HELI DAALT BIJ ONGELUK YS onderzoeken bedreiging voor Commentaar Sowjet- Europa JAMIN iiiii N AUGUSTUS WEER MINDER WERKLOZEN NS-man versliep zich station bleef dicht Rotterdam heeft 100 miljoen tekort voor '69 Het Kwartet SPRIIIK Van Ypenburg en Deelen uit binnen kwartier ter plaatse Rustig weer Ambulance blijft normaal uitrukken Johnson sprak met militaire adviseurs Vandaag start luchtbrug naar Biafra Compleet 1765,— Interieurverzorging cerisebowls 110 gram van 89 voor 79 Vliegveld Twente uitwijkhaven voor Schiphol Rijn-Schelde biedt meer voor Wilton Huishoudshow Nieuwe leidse Courant Vrijdag 6 september 1968-49ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen fecteur: F. Diemer ttdredacteur: Dr. E. Diemer lofdkantoor Leiden Steenstraat 37 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING i Telefoon 31441 ..Stantvashch i» ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Middelmatige geesten ver oordelen over het algemeen alles wat hun begrip te bo ven gaat. ROCHEFOUCAULD Soeharto sust Moslimleider uu „Sla maar een paar hoofdstukken over. Ik heb nu al zo'n slaap.,.." ■ft Mode tobt met creatieve onmacht pagina 9 Over ruim een maand start de eerste van twee proefnemingen die elk drie maanden duren: twee vliegende ambulances, hefschroefvliegtuigen van de Koninklijke Luchtmacht staan de hele dag gereed om op het eerste alarm naar een ver keersongeval uit te rukken. Hoe deze spectacu laire vorm van hulpverlening zal verlopen, waar door naar verwacht wordt, meer mensenlevens kunnen worden gered, kan hieronder exclusief worden gemeld. De Alouette III. vliegende ambulance Het weer in West-Europa staat onder invloed van een hogedruk- gebied, waarvan de kern over Duitsland naar het noorden trekt. Het veroorzaakt in zijn omgeving flinke opklaringen. In de nacht ontstond hierdoor bij weinig wind plaatselijk mist. Een tweede hogedrukgebied be vindt zich ten westen van de Golf van Biskaje. Het verplaatst zich in noordoostelijke richting. Tussen beide hogedrukgebie- den komt over Engeland een oud cceaanfront dichterbij. Het neemt verder in betekenis af maar zal in onze omgeving nog wel enkele wolkenvelden ver oorzaken. Overigens komt er het komende etmaal in het heersen de weertype niet veel verande ring. DE BILT Zonnige perioden en overwegend droog weer. In de nacht en ochtend plaatselijk mist. Weinig wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als van daag. Strundweer Sterk hogedrukgebied geeft zonnig strandweer. Zwakke ver anderlijke wind. Temperatuur in de middag ongeveer twintig gra den, zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Het hogedruk gebied dat zich nog versterkt, zal tijdens het weekeinde ook aan het strand fraai nazomerweer brengen. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Twee LucHt- ïncaht-helikopters van het type Alouette III, bemand met piloot, arts, verpleger en ingericht als vliegende ambulance, zullen vanaf 15 oktober elke dag van zonsop- tot zonsondergang ge reed staan voor snelle hulp aan verkeersslachtoffers op de Ne derlandse wegen. De machines worden respec tievelijk op Ypenburg bij Den j Haag en op Deelen bij Arnhem gestationeerd. Zij zullen in de l meeste gevallen op het open ge- i deelte van rijkswegen vlak voor j de plek waar een ongeval plaats vindt, kunnen dalen. Op het ogenblik worden de laatste voorbereidingen getroffen voor deze unieke vorm van hulpverlening, die bij wijze van experiment van 15 ok tober tot 15 januari en van 15 mei tot 15 september volgend jaar een feit gaat worden. Naar verwacht wordt zullen de vliegende ambulances veel vuldig kunnen worden ingezet. Het gebied waarin de helikopters zullen opereren omvat het grootste gedeelte van Nederland, waarvan de grove begrenzing kan worden aange duid met de plaatsen Den Haag - Breda - Eindhoven - Arnhem - Zwol le - Amsterdam. Dit is het gebied waarin ook de witte Porsches van de rijkspolitie patrouilleren. Geheim telefoonnummer De centrale alarmering gaat be rusten bij de groep bijzondere ver- keerstaken van de rijkspolitie, die haar centrale in Driebergen heeft. Deze heeft de beschikking over een nieuw (geheim) telefoonnummer met