Vijf tien jarige houdt vol nieuw knooppunt te hebben ontworpen 2 Jee FRANSE SYMPATHIE VOOR STEEN AAN ENGELSE POND Rovershol gesloten Rijmeter houdt weggebruiker niet thuis Filmer Kubrick hoopt op Supermens Begroting Rijkswaterstaat nodigde hem uit Ingenieurs bekeken zijn tekeningen Huib Goudriaan Amerika kocht Frans goud Taxichauffeur gearresteerd na wurgpoging woensdag 11 september 1968 viel i k te steeg vooi een. straft de li om. Spij mid hoi h ver lgeluk gelem idigen ldo \r aren KON. NED. JAARBEURS utrecht MAJAARSBEURS vakbeurzen: RECLAME. INTER DECOR en TOELEVERING MEUBELINDUSTRIE VERLICHTINGSBEURS S'70 DAGELIJKS 9-18 uur, op zondag 8 sept. 10-18 uur ook open op 16 en 17 sept. en 's avonds 9,10 en 11 sept. JOti «Als kleuter lette hij al zo sterk op wegen, dat hij me soms waarschuwde als we op een verkeerde weg reden." Leid«De heer p. G. Kooyman vertelde me dit gisteravond na een dag-vol-publiciteit voor zijn zoon Waldex. De 15-jarige jongen uit Schiebroek gemeente Rotter dam is na een bezoekje aan Rijkswaterstaat in het nieuws gekomen: hij zou een nieuw type verkeersknoop punt hebben ontworpen. Waldex Kooyman stuurde een lekening van dit type knooppunt, •n tips voor verbeteringen aan egen, op naar Den Haag. Daar- kree2 een uitnodiging een pedtdat op visite te komen by Rijks waterstaat. Vorige week woensdag gaf "^'schoolhoofd M. Ztvynenburg- Waldex is leerling van de school niicljvoor Individueel voortgezet On- viderwys (IVO) aan de Slaak te hem vry voor dit uitstapje. In Den Haag luisterden inge- belangstellend naar zyn denkbeelden, en mocht hy op zijn beurt tekeningen en ma quettes van Rijkswaterstaat zien, met als voorwaarde dat hy daar niet over zou spreken. Oudenrijn In een auto werd hij zelfs naar het verkeersplein Oudenrijn gebracht. Hier vroeg Waldex de heer J. P. Huibers, technisch hoofdambtenaar Tleerste klasse (die de directie voert [bver het project Oudenrijn) of zijn [Hype knooppunt niet de voorkeur zou verdienen boven het klaverblad, dat inu wordt aangelegd. De heer Huibers legde uit dat de lubbele ruit van Waldex meer ruim en geld zou kosten dan het in tanleg zijnde verkeersplein. gu Hij zei dat Waldex' ontwerp met de grotere weefvakken (dit zijn de (delen van de weg. waar een weg op een andere aansluit) wellicht beter jZou zijn geweest, maar te duur. Waldex merkte nog op dat de wegen, die nu worden aangelegd J later door zijn generatie zullen moe- Hl ten worden gebruikt, en dat hij om Hl die reden dus een woordje mee wilde "spreken. De heer Huibers was het daar helemaal mee eens. Na de bezichtiging werd Waldex door de heren thuisgebracht; boven dien kreeg hij twee vakboeken mee als blijk van waardering van Rijks waterstaat. De enige vakboeken die 'hij tot dusver las, want zijn kennis steunt uitsluitend op de praktijk en op krante-artikelen. Commentaar Is de door de 15-jarige jongen ontworpen dubbele ruit iets geheel nieuws? TValdex weet bet zeker en lij zijn vader zegt vorige weck de stellige indruk te hebben gekregen dat de ingenieurs er ook zo over denken. Waldex: „In Den Haag is een kladje gemaakt van mijn plan en ons adres en telefoonnummer zijn geno- I teerd, zodat de heren me zonodig kunnen bereiken." Maar de voorlichtingsdienst van j, Rijkswaterstaat gaf gisteren als com- ti mentaar: „We hebben Waldex uitge- n nodigd, omdat we het zo aardig vonden dat een jongen van die i*i! leeftijd zulke dingen interesseren en [SI1 dergelijke plannen maakt. Bij wijze van aanmoediging heb ben we hem ook allerlei projecten laten zien. Maar wat hij heeft ont- 4dc 70 i a 'I)5 worpen is niet nieuw, er zitten zelfs constructies in die niet uitvoerbaar zijn." Waldex heeft als weerwoord: „Rijkswaterstaat is waarschijnlijk in de war met mijn eerste inzending, een sterkruising. Waar het nu over gaat is een dubbele ruit met acht viaducten; als ze vinden