Ontwikkelingshulp in het totale beleid integreren Blad Uit de Haagse hof geplukt Regering gekant tegen vorming van gesloten economische blokken .1 Geen hernieuwd overleg Britse wapenleveranties Rapport buitenlandse commissie van ARP Streven naar bepaalde maatschappelijke orde ^conomieen aanpassen ïïiNieuw Links: si radicale PvdA ^Scholier verricht bij rnmuis harttranspa nta tie Trio na mislukte overval gegrepen Nederlandse in Duitsland bij ongeluk gedood D00R Pijlen 7 VRIJDAG 13 SEPTEMBER 1968 (Van onze parleraentsredactie) DEN HAAG De ontwikkelingslanden zullen op den duur zdf hun grondstoffen tot eind- produkten moeten kunnen verwerken en deze uitvoeren. Nedejland zal binnen de EEG een dergelijke ontwikkeling moeten bepleiten ook indien dit aanpasangen binnen de EEG en Ne- I derland zelf nodig maakt. Het is dwaas dat wij arbeiders uit de ontwikkelingslanden hierheen halen en tegelijk verhinderen dat zij in hun eigen land prodikten voor onze markt zouden [maken. Economisch bezien is dit een grote verspilling. iTi j Dit is één van de conclusies pit het vandaag verschenen kpport „Ontwikkelingspoli tiek", dat is uitgegeven door Buitenlandse Commissie Iran de ARP. I De commissie meent dat een gelei- felijke aanpassing van de econo- lieën van het Westen en de ontwik- ïlingslanden nodig is. Onder meer >or het stimuleren van particuliere ivesteringen in de ontwikkelingslan en én het invoeren van een verzeke- ng tegen politieke risico's. De commissie is van oordeel dat et ontwikkelingsbeleid in de totale iolitleke problematiek aanwezig ifcoet zijn. Een minister voor ontwik- lelingshulp alleen is daarvoor niet mldoende. In het hele beleid moet de roblematiek van de ontwikke- jngshulp geactualiseerd worden. De [ering zal op harmonische wijze nationaal belang en het belang i de derde wereld dienen te vere- •n. Gezinsplanning Het rapport wijst er op dat de lelie bevolkingsgroei in de ontwik- ïlingslanden de bevolking daar voor njwel onoplosbare problemen stelt k hulpverlening zal zich daarom, al- de commissie, ook moeten llbtrekken tot het bevolkingspro- lef m. De bevolking zal tot het doorden- van de problematiek der ge insplanning moeten worden gesti- luleerd. De commissie acht het ver- eugend dat Nederland sinds kort iet meer stemt tegen resoluties die e V.N. in dit opzicht een taak wil- n geven. Volgens de nota zal de omvang van e Nederlandse hulp bepaald moeten rorden door de behoeften der ont wikkelingslanden en het vermogen in eze behoeften te voorzien. Voor Ne erland betekent dit minstens 1 pet. an het bruto nationaal produkt in 972. Het rapport vraagt aandacht voor vaak volkomen van het Westen Afwijkende visie op de rol van de jverheid in het economisch proces j de ontwikkelingslanden. Voor Ne derland mag dit geen reden zijn om mtwikkelingshulp te weigeren. Op tuba b.v. heeft de doorvoering van i socialistisch systeem ongetwijfeld >ok gunstige effecten gehad en aan glrljke vroegere misstanden als gok- kerij. ontucht en dergelijke, een eind gemaakt. De ARP-commissie vraagt aan dacht voor het bijzonder moeilijke proces van natievorming in de ont wikkelingslanden; zoals b.v. in Nige ria. Men moet zonder meer het ontstaan van eenpartijstaten of sta ten met dictatoriale tendenzen afwij zen. Hiermee komt de commissie op het moeilijke probleem van de non-inter ventie van Westerse staten. Veelal tracht het Westen het ontwikke lingshulp ontvangende land een be paalde politieke gedragslijn op tf dringen. Het rapport vraagt aandacht voo het opleiden van kader voor de opt wikkelingslanden. Ballingen e.d. di' zich in de ontwikkelingslanden vet zetten tegen bepaalde regimes vinde doorgaans wel in communistische landen een gastvrij onthaal maar "tót in het Westen. De commissie