Nieuw Milligen. waar de centrale zit, DEN HAAG De opleving ran de economie komt tot uiting n weer lagere werkeloosheids lijf ers over de maand augustus. Terwijl het aantal werklozen laaide met 6.400, steeg de vraag ïaar mannelijke arbeidskrachten net 8.800 (vergeleken met 1968). Dok het voor seizoensinvloeden [ecorrigeerde cijfer is lager ge- vorden. Eind augustus w*Wn er 45.900 nannen zonder werk. Vorig jaar au- ustus bedroeg dat aantal nog 55.400. en verschil van 9.500. Het aantal icrkloze vrouwen onderging een ichte stijging: 8000 in augustus 1968 egen 7.300 in augustus van het vorig aar. Vergeleken met juli daalde de ar- leidsreserve met 0,2 procent tot 1,6 rocent (van de afhankelijke be- oepsbevolking). Het percentage bij Touwen steeg van 0,7 tot 0,8. Eind augustus was de werkloosheid 'oor mannen het hoogst in Limburg 3.8 procent van de afhankelijke be- oepsbevolking). Daarna volgen )rente (2,6 procent), Groningen (2,3 irocent) en Noord-Brabant (2,2 pro- lent). In augustus daalde dc werk- noshcid onder mannen in elke pro vincie, uitgezonderd Zuid-Holland. In deze provincie steeg het percentage van 1,0 tot 1,1. De jeugdwerkloosheid verminderde augustus met 200 vergeleken met iugustus 1967 en met 3000 vergeleken net juli. Bovendien is bijna de helft van de nu werkloze jongeren nog geen maand bij de arbeidsbureaus in geschreven. W erkzoekenden Behalve de 45.900 werkloze mannen waren eind augustus 11.500 mannen bij de arbeidsburaus ingeschreven als werkzoekenden. Deze mannen wer ken op aanvullende en sociale werk- voorzieningsobjekten. De werkloosheid is onder dc bouw vakkers nog steeds het hoogst, ge volgd door metaal- en textielarbei ders. De vraag naar arbeidskrachten steeg van 51.400 in juli 1967 tot 57.000 in augustus 1968. Vergeleken met juli 1968 daalde de vraag naar manne lijke arbeidskrachten echter met 700. Prins Bernhard, gisteren Hengelo vanwege honderd jaar Stork, ging ook even naar hel stadhuis, waar de fototentoon stelling Wereld in Kleur tazien «toas. Hij -kwam daar eeir^pdaf*' maal zichzelf tegen, hetgeen hem grinnekend deed opmerken: Erg goed. Dat wil zeggen: de foto's". die het militaire vliegverkeer regelt: het controle- en rapporteercentrum van de Koninklijke Luchtmacht. Dit centrum stuurt een helikopter naar de plaats van het ongeval. Het geheime telefoonnummer heeft men gekozen om valse alarmeringen uit te sluiten. Veelal zal binnen een kwar tier na alarmering het vliegende me dische team ter plaatse kunnen zijn. Speciale landingsplaatsen Hoewel veertien ziekenhuizen in het gebied beschikbaar zijn om ver keersslachtoffers op te nemen die door de lucht worden aangevoerd er zijn of worden daarvoor speciale landingsplaatsen naast de ziekenhui zen in gereedheid gebracht zal het accent toch op snelle medische hulp ter plaatse van het ongeval liggen. Bewezen is immers, dat veel meer levens kunnen worden gered als zo spoedig mogelijk ter plaa'tse vakkun dig wordt opgetreden. De gewone grondambulance rukt eveneens normaal uit. Ter plaatse be oordeelt de arts of vervoer via de weg, dan wel transport door de lucht van de gewonde(n) het eerst in aan merking komt. Voor vervolg zie pagina GEVECHTEN IN ABA Kroonprins flatbewoner Kroonprins Carl Gust af van Zweden is student. Met twee andere jongelui bewoont hij nu een studentenflat in Uppsala, waar hij twee jaar geschiedenis en sociologie zal studeren. De jongelui koken zelf in hun moderne keukentje. De mevrouw die de boel voor het trio schoon zal houden. Majken Homqvist, schenkt de prins ter verwelkoming een koele dronk. LAGOS De luchtbrug naar de hongerende bevolking van Biafra gaat vandaag van start. De Biafraanse regering heeft het Rode Kruis toestemming gege ven gebruik te maken van het vliegveld Ooetoeroe. Reeds eerder had de federale rege ring het Rode Kruis machtiging ver leend gedurende tien dagen een luchtbrug op Biafra te onderhouden. Gisteren zou het eerste toestel ver trekken, maar dat is uitgesteld, om dat verwarring heerste over het vliegveld waar de toestellen zouden moeten landen. Zowel de federale re gering als Biafra gaven elk een ander vliegveld op. Het Rode Kruis heeft