Nieuwe actie NBG voor veel landen jeugd van Geraffineerde juwelenroof Er komen te veel studenten Trans valer' dankt Nederlandse volk VU: SUBFACULTEI TANDHEELKUNDE H Kamermeerderheid voor hoger inkomen vorstin T Een ivoord voor vandaag u; „Neem een bijbel voor uw rekening" Populariteit Johnson bereikt dieptepunt BERO£PINGSW£RK BISSCHOP TEGEN MICHAËLLEGIOEN Ma® ASVA aan politiek doen? Werkloosheid sluit aantrekken vreemde arbeiders niet uit i Pre Duitse plakkaten tesen Alfrink verwijderd Geheime brief ging vooraf aan encycliek to K Privé vliegtocht voor f27.50 onvergetelijk! Belgische tanker aan de grond Politie vindt 13 kinderlijkjes in tuin weeshuis 'n half uur vliegen voor f27,50 p. pers. r I Kerk is niet pacifistisch Geen godsdienstles op scholen in vakante "ent centen DONDERDAG 5 SEPTEMBER 1*68 Optellen is een kunst. Op school leren de kinderen het al: je kunt geen appels en peren bij elkaar optellen. Vooral als het optellen zo gemakkelijk lijkt, kun je je nog wel eens lelijk vergissen. Ze zeiden: Wij hebben niet meer dan vijf broden en twee visjes. (Lucas 9:13) Johannes vertelt ons, hoe Filippus nuchter is gaan rekenen, hoeveel geld er wel nodig was, om vijfduizend mensen althans een beetje eten te geven. Andreas, de practicus, was al op pad maar wat hij vond, was te verwaarlozen: vijf broden en twee vissen. Wat kun je daar nu mee beginnen. Dat is altijd weer de vraag van het ongeloof van de kerk. Ze vergelijkt angstig haar mogelijkheden met haar opdrachten en de noden in de wereld, die zich steeds meer lijken op te stapelen. Zal de menigte zich teleurgesteld van haar af wenden? De discipelen maakten een grote fout bij hun rekensom. En in de evangeliën staat maar liefst zes maal een verhaal van wonderbare spijziging, om de kerk eens voor altijd te leren, dat zij anders moet tellen: Wij hebben niet meer dan vijf broden en twee vissenen Christus. We lezen vandaag: Filippenzen 4:1 9. AMSTERDAM In de week van 29 september tot 6 oktober gaat het Nederlandsch Bijbel Genootschap (NBG) een actie voeren om bijbels beschikbaar te kunnen stellen aan de jongeren in Indonesië en enkele landen van Afrika. Dat zijn Oeganda, Tanzania, Kenya en Zambia. Ook wil het NBG met zijn laatste actie geld inzamelen voor papier en drukinkt voor het drukken van bijbels in Roemenië. Een zeer belangrijke medewerker bij deze NBG-actie is de Nederlandse Christelijke Sport Unie. Deze moe digt haar leden aan zich in te zetten voor bijbels voor de jeugd van die andere landen. Vooral onder de jongere generatie is er grote vraag naar bijbels, die er wel zijn in die landen, maar die voor velen te kostbaar zijn. Daarom leg gen de bijbelgenootschappen op iede re daar verkochte bijbel geld toe. Het hoofddoel van deze genootschappen is namelijk in iedere taal en voor iedere beurs bijbels beschikbaar te stellen. Het NBG heeft de opzet, naar het zegt. bescheiden gehouden. Het streefbedrag is ƒ200.000. In concreto wil dat zeggen: pl.m. 15.000 bijbels De vraag naar bijbels in bovenge- i voor scholieren in Kenya, Tanzania. noemde landen is vooral groot nu het analfabetisme verdwijnt. ^Klanten'' nemen voor Amsterdamse rector: Spoedig 4* 9C nfltlI 35.000 mee ROTTERDAM De Rotterdamse recherche is een uitgebreide speur actie begonnen naar vier mannen en twee vrouwen die er woensdag in zijn geslaagd uit de kluis van een juwelier aan de Lijnbaan in Rotter dam een zwartlederen