Samengaan van remonstranten en doopsgezinden in Leiden HEDENAVOND Brandweercommandant Broeshart in functie WEEKAGENDA SENSATIONEEL OPTREDEN VAN CASH AND CARRY Mogelijkheid om één gebouw te gebruiken wordt ook overwogen IMCA MARINA Met auto op straatroof Vrachtauto in brand gestoken Nieuw schoolhoofd te Oegstgeest Groot assortiment - Lage prijzen - Veel winst CASH AND CARRY - WIK van den WIJNGAARD NIEUWE LEIDSE COURANT MAANDAG 2 SEPTEMBER 1968 Beide kerkeraden menen: grotere efficiency en betere beantwoording aan tegenwoordige eisen LEIDEN Er is in de afgelopen maanden contact geweest tussen de kerkeraden van de Doopsgezinden Gemeente en de Remonstrantse Ge meente te Leiden om te onderzoeken of een vorm van samenwerking van doopsgezinden en remonstranten mogelijk is. Dit is een vraag die niet alleen door de kerkeraden maar vooral door de leden van deze gemeen ten moet worden beantwoord. De leden van de beide kerkeraden heb ben voor het zoeken naar mogelijkheen van samenwerking een aantal richtlenen aangegeven, waarvan er twee luiden: „Het is in de tegen woordige situatie niet meer mogelijk om een eigen gemeenteleven te handhaven en/of te cultiveren met voorbijzien aan het leven van de andere gemeenten. Traditie en geschiedenis mogen geen scheidende machten zyn in het leven van de kerken". De leden van de doopsgezinde en de remonstr. gemeente te Leiden hebben van hun kerkeraden een rondschrijven ontvangen waaraan wij het volgende hebben ontleend: In de huidige tijd maken de ker ken, zowel de grote als de kleinere, een moeilijke periode door. De ma nier waarop zij zich presenteren tegenover de maatschappij is één van de facetten daarvan. Het is voor een buitenstaander bijzonder moei lijk het nut en de zin van allerlei kleine of grotere christelijke kerk- ken, die naast elkaar bestaan, in te zien. Wellicht is hier voor de kleine re kerken een taak om vooraan te gaan in het gezien de maatschap pelijke verhoudingen noodzakelijke opheffen van deze verdeeldheden. Om deze reden is er in de afgelopen maanden kontakt geweest tussen de kerkeraden van de Doopsgezinde en de Remontrantse Gemeente te Lei den om te onderzoeken of een vorm van samenwerking van Doopsgezin den en Remonstranten mogelijk is. Dit is een vraag die niet alleen door de kerkeraden. maar vooral door de leden van die Gemeenten moet worden beantwoord. Grotere efficiency De leden van beide kerkeraden willen bij het zoeken naar de moge lijkheden van samenwerking de vol gende richtlijnen aanbieden: a. Het is in de tegenwoordige si tuatie niet meer mogelijk om een eigen gemeenteleven te handhaven en/of te cultiveren met voorbijzien aan het leven van de andere Ge meenten. b. Traditie en geschiedenis mogen geen scheidende machten zijn in het leveh van de kerken. c. De roepstem van de Heer der gemeente nodigt in zijn evangelie tot een grotere daadkracht der ge meente ten aanzien van de aktuele vragen van de maatschappij. d. Men kan een grotere efficiency verkrijgen wanneer men in een gro ter verband tot samenwerking komt. Bepaalde werkzaamheden kan men zinvoller combineren. De kerkeraden verzoeken de leden mee te werken om aan de hand van deze richtlijnen de volgende vragen te beantwoorden: 1. Is het mogelijk om tot een ge meenschappelijke visie te komen op de taak van onze beide Gemeenten, de taak t.o.v. hun leden, de jonge generatie, onze samenleving? Is het mogelijk om die taak samen te vervullen? 2. Is het mogelijk om samen één gebouw te gebruiken? 