PROGRESSIEF PRESIDIUM JAMIN Plan inval in Roemenië weersproken Tsjechen tarten Moskou Mogelijk 14.000 doden bij aardbevingen in Perzië Dronken jongens vernielen school Het Kwartet Kremlin zal partijtop nog wel wijzigen Golden delicious op zijn retour Moskou geeft Bonn schuld van invasie cocktail Arrestaties in O.-Duitsland Haagse Comedie vraagt Tsjechische regisseur Boze chauffeur valt controleur en agenten aan Meluwe leidse Courant M.tnd.g 2 „ptember 1268 - 49ste jairgin# vooraanstaande prot. christelijke dagbladen - Directeur: F. Diemtr Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer Hoofdkantoor Leiden CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING ..Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Onder alle omstandigheden wilden Dubcek en de zqnen voorkomen dat de bezetters zelf de geëiste wijzigingen in de partijleiding zouden aanbrengen. Of ze hierin geslaagd zijn, zal de toekomst moeten leren, nu blijkt dat van het presidium bijna alle leden aanhangers van Dubcek en de liberale koers zijn. 99 (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) PRAAG - Met spanning wacht Tsjechoslowakije op de re actie van Moskou op het gisteren gekozen partijpresidium, dat hoofdzakelijk bestaat uit vooruitstrevenden die partijleider Alexander Dubcek steunen. Het presidium is uitgebreid van elf tot 21 leden. Het Kremlin zou minstens drie conservatie ven in het presidium hebben ge- ist. Van slechts twee van de 21 leden is bekend dat zij pro-Mos kou zijn: Vasil Bilak en Jan Piller. wmmm Na ons veertigste jaar is het alsof de jaren maar zes maan- I den hebben. SCHOLL Nieuwe koers: linie School en evangelie „Dit is een waarsubnwing j mijn boemerang." Het afgelopen weekeinde trok een depressie van IJsland naar het zeegebied ten westen van Ierland. Een bij de depressie be horend front passeerde zondag ons land, waarbij alleen in Zuid- Limburg enkele buien van be tekenis vielen. Achter het front kwamen flinke zonnige perioden voor. De middagtemperaturen bereikten waarden van 19 tot 21 graden. Het komend etmaal zal de depressie het weer in onze om geving blijven beheersen. De kern wordt dinsdag voor de in gang van het Kanaal verwacht. Met zuidelijke winden wordt lucht met veel bewolking aan gevoerd. Hierbij zullen plaatse lijk enkele buien vallen. De tem peratuur ondergaat niet veel ver andering. V DE BILT Veranderlijke be wolking met plaatselijk enkele buien. Matige tot krachtige zui delijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Strandweer Een lagedrukgebied bij Enge land stuurt ons morgen onstabie le lucht Daarbij enkele opklarin gen. maar ook een buienkans. Vrij krachtige zuiden wind. Tem peratuur 18 tot 20 graden, zeewa ter 17 graden. Vooruitzichten: De tempera tuur blijft nog wel aangenaam, maar de komende dagen blijven sterk wisselvallig door de aanwe zigheid van een depressiegebied bij Engeland. C.I.E.B.A. - LEIDERDORP TIL (01710).30797-/aiS61 Q MANDKASTIN KANTOOHMEUBIUN^JijU— DEN HAAG Een jppelsoorr, die vele jaren ..aan de top" lag, de „golden delicious", wordt steeds minder smakelijk, zo heeft een onderzoek van het NIPO uit gewezen. Bij een paar honderd huisvrou wen werd een tas vol van deze appels thuisbezorgd met het ver zoek na de consumptie ervan een oordeel over de smaak te geven. Het resultaat was, dat 40 procent van de gezinnen de smaak van de groene golden delicious niet (meer) lekker vindt. In Praag bestaat de vrees dat de Russen, die deze verkiezing als een nieuwe demonstratie van solidariteit achter Dubcek zullen beschouwen, hun geduld verliezen en het bestuur aelf in handen nemen. Het nieuwe presidium werd geko zen tijdens een bijeenkomst van het centrale comité van de partij, dat zioh vergrootte met 87 leden tot 194 leden. Dubcek is eerste partijsecre taris gebleven. President Svoboda is tot erelid van het presidium be noemd, met volledige bevoegdheden. Dubcek zei dat het voldoen aan de wensen van Moskou de enige veilige manier is om de 600.000 man van het Pact van Warschau snel het land uit te krijgen. De Tsjeehoslowaakse leiders, zei hij. hadden het „strate gische belang" van andere landen van het Pact bjj de toestand in Tsjechoslowakije onderschat. De Tsjechoslowaken realiseren «Ich terdege dat de Russen geen ge noegen zouden kunnen nemen met dit liberale nieuwe presidium. Men maakt zich dan ook geen illusies en verwacht wordt dat op bevel van