dat ik iets verkeerds heb gezegd, laten ze dan contact met me opnemen. Ik heb niets te veel gezegd, en wat ik moest verzwijgen, heb ik verzwegen."' metrostation De interesse voor openbaar ver voer en verkeersproblemen van Wal dex is niet van vandaag of gisteren. „Ik heb lange tijd bij de Leuvehaven gewoond, en als kind, op de lagere school, ging ik al naar de bouw van het metrostation Leuvehaven kijken. Ik was tien jaar toen ik metrosta tions tekende. Toen in januari, in de vakantie nog, de metro proefreed heb ik uren meegereden en de mensen naar hun mening gevraagd." Waldex concludeerde hieruit dat heel wat verbeteringen zouden kun nen worden aangebracht. Hij sloeg aan het tekenen en „verbeterde" station Slinge. In dat station zouden twee stromen passagiers elkaar in de hal ontmoeten. Hij slaagde erin een oplossing te vinden waarbij slechts één stroom via het perron kan worden afgevoerd. Via een kennis, die hem adviezen gaf, belandde zijn ideeën op een bureau van de RET. Maar ondanks beloften hoorde hij niets meer. Wal dex ging toen de autowegen kritisch bekijken. De resultaten stuurde hij naar Rijkswaterstaat. Met als gevolg dat hij vorige week woensdag werd uitgenodigd. Ander plan Wil Waldex carrière maken in de wegenbouw? Rijkswaterstaat advi seerde hem na de IVO-school naar de UTS of HTS te gaan. „Ik wil iets bereiken in wegen bouw of openbaar vervoer, maar dan moet ik nog heel wat diploma's halen." Schoolhoofd Zwijnenburg: „Hij heeft interesse in die richting, en hij heeft dat kunnen uitleven omdat op deze school, het IVO, iedere leerling naar eigen aard en temperament kan werken. Waldex durft zijn plannen te ontwikkelen en te verdedigen dankzij de ontplooiing van de creati viteit, waarop deze school is gericht." De kleine jongen met de zach te stem hoort dat zwijgend aan. Zijn gedachten zijn kennelijk al weer bij zijn nieuwe plan: een ontwerp van een vernieuwd Rot terdam met een ondergronds sta tion op het Noordereiland, en een complex van monorail, me tro, spoorwegen en enorme flats. WASHINGTON Het Ameri kaanse ministerie van financiën heeft gisteren bekendgemaakt, dat de Ver enigde Staten in het tweede kwartaal van dit jaar voor 220 miljoen dollar goud van Frankrijk hebben gekocht. Er werd ook voor 50 miljoen dollar goud gekocht van Engeland en voor 30 miljoen dollar van Nederland. In de overzichtsperiode verkochten de Verenigde Staten goud aan vele landen. Netto vloeide 21,7 miljoen dollar aan goud af. Het tweede kwartaal van dit jaar was het eerste hele kwartaal na de invoering van het systeem van de „dubbele" goudprijs op 18 maart. De grootste hoeveelheden goud werden in het tweede kwartaal ver kocht aan België (32,5 miljoen dollar), Ierland (32 miljoen dollar) en Irak (28,1 miljoen dollar). WALDEX KOOYMAN niets te veel gezegd. ROTTERDAM De ministers van financiën van de vijf EEG- landen hebben gisteren tijdens de bijeenkomst in Rotterdam een beroep op hun Franse collega gedaan om zodra Frankrijk de gevolgen van de studentenonlus ten te boven is mee te doen aan de ondersteuning van het Engel se pond. De Franse minister van financien, M. Ortoli, heeft gezegd dat Frankrijk sympathiek staat tegenover het in Bazel bereikte akkoord. De Franse regering sluit een deelname in deze lening aan Engeland in de toekomst niet uit. Dit heeft de Nederlandse minister, prof. H. J. Witteveen meegedeeld na afloop van de vergadering van de ministers van financiën van de zes EEG-landen. De bewindslieden achtten het in Bazel bereikte akkoord een lening van 2 miljard dollar aan Engeland van groot belang voor het stabilise ren van het Engelse pond. De directeur van de Nederlandse Bank, dr. J. Zijlstra herinnerde er aan dat deze EEG-lening juridisch de vorm heeft van een lening op korte termijn maar dat door de aflos singsperiode op te schuiven in feite een middellang