BEGROTING 1969 ZUINIG Johnson Russen waarschuwt geweld voor Commentaar Agenten bekeuren collega's JAMIN Wat gebeurt met lonen? Het Kwartet i HET WCtP /Ir. Marijnen doet aanval op Benelux Overheidsuitgaven stijgen circa 6 pet. EMS verdient vijf miljoen Goodell krijgt senaatszetel lobert Kennedy NCRV en KRO steeds meer tezamen Haags echtpaar verongelukt in buitenland Moise Tsjombe Vrouw vergiftigt j New Orleans sprak de president v-rachUvagenbestmT^dTr1 lastig zoontje Schade tv-mast Smilde valt mee pindarotsjes Vrouw en habv omgekomen hij auto-l)otsing van deze glanzende onder- zettertjes (met fijn Indisch motiet) in etui voor ieder die nu n nieuwe abonnee opgeeft! '1 I I I I "Nieuwe Leidse Courant Woensdag 77 ••ptwmber 1968 - 49ste Jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Iredacteur: Dr. E. Oiemer 'dkantoor Leiden CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING ..Stantvastich is ghcbleven mijn hert in teghenspoet!" Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur De ervaring is een arts die Itijd pas komt als de ziekte oorbij is. DUSSÈRE Rebellen in Tsjaad belagen zending j( Levensbeschouwing van primair belang „Even wachten. Ik moet even mijn ipeelgoed achter slot en grendel DE BILT Terwijl de lucht- ruk boven Scandinavië verder s gedaald, drong een koufront, (ehorend bij een depressie bij erland, langzaam naar het ïoordoosten op en lag gisteravond Van Schotland via het Nauw van balais naar Midden-Frankrijk, tan de voorzijde hiervan was het lij ons warm nazomerweer. In de frontale zone kwamen regen en onweersbuien tot ontwikke ling. Op de nadering van net reeds genoemde front begon de bewol- nng zich vanmorgen vanuit het wdwesten over ons land uit te reiden, zij het dan ook in een eer langzaam tempo. Morgen zal het front tot" de ïuitse bocht zijn gevorderd. We cunnen dan in een westelijke troming half tot zwaar bewolkt weer verwachten. Aangezien de spbouw van de atmosfeer enigs zins onstabiel blijft, moet verder Dp enkele buien gerekend wor- len. De temperaturen zullen in iet noordoosten van het land la- ;er zijn dan vandaag. DE BILT Half tot zwaar lewolkt met plaatselijk enkele luien en een kans op onweer. Iwakke tot matige wind, in ïoofdzaak uit westelijke richtin gen. In het noordoosten van het and lagere middagtemperatu- elders weinig verandering n temperatuur. IEN HAAG Mr. V. G. M. Marij- n, voorzitter van het comité Bene- in Nederland, heeft gisteren een lerpe aanval gedaan op de regerin- n van de Benelux-landen. Ten overstaan van een gezelschap Igische, Luxemburgse en Neder- idse journalisten adviseerde mr. arijnen de regeringen van de Bene n-landen het „bekvechten" te sta- n en gezamenlijk die zaken aan te kken, die nodig zijn om tot een zonde ontwikkeling van de Bene- ic te komen. Dit is volgens hem een solute eis. Mr. Marijnen noemde het on- orstelbaar d: t er gebekvecht wordt er een kanaal van Antwerpen naar lalhoek en over het Land van eftinge. Er is regionaal gezien 'ar één gebied voor haven en in- strie en dat is een gebied inclusief •tterdam en Antwerpen. Mr. Marijnen zei dat de drie lan- n elkaar geen vliegen moeten af- ngen. Waar de economische bron- n liggen moeten die gemeenschap- lijk ontwikkeld worden ten bate n de drie landen. Volgende week dinsdag is het Prinsjesdag. Koningin Juliana spreekt, bijzondere omstandigheden in de koninklijke familie voorbehouden, de Troonrede uit en de minister van financiën dient de rijksbegroting 1969 in. Welke koers wordt er voor de komende regeerperiode uitgezet In bijgaand artikel wordt zoveel als mogelijk een antwoord gegeven op deze vraag. Bij een wat gunstiger economie zijn het volgend jaar toch moeilijke loononderhande lingen te verwachten. Zo nodig grijpt minister Roolvink weer naar het wapen van de loonstop. