VERING AIK VECHT VOOR MN ONDERWIJS Hromadka teleurgesteh Sow jet-vrienden in NAVO KERKERAAD KAMPEN VEROORDEELD Dubcek Instituut bestaat te Mindolo tien jaar Een noord voor vandaag Geladen termen in Leiden Methode aan geweten overlaten Universiteit radicaal Dr. B. JoiweJine De veilige manier van sparen Rijkspostspaarbank altijd safe! aanpakken wet™schappe]ijk Ieder uur snelle trein Randstad-Groningen hoofdmedewerker Tsjech te Leiden als hoogleraar benoemd A SfnOEiMNfiSWERK Telegram vier vrouwen honden aan redering u Labdaplaic voor hoger P onderwijs g VRIJDAG 13 SEPTEMBER Strijdt om in te gaan door de enge poort (Lucas 13 24) Hoe komt het, dat Christus' woord over de enge poort en de smalle weg gewoonlijk zo somber, bangmakend wordt opge vat? U kent die oude platen misschien nog wel, waarop naast een brede comfortabele asfaltweg, zou ik haast zeggen, een naargeestig gevaarlijk rotspad was te zien, waarop een een zame zwoeger zijn best deed, om bij het kleine poortje aan het eind te komen. Die smalle weg was dan het moeizame .leven van een christen temidden van de verleidingen van deze wereld. Maar ah Christus over ,.de weg" spreekt, dan doet Hij dat juist helemaal niet zo. Dan wijst Hij juist ajj van dat zwoegen. Dan zegt Hij steeds „Ik ben de Weg". Zoah Hij ook gezegd heeft „Ik ben de Deur". Een andere weg, een andere deur is er niet. Christus is de enge poort en de smalle weg. Hij is „de enige troost in leven en sterven". Dat is vandaag nog de waarheid, waar de geesten uiteen gaan. Daarom zijn er naar het woord van Christus velen, die trachten in te gaan, doch het niet kunnen. Omdat ze de enge poort negeren. Jezus Christus, de enge poort. Dat betekent: wij hoeven ons niet vast te klampen aan dierbare tradities en gewoonten, alsof die een stukje troost in het leren en in sterven zouden leunnen zijn. Jezus Christus, Hij alleen. Wie meer zegt of minder, vervalt in wetticisme of wetteloosheid, raak de vreugde kwijt. De vreugde ja van de de enge poort. Wij lezen vandaag Ezechiël 8 1 - 18 (Van een onzer redakteuren) LEIDEN „Men vraagt of ik vind dat ik voor het onderwijs voldoende middelen krijg. In het totale programma van prioriteiten waarmee het kabinet te maken heeft, zeg ik: Ja. Anders zou ik de verantwoordelijkheid voor het departement niet kunnen dragen. Ik bestrijd dat ons onderwijs niet goed zou zijn. Men vraagt naar mijn verhouding met Witteveen. Ik kan niet uit het kabinet klappen. Natuurlijk vecht ik voor mijn onderwijs, maar ik moet ook erkennen dat er om uitgaven te kunnen doen een economische groei nodig is. In de Stadsgehoorzaal van Leiden reageerde dr. Veringa gisteravond op kritische vragen van studentc-n. Het was de voortzetting van het de bat dat op 19 juni in Utrecht werd afgebroken nadat een student een rookbom had geworpen. De minister zei bij het begin van de gedachtenwisseling, dat hij „op nieuw gaarne toch aanwezig was". De Nederlandse Studenten Raad lanceerde vlak voor het gesprek een memorandum waarin erg kritisch wordt gepsroker. over het regerings beleid inzake de medicijnenstudie. De NSR zal geen genoegen nemen met een „opportunistische aanpas singspolitiek". Geladen termen klonken gisteren (Vervolg van pag. 1) Raketten Rur and heeft volgens The Military Balar :e het afgelopen jaar het aantal lanceerklare intercontinentale raket ten bijna verdubbeld tot 800 en ver wacht wordt dat het er aan het eind van dit jaar 1000 zijn. De Russen na deren hiermee het Amerikaanse po tentieel (1054) hoewel de Amerikaan se Minuteman een snellere reactietijd heeft en mogelijk in de naaste toe- kofpsf met meervoudige onafhanke lijke kernkoppen wordt uitgerust. Op het