Veel reserve in Kamer over minimumloon De man wil ook wel eens een strikje of kantje Dick Holthaus nam de tuniek als thema Dode en vier gewonden bij aanrijding Succes voor de Urker vissers D. Meijer nam afscheid NCAB „Duitsland gaat leger sneller moderniseren''' Israël laat 16 Arabieren los Nieuw C8cA-pand dicht Damrakwand HERENMODE IS EENSGEZIND Rotterdam wil Tien Gemeten 5 WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1968 KRABBENDIJKE Op rijksweg M is gistermiddag een personenauto met grote snelheid tegen een Bel gische vrachtwagen met aanhanger gebotst. De echtgenote van de bestuurder van de personenauto, de S3-jarige mevrouw Hoog-Keijer uit Zwijndrecht. kwam om het leven. De andere vier inzittenden van de ze auto zijn ernstig gewond overge bracht naar het ziekenhuis Bergzicht in Goes. Het zijn de heer C. de Hoog (30) uit Zwijndrecht, zijn vader, de 55-jarige J. de Hoog uit Rotterdam en de heer en mevrouw D. Ma 11e- koote uit Krabbendijke. De Belgische vrachtwagen moest remmen voor een tractor met aan hangwagen, bestuurd door P. H. van Weverswijk uit Krabbendijke. De remmen van de vrachtwagen zijn vermoedelijk geblokkeerd. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft dinsdag bij de be handeling van het wetsontwerp tot regeling van de minimum lonen en een minimumvakantie- uitkering veel reserve getoond ten aanzien van dit door minis ter Roolvink ingediende voor stel. Het ontwerp brengt de minimumlo nen voor mannen en vrouwen per 1 juli 1968 op 135 per week. De leef tijdsgrens is gesteld op 25 jaar. Een van de belangrijkste geschil punten ligt bij de wijze waarop de aanpassing van dit minimumloon plaats heeft. De bewindsman stelt een jaarlijkse verhoging voor die ge bonden is aan een gemengde index: het gemiddelde van de loonstijging en de stijging van de index van de prijzen voor levensonderhoud. Bij de vorige week gehouden hea ring over dit wetsontwerp bleek reeds dat de werknemersorganisaties deze gemengde index ontoereikend vinden. Zij wensen een koppeling van de minimumloonstijging aan de loonindex. Bij de hearing merkte NVV-secre- taris De Boon op dat bij een mini mumloon van 64 in 1958 dit volgens de gemengde index thans 110 zou bedragen. Volgens de koppeling aan de loonindex zou het minimumloon thans op 135 komen. De heer Van Lier (soc.) noemde de gemengde index tijdens de debatten „een stap terug". De verpakking van het minimumloon wordt fraaier maar op de inhoud wordt bezuinigd. De socialistische woordvoerder noemde het wetsontwerp voor zijn fractie al leen aanvaardbaar als er een koppe- De tunieklijn kent vele variaties en werd door Dick Holthaus bij de tailleurs zowel met de rok als- met een lange pantalon gecom bineerd. UTRECHT Op een drukbezochte receptie heeft gisteren de heer D. Meijer, algemeen secretaris van de Nederlandse christelijke agrarische bedrijfsbond, afscheid genomen van de christelijke vakbeweging wegens het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd. De heer Meijer trad in februari 1937 in dienst bij de bond. Na de oorlog in 1945 werd hij gekozen in het hoofdbestuur, speciaal belast met de werkzaamheden in het district Noord-Holland. In 1955 volgde hij H. Oudekerk op als algemeen secretaris van de landarbeidersbond. In Noord-Holland heeft de heer Meijer een belangrijk aandeel gehad in het voorbereidende werk tot oprichting van de Stichting van de Landbouw en het Landbouwschap. In 1962, ter gelegenheid van zijn 25-jarig dienstverband, ontving hij het ridderkruis in de Orde van