Staalgiganten zijn de Wilton-buit te van plan verdelen JAMIN Salazar geopereerd Commentaar Veiligheidsraad: Egypte met schieten begonnen DOOR INVAL EEN REL VOORKOMEN CMB: Alles buiten de werknemers om Het Kwartet VMF verhoogt bod Concerns in gesprek Dringend beroep bestand te eerbiedigen Snel herstel Europese economie Fel gevecht langs het Suezkanaal VMF/STORK - WERKSPOOR melkchoc. pinda's SPREUK 10.000 doden in Perzië van deze glanzende onder- zettertjes (mot fijn Indisch motief) in etui voor ieder die nu n nieuwe abonnee opgeeft! Nieuwe leidse Courant M0*né»Q 9 êeptêmber 7968 49ste }»argsn§ vooraanstaande prot. christelijke dagbladen ur: F. Diemet ifdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" fcofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Margriet met Maurits Morgen zal in de Hervormde Grote kerk van Apeldoorn de doopplechtigheid zijn van prins Maurits, zoon van prinses Mar griet en mr. P. van Vollenhoven. Deze foto van het prinsje en zijn moeder is gemaakt in Italië, in het vakantieverblijf van de koninklijke familie te Porto Ercole. Het prinsje is een vrolijk, rus tig en levenslustig ventje, dat duidelijk overeenkomstige fami- I lietrekken vertoont met zijn wat oudere neef, prins Willem-Alex- ander, zoon van prinses Beatrix en prins Claus. Het gevecht om Wilton-Fijenoord-Bronswerk is uniek in de Neder landse financiële geschiedenis. Er wordt geboden en over-boden op een bedrijf met duizenden werknemers, die maar moeten afwachten wat er zal gebeuren. Bloedprop in schedel Vredesplan M.E.B.A. - LEIDERDORP WASHINGTON Het herstel van iet vertrouwen in de stabiliteit van iet internationale monetaire bestel ïangt in de eerste plaats af van het esultaat van de toenemende verbe tering van de externe posities van zowel Amerika als Engeland. De Britse begroting van maart gaf luidelijk blijk van de vastbesloten- leid om het betalingsbalansvraag- stuk mei kracht te lijf te gaan. De liteindelijke invoering van de Ame rikaanse belastingwet, gepaard met een besnoeiing van de staatsuitga ven, zal zonder twijfel de betalings balanspositie van de Verenigde Sta ten versterken, aldus het Internatio- lale monetaire fonds in zijn 23ste jaarverslag. Gelukkig verloopt het economisch herstel van het Europese vasteland van de vertraging in 1966/'67 snel doordat het door de regeringen wordt bevorderd. Het vermogen om de invoer te vergroten moet volgens het IMF zeer omvangrijk worden 'geacht. NEW YORK De Veiligheids raad heeft vannacht na een spoedzitting een beroep op Is raël en Egypte gedaan het be stand in het gebied van het Suezkanaal strikt te eerbiedigen. De raad was zowel op verzoek van Egypte als van Israël bij eengekomen nadat gisteren langs het gehele Suezkanaal urenlang een fel artillerieduel had ge woed. Zeven van de acht waarnemings posten van de Verenigde Naties meld den dat Egypte de schietpartij was begonnen. Volgens deze waarnemers hebben de Israëliërs landrakettcn ge bruikt, wat Israël ontkent. Egypte meldt aan gigen kant tien doden en dertig gewonden. Aan Is raëlische zijde zouden eveneens tien doden zijn gevallen. Het militaire opperbevel van dc Egyptenaren maakte gistermiddag laat bekend in te stemmen met een staakt-het-vuren oproep van de Ver enigde Naties. Hieraan was de voor waarde verbonden: Israël mag zijn stellingen aan het Suezkanaal niet versterken. Als dit wel gebeurt, acht Egypte zich ontslagen van de be standsbepalingen. Het artillerieduel werd gistermid- zie onvoorwaardelijk bod inzake WILTON-FIJENOORD -BRONSWERK N.V. in advertentie in dit nummer van dit blad dag na drieënenhalf uur door bemid deling van VN-waarnemers beëindigd. Het incident begon 's middags toen een Israëlische patrouille bij Port Taufik een landmijn opruimde. Vol gens een Israëlische woordvoerder namen Egyptenaren van de overkant van het kanaal de Israëliërs onder vuur. Vanuit Israëlische stellingen werd teruggeschoten. Binnen korte