Verkeer en voetgangers zullen moeten wennen "Bruid in het zwart'' - - spannende Truffaut Apothekersdijk geen uitwijkweg meer BRILJANTE CZARDAS IN TE KNUSSE SCHOUWBURG VAN HET Nieuwe lichten bevorderen doorstroming,veiligheid en eerlijkheid COMMENTAAR I oetgangers Verdeling Afscheid en intree ds. Joh. Poort Jongens waren brandweer te vlug af TUSSEN DIE BLADZIJDEN VRIJDAG IJ SBPTtMSW 1 alle ndha i cht seen it is derzo spam een niet iwen word de de ig ot Praf redi DSt-] n de nen. i chrii (Van onze stadsredacteur) LEIDEN De weggebruikers, ook de voetgangers, zullen aan de «uwe verkeerslichten in het stadscentrum moeten wennen, zo vertelde ir. H. G. de Block bij afwezigheid van de gemeentelijke verkeers- igenieur ir. E- W. Sauren. Men moet het hele complex van verkeers- chten tussen Rapenburg en Turfmarkt als een compromis zien. Uit- ingspunten bij de voorbereiding van het nieuwe systeem waren: een goed mogelijke doorstroming, een zo groot mogelijke veiligheid en i zo eerlijk mogelijke verdeling van de beschikbare (verre van ideale) E%imte. De fasering van de deze week gebruik genomen verkeerslich- is gebaseerd op uitgebreide tel- ngen. Op grond van de praktijk il hier en daar misschien nog 1 VKrat worden „bijgeschaafd". Dit is ■Jouwens op bescheiden schaal al ebeurd. Of In elk geval blijft de situatie zo, lat de groene tijden voor de voet- Iangersoversteekplaatsen op de ,'urfmarkt en bij het Noordeinde •arallel lopen met de groene tij— |en voor het rechts afslaande ver- ctie^ leer. Dat verkeer zal dus, als ei- De Overstekende voetgangers zijn, die iet joetgangers volgens de normale het lerkeersregels voorrang moeten n gei bijee>ven* wrJ In 94 seconden ischaf rk op Wat de doorstroming van het "demi ""keer op dit drukke knooppunt rdwij etreft: volgens de berekeningen ussie an iedere weggebruiker in 94 se- onden dit knelpunt met zijn vele stude chten zijn gepasseerd. De nu nog nden egelmatig voor het scheepvaart- erkeer opengaande Blauwpoorts- z( rug en Turfmarktbrug zijn uiter- J ard belemmerende factoren. Dit t wo r°rdt pas ongedaan gemaakt als ;e bind volgend jaar de omlegging »uur an (je vaarweg via het Korte- ndaTlietkanaal in gebruik wordt ge- omen waardoor het doorgaande n b« iheep vaart ver keer niet meer door e stad behoeft te varen. Dan kan ok de noord-zuidroute verder lorden aangepakt, wat ook weer alger^en ontlasting van de route Prin- essekadeKort Rapenburg bete- :ent. Borden bij zebra's Een belangrijke reden, waarom 'oor de voetgangers op eerder ge- loemde punten geen aparte „groe- e tijden" kunnen worden gegeven, s, dat dan de doorstroming van 't 'erkeer lelijk uit de hand zou lo- ff; )en en dat de als ideaal gestelde ijd van 94 seconden bij lange na liet haalbaar zou zijn. Ook elders n het land is het gebruikelijk ze bra's gelijktijdig groen licht te ge ven met rechts afbuigend ver teer. Om het verkeer nog eens ex it to attenderen op overstekende nz.) :et asiui i-dip] Dasis happ leum Na in nma igen /enst van die hiemf' mde )UW« voetgangers, worden bovendien nog borden geplaatst. Het al naar voren gebrachte „nog moeten wennen" aan het nieuwe systeem kan mooi worden geïllu streerd met dit voorbeeld. Enkele dagen na het ingebruikstellen van de nieuwe verkeerslichten is de groene tijd voor het verkeer van de Apothekersdijk, dat rechtsaf slaat, „toegeknepen" tot slechts tien seconden. Hiermee wil men bereiken, dat de vele weggebruikers, die, ko mend van de marktroute via de Kippenbrug hun weg vervolgen en dus niet rechtdoor rijden naar de Boommarkt, de Apothekersdijk gaan mijden