Nieuwe koers van Unie ,Een school met de Bijbel' VERKLARING MODERAMEN FIFfiX NIEUWE UITGAVE STATENVERTALING IN BEWERKING PPR wil met PvdA praten Bisschoppen leggen encycliek nader uit Vrijgemaakt initiatief eigen Gereformeerde Omroepvereniging Problemen politieke concentratie liggen nog ver verwijderd Richard Shaull spreekt in plaats van Cox Een ivoord voor vandaag STUDENTEN SYMPOSION MIDDELBURG Nieuw gesprek over r.k. katechismus Protest tegen vakbeurs op zondag MAANDAG 2 SEPTEMBER 1968 Want elke boom wordt aan zijn eigen vrucht gekend (Lucas 644a). Door de geschiedenis van de profetie loopt dit steeds als rode draad: er zijn echte en valse profeten, profeten van God en van Baal. Het gevaarlijke in de valse proten is niet het slechte, maar het goede in hen. Zij zijn wolven, maar zien er uit als schapenzegt Christus zelf. Zij zijn meesters in de imitatie. De Egyptische tovenaars konden de meeste wonderen, die Mozes op Gods bevel deed, ook doen. Niet de vijand is de gevaarlijkste voor het geloofmaar de imitator. Het onechte, de imitatie van de waarheid is dodelijk voor de waarheid zelf. Het is het grote gevaar voor de kerk, als zij niet meer onderscheiden kan, wat echt en wat onecht is. Als zij in haar midden de grijpende wolven niet meer herkent, maar houdt voor goede schapen. Er is een middel, zegt Christus, om hieraan te ontkomen: elke boom wordt aan zijn eigen vrucht gekend. Het komt voor, dat twee bomen van dezelfde soort naast elkaar staan en toch vruchten voortbrengen van totaal verschillende kwaliteit. Ook de vrucht van de slechte boom ziet er goed uit, maar ze smaakt bitter. Niet aan de stam, niet aan de bladeren, maar aan het proeven van de vruchten herkent men de slechte boom. Is deze prediking van Christus in de grond van de zaak niet een oordeel over ons allen? Wij lezen vandaag Filippenzen 2 19-30. Bvslissinff van hi.storisvhe hvtvhvnis (Van een onzer redacteuren) UTRECHT De Unie „Een School met den Bijbel" heeft za terdag in Utrecht een beslissing van historische betekenis geno men, die zoals prof. dr. J. Ver- kuyl zei „een voorbeeld voor alle christelijke organisaties in ons land is". Door met 46 tegen negen stemmen een voorstel tot statutenwijziging te aanvaarden heeft zij zich, onder de nieuwe naam „Unie School en Evan gelie" verzekerd van een unieke plaats in het zich geheel reorganise rende protestants-christelijke onder wijs. Die plaats kon zij verwerven door voor een wezenlijke koerswijzi ging te kiezen, die de Unie werkelijk apparaat ten dienste van het pro testants-christelijk onderwijs maakt, zowel in ons land als daarbuiten. In de nieuwe statuten is namelijk vastgelegd, dat de Unie School en Evangelie het bij uitstek toegeruste orgaan zal worden voor propaganda en voorlichting van het christelijk onderwijs, de externe betrekkingen zal gaan verzorgen en de jaarlijkse Unie-collecte organiseren die anders dan voorheen, nu voor honderd pro cent zal worden afgedragen aan de centrale Unie-kas in Den Haag. In zijn openingstoespraak zei Unie voorzitter dr. B. Rietveld dat deze buitengewone algemene vergadering historische beslissingen zal moeten nemen. De Unie. zich bewust van haar verantwoordelijkheid, heeft in gezien dat onderwijs en opvoeding van essentieel belang zijn om vrede in de wereld te brengen. Daarom wil de nieuwe Unie School en Evangelie, die zaterdag in Utrecht geboren is zich ook met grote energie gaan rich ten op de ontwikkelings- en emigra- tielanden, dat is op het zich ontwik kelende leven. ren konden