gebied van de raketten die vanaf onderzeeboten worden gelan ceerd, ligt Amerika met 650 tegen 120 ïiog ver voor op Rusland. Ook op dit gebied zijn de Russen echter de ach terstand aan het inhalen door de in- flienslstellïng van onderzeeboten met kernaandrijving die, zoals de Ameri kaanse Polarisboten, een capaciteit -hebben van zestien raketten. Volgens het instituut blijft de Rus sische strategie in het geval van een horlog. voor wat het leger betreft bij ien grpots opgezet en snel offensief. MDe infanterie is met gepantserde per- jsoneelSvóertuigen uitgerust die in terrein kunnen oprukken dat door £adioacitiviteit is besmet. Mariniers V U De Russische strijdkrachten blij- .-Ven echter ook op conventionele oor logsvoering voorbereid, wat doet ver- -pnderstellen dat Moskou, evenals de 'NAVO, rekening houdt met de stra tegie van de aangepaste tegenactie. Tegelijkertijd hebben de Russen het afgelopen jaar meer aandacht be steed aan de uitrusting van de ma- rinierseenheden en de luchtlandings troepen. Voor het eerst verscheen bij "de Russische Middellandse-zeevloot een tanklandingsvaartujg. - Het Chinese kernwapenprogramma «heeft te lijden van de „politieke her oriëntatie". meent het instituut. Ook •.zal China niet voor het einde van dit •jaar over lanceerklare raketten voor korte of middelgrote afstand beschik ken, zoals was verwacht. Wat-het Nabije Oosten betreft Rus- land heeft de Arabische landen al zo- veel wapens geleverd dat de stand van zaken vrijwel gelijk is aan die *van voor de zesdaagse oorlog vorig jaar. Wereldraad zegt: 4 P GENcVE De keuzo van de me- tho.de van geboortenbeperking moet aan het geweten worden overgelaten. zo. treeft dc medische commissie van de .Wereldraad van Kerken uit- gesproken. t weipig problemen in de wereld zijn 'zo belangrijk en tegelijk tot nu r toe zo onvoldoende erkend als de on- gekende bevolkingsgroei. In het bij- zonder christenen zijn verplicht bij het zoeken naar oplossingen creatief voorop te gaan. Bij de ontwikkeling van nieuwe wegen zullen de kerken een leidende rol moeten spelen, aldus *f de commissie. ..Open Brief verloochent Vrijmaking" (Van onze kerkredactie) ZWOLLE De particuliere synode van de Gereformeerde Kerken (vrijgemaakt) in Over ijssel heeft de kerkeraad van Kampen veroordeeld. Met acht tegen vier stemmen sprak de synode uit, „dat de kerke raad van Kampen niet verblijft bij de zuiverheid der leer, omdat hij de vrije doortocht verleent aan de gedachten en overtuigingen van de Open Brief en derhalve de confes sionele band met de zusterkerken, die gelegen is in de belijdenis der waarheid, aantast." Wil de Kamper kerkeraad een ge reformeerde kerkeraad zijn, dan be hoort hij alsnog zijn schriftuurlijke roeping na te komen, aldus de sy node (wat neerkomt op maatrege len tegen de predikanten J. O. Mul der en G. Visee; red.). Ook de elassis Kampen (die giste ren zelf niet een vergadering be gonnen is) werd in gebreke gesteld. Volgende week woensdag zal de par ticuliere synode haar behandeling van de zaak-Kampen afronden Eerder sprak de Overijsselse sy node uit, dat de Open Brief „door het confessioneel spreken over dé Vrijmaking der kerk in 1944 te ver oordelen als een beschouwing, die religieus gevaarlijk is en voert tot ontbinding der kerken, het schrif tuurlijk en confessioneel bestaans recht naar artikel 28 Nederlandse Geloofsbelijdenis der Gereformeer de Kerken (vrijgemaakt) aantast en de Vrijmaking als het werk van de Here Christus naar zondag 21 van de catechismus verloochent". Als gevolg van de moeilijkheden zijn er sinds vorig jaar twee vrijge maakte kerken in Kampen. De nu veroordeelde telt 3050 zielen en wordt gediend