termijnkrediet wordl gecreëerd. Gedurende drie jaar kar Engeland via de Internationale Bank in Bazel op de EEG-landen een be drag van 2 miljard dollar trekken Daarna volgt er een pauze van twee jaar. Na vijf jaar moet met de aflos sing worden begonnen. Coördinatie De bewindslieden hebben verder gesproken over de coördinatie van de financieel-economische politiek die door de EEG-landen wordt gevoerd. Aan het Budgettair Comité van de EEG is gevraagd voor de volgende Dertien jongelui gepakt UTRECHT Na een inval in de werfkelder Palet heeft de Utrechtse politie nu in totaal dertien jongelui in de leeftijd van 16 tot 26 jaar aangehouden. De jongens, meest zwervers, voor zagen in hun levensonderhoud door diefstal en inbraak waarbij voor tien duizenden guldens is gestolen en schade is aangericht. Ze pleegden in de werfkelder bovendien regelmatig ontucht met minderjarige meisjes. De politie, die met vijftien man een inval in Palet deed, hield veertig man aan, waarvan er 38 na verhoor naar huis mochten. De kelder, die nu is gesloten, was in feite een rovershol waar praktisch alle plannen voor in braken werden beraamd. „Ze hebben alle fatsoensnormen verloren", zei de politie, „ze zijn dan ook overal te beroerd voor. De jonge lui praten alleen maar over diefstal en sex". In de afgelopen maanden is veelvuldig ingebroken in kantines, scholen en kelders. Er werden ook veel bromfietsen gestolen, 's Nachts werden bakkerijen „geplunderd". In warenhuizen „haalden" ze hun kle ding. Bovendien hebben zij zich schuldig gemaakt aan mishandeling. TILBURG De vraag of het wenselyk is door middel van nog te ontwikkelen meters gebrui kers van autowegen gedifferen tieerd, dus naar gelang ze van bepaalde wegen gebruik maken, te laten betalen stond gisteren centraal op een in Tilburg ge houden congres onder auspiciën van de Stichting Weg en het Economisch Instituut Tilburg. Deze vraag bleek op dit congres nog duidelijk academisch te zijn. Af en toe kreeg men zelfs de indruk, dat men bang was de politieke conse quenties ervan onder ogen te zien. Staatssecretaris Kevzer had tevo ren in zijn inleidingswoord er op ge wezen dat invoering van een meter- systeem niet alleen een economisch en technisch. maar ook een maatschappelijke vraagstuk is. Geen oplossing Vrijwel unaniem waren fle inlei ders het erover eens, dat de invoe ring van meters geen oplossing kan brengen voor het verkeersprobleem. Die maatregel zal o.a. gepaard moe ten gaan met uitbreiding van het we gennet, verschuiving van dc begin- en eindtijden van het werk, ver- plaatsig van bedrijven en verbete ring van het openbaar vervoer. Drs. H. J. Eijsink, lid van het fo rum dat het probleem belichtte, constateerde dat de realiteit is dat geen automobilist thuis zal blijven Cinerama-zwerftocht door ruimte bijeenkomst, in januari, een rapport uit te brengen over de coördinatie van de budgettaire politiek der EEG-landen. Volgens het communiqué is voorts gesproken over de begrotingspolitiek, die de EEG-landen het komend jaar gaan voeren. Minister Witteveen deelde mee dat het hele gesprek een oriënterend karakter had. Er zijn geen concrete beslissingen genomen. Onder meer is ook de ont wikkeling van de economische groei in de EEG-landen ter sprake ge bracht. ROTTERDAM Nog drie-en- dertig jaar en we tellen het jaar 2001, de tijd waarin een zwerf tocht door de ruimte tot de mo gelijkheden behoort, tenminste zo suggereert de bekende regis-' seur Stanley Kubrick. Hij schreef met Arthur C. Clark, de auteur van het bekende boek „Childhood's End, het scenario voor de film 2001: Een zwerf- toch in de ruimte. Die samen werking is ergens wel wonder lijk te noemen, gezien de geheel andere instelling op de toekomst. Clark's visie is een sombere, Kubrick's beschouwingen zijn koel en cynisch, maar soms krijgt men bij hem het gevoel, dat zijn cynisme een