de hardvochtige „rode meester" de li berale figuren op elk moment kun nen worden gewipt. Er heerste gis teravond een gematigd optimisme onder de Tsjechen maar men ver wachtte niet dat de herstructuering van de partijtop al ten einde is. Uitstoting Kriegel, de man die het Kremlin tot wilde woede bracht omdat hij een week geleden weigerde het af gedwongen Moskouse akkoord te te kenen, is van het toneel verdwenen. Zijn uitstoting stond van tevoren vast. Kriegel nam indertijd het ini tiatief de inmiddels afgezette presi dent Novotny zijn functie van partij leider te ontnemen. De herverschijning van collabora teurs als Bilak en Barbirek de laatste werd kandidaat-lid van het presidium werd eveneens ver wacht. Beiden zijn lieden die bereid zijn aan de leiband van Moskou te lopen. In de toekomst zal men onge twijfeld nog veel van hen horen. Kolder heeft zich verdedigd tegen de beschuldiging dat hij bij de be zetting van Tsjechoslowakije een Ju- dasrol zou hebben vervuld. Hij is niet in de partijtop gekozen maar zal enkele hoge staatsfuncties krij gen. Als tegenhanger van de vele Tsjechische pamfletten die in Praag op straat worden uitgereikt zijn de Russen nu met de Pravda o p de proppen gekomen. Exemplaren van dit blad worden gratis door Russische' soldaten aan de hoofdstedelingen overhandigd. Zo te zien hebben de militairen er niet veel zin in: ze blijven ook met de kranten zitten. MOSKOU/BONN De West- duitse regering heeft bij de Rus- tische regering fel geprotesteerd tegen de beschuldiging, dat West-Duitsland schuldig zou zijn aan de Tsjechische crisis. Volgens radio Moskou hebben ver bindingseenheden van het Westduitse leger de „contra-revolutionaire" krachten in Tsjechoslowakije gehol pen tegen de invasie. Moskou zegt. dat in Tsjechoslowakije een onder gronds leger bestaat, dat 40.000 man telt. Zondag had de Westduitse minister van buitenlandse zaken Willy Brandt al gewaarschuwd voor een an ti-Duitse campagne van de Sowjetu- nie. Volgens Brandt zijn de Russen gezig valse documenten te maken, waaruit zou moeten blijken dat de Bondsrepubliek verantwoordelijk is voor de situatie in Tsjechoslowakije. PORT ELIZABETH In de Zuid-Afrikaanse stad Port Elizabeth zijn zondag bij overstromingen vijf mensen omgekomen. Vijftig personen werden gewond en honderden dak loos. Het leger is bij het red dingswerk ingeschakeld. TEHERAN Verslaggevers die door het rampgebied in Noord- oost-Perzië zijn getrokken, schatten het aantal doden als gevolg van de aardbevingen van zaterdag en zondag op meer dan 14.000. De j officiële opgave van vanmorgen was 8.222. Svestka Svestka, vroeger hoofdredacteur van het communistische partijblad Rude Pravo en lid van het partij - presidium. krijgt geen van deze functies terug. Deze orthodoxe com munist gaat thans de redactie leiden van het dagblad Tribuna. Voor vervolg zie pag. 5 Steden en dorpen verwoest In het dorp Kakhak, het cen trum van de eerste grote aard beving van zaterdag, hebben de politie en het Perzische Rode Kruis meer dan 4500 doden ge teld. Gisteravond zijn de stad Gonabad en het omliggende gebied door nieuwe schokken getroffen. Het aantal daklozen wordt op meer dan 100.000 geraamd. Medische ploegen, voedsel, ten ten en dekens, zijn per vliegtuig naar het geteisterde gebied gebracht. Militairen zijn bij het reddingswerk ingeschakeld. De leiding van de red dingsactie is in handen van de sjah van Perzië. Hij heeft voor vandaag een dag van nationale rouw afge kondigd. De aardbeving, die zich zaterdag voordeed, had een kracht van 7.8 op de Richter schaal en begon vlak voor het begin van de middag. Zij duurde een tot drie minuten. In 'dat korte ogenblik zaaide zij dood en verderf. Onder andere de dorpen Charmeh, Dashtbiaz en Kakhak, waar te zamen 16.000 mensen wonen, werden half of volledig verwoest. Toen reddingsploegen achttien uren na de ramp in Kakhak aankwa men zagen zij een meisje van vier jaar in het puin graven. „Met haar handjes probeerde het meisje haar moeder uit het puin te trekken om haar wakker te maken. Maar de moe der was dood", zo vertelde een oog getuige. In Charmeh vond men de lijken van vijftig dorpelingen onder het puin. Het zwaarst getroffen zou volgens berichten uit Teheran zijn de provin cie Chorassan. circa 600 km ten oos ten van Teheran gelegen en gren zend aan de Sowjetunie en Afghanis tan. 1.8 miljoen inwoners in deze provincie hebben van de