tijd kwam over een lengte van bijna hon derd kilometer langs het kanaal Egyptisch geschut in actie, hetgeen weer antwoord van Israëlische kant tot gevolg had. Zware verliezen Van Egyptische zijde is verklaard dat de Israëliërs begonnen zijn en dat zij de stad Suez onder vuur had den genomen, daarbij slachtoffers onder de burgerbevolking mnkend. Volgens Egyptische zijde zouden tien Egyptenaren zijn gedood en dertig gewond. De Egyptenaren beweren dat de Israëliërs zware verliezen hebben ge leden: veertien tanks, zes pantserwa gens en zes vrachtwagens zouden zijn vernield. Aan Israëlische zijde zijn acht do den gevallen en zeventien gewonden. Een Israëlische woordvoerder, die dit bekendmaakte, zei dat twee waarne- mersposten aan de Israëlische kant van het Suez-Jtanaal door Egyptiscli vuur zijn verwoest. Volgens de woordvoerder heeft Kairo het incident uitgelokt in ver band met het debat in de Veilig heidsraad. dat vandaag is voortgezet. Daar is de Israëlische klacht in be handeling dat Egyptische militairen een patrouille zouden hebben over vallen. morgen voordeel zakje van 95 voor 85 niet duur ure/ heerlijk Voor de meeste mensen is ervaring als het licht aan de achtersteven van een schip, dat slechts de afgelegde weg verlicht. COLERIDGE Duiven lossen in Mexico pagina 9 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Wilton-Fqenoord-Bronswerk is dit weekeinde de inzet geweest van een vergadering die de raden van bestuur van VMF-Stork-Werkspoor en de Rtfn-Schelde groep in hotel „De Nederlanden" te Vreeland hebben gehouden. Er doen geruchten de ronde dat beide concerns het eens zouden zijn over een ver deling van Wilton. De VMF zou vooral interesse hebben voor de machinefabrieken van Bronswerk. Vandaag zouden nadere mededelingen volgen, omdat aandeel houders van Wilton tot uiterlijk dinsdag 10 september gebruik kunnen maken van het door de Rijn-Schelde groep uitgebrachte bod. Het donderdag onverwacht uitge brachte bod van 77 miljoen gulden op de aandelen Wilton-Fyenoord-Brons- werk door Ryn-Schelde is zaterdag gevolgd door een verhoogd bod van de VMF. Dit kwam mogelijk nog on verwachter dan dat van de Rijn- Schelde groep, waarvan de raad van bestuur vrijdag niet geloofde in een opgevoerd bod van de VMF. Het nieuwe bod van de VMF gaat maar iets uit boven dat van Rijn- Schelde, om te proberen een zo gun stig mogelijk klimaat te scheppen voor een gesprek (dat dus gisteren is gehouden). Het gesprek diende vooral betrekking te hebben op de mari tieme samenwerking, die reeds vóór het bod van de VMF tussen Wilton en Rijn-Schelde was overeengekomen. Zoals bekend is het bod van Rijn- Schelde gekomen omdat men bang was dat een maritieme samenwerking niet goed zou kunnen werken als Wilton in de VMF zou opgaan. Men was bang dat andere belangen die sa menwerking wel eens zouden kunnen tegenhouden. Taakverdeling De Rijn-Schelde groep hechtte zo veel belang aan een goede samenwer king op scheepsbouw- en scheepsre- paratiegebied en was er ook van over tuigd dat Wilton meer waard was dan het VMF-bod, zodat men 77 miljoen gulden wilde betalen voor het bedrijf: 20 miljoen guides meer dan de VMF. De raad van bestuur van de VMF, die zaterdag druk heeft vergaderd met dat van Wilton, legde zich hier echter niet bij neer en kwaip met een nieuw bod door 80 miljoen gulden te willen neerleggen. Bij de bekendmaking van het bod deelde de VMF mee dat met dc raad van bestuur van Rijn-Schelde con- takt zou worden gezocht om na te gaan of een zodanige taakverdeling en/of hergroepering tot stand kan worden gebracht dat voor de mari tieme belangen van alle betrokken partijen de beste organisatie-struc tuur kan worden verkregen. Verontrust De Christelijke Metaalbedrijfsbond (CMB) heeft bij monde van voorzitter C. van Dijk gereageerd op het nieuwe VMF-bod: „De nieuwe ontwikkeling in de Wilton-zaak is natuurlijk een verrassing, maar het is duidelijk dat men bij de VMF