OEDSEL NAAR BIAFRA: NIGERIA NU AKKOORD Spoedig nieuw topgesprek tussen Moskou en Praag Commentaren JAMIN Kinderen dwalen met verstarde blik rond Het Kwartet Overdag vliegen Tien dagen lang Snelle actie Rode Kruis mag vliegen wpmm Rustig weer Nixon: Niets voorspellen Huishoudshow Revaluatie van Duitse mark is mogelijk Rotterdam wil Tien Gemeten kopen Russen ontevreden over ontwikkelingen Tsjechen menen: Russen gaan niet meer weg bezige scholieren Meervoudige trans plantatie in Sao Paulo 1.' yt van deze glanzende onder la zettertjes r*-*™«wj jn etui 1 voor ieder die nu n nieuwe w abonnee opgeeft! 1 1 1 bokkepootjes MOT I iNieuwe Leidse Courant Woensdag 4 september 1968 - 40ste Jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen - recteur: F. Diemei tfdredactcur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvaatich ghebleven mijn hert in teghenipoet!" oofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 - Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur (Eindelijk legale luchtbrug Eindelijk kan uitgebreider hulp worden verleend laan de hongerende bevolking van Biafra. Het Rode Kruis heeft de Nigeriaanse regering kunnen vermur wen. Tien dagen lang gaat een luchtbrug redding brengen. Maar het Rode Kruis hoopt dat ook daarna, jin ook over land de zo dringend noodzakelqke hulp kan worden verleend. Generaal Gowon LAGOS De Nigeriaanse federale regering heeft gisteren meegedeeld dat zij akkoord gaat met de voedselvluchten van het Internationale Rode Kruis naar Biafra. Het Rode Kruis kan als „nood- Tiaatregel" vanaf morgen tien dagen lang voedsel overvliegen van Fernan do Poo naar de landingsbaan te Uli-Ihiala in Biafra. Deze regeling is etroffen na een onderhoud mt de Rode Kruis-afgevaardigde dr. August Lindt. Het akkoord is een volslagen ver rassing. Het Nigeriaanse staatshoofd, generaal Gowon, had maandag nog gewaarschuwd voor de „mogelijke ernstige incidenten" die konden "1 Wij begrijpen slechts dat gene, wat op anderen van toepassing is. DE BOISSON Textiel steunt boycot vakbeurs „Zal ik het programma „Tips voor automobilisten" even voor u opzoe ken?" Herenmode is eensgezind iirr wffiD DE BILT Een langgerekt gebied van lagedruk strekt zich van Schotland over de Noordzee en onze omgeving naar Midden- Europa uit. In de aanwezige on stabiele lucht kwamen in ons land plaatselijk enkele regen- en onweersbuien voor. Tijdens op klaringen vormde zich vannacht in het binnenland op uitgebreide schaal mist. Het komende etmaal breidt een rug van hoge luchtdruk zich van de oceaan over Frankrijk naar het oosten uit. Samenhan gend daarmee zal er bij ons wei nig wind zijn en wordt de ko mende nacht opnieuw mist ver wacht. De kans op buien wordt klein. Morgen overdag zullen enkele opklaringen voorkomen. DE BILT Overwegend droog weer met opklaringen, maar in de nacht en ochtend plaatselijk mist. Weinig wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Strandweer Na ochtendmist morgen droog met zonnige perioden en een zwakke wind. Temperatuur 18 tot 20 graden, zeewater 17 gra den. Vooruitzichten: Van de oceaan nadert een hogedrukgebied, waardoor in de tweede helft van deze week stabieler nazomerweer met goed strandweer verwacht mag worden. voortvloeien uit de plannen voor een luchtbrug. De vluchten kunnen overdag, tus sen acht uur in de ochtend en vijf uur 's middags worden gedaan. Zij zullen echter niet voldoende zijn en daarom heeft het Rode Kfuis er bij de federale regering op aangedrongen het mogelijk te maken dat ook over land voedseltransporten naar de noodlijdende Biafranen kunnen wor den uitgevoerd. Het Rode Kruis beschikt momen teel over vijf vliegtuigen, een Zwitsers en vier Scandinavische, die klaar staan om de ongeveer 3.500 ton voorraden van het Spaanse eiland Fernando Poo naar Biafra te vervoe ren. Hoop op verlenging De komende dagen komt er een zesde vliegtuig bij van het Neder landse Roode Kruis. De luchtvloot kan in de tien dagen waarvoor verlof is gegeven ongeveer 2.400 ton maxi maal vervoeren wanneer