dat ook. ze hadden niet voor niets verbindingen in heel Euro pa. Zij zagen de wereld als horizon en die visie is ons in tientallen jaren ontzonken, aldus prof. Verkuyl. Nu worden we echter geconfron teerd met de onvoorstelbaar grote problemen in de ontwikkelingslan den. Jonge kerken staan daar in jon ge staten. Zij hebben over de hele linie assistentie nodig. Het is toch niet denkbaar, dat wij met onze overvloed mensen met vaart en visie het geld onthouden om hun plannen te realiseren. Dit is een historisch uur, zo besloot prof. Verkuyl. De Unie kan nu een exempel zijn voor alle christelijke organisaties in or.s land. Begrip Wijziging OVER CONCENTRATIE OEGSTGEEST De Po litieke Partij Radicalen heeft positief gereageerd op een uitnodigng van de Partij van de Arbeid, om gezamenlijk te gaan spreken over een poli tieke coincentratie in Neder land. In een brief aan het bestuur van de PvdA zegt de PPR voor stander te zijn van een gesprek met alleen de PvdA, maar ook met „allen". Bij die „allen" hoort volgens de PPR ook de ARP, on danks uitspraken van leidende Anti-Revolutionairen, dat deze partij niet aan een progressieve concentratie zal meedoen. In een brief herinnerd de PPR verder aan het antwoord van D'66 op de uitnodiging van de PvdA. Het bestuur van D'66 is voorhands niet bereid tot een ge sprek. Het D'66-congres deze maand zal daarover een duide lijke uitspraak doen. De PPR legt de nadruk op het kontakt, dat van „onderaf" moet groeien. Het partijbestuur zegt geen socialistenhaters te zijn, maar wijst een socialistische con centratie van de hand. (Van onze kerkredactie) MECHELEN/KOENIGSTEIN Het Duitse en het Belgische episcopaat hebben vorige week de pauselijke encycliek bespro ken. Beiden hebben diplomatiek opgestelde verklaringen opge steld. waarbij de indruk bestaat, dat de Belgische bisschoppen iets verder gaan. dan hun Duitse col lega's. De Belgen beginnen met te zeggen, dat de encycliek „het katholiek ge weten een gedragslijn voorhoudt, waarvan dus niemand het uiteraard verplichtend karakter kan ontken nen". Even verder zeggen zij echter:: „In dien iemand, die terzake kundig en bekwaam is zich na een ernstig on derzoek voor God een stellig gefun deerd persoonlijk oordeel te vormen wat steeds de nodige informatie veronderstelt op bepaalde punten tot een ander besluit komt dan is hij gerechtigd In deze zijn overtuiging te volgen. Hij moet nochtans steeds be reid blijven, zijn onderzoek en bezin ning eerlijk voort te zetten." De schijnbare tegenstelling tussen beide zinnen is voor de Belgische ra dio toegelicht door de Leuvense theo loog G. Philips (de eigenlijke ontwer per van de verklaring). Hij zei: De woorden „uiteraard veprlichtend" be tekenen: zoals uit het geven van de zaak volgt en dus: „in de regel, be houdens speciale gevallen". Die spe ciale gevallen worden dan in de twee de zin genoemd. ZWOLLE Een aantal leden van Geref. Kerken (vrijgemaakt) heb ben de Gereformeerde Omroep Ver eniging opgericht om op grond van de wet te komen tot eigen radio- en tv.