m r PERSCENSUUR INGRIJPEND Nucleair park in Europoort RIANT Bij haardenfabriek 370 man ontslagen Uittocht ontkend *Geen arrestaties Spoedig gesprek (OinillCIlUltir Journalisten zoeken eerlijke voorlichting "fPRÉIIK Zuidelijke wind m 11i m Jlilllli'l'lliillil-I-IJIM PRINS CLAlS MORGEN 42 GROOT FORD NIEUWS PAGINA 12 Huishoudshow Onderzoek naar rel in Chicago Ampullen met giftig gas verdwenen Ritmeester Donderdag 5 september 1968-49ste jaargang ORGELS - PIANO'S ELEKTRONISCHE ORGELS j i 1 8 Klachtendienst bezorging 18.00-19.00 uur nu kwam deze historische vrij, die van 27 augustus eert, na terugkomst van de chische delegatie uit Moskou. Smrkovsky, met opgerolde nouwen. geeft af gevaar- uit het parlement in ag toelichting op de eisen Moskou zijn gesteld, vsky is voorzitter van het parlement. PRAAG De bezettingstroepen trekken zich in Praag slechts langzaam terug uit de krantengebouwen. De Tsjechoslowaakse journalisten proberen onder de ingestelde censuur zoveel mogelijk vrijheid te veroveren. Hij is zo bekrompen dat hij ais hij op een speld viel, aan allebei zijn ogen blind zou zijn. ALLEN „N'EEM EEN BIJBEL VOOR UW REKENING" pagina 2 ,.Ja, ik heb Sydney gebeld. Ik wil weten, hoe duur de pony's in Austra lië zijn." VPRO: verdieping van programma's pagina 15 Een gebied van hoge luchtdruk verplaatste zich van de Golf van Biscaje naar Frankrijk. Hierdoor nam de buiïgheid in onze omgeving af en was er weinig wind. In de afgelopen nacht vormde zich daarbij op vele plaatsen mist. Op de oceaan ten zuiden van IJsland nam een depressie in betekenis toe. Een bij de depres sie behorend front verplaatste zich in oostelijke richting en zal het komende etmaal via de Britse eilanden onze omgeving bereiken. Aangezien het front in betekenis afneemt wordt er niet veel regen uit verwacht. DE BILT Half tot zwaar bewolkt maar geen regen van betekenis. In de nacht en ochtend plaatselijk mist. Zwakke tot ma tige zuidelijke wind en dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Strandweer Na het optrekken van de mist ook morgen goed en vrij zonnig strandweer. Matige zuidelijke wind. Temperatuur 19 a 20 gra den. zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Nazomer weer, maar tegen het weekeinde nadert via Engeland een zwak front met een buienkans. 6 september: zon op 6.00. onder 19.18. maan op 19.24. onder 5.01. Minister Hajek in Zwitserland GENèVE De Tsjechoslowaakse minister van buitenlandse zaken, Jiri Hajek, op wie in de Sowjet-pers felle aanvallen worden gedaan, bevindt zich sinds zaterdag in Zwitserland. De duur van zijn verblijf, zo werd in zijn omgeving verklaard, hangt af van premier Cernik. In Bergen op Zoom en Ulft BERGEN OP ZOOM De haardenfabriek Beckers, Becking en Bongers in Bergen op Zoom zal circa 370 man ontslaan in verband met kostenbesparing en aanpassing aan de markt. Dit staat in een verklaring die de directie gisteren heeft uitge geven. De fabriek heeft ook een vestiging in Ulft. Het totale personeelsbestand is circa duizend man. In Ulft zullen rond 120 en in Bergen op Zoom circa 250 personen worden ontslagen, zo staat in de verklaring. Voorts zullen de produktie- en montageafdelingen in beide steden worden gehergroe peerd en gereorganiseerd. Het personeel is vandaag op de hoogte gesteld van de maatregel; de vakbonden zijn uitgenodigd voor een gesprek. De door te voeren reorganisatie houdt in dat de gieterij in Bergen op Zoom wordt gehandhaafd, terwijl daar tevens de gereedschapmakerij en plaatwerkerij zullen worden ge concentreerd. In Ulft zal de lakkerij worden gehandhaafd en bovendien de totale