VAKBONDEN ONGERUST, SOCIAAL PLAN GEËIST F mI'iW JiiLfaJ Commentaren Biafra wil opneming in Franse gemeenschap Groot nieuws over OLGA matrassen Sneltrein ontspoord: dode en gewonden ARP nodigt radicalen uit Het Kwartet PRINSJE GEDOOPT w mMm Na verdeling Wilton 0 Werknemers speelbal VRACHTAUTO REED DOOR BEVEILIGDE OVERWEG frou-frouwafels C rita) Afkoeling HOMOFILIE STRAFFEN van deze glanzende onder- zettertjes (mot fijn Indisch motief) in etui voor ieder die nu n nieuwe abonnee opgeeft! Nieuwe Leidse Courant Dinsdag 10 september 1968 49ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen wctaur: F. Diemer Kir-redacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING ..Stanfvastich is ghebleven mijn hert in teghcnspoet!" oofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur APELDOORN In het bijzijn van vijftienhonderd mensen in de Grote Kerk is prins Maurits, de zoon van prinses Margriet en de heer Pieter van Vollenhoven, vandaag gedoopt. Het was een indrukwekkende «n sobere plechtigheid. Prof. dr. H. Berkhof leidde de dienst en doopte het prinsje. Om negen uur stonden op de Loolaan, in het prachtige nazomerwéer, de eerste toeschouwers die geen plaats in de kerk hadden, reeds langs de weg. In de stad vlaggen van de openbare gebouwen en oranjestrik jes op revers en japonnen. Voor het station een vrolijk draaiorgel; wel iswaar een wat vreemd welkom voor de gasten van een kerkelijke plechtigheid. Om half tien gingen de kerkdeuren open en begon het af- en aan rijden der 1500 genodigden. Enkele goede vrienden van het prinselijk paar, erfprins Aloys Kon- stantin zu Löwenstein-Wertheim-Rosenburg en jonkheer G. Krayenhoff, (voorzitter van het Rode Kruis), prinses Christina en de koopvaardij waren de peten van prins Maurits. (Verslag elders in dit blad). De foto laat de dopeling zien, met zijn gelukkige moeder, kort voordal de doopdienst in Apeldoorn begonnen is. De beslissing is gevallen. Wilton Fijenoord wordt gesplitst in een nat en droog gedeelte. De aandeelhou ders hebben beslist. Maar wat zijn de plannen voor bet 8.500 man sterke personeel? Hierover bestaat nog geen zekerheid. De vakbonden zijn erin gesprongen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De vakbonden zijn ongerust over de sociale gevolgen voor het personeel van Wilton-Fijenoord-Bronswerk NV nu dit bedrjjf is verdeeld tussen de VMF en de Rijn-Schelde groep. De metaalbedrqfsbonden verwachten van de raden van bestuur van de drie betrokken ondernemingen dat ze op korte termijn met een „sociale blauwdruk" (personeelsplan) komen. De onrust onder de werknemers zou wel eens groot kunnen worden. Ook het tweede mammoetdok is in het gesprek aan de orde gekomen. Daarover is van ondernemerszijde gezegd dat men het niet uit presti- ge-overwegingen wil, maar uit econo mische. De nu op stapel staande fusie is er niet op gericht, zo is de vak bondsvoorzitters verzekerd, de totstandkoming van dat tweede dok te versnellen. Het totale aantal werknemers van de op stapel staande onderneming is ongeveer veertigduizend. Een datum voor hel volgende gesprek is nog niet vastgesteld. Hierin zullen moeten zijn opgeno men de door de besturen verwachte gevolgen van het samenvoegen van de bedrijven. Het plan zal de basis kunnen zijn voor een volgend gesprek tussen vertegenwoordigers van die besturen en de voorzitters van de drie metaalbedrijfsbonden. De „sociale blauwdruk" is een van de uitkomsten van het gesprek dat de voorzitters en enkele naaste mede werkers gistermiddag in Amsterdam hebben gevoerd met representanten van de raden van bestuur van de dri ondernemingen. Het diende om de vakbondsfunctionarissen op de hoogte te brengen van de ontwikke lingen die zondag hebben geleid tot overeenstemming tussen de besturen van de drie ondernemingen. Voor vervolg /.ie pag. Speelbal LAGOS Leiders van plaat selijke gemeenschappen in Biafra hebben aangedrongen op een bijeenkomst op korte termijn van de raadgevende vergadering van Biafra die de mogelijkheid zou moeten on derzoeken