-uitzendingen. De NCRV-uit- xendingen zouden staan op een peil, dat de toets der Heilige Schrift aLs norm voor leer en leven niet kan doorstaan. Er is een voorlopig bestuur ge vormd dat stappen heeft gedaan tot het aanvragen van Koninklijke goed keuring op de statuten. Voorzitter van de vereniging is R. van Wijk te Amersfoort. Verdere bestuursleden: mr. P. W. Smits, Bilthoven, K. J. Bijlsma, Zwolle, E. v. Wijk. Heems kerk, B. v. d. Ros, Den Haag. R. Bosma, Nijmegen, C. Bruin, Zaan dam, H. L. de Graaf, Den Haag, mejuffrouw L. de Hoog, Den Haag, W. Triemstra, Meppel en C. R. Wier- »um, Bedum. In het najaar zal een algemene ledenvergadering worden gehouden, waar nadere plannen worden uiteen gezet en een definitief bestuur zal j worden gekozen. Het secretariaat is: G.O.V., postbus 330, Zwolle. In een ingezonden stuk in het Nederlands Dagblad motiveert het bestuur als volgt: Het is diep te betreuren dat de NCRV aan het proces van verwe reldlijking, dat steeds meer om zich heengrijpt. niet is ontkomen. Haar uitzendingen ademen veelal een geest, welke in het gesproken woord doordrenkt is van de valse oecumenische gedachte, die thans opgeld doet. Andere programma's leggen getuigenis af van een toe nemende wereldgelijkvormigheid. Pogingen om hierin verandering te brengen, zijn mislukt. Men doet bij de NCRV mee met de algemene afglijding in onze dagen, terwijl men zegt als richtsnoer Gods Woord te handhaven. Juist daarover neemt de verontrusting meer en meer toe: vandaar ook de oprichting van de Evangelische Omroep. De Evanglische Omroep echter verschilt, hoezeer men ook in deze organisatie zegt Bijbelgetrouw te willen zijn. wat haar grondslag be treft, niets van de NCRV. Dit kan ook moeilijk anders, aldus de Geref. Omroep Vereniging, want het inter confessionele karakter van beide groeperingen is precies hetzelfde. Met deze grondslag mag geen ge noegen worden genomen. Ook bij radio en televisie zal het karakter van de uitzendingen dienen te wor den bepaald door het Woord Gods. waarvan de Drie Formulieren van Enigheid de hoofdsom leren. Tot zo ver het bestuur van de Gerefor meerde Omroepvereniging Philips zei ook, dat er geen ver schil was tussen de encycliek en de verklaring van de Belgische bis schoppen. Alleen de uitdrukking kan duidelijker of nauwer omschre ven zijn. „Het zou verkeerd zijn een verschil van opvatting tussen het pauselijk leergezag en de uitleg van de bisschoppen te willen opsporen. Want de bisschoppen bedoelen juist de authentieke mening van de paus volgens de algemene leer nader te verklaren." De Duitse bisschoppen noemen de encycliek in overeenstemming met het Tweede Vaticaanse concilie. Zij is wel niet onfeilbaar, maar eist toch een bereidwillige aanvaarding. Priesters en leken moeten met in- j nerlijke bereidheid de woorden van i de encycliek ernstig overwegen. Toch moet volgens het Duitse episcopaat de discussie over de uitslag van ..enkele uitspraken" voortgezet worden. Het zegt voorts nadrukkelijk, dat de encycliek het verantwoorde ouderschap en de opgave hiertoe erkent MIDDELBURG Het his- torisch-geografisch dispuut Cluverius en het gezelschap Scaldiamos te Amsterdam or ganiseren op zaterdag 26 sep tember een symposium. Het onderwerp zal zijn: De vlied berg in het kustgebied van Vlaanderen, Zeeland en Zuid- Holland. De studenten in de sociale geogra fie aan de Vrije Universiteit te Amsterdam zijn erin geslaagd di verse deskundigen bereid te vinden tot het houden van een referaat. Aan het symnosion gaat een excursie ter oriëntatie op vrijdag 25 oktober voor af. Deze excursie staat onder leiding van de heer M. P. de Bruin en ir. J. A. Trimpe Burger. Op het symposion zal een referaat worden gehouden door de heer M. P. i de Bruin, adjunct-bibliothecaris van de Provinciale Bibliotheek van Zee land te Middelburg, prof. dr. M. W. Heslinga, hoogleraar in de sociale geo grafie aan de Vrije Universiteit te i Amsterdam, drs. H. Halbertsma, we tenschappelijk hoofdambtenaar van de rijksdienst voor het