak is fantastisch belezen en weet alle adressen, waar Abram de wetenschappe lijke mosterd halen kan. Maar dit is geen etaleren om indruk te maken: Polak is van de toekomst bezeten: van de noodsi tuatie uit waarin hij zich bevindt kan hij het niet laten zover het kan door te dringen in de verschillende wetenschappen buiten zijn vakgebied in engere zin. Hier springt de durf naar voren, de moed tegenover de vakspecialisten. De auteur bepleit het goed recht van het creatieve denken. Naar aanleiding van Prof. Dr. L. Polak, Prognostica, twee delen, uitg. IE. E. Kluwer, Deventer, in totaal ca. 760 blz. 75.-. pelijke kringen op de toekomst gaan bezinnen. Men spreekt al enige tijd over toekomstkunde. futurologie. Maar nu komt prof. Polak, na zijn in 1955 verschenen werk De toekomst is verleden tijd, met zijn twee dikke delen Prognostica een nieuwe term in troduceren en een startbaan effe nen voor een nieuwe wetenschap. In het eerste deel, dat ik meer beklauterd dan gelezen heb, re kent hij uitvoerig af met wat hij noemt de dogmatica, het complex van opvattingen die een gesloten wetenschapsbeoefening voor staan. Het tweede deel bevat de eigenlijke Prognostica, maar daar op hoop ik binnen afzienbare tijd in een afzonderlijk artikeltje te rug te komen. Filosofie In een bespreking van Polaks werk door prof. Heertje las ik de prachtige opmerking: „Als jong econoom heb ik slechts een zeer beperkte indruk van de econo mie." Maar deze boeken bewegen de speculatie, de aforistische op merking. Hij werpt het beste van de Joodse geest in de behoefte aan de synthese. Als zoon van het 'enig volk op aarde' met zijn ene en enige God zit de behoefte aan een samenvattende visie hem oerdiep in het bloed. Ik sprak over het beklauteren van dit eerste deel, deze an- ti-dogmatica. Dat zijn dan de bergen materiaal die zijn bulldo zer rechts en links heeft opge worpen. Maar zich dieper bezin nend verneemt men een hijgen onder de atlaszware taak, dat zich ook verraadt in de hele structuur en de opbouw van de volzinnen met allerlei nevenop merkingen, noten, verwijzingen. Al lezend (de bedoeling bijeen- lezend) maakt men de geboorte van het boek mee, zodat men soms de indruk krijgt dat het boek zijn eigen voorstudie is. Onbekommerd Ja, men zou werkelijk er naar verlangen dat prof. Polak eens Profetie In zijn strijd tegen het geslo ten, zelfgenoegzame denken, te gen elke vorm van dogmatisme, vindt Polak het authentieke evangelie aan zijn kant. Evenals in zijn afwijzing van een cy clische geschiedenisopvatting, en in zijn gerichtheid op de toe komst. Maar dan gaan de opvat tingen uiteen. Hoe het zij: Polaks werk is indrukwekkend niet alleen door het volume, maar ook, meer nog, door de schuilende profetische geest, de nobele bezorgdheid, de enorme ijver (Genie ist Fleiss), het moe dige exempel. Over het twee de deel hoop ik dus later nog iets te zeggen. DR. C. RIJNSDORP DE ENE WEEK zijn het de harde feiten die spreken, de andere zit vol met be schouwingen, overzichten, kansen en balansen. Dit was zo'n week. De militaire krachten aan bei de zijden van het IJzeren Gor dijn worden afgewogen (Johnson waarschuwt de Russen nogmaals het Europese evenwicht niet te verstoren en ook de Gaulle laat- zich anti-Moskou uit). In Praag is het een heel gebalanceer tussen liberalisatie en gehoorzaamheid aan de machthebbers van het Kremlin. Maar ook nationaal wordt druk gewogen wat de verbetering van de economische toestand waard 1S troonrede en miljoenennno- ta zullen er dinsdag wel meer over openbaren, maar het is al bekend dat én dr. Zijlstra. de president van de Nederlandse