van opneming van de rest van Nigeria afgeschei den Oostprovincie in de Franse gemeenschap. De leiders hebben de raadgevende vergadering voorts verzocht het staatshoofd kolonel Ojoekwoe te machtigen die stappen te doen die nodig zijn om te verzekeren dat Biaf ra alle banden met het Britse geme nebest verbreekt. De raadgevende vergadering wordt gevormd door stamhoofden en verte genwoordigers van plaatselijke ge meenschappen en treedt op als het parlement van Biafra. Van rooms-katholieke zijde in Oembeahia is gisteren vernomen dat de federale Nigeriaanse luchtmacht bij een aanval op een distributiecen trum van de r.k. organisatie Caritas een voorraad levensmiddelen en me dicijnen ter waarde van ruim 8.500 gulden heeft vernietigd. Bij de aan val was een kind om het leven geko- De Nigeriaanse leider Gowon zei gisteren op een persconferentie dat de strijd in Biafra binnen acht we ken voorbij zal zijn. Gowon gaf ook te kennen dat hij nog steeds bereid is tot vredesbesprekingen, bij voorkeur binnen Aiel verband van de Organisa tie Afrikaanse Eenheid. De vredesbesprekingen in Addis zie pagina 8 Abeba zijn gisteren afgebroken. Er schijnen geen vooruitzichten te zijn op hervatting van het overleg. De voorzitters van de metaalbe drijfsbonden hebben duidelijk ge maakt dat ze bang zijn dat de 8500 werknemers van Wilton gezamenlijk als speelbal zullen fungeren. Ze heb ben er de aandacht op gevestigd dat het huns inziens helaas jammer is dat onze maatschappij toelaat dat aandeelhouders nu over deze zaak beslissen. Ze hebben er verder aan herinnerd dat op hun optimisme over de ko mende c.a.o.-onderhandelingen een domper is gezet door ir. J. Bosma, voorzitter van het Verbond van Ne derlandse Ondernemingen. Wat moet men er nu wel van denken nu blijkt dat er tientallen miljoenen blijkbaar in een handomdraai op tafel kunnen komen? De voorzitters van de metaalbe- Van de vrachtwagen d'.e op de met knipperlichten beveiligde overweg bij Rilland-Bath werd gegrepen, bleef niet veel over. Ook de trein werd ernstig be schadigd. De autobestuurder vond de dood; een aantal inzit tenden van de trein liep ver wondingen op. RILLAND-BATH Op een door knipperlichten beveiligde overweg bij Rilland-Bath is gis termiddag de sneltrein Vlissin- gen-Roosendaal tegen een vracht auto gebotst en ontspoord. De 26- jarige vrachtwagenchauffeur C. Harthoorn uit Krabbendijke drijfsbonden hebben getracht een in- kwam om het leven vijf trein_ druk te krijgen van de plannen die J - er bij het nu op stapel staande con cern bestaan om een scheiding tussen maritieme- en land-delen van hetbe- morgen voordeel 250 gram van 79 voor 69 drie ondernemingen. Het diende om maritieme- en land-delen van het be drijf van Wilton-Fijenoord-Bronswerk tot stand te brengen. Er is o.m. geantwoord dat zal wor den gestreefd naar het handhaven van geografische eenheden. Waarliorg? Van de zijde van de vakbonden is o.m. nog opgemerkt dat een betere waarborg voor de werkgelegenheid als motief is genoemd in de medede ling over de voorgenomen opsplitsing van Wilton in maritieme- en landde- len. Het is nu de bedoeling dat VMF de landaktiviteiten krijgt toebedeeld, maar de vakbonden vinden het ver wonderlijk dat in een eerder stadium de uitbreiding van de VMF-werk zaamheden met een „zeebeen" als motief is opgegeven. passagiers werden gewond. Hoewel de hele nacht aan de versperde spoorbaan is gewerkt, was de treinverbinding met Zeeland van morgen vroeg nog niet hersteld. Bij sommige mensen komt de zonde na het berouw. DE BOHSON Werkgevers niet optimistisch pagina OKKER DOOR ASHE GEKLOPT „Nu wordt het spannend, pap... wat gebeurt er verder?" HÉT WEER DE BILT Ook gisteren werd het weer in grote delen van Europa beheerst door een lioge- drukgebied boven Scandinavië. Bij een zwakke wind uit ooste lijke richtingen was het vrij zonnig en liepen de temperatu ren op tot 21 a 24' graden. Boven Oost-Europa v/as de lucht onstabieler van opbouw en kwam het daar op enkele plaat sen tot een onweersbui. In Ier land en