Oudheidkun- dig Bodemonderzoek te Amersfoort, ir. J. A. Trimpe Burger, wetenschap- pelijk ambtenaar van de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonder zoek te Aardenburg. Naast deze spre kers zullen in het forum deelnemen dr. W. C. Braat te Oegstgeest en drs. P. J. van der Feen te Domburg. Dat velen hebben begrepen dat het niet om een verandering op onder geschikte punten gaat kon de secre taris van de Unie, mr. L. Brijder, in een toelichting op de ingekomen stukken duidelijk maken. Vele lokale comités hadden van hun instemming met de koerswijziging blijk gegeven, sommigen opperden bezwaren tegen de volledige afdracht van de Uniecol lecte aan de centrale kas. „Wij heb ben", zo zei mr. Brijder. „alle begrip voor de verplichtingen, die de lokale comités hebben. Juist daarom is er een deskundige Raad van Ad vies-binnenland en een Raad van Advies voor het buitengewoon onder wijs in het leven geroepen." Als er ergens organen zijn die wer kelijke noden kunnen beoordelen en in een prioriteitenlijst samenbrengen, dan zijn het deze instanties, die ob jectieve normen kunnen hanteren. Indien er in ons land geholpen moet worden, is dat toch ook geen zaak die louter op de plaatselijke ge meenschap mag rusten, aldus mr. Brijder. Wij zullen dan solidair moeten zijn. In de Raden van Advies zit, zo zei hij, de ingebouwde garantie van soepelheid. Ieder zinvol initiatief moet doorgaan. Daarom moet men beseffen, dat wil men inderdaad voor een centrale plaats in het organisa tieschema van het Pro testants-Christelijke onderwijs in aanmerking komen, men nu de kans moet aangrijpen. In het Convent is men namelijk akkoord gegaan met de plannen tot reorganisatie op basis van deze statuten. Ook dr. Rietveld gaf blijk van vol ledig begrip voor de bezwaren die er bij sommigen leven. Zij tonen alleen maar aan. zo zei -hij, dat het christe lijk onderwijs veel van zijn oorspronkelijk elan heeft verloren. Er kan gerust gesproken worden van een inzinking. Dat blijkt toch ook wel uit de vele werkeloze lokale comités. Er is op de laatste jaarvergadering op 16 april in Utrecht gehouden, dan ook niet voor niets gevraagd of men wel goed wil beseffen dat de keuze nu gaat tussen het voortgaan op de nieuwe weg die bijvoorbeeld de actie School-Slag heeft gewezen of het verstenen tot historisch monument. Niemand is blind voor het feit dat de taken, die de Unie nu op zich gaat nemen nieuw zijn; niemand mag ech ter ook verdoezelen dat ze in wezen dezelfde zijn als die welke in 1879 de oprichters van de Unie voor ogen stonden. Niet zindelijk Prof. dr. J. Verkuyl, voorzitter van de Raad van Advies-buitenland be toogde met grote klem dat afdracht aan de centrale kas in feite de oude oplossing is, die ook vroeger is voor gesteld. Als we daar niet aan willen, den ken we niet zindelijk. We zullen de noden moeten zien in concentrische cirkels en ze dan afwegen. Dat is geen voorbeeld van provinciaal den ken. maar van mondiaal. Onze vade- Vervolgens werd het voorstel tot wijziging van de statuten in stem ming gebracht, met de vermelde uitslag: 46 stemmen voor en negen tegen. De Unie kan dus nu van start gaan, overigens met volledig begrip voor nog lopende plaatselijke ver plichtingen. Na de met applaus begroete uitslag van de stemming sprak een van de buitenlandse gasten, drs. Soetjipto een korte gelukwens uit. Hij was erg dankbaar getuige te zijn geweest van deze beslissing. U ziet hier iemand voor u die in zijn persoonlijk leven veel te danken heeft aan de christe lijke school, aldus