Tiemgemeteii en het ondier van Loeh H «sv t*° ®r^vv°ot ?<8* PV*a*rde Zomer was voor NS toeristisch goed SchrijverMnacko RODE KRUIS MAAKT EERSTE VLUCHTEN Huib Goudriaan Vragen over „bod" van Rotterdam op Tiengemeten Hoofdfiguur in roulette-zaak gearresteerd in veiligheid AMERIKAANSE ADVISEURS UIT VIETNAM 16 ton voedsel in Biaira Veranderingen „Enige baas" Geen kenteken Niet zomaar 13 DONDERDAG 5 SEPTEMBER 1968 ROTTERDAM Naar aanleiding van de berichten dat Rotterdam grote be langstelling heeft voor het eiland Tien Gemeten in het Haringvliet heeft J. T. Vellenga, lid van de Tweede Kamer voor de PvdA, de minister van volks huisvesting en ruimtelijke ordening vragen, gesteld. Hij vraagt of het waar is dat het ge meentebestuur van Rotterdam een bod heeft gedaan. De heer Vellenga. die dinsdag juist tot lid van de Tweede Kamer werd beëdigd, verzoekt minis ter Schut mee te delen of de hiermee na te streven verbonden consequenties zich verdragen met de funktie, die in de tweede nota Ruimtelijke Ordening aan de Hoeksewaard en aan Tiengeme ten werd toegedacht. De heer Vellenga informeert ook of er overleg is geweest met de gemeen ten Zuid-Beijerland en Goudswaard, tot het grondgebied waarvan Tienge meten behoort. silhouet van het haventje van Tiengemeten 2,3° nScV»a' a3^ne\e I De wereldberoemde musici Stan Getz en Charlie Bird spelen op de originele I 45-toerenplaat twee grote bossanova-successen Bij CINZANO krijgt U desgewenst I deze prachtige plaat ter waarde van f 4,25 voor slechts f 1,95. Vaker, verder en gemakkelijker reizen BAARN' De Baarnse politie heeft één van de hoofdfiguren in de zaak van de rouletteclub in hotel Chez Pierre in Baarn aangehouden. Het is de 26-jarige mevrouw A. L. B.-E. uit Baarle-Hertog in België. Zij was penningmeesteres van de Country Club Chez Pierre die in het hotel op het landgoed Pijnenburg roulette speelde tot de officier van justitie begin augustus beslag liet leggen op het spel. Toen zij dinsdas hoorde dat zij werd gezocht, meldde zij zich vrij willig bij de Baarnse politie in de veronderstelling dat zij na verhoor weer op vrije voeten zou worden gesteld. Aangezien zij echter be drijfsmatig gelegenheid tot spelen heeft gegeven en daarmee in strijd heeft gehandeld met de wet op de kansspelen is zij in verzekerde bewa ring gesteld. De officier van justitie beslist van daag over verdere stappen tegen haar. De inmiddels faillietverklaarde exploitant van het hotel, de heer P. den Isiger, is kort na de beslagne ming naar Spanje vertrokken. Hij is nog niet teruggekeerd. Den Isiger is mede verantwoordelijk gesteld voor de betaling van ƒ86.000 vermakelijk heidsbelasting aan de gemeente Baarn. Als niet een van de uiterst gammele auto's uit de jaren vijftig passeert, is de stilte bijna klemmend. Geen toeristen, geen industrie. Het levensritme wordt bepaald door eb en vloed, regen en zon, de gang der seizoenen. Geen rijbewijzen en geen wegenbelasting: achtjarigen stunten als coureurs in papa's veliinkel. De enige verbinding met het vasteland bestaat uit een veerboot, die om het uur het Vuile Gat oversteekt. Dit is Tiengemeten, het laatste eiland van het Deltagebied. AMSTERDAM De NS hebben over de afgelopen zomerperiode beslist niet te klagen. Er werd vaker, verder en gemakkelijker ge reisd. constateerde mr. A. H. Ra- mcijcr, chef acquisitie en toerisme van de NS op een gistermiddag in Amsterdam gehouden persbijeen komst. Reizen is bezig in snel tempo ge meengoed te worden en een normaal verschijnsel in het hedendaagse le venspatroon, aldus de heer Rameijer. Bij de NS heeft men voorts de in druk, dat bij velen het reizen in toe nemende mate een sight-seeing-ka- rakter krijgt. Men wil véél zien en véél afwisseling. Er is minder animo gedurende een lange tijd op één en dezelfde plaats te blijven. De heer Rameijer