portefeuille met tien briljanten te kapen. De waarde van de buit ligt tussen de 30.000 en 35.000. De politie is ervan overtuigd, dat de vier mannen en twee vrouwen dezelfde zijn. die een week of vier geleden bij een Amsterdamse juwe lier sieraden stalen ter waarde van anderhalve ton. De diefstal in Rot terdam vertoont namelijk grote ge lijkenis met hetgeen zich toen in Amsterdam had afgespeeld. Ook toen waren vier mannen en twee vrou wen daarbij betrokken. De diefstal gebeurde op klaarlichte dag. De winkel was open. Er bevond zich, aldus de politie op dat ogenblik geen publiek in de zaak. De vier mannen en twee vrou wen, allen buitenlanders, kwamen de winkel binnen, zij spraken Engels en Frans. Naar het oordeel van de verkoopsters waren de vrouwen on«- geveer twintig en 35 jaar oud. Zjj gaven te kennen sieraden te willen kopen en toonden zich "bijzonder veeleisend. Zij lieten de verkoop sters heel veel moeite doen alle mogelijke sieraden te tonen. Terwijl de verkoopsters daarmee druk doende waren schijnt een van de mannen de openstaande kluis bin nen te zijn geglipt. Zonder iets te kopen verliet het zestal even later de winkel. De vermissing van de briljanten werd pas uren later ont dekt. PRINCETON. New Yersey De populariteit van president Johnson heeft een dieptepunt bereikt. Slechts 35 procent van alle Amerikanen schaart zich achter het beleid van de president De meerderheid. 52 procent, sprak zich uit tegen Johnson. Vlak voordat hij de gedeeltelijke stopzetting van de bombardementen aankondigde, kreeg Johnson steun van 36 procent van alle Amerikanen. geen voldoende emplooi AMSTERDAM „Over enkele jaren hebben we op som mige gebieden in ons land een overbezetting aan academici als het aantal studenten zo blijft groeien. Het wordt dan zeer moeilijk om de afgestudeerden die plaats op de maatschappe lijke ladder te geven, die ze vol gens hun universitaire opleiding verwachten." De scheidende rector magnificus van de stedelijke Universiteit van Amsterdam, mr. J. van der Hoeven, vraagt zich af of veel mensen, die gaan studeren, niet beter met meer kans op succes een andere loopbaan zouden kunnen gaan volgen. „Nu al is merkbaar dat andere gelijkwaardige beroepen aan onder bezetting gaan lijden. In sommige sectoren, waar iemand met een goed intellect een volwaardige levenspo sitie kan bereiken, is het moeilijk geschikte functionarissen te vinden". problematiek van het wetenschap pelijk instituut gewerkt. De nieuwe rector meent dat men de weerstand van de studenten te gen het huidige wetenschappelijke stelsel niet moet onderschatten. „Ik geloof niet in verhalen over een kleine minderheid van agitatoren. De ideeën leven in een grotere kring. Zolang deze niet bijtijds worden on derkend, zal onbehagen bij de stu denten een reeël gegeven blijven". Zambia en Oeganda; dat kost 105.000: pl.m. 10.000 bijbels voor scholieren op Java; dat kost ƒ70.000 en tot slot aankoop, vervoer en in voer van papier en inkt om pl m. 10.000 bijbels voor Roemenië te ver vaardigen: dat kost 25.000. Staatsdrukkerij Wat Roemenië betreft, dat land heeft onlangs van zijn regering toestemming gekregen om 100.000 bijbels in de staatsdrukkerij te laten drukken. Deze bijbels zijn bestemd voor de leden van de kerk en worden niet gebruikt als evangelisatiemid del. Het gironummer van deze actie, die heet „Neem een bijbel voor uw reke ning" is 44.000, ten name van