meent dat in detw- geleiding en opvang van deze jroi- pen een taak ligt voor Westerse pol- tieke partijen, vakbewegingen e.c Herinnerd wordt aan de opliding van het kader van de christelijfesoci- ale president Frey in Chili. Opbouw Als uitgangspunt voor het verleen van ontwikkelingshulp is het.ndig dat men zich een oordeel vornft ver de meest wenselijke" maatschp- pijslructuur. Men moet aldus* net rapport komen tot een architkto- nische kritiek op de ophouw vn de mondiale samenleving. De ortukke- lingspolitick moet gericht wffin op het bereiken van een oejaalde maatschappelijke orde. Er is hier dus sprake va een le vensbeschouwelijk ^geladen vraagstuk. In feite kan epdaarom ook geen sprake zijn van :en poli- tiek-neutrale ontwikkelingnulp. Er wordt immers altijd een ordeel ge- •ormd over de gewenste politieke tructuur die men wil bereiken. In èginsel zal daarbij aan de lijn die 'de ontwikkelingslanden willen voe ren een belangrijke prioriteit moeten worden toegekend. De voorzitter van de buitenlandse commissie van de ARP, prof. dr. P. H. Kooijmans, deelde mee dat dit rapport bedoeld is om de gedachten- wisseling over de ontwikkelingshulp binnen en buiten de ARP tot stand te brengen. AMSTERDAM De Neder landse regering is in principe gekant tegen de vorming van gesloten economische blokken, en beschouwt nauwe samen werking, die ook de Oosteuro- pese landen omvat, als een noodzakelijk onderdeel van haar visie op de toekomst. Dit zei gisteren staatssecretaris van buitenlandse zaken, H. J. de Koster, bij de opening van de derde postgra duate cursus over Europese integratie aan de Universiteit van Amsterdam, een cursus die ook door enkele Oosteuropese studenten wordt bijge woond. Dood spoor De Europese integratie in de EEG is sneller verlopen dan vaak wordt (Van onze parlcmentsredactic) DEN HAAG Nieuw Links zal lolgende week donderdag in Nijme- |en een „min of meer" demonstratie- re bijeenkomst houden voor sympa- lisanten en andere radicalen binnen buiten de Partij van de Arbeid. Men zal praten over de algemene >elstellingen van de vernieuwingsbe weging. Nieuw Links wil zoveel mo- elijk partijleden betrekken bij het esprek over radicalisering van de VdA, vooral met het oog op het par- ijcongres in het voorjaar van 1969. Dezelfde dag zal Nieuw Links de ritische nota publiceren waarvan be- ;in deze week al iets uitlekte en die xitiek bevatte op de invloed van Ka nerfracties op het partijapparaat. Met lame werden genoemd partijvoorz.it- r Tans en fractievoorzitter Den Uyl. Zoals bekend zal het partijbestuur Morgen bijeenkomen om een oplos sing te zoeken voor de crisis die zou kunnen ontstaan als deze nota vol lende week zaterdag in alle open- •aarheid besproken zou moeten wor- len op de partijraad. In Wuppertal, danige sl id ter wereld met eet Hochbahn een vrachtauto tmde een van de pilaren wtarp de spoorbaan rust. Gevolg: ee instorting die het treinverhee volkomen stil- legde. Til rr.:i Café-Rest BELVÉDÈRE SCHOONHOF Unie terras aan de Lek Ger^onmeerde keuken Recqtie en partijen Nieuwentree Telefoon 0183—2377 92i~ JANSBACH Een 15-jarige middelbare scholim de Westduitse plaats Ansbach beweert vorige week met succes een wibmuis het hart van een andere muis te hebben gegeven. De scholier zou de muis hebben verdoofd en ton met behulp van een j zelfgemaakte hart-longmachine in een twee uurdrende operatie het hart I hebben overgeplant. Toen de patiënt was bijgekomen, liep het di«-J spoedig weer gewoon rond, zegt de jongen. Medische deskundigen staan nog wat wantrouved tegenover het verhaal. Zij zeggen dat de juistheid ervan pas bij een lijlgiouwing van de bewuste I tnuis kan worden vastgesteld. De justitie wil nagaan of hier sprake is val lierenmishandeling. ..Wij willen