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Miljardennota die volgende week door minis ter Witteveen van financiën aan de Staten-Generaal zal worden aangeboden, zal naar alle waarschijnlijkheid niet veel schokkends meer onthullen na alles wat in de vakantiemaanden al bekend is geworden. Voorop staat dat het een zuinige begroting wordt. Dat was van het kabinet De Jong te verwachten, in aanmerking geno men de door informateur Zijlstra opgestelde richtlijnen en de daar op gebaseerde regeringsverklaring. Belangrijk wordt de macro-economische verkenning van het Centraal Plan Bureau, die ook dinsdag wordt gepubliceerd. Er is hoop: de heren Kloos en Zijlstra hebben de opleving van onze economie in 1968 bevestigd. Dr. Zijlstra hield wel een slag om de arm: wat gaat gebeuren met de overheidsfinanciën? Dat horen we volgende week dins dag. Verwacht mag worden dat de stijging van de overheids uitgaven schommelt rondom de zes procent, waardoor de uit gaven 24,5 miljard zouden bedragen. Verschillende departementen zul len de zes procent niet halen. Sociale zaken zou een veer moeten laten: de stijging bedraagt niet veel meer dan 3 procent. Maar waar de bestrij ding van de werkloosheid veel geld vraagt, vindt minister Roolvink al tijd nog wel een uitweg naar de post Onvoorzien op de rijksbegroting, on geveer 130 miljoen. Er gingen geruchten dat ook On derwijs en wetenschappen drastisch moest bezuinigen, maar deze geruch ten hebben geen rekening gehou den met de mogelijkheid dat minister Veringa zijn zaak goed bij collega Witteveen en in het kabinet zou ver dedigen. Zijn aandeel in het overige boven de uitgavenstijging van 6 procent maakt andere ministers jaloers. Woningbouw c Zo zou ook minister Schut van Volkshuisvesting en Ruimtelijke or dening alle reden hebben de toe komst glimlachend onder ogen te zien. De verzwaring van de sector particuliere gesubsidieerde bouw vergt minder geld dan de „dure" woningwetbouw. Zelfs bij minder woningwetwoningen dan 50.000 wordt toch wel verwacht dat hij zijn 125.000 woningen haalt. Moeilijke punten voor hem wor den: de huurheffing voor mensen in woningwetwoningen met een inko men hoger dan 15.000,en de afbouw van subsidies met 6 procent. De vakbeweging wil deze laatste huurverhoging wat geleidelijker doorvoeren, namelijk met 4 procent. Wat CRM betreft, de verhoging van kijkgelden tot 75,is reeds in een wetsontwerp aangekondigd. Ontwikkelingshulp is de komende jaren zeker van een absolute stijging met 75 miljoen. Bij elke begroting is er sprake van een tekort. Ook nu. al zal dat blijven beneden de 2700 miljoen van vorig jaar, zelfs lager zijn dan Witteveens raming van vorig jaar. Verwacht wordt een tekort van 1400 tot 1500 miljoen, waarbij geen inkomsten staan tegenover 100 miljoen van de uitgaven. Accijnzen die voor verhoging in aanmerking komen om dit tekort te dekken, zijn reeds uitgelekt. Sigaretten worden al vijf cent duurder door de BTW. Maar ver dere verhoging is haast zeker: slechts het exacte bedrag, tien of twintig cent, is onbekend. Gedistilleerd en/of frisdranken. Mogelijk benzine en/of motorrij tuigenbelasting. Voor vervolg zie pag. 7 DELFT Talrijke politiemannen, die gisteren in Delft deelnamen aan het landelijk voetbaltornooi voor agenten hebben van collega's uit Pijn- acker een hekeuring gekregen wegens fyutief parkeren. Veel auto's ston den op de Middelweg, waar een parkeerverbod geldt. De weg behoort aan de gemeente Pijnacker. In het openingswoord was er