Bank. én minister Roolvink die verbetering bevestigen. Plannen en ideeën: in bonte volgorde het idee van Veiolme om de broodnodige arbeiders in extra treinen uit noord en zuid te laten komen; meer en sneller treinen in de winterdienstrege- ling (driemaal per uur naar Utrecht, ieder uur per expres naar Groningen): nauwe samen werking van NCRV en KRO; gesprek tussen ARP en de radi calen van de PPR; de vrije loon vorming in de wet geregeld met bevoegdheden voor de minister om in te grijpen; landelijke coördinatie in de bouw van zie kenhuizen en verpleeginrichtin gen. Ons ontvallen de schrijfster Mia Bruyn-Ouwehand (73) en de musicus Thom Kelling (46). Ok- ker ontmoet in Amerika in Ashe zijn meerdere en Fevenoord legt het af tegen Newcastle United. Rijn-Schelde en VMF verdelen Wilton Fijenoord-Bronswerk on der elkaar. Bouvyzout gaat in Kon. Zout-Organon op, Texoprint en Tuma gaan samen en Robeco neemt Verenigd Bezit over. Een ander soort fusie is die van de prot. christelijke en rooms-ka- tholieke aannemersbonden. Terwijl de Tsjechen meer en meer onder Russische druk ko men te leven de Russische vi ce-minister Koeznetsof komt een ..openhartig gesprek" houden en de Prawda Dubcek blijft waarschuwen, is de positie van de teruggekeerde minister Hajek nog schimmig. De Russische troe pen verlaten de grote steden, T^R WORDT de laatste tijd veel gesproken over de con ferentie van Yalta (op de Krim) in februari 1945, waarop besloten zou zijn. Europa in invloedssfe ren te verdelen. De ramp, die na Hongarije in 1956 nu ook Tsje- choslowakijc heeft getroffen, zou mede aan de kort voor het einde van de oorlog tegen Duitsland tussen Amerika, Engeland en Rusland gemaakte afspraken toe geschreven moeten worden. In de afgelopen week vond de Franse president het nodig te verklaren, dat Amerika en Enge land ten dele schuldig zijn aan de Russische bezetting van Tsje- choslowakije. De generaal neemt het Washington en Londen nog steeds bijzonder kwalijk, dat hij niet voor de conferentie werd uitgenodigd. Uit Amerikaanse documenten blijkt echter, dat hij wel degelijk werd benaderd maar dat de toen- malige Franse minister van bui tenlandse zaken, Georges Bidault, maar blijven voorlopig in het land. Nieuwe dreiging in het Nabije Oosten; incidenten aan het Suez- kanaal. maar de Veiligheidsraad wijst geen schuldige aan. Pogin gen om de luchtbrug naar Biafra op gang te krijgen, maar is het meer dan een luchtkasteel? De harttransplantaties min of meer in opspraak. De Portugese dicta tor Salazar (79) geopereerd, maar herstellend. De omstreden West- duitse president Lübke treedt eerder af dan aanvankelijk de bedoeling was. Een Caravelle ontploft en verdwijnt met zijn 95 inzittenden in de Middellandse Zee. Midden in het gewoel de natio nale blijdschap om de doop van een kind: alle aandacht deze week voor prins Maurits in de sobere, blanke, prachtig versierde kerk van Apeldoorn. DEZE WEEK GEZEGD: „Het is tijd dat we duide lijk maken dat de vlag van de Verenigde Staten nie- mands deurmat is." (Nlxon) „Onze wereld is ziek en ongelukkig van al die mensen die krampachtig meer moeten lijken dan ze zijn: en als de schijn be dreigd wordt, gaan ze schop- de invitatie van de hand wees. Deze liet weten, dat de generaal wel president Roosevelt wilde ontmoeten, om het resultaat van de conferentie te bespreken. De ontmoeting ging niet door: de generaal liet op het laatste ogenblik afweten. Harriman Ambassadeur Averell Harri man. die in Parijs vertoeft als hoofd van de Amerikaanse dele gatie voor besprekingen met Noord-Vietnam. maakte destijds als ambassadeur te Moskou