drs. Soetjipto. „Voortgekomen uit een islamitische familie heb ik mijn vorming voor een groot deel aan de christelijke school te danken, die ik nu reeds 32 jaar dien in Indonesië. Wij beseffen dat wij zelf voor die school de verant woordelijkheid dragen maar wij kun nen uw hulp en vooral uw gebeden niet missen", zo besloot hij. (Van onze kerkredactie) MIDDELBURG De stich ting tot handhaving van de Sta tenvertaling is bezig, een nieuwe uitgave van de Statenvertaling voor te bereiden, die gezuiverd zal zijn van de fouten, die er in de loop der eeuwen zijn inge slopen. Dit deelde de voorzitter, ds. J. van Haaren, predikant van de gerefor meerde gemeente te Amersfoort, mee op de landelüke bijeenkomst, die za terdag in Middelburg gehouden werd. De huidige uitgaven zijn naar het oordeel van de stichting allerminst vlekkeloos. Een commissie van 25 personen heeft zich met de revisie (aan de hand van de uitgave-Van Ra- vesteyn 1657) belast. De stichting is niet van plan. de taal van de Staten vertaling in deze nieuwe uitgave te „moderniseren". Men wil verouderde woorden en zinswendingen liever handhaven en door voetnoten verdui delijken. Ds. Van Haaren verwachtte, dat met deze arbeid nog wel enkele jaren gemoed zouden zijn. De stichting, die nog maar twee jaar bestaat, telt al een kleine tien duizend donateurs en het contactblad Standvastig verschijnt in een oplaag van 40 000 exemplaren. Toch betreur de ds. Van Haaren het. dat velen in eigen kring het nut van de stichting nog niet inzien. Men zegt: wij hebben in onze gemeentne op elke kansel een Statenbijbel en die blijft heus wel. Waarschuwen Ziet men dan niet, hoe de jeugd op de middelbare scholen wordt Prof. mr. P. J. Verdam op SSR-reiinie (Van onze parlementsredactie) LUNTEREN „De proble men van een politieke concen tratie liggen vooral in de jaren die verder af liggen: Wat moet er gebeuren als zo'n concentratie vier jaar aan het bewind is ge weest? Welke vraagstukken kan en wil men dan gezamenlijk aanpakken? Hiervoor is bezinning op de diepere achtergrond van de po litieke vragen nodig. Een zuivere beperking tot de feiten zoals ze er liggen, een pragmatisch han delen, is hiervoor ontoereikend." Aldus het AR Eerste - Kamerlid prof. mr. P. J. Verdam zaterdag op de reünistenbijeenkomst van de So- cietas Studiosorum Reformatorum (SSR). Hij betoogde dat de denkbeel den over een links concentratie in de richting van het exclusieve dreigen te gaan. Men wenst uitsluitend een regeringsmeerderheid te verkrijgen. Er ontstaat de laatste tijd vooral onder invloed van de tv. en de socio logie een neiging om zich vooral op feiten vast te leggen. Zo dreigt er een botsing te ontstaan tussen partij en die vooral bezinningspartijen wil len zijn en partijen die zich zuiver tot feiten willen beperken. D'66 bij voorbeeld plaatst haar be ginsel van een gekozen mi- Precedentsdag in Utrecht Verstopt? ELKE OROGIST HEEFT HET! V INNSBRUCK Bij een botsing tussen een Nederlandse en een Duitse autobus bij Seefeld in Tirol zijn za terdag de Nederlandse bestuurder en tien Duitse passagiers licht gewond geraakV Volgens de politie ontstond het ongeval doordat de Nederlandse bestuurder inhield wegens een voor hem stilhoudende auto. De achter hem rijdende Duitse bus botste daar op tegen de Nederlandse. Als naam van de Nederlandse bestuurder werd opgegeven Josef Mengeleers. AMSTERDAM Het modenamen van de generale synode van de Gere formeerde Kerken heeft een verkla ring uitgegeven over de gang van zaken ten aanzien van de