door vier predikan ten voor het werk i-n Natal. De an dere telt 520 zielen. AMSTERDAM Na. Centrum en Zuid is het nq ook-.in Amster dam-West tot eert breuk gekomen. Circa honderd vari de 458 gemeente-, leden keritten 'afgelopen zondag a- part, daartoe opgeroepen door twee ouderlingen. Predikant is hier ds. G. Janssen. SCHIEDAM Volgende week donderdag komt de classis Schiedam j bijeen. Dan komt het voorstel van I Rozenburg in bespreking, om Vlaar- dingert aan te wijzen als roepende kerk voor de particuliere synode van Zuid-Holland. ook in enkele betogen van de stu denten die de „psychische onder drukkingsstructuur van het onder wijs" hekelden. Maar de bijeenkomst zelf verliep kalm. De zaal was veel minder vol dan in Utrecht en.de sfeer van een pittig debat wilde er lange tijd moeilijk inkomen. Op het balkon boven het ministeriële hoofd mocht men niet plaatsnemen. Dit keer echter geen rookbom. Wel een poging om iets te doen met een stinkbommetje. aangekondigd door de anarchistische groep „Tata- tantan" die Veringa een „lieve anti- Klaas Vaak" noemde. De minister las het telegram zelf voor. Er ging gisteravond nogal wat tijd heen met vage betogen over de al gemene onderwijsproblematiek. Ve ringa zei dat de klassegroolte als zo danig niets te maken heeft met de democratisering van het onderwijs. Wel is gebleken dat allerlei nieuwe didactische methoden ajleen in klei ne klassen kunnen worden toegepast. De minister wees op een weinig bekend financieel probleem. Als er uit de algemene middelen honderd miljoen meer voor de universiteiten beschikbaar wordt gesteld, komt hiervan elf miljoen ten goede van studenten uit de lagere sociale mi lieus. Maar van die honderd miljoen wordt een derde opgebracht door de „lagere groepen". Veringa noem de dit „volstrekt onjuist". Dit was een verspreking, die hij ijlings cor rigeerde met de woorden „een moei- I lijke situatie". Sprekend over de cijfers van be hoefte aan aanbod van toekomstige academici zei Veringa dat inciden tele strubbelingen nooit te voorko men zijn. Men had voor dit studie jaar 293 eerstejaars tandheelkunde verwacht. De capaciteit werd Opge voerd tot driehonderd plaatsen, maai er kwamen meer dan vierhonderd gegadigden. Henk Vlaar, voorzitter van de Studenten vakbeweging, kondigde plannen van de studenten aan om de Nijmeegse" regeling te boycotten. Hoe staat de minister tegenover een con frontatiesysteem? In mei van dit jaar heeft hij zich allereerst zorgen gemaakt over de openbare orde. Wil hij de studenten ook steunen? Veringa volstond met de opmer king dat inspraak van de studenten waardevoller is en dat hij alle mo gelijkheden voor een open debat openhoudt. De toehoorders hadden nog wel wat meer willen horen, maar de tijd van het gesprek was om. ICCE vergadert over conflicten tussen armen en rijken DEN HAAG Gisteravond is in de Ridderzaal in Den Haag de ne gende wereldconferentie van de In ternational Council for Christian Leadership geopend. Het thema van deze conferentie is „Leven in con flictsituaties. Op een persconferentie vertelde mr. J. Verhaar, de Nederlandse ver tegenwoordiger van ICCL gisteren, dat deze conferentie waarschijnlijk de laatste in zijn soort is. De ICCL zal zich in het vervolg meer bezighouden met het doen ontstaan van contacten op plaatse lijk en nationaal niveau tussen de christelijke leiders onderling en tus sen niet-christenen. Het congres wordt vandaag voort gezet in Noord wijk. Het thema „le ven in een conflictsituatie" slaat op de conflicten tussen rijke en arme landen. Er zijn 2200 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hete dag terecht Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen gelden aparte openingstijden. II AATrl 1YI nrl rturai* Iz-nv (Van onze onderwijsredacteur) UTRECHT, 13 sept. Met meer medewerkers en meer vloeroppervlak kan de schaalvergroting van de uni versiteit niet opgevangen worden. De afgelopen maanden hebben geleerd, dat formele en bureaucratische ver anderingen van de universitaire structuur niet aanvaard worden. De afgelopen jaren hebben wij ervaren, dat een steeds verder gaande verschoolsing op numerieke uit komsten geen merkbare invloed heeft gehad. Dc universiteit heeft een radicaal nieuwe aanpak nodig. Dit zei prof. dr. K. Posthumus bij de opening van het nationaal congres „Onderzoek van Wetenschappelijk Onderwijs", dat vandaag en morgen in Utrecht wordt gehouden. ^In de hele wereld speelt zich een academische omwenteling af. Het jonge intellect verzet zich tegen het gehanteerd worden als object van het onderwijs en selectie en als produk- tiemiddel. Men kant zich tegen het beschouwen van de universiteit als een soort veredelingsbedrijf. Docenten, studenten en onderzoe kers moeten zich samen inspannen om meer duidelijkheid in de situatie te brengen en te breken met vooroor deel en mythe. Het Utrechtse congres kan hieraan een nieuwe impuls geven, aldus prof. Posthumus. Er bestond voor dit con gres een grote belangstelling: er wa ren meer dan 700 aanmeldingen, maar men kon slechts 525 deelnemers plaatsen. UTRECHT De nieuwe dienst regeling van de Nederlandse Spoor wegen, die 29 september ingaat, be vat een aantal verbeteringen, zoals verhoogde frequenties en een kortere reisduur die in plaats van mei 1969 nu al gelanceerd worden. Op de lijn Rotterdam/Der Haag Utrecht gaan niet twee maar drie trainen per uur rijden. De stations Voorburg en Gouda profiteren daar- van. mee. Op de lijn ArnhemUtrechtAm sterdam wordt een sneltrein toege voegd. Taisj ussen Groningen en Holland gaat v leder uur een „zeer snelle" trein rij- dén naar het voorbeeld van de rand- ■tadexpres, die thans eens per dag op dit traject rijdt. De trein zal slecht* 'c vijf plaatsen stoppen. De reistijdwinst bedraagt 10 minuten. In Noordholland wordt de frequen tie eveneens verhoogd. Er zal elk uur tussen Amsterdam en Alkmaar een sneltrein gaan rijden. De tijd winst tussen Amsterdam en Den Helder bedraagt maar liefst een kwartier. Het principe „niet langer stilstaan dan strikt noodzakeliik" zal steeds meer worden toegepast. Hierdoor zal de tijdwinst op het baanvak RandstadTwente 7 a 10 minuten bedragen, en oo d<* lijn R'iosendaal VIKsingen 5 minuten. Spcciarl ten behoeve van de auto mobilisten rit de noordelijke provin cies zal een nieuw station Haren met 200 parkeerplaatsen worden ge opend. Dit station zal 45 stoppen per dag krijgen. GRONINGEN Dr. B. Jongeling I te Leek is benoemd tot wetenschap- I pelijk hoofdmedewerker in de theolo- gische faculteit van de rijksuniversi- I teit te Groningen. Hij wordt belast met de zorg voor het Qumraninstituut. dat zich bezig houdt met de- geschiedenis en de lite ratuur van het jodendom in de tijd tussen het Oude en Nieuwe Testa ment. Dr. Jongeling (55) is emeritus-pre dikant van de gereformeerde kerk (vrijgemaakt) van Apeldoorn. (Vervolg van pag. 1) Er is een harder optreden tegen dc pers bespeurd. Op een vergadering van het presidium van de Slowaakse partij is een waarschuwing tot de pers gericht. Dit duidt erop dat dc partij zich weer met regeringszaken zal gaan bemoeien, zoals dat voor de liberalisatie het geval is geweest. Vooral Husak heeft over de pers ge klaagd. De Nationale vergadering zal vandaag de nieuwe perswet bespre ken, waarbij tijdelijk censuur wordt ingesteld. Inmiddels is de Roemeense mi nister van buitenlandse