het westen van Enge land kwam op de nadering van een koufront veel bewolking voor, waaruit hier en daar regen viel. Voor het weer van morgen is een storing, die via Frankrijk in onze richting trekt, van be lang. Plaatselijk moet dan ook bij een wind tussen oosten zuid rekening worden gehouden met enkele regen- of onweersbuien, waarna het wat zal afkoelen. DE BILT Vanuit het zui den toenemende bewolking, gevolgd door enkele lokale regen- of onweersbuien en enige afkoeling. Meest matige wind uit zuidelijke richtingen. Nog een „fusie" in de scheepsbouw: de beide delen van de reuzentanker Melania zullen het komende week einde bij de NDSM in Amsterdam aan elkaar worden gelast. Het voorste treinstel ontspoorde na de botsing. De bovenleiding knapte af, waardoor beide sporen werden versperd. Bovenleiding Onmiddellijk na de botsing begon nen de spoorwegen met het oprui- mingswerk. Vannacht was de spoor baan weer in beide richtingen berijd baar, maar de bovenleiding ontbrak nog. De vijf gewonden werden naar zie kenhuizen in Bergen op Zoom en Goes gebracht. Vier van hen konden na behandeling weer naar huis te rugkeren. Eén gewonde, de heer Cer- vaal uit Middelburg, is later op de avond naar een ziekenhuis in die plaats vervoerd. De treinvertragingen waren tegen het eind van de avond opgelopen tot drie kwartier a een uur. Het gevolg daarvan was dat allerlei aansluitende treinen moesten wachten op passa giers. Vele treinreizigers op de Zeeuwse lijn waren voor de laatste ver- voersafstand aangewezen op taxi's, omdat de aansluitende bussen reeds waren vertrokken. Busdienst Het ongeluk gebeurde om tien voor zes. ongeveer twee kilometer voor het station van Rilland-Bath. Omdat de spanning uit de bovenleiding uit viel. moest een busdienst tussen het station Yerseke-Kruiningen en Ber gen op Zoom worden ingesteld. De oorzaak van de botsing is nog niet bekend. De chauffeur schijnt de knipperlichten niet te hebben opge merkt. want nadat de trein ontspoord was. werkten ze nog. Kamerlid wil de loto wijzigen DEN HAAG Het Tweede-Ka merlid Visser (D'66) heeft minister Klompé gevraagd de sporttoto voor de deelnemers aantrekkelijker te ma ken. Hij vindt de nieuwe toto met de verhoogde inzet en hoofdprijs geen succes, aangezien velen die een klei ne prijs wonnen, zich teleurgesteld tonen. DEN HAAG Deze week nog zal de ARP een brief sturen naar de PPR met de uitnodiging tot een ge sprek. Zoals bekend is op het laatst gehouden ARP-Convent een resolutie aangenomen, waarin om dit gesprek gevraagd werd. Partijvoorzitter dr. A. Veerman verklaarde uitdrukkelijk de resolutie te willen uitvoeren, ook nu de PPR inmiddels besloten heeft in te gaan op de socialistische invitatie samen mogelijkheden na te gaan tot de vor ming van een progressieve concen tratie. Ir. van Dis: DFN HAAG Het Tweede-Kamerlid ir. C. N. van Dis beeft in bet SGP- weekblad De Banier een dringend be roep op dc regering gedaan oni maat regelen te nemen tegen de liomo- sexualiteit. De heer Van Dis refereert .inn een artikel in het Zuidafrikaanse blad Die Kerkbode, waarin staat dat in /,uid- Alrika een wetsontwerp is ingediend dat homofilie strafbaar stelt. De maxi mumstraffen. die op dit ..vergrijp' zijn gesteld, zijn volgens Die Kerkbode drie jaar gevangenisstraf en een boete van ten hoogste 300 rand (ƒ1500). Het blad noemt dit wetsontwerp in het belang van de bescherming van de homosexuele mens tegen zichzelf, de bescherming van het geluk van het ge zin. zoals God dit verordend heelt en van onschuldigen tegen de levensonl- wrichtende verleiding van de mens. De heer Van Dit herinnert er aan dat I vooral Amsterdam in het buitenland I bekend staat als plaats waar ongestraft het kwaad van de homofilie bedreven kan worden. Het is zelfs al zover dat in ons land een vereniging van homo- sexuelen bestaat, die van minister Klompè subsidie heeft gekregen. Het eigen orgaan van de homofielen is j vooral bekend door het gruwelijk ge- schrijf van G. K. van 't Reve. aldus de heer Van Dis. Het is. aldus