de conferentie van Yalta mee. Desgevraagd verklaarde hij naar aanleiding van de uitval van de Franse president: „Eén ding wat de generaal zegt is juist: hij was niet in Yalta. Zijn indrukken steunen niet op kennis van wat daar gebeurd is, maar op een ge brek aan kennis." Volgens Harriman is de waar heid van Yalta, dat Roosevelt en Churchill geprobeerd hadden, vredesvoorwaarden in Europa tot stand te brengen. Stalin was van plan, de Oosteuropese staten bij de Sowjetunie in te lijven, zoals deze reeds met Estland en Let land en Litauen had gedaan. De westerse staatslieden hadden echter vastgehouden aan het recht van alle landen met in begrip van Polen en Tsjechoslo- wakije hun eigen toekomst te bepalen. Voor een groot deel kre gen zij hun zin. Geschonden Het was ongelukkig, zo gaf Harriman toe. dat de Russen met betrekking tot Oost-Europa en naarmate jaren voorbijgingen, de overeenkomst van Yalta hadden geschonden. Door dit feit kwam het grootste gedeelte van Oost-Europa in de machtssfeer van Moskou. En het was dit pro ces, dat de westerse staten ertoe gebracht had. zich uit vrije wil aaneen te sluiten in de Navo, voor hun eigen verdediging. Het verhaal van Harriman is echter maar een deel van de waarheid. Het kwaad, dat op de conferentie van Yalta niet meer kon worden voorkomen, had al vaste vormen aangenomen in de periode, waarin president Roose velt begonnen was, zijn vertrou wen aan Stalin te schenken. Dit leidde tot verwijdering tussen instemming van Washington ver- Amerika en Engeland. traagde hij de opmars. Zo weigerde Roosevelt mee te Praag werken aan het openen van een tweede front in het zuidoosten van Europa, waarvan de bedoe ling zou zijn te voorkomen, dat de Russen zich van geheel Oost-Europa meester zouden ma ken. Vertraagd pen. De wereld wacht op nieuwe mensen, die zich on aantastbaar bij God geaccep teerd weten en daarom niet almaar gespannen en gesple ten met hun masker bezig hoeven te zijn." (Prof. dr. H. Berkhof) Roosevelt wilde Stalin niet voor het hoofd stoten. Hij was bereid om indien mogelijk aan alle wensen van de Russische dictator tegemoet te komen. Van de Amerikaanse president is wel gezegd, dat hij in die beslissende februaridagen van 1945 al een stervend man was. Hij wilde de basis leggen voor een vreedzame ontwikkeling in het oude werelddeel. Maar voordat hij op 5 april van dat zelfde jaar overleed moest hij al ervaren, dat hij Stalin ten on rechte zijn vertrouwen had geschonken. De politiek van Roosevelt leid de ertoe, dat dc bevrijding van Oost-Europa (die spoedig het ka rakter van een nieuwe bezetting zou krijgen) aan de Russen werd overgelaten. Churchill heeft nog gepoogd, de schade zoveel moge lijk te beperken. Hij ondervond echter tegenwerking van de kant van Eisenhower, wiens geallieer de strijdkrachten op weinig Duits verzet stuitten, toen zij eenmaal de Rijn achter zich hadden. Met Van een snel oprukken naar Berlijn kon geen sprake zijn: de verovering van de Duitse hoofdstad moest aan de Russen worden overgelaten. De troepen van generaal Patton, die nog maar een dag nódig hadden om Praag te bevrijden, kregen op- .dracht zich terug te trekken: die eer moest aan de Russen even eens ten deel vallen. Eisenhower hield zich aan de door de Ameri kaanse regering gemaakte afspraken, die de Russen onnodig een groot deel van Europa in handen speelden. In Azië h&cl de politiek van Roosevelt soortge lijke desastreuze gevolgen. Harriman heeft gelijk, dat in Yalta Europa niet in invloedssfe ren werd verdeeld. Er viel toen eigenlijk al niets meer te verde len. Stalin had op de conferentie alleen