na het verhoogde bod van Rijn-Schelde donderdag j.l. niet met de armen over elkaar is gaan zitten. Het gezond verstand zal nu moeten gaan zegevieren." Hij zei verder: „Onze bond heeft vrijdag reeds haar ernstige verontrus ting uitgesproken over de manier van handelen in deze kwestie en het nieu we bod maakt de zaak er niet beter op. Wat ons raakt is het feit dat de werknemers bij de hele gang van za ken op geen enkele manier betrokken zijn geweest. Wie uiteindelijk beslist waar Wilton terecht komt. zijn de aandeelhouders en zij zullen", aldus de heer Van Dijk, „vermoedelijk de financiële aspekten hoger aanslaan dan de sociale". Verheugd was hij met het contakt tussen VMF en Rijn-Schelde, waarbij een mogelijke vorm van samenwer king tot stand komt. „Indien dit zo is, kunnen we er alleen maar blij mee zijn." I olgens Rode Kruis TEHERAN De jongste aardbe ving in Perzië heeft aan 10.000 men9en het leven gekost. Dit is giste ren bekendgemaakt door de directeur van het Perzische Rode Kruis, dat nu de cijfers uit het hele rampgebied verzameld heeft. Nagenoeg alle ver misten zijn opgespoord. „Zc waren te vuil om ergens an cles te gaan zitten." i kiSPi* ÈÈiitwb- DE BILT De circulatie bo ven West-Europa werd in het afgelopen weekeinde bepaald door een gebied met hoge baro meterstanden boven Scandinavië en depressies boven het midden van de oceaan. In de hogere luchtlagen heers te een oostelijke stroming, waar mee een storing afkomstig uit Duitsland via het oosten en noordoosten van Nederland naar de Noordzee trok. Deze storing verstoorde tijde lijk het fraaie nazomerweer in onze oostelijke en noordelijke provincies. Er viel daar uit een zwaar bewolkte lucht tijdelijk regen, en zaterdag bleef het kwik er bij 16 graden steken. In de komende 24 uur verandert er maar weinig in de luchtdruk verdeling, we verwachten dan ook in de avond en nacht op nieuw plaatselijk vorming van mist. Deze trekt in de ochtend op waarna het bij een oostelijke wind zonnig en vrij warm weer zal worden. DE BILT Vrij warm en zonnig weer. maar in de nacht en ochtend plaatselijk mist. Meest zwakke wind uit oostelijke richtingen. LISSABON De toestand van de Portugese president Salazar die in de nacht van vrijdag op zaterdag na een val werd geopereerd, is volgens de laatste berichten stationair. „Pas over zes dagen kunnen wij meer zeggen" zei één van de chirur gen die de 69-jarige president heeft geopereerd. Bij de operatie is een bloedprop uit de schedel van Salazar verwijderd. Op een persconferentie is meege deeld dat de president leed aan een bloedstolsel in de schedel als gevolg van een val enkele dagen geleden. I Hij viel van een ligstoel, die plotse ling inzakte. Daarbij heeft hij zich aan de rechterslaap bezeerd. In antwoord op een vraag over de eventuele aanwijzing van een pre mier-ad-interim voor de periode dat dr. Salazar zijn functie niet kan uit oefenen, werd eraan herinnerd dat de premier verscheidene keren in het buitenland is geweest of ziek was zonder dat het nodig was te voorzien j in zijn vervanging. LITRECH'! Het NVV zal bin nenkort een procedure voeren over de vraag of een werkloos geworden semi-prof voetballer al of niet recht heeft op een werkeloosheidsuitkering. Een bedrijfsvereniging weigerde deze uitkering te geven aangezien een semi-prof naast het voethallen nog een andere dienstbetrekking had. Hij zou derhalve niet werkloos zijn. Vol gens het NVV is deze afwijzing te lichtvaardig genomen. IJET vredesplan van de invloedrijke leider van de democratische fractie in de Amerikaanse Senaat. Mike Mansfield, zal waarschijnlijk niet de belangstelling en steun krij gen die het verdient. Mansfield maakte zyn reis vóór de Russische inval in Tsjechoslowakyc. Hy bezocht ook Praag, maar trof daar een totaal andere situatie aan dan er nu is. Niettemin rapporteerde hij- De bevindingen van Mansfield zijn niet in dit mate door de feiten ach terhaald dat zijn rapport geen