als „uitwijkweg". Eigenlijk is dit verkeerslicht dus alleen bestemd voor verkeer, dat echt op de Apothekersdijk moet zijn voordat het rechtsaf slaat naai de Princessekade. Groene tijden Voor mensen, die zich interes- TJLIJKENS een verklaring van een der gemeentelijke verkeersdes- kundigen is het niet de bedoeling, de voetgangers op de zebra's van de Turfmarkt en het Noordeinde een afzonderlijke groen-tijd te geven. Het naar rechts afbui gend verkeer blijft tegelijkertijd optrekken. Wij blijven dit een zwak element in de hele regeling vinden. Om de automobilisten extra te attende ren op overstekende voetgangers zullen nog borden worden ge plaatst. Dat is ten minste wat. Het onderstreept in ieder geval het recht van de voetganger op een veilige oversteek. Zonder deze ex tra waarschuwing zien wij dit recht aangetast. Aan liet feit dat er op zulke punten in Leiden nog geen ongelukken zijn gebeurd, kan men niet ont lenen dat deze regeling de enig juiste is. Maar nog afgezien daarvan: voetgangers mogen aan spraak maken op een gevaarlo ze oversteek. De nieuwe regeling is. naar de verklaring van ir. De Block, gebaseerd op veiligheid en eerlijkheid. De voetganger moet daarbij worden ingesloten. TT'RGERNIS in het verkeer moet zoveel mogelijk worden voor komen. Voor de nieuwe verkeers regeling op het traject Rapen burgTurfmarkt betekent dat onder meer, dat aan de verdeling van het groen en rood (fasering) in de komende weken alle aan dacht zal moeten worden ge schonken. Wij hebben stellig de indruk, dat aan die verdeling nog wel wat ontbreekt. Om slechts één voorbeeld te noe men: Het verkeer van de Haarlemmer straat richting Turfmarkt ervaart de voetgangcrsoversteekplaats op de Turfmarkt (Haarlemmerstraat Blauwpoortsbrug) als zeer hin derlijk. Beide lichten springen gelijktijdig op groen. Het verkeer op de Haarlemmerstraat trekt dan heel even op maar wordt door de gemeenschappelijk over stekende voetgangers weer opge houden. Op rustige uren zou dat niet bezwaarlijk zijn, maar op spitsuren wel degelijk. Woensdagmiddag om 5.45 uur ston den voor het licht op de Haar lemmerstraat te wachten: een personenauto, een N.Z.H.-bus, een bestelwagen, nog twee per sonenauto's en een aantal fiet sen. Doordat veel voetgangers de zebra moesten passeren, kwamen alleen de eerste personenauto en de bus weg. De rest moest op het volgende groene licht wach ten. Dat zou niet zo erg zijn als automobilisten allemaal geduldi ge mensen waren. Toen de vol gende keer het licht van geel op rood was gesprongen, reden drie auto's met gierende banden door het rood heen. Er gebeurde dit maal niets, omdat het verkeer van de Princessekade nog niet bij de Haarlemmerstraat was ge komen. Gistermiddag tussen 5 en 6 uur hebben wij herhaaldelijk gezien, dat van Haarlemmerstraat naar Turfmarkt afbuigende auto's de zich in beweging zettende voet gangers brutaal de pas afsneden. Het verkeer op de Haarlemmer straat heeft een aantal seconden meer groen nodig omdat door de zebra seconden verloren gaan. De Boommarkt heeft inmiddels een langere groen-tijd gekregen, dit ten koste van de Apothekersdijk, waaraan men de functie van uit- wijkroute wil ontnemen. Een automobilist vertelde ons, dat hij er gistermorgen meer dan een kwartier over had gedaan om van de Apothekersdijk af te ko men. Het verkeer rijdt zich hier vast. Als men dan de Apothekersdijk voor doorgaand verkeer min of meer wil uitschakelen, is het dan niet eleganter, in de omgeving van de Kippenbrug aan te ge ven dat het doorgaande verkeer rechtdoor moet? Dat voorkomt filevorming. En