maar belang bij het vei ligstellen van de buit, die Roose velt hem al geruime tijd daar voor zo gemakkelijk in handen had gespeeld. Het enige, wat de Russische dictator te doen had was: voorkomen, dat Roosevelt zich op het laatste ogenblik nog door Chrurchill zou laten beïn vloeden. Hij beheerste de situ atie meesterlijk. Chrurchill kwam niet aan bod. Een les Stalin deed slechts schijncon- cessies om beurtelings Roosevelt zijn hele materiaal terzijde schoof en in een essay van een paar vel druks zich onbekom merd uitschreef over wat hem beweegt. Een soort prognostisch manifest. Geen excerpt of popu- larisatie, maar een rechtstreeks getuigenis. Dat zou zijn diepe bekommernis over de toekomst van de mensheid nog duidelijker doen uitkomen en zijn klassiek-huma- nistisch standpunt klaar doen blijken. Want Polak lijkt mij een emi nent vertegenwoordiger van het idealistisch humanisme, dat nog helemaal past in de overgelever de Europese renaissance-cultuur met inbegrip van de innerlijk heid der romantiek. Hierbij wordt stilzwijgend verondersteld dat de wetenschap van huis uit van goeden wille is. Dat er demonische machten in de geschiedenis werker* wordt niet ontkend (hoe zou dat na Hit- Ier!), maar alle krachten moeten worden ingespannen dat het goe de het wint van het kwade. Dit is van Polaks standpunt uit de enige mogelijkheid en zijn be zorgdheid over een mogelijke an dere afloop maakt hem tot een geseculariseerd profeet, hoezeer ook de vijf procent visie schuil gaan in de 95 pet. documentatie. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Brieven schrijven is en blijft een moeilijke, en voor politici blijkbaar ook een moeizame zaak. In de loop der jaren hebben we er zo nu en dan wat van gemerkt. De brief van Neder horst over de Irene-affaire is een voorbeeld van hoe het niet moet. Toen bleek ook gelijk het belang van het kunnen schrijven van een goed epistel. Nederhorst werd te licht bevonden als fractieleider van de PvdA. Dal was een les voor andere politicL Het is mogelijk dat de huidige fractieleider Den Uyl struikelt op iets anders dan een brief misschien wel de kri tische nota van Nieuw Links maar het lot van Nederhorst heeft hij kunnen voorkomen door een jaar te doen over de uitnodi ging die de PvdA naar D'66. PPR en PSP gestuurd heeft. De reacties zijn bekend. D'66 bedankte stichtelijk, althans voorlopig. PPR en PSP vinden het wel fijn om voor groot aan gezien te worden en houden van ingekomen post. De secretaris van de PPR. de heer A. Q. C. van Ruiten, heeft er - trouwens toch niet over te klagen dat hij nooit eens een brief van andere partijen krijgt. Ook van de ARP kreeg hij wat. „Een keurige brief en een zeer hoffelijke uitnodiging", vindt Jacques Aarden. Ja. dat zal best. Ook de anti-revolutionairen we ten nog heel goed wat met Ne derhorst gebeurde en ze hebben er dan ook bijna vier maanden over gedaan om die brief „keurig en hoffelijk" te maken. Dicteren Het gaat echt niet zo van: „Kom, we schrijven die jongens van de PPR eens een brief met een uitnodiging tot een gesprek, want er is tenslotte een resolutie van het Convent die dat vraagt". Je zou je kunnen voorstellen dat de directeur van een behoorlijk bedrijf zijn secretaresse na een dag of wat bij zich roept en on middellijk begint te dicteren: „Geachte heren, In antwoord op Uw in het openbaar gedane uitlatingen, waaruit overduide lijk en niet altijd even hoffelijk blijkt dat U het niet eens kunt zijn met onze manier van zaken doen en gevolg gevend aan de wensen van de Raad van Bestuur van onze onderneming, die dit gescheiden optrekken schadelijk