TE WEINIG SERVICE VOOR AUTOMOBILIST Gastenboek ZOMER 1968 VEEL NATTER DAN 1967 Onderwijs: een dagelijkse evolutie Rijk: Verkeer niet belemmeren Zakenwereld: Meer voorzieningen en wer Rijstijl is veranderd Arabische Liga: defensie Jordanië wordt versterkt ANWB staat achter maatregelen minister Topfiguren bij NS vrijwillig op wachtgeld Jong paar stal voor duizenden guldens zilver Vietcong doodt 20 burgers WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1968 DEN HAAG Met instem ming hebben de oliemaatschap pijen een circulaire van Rijks waterstaat begroet, dat tank stations langs de rijkswegen door middel van automaten melk en kofie mogen verko pen. De maatschappijen zien hierin een teken dat het rijk meer begrip gaat tonen voor de behoeften van de automobi list. Want die serviceverlening aan de automobilist laat wel het een en an der te wensen over, meent de zaken wereld. Het rijk houdt alle spelregels over de voorzieningen in eigen han den en geeft te weinig gelegenheid de automobilist meer service te verle nen, zo wordt gezegd. Deze behoefte aan serviceverlening, die de zakenwereld voor ogen staat, bestrijdt rijkswaterstaat. Hij meent dat rijkswegen er zijn om een opti male doorstroming van het verkeer te bereiken. Erlangs passen uitslui tend, de meest noodzakelijke stop plaatsen. Over dit verschil van op vatting woedt in feite een harde strijd tussen het rijk en de zakenwe reld. Onbelemmerd De heer G. T. Kroon, hoofd bureau vestigingsplaatsen rijkswaterstaat, meent: Rijkswegen worden en werden aangelegd voor verzorging van het doorgaande verkeer. Dit verkeer moet zo gemakkelijk en zo onbelem merd mogelijk kunnen rijden. Daar om zijn er in Drincipe zo weinig stop plaatsen gerealiseerd". Hij voegt eraan toe: „Vanuit dit standpunt geredeneerd, zien wij ben zinestations langs de grote weg als een noodzakelijk kwaad. Ze kunnen de beweging van het verkeer belem meren. Daarom staat onder meer in de door ons afgegeven vergunningen, dat geen nevenbedrijven bij de ben zinestations mogen warden uitgeoe fend, waardoor een regelmatige gang van het verkeer kan worden belem merd. Tsjechoslowaki$e (8) Eén van de eerste dingen, die mijn vrome ouders mij reeds als jong kind hebben ingeprent, was dat de satan tot de kinderen Gods vrijwel uitslui tend komt in de gedaante van een engel des lichts. Het ingezonden stuk van de heer W. ten Haaf lezende, kom ik tot de ontdekking dat deze waarschuwing ook in 1968 nog ten volle nodig is. Zich beroepende op bepaalde teksten, zegt men: werp uzelf naar beneden, er staat immers geschreven dat God de engelen aangaande u zal bevelen, zodat gij uw voet aan geen steen stoot. Hoe juist was het ant woord: ga weg satan, want er staat geschreven: gij zult de Here uw God niet verzoeken. Ook thans zijn er velen, die deze verzoeking herhalen en onze Heiland op vrome en aandoenlijke wijze als fatalist aanmerken. De kinderen Gods moeten zich maar met gesloten ogen en gevouwen handen laten neerwerpen in de afgrond van het satanische communisme. Bepaald ergerlijk vind ik de op merking: „Beschamend is het dat de Tsjechische communisten ons christe nen moeten duidelijk maken wat een christelijke manier van zelfverdedi ging is, nl. die van geweldloze weer baarheid". De gevallenen leren ons anders en bovendien: zegt de apostel Paulus niet, dat de overheid het zwaard niet tevergeefs draagt en de van God ge boden roeping heeft haar onderdanen te beschermen? In dit geval zeker, want ik heb niet de indruk dat de Moskou met bijbels, maar wel met tanks hun liefde voor weerloosheid hebben duidelijk gemaakt. Den Haag A. van Die