iNiemwe Leidlse Coerant KREMLIN IS VERZOENEND illi i: Commentaren Geen kind in dode stad Bloedproef verplicht alcoholgrens lager en Het Kwartet Geschrokken van reactie op inval Tsjechos Iowa k ije Onpeilbare tragiek urr nurirp Weinig wind Infiltraties van Vietcongs in Saigon MEER DAN 12.000 DODEN IN PERZIË Huishoudshow Nederlanders in Kopenhagen veroordeeld In de strijd voor veiliger verkeer Aardbevingen deze eeuw GRANDIOZE MEXI C0-0P MARATHON LACE NÖ#' CO-OP Snelheidsminima op grote weg choc, kattetongen MWMIiMll van deze glanzende onder- zettertjes (mat fijn Indisch motiefin etui voor ieder die nu n nieuwe abonnee opgeeft! 1 I I I I I Dinsdag 3 snplember 1968 - 49ste i»jrg«nj I Directeur: F. Diemer fdredacteur: Dr. E. Diemer lofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Telefoon 31441 .Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Als eerste censuurmaatregel hebben de Tsjechoslowaakse auto riteiten volgens Radio Slowakije de pers opdracht gegeven niet meer de woorden „bezetters, bezetting en invasie" te gebruiken als zij melding maakt van de troepen van het Warschaupact die in Tsjechoslowakije zijn. l/«c(/ Svnbtnln en Uubcvk yeprvavn It lts.st'ii urvrtvvfjvn tvru i/ trek li i n Menselijk leed in het Per zische rampgebied. Lihks een jongetje dat zijn vader en moeder heeft verloren voor de ruïnedie eens zijn ouderlijk huis was. Rechts een bejaarde man, die pas uit de puinhopen van een gebouw is bevrijd en nu door een Perzische militair wordt weggedragen. Suggestie De Russische propaganda staat voor de moeilijke opgave, voor binnen- en buitenland de miserabele indruk die de invasie in Tsjecho slowakije achterliet, uit te wissen. Vandaar dat 25 zang- en dansgroepen naar het bezette land worden gestuurd om de bevolking op te vro- I lijken. MOSKOU De Russische leiders zouden een verzoenend ge baar tegenover Tsjechoslowakije overwegen, zoals een gedeelte lijke terugtrekking van de troepen, nu is gebleken dat de invasie een flinke slag heeft toegebracht aan hun reputatie. Berichten uit Moskou duiden erop dat het centrale comité van de communis tische partij bijeen is om de reactie in de wereld over de bezetting van Tsjechoslowakije te bespreken. De Russische leiders zouden vooral bezorgd zijn over de kri tiek van andere communistische Een slapend kind wekt bij mij de indruk van een reizi ger in een heel ver land. EMERSON Mode voor zeivers doe-het- SÜWU'- „Ecn is toch i cllig." DE BILT Een depressie trekt over Schotland naar het noordwesten en neemt tegelij kertijd in betekenis af. Een front van de depressie verplaatst zich over Duitsland oostwaarts. In de lucht achter het front kwamen in ons land in de afgelopen nacht talryke buien tot ontwik keling. Een depressie, die vanmorgen voor de westkust van Bretagne lag, trekt het komende etmaal naar Italië, maar neemt even eens in betekenis af. Ons land komt. hierdoor in een gebied van weinig wind, waardoor vannacht plaatselijk mist kan ontstaan. De lucht blijft echter enigszins on stabiel, doordat er morgen na opklaringen ook nog een enkele bui kan voorkomen. DE BILT Weinig wind met in de macht en ochtend plaatse lijk mist. Later opklaringen en slechts hier en daar een bui. On geveer dezelfde temperaturen als vandaag. Strandweer De depressie bij Ierland trekt in de richting van de Noordzee. Hierdoor ook morgen nog een buienkans, afgewisseld door op klaringen. Zwakke tot matige zuidwesten wind. Temperatuur ongeveer 18 graden, zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Wisselvallig met onstabiele lucht, maar af en toe ook een zonnetje. partijen, waardoor de toch al wankele positie van de Sow jet partij als leider van de commu- de weg naar Tsjechoslowakije weer i mogelijk zijn. De Oostenrijkse troepen, die ter j versterking naar de Tsjechische i grens waren gestuurd, zijn