Vrouw werd donor voor vier transplantaties Israëliërs en Boeing vrij Christen-radicaal zijn betekent Navo verlaten kom plot tegen vice- president Humphrey Over twee jaar weer rode coup in Indonesië Proost en Brandt staakt uitgeven van bijbels Geen afremming van produktie ten koste van inkomen boeren Regering doet te weinig aan decentralisatie Meisje ondanks snel transport toch overleden Granaat onder politieauto Vrouw verbrand in keuken Weinig Duitsers kopen nog in Nederland van deze glanzende onder- zettertjes (met fijn Indisch motief) in etui voor ieder die nu n nieuwe abonnee opgeeft! MAANDAG 2 SEPTEMBER 1968 ALGERIJNS GEBAAR NA BEMIDDELING ITALIË ROME Na een maand van onderhandelen tussen Israël en Algerije via de Italiaanse rege ring heeft de Algerijnse rege ring zaterdagavond de twaalf Israëliërs van het gekaapte Boeing-toestél van El Al vrijge laten. De zeven bemanningsleden en vijf passagiers werden eerst naar Rome gevlogen en van daaruit naar Tel Aviv, waar zij gisterochtend vroeg om zes uur aankwamen. De Boeing-707 werd later door een bemanning van Air France eveneens naar Rome overgevlogen en overge dragen aan El Al-personeel. Daarmee is de zaak, die in de nacht van 22 op 23 juli begon toen de Boeing door drie Arabieren werd gekaapt, af gesloten. Uit betrouwbare kringen in Algiers is vernomen, dat thans verwacht wordt, dat Israël een aantal Palestij- nen binnen ongeveer een week zal vrijlaten. De Israëlische minister van buiten landse zaken, Aba Eban, zei dat Israël zich aan de Italië als bemid delend land gedane beloften aan gaande een humanitair gebaar zal houden. Eban doelde hiermee op de vrijlating van het aantal Palestijnse verzetstrijders. Syrië en Irak zullen over de Alge rijnse maatregel niet tevreden zijn. Zij hebben meermalen te kennen ge geven. dat de Boeing slechts in ruil voor drie in Israëlische handen ge raakte Migs zou mogen worden te ruggegeven. Het kapen van de Israëlische Boeing had zoals bekend repercussies onder de internationale luchtvaart maatschappijen. Op een gegeven ogenblik dreigde de internationale fe deratie van vliegersverenigingen met een boycot van Algerijnse luchtha vens. Toegejuicht Een „prettige" top (2) De heer De Witte gaat eens eventjes met een 160 km-vaart te keer tegen de autofabrikanten, die zo misdadig zijn steeds betere auto's te maken. Terug naar de trekschuit dan maar, dat is in elk geval veilig! (Of het leven van een mens in dat grijs verleden zoveel meer waard was dan tegenwoordig, moet hij dan maar eens aan een geschiedenisleraar vragen.) Voor mij moet nog bewezen worden dat snelle auto's naar verhouding ge vaarlijker op de weg zijn dan andere. Een andere zaak is dat niet iedere weg op snel rijden berekend is, en dat men op een enkel traject na in ons land eigenlijk niet harder dan 100, 110 km kan of mag rijden. Daarom zijn niet de dure snelle auto's maar de rustiger wagens van de middenklasse in ons land favoriet. Maar maximumsnelheden instellen waar de toestand van de weg dat niet nodig maakt, helpt niet, want onbe grepen verboden worden toch overtre den, zoals men dagelijks binnen de bebouwde kom kan waarnemen, waar praktisch iedere autorijder als het even kan harder dan 50 rijdt. Maximumsnelheden, best als ze logisch zijn. Maar verder liever: ver plichte autokeuring, periodiek herexa men voor het rijbewijs, veel meer vier- en zesbaanswegen en ongelijk vloerse kruisingen, waarschuwingssig nalen en -portalen, en minimumsnel heden op de grote weg. Den Haag A. Klein Tsjecfiosloirakije (7) Voor de tweede maal