Tsjeehoslnu-ukijje (9) Zoals de heer W. ten Haaf het be droevend vindt dat er nog christenen zijn, die vrede willen brengen door napalm en bedreiging met uitroeiing (welke landen bedreigen wij met uit roeiing?), zo vind ik het bedroevend dat er nog mensen zijn voor wie het geen verschil maakt of de moderne wapens gebruikt worden voor verde diging of aanvalsoorlog. Heeft de oorlog '40-'45 de heer Ten Haaf niets geleerd? Vast staat toch, dat Hi tier zich in '39 wel enkele ke ren bedacht zou hebben als hij niet geweten had dat Chamberlain met blote handen naar München kwam. En had Kennedy in '62 Rusland zijn gang moeten laten gaan op Cuba? Mag ik de heer Ten Haaf verzoe ken zijn mooie raad om die afschu welijke wapens weg te werpen te sturen naar de agressors van het Kremlin? Als zij niet naar hem wil len luisteren zullen we de bewape ning (als verdediging) op peil moeten houden. Meliskerke J. Sanderse (Van een onzer verslaggevers) In het algemeen zijn we van me ning, dat de essentiële behoefte van de automobilist op de grote weg niet zo groot is. Nodig zijn tankstations, die tevens kunnen fungeren als plaatsen waar een klein motorisch mankement kan worden verholpen, waar water en lucht voor wagens dient te zijn alsmede een telefoon en EHBO-artikelen. Verder zijn nodig rustplaatsen en horecabedrijven", al dus de heer Kroon. Wensen De zakenwereld meent echter, dat de automobilist een grote(re) service langs de grote weg wenst. In toene mende mate komen op het kantoor van rijkswaterstaat aanvragen bin nen voor vergunningen ter realise ring van voorzieningen voor de auto mobilist. Verzoeken worden inge diend voor oprichting van skelter- en microgolfbanen, speelterreinen, pony- KAIRO De Arabische landen zullen meer doen om de defensie van Jordanië te versterken. Dit hebben de ministers van buitenlandse zaken besloten op de bijeenkomst van de raad van Arabische Liga, die in Kairo werd gehouden. De ministers hadden de keus tus sen een Syrisch plan om Jordanië gemeenschappelijk te steunen of de vrijheid voor elk Arabisch land dit individueel te doen. Na langdurige discussies is tot het laatste besloten. Koning Hoessein zal een lijst van de behoeften van zijn land opstellen en de leden van de liga zullen hem zo ver hun mogelijkheden dit toelaten steunen. De leden van de raad, uitgezonderd Tunesië dat zondag na een verschil van mening de conferentie verliet, brachten hulde aan de Palestijnse commando's en zegden toe de steun voor hun activiteiten in de door Israël bezette gebieden te zullen voortzetten. maneges, saunabaden, speelautoma- tenhallen, vergaderruimten, zwemba den en supermarkten. Deze voorzie ningen al dan niet behorend bij weg restaurants. Achtergrond van deze wensen is mede de hoge economische potenti eel van de honderdduizenden dagelijks op de rijkswegen vertoevende auto mobilisten. Zaken langs de rijksweg worden in het algemeen als goud mijntjes beschouwd, vcoral ook ge zien in toekomstperspectief: een nog intensiever verkeer. Het standpunt van de zakenwereld dat de automobilist een grote(re) ser vice wenst, is niet van grond ont bloot. Feit is de veranderde rijstijl van de automobilist, die tegenwoor dig minder snel de grote weg verlaat dan voorheen het geval was. Hiermee neemt de behoefte van deze wegge bruiker toe. Rijkswaterstaat ziet dit ook. In verband hiermee wordt ge werkt aan een aantal zaken die ver rijk wil echter niet zover gaan als de betering zullen moeten brengen. Het zakenwereld wenst. DEN HAAG De ANWB is ingenomen met de door de ministers Bakker (Verkeer) en Polak (Jus titie) aangekondigde maatregelen voor