elke vlucht twee en een half uur duurt. Het In ternationale Rode Kruis hoopt echter dat de termijn nog eens tien dagen kan worden verlengd. De autoriteiten in Lagos zeiden dat intussen de hulpverlening in de door federale troepen bezette gebieden di rect zal worden versneld. Twee transportvliegtuigen zullen 800 ton voedsel overbrengen naar Enoegoe en Calebar, 500 ton zal per spoor naar NEW YORK Richard Nixon heeft gisteren gezegd dat de uitslag van de presidentsverkiezingen niet te voorspellen is, omdat de bevol king thans meer belangstelling voor kwesties dan voor kandidaten heeft. Senator Eugene McCarthy heeft gezegd geen kandidaat te zullen worden van een vierde partij om het presidentschap te bereiken. P Oerkpo worden gebracht voor verde re distributie. De strijd tussen de Biafranen en Nigerianen gaat intussen onvermin derd voort. Volgens de laatste berich ten zouden de federale troepen de stad Aba, een Biafraans bolwerk, zijn binnengedrongen. Een Nigeriaanse divisie-commandant zei te hopen niet alleen deze stad eind deze week vol ledig in handen te hebben, maar ook het noordwestelijk gelegen Owerri. FRANKFORT West-Duitsland zou op den duur toch genoodzaakt zijn over te gaan tot revaluatie van de mark. als andere westelijke lan den kruipende inflatie blijven tolere ren. Dit zei gisteren Karl Blessing, president van de Westduitse centrale bank. Voorlopig moet de Bondsrepubliek volgens Blessing een inflatore ont wikkeling in het binnenland voorko men door middel van kapitaalexpoit en een stabiel fiscaal beleid. „Het verstandigste is kalm af te wachten hoe de situatie zich verder zal ont wikkelen", aldus Blessing op een bij eenkomst van bankiers en over heidsfunctionarissen in zijn eerste commentaar in het openbaar op de speculatie over de mogelijkheid van een revaluatie van de Duitse 'mark. Blessing meènt verder dat als be langrijke landen de politiek van kruipende inflatie blijven voeren in ternationale monetaire crises zoals die in maart rond de dollar en het goud steeds zullen terugkeren. MET HET OOG OP EVENTUELE HAVENUITBREIDINGEN (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De Maasstad heeft grote belangstelling voor het tien vierkante kilometer grote eiland Tien Gemeten in het Haringvliet. Met de eigenaars van de gronden zou de afspraak zijn gemaakt tot aankoop over te gaan indien Rotterdam een dergelijke stap nodig zou vinden in verband met de havenuitbrei ding. (Zie verder pagina 5) anders dan anders L-TJÜILAJdrLAiraWTl zie pagina 6 PRAAG Nog deze week zal een nieuwe topconferentie tussen de Russische en Tsjechoslo waakse leiders worden gehouden, menen goedingelichte kringen in Praag. Brezjnef en Kosygin, en van de Tsjechen Svoboda, Dubcek, Cernik en Smrkovsky zouden er in elk geval bij zijn. de indruk dat de Russen zich ervan bewust zijn dat een van de sterkste schakels in de defensie van het Sow- jetblok door de invasie de zwakste is geworden. De ideologische banden die het Tsjeehoslowaakse leger bonden aan de Warschaupactborodgenoten, zijn ernstig beschadigd. Een Tsjech meen de: „Hoewel de bezetting heeft bewe zen dat de Russen in één nacht de macht kunnen overnemen, zullen zij nooit hun stellingen langs de weste lijke grens weer verlaten". Prins bij Prins Bernhard was gisteren in de klas van een nieuwe school, die zijn naam draagt en die in de z.g. verzetswijk van de Friese hoofdstad is gebouwd. De straten daar dragen namelijk de namen van Leeuwarder ver- zetsslachtoffers. In een lokaal van deze christelijke school voor basisonderwijs woonde hij een bijzondere les bij, gewijd aan de oorlogsjaren. Na afloop mochten de leerlingetjes in een werkstuk weergeven wat ze hadden ge hoord, hetgeen ze met ernst en uiterst geconcentreerd deden. Men weet nog niet of dc ontmoe ting in Moskou 'dan wel in Praag wordt gehouden. Waarnemers gelo ven dat de Russische leiders hun on tevredenheid over de ontwikkelingen in Tsjechoslowakije willen uiten. Overigens meldden Tsjechoslo- waakse radiozenders dat een Tsje- IN