terugge- trokken. I President. Johnson heeft de natio nale veiligheidsraad voor morgen bijeengeroepen om de toestand in Oost-Europa te bespreken. partij ais leider van ue lommu- T nistische wereldbeweging nog \\Jl'YTÏlT)lSCll(? zwakker is komen te staan. J fakkel ontploft Een andere aanwijzing van een gematigder houding tegenover de Tsjechen, zou een artikel gisteren in het Russische regeringsblad Izwestïa kunnen zijn. Hierin eerde de Rus sische maarschalk Iwan Konjev, ere burger van Praag, in een „woord tot de vrienden" president Svoboda en partijleider Dubcek. Konjev prijst de moed die Svoboda in de Tweede Wereldoorlog als sol daat toonde en schrijft, over Dubcek: „Het lot bracht mij destijds niet met hem tezamen maar veteranen ver telden dat hij een strijdlustige sol daat was". Vooral deze laatste op merking trok de aandacht omdat het partijblad Prawda anderhalve week geleden nog over Dubcek sprak als een verrader. Roemenië De Russischè ambassadeur in Pa rijs, Valerian Zorin, noemt de be richten over een Sowjet-invasie in Roemenië volkomen ongegrond. Hij zei dit gisteren na afloop van een be zoek aan de Franse minister van bui tenlandse zaken, Michel Debré. Zorin verwees naar de verklarin gen van de Russische ambassadeur in Washington. Deze. Anatoli Dobrynin, zou de invasieplannen tegenover de Amerikaanse minister van buiten landse zaken. Dean Rusk, hebben ontkend. Bedreiging99 Er was de afgelopen dagen stijgen de bezorgdheid over een eventuele Russische inval in Roemenië. Onze speciale verslaggever Link van Brug gen berichtte nog vannacht uit Praag dat bij Roemenië 1,2 miljoen mili tairen van het Pact van Warschau zijn geconcentreerd. Uit Praag wordt intussen verno men, dat goederentransporten over BARCELONA De Olympische fakkel, die momenteel in Spanje is op weg naar Mexico, is in Barcelona door onbekende oorzaak geëxplo deerd. De voormalige Spaanse record houder op de 5000 meter Gregorio Rojo nam op dat moment juist „de wacht over" van zijn voorganger. Beide estafette-lopers kregen brand wonden aan gezicht en handen. Zij moesten in een ziekenhuis behan deld worden. Doop prinsje via Nederand 2 HILVERSUM Dinsdag 10 sep tember zal de NTS van 18.30 tot 18.50 uur via Nederland 2 een reportage uitzenden van de doopplechtigheid van prins Maurits in de grote kerk te Apeldoorn. SAIGON Amerikaanse troepen rond Saigon krijgen steeds meer te maken met Vietcong-strijders die de hoofdstad binnen proberen te komen, zeiden Amerikaanse militaire kringen gisteren. Bijna elke nacht wordt er strijd geleverd met groepen van tien tot dertig man. Mogelijk vormt deze in filtratie de inleiding tot de derde grootscheepse actie tegen Saigon. TAE Tsjechoslowaakse leiders. die zich nog altijd met de moed der wanhoop tegen de Russische over heersing verzetten, mogen zich geen illusies maken. De Russische troepen zullen in hun land bleven, tot „de bedreiging voor de Sowjetunie is af gewend". Deze bedreiging wordt echter niet alleen gevormd door de ontwikke lingen in Tsjechoslowakije zelf. doch ook door de „westerse wereld". Hel laatste argument laten de Russen nog zwaarder wegen dan het eerste. Het is de verdienste van mr. C. A. Bos, lid van de Tweede Kamer voor de CHU, dat hü het begin van een poging heeft gedaan om dc Russen dit voor politieke doeleinde gebruik te wapen uit handen te nemen. We doelen hier op zijn voorstel betref fende een neutrale zone. Als onze regering haar Navopartner* weet te overtuigen van het nut van deze suggestie, kan het ware karak ter van de Russische bezorgdheid op de proef worden gesteld. De positie van de Tsjechoslowaakse leiders tegenover de bezetters kan er ook door worden versterkt. Roemenië AOK Roemenië zal zich weinig Il lusies maken, nu als vrijwel ze ker wordt aangenomen dat troepen van het Warschaupact daar militaire oefeningen