vannacht wel vier vluchten uitgevoerd naar een onbekende landingsbaan in Biafra. Radio Biafra heeft meegedeeld, dat er in de buitenwijken van Aba zware gevechten woeden met federale troe pen. De meeste woonwijken ligger onder artillerievuur. De stad zal tot het uiterste verdedigd worden. De bevolking is al enkele dagen geleden naar veiliger gebieden in Biafra ge vlucht. BONN De Westduitse ministers van financiën en economische zaken, Franz-Jozef Strauss en Karl Schiller, hebben gisteren op een persconferen tie in Bonn de vraag of de West duitse regering plannen heeft voor revaluatie van de Duitse mark zon der meer met neen ljeantwoord. Strauss zei: „Een volstrekt neen", DELFT Tientallen reizigers konden gisterochtend niet op het perron van het NS-station in Delft komen en moesten hun trein voorbij laten gaan, omdat het station gesloten bleef. Reizigers, die per trein arriveerden, moesten over hoge hekken klim men om het stationsgebouw te kunnen verlaten. Een spoorwegman, die om even vóór half zes het station had moeten openen, bieek zich te hebben verslapen. Een seinhuiswachter, die een bos reservesleutels heeft, had deze thuis laten liggen. Een en ander had tot resultaat, dat de deuren van het Delftse station eerst na half zeven open gingen. De stationschef werd van het gebeurde niet in kennis gesteld door de betrokkenen. Hij hoorde er eerst van rond het middaguur. WASHINGTON President Johnson is bezig de Europese politiek van de VS grondig te bestuderen in verband met de recente ontwikkelin gen in Tsjechoslowakije. zo meldt de correspondent van het Franse persbureau AFP uit Washington. Woensdag leidde Johnson een be langrijke vergadering van de Natio nale Veiligheidsraad, waarop zijn voornaamste politieke en militaire adviseurs aanwezig waren. Gisteren riep hij zijn kabinet bijeen alvorens een onderhoud te hebben met de am bassadeur in Moskou, Thompson. Tevoren had zijn minister van de fensie, Clark Clifford, in een toespraak voor de National Press Club, zich uitgesproken tegen een ver mindering van de Amerikaanse troe pen in Europa. Clifford zei dat de af gelopen weken duidelijk hebben bewe zen dat een belangrijke militaire aan wezigheid van de VS in Europa nodig is. Volgens Clifford vormen de Sow- jet-bezettingstroepen in Tsjechoslo wakije een bedreiging van de buur landen. Bewapening Minister Clifford meende dat het nu geen geschikte tyd is om te spre ken over bewapeningsbeperking. Hij zei opdracht te hebben gegeven het werk aan het anti-raketsysteem met Sentinel-raketten voort te zetten. Volgens diplomatieke kringen in Washington echter wordt het over leg tussen-de Sowjetunie en Ame rika hier over niei in de weg ge staan door de gebeurtenissen in Tsjechoslowakije. De toegenomen Russische troepen sterkte in Oost-Europa heeft ook in West-Europa bezorgdheid gewekt. De Westduitse kanselier, Kiesinger, heeft uiting gegeven aan deze be zorgdheid tegenover de Amerikaan se ambassadeur Henry Cabot Lodge. Kiesinger heeft opnieuw aangedron gen op een topvergadering van de NAVO. De eerste tekenen van de normali satie van het leven in Tsjechoslowa kije worden steeds meer waarneem baar, vindt het Russische, partijblad Prawda. „De communisten en arbeiders zul len zich echter nog heel wat inspan ning moeten getroosten om de zwa re erfenis van de krachten van de reactie te niet te doen. Het norma liseringsproces wordt vooral belem merd door verzet van contra-revo lutionaire krachten dat tot uiting komt in terreur- en sabotagedaden," aldus de Prawda. Het blad schrijft dat onder de „nor malisatie" van de toestand in Tsjech- slowakije in de eerste plaats wordt verstaan de vernietiging van „recht se anti-socialistische krachten". Dit houdt ook in dat de invloed moet worden uitgeschakeld die deze krach ten uitoefenen op een deel van het volk en vooral op de jeugd. Volgens Rode Ster. blad van het Russische leger, zijn ,,de contra revolutionairen" nog steeds actief en BIEDERMEIER WANDKAST Bloemmahonie uitvoering Praktische indeling BULTHUIS Botermarkt 23 TNO-plan tegen voedseltekort DIJZONDERE vermelding verdient het werk dat de voedingsorga nisatie TNO op het ogenblik verricht