assemblage worden ge vestigd. De directie verwacht dat de onder neming als gevolg van deze maatre gelen haar plaats op de binnen- en buitenlandse markt zal kunnen verstevigen, zo besluit de directie haar mededeling Te lang De heer J. Rijkers, districtsbestuurder van de katholieke metaalbond St. Eloy in Roosendaal zei: „Het is ons wel bekend dat het i slecht ging met het bedrijf. Het heeft j allemaal te lang geduurd, zo zei hij. Volgens hem zullen er zowel handar- beiders als beambten worden ontsla gen. Wij hadden allang de toezegging gekregen om te komen praten, maai de directeur vas ruim een maand weg geweest (hij was overspannen)", zei hij. Dat de aangekondigde ontslagen nu reeds bekend zijn geworden, nog voordat wij hebben gepraat, is jam mer, aldus de heer Rijkers, die de indruk heeft dat enkele hoge functio narissen die eerder ontslag werd aangezegd over de gang van zaken van het bedrijf niet hun mond heb ben kunnen houden. Niet venv acht De geruchten dat het bij Beckers minder goed zou gaan, deden in Bergen op Zoom al geruime tijd de ronde, maar dat er zoveel ontslagen zouden vallen, werd toch niet ver wacht. „Een kind kon zien dat bepaalde afdelingen niet goed draaiden, maar daar stond tegen over dat de gieterij en de plaat werkerij deze week nog nieuw personeel hebben aangenomen," zei een administratief beambte van het bedrijf. De moeilijkheden doen zich voor in de montageafdeling voor gas haarden. De overschakeling op aardgas is veel sneller gegaan dan verwacht was. Na een hausse in gashaarden is er nu bij een verza digde markt een dieptepunt. De beweerde aanwezigheid van een voorraad gashaarden van 40.000 stuks bewijst volgens de heer Rijkers van St. Eloy afzetmoeilijkheden. Hij was niet optimistisch over de be sprekingen vandaag met de vak bonden. In januari 1966 ging de haarden fabriek Beckers een fusie aan met Becking en Bongers in Ulft, waarbij voor beide fabrieken een duidelijke werkverdeling werd gemaakt: Beckers in massawerk, het bedrijf in Ulft klein seriewerk. De fusie heeft niet mogen baten. De redacties van de Tsjechische bladen kregen dinsdagavond op hun bureaus dc uit ez spunten bestaande ingrijpende censuurinstructies: Geen nieuws of commentaar over bureaus de uit zes punten bestaande Oost-Duïtsland en Polen dat als kri tiek kan worden opgevat. Geen kritiek op de grondbeginse len van het socialisme, op de Tsje chische communistische partij, op de andere partijen en op de positie van het nationale front, op het Tsje chische leger en op de politie; het overnemen van kritische commenta ren uit het buitenland is ook verbo den. Geen informatie of artikelen wel ke de buitenlandse troepen in Tsje- choslowakije aanvallen of de bevol king tot actie tegen die troepen zou den kunnen opwekken. De term „bezetters" of „bezetting" mag niet worden gebruikt. In commentaren op de buiten landse politiek mag de leuze van neutraliteit niet gepopulariseerd wor den. Ook op de activiteiten van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties mag geen bijzondere nadruk worden gelegd. Alleen het officiële standpunt van de Tsjechoslowaakse regering mag worden gepubliceerd. Op het terrein van de economische en militaire geheimen, blijven de be palingen welke reeds voor de invasie werden versterkt, van kracht. Eerlijk De enige kranten, die gisteren offi cieel in Praag verschenen, waren het partijblad Rude Pravo en Vecerni Praha. De berichten in de pers, en ook over de radio, worden opmerke lijk eerlijk gegeven hoewel woorden als „invasie" geschrapt zyn en er niet langer kritiek op de bezetters wordt