van een muis geen olifant maken", aldus, «n woordvoerder van het parket, „maar waar gaan we heen als kinderffi onder toezicht vivisectie gaan bedrijven". Het rapport is geen officieel stand punt van de ARP. De commissie is er van uitgegaan dat de ontwikke lingshulp nog te veel als een econo misch probleem wordt gezien. Daar naast vragen echter andere punten de volle aandacht zoals de structurele veranderingen in de niel-Westerse wereld; de politieke ontwikkelingen in de ontwikkelingslanden (de natie vorming) en de wijze waarop de niet-Westerse mens al de veranderin gen in zijn wereld ondergaat. 9Kaperkrijgt asiel OTTAWA - Canada heeft de 22-jarige neger Charles Lavern Beas- ly uit Dallas in de Amerikaanse staat Texas, die woensdag gepro beerd heeft een Canadees vliegtuig naar Cuba te vliegen, politiek asiel gegeven. Hij -had gezegd dat hij door de Amerikaanse geheime dienst ach tervolgd werd. verondersteld, en ook sneller dan de wetenschappelijke analyses van inte gratie, zei hij. Het is van het grootste belang dat deze achterstand tussen de gebeurtenissen en academisch on derzoek wordt ingehaald. Men zou kunnen stellen, aldus de staatssecretaris, dat, gezien de te genstellingen binnen West-Europa, de EEG op dood spoor Is gekomen, dat Europese integratie een te beperkt studieterrein is en bovendien van weinig actueel belang. Maar het Is juist het Integratieproces zelf. waar voor de afgelopen jaren de basis is gelegd, dat de kiemen van de aanstaande wederopleving bevat. Bovendien is de structuur van de Europese gemeenschappen zodanig dat zij elementen bevat die in ander internationaal verband kunnen wor den toegepast, zoals pogingen om de spanning tussen Oost en West te ver minderen door het zoeken naar ge meenschappelijke belangen van alle betrokken landen, aldus staatssecre taris De Koster van buitenlandse za ken. ROOSENDAAL Door het korda te optreden van de 57-jarige winke lierster, mevrouw M. Buer- mans-Bruijns zijn donderdagmiddag in Roosendaal drie jongelui na een mislukte overval gegrepen. Het zijn de 17-jarigen S. v. d. B. en J. M. en de 20-jarige J. V., allen uit Ridderkerk. De jongens kwamen met een lucht- pistool de Vivowinkel van mevrouw Buermans binnen en bevalen haar geld te geven. De vrouw liet zich echter niet overbluffen, ze draaide zich kalm om en riep haar dochter toe de politie te roepen. Het trio nam hierop de benen. De zwager van mevrouw Buermans, die net met zijn auto kwam aanrij den zette onmiddellijk de achtervol ging in. Met hulp van drie politiewa gens konden de drie worden Ingere kend. Het bleek een goede vangst want het groepje werd gezocht we gens inbraken en diefstallen in Rid derkerk. y Neerlands kookboek Wanneer een kookboek een zesde druk beleeft, dar, behoeft zulke goede wijn geen krans. „Neer lands Kookboek" door Henderson Toors en Cal- lenbach wordt bij vele kookcursussen gebruikt, honderdduizend exempla ren zijn er nu van in om loop. Deze zesde druk werd aangepast aan onze nieuwe voedingsgewoon ten. Fonduesauzen, rijst- en spaghettigerechten. ge gratineerde soepen en de kleine hapjes, die we „goed Nederlandssnacks noemen, zijn toegevoegd. Elk recept staat op één bladzijde; grilleren en diepvriezen komen te recht in dit boek voor. Zwart-wit en kleurenfo to's verduidelijken de tekst. Meer dan duizend recepten voor 13,50 de uwe. Neerlands Kookboek verscheen bij Gebr. Zo mer en Keuning in Wage- nlngen. Onbreekbaar kinderservies Mepai levert al jaren het reuk- en smaakloze en nauwelijks breekbare ser vies. dat we tijdens va kanties zo kunnen waar deren. Nieuw is nu de küiderset: diep bord, plat bord. mok en eierschotel, alle los te leveren. Bij el kaar komt het stel op 9.50, verpakt in een kijkdoos Echt iets voor een jarig