zaken in Brno aangekomen. Het is de eerste buitenlandse regeringsvertegen woordiger. die het land na de invasie bezoekt. Op de Russische ondermi nister Koesnetsow na dan.... „MOORD" De Bulgaarse radio heeft de ..con tra-revolutionairen" in Tsjechoslowa- kije beschu'd'ffd van moord op een Bulgaarse militair. In Wenen wordt het aantal gestrande intellectuelen geschat op 3000. Zij willen in Oostenrijk blijven, zolang de toestand in hun land niet is genormaliseerd. nen Veringa werd nadrukkelijk onder vraagd over de moeilijkheden bij de medicijnenstudie. Numerus fixus en selectieve propedeuse zijn zaken waar de minister zich verantwoor delijk voor voelt. Hij liet voor hel eerst openlijk blijken het niet eens te zijn met het reguleren van het aantal medische studenten in Nijmegen. De beslissing in Nijmegen is niet terecht genomen, zo zei hij. LEIDEN Een Tsjechisch hoog leraar prof. dr. Josef Vacheck is be noemd aan de Leidse universiteit tot gewoon hoogleraar in de Engelse taalkunde voor het academiejaar 1963 tot 1969. Een dergelijke benoe ming betekent een onderscheiding van de Leidse universiteit. Prof. Vacheck is in zijn land als hoogleraar aan de universiteit van Brno verbonden aan het instituut voor Tsjechische taal van de Tsje- choslowaakse academie van weten schappen te Praag. Prof. Vacheck is in 1909 in Praag geboren en is een linguïst (taalkun dige) van internationale vermaard heid. Hij heeft bijzondere belang stelling voor de historische fonolo gie (klankleer), de structurele grammatica en de theorie van de geschreven taal, waarover hij veel heeft gepubliceerd. Moor in Knr««»a weer max. temp neer gisteren slag Kopenhagen 1. bew. 20 8 Londen geh.bew 20 2 Amsterdam mist 19 4 3russel mist 19 0.1 Luxemburg mist 17 0 Parijs mist 22 0 Nice zw. bew 0 •"rankfort zw. bew. 20 0 München onbew. 19 0 Zürlch mist 19 0 3enève onbew. 19 0 L-ocarno onbew. 0 Wenen 1 zw. bew. 20 0.3 'nnsbruck mist 21 0.1 Rome zw bew. 24 0 Madrid motregen 25 0.2 PRAAG „Daarom ben ik op gelijke wijze geschokt als Alexander Dubcek, die door zijn allerbeste vrienden de Sow jetkameraden zulke diepe wonden heeft toegebracht ge kregen." Dit zijn enkele regels uit de brief, die de nu 79-jarige Tsjechische prof. Hromadka, oprichter en voorzitter van de Praag se Vredesconferentie, heeft geschreven op 22 augustus aan de ambassadeur van Rusland in Praag. Hoewel dit. schrijven al een dag na de Russische inval is verzonden is de inhoud pas dezer dagen in het Westen bekendgeworden en onder andere in Hervo' md Nederland gepu bliceerd. De brief in zijn .geheel luidt als volgt: „Excellentie. In 1958 werd ik vereerd door dz toekenning van de Leninprijs voor internationale Vriendschap en Vrede. De prijs werd mij uitgereikt in de Swerdlowsk-zaal in het Kremlin te Moskou. Er zijn in ons land weinig mensen die zo van harte de volken van de Sowjetunie toegenegen zijn als ik. Ontelbare malen verbleef ik ook met mijn vrouw op uitnodi ging van Russische vrienden in Uw land. Ik heb zeer vele vrienden in de vredesbeweging en in de Russisch-Orthodoxe Kerk in de Sow- jet-Unie. In de laatste jaren werd ik dage lijks door het gevoel bekropen, dat het oude (vóór januari heersende) re gime in onze staat de liefde van ons volk voor de Sowjet-Unie doodde, dat de Communistische Partij haar •gezag verloor en dat de structuur van onze socialistische maatschappij zich door bestuurlijke, economische en culturele onbekwaamheid van on ze partij- en staatsleiding in ontbin ding bevond. Het vernieuwingsproces, dat in ja nuari '68 begonnen is, was een indruk wekkende poging het gezag van de Communistische Partij te versterken, de verantwoordelijkheid