Commentaar Nieuw orgel Zuiderkerk belangrijke aanwinst nOmgeving Leiden het ook mee j Twintig gemeenten werken aan i v eertig scholen in seriebouw PRISMA Besparing van arbeid en geld TVorgels piano's hifi installaties mossel* Prof. dr. J. Mulder (61) overleden Op de lijst Besparing Bekaaid HEUWE LEIDSC GOtMANT WOENSDAG 11 SEPTEMBER 1W8 - xE7-- VLEUTEN DE MEERN „We hebben lang zoveel bloedende of huilende kinderen niet meer. De laagste twee klassen hebben hun eigen sell ooiingang en speelplaats, evenals de andere vier klassen. De kleintjes worden dus niet meer door de groten onder de voet gelopen Dit ver telde ons de heer S. Poker, hoofd van de lagere school aan de Centrumlaan te Vleuten-De Meern. een van de drie nieuwe lagere scholen, die gisteren in die gemeente door de staatssecretaris van I onderwijs en wetenschappen, mr. J. H. Grosheide, werden geopend. Het geslonken aantal bloedende kinderen is slechts een van de vruchten van een efficiënt, systeem voor scholenbouw soa Is dat door twintig gemeenten in het westen van het land gezamenlijk wordt gehanteerd. Het scholenbouwteam „Midden Holland" nodigde velen uit niet alleen omdat deze snel groeiende tuindorp- gemeente in het „Utrechtse Westland" met drie prachtige scholen weid verrijkt, men wilde bij deze gelegenheid ook met nadruk wijzen op de resultaten van een fascinerende zaak als deze collec tieve ontwikkeling van serieprodukten. dat ha )e burgemeester van Waddinx- Hen, de heer C. A. van der Hooft, ve erlegde jaren geleden met colle- hristi s in de omtrek om samen een ital scholen vam de grond te bren- de bi i. Een voorname drijfveer was de jven anciële barrière, die de scholen- ko uw vaak aan handen en voeten van Kit, te slechten. Men vormde een olenbouwteam, waarin elke ge- ente haar eigen zelfstandige in- chri! 'ng had. Er werden traditioneel bre *>uwde scholen gewenst die over n ïaar n°g meekunnen; geen beton- op^w in elk geval. In VleutenDe i. In em legde men ads eerste geld op het ü- tn de randstad zijn of worden nu Mi^rtig scholen gebouwd, waarvan bouwprijs gemiddeld 10 tot 15 ing, beent lager ligt dan voor verge- cbare incidenteel te bouwen scho- Chrii. in die gemeenten wordt niet al- te n door deze samenwerking de Miolennood belangrijk sneller ver- ht, belangrijker nog is het en I stand komen van gebouwen van je kwaliteit, die wat de organisa- gedapche en didaktische mogelijkhe- betreft tevens tegemoet komen tre$n de eisen die in het kader van de ierwij svernieuwing worden ge ld. int ^evcn scholen voor basisondcr- j*'Us, die er zonder de interge- ntelijke samenwerking Waarschijnlijk nu nog niet zouden geweest, zijn inmiddels ge- II* goede merken In één zaak Heeg Zoutmenetr 53d Tel.070-333970 °°k In Middelburg Groningen Heerlen reedgekomen. Vijf van deze door het scholenbouwteam in samen werking met de stichting Ratio- bouw ontwikkelde scholen voor basisonderwijs zijn in aanbouw. Intussen komt ook de bouw van kleuterscholen en mavo-scholen op gang. Besp aringen De stoot tot een samengaan van de gemeenten in de toekomst zullen ongetwijfeld nog meer gemeenten toetreden heeft de regering drie jaar geleden zelf gegeven, toen de staatssecretaris stelde, dat, indien men kon zorgen voor een ar beidsbesparende repetitiebouw van zes noodzakelijke scholen, men met voorrang rijksgoedkeuring kon krij gen. Door een nog steeds stijgende behoefte aan moderne scholen kun nen deze nu door de samenwerking belangrijk goedkoper worden ge bouwd. Voor een lagere school staat een bouwtijd van negen maanden. Aan de eerste school werden 14.500 manuren besteed, bij de achtste school waren dit er nog maar 11.000. In VleutenDe Meern kostten de zesklassige basisscholen, inclusief grond, voorzieningen en inrichting, 665.000 gulden; een kleuterschool komt op 400.000 gulden. Om t«* voorkomen, dat een een- heidsproduktie ontstond, waarbij de