gaan houden. Eenzelfde optreden was enkele maan den geleden het. begin van het einde van de vrijheid in Tsjcchoslowakjie. Ook Roemenië moet rekening houden met inperking van dc vrijheden die het zich veroorlooft. Toch is er verschil met Tsjechoslo wakije. Roemenië kan niet van het Westen uit bedreigd worden. En van een liberalisatieproces, dat dc macht van de communistische partij aan tast, is geen sprake. Misschien zeggen de Russen de waarheid, als zij beweren geen inval in Roemenië te overwegen. Zij gaan er mogelijk van uit, dat de leiders i» Boekarest niet het lot van hun vrien den te Praag willen delen. Als Roemenië moet toestaan dat er militaire oefeningen binnen zijn gren zen worden gehouden, hoeft zulks niet noodzakelijkerwijs te betekenen dat een bezetting achterblijft. TEHERAN De aardbeving in Perzië heeft volgens de laatste officiële schattingen het leven gekost aan zeker 12.000 mensen. Minstens 50.000 mensen zijn ge wond. Er komen echter ook be richten over meer dan 20.000 slachtoffers. In de meer dan 100 getroffen steden en dorpen zijn 100.000 daklozen. Duizenden artsen, medische stu denten en andere vrijwilligers zijn tezamen met politie en militairen naar het rampgebied gezonden om aan het reddingswerk deel te nemen. Overal in het land staan mensen in de rij om bloed af te staan voor de gewonden. De stad Kahk schijnt het ergst te zijn getroffen. Ongeveer 90 procent van de plaats is verwoest en er zijn zeker 6.000 doden. Onder de puinho pen werden gisteren 1.500 mensen ge red. Ondanks alle leed is er soms een lichtpunt. Zo bracht een vrouw in Kahk, direct nadat zij onder de puin hopen van haar huis was gered, een tweeling ter wereld. OOGGETUIGE ..De lucht van de dood. lijken en grote puinhopen, dat is nu. wat eens de voortvarende stad Kahk was", vertelt de enige Iraanse verslaggever, die de aardbeving van begin tot eind meemaakte. Hij ertelt: „Sommige dorpelingen lopen doelloos rond. huilend. Ande- KOPENHAGEN De stadsrecht- bank van Kopenhagen heeft gisteren de laatste twee Nederlandse chauf feurs, die betrokken waren bij de grote smokkelaffaire op de Kopen- haagse groentemarkt, veroordeeld. De 25-jarige J. V. uit Honselersdijk en de 31-jarige J. W. uit Naaldwijk, die bij een expediteursfirma te Monster werken, bekenden in de af gelopen 18 maanden grote hoeveelhe den sigaretten, die zij onderweg had den gekocht, Denemarken te hebben binnengesmokkeld. Het gaat om ongeveer 168.000 siga retten en 80 flessen sterke drank, die voor het grootste deel op de Deense groentemarkt werden verhandeld. W. kreeg 40 dagen gevangenisstraf en een geldboete van 33.612 Deense kronen: V. kreeg 60 dagen en een boete van 59.068 Deense kronen. ren hebben geen tranen meer om te huilen. Het zoeken naar vermisten, geliefden, kinderen, ouders, gaat voort. Opvallend is. dat er in Kahk geen kind meer te zien is. Ze zijn bijna allen omgekomen... Alleen de moskee van de stad staat nog overeind, hoewel die vol scheu ren zit. De met bloed bevlekte kleren zijn het enige eigendom, dat de 1.500 overlevenden hebben. Er spelen zich hartstochtelijke to nelen af bij de puinhopen van de stad. Moeders, die na 48 uur zoeken onder het puin. hun kinderen levend terugvonden. Maar ook tientallen r moeders, die de levenloze lichaamp- jes van hun kinderen in de armen houden. Drie wezen van twee. vier en vijf 1 jaar wachten nog steeds op de terug komst van hun ouders, ..tot zij van de tarwevelden terugkomen VEEL HULP zie pagina 3 rvWTVWTvTvWWTVTVVVr Spaar nü al CO-OP-merkjes Meer dan 5000 prijzen! Vele Mexico-opjes. Talloze Mexico verrassingen. Start op 5 eeptember. Spaar nü al CO-OP-merkjes. Binnenkort méér nieuws. DEN HAAG De bloedproef wordt verplicht en het rijden na het gebruik van sterke drank wordt strafbaar als het alcohol- promillage in het bloed meer I dan 0,5 