misschien kun nen er op de Boommarkt dan nóg een paar groen-seconden bij. Waarmee met name het busver- keer zeer gediend zou zijn. seren in de „groene tijden" van de verschillende lichten, geven wij hieronder een opsomming: Noordeinde 26 sec.; Kort Rapen burg 35 sec.; Rapenburg 20 sec.; Bostelbrug (naar Rapenburg en Breestraat) 57 sec.; Boommarkt (linksaf) 15 sec.; Boa/nmarkt rechtsaf) 25 sec.; Apothekers dijk (reentsaf) 10 sec.; Haarlem merstraat 15 sec.; Princessekade (linksaf) 10 sec.; Blauwpoorts brug (linksaf) 9 seconden. LEIDEN Zondag zal ds. Joh. Poort voor het laatst als predikant van de hervormde wijkgemeente Kooiwijk in de Bethlehemkerk aan de Driftstraat voorgaan. De week daarop hoopt hij zijn intrede te doen in de wijkgemeente Boshuizerwijk tijdens een dienst in de Bevrijdings kerk. Ds. P. Kloek, voorzitter van de centrale kerkeraad van de herv. ge meente, hoopt hem daar tot zijn nieuwe werkkring in te leiden. Sfeer in 't gezin De „Nieuwe Leid.se" er in HAARLEMMERMEER De demonstratie met de zgn. nevel kogel door de brandweer van Haarlemmermeer pakte anders uit dan de bedoeling was. Dagenlang waren brandweer lieden in de weer om een leeg staande onbewoonbaar ver klaarde woning „in te richten". Deze woning zou in brand wor den gestoken, waarna de nevel- kogel zou worden beproefd. Voor dit „evenement" waren tal van brandweerofficieren uit de omgeving van Haarlemmer meer uitgenodigd. Van de demonstratie kwam niet veel terecht. Jeugdige Lisserbroekers die al enkele dagen op de hoogte waren van het komende „vuurwerk"kon den niet langer wachten en hadden de woning in Lisser- broek maar vast in brand ge stoken. Toen de demonstratie zou plaatsvindenstonden alleen nog enkele muren overeind. Ingezonden Meer Zonnehuizen voor langd iurig-zieken Van 23 t-m. 27 september wordt weer de jaarlijkse collecte gehouden voor de Vereniging ..Het Zonnehuis", de vereniging die christelijke ver pleging beoogt van langdurig zieken en ernstig invaliden van alle leef tijden en ongeacht godsdienst of ge zindte in „Zonnehuizen". Deze Zon nehuizen" zyn speciale ziekenhuizen voor chronische patiënten. Thans zijn er vier van deze huizen, namelijk te Beekbergen. Doorn. Schiedam en Zuidhorn (Gr.). In deze Zonnehui zen worden in totaal meer dan 300 zieken en invaliden verpleegd. Bij uitvoering van de huidige plan nen zullen dit er binnen tien jaar meer dan duizend kunnen zijn. Deze plannen omvatten het bouwen van „Zonnehuizen" te Vlaardingen met 204 bedden (met de bouw is in 1963 begonnen) en te Amstelveen met 300 bedden, waaronder 80 voor geeste lijk gestoorde bejaarden. De Vereniging „Het Zonnehuis" verricht haar werk reeds meer dan veertig jaar. Het is de grootste lan delijke vereniging op dit terrein der christelijke barmhartigheid. De behoefte aan 'gespecialiseerde verpleging van langdurig zieken en ernstig invaliden in ons land is zeer groot. Door het feit dat deze groep hulpbehoevenden decennia lang een „vergeten groep" was is er een enorme achterstand ontstaan in hun hulpverlening. Het grootste deel dezer lijders (meer dan 10.000!) wordt ook nu nog onvoldoende ver pleegd, öf op een onverantwoorde wijze verzorgd. HET COLLECTE-COMITé LEIDEN De Hoofdstad-Operette verraste gisteravond met een\ briljante opvoering van „Die Czardas-fiirstin" van Emmerich Kalman (1882-1953). Een Weense operette met. in dit geval, veel Hongaars vuur doorgloeid, wil ruimte. De Leidse Schouwburg, knus en bekrompen, heeft die niet. Het duurde enige tijd voor men met de overvloedige klank1 in dit mini-bestek tot een dragelijk