Oran- je-Nassau. Als algemeen secretaris heeft de heer Meijer veel werk ver richt voor het orgaan „Samenwer king" van de bond, voor de agrarisch sociale fondsen en in het algemeen voor de opbouw van de sociale verze kering van de agrarische arbeiders. BONN De Westduitse strijd krachten zullen, in het licht van de invasie in Tsjechoslowakije, hun ge hele bewapeningsprogramma wijzi gen, meldt het Westduitse blad Bild-Zeitung. Hoge officieren hebben volgens het blad gezegd dat de uitvoering van het moderniseringsprogramma wordt versneld, dat er snellere verken ningsvliegtuigen zullen komen, dat het aantal Leopardtanks zal worden uitgebreid en dat men de produktie van raketten en anti-tankkanonnen wil opvoeren. Ook moderner luchtaf- weerwapens werden nodig geacht. Maar, zo verzekerde een officier, ondanks zekere gebreken beschikt het leger ook over de modernste wa pens van de westelijke wereld. JERUZALEM Israël heeft het Internationale Rode Kruis gisteren meegedeeld zestien „Arabische infil tranten" vrij te laten als gebaar van dank aan de Italiaanse regering voor haar inspanning voor de vrijlating van het gekaapte passagiersvliegtuig van EI Al en zijn bemanning en pas sagier». Sprankelende collectie (Van onze moderedactrice) AMSTERDAM Dick Holt- j haus heeft zich voor zijn col- j lectie strikt gehouden aan een I thema: de tuniek. Stijl Yves j St. Laurent, maar met typisch Hothause accenten. De show werd geopend met een zwartwollen tuniekjurkje, dat wil zeggen: de tuniek was de jurk, kort dus. Aan de zoom een handbreed wollen franje. Onder de tuniek werd een bermuda, strak sluitend, gedra gen. De bermuda zagen we ook later onder japonnen met een diep voorsplit, een praktische oplossing voor de broekrok, die nogal onge makkelijk is gebleken. Tuniek ook voor de tailleur. Er on der dan een japon of een lange pan talon. De zakjes met of zonder kleppen ontbraken natuurlijk niet, want Holt haus blijft zichzelf. Maar ze waren toch iets gematigder aangebracht. Grappig waren de heel kleine rondjes van koper of (bij geklede pakjes) van strass, die onder de klepjes of de korte rugceintuur uitkeken. De pantalons zijn sfank met niet al te nauwe pijpen en hebben een leren ceintuur, die op de heup rust. Soms is de pantalon uitgegroeid tot een overall, weer met zo'n ceintuur. Geborduurd leer Waren er minder zakjes, nu versierden ovale of ronde pandjes jasjes en japonnen. Voor de dag heel veel zwart, lever kleur, zachte grijzen en vooral ivoor. Bijna steeds effen materialen, waar onder veel jersey. Bijzonder is de leermode van. Holt haus, naast de reeds bekende franje pakjes nu ook geborduurd leer. Het borduursel is in grote medaillons uit gevoerd in exotische motieven. Die medaillons prijken ook op het rug pand, wat verspilde energie lijkt, want het zitten op dikke kralen kan geen pretje zijn. Zo tegen de tijd, dat de cocktail aan de beurt komt. wilde Holthaus vroeger nogal eens uitschieten en zijn stijl verliezen; ditmaal zijn er wel veel uitschieters maar dan heel positief bedoeld en de tuniekstijl blijft. Heel zacht zalmroze over heerst. De borduursels en de lurex is niet gespaard. Altijd weer de medail lons al dan niet vergezeld door brede geborduurde randen. Voor de avond lange toiletten, waar de tuniek alleen gesuggereerd wordt door een lange split midden voor, waar het onderpand dus te voorschijn komt. Terecht waren de toeschouwers, waaronder heel de Amsterdamse ar- tiestenschare, enthousiast. ling van het minimumloon aan de loonindex wordt gemaakt. Hij