Robinson Uit de lucht gegrepen Jtnton „Ton van Lunslangs omweg naar hulpfonds Piet van den Berge: Primitief bootje bouwen en oceanen over Albanië wil uit Pact van Warschau treden V erzekeringsplicht ouderdomspensioen Huib Goudriaan Jeugd PvdA niet naar Moskou Nieuwe oproep voor Perzië In Venlo korting voor Duitsers Plannen van NVV Premies moeten sterk omhoog VRIJDAG 13 SEPTEMBER 1968 PIET VAN DEN BERGE onze voorouders dachten dat ze wel eens van de aarde af zouden kunnen storten ...liever met hamer en spijkers op Tiengemeten(illustratie: Robinson en Vrijdag bouwen boot; uit het boek „Robinson Crusoe") (Van onze speciale verslaggever) AMSTERDAM De „ton van Luns", die indertijd sterk in de pu bliciteit heeft gestaan, is, via een om- I weg, toch aan het internationale De fence and Aid Fund ten goede geko- I men. De 100.000 gulden, die de rege- ring in 1965 toezegde ter ondersteu- I ning van slachtoffers van de rassen- I wetten in Zuid-Afrika, werd in het zogenaamde Trustfonds van de Vere nigde Naties gestort, toen Pretoria de nationale comités van het DAF on wettig verklaarde. Niet lang daarna werd het geld naar de internationale moederorganisatie overgemaakt, die het, ook al weer via omwegen, voor de eigenlijke bestemming gebruikte. Dit vertelde ons de veelbesproken kanunnik Louis John Collins, toen we gisteren in het Amsterdamse Krasnapolsky hotel met hem spra ken. De Britse geestelijke was daar de eregast op een receptie van de stichting Comité Zuid-Afrika. Kanunnik Collins heeft z'n leven gewijd aan de bestrijding van de ras sendiscriminatie, met name in Zuid-Afrika. Hij is de oprichter en de beheerder van het internationale Defence and Aid Fund, dat aanvan kelijk een nationale Zuidafrikaanse organisatie was. Hij was in ons land voor een bespreking met de andere leden van het hoofdbestuur, van wie de VU-hoogleraar prof. dr. D. C. Mulder deel uitmaakt sinds prof. dr. Gezina H. J. van der Molen haar funktie als voorzitter van het Neder landse comité neerlegde; Het DAF wordt gesubsidieerd door overheden (o.m. Zweden, India, Pa kistan en Rusland) en door particu lieren. Het fonds verleent niet alleen rechtskundige bijstand aan slachtof fers van de rassenwetgeving, maar het ondersteunt ook de families van veroordeelden, terwijl het bovendien een stuk research op het gebied van de rassendiscriminatie voor zijn re kening neemt. Indirect Volgens kanunnik Collins is het op 't ogenblik erg moeilijk op directe wijze in Zuid-Afrika hulp te bieden. Wel zijn er wegen gevonden dit op indirecte wijze te doen. „Het Defence and Aid Fund", zo zei hij, „wordt in Zuid-Afrika als een illegale organisatie beschouwd, omdat de autoritieiten bang zijn dat er tij dens de rechtszittingen onthullingen worden gedaan over het optreden van de politie". (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De Russische jeugdorganisattie Komsomol heeft de jongerenorganisatie van de PvdA (FJG) laten weten, dat men nu niet in staat is de Nederlanders te ontvangen. De FJG had na de gebeurtenissen in Tsjechoslowakije besloten de oude uit nodiging van de Komsomol op korte termijn te aanvaarden voor gesprekken op alle niveaus met de Komsomol. De FJG wilde dit bezoek benutten om met de Russische jongeren de Tsjechische zaak uit te praten. De Komsomol voelt daar blijkbaar niet voor. De geest van Robinson Crusoë waart rond op Goeree- Overflakkee. Tot ongenoegen van enkele bezorgde vaders en moeders en tot vermaak van de (voormalige) eilanders. Tastbaar bewijs van de na 250 jaar nog steeds machtige invloed van Daniel Defoe, schrijver van „Het leven en de lotgevallen van Robinson Crusoë": twee ijzeren buizen in een tuin in Dirksland. De twee drijvers, elk opge bouwd uit zes olievaten, vor men de basis van Piet van den Berge's droom de zeereis van 's werelds populairste schip breukeling te imiteren. Piet (26) bouwt samen met Dirklandse smid P. Vijfhuizen een katamarang, een uit Tahiti afkomstig type vaartuig. Met deze