wapen is tegen het dreigend pessimisme. Dat blijkt ook uit zijn suggestie dat er in zijn ruim twee en half uur durende film over de meest wonder lijke ruimtevaart een super-mens wordt geboren, die in staat zal zijn die toekomst met zijn nu nog onge looflijke aspecten het verbonden zijn met de oneindigheid, de werel den van maan en sterren en wat we daarin nog zullen ontdekken aan te kunnen, geestelijk en lichamelijk. Clark's idee daarentegen is dat de mensheid van de toekomst geen dominerende rol meer zal spelen in het licht van de mysterieuze uitge strektheid van het universum. Allicht doet deze inleiding zwaar wichtig aan, maar bij het zien van Kubrick's beelden ontkomt men toch niet aan deze gedachten, want zijn film heeft vele demensies, die be langrijker zijn dan het verhaalof verhaal, er is eigenlijk geen verhaal. U maakt op het brede doek van het Cinerama-theater een myste rieuze tocht door de ruimte mee. die misschien mogelijk is over 33 jaar. alhoewel die tijd ons nogal kort voor komt. Maar als leek kunnen we niet anders doen dan afwachten. Niet minder dan veertig instellingen op ruimtevaartgebied en vele geleerden hebben hun medewerking verleend Een blik in het ruimteschip uit de film „Een zwerftocht door de ruimte". Zojuist is een toestel binnengehaald dat op de maan perfect landde. aan dit bijzondere werk waaronder kennelijk velen die in de mogelijk heden geloven. Voorwerelds De film begint met een periode waarin het menselijk ras nog niet bestond, „De dagearad van de mens heid" genoemd. Een apengemeen- schap waarin een van dieren een bot vindt dat een dodelijk wapen in zijn poot wordt. Dit is een ontdekking voor het dier, maar Kubrick's sug gestie is dat dit „gereedschap" een belangrijke rol speelt in de wereld. Als de aap het bot in de lucht gooit verandert het in een ruimte schip en dan zitten we midden in de meest wonderlijke gebeurtenissen. Dan is er nog een vreemd recht hoekig voorwerp dat door de ruimte zweeft en dat doet denken aan een wetstafel uit de geschiedenis van Mozes. Het ruimteschip gaat er achteraan om te ontdekken wat het is, maar dan stort het schip zich buiten de tijd en ruimte in de oneindigheid. Een razend knappe verbeelding, vol vaart en kleur die men gespannen volgt, Het zou te ver voeren om alle symbolen in deze film nader te bestuderen Fascinerend Het slot is al even fascinerend als het begin. De mens aan de ruimte en tijd ontkomen vermolmt (de dood), maar eenmaal verlost van zijn aards bestaan ontstaat in een glazen bol het embryo waarin de supermens besloten ligt en dit drijft door de ijle ruimte en vandaar ziet men de nietige aarde. Het begin van een nieuwe periode, maar dit wezen lijkt ons een ontmenselijkte mens. Allicht, dat deze ideeën discussies in het leven zullen roepen bij de aandachtige toeschouwers. Men kan deze film eenvoudig niet kleineren met de waardering- het is maar een fantasie over de ruimtevaart, want de makers bedoelden meer en een kritische instelling is onvermijdelijk. Anderzijds moet men vaststellen dat deze film op indrukwekkende wijze de mogelijkheden aantoont die men met een camera kan scheppen, hoe men een verbeelding en de daarmee samenhangende gedachten kan realiseren tot een ongedachte werkelijkheid en daarvoor verdienen de makers reeds lof. H. Steggerda als er rljmeters en gedifferentieerde i tarieven worden ingevoerd. „Ruim j baan voor het toenemende verkeer", was zijn leus. Hij stelde dat goede wegen een on derdeel zijn van een ruimtelijke ont wikkeling. Daarover, over die ruim telijke ontwikkeling dus, zijn we het in Nederland nog steeds niet eens. Het Is onrechtvaardig automobi listen de aanleg van wegen geheel te laten betalen, terwijl goede wegen voor de infrastructuur van een streek en voor ons land, dus ook voor vele I niet-weggebruikers, van groot econo misch belang zijn. Aan