heeft hierover een amendement ingediend dat ook wordt gesteund 'door de PSP en D'66. ARP nog geen oordeel Mej. Van Leeuwen (a.r.) deelde 1 mee dat de AR-fractie op dit punt j nog niet tot klaarheid is gekomen, i De ARP-fractie schort haar oordeel over de gemengde index op totdat de minister dit punt nader heeft toege licht. Mej. Van Leeuwen betoogde dat de koppeling aan een gemengde index in feite nadelig is voor de laagst betaalden. Dit systeem kan al leen toegepast worden als de werking ervan na verloop van tijd nauwkeu rig wordt bezien. Daarbij zou het mogelijk moeten zijn om voor be paalde bedrijfstakken toch de koppe ling aan de loonindex toe te passen. Ook de heer Kikkert (c.h.) zei dat hij veel liever had gezien dat de mi nister gekozen had voor koppeling van het minimumloon aan de loonin dex. De CH-woord voerder had de zwaarwegende argumenten voor de keuze die de minister gemaakt heeft, in de schriftelijke stukken gemist. De minister kreeg voor zijn keuze van de gecombineerde index slechts steun van de liberaal Rietkerk. Hij j meende dat dit systeem de minimum- Icontrekkers behoud van koopkracht waarborgt terwijl zij bovendien in de welvaartsstijging meedelen. Ook over de voorgestelde mini mumvakantiebijslag was de Kamer niet onverdeeld positief. Minister i Roolvink heeft de vakantiebijslag i gesteld op 6 pet. op een maximum van 14.000, hetgeen neerkomt op het dubbele van het minimumloon. Hierop zijn twee amendementen Ingediend. De heer Van Lier wil het maximum brengen op het viervoud van het minimumloon 28.000) ter wijl de heer Maenen (kath.v.) heeft voorgesteld de grens van dit maxi mum te leggen op drie maal het mi nimumloon 21.000). Bij diverse sprekers bestonden be denkingen tegen de leeftijdsgrens die het wetsontwerp aanhoudt. Minister Roolvink heeft hiervoor de leeftijd van 25 jaar gekozen. De Kamer vond dit onbegrijpelijk omdat bij veel ca o's deze grens lager ligt. De heer Van Lier (soc.) diende, gesteund door PSP, D'66 en PPR, een amendement in om de minimuleeftijd op 32 jaar te brengen. In feit zou een grens bij 21 jaar nog beter zijn aldus de heer Van j Lier. Maatschapsv issers Nagenoeg alle sprekers die gisteren aan het woord kwamen vroegen aan dacht voor de positie van de vissers die in maatschappen verenigd zijn. Minister Roolvink heeft deze groep onder de werkingssfeer van het wetsontwerp gebracht. Reeds bij de hearing vorige week" was geble ken dat de maatschapsvissers hier ernstige bezwaren tegen hadden. De maatschapsstructuur maakt de vissers namelijk meer ondernemers dan werkgevers. Ook de Nederlandse Dagbladpers heeft op dit punt om dispensatie verzocht met name bij de bezoldiging van krantenbezorgers. Mej. Van Leeuwen (a.r.) diende, gesteund door KVP, PvdA, VVD, D'66 en PPR, een amendement in, waarin werd gevraagd de maatschapsvissers buiten de wer kingssfeer van deze wet te houden. Zij meende dat het wetsontwerp on nodig onrust onder de vissers heeft gezaaid. Het voorstel van de be windsman is niet geheel onlogisch maar het zou een fatale misstap zijn als het werd gehandhaafd, aldus mej. Van Leeuwen. -A m. Een mensenmenigte, die voor namelijk uit huisvrouwen be stond, was gisteren op het Dam rak in Amsterdam, toen daar het nieuwe pand van C en A offi cieel door burgemeester Sam- kalden in bedrijf werd gesteld. Politie te paard kwam eraan te pas om alles op straat in orde lijke banen te leiden. Op een gegeven ogenblik stegen honder den ballonnetjes op om te accentueren dat vijf en een half jaar na de brand