Duiven lossen in Mexico Ruim f 1330 voor actie Ik doe mee Parijs en Bonn: blijven streven naar ontspanning Najaarsbeurs omringd door vakexposities Grote Kerk gereed voor doop Prinsje »n senoritas zonder flauwe kul. gewoon tabak. 100% tabak. ■Itaó -ffuCnort NAJAARSBEURS vakbeurzen: RECLAME, INTER DECOR en TOELEVERING MEUBELINDUSTRIE HElXE HE I» EEHO IXA AH OLYMPISCHE SPELEN: Zeepfabrikanten Huib Goudriaan onverantwoord warenonderzoek Zwerver dood bij spoorbaan KORTER MAAR GROTER Nationaal Comité T s jechoslowakije Terughalen auto's uit Tsjechoslowakije steeds moeilijker van Hofnar 10 stuks f2- MAANDAO 9 SEPTEMBER 1968 KON. NED. JAARBEURS UTRECHT VERLICHTINGSBEURS S'70 DAGELIJKS 9-18 uur, op zondag 8 sept. 10-18 uur ook open op 16 en 17 sept, en's avonds 9', 10 en 11 sept. Tienduizend duiven loslaten in Mexico is geen alledaagse be zigheid. De 24-jarige Henk de Weerd, vierdejaars student in de diergeneeskunde te Utrecht, vindt dat ook. „Ik heb geluk ge had", zegt hij. Henk. zoon van de in Breda wonende duivenexpert Piet de Weerd, is uitgenodigd 12 oktober bij de opening van de Olympi sche Spelen in het Olympisch stadion van Mexico tienduizend duiven te lossen. „Natuurlijk niet alleen is te hopen, anders ben ik weken bezig." Dat Henk mag deelnemen aan de openingsceremonie van de Olym pische Spelen heeft hij aan zijn va der te danken. De heer P. de Weerd is een internationaal bekend, zo niet 's werelds beste duivenexpert. In die hoedanigheid maakte hij 148 vliegrei zen, en maakte hij kennis met Mexi co, dat hij zeven keer bezocht. (Van een onzer verslaggevers» DEN HAAG De Nederlandse Ver eniging van Zeepfabrikanten (NVZ) is van oordeel dat de door de Nederlandse Consumentenbond gepubliseerde resul taten van een onderzoek naar vloeibare afwasmiddelen onjuist zijn. Bijna alle fabrikanten, wier produk- hen bij onderzoek waarvan de gege vens in het septembernummer van de Consumentengids zijn gepubliceerd waren betrokken, zijn lid van de NVZ. Nog voor het onderzoek begon bracht de NVZ bij de Consumentenbond haar bezwaren naar voren tegen de bij des kundigen onbekende methode van on derzoek. De fabrikanten erkennen zonder meer het bestaansrecht van consumentenor ganisaties en de taak, die deze organi saties hebben, maar zij meent te mogen eisen dat vergelijkend warenonderzoek op verantwoorde wijze geschiedt. In dit geval is daarvan geen sprake. De NVZ doet daarom een beroep op de consumentenorganisaties in Neder land een constructief contact met de industrie tot stand te brengen, zodat er sprake zal kunnen zijn van een ver antwoorde voorlichting. PARIJS De standpunten van Parijs en Bonn over de fun- - damentele beoordeling van de gebeurtenissen in Tsjechoslo- wakije liggen zeer dicht bij elkaar. Dit heeft de Westduitse minister van buitenlandse zaken, Willy Brandt, zaterdagavond gezegd tijdens een interview voor de Franse tele visie, na een ontmoeting met zijn Franse ambtgenoot Michel Debré. Brandt keerde nog dezelfde avond naar Bonn terug. De ministers zijn het eens over de noodzaak ondanks de invasie in Tsje choslowakije niet terug te keren tot een politiek van koude oorlog, en willen hun gemeenschappelijke ontspanningspolitiek voortzetten. Voorwaarde De terugtrekking van alle vreemde troepen uit Tsjechoslowakije beschouwen zij echter wel als de be langrijkste voorwaarde voor ontspan ning. Ook