heeft Rusland Tsjechoslowakije een compromis afge dwongen. Allereerst in Bratislava en nu onder veel droeviger omstandighe den in Moskou. Het volk en de regering van Tsje choslowakije zullen moeten boeten voor het enorme prestigeverlies van Rusland. Hoe moet de USSR aan zijn bondgenoten waarmaken dat Dubcek, na zijn ontvoering uitgemaakt voor verrader, contra-revolutionair enz., terwijl men vreesde voor zijn leven en dat van zijn liberale partijgenoten, nü in ere is hersteld en weer vry in Praag is teruggekeerd? Er wordt menigmaal een parallel getrokken met Hongarije-1956, maar toen heeft de bevolking slechts enkele dagen een vrijheid geproefd, d.w.z. ze hadden de waan de Russische troepen macht te hebben teruggedrongen, doch hoe meedogenloos sloeg deze later te rug! In Tsjechoslowakije beleefde het volk sinds januari een grotere mate van vrijheid en juist deze periode was lang genoeg om te beseffen wat dat betekent, getuige het unieke illegale werk en passieve verzet. Laten we echter onder alle emoties niet vergeten, dat Tsjechoslowakije een communistisch land blijft en als zodanig een tegenhanger van ons westers systeem. Wat niet wegneemt dat met Dubceks hervormingen de kloof tussen beide systemen aanmer kelijk nauwer wordt. Daarom is zijn terugkeer al een felicitatie waard. Voorburg G. C. Severijn I DJAKARTA Generaal-majoor Hachmoed. de regionale militaire commandant van Djakarta, heeft za terdagavond in Djakarta gezegd dat de verboden communistische partij fPKI) waarschijnlyk binnen twee I jaar zal proberen haar derde staats greep uit te voeren. Deze zou worden voorafgegaan door een ..generale repetitie" aan het eind van dit jaar. De communisten zouden dan gevechten met de strijdkrachten uitlokken om later te pogen de macht over te nemen. De gevechten tussen communisten en eenheden van de strijdkrachten in Zuid-Blitar (Oost-Java) vorige maand, noemde hij een „voorspel" voor de „generale repetitie SAN DOMINGO Zondag zijn in San Domingo, de hoofdstad van de Dominicaanse republiek, meer dan honderd arrestatie verricht in ver band met een staking van de buschauffeur. Zij eisen intrekking van de bezuinigingsmaatregelen. Dit ging niet door nadat Jan Bar telski en Vitali-Nicolaiev, resp. voor zitter en vice-voorzitter van de IFALPA. hadden onderhandeld met de Algerijnse regeringsfunctiona rissen. Direct na de vrijlating van de Israëliërs gaf de IFALPA een verkla ring uit waarin de vrijlating werd toegejuicht en er bij de regeringen op aangedrongen met spoed desbe treffende maatregelen te nemen ter voorkoming van gevallen van lucht- piraterij. De gezagvoerder van het gekaapte vliegtuig, Abarbanel, heeft verteld dat hij en zijn lotgenoten in Algiers als krijgsgevangenen werden beschouwd en onder zeer strenge be waking stonden. Ze waren onderge bracht in een kazerne en genoten geen enkele vrijheid. De beman ningsleden waren talloze malen on dervraagd. maar „ik wil niet zeggen dat wij slecht behandeld zijn", aldus Abarbanel. Opgewekt poseerden de twaalf Israëliërs van het door Algerije vastgehouden vliegtuig na aan komst in Rome. Vrij lang zijn bemanning en passagiers vast gehouden. De gekaapte Boeing van de El Al blijft voorlopig nog aan delcetting. DEN HAAG De naam van dc Vmsterdamse vennootschap Proost ?n Brandt gaat uit de wereld van de bijbeluitgaven verdwijnen. De af deling uitgeverij van dit bedrijf is ier 1 september overgenomen door de uitgeverij Boekencentrum in Den Haag. Proost en Brandt blijft bestaan als papier- en grafisch bedrijf. Dat wa- 1 ren al lang de