de aandacht op gevestigd dat op de Mid delweg niet geparkeerd mocht worden. Bovendien was een agent gepos teerd om de arriverende deelnemers te waarschuwen. Deze man moest echter zelf aan het tornooi deelnemen en ging weg. Onder de politiemensen, die een bekeuring opliepen, heerste aan het eind van het tornooi wel enig misnoegen. De Delftse commissaris, de heer W. Bakker, deed bij de prijsuitreiking een beroep op de deelnemers om begrip voor de situatie te hebben. Tijdens het vijftiende nationa le politievoetbahornooi heeft een agent uit Pijnacker onge veer veertig verkeerd gepar keerde politiewagens en privé- auto's van agenten een bon onder de ruiten gedaan. WASHINGTON President Johnson heeft gisteravond een beroep op de Sow jetunie gedaan, inzake Tsjechoslowakije van koers te veranderen om een terugkeer naar de grimmige oost- west-confrontatie, die het stali nistische tijdperk kenmerkte, te vermijden. Johnson waarschuwde Rusland, dat de Verenigde Staten nooit zul- rri 7 len tolereren dat geweld zal worden 1 ransactie continental gebruikt in gebieden,, waar beide lajtden gemeenschappelijke verant- ALBANY Gouverneur Nelson oekefeller heeft gisteren de republi- iinse afgevaardigde Charles E. j oodell de senaatszetel van wijlen j obert F. Kennedy toegewezen. Roe feller, die sprak van een moeilijke islissing, zei Goodell te hebben ge- Jzen omdat hij goed werk had ver- Eht op de republikeinse nationale inventie. Goodell was lid van het Huis van fgevaardigden. DEN HAAG In totaal heeft de EMS. die 25 oktober a.s. haar jaarver gadering houdt, op het verkochte ge deelte van het aandelenbezit in hotel Continental te Parijs een winst geboekt van ongeveer vijf miljoen gulden, zo wordt van deze zijde medegedeeld. In het kapitaal van Continental wordt thans nog voor 16 procent gepartici peerd. De procedure „regeling onderlinge schuldverhouding EMSZwolsman- groep" zal als volgt verlopen. Elk der partijen zal een vertegenwoordiger aan wijzen met de opdracht deze aangele- I genheid bij wijze van compromis af te doen. Voor de EMS is. na overleg met de Vereeniging voor den Effectenhan del, de heer W. A. de Jonge te Mierlo als gemachtigde aangewezen: dr. G. M. J. Veldkamp zal de Zwolsman-groep vertegenwoordigen. ANWB geeft fietsen in bruikleen DEN HAAG Het technostation bij het ANWB-hoofdkantoor heeft enkele (blauwgekleurdei fietsen in gebruik ge nomen, die ter beschikking worden ge steld van automobilisten gedurende de tijd dat hun auto's worden gekeurd. Als de proef slaagt, zullen ook andere ex centrisch gelegen keuringsplaatsen van fietsen worden voorzien. woordelijkheid dragen. De president noemde met name Berlijn. Eerder op de avond had Johnson in New Orleans, waar oudstrijders bijeen waren, gezegd dat Europa meer voor zijn eigen verdediging moet doen. Ook zou Europa een groter aandeel moeten nemen in hetgeen elders in de wereld gebeurt. Antisemitisme De Amerikaanse minister van defensie, Clark Clifford, heeft tegen Congresleden gezegd, dat het aantal Amerikaanse troepen in Europa niet zal worden gewijzigd als gevolg van de Russische inval in Tsjechoslowa kije. Er zijn 300.000 man Ameri kaanse troepen in Europa. Johnson zei op een bijeenkomst van een joodse organisatie, dat de inval in Tsjechoslowakije een zware slag had toegebracht aan de zaak van de vrede. Het Kremlin heeft nog gelegen heid terug te keren op het pad van de vermindering van de spanning. „Wat de Sowjetunie in Tsjechoslo wakije heeft gedaan, kan 'het nog teniet doen", vervolgde Johnson. „Het is nooit te laat voor de Rus sische leiders de weg van de rede in te slaan." De president veroordeelde