vindt voor de goede zaak waar wij ons beiden voor inzetten, na melijk zo groot mogelijk te wor den, heb ik de eer U uit tc nodi gen voor een onderhoud. Wij zouden dan graag van U willen vernemen hoe U zich de verhouding tussen onze bedrijven in de toekomst voorstelt. Moge lijk vinden wij zelfs aanra kingspunten die een eventuele samenwerking bevorderen. Ik twijfel er niet aan gezien de activiteiten die U ontplooit dat ook Uw agenda overvol is. Maar ik hecht groot belang aan een gesprek op korte termijn en ik meen begrepen te hebben dat U deze mening deelt. Ik stel U voor volgende week donderdag bijeen te komen op het conferen tie-oord De Blije Werelt in Lun- teren, des morgens om elf uur. Ik deel U mede dat een afschrift van dit schrijven ver zonden is naar bedrijven waar mee wij reeds over samenwer king in onderhandeling zijn. Gaarne Uw reactie vernemend. hoogachtend, w.g. Dr. A. Charon Verrassend Nee, politici wegen een brief. Woord voor woord wordt uitge kiend. Op de eerste vergadering van De Achttien na het Convent wordt mededeling gedaan van de resolutie, alsof de deelnemers van KVP en CHU geen kranten lezen. Dan wordt er drie maan den gewacht. Op de volgende vergadering van De Achttien komt de ARP met de verrassende mededeling dat het concept van de brief aan de PPR nu klaar is. Waarschijn lijk krijgt KVP-voorzitter Van der Stee nog even gelegenheid dat concept te lezen. Daarna pas gaat er een postzegel op de enve loppe en het karwei is weer ge klaard. Zit er nu eigenlijk perspectief in zo'n gesprek of is al die moei te met het samenstellen van de brief verspild geweest? Voor de anti-revolutionairen zal het er op en Churchill tevreden te stellen, of tegen elkaar uit te spelen. Vooral dit laatste bleek een doel treffend middel te zijn. De Ame rikaanse president vertrouwde Stalin volkomen, doch was met wantrouwen jegens Churchill vervuld vanwege diens „imperia listische neigingen". Kort na de conferentie van Yalta, die geen schriftelijke resultaten opleverde moest Roosevelt echter al erva ren, hoe groot zijn vergissing, was. Hij had de oorlog gewon nen, maar de vrede verloren. De ontknoping van dit drama komt in de herinnering terug, als we dc jongste ontwikkelingen in Oost-Europa de revue laten pas seren. Zij houdt een les in voor het heden en de toekomst. Want nog altijd blijkt Moskou geen be trouwbare gesprekspartner te zijn. Zelfs zoals de Tsjechoslo- waken nu weten geen be trouwbare bondgenoot. aankomen duidelijkheid te krM gen over de positie van de PP« met name wat betreft de christJ lijke inspiratie en de progressiJ ve concentratie. En die twee oi derwerpen alleen zouden de All wel eens kunnen doen beslissjJ toch maar de voorkeur aan Achttien te geven. Te beperkt Veerman heeft in het televisÜ gesprek van deze week met et kele jongeren nog eens gesuggj reerd. dat hij de progressies concentratie, die de PPR j graag wil. van te beperkte ort vang vindt. „Naar mijn overtu ging zijn er ook buiten de part» en waaraan men meestal denl progressieve krachten te vinden Dat kun je natuurlijk wel menej maar dat moet ook aanwijsbal zijn. En daar is nu juist De Achi tien voor. Als De Achttien vit) klaar zijn, kunnen zij zich prt gressieve concentratie noemen i de trant van „wij waren eerst Dan wordt het voor PvdA, PS] D'66 en PPR moeilijk iets andei te bedenken. Veerman zei verder het geva te hebben dat Aarden en zij vrienden de accenten de laatsl tijd niet meer zo op de chrisl lijke inspiratie leggen. Dat is dan wel. Einde van het gesprei PPR-voorzitter Eric Jurgei schrijft geen brief. Hij doet ha;, telefonisch. Hij zit