NBG, Amsterdam. Selectie Om de grote stroom van studie- lustigen enigszins af te dammen, ziet I mr. Van der Hoeven een oplossing I in een strengere selectie. Hij meent j dat deze ook noodzakelijk is om de I student tegen zichzelf te beschermen, i „Het is beter om zonder universitai- I re opleiding een goedgeslaagde po sitie in de maatschappij te bekleden, dan na een moeizaam volbrachte en langdurige studie niet de juiste plaats te kunnen vinden". I In zijn vierjarige ambtspe riode aan de universiteit is het aan tal studenten gegroeid van 10.000 naar 15.000: een groeitempo dat vol gens hem „catastrofaal" kan wor den genoemd. Erfeni» De erfenis die de nieuwe rector, mr. A. D. Belinfante. van zijn voor ganger heeft meegekregen, ziet er ondanks de zwaarte ervan niet zo triest uit als zou kunnen blijken. Op diverse fronten wordt er aan de DEN HAAG De Tweede Kamer zal het regeringsvoorstel om het inkomen van de Ko ningin te verhogen van 2,5 tot 5.2 miljoen gulden (met terug werkende kracht tot 1 januari 1966) met ruime meerderheid aanvaarden. Bovendien gaan de meeste Kamerleden akkoord met het overnemen door het Rijk van de onderhoudskosten van paleis Soestdijk Dit blijkt uit het voorlopig verslag van de bijzondere eommisslc uit de Kamer, die zich met dit wetsontwerp heeft beziggehouden. Omdat de grondwet moet worden gewijzigd, zal het voorstel de goedkeuring nodig hebben van twee-derde van de Ka mer. Een aantal commissieleden heeft vragen gesteld over de vrijstelling voor de Koningin om belasting te be talen. De regering heeft een commis sie van drie man benoemd, die dit probleem gaat bestuderen. Maar het zal wel enkele jaren duren voordat het kabinet met concrete voorstellen zal komen. Een aantal fracties gaat daar niet mee akkoord. Men wil het kabinet reeds nu tot een uitspraak dwingen. De socialisten zullen de regering eind deze maand (als het voorstel door de Kamer wordt behandeld) uitnodieen haar standpunt uiteen te zetten. Er zijn tijdens de behandeling dit wetsontwerp enkele kritische vra gen gesteld door Kamerleden, die de verhoging in principe goedkeuren. Zo vragen zij zich af waarom de Koningin de beschikking moet heb ben over drie paleizen en bijna 280 man personeel. NED. HERV. KERK Beroepen te Schipluiden: B. C de Gelder te Wissekerke: te Vriezenveen: G. F. Overgauw te Leersum Aangenomen naar Hazerswoude «na dere beslissing); L. Boer te Almkerk. GEREF. KERKEN Beroepen te Voorthuizen: J. W. Br-?rsma te Westerbork: te Wagenin- i gen: W. E. M. Honig te Scharnegoutum. j GEREF. KERKEN (vrügem.) Beroepen te Grootegast-Gerkeskloos- ter-Stroobos: J. v. Benthem te Ulrum. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Rotterdam-Zuid: J. Vo gel te Emmen; te Leerdam: P. Sneep te Zaamslag; te St. Jansklooster: J. Kampman te Ede. GEREF. GEMEENTEN Beroepen tc Emmeloord: J. C. West stra te te Meliskerke Bedankt voor Kalamazoo 'V.S.): H. Rijksen te Gouda BAPTISTEN GEMEENTEN HAARLEM Bisschop drs. Th. Zwartkruis van Haarlem is ervan overtuigd, dat verder contact met het huidige bestuur van het Mlchaëllegi- oen onvruchtbaar is. Het Michaëlle- gioen is een organisatie van zeer j conservatieve rooms-katholieken. De Haarlemse bisschop is tot deze mening gekomen na een ontmoeting met het landelijk bestuur van het 1 Michaëllegioen. waarbij sommigen van het legioen soms op tumultueuze wijze aan het gesprek deelnamen. j Deze manier van