neemt aan dat het toegenomen bromfiets- en auto bezit deze mobiliteit in de hand heeft gewerkt. De verstedelijking en meer vrije tijd bevorderen deze ontwikke ling bovendien. Dat er vaker wordt gereisd heeft men bij de Spoorwegen duidelijk ge merkt met de achtdaagse vakantie reizen in Nederland, naar België en Duitsland. Er waren dit jaar tien procent meer mensen die drie of meer van deze reizen maakten. Dat er steeds verder wordt gereisd is geen uitzondering meer. De heer Rameijer betoogde, dat de nog dik wijls verkondigde mening dat het dagtoerisme. vooral uit de grote ste den zich overwegend afspeelt op afstanden van maximaal 30 kilome ter, lijkt te zijn achterhaald. Uit de deelneming aan de NS-vakantiedag- tochten blijkt dat de gemiddelde per trein afgelegde afstand reeds 60 km bedraagt. Minder gunstig gaat het met de internationale autoslaaptreinen. De ontwikkeling in Frankrijk beïnvloed de dit jaar het vervoer vanuit ons land. De gemiddelde bezetting is ge daald. omdat de prijzen te hoog zijn. De NS hebben op internationaal ni veau al vaak gepleit voor verhoging van de hezettingsgraad in plaats van uitbreiding van het aantal verbindin gen. Bovendien wil de NS lagere prijzen om het vervoer aantrekkelijker te maken. „Maar men luistert weinig naar ons", aldus de heer Rameijer. WENEN De bekende Slowaakse schrijver Ladislav Mnacko, die sinds kort van een vrijwillige ballingschap in Israël naar zijn land was terugge keerd en daar door de invasie werd verrast, bevindt zich in veiligheid. Dit heeft de Weense uitgever van zijn werken gisteren bekendgemaakt. Enkele dagen geleden hadden ge ruchten de ronde gedaan, dat Russische militairen de schrijver ge vangen hadden genomen. Volgens de genoemde uitgever heeft Mnacko al enige dagen geleden zijn land verla ten. Naar de uitgever meedeelde zal Mnacko een boek over de bezetting publiceren onder de titel 'De zevende nacht een vonnis en een aan klacht van een communist.' WENEN Het Slowaakse dorp Lucany heeft, om partijleider Dubcek te eren, zijn naam veranderd in Dub- cekova, zo heeft radio-Bratislava be kendgemaakt SAIGON Het Amerikaanse opperbevel in Zuid-Vietnam is begonnen met het terugtrekken van speciale troepen uit het Zuidvietnamese leger. Het op- perbevel heeft beslotfen alle ad- viserende commando's terug te trekken. De Vietcong heeft gedreigd enkele Amerikaanse krijgsgevangenen te zullen doden, als de Zuidvietnamese regering de doodstraf zal laten vol trekken over twee jonge Vietcongre- bellen, die vorige maand zijn veroor deeld. Een Amerikaanse torpedobootjager is er in geslaagd een communistische vloot van 35 vaartuigen in de Golf van Tonkin tot zinken te brengen. De schepen vervoerden mensen en mate- j rieel voor de strijd in het zuiden. GENÈVE Twee vliegtuigen van het Rode Kruis een Zwit sers en een Scandinavische hebben gisternacht de eerste vlucht met 16 ton voedsel ge maakt naar de geneutraliseerde landingsbaan Obilagoe in Biafra. Dit werd gisteren uit welinge lichte kringen in Genève verno men. Dr. August Lindt, die leiding van het hulpprogramma heeft, lichtte Biafra in over het federale Nigeri- aanse voorstel ook het vliegveld te Oli-Ihiala gedurende tien dagen voor de hulp als neutraal gebied te beschouwen, maar rodekruiskringen in de Nigeriaanse hoofdstad Lagos zeiden dat Biafra met Oli-Ihiala niet akkoord gaat. Naar verluidt is Biafra tegen neutralisering van dit vliegveld omdat het de enige veilige lan dingsplaats voor vliegtuigen met wa pens en munitie zou zijn. Radio-Biafra meldde dat de Israëlische „vredespiloot" Abie Na than met achttien ton voedsel en me dicamenten in Biafra is geland. De zending was mogelijk geworden door een inzameling die Nathan met enke le Biafraanse studenten in Israël had gehouden. Gisteravond is een spierwit DC7-C vrachtvliegtuig, duidelijk