het begin van de bijeenkomst vertelde prof. dr. J. J. J. Dalmulder, directeur van het Economisch Insti tuut in Tilburg, dat de stijging van het inkomen ook met zich meebrengt, dat de Nederlanders in hun eigen au to's per jaar meer kilometers gaan rijden. Over dertig jaar rijdt elke Nederlander gemiddeld 30.000 km per jaar in de eigen auto. Hij vertelde ook. dat in 1948 elke Nederlander ge middeld 2000 km per auto had gere den. In 1964 was dat al 5.000 km. Voor hem staat vast, dat de ontwik keling in het gemotoriseerde wegver keer ruimtelijk en financieel onmo gelijk is bij te houden. MAASTRICHT De politie van Maastricht heeft taxichauffeur W. C. uit Maastricht gearresteerd op ver denking van poging tot doodslag op de 50-jarige mevrouw B. H. uit Borg haren. De chauffeur was op de Bosscher- weg te Maastricht in aanrijding ge komen met een auto bestuurd door mevrouw B. H. Er ontstond een twist omdat de automobiliste de politie er bij wilde halen en de taxichauffeur erop stond de zaak onderhands te regelen. De ruzie liep zo hoog op dat de man dn de de vrouw te vermoorden indien zij de politie zou waarschu wen. Toen mevrouw B. H. inderdaad de politie liet alarmeren, greep de taxichauffeur haar bij de keel en probeerde haar te wurgen. Enkele voorbijgangers konden mevrouw B. H. bevrijden. (Vervolg van pag. 1) Belastingen Op belastinggebied zal er niet veel nieuws zijn na de aankondiging van het wetsontwerp vennootschapsbe lasting, dat voor de schatkist een batig saldo van 55 miljoen bete kent. Vooral politici uit confessionele kring zullen benieuwd zijn wat mi- nis Witteveen gaat doen met het BTW-potje van 700 miljoen. Hoe veel daarvan gaat weg aan belasting verlaging, welk gedeelte wordt ge bruikt voor bestrijding van de werk loosheid en worden de compensaties voor de sociaal-zwakken wegens ho gere prijzen (BTW) uit de algemene middelen gefinancierd? De scholen De bekende „schoten voor de boeg", eerst van ar-fractieleider Biesheuvel en ook van drs. Tilanus van de CHU, laten er geen twijfel over bestaan dat de protestants- christelijke partijen werkgelegen heid en werkloosheidsbestrijding bo ven belastingverlaging stellen. Alles wijst er op dat minister Wit teveen een oplossing heeft gekozen die het bestaan van het kabinet niet op het spel zet. De belastingverla ging zou alleen voor de lagere in komens aantrekkelijk zijn. Politiek interessant is ook wat in de komende Miljardennota gezegd wordt over teruggave van belasting ontvangsten, die toenemen wanneer prijzen en als gevolg daarvan ook de lonen hoger worden, de zogenaamde inflatiefactor. Wegwerken van deze onrechtvaardigheid bij de heffing van loon- en inkomstenbelasting was opgenomen in het beleid van het kabinet. Men verwacht een correctie, die neer zou komen op een automa tische herziening van de belasting tarieven, nog niet dit jaar, maar in het begrotingsjaar 1971, Lonen Nog even terug naar de lonen. Zelfs bij de wat rooskleuriger eco nomische toekomst zullen de onder handelingen over de lonen zeer moeilijk worden voorzover de eisen uitgaan boven de noodzakelijke stij ging wegens het duurder worden van het levensonderhoud. Er is namelijk per 1 jan. 1969 al 6 a 7 procent nodig wil de werkne mer er niet op achteruitgaan: 2 pro cent BTW (geschat), minimaal 2.3 procent stijging premies sociale ver zekering, maar waarschijnlijk wel 3 procent. Dan nog de huurverhoging van 4 of 6 procent en de prijsstijgin gen als gevolg van het EEG-beleid. Voor het geval de looneisen boven deze 7 procent zouden uitgaan kan minister Roolvink altjjd nog gebruik maken van het dit jaar weer bekend geworden wapen van de loonpauze, deze week in een ontwerp van wet geregeld. Daar ziet het echter niet naar uit. Evenmin ziet men uit de komende begroting een kabinets crisis voortkomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7