gegeven. Maar uit een hoofdartikel in de Rude Pravo. waarin de aanwezigheid van vreemde troepen in het land „een wrede realiteit in ons huidige leven" wordt genoemd, blijkt dat de pers vastbesloten is om van de vrij heid. die haar nog is gelaten, volledig gebruik te maken. Rude Pravo schreef dat het parle ment de volgende week de nieuwe perswetten, met de door de Russen geëiste censuur, zal behandelen. Tegenspraak In communistische kringen is giste ren tegengesproken dat deze week opnieuw een topconferentie met de leiders van Rusland zal worden ge houden. Wel zouden binnenkort weer besprekingen worden gevoerd over de terugtrekking van de bezet tingstroepen. Ook zouden economische onderhan delingen op handen zijn. De Tsje choslowaakse economie, die al zwak was. heeft door de invasie nog meer te lijden gekregen. Bij deze gesprek ken zal tevens over compensatie wor den gesproken voor de schade die is aangericht door de inval. Nieuwe ontkenningen zijn gisteren gepubjiceerd van een massale vlucht morgen voordeel eng. snijcaramels 250 gram van 79 voo$ 69 HART EN NIEREN OVERGEPLANT CLEVELAND. Ohio In de Cleve- land-kliniek is het 'hart en beide nie ren van een vrouw overgeplant op drie mannen. Een ploeg van vier chi rurgen en tien assistenten werkte twee en een half uur aan de over planting van het hart van de 25-jarï- ge vrouw in het lichaam van de 50-jarige Lawson. De nieren gingen naar een 29-jari- ge man en een jongen van acht jaar. I De donor overleed na een ver- j keersongeval. DEN HAAG Het Nationaal Bureau voor Reclassering zal van 23 september tot en met 6 oktober een actie voeren ten behoeve van het reclasseringswerk. Socutera zal woens dag 25 september op de televisie via Nederland 1 aandacht aan deze actie besteden. Ha/i/torl owr an een onzer verslaggevers HENGELO In de toekomst zal een van de voornaamste veranderingen in liet systeem van elektriciteitsvoorzieningen in Europa zijn de vervanging van dure brandstof van fossiele herkomst (olie en kolen) door goedkopere nucleaire brandstof. Hiervoor zijn kerncentrales nodig, die uit meer eenheden moeten bestaan. In Europa moeten zes van zulke „nucleaire parken" worden gebouwd, de eerste omstreeks 1975. Als Nederland de uitda ging durft te aanvaarden, is Europoort uitermate geschikt als vestigingsplaats van dit eerste „park". Dit staat in een rapport van Tempo, het Amerikaanse studie bureau van de General Electric Company. De Koninklijke Ma chinefabriek Stork NV uit Hen gelo had'ter gelegenheid van haar eeuwfeest, opdracht gegeven een beschouwing te leveren over de energievoorziening in de toekomst. De auteur van het rapport is mr. Roman Krzyczkowski. De suggestie dat in Europoort het eerste nucleaire park moet komen, is gebaseerd op technische en economische overwegingen. Po litieke en sociale overwegingen zijn hier buiten gelaten, aldus het rapport. (Zie ook elders in dit blad). of arrestaties van intellectuelen. Ook dc Tsjechische journalislen-vereni ging ontkende dat er verslaggevers zijn gearresteerd. Prins Claus, echtgenoot van prinses Beatrix, hoopt morgen zijn 42ste verjaardag te vieren. Zijn grootste cadeau zal ongetwijfeld straks (nog deze maand) de uitbreiding van zijn gezinnetje zijn. Middenstand in het noorden TVE verwijten, gehoord by de be- U handeling van de Nota over het noorden van het land, dat het mid den- en kleinbedrijf helemaal ver- geten was. blijken voorbarig te zijn geweest. I De staatssecretaris van economische zaken heeft thans een Structuurcom missie midden- cn kleinbedrijf noor den des lands ingesteld, die belast is met drie taken: het opstellen van con crete plannen voor verbetering van de ontwikkelingsvoorwaarden van midden- en kleinbedrijf, het toezicht op de uitvoering van de plannen, en het geven van adviezen inzake be leidsmaatregelen. De brede samenstelling van de com missie met een zeer ruime vertegen woordiging van deskundigen uit de drie noordelijke provincies doet goed werk van de commissie verwachten. Een bijzonder probleem voor de mid denstand in het noorden is het feit. dal kleinere dorpen verstoken raken van noodzakelijke detailhandelszaken. De steeds grotere omzet die nodig wordt, wil een middenstander een bestaansmogelijkheid in een bedrijf vinden, heeft tot gevolg, dat dorpen met 2000 inwoners zonder bakker, slager en melkhandelaar komen te zitten. Zo is kortgeleden in Ezinge (Gr.) een 180 inwoners tellend dorp de enige slager vertrokken. Voorheen telde dit dorp vier slagersbedrijven. Blijkbaar ziet nu geen enkele slager hier nog bestaansmogelijkheid. De bevolking moet óf naar het 14 km verder gelegen Groningen öf naar Oldehove, dat 8 km ver is. Dit is niet het grootste probleem van het noorden, maar het is tocli een facet van het geheel van moeilijk heden. dat vestiging i:i het noorden van het land tegemvrlu Ook in deze gevallen zal vinding rijkheid nodig zijn om hel raidden- en kleinbedrijf «P de been te hou den, zodat kleinere gemeenten op den duur niet verstoken raken van ele mentaire voorzieningen, wat even eens ontvolking in de hand werkt. anders dan anders zie pagina 14 De driejarige Ivo Zijlstra uit Maarssen is gisteravond in een sloot achter zijn ouderlijke woning ver dronken. WASHINGTON - De Ameri kaanse nationale commissie vcor de bestudering van het geweld beeft gisteren besloten een onderzoek in te stellen naar de ..ernstige en grootscheepse gewelddadigheden" tij dens de democratische-par- tijconventle in Chicago vorige week. De voorzitter van de commissie, dr. Milton Eisenhower, zei dat alle as pecten van de ongeregeldheden zul len worden onderzocht. Ook zullen wellicht de ongeregeldheden in de negerwiik van Miami tijdens de re publikeinse Dartiiconventie worden onderzocht UTRECHT Naar nu pas I blijkt is in het organisch-che- misch laboratorium van de rijks- universiteit in Utrecht op 1 juli j een kartonnen pak met tien am- pullen giftig zenuwgas zoekge- j raakt. De ampullen zijn verpakt in blikjes met zogenaamde infusoren-aarde. Op ieder blikje staat het woord „poison". Het sas is vol sens de beheerder van het biochemisch laboratorium, prof. dr C. A Sa'emink gevaarlijk. Zodra zenuwgas vrijkomt met na me in besloten ruimten, ontstaan bij de aanwezigen zeer snel onlustgevoe lens en in een later stadium en bij I «terke concentraties evenwichts- en I "Priphtcs+oomissen. Het gas wordt in het Moratorium gebruikt om be- p->o'rip en-rvmenreacties te remmen. Da1 hel pak, uit Amerika af- '•-^mstin. al sedert 1 juli zoek is, h,:'kt mi de aftekening bij de expe- fiuoiir. Door vakanties is de verdwij ning nu pas aan het licht gekomen. Veel eerstejaars UTRECHT Volgens de laatste telling hebben zich thans 2180 eerstejaars-studenten aan de rjjks- I universiteit in Utrecht ingeschreven. Voor wiskunde en natuurweten- schappen (510), sociale wetenschap pen (355). rechtsgeleerdheid (315) en geneeskunde (270) bestaat de meeste belangstelling. doos -¥• In de bekende 'ieiiwe JLeidse Courant F. Diemer tur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING ..Stantvastich is gheblevcn mijn hert in teghenspoet!" Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 fdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1