het wettelijk vaststellen van een maximum-alcoholpromillage en voor het verplicht stellen van auto gordels. De ANWB heeft deze maat regelen al lang bepleit. Tegen het einde van het jaar wil de bond proeven nemen met het keuren van auto's. Het doel is vast te stellen op welke wijze de ver plichte periodieke autokeuringen, een door de minister in principe voorgestelde maatregel, het beste kunnen worden uitgevoerd. De ANWB meent dat onafhanke lijke instellingen onder toezicht van het rijk, of het rijk alleen, de keuringen moeten verrichten. De rijksdienst voor het wegverkeer zou ook in aanmerking komen. Leidse novieten ondergaan in de Flevopolder een ontgroening nieuwe stijl: ze ploeteren heel gezond met schop in de grond van het nieuw gewonnen land om daar in het recreatiegebied paden aan te leggen. De Rijksdienst IJsselmeerpolders heeft deze hulp met genoegen aan vaard, hoewel de dienst het met een werkwijze als op deze foto moeilijk eens kan zijn. De opstelling zo was overigens maar even terwille van de massaliteit op het plaatje. Er zijn 150 studenten ingeschakeld. Na tien jaar Samen veertig De Friese vierling wordt morgen tien, hetgeen tot bezoek van fotografen aan Deinum bij Leeuwarden aanleiding gaf. Ytje, Willem, Meint en Dirkje Lautenbach maakten dit geza menlijke gebaar om aan te geven dat ze nu al samen veertig zijn. (Van onze weerkundige medewer ker) ROTTERDAM Zomer 1968 is natter en kouder dan de zomer van 1967. Tot de natste gebieden behoort een strook, die van West-Brabant via de Moerdijk tot het gebied ten noorden van Boskoop loopt. Hendrik Ido Am bacht was een van de natste plaatsen met 398 mm regen. Een enorm verschil met verleden jaar toen in het westen Pernis met 187 mm de natste plaats was. Andere zeer natte gebieden waren Noord- en Zuid Beveland, oostelijk Brabant, Den Helder (verleden jaar 80 deze zomer 340 mm regen) en Noord-Groningen. Het aantal zeer zware buien met soms 50 tot 80 mm regen binnen een half etmaal was deze zomer opval lend groot. In de Bilt regende het 157 uren (normaal 108) tegen verleden jaar 63. Het tekort aan echte zomerdagen (boven 25 graden C) deed zich op nieuw gevoelen. In De Bilt waren het er 12 tegen 19 normaal. Juni en augustus bleven te somber, wat in De Bilt een tekort van 93 uren zon opleverde, (verleden jaar 18 uren meer zon dan normaal.) September kan met fraai zomer weer nog veel goed maken. De beste periode van deze zomer waren die tussen 10 en 20 juni, begin juli en de derde week van augustus. De voorspelde twee hittegolven van onze molenaar in Bodegraven kwamen niet. Of het zou in deze maand nog moeten gebeuren. Tenslotte een aantal regencijfers van de drie zomermaanden. Normaal geeft de zomer in ons gebied onge veer 200 mm neerslag. Hendrik Ido Ambacht 398, Groot Ammers 375, Mijnsheerenland 374, Schoonhoven Eén punt valt uit mijn overladen agenda. Vrijdag zouden Guido van Deth en zijn vrouw Félice terugke ren van een optreden tijdens het poppenspelfestival in St. Louis en zouden we een praatje maken. Met een lichtgewicht poppenkast, plus alles wat erbij behoort, zijn ze vertrokken, vrij onverwacht en niet anders denkend dan dat het bij St. Louis zou blijven. Maar Washington riep om hen en hun poppen en op dit ogenblik tre den ze in New York op. Voorlopige datum van thuiskomst is nu vijftien september geworden. Voorlopig, want wie zal zeggen waar men nog meer hun sprookjes en spelen zal willen zien. Dat hun poppenspel een ongewone attractie is weet ik al jaren. Het geijkte uitstapje voor een kinder partij is de gang naar het kleine huiskamertheater aan de Nassau