Jetje. Wilt u een broertje of zusje ook blij maken? Dat Weense vla suprème Roer een half pond ma gere kwark met een halve liter vanillevla en met het sap van een halve citroen en twee lepels basterdsui ker glanzend. Week twin tig lange vingers in melk vermengd met een beetje rum. Verdun vier lepels rode jam met twee lepels melk en twee lepels rum. Leg onderin een glazen schaal een laag geweekte lange vingers. Strijk hier de helft van de jam over heen, schenk vervolgens de kwark-vanille vla op. Leg hier wat vruchten (uit blik) op en dek deze met een laag geweekte lange vingers af. Bestrijk de bovenkant met de rest van de jam, garneer tenslotte met gespoten slagroom. Literatuur en meditatie Vorig jaar heeft de reeks meditaties van ds. H. A. Visser grote be langstelling gekregen. De ze maand verzorgde hij weer een serie van acht uitzendingen voor de NCRV. Daarin bouwt hij meditaties op aan de hand van fragmenten uit mo derne romans en to neelstukken. De program maserie zal in boekvorm verschijnen, gebundeld met die van vorig jaar Uitgever Callenbach is er goed voor. Ds. H. A. Visser zocht het bij „Saved" van Bond, „De thuiskomst" van Pin ter. „Na de zondeval" van Miller, „De klok" van Murdoch. ..Josephine de zangeres" van Kafka, „De pijn om zo te leven", van Pirandello en „Het afscheid", van Michiels. De titel van de verzamel de meditaties luidt: „Met conflicten leven. Moderne literatuur en evangelie". Wol bij lap stof kan, want er zijn drie verschillende vrolijke de coraties op dit ontbijtstel, namelijk boerderij, fanfa re of circus. Feestelijk en degelijk kunnen best sa men gaan bij goede za ken voor huishoudelijke artikelen, mogelijk in een sportzaak leverbaar. Met belangstelling vol gen vele vrouwen het mb- denieuws. Haute couture is niet altijd draagbaar en betaalbaar. Wie komende winter eens goed voor de dag wil komen wijzen wij op de Schot: Bernat Klein. Deze heeft een Joe goslaaf in dienst, die de modegeuren van Parijs inademde. Zijn idee: een lap wollen stof verkopen, tezamen met de wol die nodig is voor een bijpas sende jumper of vest. Nét die ene draad uit <Se ruit komt in kleur precies overeen met de breiwol. Dit geeft een apart cachet. De coupon stof is voldoen de voor een gérende rok of een rok met platte plooi, (140 x 80 cm). De wol kan altijd bijgeleverd worden. We zagen mohair wol met kamgaren stof, tweedstof met tweed wol, wollen stof met knotten wol. handgeweven stof met mohair wol. Lever- pi baar in moderne warine kleuren zoals turquotse, abrikooskleur en appel groen. Zo'n kant en klaar pakket varieert van 59,- tot 105,-. gezien bij Mon Tricot, Lijnbaan Rotter dam. MüNCHEN - De uit Amsterdam afkomstige 21-jarige mevrouw P. van Duist is woensdagavond om het leven gekomen, toen zij met de door haar bestuurde auto op de autobaan München - Neurenberg, nabij Schwer, tegen de vangrails botste. De auto sloeg over de kop en stortte vervolgens zes meter omlaag. Haar man werd uit de auto geslingerd en bleef zwaar gewond aan de kant van de weg liggen. ROTTERDAM In Spijkenisse is gistermiddag de 4-jarige Yvonne Verboom op de weg voor haar ouder lijke woning verongelukt. Het kind was plotseling de weg opgelopen en werd aangereden door een landbouw trekker. In Best reed een vrachtauto achter op een landbouwtrekker. De bestuur der van de trekker, de heer Roche uit Best, was op slag dood. Zijn 13-jarige zoon brak een been. In Staphorst vond een botsing tus sen twee auto's plaats op de rijksweg tussen Zwolle en Meppel. Dit gebeur de toen een van de auto's vanaf een zijweg de rijksweg wilde oversteken. De bestuurder van deze auto werd zwaar gewond. Zijn echtgenote, mevr. T. de Witte-Kooike (54) uit Staphorst, kwam om het leven. In Den Burg is de 18-jarige lood