kwamen de ministers over een nauw contact te blijven onder houden over de veiligheidsproblemen die uit de Tsjechoslowaakse crisis voortvloeien. Erkenning .in vaders voetspoor Begrijpelijk dat de heer De Weerd uitstekende relaties heeft opgebouwd in de duivensportwereld. Zijn zoon: „Ik zie de uitnodiging in de eerste plaats als een erkenning van zijn baanbrekend werk voor de dui vensport gedurende bijna iO jaar. Maar mijn vader vindt één grote reis per jaar voldoende februari keer de hij terug uit Afrika dus kreeg ik deze uitnodiging. Bovendien ken ik heel goed de voorzitter van de Mexicaanse dui- vensportbond, de heer Miguel Galas Lavin. Hij is van Spaanse afkomst en als hij Spanje bezoekt, komt hij ook altijd even langs in Breda. Miguel Galas Lavin heeft succes gehad met zijn postduiven dankzij de selectie, die de heer De Weerd sr. op zijn hok toepaste. In Nederland deed de heer De Weerd dat vroeger dikwijls, maar het aantal aanvragen is hem 'boven het hoofd gegroeid. Vaders voetstappen Henk de Weerd hoopt eens de voetstappen van vader te drukken. Er is nu 1333,50 binnen voor de actie „Ik doe mee". Deze actie, met als doel bejaarden zieken een uitvoering van .rie Pronks koren te kunnen ten bijwonen en zo mogelijk Ie al jaren zieke mevrouw A. Hoogerheide-Goyaars een lijnreis aan te bieden, is wat lit de belangstelling verdron gen door Tsjechoslowakije en piafra. j Desondanks storten nog Iteeds lezers hun bijdrage op giro 39639, ten name van het Rotterdammer-Kwartet, Witte de Withstraat 25, Rotterdam, 47M|,LS Ik doe mee". Een lezeres maakte mij erop attent jat de girodienst de aanduiding „Het kwartet" niet accepteerde en dat zij laarom opnieuw moest gireren, ie Misschien is dat meer lezers over tomen. Ze kunnen deze moeilijkheid GIFTIGE STOFFEN NA AANVARING IN DE RIJN De kans bestaat dat er in de Rijn ozen of vaten giftige stoffen rond- ryven. De scheepvaart wordt gewaar- chuwd deze dozen of vaten niet aan ioord te nemen en gevraagd dje water - •olitie in te lichten. De giftige stoffen zijn in de rivier erechtgekomen na een aanvaring bij Ceulen tussen het Nederlandse schip titwijk en een Frans schip. Het Neder - andse schip zonk en verloor zijn ge vaarlijke lading. ROTTERDAM Bij de spoorbaan ussen Rotterdam en Schiedam is bij de poorbrug over de Delfshavense Schie omstreeks elf uur het stoffelijk over- •ohot gevonden van de 55-jarige J. G. van Wijk. De man had geen beroep en lij had ook geen vaste woon- of ver blijfplaats. Bij het onderzoek is vastgesteld, dat de man niet door een passerende trein i* gegrepen. De doodsoorzaak was van morgen nog niet bekend. Zondagavond is uit het huis van --.taring te Alkmaar de 21-jarige uit Haarlem afkomstige gedetineerde L. H. «ntaoapt Hij profiteerde van een ver- boowing en wist via het dak d« vrij- btM te bereiken. j J hew; ■•Haar omzeilen door te gireren ten name van het ROTTERDAMMER-kwartet. De girodienst kan het dan wel thuisbrengen. Hieronder de verantwoording van het tot nu toe binnengekomen geld: E.M.F.A.-van K, Den Haag 5; Q.A., Rotterdam 5; C.v.A., Waar denburg 6,50; P.A. v.d. A., Den Haag 10; W.C. v.d. A., Den Haag 2,50; J. v. A.-P., Hazerswoude 5; M.A.B., Rotterdam f 20; C.B., Nijme gen 5.; C.M.E.B.. Leiden 5; J.B., Rotterdam ƒ5; J.B. en È.P.