hoofdactiviteiten. De afdeling uitgeverij bewoog zich sinds de oprichting in 1742 uitsluitend op het gebied van 'bijbels en kerkboe ken. De overname betekent voor Boe kencentrum een zeer aanmerkelijke uitbreiding van zijn uitgeversactivi teiten. Bij deze uitgeverij verschij nen reeds de uitgaven van de Ne derlandse Hervormde Kerk, waar onder sinds kort ook de liederen bundels. Ook is Boekencentrum een van de uitgevers van de nieuwe psalmberijming. Een 'belangrijke tak van Boeken centrum is de uitgave van periodie ken. onder andere Hervormd Neder land. Wending, Woord en Dienst, Kerk en Israël, Critisch Filmbulle tin. De Open Deur en Het Open Venster. CBTB: DEN HAAG Het bestuur van de Christelijke Boeren- en Tuinders- bond meent, dat de probleman van de structurele overproduktie in be paalde sectoren van de landbouw niet kunnen worden opgelost door de ene doelstelling van de Europese landbouwpolitiek (een redelijk inko men voor de producent) in te ruilen voor de andere doelstelling: afstem ming van de produktie op de be hoefte. Het gaat er juist om, aldus de CBTB in zijn orgaan „Ons Platte land", een landbouwpolitiek te voe ren, die beide doelstellingen harmo nisch verenigt. De bond is in tegenstelling tot diverse andere aan geprezen oplossingen tot de con clusie gekomen, dat voortzetting in grote lijnen van het huidige systeem van markt- en prijsbeleid de beste waarborgen geven voor het op peil houden van de inkomens in de land bouw. Daarbij zal enerzijds een slagvaar dig gebruik moeten worden gemaakt van de bestaande instrumenten van het markt- en prijsbeleid om de richting van de produktie zo goed mogelijk af te stemmen op de markt, en anderzijds zal de vraag vergroot moeten worden door het inbouwen van een omvangrijke voedselhulp programma in het landbouwbeleid. HOUSTON In het Metho disten-ziekenhuis in Houston, in de Amerikaanse staat Texas, zijn zater dag het hart. een long en de twee nieren van een gestorven vrouw overgeplant op vier mannelijke pa tiënten. Ged. staten N.-Brabant (Van een onzer verslaggevers) 's-HERTOGENBOSCH Ge deputeerde staten van Noord- Brabant steunen het rekest van provinciale staten van Limburg over decentralisatie van de rijkstaken. In een nota aan provinciale staten van Brabant zegt het college, dat de regering tot op heden te weinig aan decentralisatie heeft gedaan. Een rapport van de Raad voor de territoriale decentralisatie, in hoeverre het r(jk bepaalde taken aan lagere lichamen kan overdragen, komt tot de conclusie dat dit maar zeer weinig ta ken z(jn. Ged staten kunnen zich echter niet aan de indruk onttrekken dat meer kan worden gedaan aan het door de regering beleden streven naar meer decentralisatie van overheidstaken. Het colletge pleit voor een nieuw on derzoek. In het rekest van de provincie Lim burg wordt de regering gevraagd op korte termijn met voorstellen te komen. Vietcong bestookt centrum van Danaiig weer niet raketten DANANG De Vietcong heeft vanmorgen een serie raketten afge vuurd op het centrum van Danang, op Saigon na de grootste stad van Zuid-Vietnam. Enkele projektielen vielen in een dichtbevolkte wijk. Er zouden veel burgers zijn gedood. De schade aan de Amerikaanse ba sis bij de stad was gering. Hier vie len geen slachtoffers. Het Amerikaanse opperbevel heeft meegedeeld, dat de strijd bij Khe San weer is opgelaaid. Amerikaanse mariniers leveren een felle slag met Nordvieinamese eenheden.. De toestand van de vier ontvangers zou bevredigend zijn. Ongeveer zestig artsen, verpleegsters en bijkomend personeel hebben meegewerkt