discussiëren en de welhaast beledigende en onbeleefde j manieren van sommige bestuursleden zijn gevolgd door een wijze van in- formatie, die alle regels der objecti viteit tart en die bovendien in strijd met de gemaakte afspraak tot stand kwam. Bisschops ongenoegen blijkt uit een brief, die de bisschop aan de voorzit ter van het Michaëllegioen, dr. L. I Knuvelder in Amsterdam, heeft j gestuurd en die priesters van het bisdom ter kennis wordt gebracht in I het informatiebulletin van het bisdom Haarlem. Hij heeft dit gedaan in verband met misverstanden, die voortkomen uit een samenvatting, die in het bul letin van het Michaëllegioen werd gegeven van een gesprek op 26 juni tussen enerzijds de bisschop en twee vicarissen en anderszijds het legioen. De bisschop bericht zijn priesters, dat niet de letterlijke notulen werden gepubliceerd. AMSTERDAM Mag de ASVA. de Algemene studentenvereniging Amsterdam, politiek bedrijven of niet? Dat was de inzet van een civiele procedure. aangespannen door de student B. Lakeman, die voorzitter van het Algemene non- politieke studentenbelang is ge weest. Namens eiser werd gesteld, dat de ASVA na 1984 politieke uitspraken begon te doen. Als voorbeeld dat ook politieke acties worden gevoerd, werd gewezen op het meedoen aan 1 mei-vieringen en het doen van uitspraken over de kwestie-Vietnam. Vraag: Is de ASVA er wel om de politieke mening van de student kenbaar te maken' Namens ASVA werd gesteld, dat statutair de politieke verantwoorde lijkheid van ASVA vaststaat. Bovendien heeft de ASVA-leden- raad deze verantwoordelijkheid nog nader vastgelegd. Zuiver formeel geredeneerd is ASVA volkomen binnen haar doel omschrijving gebleven. In dit ver band werd een uitspraak van prof. Geyl geciteerd: politiek is het zich bezighouden met de belangen van de gemeenschap. Militairen mogen op buitenlands verlof DEN HAAG De minister van defensie Den Toom heeft besloten de maatregel inzake het niet met bui tenlands verlof mogen gaan van het militaire personeel, in te trekken. De- j ze maatregel werd op 22 augustus ingesteld in verband met de gebeur- I tenissen in Tsjechoslowakije. MINISTER ROOLVINK: DEN HAAG Het bestaan van werkloosheid in een bedrijfstak be- hoeft onder bepaalde omstandigheden j het aantrekken van buitenlandse ar beidskrachten niet uit te sluiten. Minister B. Roolvink van Sociale zaken en volksgezondheid deelt dit mee in antwoord op vragen van het KVP-Tweede Kamerlid J. Maenen. j De ministert neemt Twente als voorbeeld, waar 231 werkloze tex tielarbeiders staan ingeschreven, ter wijl er vraag is naar 541 werkne mers. Bovendien is gebleken dat de oudere werklozen (en in Twente zijn de meeste geregistreerde werklozen de vijftig gepasseerd) niet in een drie ploegendienst willen werken. Fonds in Engeland voor geschorste priesters LONDEN Een aantal rooms-ka- tholieke leken in Engeland heeft sa men met een aantal protestanten een fonds opgericht om rooms-katholieke priesters te ondersteunen, die niet de richtlijnen betreffende de geboorte beperking uit de pauselijke encycliek kunnen volgen. Gelden worden beschikbaar gesteld voor priesters, die daarom zijn geschorst en zich nu moeten omscho len voor andere taken. Maar ook geestelijken, die om andere redenen uittreden zullen worden gesteund. De nieuwe organisatie meent, dat minstens elf priesters zonder functie en zonder inkomen zijn en dat tach tig andere rooms-katholieke geeste lijken hebben laten weten, dat zij het niet met de encycliek eens zijn. Het fonds heet: Gewetensvrijheid ondersteuningsfonds". Planten brengen gezelligheid in huis. Met hun kleuren. Hun vele. aparte vormen. Dus: een plantje hier. En een plantje daar. 