scherp de houding van sommige Oosteuro- pese landen „die geprobeerd hebben de joden in de beklaagdenbank te zetten". Dat vond Johnson openlijk aankweken van antisemitisme. Sterkste natie In zijn rede voor oudstrijders in dementen zonder voorwaarden voor af stop te zetten. „Een communistische machtsover name in Zuid-Vietnam zal de veilig heid van de Verenigde Staten voor generaties in gevaar brengen", aldus Johnson. Hij vond het noodzakelijk, dat Amerika de sterkste natie ter wereld blijft, juist bij het zoeken (Van onze radio- en tv-redac-tie) HILVERSUM NCRV en KRO. iie vooral op radiogebied, maar ook I voor de televisie, hoe langer hoe j meer tezamen optrekken, zullen deze samenwerking geredelijk uitbreiden, j I De mogelijkheid, dat er op den duur wordt gestreefd naar één christelijke i i omroep is niet uitgesloten. I „Daarvan zou echter vandaag of j morgen nog geen sprake kunnen zijn", aldus mr. A. H. van de Veen in de persconferentie van de NCRV, „maar misschien over 10, 12 jaar? Wat er nu samen wordt gedaan door NCRV en KRO zou 10 jaar geleden tot de volstrekte onmogelijkheden hebben behoord. Samensmelting is ook nu nog niet voor de hand lig gend. zulke zaken moeten zich zeer geleidelijk ontwikkelen." Een nieuw facet van de vorderende samenwerking tussen beide omrqppen is het op 1 oktober a.s. verschijnende Niet gelukkig "LJET is een gelukkige zaak, dat de i werkloosheidscijfers over augus- i tus gedaald zyn. Niet alleen in abso lute zin, maar ook wanneer men de seizoeninvloeden uitschakelt. Er zyn nog enkele knelgebieden. maar globaal gesproken is er een duidelijke ontwikkeling aan de gang. die de werkloosheid terugdringt. Knelgebie den zyn nog bepaalde streken in Limburg en Drente. In Limburg gaan de vakcentralen op korte termijn een werkgelegenheids- congres beleggen om de werknemers te vertellen, dat het in het zuiden met de werkgelegenheid nog verre van goed is en dat de regering er meer aan moet doen, met name meer geld ter beschikking moet stellen ter bestrijding van dit kwaad. Wij vinden dit initiatief niet gelukkig. Ook de vakbonden in het zuiden zijn er niet enthousiast over en zij heb ben de vakcentralen gevraagd dit congres zelf maar te verzorgen. F. Dohmen. bekend rooms-katholiek vakbondsleider in Zuid-Limburg, is nauwelijks bereid een slotwoord te spreken: NKV-voorzitter Mertens moet voorop lopem Het CNV doet mee, omdat het moei lijk kan achterblijven en het NVV zal ongetwijfeld proberen uit dit con gres weer wat politieke munt te slaan en de regering gaan beschuldigen van een hopeloze conservatieve politiek op sociaal gebied. Maar op dit congres zullen ook de cijfers over de werkgelegenheid in Zuid-Limburg op tafel moeten ko men. Men zal dan moeten vertellen, dat 33 ondernemingen bereid zijn zich op basis van de industriële premiere geling in Limburg te vestigen, wat 10.000 arbeidsplaatsen meer betekent. Van deze 35 bedrijven zijn er al ne gentien, die 2550 man werkgelegen heid bieden, van wie 1729 ex-mjjn- werkers. Ook moet men dan vertellen, dat de afgelopen anderhalf jaar 10.000 werknemers uit Limburg ver- I trokken en dat het aantal werkzoe- kenden nu nog ruim 10.000 bedraagt. Industrieën die vernemen dat het werknemersbestand in Zuid-Limburg l sterk terugloopt en dat een aantal hc- drijven al toegezegd hebben zleh daar te gaan vestigen, zullen minder in teresse gaan tonen voor vestiging. De demonstratieve vergadering krijgt zo een averechts effect; zy benadeelt I meer de werkgelegenheid dan dat zij deze bevordert. De vakbonden in het zuiden zijn er daarom niet zo gelukkig mee; ook wy kunnen het belang ervan nog niet ontdekken. naar