gieter S. J. Zijn uit die plaats met zijn bromfiets door een zandauto aangereden. De jongeman was op slag dood. In een sloot langs rijksweg 17, on der de gemeente Standdaarbuiten, is gistermorgen het lijk gevonden van de 32-jarige heer Th. Bouwmans uit Rotterdam, die in de afgelopen nacht met zijn auto te water is geraakt en verdronken. Over de juiste toedracht van het ongeval tast de politie nog in het duister. Den Haag mag dan baanbrekend werk verrichten. Dit in de meest letterlijke zin van het woord, want Groot Hertoginnelaan, Wagenstraat en Prinsegracht liggen tijdelijk in puin, ook Wassenaar weet van wan ten. Bij de Stoeplaan wordt het wegdek grondig herzien. Toch is er een enorm verschil. Den Haag is een stad en verwerkt een voortdurende stroom van voet gangers. Al was het maar. dat de mensen van een verre parkeerplaats weer in huis terug moeten komen. Wassenaar daarentegen is een auto dorp. Men wandelt er hoogstens door groene dreven, maar dan heeft men niets te maken met de verkeers deelnemers. Edoch, een enkele eenvoudige ziel verplaatst zich nog per autobus met als nevenhulpmiddel de eigen be nen. Zo'n eenvoudige ziel ben ik en dus begaf ik mij per NZH naar onze deftige buurgemeente. Met de halte Stoeplaan in het verschiet zwenkte de bus echter af en liet ons een zijlaan verder eruit. Niet zo erg. We begrepen de situatie. Lieten snel de hersentjes werken. Na het heengaan zou immers het terugkomen volgen. Tegenover de uitslapplaats was geen noodhalte bordje. Heel oplettend tuurden we rond. Ha een dikke vette NZH pijl. Dan moeten we straks dus die hoek om... Het straks werd nu en wij achter de pijl aan. Even verder weer een pijl... verder dan maar. Nog een pijl, maar die was ter aarde geworpen en we vertrouwden de richting niet meer zo erg. ..Laten we het iemand vragen..." Dat is dom gezegd ln Wassenaar want daar is nooit iemand. Daar zijn alleen iemanden-in-auto's en die stoppen niet voor een wegvra- ger. Trouwens, die weten niet eens dat er bussen rijden. Eindelijk dan toch kwam er een zeldzaam exemplaar van iemand-sec aan. En die wist nog alles van stop plaatsen van de autobus ook. We moesten precies in tegenover gestelde richting van de pijlen lo pen! Die pijlen, aldus onze zegsman waren om de richting van de busroute richting Leiden te wijzen en niet om halteplaatsen aan te ge ven. De logica ontging ons volkomen, maar hij was zo overtuigend, dat we hem geloofden. Gelukkig maar, want hij had volkomen gelijk. Alle pijlen passerende en negeren de kwamen we keurig bij de halte. De halte van altijd, want in de rich ting Den Haag rijdt de bus de gewo ne route! Nu vraag ik me alleen maar af. wie die mensen zijn waarvoor de pijlen staan, want Ik heb nog nim mer lieden ontmoet die een busroute fe voet volgden. En als er dezulken mochten zijn. tan vraag ik me af. waarom de NZH deze dienst aan hen verleent, die heeft toch meer aan klanten die uiteindelijk in een bus stappen en een kaartje kopen. Luns beantwoordt Kamervragen Nigeria DEN HAAG De regering ziet geen aanleiding voor her nieuwd overleg inzake de Britse wapenleveranties aan Nigeria met de regering in Londen. Dit heeft minister van buitenlandse zaken Luns meegedeeld in ant woord op vragen van de Tweede kamerleden drs. Th. E. Wester terp (kath. v.) en P. Dankert (soc.). De regering is de afgelopen tijd herhaaldelijk in contact getreden met de Engelse regering inzake de wa penleveranties aan Nigeria. Zij heeft hierbij haar bezorgdheid in deze kwestie aan de Britse regering ken baar gemaakt. Van de kant van de Britse regering werd de verzekering ontvangen, dat geen Britse onderda nen of strijdkrachten aan de ge vechtshandelingen in Nigeria deelne men. Met betrekking tot de wapenleve ranties werd