-v.L., Den Haag 5; G.J.B.. Den Haag 5; F.v.B., Rotterdam 1 10; B. v.d. B., De Lier 5; D.B.. Dordrecht 20; W. v.d. B., Rijswijk 5; C.B., Rotterdam 2,50; A.M.B., Rotterdam 25; M.A.d.B., Rotterdam 2,50; A.P. Boevé-Breuer, Den Haag 10; G.Z.E.B., 's-Gravenzande 25; G.B., Vlaardingen 1; A.B. v. B., Rotter dam 10: L.M.J.B., Gouda 5; A.E.B.-B., Oegstgeest 10; P.B., Rot terdam 2,50; C.L.F.B.. Rotterdam ƒ5; J.B. Rotterdam ƒ5; G.J. v.d. B.; en C.G. v.d. B.-P., Barendrecht 15; P.v.B. en W.J.v.B.-v.d. M.. Voorburg 10; B.B., Den Haag 10; J.d.B., Rotterdam 7,50; v.B., Rotterdam 5; W.B.. Naaldwijk ƒ10; H.B., Doe- tinchem 10; Coöp Raiff.bank, Pa- pendrecht 5; F.D., Scheveningen 5; C.v.D., Den Haag 10; D. v.d. D., Den Haag 5; A.H. v. D., Rotterdam 100; W.D. v. E.; Rotterdam 10; B.E.F., Alphen a/d Rijn 2,50; P.G., Den Haag f 10; G.G.. Katwijk a/Z. 10; J.P.G.. Noordwijk 10; G.H., Capelle a.d. IJssel ƒ10; v. G.. Oegstgeest 5; H C.F d. G., Leiden 10; J.d.G.-v.d. H.. Scheveningen f 5; M.M.d. G.-v.R Rotterdam 10; E.J.H.. Den Haag f 2.50; M.E.H.. Rot terdam f 2,50; J.M. v. H. Voorburg 10: M.d.H.. Katwijk 5; K.H.-S. Hoornaar 5: C.J. v.d. H.. Den Haag 2; M.d.H., Vlaardingen 5; G.v.I., Den Haag 25; H v.I., Woerden 20; H.d.J.. Gorkum f 10; T.P.. Rijswijk 10; Joh. W.K., Den Haag ƒ5: A.K. Dussen 10; G.K.K.. Zwijndrecht 2,50; A.K.. Den Haag 10; A.M.K., Zutphen 5; A.K de M., Leiden 10; W.K., Voorburg 25; J. v.d. K., Den Haag 5; J. de K., Papendrecht f 2; G.M. v. B.-K. Rotterdam 10; H.T. de K., Gorkum 5; M.C. de K. Leiden 5; P.K.-S. Dordrecht 2,50; M.v.L.. Sassenheim 5; H.M. v. L. Den Haag 10; G de L., Rijnsburg 2; S.L., Rotterdam 5: I.J. van L.-v.d. W., Rotterdam 5; A.R. v. L., Rotterdam 10; W v. L.-B. Rotter dam ƒ3; H. v. L., Dordrecht 2,50: N.M.-V., Den Haag 2,50; J.J.J. v.d. M., Den Haag 5: H.M., Alphen a.d. Rijn 8; A.M., Den Haag 5; J. v.d. M., Valkenburg ƒ5; L. v.N„ Den Haag 10; G.A.J.O., Nieuwe Tonge 10; P.O., Rotterdam 10; T.P.-P. Den Haag 10: A.P.. Barendrecht 5; A.v.P., Den Haag 10; M.A.P., Honselersdijk 7.50; E.M. v.d. P., Noordwijk 20; P C. v. R-S., Rotter dam 5; P.A.R., Den Haag 5; G.R., Leiden 3,0; F.P.M.R., Rotterdam 10 ;v M.Z.R., Den Haag 3; W.C. de R., Rotterdam 10; K.D.R., Ameron- gen 2,50; M.H. v. R.. Schiedam 5; P.R., Katwijk 10; A.R., Dordrecht 5; J.G. v. R.-T., Den Haag 5; L.M.J.S., Voorburg 2,50; J. v.d. S., Zoetermeer 7,50: W.S., Maasdam f 2.50; D.S., Nieuwerkerk a.d. IJssel f 5; D.S., Den Haag 10; J.H.S., Den Haag 10; J.S... Katwijk 2,50; B.A.S., Dinteloord f 5; B.E.S., Rotter dam 10; J.W.S.. Maassluis 2,50; J.S., Rotterdam ƒ5: A.E.S.. Voorburg 5; A.G.S., Schaesberg 2,50; C.T., Kamerik 5; C.T., Scheveningen 30; D.T., Den Haag 5; J.C. v.d. T.-H., Leiden 2,50: D.T., Vlaardin gen 2,50; J.N.U.. Zwijndrecht 5; P.H.V., Den Haag f 3,50; J.C.V.. Den Haag 5; J.C.H. de V., Rotterdam f 10; G.H. d. V Rotterdam 5: F.R.V.. Den Haag f 10; J.v.V.-v. H., Den Haag 25; J.A V.-G.. Den Haag 5; A.V. de V., Rotterdam 5; T.V., Den Haag f 25: J.E v.d. V., Capelle a.d. IJssel 5; A.V.V., Den Haag 10; J.d.V.. Wassenaar 5; H.R.V., Vlaardingen 5; J.G. v.d. V., Zeven huizen 10; G.J. v V., Giessen 25; H.G.V., Dordrecht f 10; A.J.V., Rot terdam 10; A. de V., Slikkerveer 10; D.j.L. de V., Den Haag 2,50; S.V., Maassluis f 10; L.C.V.. Schie dam f 7.50; A.M. W.-v. D.. Den Haag 25; A.W.. Den Haag 5: J.J.W.