Dillenburgstraat. En de premières zijn kleine feesten met een glas wijn en hun verhalen na. Maar het is toch helemaal Hol lands en hoe je daarmee hals over kop in Amerika succes kan hebben? We zullen het wel horen als ze te rug zijn. Wel weet ik, dat de pro gramma nu in het Engels wordt ge geven. En duidelijk aanslaat, want driemaal per dag is er een verrukte schare die komt kijken en luisteren naar de avonturen van honden en koningen. En dat alles zonder, dat er hier In Nederland erg veel ophef van wordt gemaakt. Succes in I 'S Er is niet proefgespeeld voor Amerikanen, er is geen wuifend uit geleide geweest Ze hebben hun kof fertje gepakt en zijn gegaan. Hebben zich daar in Amerika nog bezorgd gemaakt over onze afspraak en kans gezien tijdig te berichten, dat die niet door kon gaan of liever uitgesteld moest worden. Dat is nu iets. bij veel andere dingen, waarom ik van dit echtpaar houd. Dat ze kans zien artisten van alure te zijn en tegelijkertijd voor de kleine dingen van de samenle ving aandacht te houden. Onze twintigjarige vriendschap-op-een-afstand, daar beide partijen het te druk hebben om voor wissewasjes bij elkaar over de vloer te komen, heeft een eigen karakter. Er zijn andere mensen, die vriendschappelijk doen met een journalist omdat die een gemakke lijk te hanteren instrument is, wan neer men wat publiciteit nodig heeft. Je leert na jaren, dat een harltelijke telefoontje van hen altijd uitloopt op het verzoek een stukje te willen schrijven, waarin hun ge wichtigheid tot uitdrukking komt. Guido en Félice kunnen ook best publiciteit gebruiken, maar nog nooit hebben ze er een smoesje voor bebruikt om die te krijgen. Zo nu en dan een zakelijke mededeling, te recht Maar we kennen eikaars vreugden en zorgen toch wel uit an dere gesprekken, waar geen nieuws voor alleman uit behoefde te komen. Daarom nu een stukje, onge vraagd en daarom met des te meer plezier gemaakt. Amerikaans succes is dat toch wel waard. 356, Bergen op Zoom 350, Ouderkerk aan de IJssel 346, Bolnes 343. Ha- zerswoude 340. Sliedrecht 330, Boskoop 323, Oud Beijerland 319, Pernis 316, Achthuizen en Klundert 314, tegen 295 mm in Rotterdam, 274 mm in Dirksland, 263 mm in Den Haag. 242 mm in Leiden en 224 mm in Noordwijkerhout. UTRECHT Ruim 30 topfunctio narissen van de Nederlandse Spoor wegen hebben de door de directie aangeboden vrijwillige wachtgeldre geling geaccepteerd. Zij zullen voor 1 maart 1969 het bedrijf verlaten. De regeling werd aangeboden aan 69 boven-59-jarige topfunctionarissen. De spoorwegdirectie besloot hiertoe in haar streven naar personeelsin krimping. In juli werd het aanbod gedaan en op 1 september is de aan meldingstermijn gesloten. Tot de groep van dertig behoren drie afdelingschefs, te weten ir. H. A. E. de Vos van Nederveen Kappel (61), chef van de dienst elektriciteit en seinwezen, drs. B. C. van Randwijk (59), chef financiële dienst, en drs. S. Buijs (59), chef van de dienst voor personeelszaken. De vrijwillige wachtgeldregeling betekent, dat de betrokkenen gedu rende drie maanden hun volle salaris ontvangen, daarna negen maanden 90 procent, vier jaar 80 procent en ver volgens 70 procent van het laatstver diende salaris. UTRECHT De officier van justi tie bij de Utrechtse rechtbank heeft gisteren een jaar en vier maanden gevangenisstraf geëist tegen de 22-ja- rige vrouwelijke kantoorbediende H. J. W. en de 27-jarige filmoperateur A. van I., beiden uit Amersfoort. Beiden hebben voor tienduizenden guldens antiek en zilver gestolen uit plaatsen in het Gooi en Italië. Het paar. dat samenwoonde, vulde vol gens de president elkaar in het nega