een uiteenzetting van de politiek van Engeland gegeven over eenkomstig aan die. welke tot uit drukking werd gebracht tijdens het debat in het Lagerhuis op 27 au gustus. Deze politiek wordt door de overgrote meerderheid van het Britse parlement gesteund, aldus minister Luns in zijn antwoord. Rode Kruis Mr. Luns beantwoordde voorts vra gen van de Tweede Kamerleden mr. G. A. A. M. Boot (kath. v.). drs. J. Boersma (a.r.) en mr. C. A. Bos (c.h.) inzake de hulpverlening aan Biafra. Evenals een aantal andere landen, zo deelt de bewindsman mee. heeft de Nederlandse regering te Lagos een beroep gedaan op de Nigeriaanse re gering, haar medewerking te verlenen aan de humanitaire acties van het internationale Rode Kruis ln Nigeria. Naar de vragenstellers bekend zal zijn. zijn de federale regering van Nigeria en het Internationale Rode Kruis op 3 september jl. overeenge komen. dat het Rode Kruis geduren de een bepaalde tijd. overdag hulp goederen voor de noodlijdende Biaf- raanse slachtoffers kan vervoeren van het eiland Fernando Po naar een landingsplaats in het Ulie-Ihiala-ge- bied. In het licht van dit antwoord acht minister Luns handhaving van de officiële en zakelijke betrekkingen met Nigeria nog van positieve bete kenis. ROOSENDAAL De 17-jarlge Er na van Hooijdonk uit Roosendaal is i sedert 31 juli in Keulen verdwenen. Samen met een vriendinnetje raakte Erna ln het gezelschap van drie Duitse Jongens. Het vriendinnetje I reisde na enkele dagen terug naar Nederland. Van Erna ontbreekt elk spoor. Haar signalement luidt: lang 1.87 m., flink gebouwd, kort rossig ge verfd haar. spreekt vloeiend Duits. Inlichtingen worden gevraagd door de gemeentepolitie te Roosendaal, tel. 111650 - 34944. Een prettige top" (slot) Volgens de heer A. Klein vind ik het misdadig, dat de fabrikanten steeds betere auto's leveren. Helemaal niet, maar „beter" behoeft niet onver brekelijk te worden verbonden rflet „sneller." De ontwikkeling van de auto zal altijd blijven doorgaan, zelfs al reu de snelheid worden gedrukt Het motief, dat nog bewezen moet worden dat snellere auto's gevaarlijker zijn, is al tijd gebruikt door lieden voor wie het nooit hard genoeg kon gaan. Door de jaren heen hebben de fa brieken „in snelheid" altijd tegfp el kaar opgeboden en daarmee hebben ze zich ingeweven in een web, waaruit zp zichzelf niet meer kunnen bevrijde». Ze zijn nu gedwongen (omdat ze elkaar dwingen) te blijven doorgaan met hub heilloos en uitzichtloos -tr?ven na^r steeds meer snelheid en dat zal we! tot gevolg hebben dat er toch een dog komt, waarop de overheden eï een punt achter zetten en voor de auto een maximum-snelheid zullen vastellen. Onze autowegen werden (en wor den) gebouwd voor een vlotte doorstroming van het personen- en goederenvervoer. Voor dat doel woe den ze zoveel mogelijk voorzien van ongelijkvloerse kruisingen en wordt het langzame verkeer geweerd. Ma$r het is nooit de hedoellng geweest, dat ze ook als racebanen zouden wordon benut. Rotterdam, N. J. de Wit(e Kleurendia's In maart van dit Jaar verzocht ik een bekende fotozaak in Rotterdam »en dia te maken vanaf een negatief. Nu, ongeveer zes maanden later, kri.ig lk te horen dat de vorige eigenaar nauwe relaties onderhield met een Duits vaklaboratorium, waarheen hij regelmatig werk zond. maar niet re gelmatig betaalde. Inmiddels is hij failliet en nu houijt dat Duitse laboratorium werk vastiji de hoop bij de curator sterker te staan. Als het faillissement afgehan deld is komt het vastgehouden werk zonder meer ios. Dat mag dan ook wel, na /es maan den wachten op de vurig begeerde dia. waarvoor het negatief zo -naar even klakkeloos bij de fotohandel werd af gegeven. Rotterdam, W. Luvi.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7