3. Kunnen wij samen de medewer king van nog anderen bij die taak vervulling zoeken? Om deze antwoorden te kunnen vinden zijn er contacten nodig tus sen de leden van beide Gemeenten. De kerkeraden vragen de leden daarom allereerst aanwezig te zijn op een gezamenlijke informatie avond op vrijdag 13 september a.s. om 20.15 uur in de Doopsgezinde Kerk, Pieterskerkstraat 1. Zij hopen daar te kunnen verant woorden waarom zij dit initiatief menen te moeten nemen; waarom zij verwachten dat juist Doopsgezinden en Remonstranten niets van hetgeen werkelijk belangrijk voor hen is zul len moeten prijs geven terwille van samenwerking en waarom zij ver wachten dat de beide gemeenschap pen elkaar zullen aanvullen. Uitwisseling predikanten Het voornemen bestaat om uit de leden van de beide Gemeenten drie werkgroepen te vormen, die vier keer zullen bijeenkomen. Zij zullen de opdracht hebben na te gaan in welke mate beide begrip en waardering voor el- kaars geloofstype hebben. Zij zul len de overeenkomst en de eigen schappen en eigen geaardheden moeten beoordelen van remon strantse en doopsgezinde houdin gen tegenover het evangelie en de wereld. Dezer dagen ontvangen de leden De foto's bij dit artikel stellen de doopsgezinde kerk aan de Pieterskerkstraat voor. Als het tot een samengaan van de doopsgezinde gemeente en de remonstrantse gemeente komt, ligt het min of meer voor de hand, dat deze kerk het cen trum van beide gemeenten wordt, ofschoon de gemeenten daarover uiteraard nog moeten beslissen. De doopsgezinde kerk heeft nog onlangs een restau ratie ondergaan, het orgel is een aantal jaren geleden even eens gerestaureerd en de ver trekken in het voorgedeelte zijn verbouwd. illllllllllllllllllilllllllllllillllllllilllUlllllllllllllllllilllUIIIIIIIIIIUIIl het programma voor het komende winterseizoen van de Doopsgezinde Gemeente en van de Remonstrantse Gemeente. De raden vragen dringend de ko mende maanden zoveel mogelijk deel te nemen aan de gewone activi teiten van de andere Gemeente. Op deze wijze kan ieder bijv. als gast in een kring van de andere Ge meente, een indruk krijgen van het geestelijk klimaat waarin zij leven, die straks onze „huisgenoten" zullen kunnen zijn. Tevens zullen Ds. Mac kenzie en Dr. Cramer op nader aan te kondigen zondagen voorgaan in de Doopsgezinde Gemeente, terwijl Ds. Van Bilderbeek op deze zonda gen de diensten zal leiden in de Re monstrantse Gemeente. Op 21-22 september zal op Oud- Poelgeest een weekend-conferentie worden gehouden, waar men tot de vorming van een kader voor samen- werkingsgesprekken hoopt te ko men. De resultaten van de bovenge noemde werkgroepen en de conclu sies zullen de basis vormen voor een aantal voorstellen, die de kerkera den van beide Gemeenten op 13 de cember elk in een bijzondere leden vergadering aan de leden willen voorleggen. Waarschijnlijk zal er aan de bij zondere ledenvergaderingen nog een gemeenschappelijke vergadering voorafgaan, waarin de werkgroepen hun bevindingen zullen rapporleren. Deze bijzondere ledenvergaderin gen zullen voor de toekomst van bei de Gemeenten van uitermate groot belang kunnen zijn. „Wij zullen ons samen zo goed mogelijk op deze 13e december moe ten voorbereiden", aldus de brief. „Wij vragen u daarom dringend om gedurende het komende seizoen, vooral in de periode september-de- cember, zo kritisch én zo loyaal mo gelijk del te nemen aan deze po ging een Doopsgezind-Remonstrant se Gemeenschap in Leiden te vor men". Werkcommissie