aan deze viervoudige transplantatie van organen van een donor. De donor is een 20-jarige gehuwde vrouw, een zekere Nelva Lou Her nandez, die overleden is tengevolge van een schotwond in haar hoofd. Ook de hoornvliezen van de overle dene zijn verwijderd en in een „ogenbank" gedeponeerd. In Stanford, Californië, kreeg een 51-jarige ingenieur het hart van een 39-jarige psychiater. De ingenieur, Robert McKee, maakt het goed. De donor was dr. William Sample, die is overleden aan een hersenbloeding. In Pittsburg werd de derde hart transplantatie binnen 24 uur verricht. Het hart van een 22-jarige man, slachtoffer van een auto-ongeluk, werd overgeplant in het lichaam van een man van middelbare leeftijd, wiens naam niet bekend is. De donor is een zekere John Sklutety. In Houston. Texas, zijn niet alleen het hart, maar ook een long en de nieren van één vrouw op vier man nelijke patiënten overgeplant. Na afloop van dit opzienbarende ge beuren, waarvan de resultaten overigens nog moeten worden afgewacht, hield het hoofd van de medische teams, dr. Michael de Bakey met enkele van zijn collega's een persconferentie. Boven: de donor, mevrouw Nelva Hernandez, 20 jaar oud, die overleed aan de gevolgen van een schotwond. SCHIERMONNIKOOG Een vierjarig meisje dat zwaar gewond per vliegtuig van Schiermonnikoog naar een ziekenhuis in Leeuwarden werd gebracht, is, ondanks dit snelle transport, om het leven gekomen. Het kind, Marjan Hedlund, was op het Kerkelaantje in Schiermonnikoog aangereden door een autobus toen zij plotseling met haar fietsje het Kerke laantje overstak. Zij werd ernstig gewond, hoewel het er niet direct naar uitzag dat zij in levensgevaar verkeerde. Daar de normale verbindingen tussen het ei land Schiermonnikoog en het vaste land niet op dergelijke noodgevallen berekend zijn, werd contact opgeno men met de vliegbasis Leeuwarden met het verzoek een vliegtuigje te sturen. De piloot vertrok in allerijl, doch kreeg enig oponthoud door een mo torstoring. Toen het meisje bij het ziekenhuis arriveerde overleed zij. Dit is niette wijten aan het opont houd, want Marjan bleek zo ernstig gewond te zijn het stuur van het fietsje had haar milt zwaar bescha digd dat er voor haar geen kans meer was. AMSTERDAM Zaterdagavond rond elf uur hebben een paar dron ken buitenlandse militairen, ver moedelijk Amerikanen of Canadezen, voor het politiebureau in de War moestraat in Amsterdam naar alle waarschijnlijkheid een oefenhand granaat onder een daar geparkeerde politieauto gegooid. De klap kwam hard aan en werd tot voorbij het Centraal Station ge hoord. Op het politiebureau sneuvelden enkele ruiten. Persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor en de da ders wisten te ontkomen. De schade aan de politieauto was vrij aanzien lijk. De wagen moet tenminste wor den weggesleept. Ds. Ketelaar in brochure: DEN HAAG Christen-ra dicaal zijn betekent bij rege ring en volk erop aandringen uit te treden uit het Navo- verband, daarbij een ieder die meent onze vijand te moeten zijn met gevulde handen van onze produktie tegemoet tre den en ze waarachtig lief te hebben, zoals Christus dat ons geboden heeft. Dit schrijft ds. J. Ketelaar, bap tistenpredikant in Drachten, in zijn nieuwe brochure, gewijd aan „Radi cale, evangelische politiek". Radicaal i3 „tot de wortel gaan", zo diep mo gelijk doordringen in alle problemen vanuit Hem, aldus ds. Ketelaar. Hij komt tot een vijftal hoofdpun ten die voor werkelijk christelijke radicale politiek van belang zijn. Ds. Ketelaar betoogt dat ook de volstrek te