voor de op bouw van het socialisme in ons volk te wekken, de liefde voor het Russische volk te vernieuwen en de zaak van het socialisme tot een dyna mische macht in het internationale leven te maken. Het was mij bekend, dat ons proces in de Sowjet-Unie niet op de juiste wijze werd verstaan. Op mijn rejzen in het buitenland werd mij steeds weer gevraagd of 'ik geen inmenging van de zijde van de Sowjet-Unie 1 an betekenis voor heel ifrika I Tussen Utrecht en Amsterdam zul- I len vier treinen per uur gaan rijden. De reisduur tussen snel- en stop- i treinen zal door gebruik van het mo- dernste snel optrekkend materieel maar weinig verschillen. De nieuwe dienstregeling geldt tot en met 31 mei 1969 Het is voor het eerst sinds 1962 dar de Sooorwegen met twee boekjes in één jaar ko men. Dat wat was ditmaal noodzake- I lijk. Een dienstregeling van mei tot i mei blijft echter het streven van de I NS. (Van onze kerkredactie) KITWE (Zambia) Het oecumenisch vormingscentrum in Mindolo bij Kitwe, 'de hoofd stad van de Oostafrikaanse repu bliek Zambia, bestaat tien jaar. Dit zal zaterdag 28 september wor- NED. HERV. KERK Beroepen te Harderwijk 'buitengew. wijkgem-2e pred.pl.H. K. Staaltener Ie Amsterdnm-Graafsmeer: te Boven- hardinxveld (2e pred.pl.»: A. Stekelen burg te Lrvmond: te Benthuizen: dr. A. v. d. Eni te Kootwijk. Bedankt voor Vorchten: G. y. d. Ree te Aalsum, c.a. den gevierd met president Kenneth Kaoenda als voornaamste spreker. Zijn vrouw, die zelf in Mindolo gestudeerd heeft, zal hem vergezel len. Tijdens de plechtigheid zal een ge denkteken worden onthuld voor de in mei overleden dr. Zachariah Mat thews. ambassadeur van Botswana ip Washington en bekend voorvechter van de oecumene in Afrika. Hij heeft Mindolo vele malen bezocht. Mindolo is over de hele wereld be kend geworden a's een internationaal en interconfessioneel vormingscen trum. F-t wordt gesteund door bijna alle kerken in Afrika. Onder leiding van Wilfrid E Grenville-Grey wer ken Europeanen en Afrikanen. Azia ten en Amerikanen samen. Tot de staf behoort ook een jood en binnen kort een rooms-kdtholiek theoloog. duchtte. Mijn pertinent antwoord was, dat ik dit voor onmogelijk hield, omdat ik de staatsmanswiisheid van de leiders van de Sowjet-politiek hoog achtte. Op grond hiervan ervaar ik de be zetting door de vijf verbondenen van de socialistische buurlanden des te pijnlijker. Mijn diepste gevoel is ont goocheling, pijn en schaamte. Ik heb in mijn leven geen grotere tragedie gekend als deze gebeurtenis. Daarom ben ik op gelijke wijze geschokt als Alexander Dubcek, die door zijn al lerbeste vrienden de Sowjet-ka- meraden zulke diepe wonden toe gebracht heeft gekregen. Ik vrees, dat zich in ons volk iets heeft af gespeeld, dat niet meer goed te ma ken is. hel verlies van de toegene genheid en de verering voor het Sowjet-volk is voor tientallen van ja ren niet meer te overwinnen. De band van de Tsjechoslo- waakse-Sowjet-vriendschap werd verstoord. Het gevaar bestaat dat de liefde van ons volk in haat verkeert en dat onze beste vrienden tot onze vijanden worden. De regering van de Sowiet-Unie heeft geen tragischer vergissing kunnen begaan. Het is een onmetelijk ongeluk. Het morele ge wicht van het communisme en het socialisme is voor lange tijd te loor gegaan Slechts een onverwijld terug trekken van het bezettingsleger zou ons gemeenschaDpelijk ongeluk al thans gedeeltelijk kunnen matigen. In oprechte verering verblijf ik, Dr. J. L. Hromadka, Professor van de Comenius Facul teit te Praag President van de Christelijke Vredesconferentie" Heeft de voorzitter van de Praagse Vredesconferentie niet onvoldoende afstand genomen