compromis kwam. Het moet gezegd, dnt de uitvoerenden alles gedaan hebben om de ruimte-illusie te be vorderen. Ze bewogen zich over het beperkte toneel zo licht en gemakke lijk alsof het geen grenzen had. De prachtige (Amsterdamse) decors suggereerden véél meer dan er in werkelijkheid was en de origineel Weense kostuums, vol gratie en schittering als in een haute-couture- magazijn, brachten de droomwereld, die niet bestaat en met zijn luchtig optimisme en zijn feestvieren-zon- der-eind nooit bestaan heeft. De Hongaar Kalman, die een hele reeks van dergelijke luchtige geval len heeft gemaakt, bereikte in Die Czórdésfürstin (onder meer) een hoogtepunt in het genre. Natuurlijk staat of valt zo'n werk met de opvoering. Daar mag bepaald niets aan ontbreken. Het verhaal zélf is aardig, maar onbetekenend; de vaart, de geest, de spanning, de on ophoudelijke aktie. de klankschoon heid, het muzikale élan, de soepele gratie van de dansen moeten het doen. Voor dit alles hebben de Hoofd stad-Operettekunstenaars in over vloedige mate gezorgd. Er werd veel. rap en geestig ge praat. De dansen waren doorgaans sierlijk en goed afgewerkt. Alles scheen, zonder twijfel mede dank x+1 de grote regisseur Walter Kochner (die nog met Kalman heeft samenge- inerkt) wel als vanzelf te gaan: geen dode momenten, geen depressies. Het kleine orkest werd met groert effect aangevoerd door John Kapper. Deze muzikanten deden, in nauwe samenwerking, ook met de stemmen op het toneel, uitstekend en vakkun dig werk. Het niet zo talrijke publiek toonde meermalen zijn bewondering. Joh. van Wolfswinkel Onderzoek Noordwijk NOORD WIJK In verband met het vaststellen van een bestem mingsplan voor bepaalde gedeelten van Noordwijk-Binnen en Noord- wijk aan Zee zal het economisch technologisch instituut voor Zuid- Holland een onderzoek instellen in Noordwijk. De kosten hiervan be dragen f 15.000 STUDIO De nieuwste film van Frangois Truffaut „De bruid ging in het zwartis in vele op zichten fascinerend. Het is tevens een buitengewoon spannende film, al was het alleen maar door de knappe, Hitchcock-achtige op bouw. Het verhaal heeft als uit gangspunt een roman van Cornell Woolrich, maar de inhoud daar van is door Truffaut op een ge heel andere manier uitgewerkt. Vijf vrijgezellen hebben een feest je opgebouwd en speien op een ge geven ogenblik met een geweer. Met de zoeker tasten zij van hun kamer uit de kerktoren af, van het haantje tot aan de traptreden van de kerk. Het geweer gaat af en doodt de bruidegom, die net ge trouwd aan de arm van zijn bruid de kerk uitkomt. Dat is het ogenblik waarop de bruid verandert in een wraakgodin. Zij gaat de gangen van de vijf vrij gezellen na van wie er één de moor denaar van haar man moet zijn en doodt hen, de een na de ander. Het gegeven op zichzelf doet nog al schokkend aan. Het is Truffaut echter natuurlijk niet om een al dan niet indrukwekkend vertelsel be gonnen. De film is dan ook zwaar van symboliek en aanduidingen, die eigenlijk pas goed verstaanbaar wor den als men hem meer dan één keer ziet en tevens met vorig werk van Truffaut vertrouwd is. Truffaut wordt kennelijk geobse deerd door slachtoffers en achter blijvers, door liefde die niet tot ont plooiing kan komen, door de vrouw als gefrustreerde in haar schep pingsdrift doordat zij voor de pro creatie de man nodig heeft. Men kan'na het beleven van deze film heel wat overhoop halen. Maai de film is meer dan voer voor psy chologen alleen. Hij is een prachtig staal van cinematografisch vakman schap, van het vangen in beelden van de diepste roerselen