't Staat leuk. En 't geeft uw kamer een persoonlijk tintje. JOHANNESBURG „De agi tatie tegen Zuid-Afrika en zijn kerken heeft nu bij duizenden Nederlanders reacties uitgelokt en het oude gevoel van toegene genheid en sympathie voor het Afrikaanse volk bij hen wakker geroepen. Uit de nieuwsberich ten is het zeer duidelijk dat deze Nederlanders de zaak van Zuid- Afrika met een vuur en warmte verdedigen, die het hart van elke Afrikaner goed doen". Dit schrijft het Johannesburese dagblad Die Transvaler naar aanlei ding van de Gereformeerde Oecume nische Synode. Volgens het Zuidafri- kaanse dagblad hebben zekere linkseezinde kranten een veldtocht van haat en venijn veroorzaakt tij dens de aanwezigheid van afgevaar digden van Zuidafrikaanse kerken. ..Het is inderdaad diep tragisch dat deze agitatie door zekere aanhanger* van de Gereformeerde Kerk gesteund wordt." Ier weet dat hij namens het Afri kaanse volk als geheel schrijft als hij deze sympathieke Nederlanders van harte bedankt voor hun prachtige ge baar van vriendschap en goedgezind heid. Hiermee is nu andermaal bewezen dat de Afrikaner nergens elders in de wereld zo'n groot aantal standvastige vrienden heeft als in Nederland. Daarom willen wij niet graag zien dat de Afrikaner van zijn stamvolk vervreemdt. Hij moet de linksgezinde agitators negeren. Zij zijn maar een klein deel van het Nederlandse volk." Kerk en Wereli houdt Tsjechisc1 weekend DRIEBERGEN Op zaterdag en zondag 15 september zal Kerk Wereld te Driebergen een zogenaaj „actualiteiten-weekend" houden, is gewijd aan Tsjechoslowakije. is het eerste weekend van een seii van drie. over actuele onderwerpe op politiek, maatschappelijk en cul tureel terrein. Ruime informatie zal worden geg( ven over de huidige ontwikkeling( en de achtergronden daarvan. In e«i discussie met deskundigen zal v aandacht worden besteed aan de verwachten gevolgen van de Tsjj choslowaakse crisis voor de to» komstise verhoudingen in Oost-Euro pa en tussen de Oost- en Westblok ken. Prof. dr. Z. R. Dittrich. hooglera» in de geschiedenis van Oost-Europ te Utrecht, zal medewerking verlo nen. Hij kwam in 1948 uit Tsjj choslowakije naar ons land. Voort zal aanwezig zijn mr. C. A. Bos. lit van de Tweede Kamer en medewer ker van het Polemologisch instituu te Groningen. Kinderleiding is aanwezig, zoda ook gezinnen met kinderen aan he weekend kunnen deelnemen. Adr« voor aanmelding is: Kerk en Wereli De Horst 1, Driebergen. Adro* 'ereld. AMSTERDAM In overleg met de minister van onderwijs en wetenschappen heeft het col lege van direkteuren van de Vrije Universiteit besloten reeds dit studiejaar een sub-faculteit voor tandheelkunde te openen. Hierdoor zullen alle gegadigden, die zich dit 'aar bij de VU voor een tandheelkundige studie hadden aan gemeld, alsnog in de geleeenheid worden gesteld de opleiding tot tand arts tc volgen. Reeds eerder hadden de gemeente lijke universiteit te Amsterdam en de katholieke universiteit te Nijmegen de capaciteit verhoogd tot elk 90 plaatsen. Het totaal aantal plaatsen kan door de inschakeling van de VU worden verhoogd met 90 tot 445 Voorkeur De commissie