van het Russisch communisme, vraagt ds. L. H. Rui tenberg, hoofdredacteur van Her vormd Nederland zich af in een com mentaar naar aanleiding van de be wuste brief. Hij noemt het niet alleen tactiek, dat Tsjervonenko wordt herinnerd aan de Lenin-prijs. „Hij was er ken nelijk blij mee als teken van vre deswil van de Sowjetunie. Wij heb ben vroeger gevraagd en doen dat nu weer; is die vredeswil er bij de Sow jetunie wel? En dan vrede in die zin, waarin een christen dat bedoelt: ui terlijke en innerlijke orde in vrijheid en verentwoordelijkheid? „Is Hromadka geen slachtoffer ge worden van woorden? Is de Sowjet- UTRECHT Vier vrouwenorgani saties hebben een beroep gedaan op de Nederlandse regering om alles in het werk te stellen om aan de onmen selijke volkerenmoord in Biafra (Ni geria) een einde te m.'Aen. De Christen Jonge Vrouwen Fede ratie. de Katholieke Nederlandse Boe- rinnenbond, de Nederl -n 'se Vereni ging van Vrouwen met Academische ople'ding en de Bond van Gerp or- meerde Vrouwenverenigingen in Ne- unie niet een land dat gelijk alle dere grote rijken op zelfhandha uit is en daarvoor harde macht li teert?", Toch heeft ds. Ruitenberg in commentaar niet een betoog wi geven om te zeggen, dat er geen desbeweging moet zijn. „Het is beweging, die »lle wegen onderzt die kunnen leiden tot ontspani Daarin speelt het getuigenis een Maar ook wie getuigt moet niet veel voorschot van vertrouwen ven. dat hij ingesponnen wordf®8 1 eindigt in desillusie", aldus de togei vormde predikant. De Nederlandse Hervormde I was als waarnemer aanwezig op laatste vergadering van de Pra® 8' Vredesconferentie. Deze vredes#n 1 ferentie die uitgaat van Oost-Efcjmi pese christenen is bedoeld om de keren met elkaar te verzoenen, anderen, dan Oost-Europese chri^ ge nen zijn bij de Praagse Vredesco ren tie aangesloten. LE toni De in is nge Bl 1 |en (Van onze onderwijsredactie) ,eer DEN HAAG, 13 sept. De Bver; van Studerenden wil het tenschappelijk onderwijs en hetp^ ger beroepsonderwijs in één gc van „hoger onderwijs" bijee iVe bracht zien. In dat nieuwe hoger derwijs bestaat een variëteit van J leidingen: van zuiver wetenscha] lijke tot opleidingen die sterk op y/ praktijk zijn gericht. Het schot erj_ sen academische en niel-academi hogere opleidingen moet verdwij zo wordt betoogd in een discussie an getiteld „Labdaplan". ond De RVS (organisatie van stude den bij het hoger beroepsonden *gé h.t.s'en, sociale academies enz.) erk dat men in de nieuwe opzet z rUg met een diploma van gymnasiurL atheneum ols met een havo-dipl tot het hoger onderwijs moet wo 'ori toegelaten. Deze tweeledige 1 ind geeft in een tekening de figuur an de Griekse letter labda vandaa naam van het plan. om Alle studierichtingen zouden beiehe nen met een brugjaar, gescheide e g twee programma's: een op basis het voorbereidend wetenschapp onderwijs (gymnasium, atheneum 'or een op basis van het hoger algen en voortgezet onderwijs (havo). Na ggg brugjaar stelt de studerende in p cipe zelf zijn studieprogramma men. Alle opleidingen eindigen een meestersexamen. Men wenst leidingen met een studieduur van geveer vijf jaar. joo !oe derland verstuurden een teleg aan premier De Jong. De bedoeling was. dat namens s. c Nederlands Vrouwen Comité een gelijk telegram zou worden ver den. Maar niet alle bonden, die j:, zitting in hebben voelden hieri Over bleven de bovengenoemde ^lel van de in totaal twintig vrouwe ganisaties. De vrouwenbonden dringen aan. Jat de Nederlandse regering"' navolging van de Scandinavisch* den stappen zal ondernemen om v seltransporten ongehinderd te kun doen plaatsvinden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2