Voor deze gemeenschappelijke ac tiviteiten is een werkcommissie sa mengesteld, bestaande uit: Mevr. F. L. Raimond-Bouwman, Boshuizerkade 19, Leiden, mvr. A. M. E. van Rossen-Dunné, Willibrord- laan 28, Oegstgeest, mevr. A. de Waal Malefijt-Spruyt, P. Moulijn- laan 5, Oegstgeest, De heer drs. B. J. Hoff, Witte Singel 65, Leiden, De heer G. J. Prangsma, van Beetho- venlaan 123, Voorschoten, de heer dr. J. Th. Wiebes, Schubertplantsoen 7, Voorschoten. „Deze gemeenschappelijke bezin ning zal naar wij hopen niet alleen leiden tot een grotere efficiency in taken. On ze huidige wereld stelt eisen aan kerkelijk leven waaraan wij onvoldoende beantwoorden. Vi sie is nodig! Nodig is een nieuw ver staan van hetgeen mi evangelie is, vernieuwd inzicht in hetgeen een tevoorschijn brengen van kwaliteit van ons menselijk leven en samen leven nu van ons vraagt. Dat is een uitnodiging en een uit daging aan ons, waarop wij vermoe delijk geen specifiek remonstrants of doopsgezind antwoord zullen heb ben. Laten wij trachten samen en waar mogelijk samen met anderen, ant woord te geven". Aldus de kerkera den. Van 30 aug. t.m. 8 sept. van 15 uur en van 7.0010.30 uur Zaterdag» van 11-5 n. en van 7-10.30 o. Zondags geopend Toegangsprijs 2,-; 's middags 1,- Rinderen tot 12 jaar halve prijs TUSSEN 7 EN 10 UUR Morgenavond The Luckberries Alleen op de Huishoudshow f niet minder dan 125 stands ATTRAKTIES lil ÏO tallen Dem0nStra'ieS Top ICl artisten Jflll] ander» dan andera LEIDEN Vanmorgen had in de brandweerkazerne aan de Lange- brug de installatie plaats van de heer A. C. Broeshart tot commandant van de Leidse brandweer. Voorts werd afscheid genomen van de waar nemend commandant, de heer W. A. Kosten, die, zoals bekend, een func tie in het bedrijfsleven heeft aanvaard. De heer Broeshart, die de dit jaar plotseling overleden heer S. W. Ha- gedoorn opvolgt, is 44 jaar oud; hij is gehuwd en heeft vier kinderen. Na de hbs volgde hij een hts-op- leiding weg- en waterbouwkunde. Na enige functies te hebben be kleed in het bedrijfsleven en bij gemeenten zo was hij technisch ambtenaar in Oegstgeest kwam de heer Broeshart in 1957 bij de brandweer te Haarlem, waar hy in dienst trad als adjunct-hoofdbrand meester. In 1961 werd hij hoofdbrandmees ter en hoofd van de afdeling pre ventie; drie jaar later volgde zijn benoeming tot hoofdbrandmeester lste klas. Hij werd toen waarne mend commandant van de Haarlem se brandweer (welk korps nog voor een deel uit vrijwilligers bestaat). De installatie- en afscheidsplech- tigheid werd gekenmerkt door het overlijden van de heer Hagedoorn. Alle sprekers stonden hierbij stil en burgemeester Van der Willigen, die MAANDAG 2 SEPTEMBER Stadhuis, 7.30 uur: vergadering gemeen teraad. LHJ-gebouw, Levendaal 101: Jeugdwerk Leython, openingsbal. Brandweerkazerne Langebrug, 11 u.: Installatie commandant A. C. Broeshart, afscheid W. A. Kosten als waarnemend commandant. Hallen Schuttersveld: LEIDATO-tem- toonstelling. Dinsdag 3 september Gehoorzaal, 8 uur: Alg. Studentenvere niging. teach_ln over Tsjechoslowakije. Stadhuis 7. tot 8 u: spreekuur Bouw fonds Ned. Gemeenten. Breestraat 19, 7 tot 8 u.: spreekuur Chr. Emlgratlecentrale LHJ-gebouw, Levendaal 101: Jeugdwerk, Leython. filmavond. Hallen Schuttersveld: LEIDATO-ten- toonstelling. Woensdag 4 september Trouwkamer stadhuis. 4 tot 8 uur: spreekuur sociale raadsvrouw. Gymnastieklokaal Stadhou- derslaanschool. 