dan ook no niet zo lang in de politiek. Bo BVlo of b iet 94 M vendien weet hij niet zeker dr. Veerman, een stukje progresl sief PPR-beleid wel aanslaat: he1® noemen van de voornaam. Voo de telefoon kun je altijd wel wiPas mompelen. Dringend Hij denkt ook: als ik daaraaij begin is het eind zoek. Want he J is dringen op de PPR-atrnep. Van 'aai morgen nog deelde Huns vawee Mierlo van D'66 zijn cojtgresgan ,r£ gers mee, dat het „van he' grootste belang is dat ons hoofd 'or bestuur nauwe kontakten onder >001 houdt met het hoofdbestuur vai)ui de PPR." De afdelingen van D'66 moetei J zelfs met voorrang gesprekke:ma. openen met de PPR. Van Mierli :en. denkt met angst en beven aan d chi PvdA-kolos die hem dreigt op tt.nn slokken. Daarom: vele kleintje maken één grote en dan zullen wi wel eens zien wie de sterkste Van Mierlo zei ook nog dat hj bet met een koel hoofd de weg de vernieuwing wil bewandelei ton en als hij morgenavond naar hui b gaat. heeft hij de overtuiging he J>aa verstandigste besluit genomen t rijs hebben dat onder de omstandif «al heden mogelijk was en dat h ucl met dat besluit aan het werk ka gaan. Staatsrecht Ri Wat dat koele hoofd, he verstandige besluit en het a: het werk gaan betreft, zou wel eens bedrogen uit kunnes komen. Om tot die ontdekking t komen had hij een minuut o tien binnen moeten lopen bij di sectie van het congres die di rapporten over het staatsrech behandelde. Bij punt 4 van hoofdstuk IV Concretisering van staatsrechte lijke vernieuwing, wisten de ge achte congresgangers het niet meer. Iemand had er wa tegen dat de koning een tijdelijl minister-president zou benoeme: als de bij afzonderlijke algemem verkiezingen gekozen mi nister-president zou komen overlijden. „Laten we het doen. We kiezen een nister-president en een vice-mi nister-president. Dan weten w tenminste wie de eventuele opvol ger wordt." Het Amerikaanse systeem vai de running-mate dus. Een soor Agnew bij Nixon of zoals bij ons André van der Louw bij Den Uyl Dat bleek toch niet zo'n goe< idee. Want, zei een ander, stel ji nu eens voor dat die vice-mi- nister-president ook overlijdt Wat moeten we dan?" Voor D'6I wordt het toch wel tijd dat ei eens iets gedaan wordt aan die steeds erger wordende luchtver vuiling. Of wat van deze te denken. Oj een gegeven moment is er geer overleg meer mogelijk tussen re gering en parlement. Het conflic loopt te hoog. Vervroegde verkie zingen is ook niet alles. Maar je moet toch wat doen. Aar vondsten geen gebrek bij D'66. Je kunt het conflict arbitrair stellen bijvoorbeeld door een commissie van150 man. Je kunt ook een steekproef ne men de mening van het Neder landse volk te peilen. De steek proef behoeft niet eens represen tatief te zijn, want, werd gezegd de socioloog Marcel van Dan slaagde er toch aardig in aan d« hand van een niet-representatie- ve steekproef de uitslag van de verkiezingen te voorspellen. De vondst Bovendien kun je bij een steekproef de vragen zo formule ren dat je een genuanceerd ant woord krijgt en dat is een groot voordeel boven het gewone refe rendum. Met de uitslag van die steekproef stuur je de parlemen tariërs het land in. Voorwaar, een vondst. Het NI PO kan zich vast gaan voorberei den op een nieuwe klant. Er; werd niet van gerept dat genuan-| ceerde antwoorden ook genuan-| reerd geïterpreteerd kunnen wor den. Het staat in ieder geval non niet in het ra-iport over staats rechtelijke vernieuwing en hel is *oor D'66 te hopen dat hel er ook niet in komt. De eerste dag van het congres maakte tocb al niet zo'n beste indruk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 14