a 0,8 bedraagt. Dat is on- j geveer de helft van de huidige norm. De (nu nog vrijwillige) bloedproef wordt verplicht als er ernstige ver denking van drankgebruik bestaat, i bijvoorbeeld op grond van een ademproef, die op zichzelf niet als bewijsmiddel kan dienen. Dit hebben de minster van justitie, prof. mr. C. H. F. Polak, en de mi nister van verkeer en waterstaat, drs. J. A. Bakker, de Tweede-Kamercom missie voor verkeer en waterstaat meegedeeld. Eveneens volgend jaar zal het dra gen van valhelmen door motorrijders verplicht worden gesteld. Midden 1969 zullen de bepalingen van de we rende kentekens (verplicht voor mo toren en scooters) worden gewijzigd. Komend najaar zal worden voor gesteld de bepalingen van de Wegen- I verkeerswet betreffende het rijden onder invloed van drank, de mogelijk van het invoeren van minimumsnel- I heden en het wegslepen van fout en hinderlijk geparkeerde auto's te ver anderen. Voorts zullen ministeriële beschikkingen te bevordering van de uniformiteit bij het plaatsen en in- i richten van verkeerslichten en het I aanbrengen van vekeerstekens op het wegdek worden uitgevaardigd. Eerst de aanwezigheid van be vestigingspunten en later de aanwe- I zigheid van veiligheidsgordels in per- 1 sonenauto's en combinatiewagens zal spoedig verplicht worden. Autokeuring Overleg wordt gepleegd over het invoeren van een verplichte periodie ke keuring van auto's waartoe in principe besloten is. Omdat een der gelijke keuring sleehls zin heeft in dien hiervoor voldoende mensen beschikbaar zijn kan nog niets wor den gezegd over het tijdstip waarop een dergelijke bepaling van kracht zou worden, aldus de ministers. Ook over de kwestie van het geven van rijlessen worden nog overleg ge pleegd. Minister Bakkers voorkeur gaat voorlopig uit naar een vorm van een staatsdiploma of bijvoorbeeld een zekere staats garantie voor het VA- MOR-diploma. Aan bepaalde diplo ma's zou de staat bepaalde voorrech ten kunnen verbinden. Voor vervolg zie pag. 7 morgen voordeel ISO gram van 109 voor 95 l De hulp, die heel Perzië biedt, is overstelpend. De minister-president en vijf leden van de regering zijn I sinds gisteren in het rampgebied, om zich van de toestand op de hoogte te stellen. De sjah en keizerin Farah komen j morgen. De keizerin stond gisteren j samen met andere leden van de ko- j ninklijke familie bloed af voor de I gewonden. Het trieste beeld van de getroffen streek in het noordoosten van het land doet denken aan de verschrik kelijke aardbeving in een ander deel van Iran: het noordwesten, dat zon dag precies zes jaar geleden werd getroffen en waarbij ook 12.000 mensen om het leven kwamen. BRUSSEL Bij een frontale botsing in het Belgische Leo- poldsburg tussen een Nederlandse auto en een taxi is maandagmorgen de 26-jarige J. de Cock uit Tilburg om het leven gekomen. Drie menesn raakten bij het ongeluk gewond. AMSTERDAM De aardbeving in Iran heeft het aantal doden die de grote aardschokken deze eeuw geëist hebben, op bijna 700.000 ge bracht. Deze rampen waren: San Francisco 1906 Messina. Italië 1908 Avezzano. Italië 1915 Kansoe, China 1920 Tokio 1923 Kansoe, China 1932 Quetta, India 1935 Chilian, Chili 1939 Erzincan, Turkije 1939 Agadir, Marokko 1960 Lar en Garesj, Iran 1960 3.500 doden Het noord-westen van Iran 1962 12.000 doden Skopje 1963 1.100 doden Sprinigar, Kasjmir 1963 Alaska 1964 Ankara 1966 452 doden 75.000 doden 29,790 doden 180.000 doden 143.000 doden 70.000 doden 60.000 doden 30.000 doden 23.000 doden 12.000 doden 80 doden 115 doden 2 447 doden Ik geef op als P nieuwe abonnee: £^betaalt: per kwartel! per award Als beloning voor mijn ektiviteit ontvang ik een set onderzettertjes. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Mijn naam Inzenden «en Bureau van dK bied

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1