situatie ter plaatse aan het te bouwen schooltype zou moeten worden aangepast werd een ande re ontwerpmethode gekozen. Men wilde komen tot onderling identie ke schakeleenhedcn; iedere scha keleenheid omvat een leslokaal met toiletgroep en een garderobe met een aansluitende zogenaamde circulatieruimte. Het grote voordeel van deze scha keleenheden is allereerst, dat de plattegronden van de scholen kun nen worden aangepast aan de situa tie ter plaatse. Ten gevolge hiervan zijn er weinig identieke scholen ge bouwd. Stedebouwkundig zijn geen nadelige gevolgen ondervonden van het serie-effect. Een ander belangrijk voordeel van de toegepaste bouwwijze is de mini mum behoefte aan gangen. Daardoor kan bij alle te bouwen scholen een ruimte ter grootte van twee lokalen worden „bespaard". Dé trots Deze „besparing" heeft geleid tot een ruimte, die voor de gereedgeko men scholen nu al „de" trots uit maakt. Het is de „aula", een ge meenschapsruimte, waardoor de so ciaal-maatschappelijke functie van de school geheel tot zijn recht kan komen. Deze gemeenschapsruimte biedt plaats aan 150 personen en kan worden gebruikt als bibliotheek, overblijfruimte, voor zang en dans, toneel, declamatie, expressie, film, handenarbei doude rbi j eenkomsten enz. Door het opstellen van losse elementen kan ook een podium wor den geformeerd. Een groot voordeel van deze ruimte is verder, dat door een geïsoleerde ligging (geen enkele klas grenst eraan) het onderwijs niet wordt gestoord. De ruimte kan door een aanta'l harmonicawanden in kleinere ruimten worden verdeeld, zodat verschillende activiteiten op eenzelfde ogenblik mogelijk zijn. In de leslokalen kan zowel in klas sikaal als in groepsverband worden gewerkt. Elke opstelling van de leer lingen is mogelijk. De eerste en tweede klassen zijn zodanig gelegen, dait deze een eigen toegang, gardero be, toiletten en een eigen speelplaats hebben, zodat ze als een zelfstandige eenheid kunnen worden gezien. Bij de kleuterschool is het inte rieur aangepast aan de schaal van de kleuters. Het is voor deze klein tjes een feest om naar school te gaan. Bij de mavo-scholen zijn de theorielokalen in een bouwblok van twee lagen opgenomen. Op de bega ne grond zijn de gemeenschapsruim te, vaklokalen, docentenkamers en zovoort gegroepeerd. Ook deze ma vo-school is schakelbaar en daardoor op verschillende plaatselijke situties toe te passen. Gymzalen Een logisch gevolg van hef bou wen van seriescholen is de bouw van gymzalen bij deze scholen. Vooral bij de grotere mavo-scholen is een eigen gymzaal onontbeerlijk. Door de snelle groei van verscheide ne gemeenten komt het dikwijls voor, dat er behoefte ontstaat aan twee of meer gymzalen in de nieuwe wijken, en dit opent dan de moge lijkheid, over een sporthal te gaan denken. Immers, de vergoedingen die worden verstrekt voor het ge bruik van twee of meer gymzalen vormen de basis, waarop de exploita tiebegroting van een sporthal kan steunen. De in seriebouw ontwikkel de sporthal metde afmetingen van 28 x 43 meter en een toeschou wersaccommodatie voor ongeveer 400 personen geeft ook de kleine ge meenten de kans om in één slag 'n achterstand in de sportaccommoda tie in te lopen. Zoals gemeld zijn er nu zeven scholen gebouwd, zeven zijn in aanbouw en 26 scholen zijn in voorbereiding. Elke maand wordt gestart met een school. Llsse en Leiderdorp zitten in één bouwstroom; aannemer is hier bouwbedrijf Noorlander te Lei derdorp. In zo'n boouwstroom kunnen de activiteiten steeds doorgaan. In Leiderdorp bij voorbeeld is voor twee scholen de financiering rond. Op goedku- ring voor de andere behoeft niet te worden gewacht, men kan in een andere gemeente in dezelfde bouwstroom met het bouwen door gaan. In Aarlanderveen is de in deze bouw gerealiseerde christelijke school nagenoeg gereed. Met de mavo-school te Alphen aan de Rijn is men een eind gevorderd. De chr. nat. school te Bodegraven is klaar en de katholieke kleu terschool te Boskoop bijna. In Lei derdorp staan zes scholen op de nominatie; over een maand begint PRISMA ®©ILPH0M2a@ 1) 100% waterdicht - incahloc shockproof - onbreekbare veer - plat model - edelstaal 125.