voorzien van acht grote Rode Kruizen vanuit Schiphol naar Fernando Poo vertrok ken, met acht ton voedsel aan boord. Het Nederlandse Roode Kruis heeft dit vliegtuig van Martin Air gechar terd. De kosten voor deze operatie zijn voor zover het dit vliegtuig en de bemanningen betreft, geraamd op 600.000 gulden voor de eerstkomende maand. De heer M. van der Winden, hoofd van de afdeling intendance van het Roode Kruis, zei op Schiphol bij het vertrek van het toestel naar Fernan do Poo: „Op het ogenblik kopen wij geen voedsel van het geld van de Biafra-actie. omdat het niet verant woord is. Wij moeten het eerst kwijt kunnen raken". Gisteren werd de landerige atmosfeer grondig verstoord door een gerucht. Rotterdam zou het eiland willen kopen van egenaar NV Maatschappij tot Exploitatie van Onroerende Goederen Eiland Tiengemeten. Een gerucht? De directeur- rentmeester van de maatschap pij, de heer P. S. D. Overwater: 't Is verschrikkelijk! Gisteravond is het begonnen met telefoontjes van kranten. Vandaag zijn er ze ker al tien journalisten op het eiland geweest. Ik vind het prachtig, daar gaat het niet om, maar ik weet nergens van. Misschien heeft de gemeente Rot terdam zoiets in het hoofd, maar de sedeiegeerd commissaris, baron (F. W. W.) van Tuyll van Serooskerken heeft gezegd: ik wacht, vol be langstelling af. Overigens ziin dit soort geruchten er meer geweest. T'engemeten is in de loop van de tiid ongeveer vijf keer verkocht. 't Is net asl het Monster van Loch Ness: 't komt elke keer terug!" Burgemeester A. Schout van Zuid-Beijerland ft weederde van het eiland behoort bij zijn gemeente, eenderde is grondgebied van Goudswaard) drukt zich voorzichtig uit: „Als het gerucht dat Rotterdam Tiengemeten wil kopen op waarheid berust, zou er in de Hoekse Waard wel eens wat kunnen veranderen. Volgens de tweede nota ruimtelijke ordening moet de Hoekse Waard een agrarisch gebied met een woonfunc tie blijven, maar met de komst van industrie en alles wat ermee samen hangt. wordt het minder aantrekke lijk hier te wonen. Eventuele industrialisatie van Tiengemeten doorkruist ook de plan nen een recreatieve bestemming te geven aan de oevers van het Haring vliet op het grondgebied van Zuid-Beijerland en Goudswaard." De burgemeester biedt me een si- paar aan en zegt: ..Als u het eiland wilt bekijken hebt u formeel toestemming nodie van rentmeester Overwater: het is particulier ter rein-" *--j We reppen ons naar buiten. De tud is kort. maar desgevraagd geeft de heer Overwater commentaar op het gerucht. Daarna schrijft hij een pasje uit. „U kunt de boot van vier uur wel halen." In ziin café ..Veerdienst" zegt veer man W. Bijl: ..Die geruchten brengen wat teweeg. Hebt u het gehoord over de radio? De burgemeester was ook aan het woord." Het geslacht Bi.il exploiteert sinds mensenheugenis het (particuliere) veer. ..Miin vader, mijn oom en mijn grootvader waren veerman. We zet ten hier werkvolk, schoolkinderen en mensen over die boodsohapDen gaan doen. Verder vervoer ik met twee dekschuiten vee en aardappelen 's Morgens om zes uur gaat de eerste boot naar Tiengemeten. die om half zeven weer vertrekt. ..De laatste vaart om tien over tien 's avonds vanaf Tiengemeten. "s Zaterdagsa vonds is er nog een boot om twaalf uur. en ais mensen later komen door een gezellige avond, spreken ze dat met. me af." Veerman Bül houdt van een soepe le dienstregeling: ..Ze kunnen altijd over. als het tenminste'weer is: maar met windkracht 11 en 12 vaar ik nog over. Alleen bij mist en ijsgang hou ik er geen nlezierritten op na. 