van het leven. (Film op z'n best). The Terror REX (alleen vrijdag- en zaterdag avond 11.30 uur) Ouderwets grie zelen om Boris Karlof, met de volle nadruk op „ouderwets", dat biedt de film „The Terror". Ditmaal brengt regisseur Roeger German de kijkers naar een myste rieus griezelkasteel, waar geesten de baas spelen. Een soldaat uit het Napoleontische leger is de onver- schrokkene, die er orde moet ko men brengen. Het kolderieke verhaal heeft al leen maar de bedoeling allerlei wil de en soms ook griezelige avonturen te laten losbarsten. (Brr De butler CAMERA (alleen vrijdag- en za terdagavond 11.30 uur) Het meest imposante van „De butler" is de cli max naar de meest volstrekte deca dentie, een thema dat zeker niet ieder zal aanspreken. In wezen is het verhaal zo simpel als het maar zijn kan: de derde die zich als een snel woekerende plant in een milieu indringt en alles wat binnen zyn bereik komt opvreet of. op zijn minst aantast. „De butler" is een film boordevol vergif van de meest kwaadaardige soort. De meest immense perversie wordt er niet in geschuwd en daar om zullen slechts weinigen deze rolprent als creatie kunnen waar deren. Maar het volstrekt negatieve ge geven is met zo veel subtiliteit, met Jeanne Moreau in haar rol als wraakgodin in de beklemmende film „De bruid ging in het zivart". zo veel vaardigheid en met zo veel technische kunde behandeld, dat aandacht een noodzaak wordt. (Poging het kwade vorm te geven). Rebel in ketenen LUXOR De „Rebel in ketenen'" is Paul Newman, die de rol speelt van een dwangarbeider, die zich door zijn cynische houding zwaar in de moeilijkheden werkt. Verscheidene malen ontsnapt hij, maar steeds opnieuw wordt hij ge arresteerd. Het gaat hem er trou wens niet zozeer om dwangarbei der-af te worden, maai- om inner lijke vrijheid te verwerven. Ten slotte wordt hij doodgeschoten. De film is knap opgebouwd en munt uit door sfeertekening en spanningopwekking. (Spanning.) Carmen Ruby LIDO „Carmen Baby" is een draak van een film. Het pseudo- romantische, hoogst naïeve melo drama gaat over een jonge, sympa- tieke politieman, die zich laat ver strikken in het nauwmazige net van een doortrapt deerntje. Regisseur Radlej Metzger heeft angstvallig z'n best gedaan zo wei nig mogelijk bloot te tonen. Om niettemin te suggereren, dat er heel wat gebeurt, laat hij zijn hoofdper sonen bekken trekken en smachten, hijgen en zuchten, dat het een liève lust is. Wie over enig voorstellingsver mogen beschikt, begrijpt ook zonder de film te hebben gezien, dat vo'or- al deze scènes een geweldige lacher zijn. (Om te huilen.) Prolongaties TRIANON „Ik een mar kies" is een verhaal a la de kapitein van Köpenick. De regisseurs Mac Ahlberg en Peer Gulbrandsen drij ven verrukkelijk de spot met .de eerbied en het vertrouwen, dat een in feite nietszeggende titel vep- daag-de-dag nog weet op te wek ken. Er wordt ook duchtig geparo dieerd op de striptease en allee wat daarbij hoort. Tweede week. REX ,,De kanonnen van Nava- rone". Avonturenfilm van een over rompelende overdaad. Regisseur J. Lee Thompson heeft de trucagetech niek tot en met uitgebuit. Tweed* week. CAMERA „Ik ben nieuwsgie rig". Gevoelig psychodrama van Vilgot Sjöman, een leerling van Ir>g- mar Bergman. Hoewel de artistieke waarde van de film die van Berg mans oeuvre lang niet haalt, dwingt, hij door zijn bewogenheid en de si nistere benadering van de heden daagse opvattingen tot nadenken. Na twee weken in Luxor te hebben gedraaid nu voor de tweede week in Camera.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 3