plaatsing eerste jaars studenten tandheelkunde wil dege nen, die tegen hun zin zijn geplaatst bij een van de vier bestaande subfa culteiten de gelegenheid geven alsnog hun voorkeur voor de VU kenbaar te maken. De snelle realisering van de tand- O Vijf plakkaten waarop kardinaal Alfrink wordt aaneevallen, zijn woensdag uit een lokaal voor de Duitse katholiekendagen in Essen verwijderd. De plakkaten waren door de conservatieve groep „Una Voce" opgehangen. Deze groep keert zich tegen de vooruitstrevende houding van de Nederlandse kerkvorst. Over de inhoud en de opmaak van de plakkaten is niets meegedeeld. heelkundige subfaculteit aan de VI is mogelijk, omdat in het eerste stu' diejaar de opleiding grotendeels sa mengaat met die van de eerstejaari studenten in de medicijnen. LONDEN Het Engelse blad The Times heeft de vertaling afgedrukt van een brief, die paus Paulus VI gestuurd zou hebben aan alle rooms-katholieke leiders in de we reld. De paus zou met deze brief de volledige gehoorzaamheid hebben willen verzekeren ten aanzien van de daarna uit te vaardigen encycliek Humanae Vitae. Volgens The Times verwierp brief van de paus al bij voorbaat de onafhankelijke positie, die verschil lende bisschoppen, onder andere de Nederlandse, hebben ingenomen te genover het vraagstuk van de ge boorteregeling. Westduitse rooms-katholieke stui denten. georganiseerd in het zogtl naamde ..Actiecentrum van kritiscl katholicisme" heeft paus Paulus Vil verzocht om af te treden. De ency-l cliek van de paus aldus het Actiecen-| trurn. is een „voorbeeld van de onwe-| tendheid en arrogantie van het Vati-1 caan" De studenten lanceerden hun aanval vlak voor de opening van de! 82ste Duitse Conventie van Katholie ken in de Gruga-hal in de Westduitse I stad Essen. Onder de leden van de actiegroep bevindt zich ook een aan tal priesters. LE Oost« gebri de B D< kerk vorn daar J over tech gew het de 1 wor sch< Wij tot uit uitf Gei ge\ I hei Ke Sympathie Nieman te Coevo aangenomen den die dit heeft HANSWEERT - Op de Wester- schelde, ter hoogte van Walsoorden, is de Belgische binnenvaarttanker „Pionier 9". geladen met 860 ton zware stookolie, door twee sleep boten aan de grond gezet. De tanker was in aanvaring gekomen met het zusterschip ..Pionier 1". dat slechts lichte averij opliep. Maar dat heeft volgens deze krant j als keerzijde gehad, dat talloze goede reacties van sympathie voor Zuid- Afrika volgden. Het dagblad schrijft: „Die Transva- RIO DE JANEIRO - De poli tie van de Braziliaanse stad Rio de Janeiro heeft in de tuin van het weeshuis ..Haven des Lichts" dertien kinderlijkjes opgegraven. De kinderen zijn door de vader van het huis om het leven ge bracht. Honderden gezinnen hebben aan geboden de overlevenden van bet weeshuis op te nemen. De politie on dervraagt mensen die na de ontdek king van de misdrijven in het tehuis, in het openbaar verklaringen hebben afgelegd over de gepleegde mis daden. Zo heeft een metselaar gezien, dat de echtgenote van de „exploitant" kokend water over kinderen gooide, terwijl de man hete, ongepelde eieren in hun mond stopte, om hun zo het zwijgen op te leggen. Verder is vastgesteld, dat dc kin deren herhaaldelijk geketend wer den in donkere vertrekken. De mees te kinderen, die het ..schrikbewind" van het echtpaar hebben overleefd, vertonen brandwonden in de mond. Een arts zou tegen betaling val se overlijdensverklaringen