8 uur: Installatie school hoofden A. C. Bouwman en J. Bekooy. LHJ-gebouw, Levendaal 101: Nader tot kunst. Hallen Schuttersveld: LEIDATO-tcn- toonstelllng. Breestraat 19. 8 uur: afd. Lelden chr. plattelandsvrouwen. J. H. A. van Dijk over het prot. Interkerkelijk thuisfront. LEIDERDORP Plantsoen Eikenlaan. 7 uur nam.: opening beeldententoonstelling door loco-burgemeester - wethouder C. Meerburg. Donderdag 5 september LHJ-gebouw, Levendaal 101: Jeugdwerk Leython. cabaret. Hallen Schuttersveld: LEIDATO-ten- toonstelling. Vrijdag 6 september Nieuw Minerva. 8 uur: Bruidshuls Sloes, modeshow bruidstoiletten en bruidsmels- JcsJurkJes. LHJ-gebouw. Levendaal 101: Jeugdwerk. Leython. beatflower. Pieterskerk, 8.15 uur: orgelconcert Jan Welmers m.m.v. Herman Schey, bas-bari ton- Zaal Konlngskerk, 7.30 uur: rullelub voor verzamelaars. Hallen Schuttersveld: LEIDATO-ten- toonstelllng. zaterdag 7 september Hallen SchuttersveldLEIDATO-ten- toonstelling. Jeugddorp Van 1 juli tot en met 9 augustus elke week van maandag tot en met vrijdag leugdvakantiedorp tn Jeugddorp Voor- »choterweg van half tien tot zestien uur Welke apotheek? Geopend voor spoedeisende gevallen. Apotheek Reijst. Steenstraat 35, tel 20136. Apotheek R. van Breest Smallenburg te Leiderdorp cn Apotheek Voorschoten zijn de Rehelc week geopend. Behandeling na ongevallen De poliklinische oehandeiing na ongeval len wordt van dinsdag 12 uur Cs mlddagsi tot woensdag 12 uur waargenomen dooi het Dlaconessenhuls Van vrijdag 12 uui tot zaterdag 12 uur door het St Eltsabeth- zlekenhuls (Hoolgrachtl Op andere werk dagen en op zondagen door het Acade misch Ziekenhuis. Films CAMERA (2.30, 7 en 9.15 uur): Le gen darme de St. Tropez (alle leeftijden); vrijdag- en zaterdagavond 11.30 uur: The young one (18 Jaar). LIDO (2.30. 7 en 9.15 uur): Bruggehoofd Beach Red <18 jaar). LUXOR (2.30. 7 en 9.15 uur): ik ben nieuwsgierig (18 Jaar). REX: (2.30, 7 en 9.15 uur): De terugkeer van de wreker (14 Jaar); vrijdag- en za terdagavond 11.30 uur: Liefdesspel (18 Jaar). STUDIO (2.30. 7 en 9.15 uur): Samen uit. samen thuis (alle leeftijden). TRIANON (2.30. 7 en 9.15 uur)Wat deed Je toen het licht uitviel? (alle leeftijden) Molenmuseum De valk Geopend elke dag van to tot S uur. maand, gesloten, zond. van i tot 5 uur. tot 15 september. BezoekcreD ziekenhuizen Academisch ziekenhuis voor patiënten In klasse la. lb en 2e: dagelijks 10 30- 11.30. 14.30-16 en 10—20 uur. Voor patiënten ln klasse 3: maandag, woensdag, donderdag en vrijdag 18.15- 19. dinsdag 13—14, zaterdag 15-18, zondag algemeen christelijke en nationale feest dagen 14.30—16 uur. Vrouwenkliniek: maandag t.m. vrijdag 18.45-19 30. uur, zaterdag 15 30-16.30 uur. zondag 15.3017 uur. Klassepatienten op de vrouwenkliniek dagelUgs 10 30—11.30; 14—16.30 en 19—20 uur. Op de afdelingen verloskunde en kin dergeneeskunde kunnen kinderen bene den de 16 resp. 12 laar niet worden toe gelaten. In het belang van de patiënten kunnen niet meer dan twee bezoekers tegelijk bij een patlént worden toegelaten. Dlaconessenhuls Lelden derde klaa da gelijks 2 tot 3. dinsdag donderdag en zondag bovendien van 7 tot half 8: twee de klas dagelijks van 2 tot 3 en van 7 tot 8; eerste klas dagelijks van tl tot 12. 2 tot 3 en 7 tot 8. Ellsabethziekenhuls Lelden: derde klas dagelijks van 2 tot 3 en "s avonds van kwart voor 7 tot half 8. kraamafdellng dagelijks van 3 tot 4 en 's avonds van kwart voor 7 tot half 8; tweede klas da gelijks van half 12 tot 12. 