de Amster damse vestiging van dit concern officieel uit zijn as is verrezen. Het gat aan het Damrak is weer dicht. Burgemeester Samkalden opende in feite meteen de passage, die zo lang gesloten is geweest en bracht dank voor de feestgeste van de directie, die in het Vondelpark een speelvijver deed aanleggen. Een verzoek om die pijver deden onlangs be woners uit de Kinkerbuurt aan de gemeente. Op de onderste foto burge meester Samkalden bij de met bloemen omrankte knop ivaar- mee hij de deuren opende. Rechts naast hem de heer W. Brenninkmeijer. De man van morgen, het laatste model dat de jonge Spanjaard Esteban Pala voor zijn dood ont wierp voor de collectie van de International Fashion Council. De Olympische wielrenners Jan Jansen en Leljn Loevesljn zullen de komende da gen In Denemarken rijden. Donderdag 5 september en zaterdag 7 september rijden zij op de tandem tegen de Deense Olym pische formatie Sarto/Jensen in resp. Odense en Aarhus. Ceylon zal op de Olympische Spelen vertegenwoordigd worden door drie deel nemers: een bokser, een marathonloper en een zeiler. Nederlander zal meer frisdranken dan bier drinken BUNNIK De oud-voorzitter van de bond van bierhandelaren, mr. C. J. G. Becht, heeft gezegd, dat de Ne derlander binnen vijf jaar meer frisdranken zal drinken dan bier. Het jaarverbruik zal dan 60 liter per hoofd van de bevolking bedragen. Dit jaar wordt een verbruik van 45 liter verwacht. Het bierverbruik steeg van 1957 tot 1967 van 20 liter per jaar per man tot 43 liter, maar het frisdrankenver- bruik van tien naar 41 liter. Mr. Becht hoopt op een spoedig herstel van de cola-prijzen. Hij wijt- te de cola-oorlog aan de struktuur van de huidige markt. Er is beslist geen sprake van overproduktie. (Van onze moderedactrice) AMSTERDAM Wanneer in de politieke wereld het streven naar samenwerking even groot was als in de modewereld dan zou het nieuws heel wat opgewekter zijn dan nu het ge val is. Overal in de herenmode, waar men streeft naar hervor mingen, zoeken stoffenfabrikanten, ontwerpers en handel elkaar. Niet alleen nationaal, maar ook internationaal. Dit is wel noodzakelijk want mode is nooit binnen landsgrenzen te houden, al was het maar omdat geen fabriek kan werken zonder grote produktie van één model. De International Fashion Council, waarin fabrikanten en ontwerpers van twintig landen samenwerken stelt dat een serie van 5.000 wel het minste is om economisch verant woord te werken. Het brengen van een nieuwe mode, waaraan zich voorlo pig slechts een klein deel van de mannen zal wagen is dus bepaald geen geringe opgave. Taak De International Fashion Council vervult dan ook min of meer de taak, die Parijs heeft ten aanzien van de mode voor de vrouw. In een super-collectie worden ideeën en lijnen aangegeven, gematigd zullen ze later in de confectie terug te vinden zijn. Een show hiervan zagen we in het pakhuis van de Iraanse handelaar in Perzische tapijten Azar-Rafifv, on dergebracht in een der oude vemen aan de Oosterhaven van Amsterdam. Gezeten op stapels tapijten, geknoopt in de oer-oude kleuren en motieven bekeken we de man-van-de toekomst Een man die het kameelbruin van nu al vergeten is en zich in koraalrood hult. Die elke bescheidenheid in dessins heeft laten varen en brede strepen aandurft. Die stropdas en traditioneel overhemd verruild heeft voor sjaals en hemden met een col en mouwen zonder manchetten. Durf en fantasie De pantalons wil men graag wijder maken, dat is duide lijk. Het mooist waren die in de collectie