katamarang hopen Piet en twee andere jonge Flak- keeënaars volgend jaar naar Juan Fernandez te varen. Op dit eiland voor de Chileense kust liet Defoe immers Robin son Crusoë smartelijk vereen zamen tot hij gezelschap kreeg van vrijdag. Is Piet niet bang naast de reis ook Crusoë's noodlot de schipbreuk te zullen delen? Optimistisch la chend: „Zinken kan onze katamarang niet: de driivers bestaan uit twaalf met lucht gevulde tanks." Smid Vijfhuizen (52) vader van Piets meisje is ook vol vertrouwen in de zeewaardigheid van zijn pro- dukt. ..Er kan toch niks gebeuren! En Piet zet door, hij is van de duvel niet bang." Haar«',hern roeren, die vanuit het midden kun nen worden bediend. Op Karei Doorman Om zoveel mogelijk gegevens te krijgen over bouw, tc volgen route en navigatie wint Piet gegevens in bij geroutineerde oceaanzeilers. Hij is overigens marinier geweest en heeft als zodanig veel gezeild in Nieuw-Guinea. Als kind las hij met rode oren Ro binson Crusoë en romans over onze in notedopjes de oeeanen bevarende voorouders. Maar het plan Crusoë's zeereis na te doen groeide toen hij als marinier op de Karei Doorman was gedetacheerd. „We voeren een keer aan de twee Fransen voorbij, die wilden bewij zen dat je op een vlot kunt leven van het voedsel dat de zee oplevert. En waarom moeten altijd Fransen of En gelsen zoiets doen?" Piet bijt op een grassprietje en zegt dan: „Met de Doorman ben ik ook bij dat eiland geweest, waar zoals de do minee aan boord vertelde, Crusoë aan land spoelde. In dat boek staat na tuurlijk veel larie, anders leest nie mand het, maar er zal toch wel een kern van waarheid inzitten." Het plan nam pas vorm aan toen Piet, twee iaar geleden, weer op het eiland kwam. Hii wilde geen boot kopen, had trouwens geen geld, maar zo „primitief mogelijk" zelf een vaar tuig bouwen. Het racisme in andere delen van Afrika Rhodesië bijvoorbeeld en de Portugese koloniën wordt even eens door het DAF bestreden. Politie ke ballingen uit die contreien, of ge zinnen van veroordeelden, worden door de organisatie financieel gesteund. Het vorig jaar heeft het Defence and Aid Fund tot een bedrag van twee miljoen gulden aan hulp ver leend. Dit jaar zal er, aldus kanunnik Collins, tenminste 2,5 miljoen nodig zijn, misschien zelfs wel drie miljoen. De Nederlandse afdeling van het DAF, die nauwelijks tevreden kan zijn over de resultaten van haar fi nanciële akties, zal op 't punt van de geldinzameling nieuw leven worden ingeblazen. Het ligt in de bedoeling een propagandist in dienst te nemen, die het Defence and Aid Fund grote re bekendheid bij het publick zal moeten geven. GENèVE In een nieuwe oproep aan de ledenkerken heeft de Wereld raad om honderdduizend dollar (360.000 gulden) gevraagd voor hulp aan de slachtoffers van de aardbe ving in Perzië. Naast de directe hulp wordt de le vering van drie volledig uitgeruste kliniektn voorbereid. Prins Bertiherd heeft gistermid dag, in zi;n functie van presi dent van de Fondation Europé- enne de la Culture, een Itali aanse delegatie uit Venetië op paleis Soestdijk ontvangen. De delegatie bracht een studiebe zoek aan ons land om na te gaan hoe men in Nederland te werk gaat bij problemen als grond verzakkingen. (Venetië zakt elke tien jaar vijf centimeter). Na mens de burgemeester van Venetië bood de heer G. Sluy- zer. secretaris-generaal van de stichting, de prins een boek werk aan. BELGRADO Albanië is voornemens uit het Pact van Warschau te treden. Een voor stel hiertoe is gisteren door premier Nehmet Sjehoe inge diend op een bijeenkomst van de Nationale vergadering. Hoewel Albanië officieel niet uit het Warschau-pact is gestoten, is het evenwel sinds 1962 niet uitgenodigd voor bijeenkomsten van leden van het pact. Rusland en Albanië hebben hun ambassadeurs uit eikaars landen (Van onze correspondent) VENLO Twee winkeliers in Venlo hebben een nieuwe stunt uitgehaald om het verminderde bezoek van Duitse kopers wat op te vijzelen. In de Duitse grensstreek