-S.. Middelharnis ƒ5; J. v.d. W.. Schi pluiden f 7,50; N.M.R.W., Haarlem 10; H.W., Den Haag f 10; J.G., Weerheym, Den Haag 5; J. v.d. W., Nieuw-Lekkerland f 25; P.C.Z., Voorschoten f 10. Vliegtuigje -tort bij Winterswijk neer WINTERSWIJK Op een weiland dicht bij de Nederlands-Duitse grens in de buurt van Ratum bij Win terswijk is zaterdagmiddag een een- motorige Pipercub door nog ombeken de oorzaak neergestort. De twee inzittenden, de vlieger G. B. uit Enschede en G. W. Onk uit Winterswijk, -verden met verwondin gen aan het hoofd in een ziekenhuis opgenomen. Het vliegtuigje werd ge heel vernield. De gewonde mannen werden dcor een buurtbewoner met gevaar voor eigen leven uit het toestel gehaald, want terwijl hij bezig was hen te bevrijden vloeide de benzine uit de tank, zodat brand- en ontploffingsge vaar aanwezig waa. „Voor mij is dit bezoek erg interes sant ter oriëntatie, vooral als intro ductie in de duivensportwereld." Bescheiden: „Ik heb een goede leer meester aan mijn vader en hoop hem op te volgen, als ik tenminste de ca paciteiten heb. Vader is begonnen als journalist schreef boeken over de duivensport o.a. „Suizende vleugels", heeft goede duiven wetenschappelijk met elkaar vergeleken en conclusies getrokken aan welke eisen een goede duif moet voldoen. Vader houdt thans nog duiven: in de zeer nabije toekomst hoop ik ook duiven te gaan houden. Mede in ver band met mijn studie wil ik dat we tenschappelijk opzetten. Ik wil pro beren inteeltlijnen te gaan kruisen." Als kind had Henk in navolging van zijn vader wel een paar dui ven. „Dan vind je dat leuk, en wil je een paar duiven apart hebben." Als student heeft hij daar geen tijd voor. Maar in de nabije toekomst, als die renarts, hoopt hij wetenschappelijk beoefende duivensport met een prak tijk te kunnen combineren. Zwaardvis vangen Voorlopig gaat hij nu Olympische duiven lossen in Mexico. „Ik denk er ook de spelen bij te wonen en de laatste week een dierenarts in Los Angelos te bezoeken, die verbonden is aan een renbaan. Een andere arts heeft m'n vader uitgenodigd en misschien kan ik dat overnemen met hem zwaard vis te gaan vangen in de Pacific. Ik heb het nooit verder geschopt dan op bot vissen op de Oosterschelde, maar dit wordt meer hel grote werk." Henk wil verder gaan praten met prof. W. Keeton van de Cornall uni versiteit van Ithaca. „Hij is bezig met een onderzoek naar het vermo gen van duiven om de weg naar huis terug te vinden; een vreselijk moei lijk onderwerp, niemand weet nog waarop het oriënteringsvermogen van duiven berust." Half november hoopt Henk weer thuis te zijn. Terug van de Olym pische Spelen, van gesprekken met duivenexperts en van zwaardvisvan- gen. En dat allemaal dankzij het los sen van tienduizend duiven. UTRECHT Met de verklaring „Er gebeurt in Nederland zoveel op zondag, er worden al jarenlang van allerlei beurzen op die dag gehouden ook; wij doen onze deelnemers en bezoekers een groot genoegen met een beursbegin op zondag en wij wil len dat wel laten, indien ook andere commerciële manifestaties dat niet meer doen", heeft de Jaarbeursdirec tie de openstelling van de traditione le Najaarsbeurs en drie van haar vier satellieten gisteren laten doorgaan. Om principiële redenen bleven zondag vijftig standhouders thuis. Al met al ontstond er in Utrecht grote drukte, want al duurt de Na jaarsbeurs dit jaar slechts 6 inplaats van 8 dagen, zij is met vier vakbeur zen (die voor Reclame opende van morgen) groter dan ooit en beslaat