2 tot 3 en kwart voor 7 tot half 8; eerste klas dagelijks van half 12 tot half 8. Annakltnlck Lelden: dagelijks van hall twee tot half drie en bovendien op dins dag-, vrijdag- en zaterdagavond van zes tot zeven. Klassepatienten dagelijks van half twee tot half vier en elke avond van zeven tot acht Psychiatrisch ziekenhuis Endegeest: dinsdag en vrijdag 13 tot 14.30 uur. zon dag 11 tot 12 en 2 tot 3 uur. ALPHEN-Rljnoord: alle klassen dage lijks va nhalf 5 tot half 6. op zondag van 4 tot half 8. Kinderafdeling dagelijks van 3 tot 6 met bovendien op dinsdag en donderdag een halfuurje voor vaders van 6 tot half 7. KATWIJK Zeehospitium, longkllnlek dagelijks van half 3 tot half 4 dinsdag en donderdag evenwel van 7 tot 8; tbc- afdellng dagelijks van half 3 tot half 5 Revalidatiecentrum dinsdag en donderdag van 7 tot B en zaterdag en zondag van half 3 tot half 5: Revalldate- centrum kinderen woensdag van 7 tot 8, zaterdag en zondag van half drie tot half vijf Longkllnlek en tbc-afdellng kinderen woensdag van 7 tot 8 en zater dag en zondag van half 3 tot half 4. NOORDWIJK - Sole Mto klasse-pa tiënten dagelijks van 3 tot half 6 en 's avonds van 7 tot 8; zaalpatlënten zon- dgs van 1 tot 3, dinsdag van l tot hali 1 donderdags van half 7 tot half 8 en zaterdags van 1 tot half 8. Mohlel A.N VV B.-kantoor Musea en Hortus Museum Volkenkunde, Steenstraat: op werkdagen van 10 tot 5 u.. ook zaterdag, zondag van t tot 5 uur. Museum Oudheden. Rapenburg up werkdagen van 10 tot 5 u. ook zaterdag, zondag van 1 tot 5 uur Sted Museum De Lakenhal, Oude Sin gel: op werkdagen van 10 tot 4 u., zon dags van I tot 4 uur Hortus Botanicus (Rapenburg): op werkdagen van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur, kassen zaterdags en zondags geslo ten. Tentoonstellingen Rijksmus. volkenkunde, zomertentoon «telling Viva Mexico (kenmerkende cul- tuur-historiscne facetten van net Mexico van vroeget en nu), tot t december Lakenhal, van 5 juli to« 22 septembei Negen Leidse fotografen Bibllotheekfiliaai Houtkwartler (Kager- straat)-: tol 15 september expositie Leid se kunstgroep Colourform (hard-edge, olieverf, tekeningen en etseni - maan dag t-5 u., dinsdag en vrijdag 9-12 en 1-5 u.. woensdag 9-12, 1-5 en 19-20.30 u. De Lakenhal: tentoonstelling van sculp turen en druksels van David van de Kop en van volumes van Pleter Geraedts Jr.. van 17 aug. tot 15 sept., dag. 10 tot 17 u.. zond. 13 tot 17 u. Rapenburg 94. galerie 't Dulvenhuys Klelnplastlek rosea van den Haak en gra fiek. tekeningen en aquarelleD van Ab Steenvoorden (van 23 aug. tot 15 sept.. dlnsd. tot en met zond. 2 tot 9 uur) Galerie Van der Vllst, Botermarkt 3: schilderijen Rudi Polder, van 6 tot en met 28 9ept., dlnsd. tot en met zat. 9 tot 6 LEIDERDORP Plantsoen Eikenlaan. 4 tot 25 september: beeldententoonstelUng Caroluskrlr.g. als eerste het woord voerde, consta teerde dan ook in het begin van zijn toespraak dat het daardoor geen vro lijke dag was. Hij sprak op waarderende wijze de heer Kosten toe, die de heer Hage doorn niet alleen waar nodig ver ving, maar die ook de leiding had van de afdeling preventie. „U hebt veel en goed werk met opgewektheid gedaan," aldus de burgemeester en dat wij desondanks niet u benoem den als opvolger van de heer Hage doorn. is eenvoudig een gevolg van het feit, dat u binnen afzienbare tijd met functioneel leeftijdsontslag zou langrijk aandeel heeft gehad. Wij wil- moesten geven aan een jongere kracht. De burgemeester bood de heer Kosten als aandenken een presse- papier aan; ook