van de jonge Spanjaard Esteban Pila, die met durf en fantasie de hoog opgesneden torreador pantalon als uitgangspunt nam. He laas zal van deze kunstenaar nooit meer iets getoond kunnen worden, want kort na de voltooiing van zijn col lectie verdronk hij tijdens het zwemmen. Ook Nederlandse ontwerpers mogen met ere genoemd worden zoals Doede van Duyl, die een ijsblauw corduroy kolbert maakte, waarbij de smalle voorbanen (in het mid den met een rits gesloten) dwars genomen waren evenals het middenstuk in de rug. Hierdoor ontstaat een subtiel kleurverschil met de verticale banen en mouwen, wat bijzonder mooi is. Geen boord, maar een los omgeslagen strik aan de hals van een ijsblauw-beige overhemdstreep' je. Ruimte onder taille Heel goed kwam Frans Molenaar te voorschijn o.a. met een zeer breed gestreepte (koraalzacht roze en zandkleur) jopper met raglanmouwen. Nitt alleen worden kolbertjasjes steeds langer, er is een neiging ze meer ruimte onder de taille te geven ook. We zagen één met nerfnaadjes bestikt, waarbij onder de cein tuur het jasje uitstond als een rokje. Trouwens de geborduurde overhemden zouden als da mesblouse ook best een kans maken. Het is duidelijk dat nu de vrouw de pantalon aan heeft, de man zich niet langer de luxe laat onthouden van kant, fluweel, strikjes en kwikjes. (Vervolg van pag. 1) ROTTERDAM De Maasstad zou interesse hebben voor Tien Genieten in verband met de ontwikkeling van het Moerdijkgebied. De kans op ves tiging van Shell Chemie en de even tuele plannen om West-Brabant met een kanaal door de Hoeksche Waard met Europoort te verbinden kunnen hierbij een rol spelen. Een overeenkomst zou zyn tot stand gekomèn met de NV Maat schappij tot Exploitatie „Eiland Tien Gemeten", dat Rotterdam op het eiland kan bieden als het dit nood zakelijk zou vinden. Van de zijde van deze maatschappij, die haar kan toor heeft in Den Haag, zei men over deze kwestie geen concrete uitspraak te kunnen doen. Ir. F. Posthuma, directeur van het Rotterdamse havenbedrijf, kon dins dagavond de geruchten rond deze eventuele aankoop bevestigen noch ontkennen. „Ik kan er geen enkel commentaar op geven", zei hij. Rotterdam zou kort geleden een bod op het eiland hebben gedaan. In de gemeente Zuid-Beyerland is men bepaald niet gelukkig met de ex pansiedrang van Rotterdam. Als ook Tien Gemeten zou moeten bezwijken voor de haven- en industrieontwik keling zou dat een verlies zijn. Als men de nationale belangen gaat af wegen tegen de streekbelangen, dan zal Tien Gemeten zeker worden ver kocht, is de opvatting. Van de zijde van het gemeentebestuur wenste men geen commentaar te geven. De ge meente weet officieel van niets. Tien Gemeten is voor tweederde deel Zuid-Beijerland en voor een derde deel van de gemeente Gouds waard. Op het eiland, dat slechts door het Vuile Gat van de Hoeksche Waard is gescheiden, wonen 150 mensen, merendeels landbouwers en tuinders. Uit betrouwbare bron vernemen wij nog dat Rotterdam inderdaad belang stelling heeft voor het eiland. Maar het gemeentebestuur zou geen plan nen hebben om het eiland te kopen. Wel zouden de leidende figuren zich op een bepaalde manier van een claim willen verzekeren om dit te reserveren voor de toekomst. In dit stadium, zo werd ons ver zekerd, heeft Rotterdam geen direkte plannen met Tien Gemeten voor havenaanleg of iets dergelijks. Maar de ligging van het eiland tussen Europoort en Moerdijk en in het Haringvliet is duidelijk gunstig. ROTTERDAM

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5