verklaring van het interkerkelijk vredesberaad over Tsjechoslowakije. Het belangrijkste gedeelte van deze verklaring luidt: „Het moderamen van de generale synode van de Gereformeerde Ker ken in Nederland deelt na bespreking van de feitelijke gang van zaken met betrekking tot de vaststelling van de tekst der verklaring die door het in terkerkelijk vredesberaad over Tsje choslowakije was voorgesteld het volgende mee: Het was het oprechte voornemen van het moderamen aan zulk een ge meenschappelijke verklaring mede werking te verlenen. Het heeft een weg gezocht om zijn bezwaren door wijziging van de voorgelegde tekst te doen wegnemen maar de gelegenheid tot verdere inspraak is verhinderd mede doordat de andere kerken zich met het aangeboden concept akkoord verklaarden. Het moderamen betreurt het in ho ge mate dat door deze gang van za ken een gemeenschappelijke verkla ring niet kon uitgaan. Bovendien is volkomen ten onrechte de gedachte uitgesproken alsof de oproep tot ge bed. die daarna uitging en die door deputaten voor het uitschrijven van bid- en dankstonden was opgesteld, als vervangende „gereformeerde ver klaring over Tsjechoslowakije" moest dienen." UTRECHT Nu de bekende Ame rikaanse theoloog Harvey Cox, schrijver van het boek „De stad van de mens", niet kan komen spreken op de ..Precedentsdag", die de Sjaloom- groep op 14 september in Utrecht zal houden, neemt Richard Shaull zijn plaats in. Shaull is vorige maand op de con ferentie van christen studenten nabij de Finse hoofdstad Helsinki tot voor zitter van de wereldfederatie van christen- studentenverenigingen ge kozen. Shaull deed zich op dc conferentie van Church and Society van de We reldraad van Kerken, die in 1966 te Genève werd gehouden kennen als theoloog van de revolutie. Hij heeft twintig jaar onder de christen-studenten in Brazilië ge werkt. Op het ogenblik doceert hij oecumenische theologie aan de Prin- ceton-Universiteit In Nederland kreeg hij bekendheid door een aantal artikelen, die in het maandblad Wending verschenen. „Keerpunt" is de Nederlandse verta ling van zijn boek „Containment and Change", dat onlangs in onze taal verscheen. Hij schreef het samen met Carl Oglesby. Shaull zal de Precedentsdag ope nen met een voordracht over de „an ticipatie". de techniek van het voor uitgrijpen op de toekomst. Hij zal tevens de openbare demonstratie en manifestatie in Utrecht besluiten met een korte toespraak, waarmee de „actie Precedent" wordt gestart. De oecumenische werkgroep Sja- loom geeft al enige tijd ruchtbaar heid aan bovengenoemde actie, die in het teken staat van de komende presidentsverkiezingen in Amerika, waaraan ook zij op haar manier een steentje wil bijdragen. UTRECHT Dc Nederlandse bis schoppen zullen binnenkort een ge sprek hebben met de auteurs van de Nieuwe Nederlandse Katechismus over eventuele wijzigingen van de tekst. Dit zou er op kunnen duiden, dat de bisschoppen geneigd zijn, toe te geven aan de eisen van de speciale kardinalen commissie te Rome. Verder hebben de bisschoppen de buitenlandse uitgevers van de katechis mus toestemming gegeven, om de ver anderingen aan te brengen, die door de kardinalencommissie worden ge- eist Zij mogen het boek dan echter niet meer op de markt brengen als „de Nederlandse Katechimus" De vraag is voor de uitgave in het Nederlands nog niet direct urgent, want de eerste druk '400 000 exemplaren) is nog niet uitverkocht. Conservatief nister-president in de ijskast als men ziet dat het praktisch niet te verwe zenlijken is. Wil