PANIEK GEVLUCHT NA AARDSCHOK TEHERAN In het woestijn gebied van de Perzische provin cie Chorassan hebben reddings ploegen honderden zwervende kinderen aangetroffen, die in pa- I niek door de aardbeving ver- j woeste dorpen waren ontvlucht. Dit heeft een functionaris van het Perzische Rode Kruis, de Rode Leeuw en zon. verklaard bij zijn te rugkeer in Teheran, nadat hij het gebied had doorkruist, i Sommige van de kinderen waren onder de puinhopen vandaan gekro- I pen. waarin zij hun ouders hadden |j zien omkomen. Zij dwaalden met verstarde blik rond en schreeuwden I van angst wanneer men ze riep of I wilde benaderen. In het dorp Kahk. dat vrijwel is I weggevaagd, en in Datsje Bayaz is de stank, die van onder de puinhopen opstijgt, zo doordringend, dat de red- I dingsploegen gebruik moeten maken j van gasmaskers. Men vreest voor het I' uitbreken van epidemieën. chische delegatie de komende dagen naar Moskou zal gaan voor econo mische besprekingen. Het lijkt echter onwaarschijnlijk dat een zo „zwaar" samengestelde delegatie (met Dubcek, Svoboda c.s.) alleen over economische I maatregelen zal praten. Stuwkracht President Svoboda heeft vice-pre- mier dr. Ota Sik, die op het ogenblik in het buitenland is, „op eigen ver zoek" ontslagen. Sik was een van de grote stuwkrachten achter de bewe ging die in januari een einde maakte aan het bewind van Novotny. De eco nomische plannen van Sik zijn de Sowjetunie altijd een doorn in het oog geweest. Het Russische regeringsorgaan Izwestia beschuldigde gisteren nog Ota Sik en ook minister Hajek van buitenlandse zaken, gepoogd te heb ben de buitenlandse politiek te wijzi gen door toenadering in het bijzonder West-Duitsland. Vooral Hajek, die ook niet in Tsje choslowakije is. kreeg ervan langs. Izwestia schrijft zelfs dat hij onder de nazi-bezetting onderdanige brie ven aan de Gestapo had gestuurd om zijn huid te redden. De Tsjeehoslowaakse partij-autori teiten schijnen, twee weken na de invasie, er steeds meer van overtuigd te raken dat de Russen jaren, mis schien tientallen jaren, in het land zullen blijven. Hoewel de Tsjechen openlijk het vrtrouwen uitspreken dat de Sow- jets zich zullen houden aan de belof te zich terug te trekken, hebben zij LONDEN De Liberale club van de universiteit van Glasgow heeft de Amerikaanse senator Eugene McCar thy gevraagd, zich beschikbaar te richten z(jn er 15 doden en 20 ge- j stellen als rector. Dit meldt The Ti- I wonden. 1 mea. Het juiste aantal doden bij de aardbeving is tot dusver nog niet be kend. Gisteravond maakte dc pers in Teheran gewag van 14.000 doden. Eerder had zij gesproken van 20.000 doden. De autoriteiten van de „Rode leeuw en zon" stelden echter et aantal doden op 11.000 tot 11.600. Het Nederlandsche Roode Kruis heeft in eerste instantie 8.000 gulden overgemaakt aan het Perzische Rode Kruis. De Amerikaanse ambassadeur in Teheran heeft 25.000 dir. ter beschik king gesteld voor medische hulp aan de slachtoffers van de aardbeving. 1Veer aardbeving Gisteren is een groot deel van de kust van de Zwarte Zee in het Noord-westen van Turkije eveneens door een aardbeving getroffen. Het centrum van de aardschok lag bij de stad Bartin, 320 km ten noord-oosten van Istanboel. Volgens de laatste be- SAO PAULO In de Braziliaanse stad Sao Paulo zijn vier transplan taties tegelijk verricht. Overgeplant werden het hart, de alvleesklier en de nieren van een donor. Een van de twee personen op wie een nier was overgeplant, de 36-jarige Nacib Salomao, is inmiddels overleden. De overige drie op wie lichaamsdelen waren overgeplant reageren gunstig. De operaties zijn uitgevoerd door drie ploegen. Prof. Eurcilides Zerbini leidde de harttransplantatie, dr. Campos Freire die van de nieren, en dr. Ed- son Teizeira die van de alvleesklier. Het is de tweede meervoudige transplantatie in één week. De eerste ge beurde zaterdag in de Amerikaanse stad Houston. Daar werden toen het hart, een long en de nieren van een gestorven vrouw overgeplant op vier mannelijke patiënten wier