hebben ze nu bekend ge maakt. dat de Duitse Mark net zoveel waard is als de Nederlandse gulden. Dat wil zeggen: men kan in de Venlose winkels van de Gebrs. Snetselaar be talen met Marken alsof het guldens zijn. Er wordt geen enkele korting ge geven indien met Nederlands geld wordt betaald. Het goedkoopst is men dus uit wan neer men 9 guldens ruilt voor 10 Mark. waarmee men in werkelijkheid voor 10 gulden kan kopen. UTRECHT De Nederlandse Kraanbouwmij. te Utrecht heeft 4 speciale werktuigen voor het behan delen van anodenvlokken aan de Amerikaanse aluminiumindustrie verkocht. Hiermee is een bedrag van 2,2 min. gemoeid. De maatschappij heeft reeds 13 van deze werktuigen in Europa verkocht. In zijn tuin, onder een afdak, zal tot het voorjaar moeten worden ge werkt voor de katamarang gereed is. Op de drijvers moet een houten vlon der van twee bij drie meter komen. Op de vlonder wordt weer een kajuit gebouwd. De drijvers, elk zeven en een halve meter lang, worden onderling ver bonden door ijzeren staven. „De pun ten van de drijvers zijn haarscherp", zegt Piet van den Berge. „Als je met een flinke wind zeilt snijden die in het water als een mes in de boter. Om te voorkomen dat ie niet in het water duikt, moeten daarom ook nog anti-duikkleppen od de drijvers wor den aangebracht." De voortstuwins van het vaartuig zal bestaan uit 20 vierkante meter zeil en een buitenboordmotor. De be manning zal beschikken over twee Primitief „Een ton op tafel leggen voor een schuit is niet moeilijk maar zelf zo iets maken is wat anders. Daarom heb ik op een veiling twaalf vaten ge kocht van drie knaken per stuk, nog wat plaatwerk en hout. Als de boot klaar is. heeft hij misschien 800 gul den gekost." Toch is Piet niet helemaal voldaan. „Eigenlijk is dit al niet echt primitief meer. Het zou natuurlijk het mooiste zijn met een hamer en een paar spij kers op Tiengemeten te worden gezel en dan iets te maken om naar Enge land te komen Maar je moet hel natuurlijk niet tl te bruin bakken." Om het avontuur helemaal echt te Smid Vijfhuizen bij de twee drijvers. maken, zullen de drie Robinson Crusoë's geen radiozender meenemen. „Dan is het net of je thuis zit, daar kun je ook bellen met radio Scheve- ningen. Er moet een beetje durf aan te pas blijven komen, zoals bij het boksen dat ik in m'n vrije tijd doe. Ik heb altijd een zwak gehad voor de man nen van die ouwe zeilschepen. Die dachten dat als je op een bepaalde plek op de aarde zou komen, dat je er dan beslist af zou storten. Dat was nog wat anders!" „Beetje te slim" Voordat de grote reis begint, zal de boot eerst worden beproefd in het Haringvliet en daarna op de Noord zee. „Of hij ineens goed is weten we niet. hoe lang we erover zullen doen zeker een maand of vier weten we ook niet precies In ieder geval, hier te zeggen: ik doe dit en ik doe dat is makkelijk, we zullen 't moeten bewijzen. Het hele eiland praat cr natuurlijk over, en zegt: jij bent getikt, maar dat is misschien overal zo. als iets abnor maal is." Piets meisje vindt zijn plan „een beetje te slim". „Dal wordt het ook misschien wel" vindl hij. „maar als je het niet probeert blijft het toch in je kop hangen en dan blijf je den ken: had ik het maar gedaan." Hij knijpt één oog dicht en lacht. Ik heb altiid van alles willen bele ven; daarom ben ook als vrijwilli ger naar Nieuw-Guinea gegaan om de rimboe te zien, heb ik de oplei ding voor kikvorsman gevolgd in Den Oever en ben ik amateur-bokser. Dit heb ik nog nooit gedaan, en wil ik daarom nu doen. Mislukt het, dan mislukt het." Verolme Uit de fabriek, waar Piet werkt als lasser, roept een collega naar hem: Verolme! De ex-marinier uit Middel- harnis heeft zichzelf spottend „de grootste concurrent van Verolme" ge noemd. De Flakkeeënaars zijn dat niet ver geten. Maar misschien herkennen ze ook iets van het lef van de scheepsbouwer uit Nieuwe Tonge in Piets hachelijke aspiraties. In het eerste hoofdstuk van „Robinson Crusoë" laat de schrijver Robinson zeggen: „Mijn vader wilde dat ik stu deren zou; hij hoopte dat ik advocaat zou worden. Maar daar had ik volstrekt geen zin in. Ik wilde naar zee en ik zei, dat niets mij terug zou houden. Mijn vader sprak lang en ern stig met mij en vroeg mij waarom ik een leven vol ge varen .verkoos boven een aan genaam en rustig leven." Waarom? Piet van den Ber ge: „Als je het niet probeert blijft het toch in je kop hangen, en blijf je denken: had ik het maar gedaan." (Van onze soc.