geweldloosheid hiertoe behoort. Een volgeling van Christus is in beweging, legt dynamiet onder mach ten die de mens onderdrukken en zijn persoonlijke vrijheid belemme ren. Een christen neemt geen genoe- Het restaurant waar ik een haastig hapje at, telde ook een groep jongelieden onder de bezoe kers. Ze zaten helemaal achterin, de tafeltjes aanéén geschoven. Omdat het hele eten voor mij een excuus was om even rustig te zitten en een verslag te kunnen schrijven, schrok ik me wild toen plotseling uit die achtergrond een enorm ge zang opsteeg. Meer een spreekkoor eigenlijk, want alle politieke leuzen van bin nen- en buitenland kwamen mét strijdliederen aan bod. Omdat de schok van het lawaai me de draad van het verhaal ont nam. keek ik wat rond. Er was een onmiddellijk onderscheid te maken tussen de goedlachsen en de zwaar- tillenden. Dat was het duidelijkst te zien aan een tafeltje, waar een wat oude re heer met een jong meisje zat. De heer keek misprijzend, het meisje trachtte neutraal te zijn, maar bij een erg mooie uithaal gluurde ze door haar lokkengordijntje naar de jongens en kon de lach niet meer van haar gezicht houden. De oude heer. die waarschijnlijk net iets van afkeuring wilde laten horen, zag het ook en wijzigde, kennelijk met het oog op zijn prestige tegenover de jeugd, onmiddellijk zijn gelaatstrek ken in een toegeeflijke plooi. Wal verderop verhieven de gasten eenvoudig hun stem om het gesprek voort te zetten, wat aardige flarden van onderwerpen door de zaal stuurde. „Ik laat me door hem niet kisten.. klonk juist in een adem- pguze der jongelui sissend langs de Opvoeding tafels. Wat weer verstolen glimlach jes bracht bij de buurtgenoten. Nieuwe gasten kwamen binnen. Twee echtparen van middelbare leeftijd en duidelijk degelijke le venswandel. De jongelui aten en zwegen dus. Maar net toen aan dc nieuwkomers hun drankje was ge bracht steeg met. door weldoorvoed heid, hernieuwde energie het gezang op. Een moederlijke glimlach kwam op de vrouwengezichten, maar een van de mannen zette een streng ge zicht op: „Schandaal..." De andere man, duidelijk bereid de ander te plezieren, deed er een schepje op: „Ze moesten zulke knapen er uit smijten..." „Ze krijgen geen opvoeding meer. dat is het", zei zijn overbuurman. „Uit wat voor gezinnen komen zulke herrieschoppers", deed num mer twee terug. Le vrouwen zwegen en hadden hu.i glimlach ingeslikt. Toen rees achter in de zaal de troep op, maakte een lange slinger, hand op schouder, en zwierde naar de uitgang. Lungs de tafel van de vier. Opeens kwam er een breuk in de sliert, één jongen brak de rij: „Ha pipa, dag mam. „en met een vaag glimlachje naar de tafelgenoten: „Meneer, mevrouw..." Achter drongen ze dat hij door moest gaan en over zijn schouder al voort geduwd drie tafels verder, riep hij: „Lollig, hè?" De conversatie aan het tafeltje naast me was verder nogal moei zaam. Ik kon heel rustig mijn stukje schrijven. MINNEAPOLIS/VS De Amerikaanse vice-presiderit Humphrey heeft gezegd dat „kei harde, geoefende agitators" die er op uit waren de Democrati sche Conventie in de war te schoppen, verantwoordelijk zijn geweest voor de gewelddaden in Chicago vorige week. De democratische presidentskandi daat vertelde zaterdagavond een ra dioverslaggever dat hij ernstige rede nen had om aan te nemen dat er een I komplot op touw was gezet om verscheidene personen, onder wie hemzelf, in Chicago te vermoorden. De politie van Chicago was volgens hem uitermate geprovoceerd. Hij had zelf gezien hoe een politieman zonder enige aanleiding