't Is hier een kwaad gat met een diepte van 20 tot 22 meter, 't heet niet voor niks het Vuile Gat." Een jongeman uit Tiengemeten. Mavo-scholier in Oud-Beiierland. wacht ook op het bootje van vier uur. Hij vertelt dat het eiland met zijn 26 gezinnen geen kerk, school, verenigingsgebouw, café noch winkel heeft Er is alleen een landarbeider, de heer J. de Waard, die drie keer in de week brood en kruidnierswaren rondbrengt. Hij wijst naar de overkant: „Daar bij de middelste boerderij staat zijn huis;.er is van alles te krijgen." Tien over vier. Veerman Bijl ma noeuvreert de „Eendracht" naast een eenzaam steigertje. Ik zet mijn eerste voetstappen op het tien vierkante ki lometer grote eiland. Aan de voet van de dijk worden passagiers opgewacht door chauf feurs met roestige Fords en Chevro- lets uit de eerste jaren na de oorlog. We zetten de pas erin. op weg naar het centrum: de winkel van de heer De Waard. Onderweg biedt de heer G. van Rossum een lift aan. Hij ontpopt zich als de opzichter van de NV, die het eiland beheert. „De enige baas hier", hoor ik later. De heer Van Rossum: „We hebben allemaal zo'n ouwe wagen om bij het veer te komen. Het zijn auto's van 400 of 500 gulden, want voor een wat betere wagen is er geen garage voor een onderhoudsbeurt. De mensen rij den ook zonder rijbewijs en betalen geen wegenbelasting, want het eiland is particulier terrein." Een beetje boos: „We zijn verbaasd over het gerucht dat Rotterdam het eiland gaat kopen. We weten nergens van; als het waar was zou ik. als opzichter, het toch weten?" Het leven hier? „Zoals op het vasteland. Tv-kijken en boodschap pen doen. We hebben hier tot twee jaar geleden elk jaar een grote feest avond gehad. Maar de vereniging, die het organiseerde bestaat niet meer wegens geldgebrek." Toch zitten de eilanders niet te verpieteren. De meeste hebben, naast het vehikel op het eiland, nog een goede auto op het vasteland staan. Op vrije dagen trekken ze er meestal op uit. Niet iedereen. Mevrouw J. de Waard echtgenote van Tiengeme- tens winkelier vertelt dat sommige landarbeiders zijn vertrokken, omdat er geen busverbinding is met Nieu- wendijk, waar het veerbootje aan legt. „Er komen steeds meer huizen leeg te staan, maar er zijn nu drie week endhuisjes verhuurd aan Hage naars." De'heer De Waard: „De gor zen buitendijks zijn erg mooi, en er is prachtig viswater." Hij laat me zijn opslagruimte zien. Verontschuldigend: 't Is hier geen C A natuurlijk! Maar 's avonds kan iedereen binnenkomen om boodschappen. Het maakt voor mij niets uit of ik overdag of 's avonds wat verdien. VEERMAN BIJL die geruchten brengen wat teweeg Brood, melk en bestellingen wor den rondgebracht met een tweede hands bestelauto. „Een kenteken is hier niet nodig, zoals u weet, maar ik laat het plaatje er maar op zitten zolang het zit. Na een maand of zo valt het er meestal wel af." De eilan ders zijn geen moeilijke mensen. Half zes. We moeten hard lopen om de boot van zes uur te halen. Akkers, fazanten, late klaprozen. Reusachtige wolken drijven het land binnen, slakken steken onbezorgd de weg over. De laatste inwoner van Tiengeme ten, die ik op mijn verplichte wande ling ontmoet, is smid A. Bijl. Wat gereserveerd zegt hij: „Hoe we tegen over eventuele verkoop staan, hangt er vanaf hoe we weg moeten. Als we schadeloos worden gesteld, is het niet erg." De smid exploitant van de enige benzinepomp, en „beheer der" van Tiengemetens brieven bus neemt de waarheid van het gerucht niet zomaar aan. Evenmin als waarschijnlijk on geveer 150 andere eilanders. Als de „Eendracht" weer aan legt, komt een fotograaf van boord. „Het wordt hier nog druk", heeft veerman Bijl ge zegd. „Net als het Monster van Loch Ness", vond rentmeester Overwater. Aan boord van de wat schom melende „Eendracht" weer op weg naar het continent is het water van het Vuile Gat nog zwarter. Het Monster van Loch Ness lijkt niet ver weg. SMID BIJL hangt van schadevergoeding af DE HEER EN MEVROUW DE WAARD Tiengemetens winkelier

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 13