- V P RIS M A dameshorloge 2") incabloc shockproof -100% waterdicht dus óók bestand tegen (nat) huishoudelijk werk 99.- LEIDEN Op 61-jarige leeftijd is plotseling overleden de bekende orthopedist prof! dr. J. D. Mulder, eerste geneesheer van de Annakii- niek en sinds maart vorig jaar bui tengewoon hoogleraar aan de Leidse universiteit. Prof. Mulder werd in 1907 te Am sterdam geboren. Na zijn srtudie en promotie aan de gemeente-univer siteit te Amsterdam, werd hij in 1935 verbonden aan de orthopedische af deling van het Wilhelmina-Gasthuis te Amsterdam. In 1952 kwam hij naar Leiden. De crematie had in alle stilte plaats. hier de bouw van de eerste. In Lisse wordt eind september begon nen met de chr. nat. school. In Voorschoten ten slotte is men be zig met de bouw van een 14-klas- sigc school, waarin alle modalitei ten gehuisvest kunnen worden. Ook Leiden Andere deelnemende gemeenten in het bouwteam zijn: Berkenwoude, Heemskerk, Jutphaas, Lekkerkerk, De Meije, Moordrecht, Nieuwerkerk a/d IJssel, Rotterdam, Vleuten-De Meern, Waddinxveen, Woerden, Wormerveer en IJsselstein. Om in de buurt te blijven: Leiden heeft belangstelling getoond voor deze scholenbouw. Men komt in elk geval eens kijken wat er op dit gebied te koop is. Enkele constructieve gegevens voor belangstellenden. Een balken- rooster van gelijke eenheden vormt de fundering. Er zijn ook elementen- vloeren van gelijke eenheden. Het gehele dak en plafond worden ge dragen door een volledige staal constructie, zodat metselwerk en puien enzovoort slechts als vulling dienst doen. De Durisol mevrietpla- ten van gelijke eenheden, met een hoog isolerend karakter, vormen de dakconstructie. Er is alles gedaan om het afwer kingsniveau zo hoog mogelijk te krijgen, zodat de onderhoudskosten in de toekomst tot een minimum be perkt kunnen blijven. Er is bijvoor beeld weinig verfwerk en helemaal gen stucwerk. Opvallend is het te gelwerk, dat bij individuële bouw een kostbare zaak is. Bij deze scho len zijn bijvoorbeeld de toiletwan- den geheel betegeld. Elke school mag een deel van de bouwkosten besteden aan een kunst werk. In De Meern wil men oude spelen uitbeelden: de openbare school bezit twee steltlopende kinde ren. zeer fraai in brons uitgevoerd; de katholieke Paus Johannesschool zocht het in haasje- over- spelen, eveneens in brons. Foto: Een met een vouwwand af te scheiden gedeelte van de ge meenschapsruimte wordt gebruikt voor handenarbeid en dergelijke. TJET BERICHT dat de minister de bouw van een bedrijfstechnische school te Leiden op de urgentie- lijst voor volgend jaar heeft gezet, is in gemeente- en onderwijskrin gen met begrijpelijke vreugde ont vangen. De school zelf zou de vlag wel willen uitsteken! Voorlopigheid behoort tot de zeer rekbare begrippen. Toen de ge meentelijke bedrijfstechnische school elf jaar geleden begon, kreeg zij de lagere school aan de Medusastraat als voorlopig onder komen aangewezen. Aan deze tak van technisch onderwijs bleek ras grote behoefte te bestaan en dus moest men na een aantal jaren gaan decentraliseren. Aan de Ti- morstraat kreeg een school een de pendance. Maar het lukte niet. de decentralisatie tol één filiaal te beperken. Aan de Surinamestraat heeft men nu opnieuw een depen dance ingericht. Gelukkig bevin den de loten zich in de nabijheid van de modcrschool, maar daar mee houdt het voordeel dan ook wel op. De bedrijfstechnische school telt op het ogenblik ongeveer 350 leerlin gen op de dagschool en een 140 leerlingen op de verschillende parttime-cursussen. De jongens komen van heinde en ver. Het is duidelijk een