tieve vlak volledig aan. I. is inmiddels in vrijheid gesteld, omdat hij al een jaar in voorarrest gezeten. Het voorarrest van zijn vriendin duurde niet lang, omdat zij in verwachting was. Het meisje had een blanco strafblad, de filmopera teur was pas uit de gevangenis ontslagen, toen hij met haar ging sa menwonen. Het paar wil nu niets meer van elkaar weten. En dat kwam volgens het meisje, omdat hij haar had wil len aanrijden om zo van het kind af te komen. SAIGON De Vietcong heeft bij een mislukte poging om het dorp Long Thanh, op 30 km'ten oosten van Saigon, onder de voet te lopen 20 burgers gedood, 50 gewond en 85 hui zen in brand gestoken. Bij een mortier- en raketbeschieting die aan de bestorming voorafging, leed het uit militie en politie bestaan de garnizoen lichte verliezen, aldus een Zuidvietnamese militaire woord voerder. In Saigon zelf werd een bom ge gooid naar het gebouw van het Ame rikaanse bureau voor internationale ontwikkeling. Twee mensen werden gedood en vier gewond. De daders ontkwamen op een motorfiets. Volgens een Amerikaanse woord voerder zijn bij twee acties nabij de gedemilitariseerde zone 43 Noordviet- namese militairen gesneuveld. Van de Amerikaanse mariniers die hierbij be trokken waren, werden er tien ge wond. Lening van 5 min dlr voor Indonesië WASHINGTON Indonesië heeft voor het herstel van zijn irrigatie- werken een renteloze lening van 5 miljoen dollar gekregen van de In ternational Development Association (IDA), een afdeling van de Wereld bank. De lening heeft een looptijd van 50 jaar. Dit is gisteren in Washington bekendgtmaakt. De heer D. H. Dutmer, schrijver van bijgaand artikel, werd tot onderwijzer opgeleid aan de christelijke kweek- «chool te Groningen. Hij aou echter geen onderwijzer (eerst te Vries en daarna hoofd te Hilversum) blijven, want in 1955 werd hg bezoldigd bestuurder van de er- eniging van christelijke onderwijzers en de Protestants christelijke onderwijzers vereniging, aanvankelijk als penningmeester, sinds 1957 als voorzitter, nadat hij reeds vanaf 1939 lid van het hoofdbestuur was. De heer Dutmer bekleedt daarnaast nog tal van andere bestuursfuncties, secretaris/penningsmeester van het Chr. pedagogisch stud.ecentrum en IM dagelijkse besturen van de Schoolraad voor de scholen met de bijbel, het Convent voor het chr. onderwijs, de Contactraad voor het chr. onderwijs, de Chr. c"J,r«le van overheids- en onderwijzend personeel, de Internationale onderwysraad, de Algemene Nederlandse onderwijzers federatie, en het Internationale verband van chr. onderwijsorganisaties. Aan HET SLOT van het „verslag aangaande de eerste bij eenkomst van Christelijk gezinde onderwijzers", dat is de vergadering van 14 oktober 1854, waarin de Vereniging van Christelijke Onderwijzers werd opgericht, werd de wens uit gesproken, „dat uit het kiempje een frissche boom mocht op groeien: een boom die een lieflijke schaduw en bovenal ook goede vruchten mogt geven ter bevordering van het heil der jeugd en de eere Gods". Dit begin ligt in de tijd van de „mannen broeders" en de „vrouwen zusters". Een tijd die velen niet meer aanspreekt. Alles wat voor de tweede wereldoorlog gebeurde, schijnt al ver van ons verwijderd. Deze catastrofe staat als een muur tussen het heden en de jaren voor 1940. En als we naar de eerste wereldoorlog teruggaan, is het alsof we naar een ver en griis verleden teruggrijpen. Om van de vorige eeuw maar helemaal niet te spreken. „jij Hierin ligt de verklaring van het feit, dat ons christelijk volksdeel de schoolstrijd vergeet en geen weet meer heeft van de christelijke sociale strijd in