men politiek op langere ter mijn voeren, dan is het nodig dat men de politiek relevante feiten de juiste plaats in het geheel weet te geven. Twee assen Prof. Verdam stelde dat wel wordt gezegd dat de Nederlandse partijen rond twee assen zijn gegroepeerd: het uitgangspunt en het doel. Maar ook de partijen die rond doeleinden zijn gegroepeerd (VVD en PvdA) hebben uitgangspunten. Het is on juist om dit aspect te verwaarlozen, waardoor we een slaaf van de feiten dreigen te worden. „Slechts door gezamenlijke bezin ning over de achtergronden en doelstellingen van de politiek kunnen we vaststellen waar we feitelijk heen j willen in ons politiek beleid", aldus prof. Verdam. Bezinning is in de hui dige situatie vooral nodig over de vraag naar de taak van de overheid en het moderne begrip van het woord revolutie. Ieder zal deze bezinning vanuit zijn eigen politiek-rcligicuze opvat ting willen benaderen. Hij vond het daarom onjuist dat soms van PvdA-zijde werd gezetrd: „De AR-ra- l dicalen streven dezelfde doeleinden na als wij: ze horen dus bij ons thuis." Werkelijk goede programmatische politiek achtte prof. Verdam slechts mogelijk door middel van een diep gaande bezinning op de achtergron den. Daarom was h'i zeer verheugd over de resultaten die de groep van Achttien bereikt heeft. H'er is niet in het luchtledige gewerkt. Zelfs de ra dicalen hebben ervan opgekeken. Bezinning Prof. Verdam vroeg speciale aan dacht voor de positie van de KVP. De politieke situaties in ons land zo gegroeid dat de KVP zich nooit aan de regeringsverantwoordelijkheid heeft kunnen onttrekken. De PvdA heeft wel diverse e;sen voor rege ringsdeelname gesteld. Zo stond de KVP voor de keuze: onregeerbaarheid van het land of het verwijt accepteren dat zij onduidelük is. Veel van wat nu binnen de KVP als deconfessionalisering wordt ge zien. is in feite dcclericalisering (losmaken van de invloed der geeste lijkheid). Dit laatste is een proces dat vroeg of laat een zeker evenwicht zal bereiken. Maar men zal zeker be hoefte blijven voelen aan bezinning op de politiek vanuit, de christelijke visie. In de huidige spanning tussen poli tieke bezinning en basering op zuive re feiten vinden we ook iets van de spanning van het Koninkrijk Gods. De problematiek van de christen-po liticus is dat hij gekomen is om van het Licht te getuigen maar zelf is hij het Licht niet. Daarom zal hij fouten maken en voortdurend moeten zoeken, aldus prof. Verdam. Dr. E. van Raalte sprak over de ontwikkeling van de polit'eke partij en. Hij achtte het voor de werking van de democratie van belang dat er een concentratie van een aantal par tijen kwam. Dit zal echter pas over een onbekend aantal jaren het geval kunnen ziln. Dr. Van Raalte schotste een toe komstig stelsel van vier groeperin- beïnvloed? Mogen wij daartegen niet waarschuwen? aldus ds. Van Haaren. Ook wordt op het eigen zendingsveld wel de Nieuwe Engelse Bijbelverta ling gebruikt. De stichting verafgoodt de Staten vertaling niet. Het is maar een verta ling en dus mensenwerk. Maar toch is ze boven alle huidige vertalingen te verkiezen, omdat ze de meest zui vere, betrouwbare weergave van de grondtekst is. Sommigen zeggen: van die stich ting komt niets terecht. De bestuursleden zijn niet eens allemaal de grondtalen machtig. Maar als wij eens hand in hand gingen en de krachten .bundelden, dan zouden we in staat zijn, een eigen bijbelge nootschap te vormen. Inspiratie Ds. Van Haaren zag dat als onver mijdelijk, omdat de hedendaagse the ologie de Bijbel