hebben afgegeven. geeft u vleugelsj Noteert u voor een rondvlucht: Indien u anderen meeneemt, hier invullen: Bij voorkeur op een ochtend middag avond ochtend middag Ik heb reeds betaald per: giro kontant HOE EN WAT Deze KWARTET-rondvluchten worden georganiseerd van uit Luchthaven Rotterdam en zijn allien voor KWARTET- 1- abonnees. Er wordt gevlogen met ervaren verkeersvliegers die geen dolle stunts uithalen maer u In een modsm, comfortabel vliegtuig laten genieten van uw „luchtdoop". Er kunnen 3 passagiers tegelijk mee. Als regel is het mogelijk in de 30 minuten vliegtijd ook boven uw woonplaats te vliegen. Terwijl men op z'n beurt wacht Is een gezellig restaurant en een zonnig t9rras ter be schikking. vanwaar men het al- en aan vliegen kan volgen. Alle gewenste inlichtingen over lijndiensten of over leren vliegen zijn ter plaatse te krijgen. Aan het eind van de vlucht wordt u als herinnering eon Oorkonde van Luchtdoop over handigd. Uiterlijk twee dagen voor u aan de beurt bent krijgt u de instaokaart thuis. Betaling aan de krant- per giro ol aan het bureau. Win alleen ol met Fn tweeën wil vliegen zonder andere passagiers, moet natuurlijk .vel voor drie personen betalen Óp de bon dan eenzellde naam drie-ol tweemaal vermelden. Bi| de indeling voor de vluchten behoett men dan niet op een combinatie te wachten Twee- ot driemaal'n hall uur aaneen vliegen is mogelijk als men het dubbele ot driedub bele betaalt. zaterdag 5 minuten later. Duur ran de rit naar het vliegveld ongeveer een half uur. Document bisschoppen MEDELLIN (Colombia) De tweede conferentie van het La tijns-Amerikaanse episcopaat heeft woensdae met een meerderheid van meer dan twee-derde een document over de vrede goedgekeurd, dat door een speciale commissie is opgesteld. Er staat in dat de kerk vredelie vend is. maar niet pacifistisch. Ge weld wordt over het algemeen ver oordeeld, maar is volgens het docu ment gerechtvaardigd als de bevol- king er haar toevlucht toe neemt uit zelfverdedieing tegen tirannie, of dit nu tirannie van mensen is dan wel van stelsels. De op het ogenblik In Latijns-A- merika bestaande toestand kan de mensen tot gewelddaden brengen, zo wordt gezegd. In een ander stuk, dat aan de vol tallige conferentie zal worden voor gelegd, wordt herverdeling van de grond noodzakeliik geacht, de kerke lijke landerijen niet uitgezonderd. Vastgesteld wordt dat in sommige kerkelijke gemeenschappen kunstma tige barrières worden geschaüen of in stand gehouden tussen deze ge- meenschanoen en het kerkvolk. De onferentie heeft besloten de term ..afgescheiden broeders" voor de andere christelijke kerken af te schaffen Voortaan zal worden gesproken van „zusterkerken." Predikanten te zwaar belast e.' ZIERIKZEE De hervormde predi kanten np Schouwen Dulveland hebben op een Inevereadering. die dinsdag avond \r*"f -eehniiden. besloten geen godsdienst"-ess°n meer te geven op openbare scholen In die gemeenten waar een vakante predlkanlsplaals Is. De dominees vinden, dat zij te zwaar belast zijn door de vele vakatures op het eiland Gemeenten zonder predikant zijn Bruinisse Sirjansland Brouwershaven. Scharendiike. Renesse. Nnordwelle. Se- ooskerke en Kerkwerve. Dreischor en Noordgouwe zijn gecombineerde ge meenten met één predikant. Binnenkort vertrekt oods. A. Lam uit Zierikzee waar dan alleen ds. As sendorp overblijft.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2