zowel de Vredenburggebouwen als vier hallen op het Croeselaanter- rein. Niettegenstaande de verkorte duur staan er op het Vredenburg toch 1371 firma's met hun gebruiksgoederen, van wie 672 met buitenlandse pro- dukten en is er een totaal-aanbod uit 32 landen. Zo groot is de belangstel ling, dat zelfs enkele zalen van het restaurant als expositieruimte zijn ingericht. Ook Tsjechoslowakije, Polen, Hon garije, Canada, Amerika en Japan zijn met de gebruikelijke Westeuro- pese landen aanwezig. Tsjechoslowa kije toont kantoor- en schrijfbehoef ten en papierwaren. Decembersfeer Op de 4e verdieping van de Vre denburggebouwen heerst de sfeer van de naderende decemberfeesten: de collectie kerstversieringen wordt elk jaar bonter en dikwijls grover. Op dc speelgoedafdeling verwacht men kennelijk een rijke Sinterklaas. Een van de noviteiten is hier de me chanische trein, die ook buiten kan rijden en er bijzonder „echt" uitziet. Er zijn veel kakelbonte poppen en beesten en het gezelschapsspel is nog altijd „in", televisie of niet. Bij de rokersbenodigdheden is er een nieuwe presenteerdoos voor siga retten te zien en nog weer verbeterde aanstekers; bij de cosmetica vormt de lichtgevende make-up een hoofdnum mer. Een keur van luxe-artikelen ook op huishoudelijk gebied, waarbij het telkens slimmer en handiger toegaat in de apparatuur (het nieuwste is bijv. een electrische cocktailmixer), toont duidelijk aan dat het geld goed kan rollen. Niet open Niet open voor bezoekers zijn de vakbeurzen op het. Croeselaanterrein, waar de Internationale beurs voor woningtextiel Inter Decor het nieuwste toont. In de Margriethal manifesteert zich de Vakbeurs voor verlichtingsarti kelen S'70 met 64 Nederlandse deel nemers. Het aanbod op dit gebied is zo groot, dat er praktisch geen plaats is voor elektrische huishoudelijke arti kelen, die men echter ruimschoots op het Vredenburg aantreft. Reclamebeurs Voor de tweede maal exposeert in de Irenehal met 33 deelnemers voor in totaal 239 internationale firma's de Reclamebeurs. De gebeurtenissen in Tsjechoslowa kije vormden het belangrijkste on derwerp van het gesprek, dat plaatsvond in het kader van het Westduits-Franse vriendschapsver drag. Voorts werd gesproken over de problemen van West-Europa. Wat be treft de uitbreiding van de EEG is het Franse standpunt ongewijzigd ge bleven. Het overleg diende tevens als voorbereiding van de bijeenkomst tussen president De Gaulle en Bondskanselier Kiesinger op 28 sep tember in Bonn. VREELAND (Utr.) De heer L. C van der Tas jr. te Vreeland is bezig met de oprichting van een Nationaal Comité Tsjechoslowakije Vrij. De heer Van der Tas verzoekt de reeds opge richte plaatselijke comités zich met hem in verbinding te stellen om alle krachten te bundelen. DEN HAAG Het wordt steeds moei lijker eigendommen van buitenlanders in Tsjechoslowakije, zoals auto's en ca ravans. die daar na de Russische inval zijn achtergelaten, terug te halen. De ANWB heeft contact opgenomen met de Oostenrijkse automobielclub, die Oostenrijkse eigendommen uit het land probeert te brengen. Deze organisatie is bereid ook Neder landse auto's en caravans hee terug te nemen. Intellectuelen: Laat Claus vrij BRUSSEL Ruim 200 Belgische intellectuelen (kunstenaars, hooglera ren en journalisten) hebben een ma nifest ondertekend waarin zij ver nietiging verlangen van de gevange