streekschool. De tegenwoordige huisvesting heeft twee hoofdbezwaren. In de eerste plaats schaadt het bestaan van de twee dependances hoe ingeno men de leiding van de school, ge zien de ruimtenood, ook met deze tijdelijke oplossing mag zijn de voor dit speciale onderwijs nood zakelijke eindheid. Ten tweede biedt het oude schoolgebouw geen mogelijkheden het aan te passen aan de eisen en behoeften van het individucel technisch onderwijs. Men kan er werken dankzij een complex van noodvoorzieningen. De school mag dan op de urgentie - lijst zijn geplaatst, een urgent ge val is zij al lang. Reken nu voor de bouw eens een jaar of drie. dan kost het wat moeite, er begrip voor te hebben, dat zo'n eigensoortige onder wijsinstelling vijftien jaren moet wachten op een geschikt gebouw. Dat heeft intussen het belang van de tijdelijke voorzieningen die de gemeente heeft getroffen, wel ge accentueerd. De nieuwe school komt aan de Von dellaan. een voor een streekschool aantrekkelijke plaats. Het plan be vat praktijkruimten voor metaal- en houtbewerking. schilderen, metselen, tegclzetten, voegen en straalmaken. Ook zal een aantal theorielokalen nodig zijn. De school krijgt twee gymnastieklo kalen. Directeur Mabesoone zal eind dit jaar de school verlaten. Het „be loofde land" zal hij niet binnen gaan. Maar het uitzicht erop is hem toch wel zoveel waard, dat hij onverminderd de vreugde over de goedkeuring met vele anderen deelt. ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN, 10 september Geslaagd: doet. ex. Ned. recht: de heer C G C Strookman (Voorburg). fQAT BESPARING niet altijd ver mindering behoeft te betekenen, daarvan kunt u overtuigd raken als u in deze krant het artikel leest over de twintig gemeenten in de Randstad die de handen hebben ineengeslagen om veertig scholen in serie te bouwen. Bij de uitbreiding van dorpen en middelgrote gemeenten is de scho lenbouw een van de voornaamste problemen. Men heeft het altijd met een bescheiden aantal, ver deeld over de verschillende geeste lijke stromingen binnen de gemeen te kunnen doen en nu komt men door een niet-aflatende expansie voor de noodzakelijkheid te staan school na school uit de grond te stampen. Met alle moeilijkheden van dien. voornamelijk financiële. Deze gemeenten hebben beseft, het alleen niet meer aan te kunnen. Een logische consequentie is dan. het collectief te proberen. En dan blijkt er nog behoorlijk perspectief in te zitten ook. Er zijn allicht meer terreinen waarop hetzelfde «ru kunnen gebeuren. Maar men moet dan wel over zijn eigen grenzen kunnen en willen heenkijken. Een ieder lette niet alleen op zijn eigen belang, maar ook op dat van an deren. Wie dat laatste kan opbren gen, bewijst er ook zichzelf nog een dienst mee. De kwaliteit van het produkt heeft door deze besparingen niet inge boet. Integendeel. Het eerste prin cipe was, een schooltype te ont werpen, dat organisatorisch en di dactisch geen moeilijkheden zou geven. Geen mogelijkheid werd daartoe onbenut gelaten. Deze wijze van scholenbouw zou men een zeer constructief concentratie verschijnsel kunnen noemen. Sa men komt er heel wat meer uit dan wanneer ieder zijn eigen boon tjes blijft doppen. Het gaat erom. dat het onderwijs niet wordt ge stagneerd. Dat is een gemeen schappelijk belang van de eerste orde. „De voetgangers komen er maar be kaaid af", mopperde vanmorgen een mevrouw die de zebra van het Noordeinde was overgestoken. Ook die zebra is niet zonder gevaar doordat het voetgangerslicht op het Noordeinde en het verkeers licht op het Kort Rapenburg (voor de richting Rapenburg en Noord einde) tegelijkertijd op groen springen. De klacht van de me vrouw was terecht, want zij was. niets vermoedend, op de zebra plotseling onzwermd door fietsende schooljongens. Hetzelfde euvel doet zich, zoals wij gisteren al commentarieerden, voor op de hoek TurfmarktHaarlemmer