een stukgeslagen bierfles in het gezicht kreeg geduwd. Humphrey zei dat de geheime dienst, politie en FBI over inlichtin gen beschikten „over beraamde moordaanslagen en het is zo. het spijt me dat te moeten zeggen, dat ze bet o.a. op mij hadden gemunt". Burgemeester Daley moest onder die omstandigheden wel voor zorgsmaatregelen nemen. „Hij wilde geen nieuwe moord in Chicago. We hebben er al genoeg gehad, en je kunt beter politiebescherming hebben dan geweld en oproer", aldus Hum- prey. Intussen hebben acht directeuren van kranten, tijdschriften en radio- en televisiestations de burgemeester van Chicago om een onderzoek ge vraagd naar het harde politie-optre- den tegen een aantal journalisten. OUD GASTEL De 35-jarige me vrouw A. C. Sebregts-Bierbooms is zaterdag overleden aan de ernstige brandwonden die zij donderdagmor gen had opgelopen toen zij in de keuken stond. Door onopgehelderde oorzaak raak te zij bij het gastoestel in brand. Haar man. die nog te bed lag, werd door het gillen gealarmeerd, rende naar de keuken en bluste het vuur met water. De vrouw had derde graads verwondingen en werd in be wusteloze toestand naar het zieken huis te Roosendaal gebracht. Zonder bij kennis te komen is zjj daar overleden. gen met een situatie van gewapende vrede, laat slaan met het evenwicht van „God atoombom". Verder noemt ds. Ketelaar het van belang dat alle jonge mensen enkele jaren van hun leven geven voor hulp aan de ontwikkelingslanden. Er zal voorts een vlammend protest moeten komen tegen de armoede en werk loosheid, die ook in ons land nog heersen. Men zal zich ook kritisch tegen elke maatschappijvorm mqeten opstellen. Geen, enkele maatschappij- vorm zal ooit net rijk Gods zijn, al dus ds. Ketelaar. Hij roept allen die het met dit geschrift eens zijn op om adhesie te betuigen. Bij voldoende reacties wil ds Ketelaar een actieblad gaan uit geven, dat maandelijks zal verschij nen. (Van onze correspondent) Met een droevig toespraakje tot het zeventien man tellend personeel is zaterdagavond hotel-café-restau rant Germania in Venlo gesloten. Het kapitale pand werd pas in 1961 ge bouwd, doch de exploitatie bleek niet lonend. Overigens zullen in Venlo binnen afzienbare tijd meer zakenlieden het zwaar te verduren krijgen, ge woon omdat het bezoek van Duitsers praktisch niet veel meer te beteke nen heeft. Velen hebben echter in de „gouden tijd" investeringen ge daan of hebben evrplichtingen aan gegaan. welke nu veel te zwaar zijn gebleken. Zo staat zelfs een bekende zaken man in Venlo, die enkele jaren ge leden nog luchtreclame liet maken, weer op de zaterdagse weekmarkt in Venlo om daar persoonlijk bananen aan de man te brengen. De magere jaren lijken thans te zijn aangebro ken. Schietpartij in Kentucky PHILADELPHIA Een nationale conferentie van de militante ncgeror- ganisatie Black Power heeft zich uit gesproken voor de oprichting van een politieke partij, een eigen leger en een eigen negerstaat binnen dc Vere nigde Staten. Meer dan 3.000 afgevaardigden uit heel Amerika stemden in met een boycot van de komende presi dentsverkiezingen. Bij een schietpartij in Berea, Ken tucky. zijn zondagavond een neger en een blanke gedood. Het schieten be gon na afloop van een bijeenkomst van een rechtse partij. Ik geef op als nieuwe abonnee: betaalt: par kwartaal par maand Als beloning voor mijn aktiviteft ontvang ik een set onderzettertjes. De nieuwe abonnee krijgt onze k'ant Z veertien dagen gratis. Mijn naam Inzenden aan Bureau van dit blad

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7