meer beschouwt als een zuiver menselijk geschrift. De leer van de woordelijke inspiratie wordt losgelaten. Daar komt het vrije vertalen uit voort. De Statenvertalers letten daarente gen niet in de eerste plaats op „le vend Nederlands", maar gingen er van uit. dat wat zij vertaalden van woord tot woord Gods Woord was. Daarom waren zij zo voorzichtig en zijn sommige zinnen zo kreupel. Niet alleen de inhoud, ook de vorm, ook de volgorde der woorden stond im mers onder de inspiratie des Geestes. Op deze toogdag, die door ongeveer duizend personen bezocht werd (col lecte 3400 gulden) sprak vervolgens ds. G. A. Zijderveld (gereformeerde gemeente Middelburg) over de King James Version, de oude Engelse ver taling, die hij persoonlijk zelfs nog beter vond dan de Statenvertaling. De hervormde predikanten ds. J. P. Verkade van Nieuwe Tonge en ds. J. Catsburg van Sint-Maartensdijk lie ten enkele markante verschilpunten tussen Statenvertaling en Nieuwe Vertaling zien. Ds. E. Venema te Zwijndrecht sprak over „Schibbo- leth-Sibboleth", twee woorden schijnbaar gelijk, maar toch zo verschillend, dat het beslist over dood en leven. Ds. J. van Prooijen, oud-gerefor meerd predikant te Stavenisse, legde de nadruk op de noodzaak van een heid van leer en leven. Ds. C. Ha- rinck (gereformeerde gemeente Utrecht) sprak het slotwoord, waarbij hij stil stond bij de gemeente van Filadelfia (kleine kracht, maar Gods Woord bewaard en Zijn naam niet verloochend). UTRECHT Het bestuur van de Christelijke bond van pa troons in het meubileringsbë- drijf heeft bij het bestuur van de koninklijke jaarbeurs geprotes teerd tegen de opening op zondag 8 september a.s. van „Interde- cor", de vakbeurs voor woning inrichting. „In ons bestuur en in onze leden kring leven ernstige bezwaren tegen het openstellen op zondag van de jaarbeurs in het algemeen en van Interdecor in het bijzonder. Wij delen u mee, met alle ons ten dienste staande middelen onze leden te zullen oproepen de Inter- decor-beurs totaal te mijden, dus ook op de andere dagen van de week", aldus de bond in zijn brief. Ook bij verschillende standhouders bestaan bezwaren tegen de opening op zondag. Zo heeft het bestuur van de Nederlandse Matrassenvereniging zijn leden gevraagd niet op Inter decor te exposeren. Gevolg: een belangrijk deel van de matrassen- fabrikanten blijft thuis. De directie van de jaarbeurs deelde in commentaar op een en ander mee, dat de deelnemers zelf moeten uitmaken of de beurzen al dan niet op zondag geopend mogen zijn. Zoals bekend heeft indertijd de meerderheid van de exposanten zich uitgesproken vóór zondags opening. GEREF. KERKEN Beroepen te Rinsumageest 'Fr.): W. Wiersma te Kollum (Fr.); te Hardega- ri.ip (vac. G. v. d. Veere): J. W. Broers- ma te Westerbork 'Dr.). Beroepbaarstclling: kand. H S. Mun- nik, Vlierboomstraat 146, Den Haag. GEREF. KERKEN (vr(jgein.) Beroepen te Sneek: G. Mulders te Murmerwoude. gen. Een progressieve stroming (PvdA: PPR: ARP en een deel van KVP; D'66 en enige progressieve li beralen); een middenpartij (gedeelten ui» VVD: KVP: CHU en enkele vrije boeren): als basis voor een conserva tieve groene-ing zag de heer Van Raalte de SGP en het GPV. een deel van de f'HU en de Boerenpartij. Ten slotte zouden de communisten wel zelfstandig blijven bestaan. De reünistenvergadering van SSR werd onder meer biigewoond door de mip'stpr van b'rnenlandse zaken, mr. F K. J BeciipK- de oud mmiste: van justitie mr. J. Donner en het

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2