enkele waarde heeft. Desondanks zal het de oplossing niet dichterbij brengen. Voor een regeling in Vietnam is enig wederzijds vertrouwen onontbeerlijk. Dat was er nauwelijks toen Mansfield zyn missie begon. Daarna is een toestand ontstaan, die nieuw voedsel heeft gegeven aan het diepgewortelde wantrouwen in de Russische leiders, die Hanoi steunen. Senator Mansfield heeft zich terecht niet laten weerhouden van het rap porteren van zyn bevindingen. Zijn plan herinnert de Amerikanen eens te meer aan hun grote verantwoor delijkheid. Washington kan zich ook niet veroor loven, Vietnam op zijn beloop te la ten, nu de aandacht wordt afgeleid door de crises in Oost-Europa en Na- bye Oosten. Er lijkt juist meer reden dan ooit om snel naar een oplossing te streven, die Amerika in staat stelt dc afwikkeling van het conflict aan dc Vietnamezen zelf over te laten. Een dergelijke ontwikkeling zou dc positie van Amerika in de wereld ver sterken. Bovendien zou een nieuwe aangepaste politiek voor Zuidoost- Azië ongetwijfeld het isolement van nu verbreken. ROSMALEN Door nog onbe kende oorzaak is gisteren brand uit gebroken in textielhandel annex ba by- en kleuterartikelen en drogisterij van de heer A. M. van der Steen in Rosmalen. De voorraden en winkelin boedel gingen geheel verloren. Het bovenpand liep rookschade op. Rookbommen voor Taptoe Delft (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Door het doelmatige optreden van de Rotterdamse en Delftse politie is zaterdag de zevenduizend toe schouwers op de slotavond valt de Taptoe Delft een stunt be spaard gebleven, die rampzalige gevolgen had kunnen hebben. De afdeling Rijnmond van ..Socia listische Jeugd Nederland" (uiterst linkse en pacifistische jongerenorga nisatie) had het plan na het zesde nummer van de Taptoe een ketting reactie van rookbommen en traan- gasbommen over de volgepakte tri bunes op de Markt in Delit te ver oorzaken. met vuurpijlen de optre dende Koninklijke Militaire Kapel en Johan Willem Frisokapel te des organiseren en met zakken vol knik kers de paarden en ruiters tot val- len te brengen. In overleg met de officieren van I justitie in Den Haag en Rotterdam deden de Rotterdamse en Delftse po- 1 litie samen onder leiding van de Rot terdamse commissaris P. Kruit en j zijn Delfse collega W. Bakker zater dagmiddag tegen een uur of vijf een inval in het Rotterdamse hoofdkwar tier van de Socialistische Jeugd in de GaffcldwarsstraaL Tot dit preventief optreden werd besloten om te voorkomen dat bij I het slagen van wat de Socialistische Jeugd als „anti-militaristische de monstratie" aanduidde, paniek onder de duizenden toeschouwers zou uit breken. Die zou zeker hebben geleid tot het vallen van gewonden en waarschijnlijk van doden. Hoe ernstig de situatie zou zyn ge weest als de jongeren hun gang had den kunnen gaan, bleek de politie na hun inval. Op een zwartgeverfde deur was een volledig uitgewerkt aanvalsplan getekend. Dat plan was in uitgewerkte „draaiboeken" voor kleine „actiegroepen" van minuut tot minuut nader uitgewerkt. Strategie Het was de bedoeling om eerst on der een van de lange zytribunes een rookbom te werpen. De politie op de Markt zou daarmee naar dat punt worden gelokt. Met zeer korte tus senpozen zouden daarna onder alle tribunes rookbommen en traangas- bommen tot ontploffing worden ge bracht. Omstreeks "kwart voor negen zouden twee vuurpijlen het signaal worden voor een algemene aanval. Zakken knikkers zouden worden uitgestort voor en onder de paarden. De groep beschikte over veertig plaatsbewijzen, elk voor een strate gisch punt. Buiten de Markt zouden nog enige actiegroepen, waaronder een Amsterdamse groep van 25 man, voor een straatoproer zorgen. Voor vervolg zie pag. 5 Ik geef op als nieuwe abonnee: j^betaaH: D &er fcwartari O par MM Ata beloning voor mijn akttvitett ontvang ik een set onderzettertjes. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1