de SGP-leider, de dure roeping van de Nederlandse regering j om legen dit kwaad ingrijpende maat- regelen te nemen. Zuid-Afrika mag wat dat betreft de regering wel eens I een voorbeeld zijn. Elkaar gevonden IYE strijder* in onze wereld van grote ondernemingen hebben el kaar dus elsnog gevonden. Tevoren was het bijzonder hard te gen hard gegaan. Men was gaan bie* den, van bieden was opbieden geko men, en men was elkaar geducht gaan opjagen. Nu men het toch nog eens is gewor den over de bevochten onderneming, zijn de aandeelhouders van deze laat ste voorlopig de enigen die er beter van geworden zijn. Heel het verloop heeft geen verhef fende indruk gemaakt. Die felle wors teling ten overstaan van de openbaar heid. en dat om een derde die maar moest afwachten hoe het zou aflopen en waar zij terecht zou komen. Wie af te wachten hadden waren de leiders van de betwiste onderneming en al evenzeer alle andere werkne mers. Het was hoog boven hun hoof den. dat dc merkwaardige strijd werd gevoerd op zichzelf al een aanwij zing dat ons ondernemingsrecht nog niet volmaakt is. Zo hebben we met z'n allen wel ons aandeeltje gehad in het kijkje in deze wereld van grote ondernemingen met haar enorme risico's. Wal dat aangaat kunnen we ook de komende tijd, die er stellig voorlopig een zal blijven van fusies en concen traties, nog een en ander beleven. Ook aan tragiek, zoals nu bij deze bevoch ten onderneming die opgedeeld gaat worden. Terecht is gevraagd om bepaalde ge dragsregels: we dringen ook onzer zijds daarop gaarne aan. al mag op iets waterdichts niet worden gehoopt. Voorwaarde jjlT persconferentie van de Franse president kan men le zen, dat hij niet helemaal begrepen heeft of wil begrijpen, hoe Frank* rijk in mei met een revolutie kon worden geconfronteerd. De man die in die kritieke dagen links en rachts hervormingen op grote schaal beloofde meent zich na drie maanden te kunnen veroorlo ven, deze afhankelijk te stellen van goed gedrag. Het is uiteraard het goed recht van een regeringsleider, het nodige te doen om te voorkomen dat orde en rust worden verstoord. Er zijn ech ter andere middelen dan neerslaan of onderdrukken. Met zijn opmerking dat hervormin gen noodzakelijk zijn op voorwaar de dat de orde gehandhaafd wordt bereikt de generaal voor de komen de weken of maanden wellicht het tegenovergestelde van wat hij beoogt. Nieuwe onlusten in Frankrijk kon den slechts worden voorkomen als vóór het verstrijken van de vakan tiemaanden maatregelen waren voorbereid, die tot de verbeelding van de ontevredenen zouden spre ken Uit de toespraak van de generaal moet worden opgemaakt, dat hjj met bet nakomen van zijn beloften geen haast maakt. Vandaar mogelijk zijn vrees voor nieuwe onlusten. Met de beschuldiging dat de studen tenorganisaties in anarchie geloof den als doel in zichzelf en de vak bonden de revolutie hadden uitge lokt maakt de generaal zich te ge- ma'ckeli.ik van het probleem af. Diepgewortelde ontevredenheid over het gaullistische bewind, met name onder de arbeiders, leidden tot een mei-opstand die met tamelijk onge vaarlijke studentendemonstraties was-begonnen. Dat de president bij de verkiezingen voor de Nationale vergadering des ondanks een grote meerderheid ach ter zich kreeg, was vooral gevolg van toegezegde hervormingen. De mei-revolutie kwam in anar chistisch vaarwater, nadat de oproer politie gepoogd had de studentende monstraties meedogenloos uiteen te slaan. Deze fout mag niet nog eens worden gemaakt. Wat dit laatste betreft klinken de woorden van de generaal niet ge ruststellend. Bij het uitblijven van hervormingen of enig werkelijk uit zicht daarop kunnen zij werken als een rode lap op een stier. -5^ Ik geef op als y* nieuwe abonnee: naam: r. Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een set onderzettertjes. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. PlMta: betaelt: per kwartaal O par maand Inzenden aan Bureau van dit blad i i i i i I -J

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1