nisstraf en geldboete, waartoe de Belgische schrijver Hugo Claus in ju-; ni j.l. door de rechtbank van Brugga werd veroordeeld. Claus werd toen veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf en een boete van 725 gulden wegens 'aan tasting der goede zeden' door opvoe ring van zijn toneelstuk Mascheroen, vorig jaar december in Knokke. waarin drie blote mannen optraden als Heilige Drievuldigheid. Het manifest is ook door een aantal buitenlandse kunstenaars onderte kend, o.w. Karei Appel en Alain Resnais. Een Zuidvietnamese generaal is gisteren tijdens gevechtshandelingen, gedood. Zijn helikopter werd neer geschoten. Het is de eerste Zuidviet namese generaal, die door de strijd om het leven komt. Eerder kwannn drie Amerikaanse generaal* bij de strijd om. 2500 roze en witte bloemen (Van een onzer redacteuren) APELDOORN De deuren van de Grote Kerk bleven giste ren gesloten. De ochtenddienst van de Hervormde Gemeente werd des morgens gehouden in de schouwburg Orpheus en des middags in de Pniëlkerk. Niemand zal echter tevergeefs naar de Grote Kerk getrokken zijn, want heel Apeldoorn leeft mee met de plechtigheid, die daar morgen te ge beuren staat en volgt de voorberei dingen met belangstelling. Apeldoorn is trots nu prinselijke residentie te zijn en nergens in den lande is bij de geboorte van prins Maurits zoveel verkocht aan oranje muisjes, oranje koeken en oranje taarten. De gemeente toont vreugde door het schenken van de bloemversiering in de kerk, die morgen getooid zal zijn met duizend witte anjers, dui zend lichte roze anjers. 150 witte en 150 licht roze chrysanten. 300 Carla- j rozen en 70 troschrvsanten. Symbool De Grote Kerk zelf is trouwens ook een symbool van verbondenheid tus sen Apeldoorn en Oranje, die bestaat sedert Koning-Stadhouder Willem III het kasteel Het Loo kocht. Koning Willem I schonk Apeldoorn de Grote Kerk en legde de eerste steen, waaronder een koperen busje werd ingemetseld met enige geldstukken en de grote zilveren ge denkpenning, geslagen ter ere van het zilveren regeringsjubileum van de Koning. In mei 1842 werd de kerk in ge bruik genomen, maar op de 29ste maart 1890 ging het gebouw in vlam men op. Onmiddellijk werd tot her bouw besloten en op 16 juli 1891 metselde koningin Wilhelmina de eerste steen op die welke door haar overgrootvader gelegd was en die uit het puin gered kon worden. Een jaar later stond de Grote Kerk er met zijn 2000 zitplaatsen, waaron der de achttien plaatsen voor het hofpersoneel en de vier fauteuils voor de Koninklijke familie, waar zeer dikwijls koningin Wilhelmina zat. Bronzen klok Tweeënzestig meter hoog verheft zich aan de voorzijde van de kerk de. Renaissance toren bekroond door een- smeedijzeren finale met het haantje. Op veertig meter hoogte zijn de wij zerplaten en het uurwerk aange bracht. Wanneer morgen de cijfers 11 uur 10 aanwijzen zal de bronzen klok van 600 kilo zijn stem doen horen, geluid door koster J. Bakhuis. Op dat ogen blik zal de koninklijke stoet met de dopeling van Het Loo vertrekken voor de plechtigheid in de Grote Kerk. Ook voor prins Maurits is er nu een persoonlijk wapen, waarvan het meest oprmllende een klim mend hert in goud is geplaatst in een gedeeld hartschild. Het helmteken bestaat uit een zes- I puntige ster tussen een vlucht I vati azuur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 9