Ier bestrijding van de voedseltekorten in de wereld. Het Instituut voor graan, meel en brood van het TNO is bezig met een project om uit mengsels van cassave- zetmeel met soja- of aardnotenmeel een soort brood te bakken dat van het grootste belang kan worden voor de ontwikkelingslanden. Een bepaald bereidingsproces heelt men hiervoor al gevonden en tevens beschikt men over de praktjjkappa- ratuur. Hier wordt met betrekkelijk weinig geld een belangwekkende bijdrage geleverd aan hulp voor de hongeren den in de wereld. Niet alleen geld is voor deze hulp belangrijk, maar ook vindingrijkheid en persoonlijke in zet. Het onderzoek is in 1965 begonnen in opdracht van de Voedsel- en land bouworganisatie van de Verenigde Naties en met financiële medewer king van ons ministerie van buiten landse zaken. Op dit moment is het onderzoek reeds zover gevorderd, dat er plannen be staan voor een experimentele bak kerij in een der ontwikkelingslanden. Hiervoor wordt financiële steun ver wacht uit de fondsen van het ont wikkelingsprogram van de Verenig de Naties (UNDP) of van ons ministe rie van buitenlandse zaken. Voor dit pionierswerk willen we graag waardering uitspreken en al len die erbij betrokken zjjn succes toewensen. schieten ze op Russische helikop ters. In Bratislava worden de be zettingtroepen af en toe nog bescho ten. „Maar de toestand in Tsjecho slowakije verandert duidelijk ten goede". Het Russische persbureal Tass be richtte dat Tsjechoslowaakse bur gers de Russische troepen vragen in het land te blijven tot „de anti-so cialistische en anti-staatselementen" zijn opgeruimd. Volgens Tass stromen brieven binnen waarin instemming wordt be tuigd met „de nobele hulp" van Rusland en de bondgenoten. Tass citeerde uit enkele van deze brieven, die bijna alle anoniem wa ren „omdat de mensen zich nog niet openlijk tegen de anti-socialistische machten durven te verzetten". Voor vervolg zie oag. 2 'l morgen voordeel niet duurowe/ heerlijk ZWOLLE Het Overijsselse sta tenlid M. Meeuwesen vraagt gedepu teerde staten de mogelijkheid te on derzoeken of het vliegveld Twente kan dienen als uitwijkhaven voor Schiphol. Aanleiding is het plan van de KLM de vliegersopleiding naar Eelde te verplaatsen, waardoor de accommo datie van dat vliegveld zou worden verbeterd. De raad van bestuur van Eelde heeft het verzoek van de KLM echter afgewezen. De heer Meeuwesen pleit nu voor het overbrengen van de opleiding naar vliegveld Twente. Kamerleden willen geen huurbelasting voor de bejaarden DEN HAAG Verschillende leden van de Tweede Kamer, die zitting hebben in een speciale commissie die de huurbelastingvoorstellen van de regering behandelt, hebben gepleit voor vrijstelling voor bejaarden. (van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De Rijn-Schelde groep wil 20 miljoen gulden meer betalen dan VMF-Stork-Werkspoor voor Will on-Fijenoord-Brons werk. Zoals bekend werd in juli jj. be kendgemaakt dat de VMF en Wilton zouden fuseren. Onverwacht is giste ren het nieuws bekend geworden dat Rijn-Schelde het bedrijf wil. omdat anders de maritieme samenwerking tussen de twee wel eens in gevaar zou kunnen komen. De raden van bestuur van Wilton en de VMF hebben gereageerd met de mededeling dat tot fusie werd besloten oner meer vanwege de eon5 tinuïteit van de twee ondernemingen en daarmee tevens die van de werk gelegenheid. Zie voor verder nieuws over deze opzienbarende ontwikkeling in de Nederlandse metaalindustrie pagina 9. ROTTERDAM Uit de donderdag verschenen begroting voor 1969 blijkt een tekort van 100 miljoen. Ondanks het feil dat B en W in verband met de zorgelijke financiële positie zoveel mogelijk soberheid hebben betracht moeten zij de raad met dit getal con fronteren. In een toelichting zeggen B en \V dat zij zich, gezien de financiële posi tie, waarin de gemeente verkeert, op vrij korte termijn genoodzaakt zullen zien voorstellen in te dienen tot ver hoging van een aantal tarieven. Deze stijgingen zullen onder meer betrek king hebben op de prijzen voor elek triciteit, drinkwater, openbaar ver voer en reiniging. p zie pagina 12

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1