de wereldvrede. Anderzijds zal I vernieuwde NCRV-programmablad, Amerika blijven streven naar nor malisering van de betrekkingen met de Sowjetunie. dat dan het formaat van de KRO-gids krijgt. „Wij denken erover", aldus mr. Van de Veen. „ook eenheid te bren gen in de katern met program ma-aankondigingen. Omslag en bege leidende artikelen kunnen verder verschillen en daaromheen worden gelegd." spoedig vrij? INNSBRUCK Gistermorgen is in Oberndorf. op de weg lussen Kitz- Bühel en St. Johann, de 56-jarige heer J. J. Hof uit Den Haag met zijn auto tijdens het inhalen van een autobus in een bocht, in frontale botsing ge komen met een vrachtauto. De heer Hof en zijn 52-jarige echt- voornamelijk over Vietnam. Hij ver dedigde de weigering der bombar- BRUSSEL De Antwerpse politie heeft een 35-jarige vrouw uit Kapel len gearresteerd, die bekend heeft haar driejarig zoontje te hebben ver- giftigid omdat het kind te lastig was. De vrouw, moeder van zeven kin deren, vertelde het slachtoffertje tweemaal vergiftigde stroop te heb ben toegediend. Het kind overleed twee maanden geleden. Omdat de huisarts het over lijden verdacht vond, werd een on derzoek ingesteld, waarbij de vrouw aanvankelijk volhield dat zij het jon getje alleen wat kalmerende pillen had gegeven. Bij nader onderzoek kwam echter aan het licht, dat de dood te wijten moest zijn aan overvloedige toedie ning van vergiftigde stroop, waarop de vrouw uiteindelijk bekende. rachtwagenbestuurder en de bijrijder liepen lichte verwondingen j ALGIERS Kongo-Kinsjasa heeft I Algerije laten weten geen bezwaar te hebben tegen vrijlating en uitwijzing I uit Afrika van ex-premier Moise l Tsjombe van Kongo, zo is gisteren van betrouwbare zijde in Algiers i vernomen. j President Moboetoe zou dit in een boodschap aan president Boumedien- I ne van Algerije hebben meegedeeld. morgen voordeel 200 gram van 92 voor 79 niet duur wel heerlijk •r AKERSLOOT Bij een autobotsing op de provinciale weg Wormerveer- Westgraftdijk bij Akersloot zijn gister middag de 23-jarige mevrouw K. Blank-Van Dalsen uit Wormerveer en haar nog geen jaar oude baby om hel leven gekomen. Haar echgenoot, de heer W. Blank, die bij het linksafslaan geen voorrang verleende aan een tegemoetkomende prsonenauto werd ernstig gewond. HAARLEMMERMEER Mejuf frouw C. Schuring (31) uit Haarlem mermeer werd gisteravond gedood toen zij met haar auto in botsing kwam met een andere personenauto. Op een particuliere onbeveiligde overweg op de spoorlijn Vorden-Zut- phen is gisteravond een auto onder een trein gekomen. De auto bleef tus sen de rails steken op het moment dat er een trein aankwam. De bestuurder, landbouwer D. Pel- grum (25) uit Warnsveld, wist zich tijdig in veiligheid te brengen. De auto werd volkomen vernield. Het treinverkeer ondervond enige vertra ging. De schade aan de tele- j Smilde. veroorzaakt I SMILDE visie-toren door een Amerikaans vliegtuig (op 14 augustus) valt mee. zo is gisteren door de PTT op een persconferentie gezegd. Aanvankelijk werd een schadebe drag van ruim een miljoen gulden genoemd, doch een grondig onder zoek heeft thans uitgewezen dat de schade niet meer dan twee ton zal bedragen. Het vergoeden van deze schade zal geschieden door de NAVO. Nederland neemt daarbij een kwart van de schade voor zijn reke ning; Amerika betaalt de rest, aldus de PTT. Ik geef op als |x>" nieuwe abonnee: betaalt: O per kwartaal per maand Als beloning voor ml]n aktivitelt ontvang Ik een set onderzettertjes. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Mijn naam Inzenden aan Bureau van oit blad

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1