-econ. redactie) AMSTERDAM In het rap port van het wetenschappelijk en scholingsinstituut van het NW wordt een plan uitge werkt om te komen tot een verzekeringsplicht voor een ouderdomspensioen voor elke werknemer. Het rapport laat de vraag nog open of gekozen moet worden voor een werknemers- of volksverzekering. Een redelijke pensioenvoorziening, waarnaar gestreefd moet worden, noemt het NVV-rapport een bru- to-pensiocn (inclusief AOW), dat 70 pet. van het bruto inkomen bedraagt. Dit pensioen zou bovendien waarde vast moeten zijn. dus hoger naarmate de pri jzen stijgen. Om dit doel te bereiken komt het rapport na ingewikkelde berekenin gen tot de conclusie, dat de pensioen- prejnies in Nederland nog aanmerke- teruggeroepen in 1961, tijdens het ideologisch geschil over het stali nisme. Sindsdien heeft Albanië zich op Peking georienteerd. De Albanese premier zei dat de Albanezen vastbesloten zijn hun land te verdedigen ingeval „de Sowjet-re- visionisten en hun dienaren van het agressieve Warschau-pact" menen dat terugtrekking uit het Pact van Warschau agressie tegen Albanië rechtvaardigt. HELMOND De Helmondse politie is na een diepgaand on derzoek van haar bewering terugekomen dat de daar op straat gevonden pornografische pamfletjes door een helikopter waren uitgegooid boven Hel mond. De politie was aanvankelijk afge gaan op de verklaringen van twee kinderen van elf jaar. die het hefschroefvliegtuig ten noorden van Helmond hebben zien vliegen. Gebleken is dat deze helikopter te gen hoge kosten gehuurd was door de Rotterdamse luchtvaartmaatschappij General Aviation ten behoeve van Philips en DAF. Het is duidelijk geworden dat de pamfletten niet uit de lucht zijn ko men vallen (anders waren ze be slist ook op de daken terechtgeko men) maar waar dan wel vandaan, wist de politie nog niet. lijk moeten stijgen. Voor de lager betaalden zouden de premies 4 a 5 pet. moeten bedragen en voor inko mend van 30.000 20 pet. Een andere oplossing is nog, dat de AOW zodanig wordt opgetrokken, dat de minimumloontrekkers via de AOW reeds aan hun 70 pet. waarde vast pensioen komen. Bedrijf s pensioen Het NVV wil de bedrijfspensioen fondsen ient afschaffen, maar hier aan wel een beperktere waarde toe kennen. Tussen de pensioenfondsen zou een dwarsverbindingsorgaan moeten worden gemaakt, zodat de fondsen één groot communicerend vermogensstelsel gaan vormen, waar bij de financiering een mengvorm kan zijn van het omslag- en het ka pitaaldekkingssysteem. De afzonderlijke fondsen verzorgen dan nog de inning en registratie van premies en de uitbetaling van de pensioenen. Beleidsbeslissingen blij ven echter voorbehouden aan de ge zamenlijke pensioenfondsen. Om tot de bepaling van de hoogte van het pensiren te komen kiest het NVV voor een puntenstelsel; de indi vidueel betaalde premiesom is bepa lend voor de pec-ioenboogte. Het PARELS 95 ct. H. TEN HERKEL N.V. HILVERSUM puntensysteem biedt een gemakke lijke mogelijkheid de waarde- en/of welvaartsvastheid van de uitkeringen te verwerkelijken. Het rapport sug gereert de pensioenpremie te laten betalen over maximaal 35.000 inko men. De ambtenaren zouden buiten de voorgestelde regeling moeten vallen, omdat voor hen het Algemeen Bur gerlijk Pensioenfonds bestaat. In geval van vervroegde pensione ring, met name in de zogenaamde slijtende beroepen, zouden hogere premies opgebracht moeten worden. Ook voor de AOW zou deze moge lijkheid er moet»n komen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 13