zijn volle omvang. De schoolstrijd was zwaar, zeer zwaar, de christelijke sociale strijd niet •minder. Voor de jeugd is dit wellicht een onderdeel van de taal der „mannen broeders". Het zij zo, maar ontdaan van alle franje en van alle sentiment, waren zij het toch, die ons de vrije christelijke school hebben gegeven. En zij waren het ook, die de christelijke sociale actie ter hand hebben genomen en tot een goed einde hebben gebracht. Niet om er beter van te worden zijn de „mannen broeders" ermee begonnen. Van de schoolstrijd is niemand rijk geworden en aan het lidmaatschap van de christelijke sociale actie heeft niemand iets verdiend. En toch hebben de mannen en vrouwen van het eerste uur volgehouden, ook op het onderwijsterrein. ONTWIKKELING De verwachtingen van 1854 werden verre overtroffen, want de kiem groeide uit tot een wijdvertakte boom, die rijke vruchten voor het christelijk onderwijs voortbracht. Na 50 jaar bedroeg het ledental ruim 2000, na 75 jaar 5700, bij het eeuwfeest kwam de 10.000 in het zicht en op dit ogenblik zijn we de 20.000 reeds zeer dicht genaderd. De school met de bijbel neemt nu haar plaats in. zonder dat aan haar recht van bestaan nog wordt getwijfeld. Het christelijk onderwijs kon zich ontplooien en heeft op een aanzienlijk werkterrein de hand gelegd. De Prot. Chr. Onderwijzersvereniging heeft in de statuten haar doelstelling tweeledig omschreven. waakzaamheid ten opzichte van de belangen van het christelijk onder wijs en de zorg voor de positie van haar leden. Êen organisatie, die zich christelijk noemt, zoekt zichzelf niet, zij wil niet anders dan de uitbreiding van Gods rijk bevorderen met alle haar ten dienste staande middelen. De materiële stellig niet uitgezonderd. Daarom staat de zorg voor één lid op hetzelfde plan als de veelomvattende arbeid voor het geheel. Welbewust is de vereniging méér vakorganisatie geworden dan zij in het verleden is geweest, hoewel de zorg voor het onderwijs, speciaal het christelijk onderwijs, nog steeds als eerste doel in haar vaandel staat geschreven. De vereniging heeft haar arbeid op het pedagogisch en didactisch terrein zeker nog niet voltooid. Onder het onderwijs zit nog steeds dynamiet en het evolueert nog iedere dag, straks komen er weer anderen die het tegenwoordige wegredeneren. Denk slechts aan de pas ingevoerde wet op het voortgezet onderwijs en de plannen voor een wet op het basisonderwijs. Een groot deel van deze taak verricht de PCOV in samenwerking met alle andere besturen- en personeelsorganisaties binnen het Christelijk Paedagogisch Studiecentrum, dat het gehele terrein van het christelijk onderwijs bestrijkt. De vereniging blijft in dit verband stimuleren en aanmoedigen, opdat de leden die natuurlijkerwijs allen pedagogen en didactici zijn, ook wetenschappelijk worden begeleid. VAKORGANISATIE Meer dan honderd jaar organisatie van onderwijzers betekent ook meer dan een eeuw strijd voor de rechtspositie van de onderwijzer. Een strijd, die door niemand als van minder gehalte is gekwalificeerd, omdat deze is gevoerd vanuit het standpunt, dat als eis van waarachtig christelijke verhoudingen mag gesteld worden, de erkenning van de onderwijzer in een met waarborgen omringde, verantwoorde maatschappelijke positie. Een juiste beschrijving van deze strijd is binnen het kader van dit artikel niet mogelijk. We wijzen slechts op twee punten, die voor de gehele ontwikkeling van de strijd om de rechtspositie van grote betekenis zijn geweest. Allereerst de samenwerking met de openbaren en rooms-katholieke colle ga's in de Algemene Nederlandse Onderwijzers Federatie (ANOF), waardoor een bundeling van meer dan 80.000 leden tot stand kwam. Deze concentratie op zuiver technisch gebied werkt reeds meer dan 25 jaar op uitstekende wijze en wordt ook door de regring bijzonder gewaardeerd. Mede hierdoor ontstond er een andere wijze van overleg met de overheid. Er wordt nu voortdurend gestreefd naar een gemeenschappelijk standpunt, terwijl alle onderwijsmaatregelen, die de regering van plan is te laten uitgaan, aan het oordeel van de organisaties worden onderworpen, voordat tot publikatie wordt overgegaan. Veel onnodige actie naar buiten en veel kritiek bij de verschijning wordt op deze manier voorkomen, hoewel we deze actie en deze kritiek niet schuwen. In dit verband memoreren we even, dat de grootste protestvergadering, ooit door een vakorganisatie gehouden, op naam staat van de ANOF, die in januari 1964 ongeveer 23.000 collega's binnen 24 uur naar Utrecht wist te trekken zonder vergoeding van kosten). De met waarborgen omringde rechtspositie van de onderwijzer is mede te danken aan de samenwerking met de ambtenarenbonden. De PCOV is aangesloten bij de Chr. Centrale van Overheids- en Onderwijzend Personeel, waardoor haar inspraak La.v. alle algemene maatregelen is gewaarborgd. Een zeer nuttig verband. Bovendien is de PCOV als enige Nederlandse organisatie op het terrein van het christelijk onderwijs betrokken bij het internationaal vakorganisatorisch werk van het Internationaal Chr. Vakverbond. In de Internationale Onderwijsraad werkt zij samen met Belgische, Franse, Oostenrijkse en buiten-Europese collega's om ook op het brede internationale terrein de christelijke sociale gedachte gestalte te geven. Door deze binding ontstond inspraak bij het Internationaal Arbeidsbureau te Genève, de Unesco te Parijs en de EEG te Brussel. Deze korte opsomming maakt duidelijk, dat de PCOV het vakorganisato risch werk zeer belangrijk acht en hieraan een duidelijk accent wenst te geven. EENHEID Het moet voor een ieder duidelijk zijn, dat bovengeschetste arbeid slechts met vereende krachten tot een goed einde kan worden gebracht Samenwerking en samenbundeling van alle personeelsorganisaties is naar onze mening dan ook een dringende eis, wanneer we onze plaats in het grote geheel willen behouden. De PCOV streeft naar de eenheid op het protestants-christelijk erf. Zelf is zij ontstaan uit een fusie van twee organisaties, waarbij zich de laatste jaren nog drie andere hebben aangesloten: de leidsters bij het chr. kleuteronderwijs, de land- en tuinbouwonderwijzers en de leraren aan de opleidingsscholen voor kleuterleidsters. Maar de PCOV wil nog meer, zij wil nog verder op de weg naar eenheid omdat zij ervan overtuigd is, dat de ver doorgevoerde splitsing in allerlei' belangengroeperingen niet bevorderlijk is en ook niet kan zijn voor ontwikkeling van het prot chr. onderwijs. Wie in deze veranderende maatschappij verantwoord onderwijsbeleid wil de ontwikkeling van het prot. chr. onderwijs. De PCOV durft een oud, vertrouwd levenspatroon los te laten, omdat zij de overgeleverde vormen en handelwijzen niet meer in overeenstemming acht met de dynamiek van vandaag. De PCOV hecht als organisatie geen enkel gewicht aan eigen grootheid en aan eigen macht, zij wil slechts dienen. En dienen is moeilijk, maar de eenheid van het christelijk onderwijs is deze moeite waard, want de wereld van vandaag is niet alleen vertrekpunt van de jeugd, maar ook van iedere organisatie, die de eenheid van harte zoekt. Een wereld, die ons zonder die eenheid eeen enkele consideratie zal bieden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7