toestand voor zover bekend bevredigend is. Vernieuwings drang rtPNIEUW hebben we kennis kun- nen maken met dc vernieuwings drang van D'66. De werkgroep voor staatsrecht van deze party heeft namelijk een rap port over de verhouding tussen Kamer en gekozen minister-presi denten en een stuk over het kies stelsel gepubliceerd. In grote lijnen komt het standpunt neer op invoering van het Amerikaan se systeem. Er zou een gekozen minister-president moeten komen en een volgens het districtenstelsel ge kozen Kamer. Beiden zouden, even als in Amerika, betrekkelijk los van elkaar staan. De vraag is nu, in hoeverre dc voor gestelde vernieuwingen ook werke lijke verbeteringen zijn. Het Amerikaanse stelsel heeft ook diverse nadelen in zich. De nuances tussen de twee grote partijen zijn daar vervaagd: iedere afgevaardigde is sterk gebonden aan zijn district, en dergelijke meer. Op al deze vragen geeft het rapport van D'66 geen ant woord. Maar op die manier krijgen de voorstellen een element van: In ieder geval veranderen en daarna maar eens kijken wat er van komt. In de afweging van voor- en na delen van het geldende en het voor gestelde systeem schiet het rapport dan ook tekort. Ten slotte is dc betekenis die men aan deze rapporten moet hechten niet duidelijk. Mr. Van Mierlo zei on langs, dat de gekozen minister-pre sident nooit een halszaak voor D'66 is geweest. Zo echter krijgen de van daag verschenen rapporten uitslui tend waarde voor de verre toekomst, als namelijk D'66 ooit een absolute meerderheid zal hebben behaald. Exportkansen kleinere bedrijf I-TET midden- en kleinbedrijf kent in deze tijd van schaalvergro ting eigen problemen. Een voorbeeld is de automatisering. Kleinere ondernemingen zullen de handen ineen moeten slaan om zich gezamenlijk de middelen te verschaf fen, willen zij de moderne ontwikke ling kunnen volgen. De reeds ver gevorderde coöperatie in de land bouw is hiervan een illustratie. Behalve voor de automatisering geldt dit voor de exportbevordering. De welvaart van ons land, ook van de middelgrote ondernemingen, Is voor een belangrijk deel van de ex port afhankelijk. Is België al eens aangewezen als een land dat de industrievestiging beter heeft aangepakt, thans is daar een belangrijk initiatief genomen om de export, voor het midden- en klein bedrijf te stimuleren. Opgericht is er een centraal bureau van techni sche bijstand voor de uitvoer van de kleine en middelgrote ondernemin gen. Het gaat daarbij om verkenningen van buitenlandse markten, om de or ganisatie van een distributie-appa raat in het buitenland, om de Inte gratie van een exportafdeling, en om andere exportactiviteiten die de klei ne en middelgrote ondernemingen onmogelijk elk afzonderlijk aan kun nen. Op deze wijze kan het midden- en kleinbedrijf zijn kansen beter be nutten en meer bijdragen tot de j welvaart van eigen, en van eigen volk in het algemeen. Gelukkig is er ook bij ons een initia- i tief in deze richting. Dit voorjaar hield de Centrale kamer voor han- j delsbevordering een dag voor de be- I vordering van de export van het I midden- en kleinbedrijf. Via statu- tenwijziging wil men nu ook de mo- gelijkheid scheppen, dat het midden- en kleinbedrijf in de bestuurlijke colleges voor exportbevordering zeg genschap krijgt. Dat is een ontwikkeling, die voor ons midden- en kleinbedrijf van I groot belang kan worden. Maar ook hier zullen we er voor op moeten passen, niet bij het buitenland ach ter te lopen. J BRUSSEL Een 80-jarige Rotter- dammer, de heer J. Chisser, is maan- dagnaiddag tijdens een vakantiereis met een touringcar in België, door een I hartaanval getroffen en overleden. m 1 Ik geef op als nieuwe abonnee: Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een set onderzetlertjes. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. straat: plaats: betaalt: per kwartaal per maand Inzenden aan Buraau van dft blad morgen voordeel 250 gram van 109 voor 95 niet duur wel heerlijk

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1