straat. Het mag dan waar zijn dat deze methode in meer steden wordt toe gepast, wij, met ons simpele leken- verstand, kunnen dit met de beste wil van de wereld geen voetgan gersbeveiliging meer noemen. Na tuurlijk moet het wegverkeer de overstekers voorrang geven, maar die schooljongens van vanmorgen bijv. hadden óf daarvan nog nooit gehoord óf ze hadden er lak aan. LEIDEN In een vrij goed bezette Zuiderkerk bespeelde ad viseur Chris Hanegraaff het nieu we orgel, dat ronduit een rijke aanwinst mag worden genoemd. Zoals gebruikelijk was aan de eerste bespeling het één en ander voorafgegaan. De heer W. van den Brink begeleidde de gemeentezang psalm 33 1) op het oude orgel. Na dertig jaren trouwe dienst klonk het afgeleefde instrument dus voor het laatst. Het was inder daad hoog tijd. Schone harmonie Na de overdracht, door de voor zitter van de orgelcommissie, bege leidde de heer Van den Brink (na tuurlijk de koning te rijk) de sa menzang van „Lof zij de Heer". Ds Bovenberg aanvaardde, als voorzit ter van de kerkeraad, het nieuwe in strument met een vlotte toespraak, waarin hij de bouwers (firma Jac. van der Linden), de adviseur (Chr. Hanegraaff) en de orgelcommissie dankte. Orgel en gemeente kunnen nu weer in schone harmonie samen- stemmen in de dienst van God, die nooit eentonig is. Chris Hanegraaff bekende voor een explicatie van het orgel tijd te kort te komen. Er is zoveel over te vertellen. Hij vond het gelukkig, dat er dertig jaar gele den geen geld was, om ook nog een nieuw orgel in de toch al zo dure kerk te .plaatsen. We zouden het dan met een veel minder goed instrument moeten stellen. Het was toen immers een tijd van verval in de orgelbouw. Dit nieuwe orgel is een eerlijk in strument. Men komt uit de disposi tie (die iedereen voor zich had) al dadelijk te weten, dat er twee kla vieren en een pedaal zijn. De heer Hanegraaff vertelde, glashelder, over het hoofdwerk, het rugwerk (het kleine orgel achter de rug van de speler), de zelfstandigheid der onder delen, over prestanten, gedekte pij pen, tongstemmen en mixturen. De heer Van den Brink liet dat ondertussen allemaal horen. Wie er belangstelling voor heeft, zei Chris Hanegraaff, moet 's zondags na de dienst maar eens met de organist gaan praten. Die organisten zijn echt geen ingekapselde lieden. Ze willen graag inlichtingen geven. Hoofdmoot Het voornaamste, de hoofdmoot zoals dat heet, kwam hierna. Chris Hanegraaff gaf in een concert van ruim drie kwartier een misschien niet volledig, maar toch wel uitvoe rig exposé van de vele mogelijkhe den van het orgel als concert instru ment. Van de „fantasie en fuga" (g klein) van Bach, frappeerde voor al de fuga door helderheid en kleu rige, mooi contrasterende stemmen. Twee koraalvariatiewerken, psalm 24 van de Nederlander Anthonie van N'oordt en de bekende „avondzang", door de Duitser Samuel Scheidt, bewezen opnieuw de volkomen bruik baarheid voor de barokstijl. Een verrassend vitale „tocata de contras quinto tono" (dus in de ly- dische toonsoort) van de Spanjaard José Elias, de pastorale uit Widors 2de symfonie, waarin Hanegraaff een mooie tongstem gebruikte, vorm den een ontspannende tegenstelling. Finale Twee nieuwe koraalbewerkingen (gezang 92 van Watcha en spalm 32 van Gagnebin), alle twee wat ingetogen, werden gevolgd door Jan Zwarts' uitbundige finale over „Ein' feste Burg". De hele literatuur in alle aspecten was zeker lang niet vertegenwoor digd in dit programma. Maar het orgel voldeed in wat we hoorden, in elk opzicht. Vooral opmerkelijk was dit ten aanzien van Widor en Zwart. Ook de vernieuwde Zuiderkerklo- kalen (samen even duur als het orgel) werden deze avond overge dragen. Dit was eigenlijk niet min der verheugend. „Ere zij aan God de Vader" werd de feestelijke, dankbare slotzang. Joh. Van Wolfswinkel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 3