mevrouw Kosten kreeg een geschenk. Installatie In zijn installatietoespraak tot de heer Broeshart herinnerde de burge meester aan de pas door de raad aan genomen nieuwe brandweerverorde ning, waarin de heer Kosten een be- zijn gegaan, zodat wij de voorkeur len u graag helpen uw leiding van dit korps tot een succes te maken, al dus de burgemeester tot de nieuwe commandant. Hij sprak de wens uit, dat de heer Broeshart de door de heer Hagedoorn gekweekte korps geest levendig zal houden. Verder spraken nog adjuncthoofd- brandmeester J. v. d. Kraan namens het korps, brandweercommandant J. G. Lekkerkerker uit Voorschoten na mens de commandanten van omlig gende gemeenten, commandant J. G. van Houten uit Den Haag, drs. I. E. Batenburg, namens het instituut van hoofden van dienst en de heer W. Harteveld. die de personeelsvereni ging de Vlam vertegenwoordigde. De heer Kosten en zijn vrouw kre gen verscheidene geschenken aange boden. Sfeer in 't gezin De ,J\ieutve Leidse" er in l Leidato begroet tienduizendste LEIDEN Zondagavond werd op de Leidato-huishoudshow, die op het Schuttersveld wordt gehouden, de tienduizendste bezoeker verwel komd. Het was mevrouw C. N. van Goosen. Pasteurstraat 50 te Leiden. Zij kreeg bloemen en geschenken aangeboden. Vanavond treedt Imca Marina op en morgenavond zal het gezelschap The Luckberries voor wat verpozing zorgen. LEIDEN Zaterdagavond om kwart over 11 werd een Leids echt paar het slachtoffer van een brutale straatroof. Het echtpaar liep op de Hoge Rijndijk te wandelen. Een auto stopte vlak voor hen. Uit de auto stapten twee jongens. Een van hen duwde de man ruw opzij- De an dere ontfutselde de vrouw haar handtas. Hierop nam het tweetal snel de benen en vluchtte weg in de auto. De politie heeft nog geen spon nen ontdekken. In de buitg te handtas zat een bedrag van veer f 5. LEIDEN Zondagmiddag om half vijf hebben vermoedelijk kin deren op het veilingterrein aan de Lammenschans weg een vrachtauto in brand gestoken. De brandweer wist te verhinderen, dat de auto, eigendom van de 56-jarige koopman A. de W., geheel in vlammen op ging. De laadbak werd ernstig be schadigd. Groentekisten en twee weegschalen waren onbruikbaar ge worden. De schade wordt geraamd op f 3000. OEGSTGEEST Zaterdagochtend werd de heer H. W. Rietdijk (33) in de Hofdijckschool geïnstalleerd als hoofd van de prot.-chr. school aan de Kamperfoelielaan. Dit gebeurde in tegenwoordigheid van onder an deren wethouder J. J. Thorn, voor zitter, A. Middeldorp, inspecteur A. Boogaard, de heer Kramer, kweek schooldirecteur Siljé en schoolhoof den. De heer Middeldorp sprak zijn waardering uit voor de wijze waar op mejuffrouw De Mooy de nieuwe school het eerste jaar heeft geleid. Ook dankte hij mejuffrouw Van Eksel. Wethouder Thorn, die nader in ging op de functie van het school hoofd, wenste de heer Rietdijk een prettig contact met het gemeente bestuur toe. De heer Rietdijk was voorheen onderwijzer te Schermerhorn en hoofd te Oude Wetering. Expositie vau "Roomburg'* LEIDEN De volkstuindersver- eniging Roomburg houdt zaterdag de jaarlijkse onderlinge expositie v£in bloemen, groenten en fruit in de boerderij van de heer Van der Krogt aan de Vlietweg. openta.s. DINSDAGMORGEN om8.30u. zijn deuren. - Alleen voor winkeliers Amdere dagen geopend van 8.30 tot 6 uur. Alleen dinsdag en donderdag koopavond van 7 tot 10 uur. IN ZOETWAREN Middelstegracht 89, Leiden, Tel. 25982

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 3