schokken te lijden gehad. Zondag deden zich weer aardbe vingen voor. Twee steden, Birjand en Torbat-Heydarieh, werden ge troffen. Hoeveel mensen hier zijn gedood is nog niet bekend. Deze aardbeving is nog krachtiger dan die van 1 september 1962 bij Buyim-Zara eveneens in Perzië. die 12.000 slachtoffers eiste. In april van dit jaar kwamen in noordoost-Perzië bij aardschokken minstens 60 men sen om het leven. morgen voordeel 210 gram van 99 voor 89 niet duur wel heerlijk BONN Volgens het Westber- lijnse radiostation Freies Berlin zijn de laatste dagen in Oost-Duitsland meer dan honderd jongelui gearres teerd omdat ze openlijk de bezetting van Tsjechoslowakije hadden afge keurd. Ook zouden huiszoekingen zijn verricht. Het Westduitse persbureau DPA heeft gemeld dat volgens inlichtin gen uit goede bron de Oostduitse autoriteiten de radio-amateurs in hun land hebben opgedragen, hun activiteiten tot nader order te sta ken. HELEMAAL MISS RIJ NS De Nederlandse Spoorwegen hebben een ambassadrice voor een jaar aangesteld, die bij tal van gebeurtenissen als gastvrouw zal optreden, dan wél als eregast de NS zal vertegenwoordigen: een echte Spoorweg-miss dus. De uitverkorene heet Jeanne Volle mans en ze poseert hier compleet met lint als een Miss Universe. Reactie op rede van Johnson Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur De grenzen over "j^OG maar kort geleden is de wereld getuige geweest van een ver bijsterende overschrijding van gren zen. Wel van geheel andere aard, en on getwijfeld tot zegen van velen, is de grensovergang waartoe zaterdag dc Unie „Een school met den bijbel heeft besloten. De Unie heeft in de negentig jaren van haar bestaan heel veel voor het christelijk onderwijs in ons land mo gen doen. Maar waarom deze kijk op het on derwijs tot het eigen land beperkt? Is dat in het algemeen reeds niet juist, het past ook niet niet bij het groeiende besef van verantwoorde lijkheid voor de wereld als zodanig. Wij verheugen ons over het besluit van zaterdag om de opbrengst van de Uniecollecte grotendeels te be stemmen voor dc ontwikkelings- en emigratielanden. En ook de nieuwe naam waartoe zaterdag werd be sloten vonden wij bij uitstek zinvol. Er is op onderwijsgebied voor on» allen nog werk te over. Laten we dankbaar zijn voor de mogelijkheden en de kansen. Aanvaard gesprek TAE PPR heeft dit weekend dc uit- nodiging van de PvdA om tot een landelijk gesprek over een linksr concentratie te komen aanvaard. De situatie in het linkse kamp is er overigens niet duidelijker op gewor den. D'66 wil liever een gesprek aan de basis; de PPR wil wel een (op- gesprek. Interessant is echter, dat de PPR ook een gesprek met de ARP wil. Op zichzelf is het enthousiasme voor een linkse concentratie bij de ARP niet groot. Voorzitter dr. Veerman heelt gezegd dat de ARP de resultaten van „de achttien" en het contact met KVP en CHU uiterst belangrijk acht. De PPR voelt op haar beurt weinig voor een concentratie waaraan ook de CHU deelneemt. Dit weekeinde heeft prof. Verdant by de SSR in Lunteren gewezen op het belang van bezinning voor het politiek handelen; hij waarschuwde de voorstanders van een linkse con centratie, dat men zich te veel op feiten alleen wil vastleggen. Belangwekkend zal het daarom z\jn, welke resultaten het gesprek tussen ARP en PPR zal opleveren. Dc PPR gaat zelf uit van de christelijke in spiratie. Het gesprek zou er bijvoor beeld toe kunnen leiden, dat de PPR iet* positiever gaat staan ten op zichte van KVP. ARP en CHU. Ramp WASHINGTON Rusland heeft Amerika meegedeeld, niet van plan te zijn, Roemenië binnen te vallen. Ambassadeur Dobrynin bracht een bezoek aan minister Rusk. Hij deed dit naar aanleiding van de toespraak van president Johnson. Daarin sprak deze van geruchten, als zouden de Russen voornemens zijn, nog een Oosteuropees land te bezetten. De ambassadeur ontkende de ge ruchten. maar gaf geen krachtige verzekering, dat zijn land Roemenië niet zal bezetten Niettemin houdt men te Washington rekening met an dere oorzaken voor de bewegingen van de Russische troepen langs de grens met Roemenië. Wellicht houden zij verband met de bezetting van Tsjechoslowakije en het reorganiseren van troepen elders in Oost-Europa. President Ceausescu veroordeelde opnieuw de invasie in Tsjechoslowa kije en zei dat deze onverenigbaar is met het socialisme. Het marxisme is volgens de Roemeense president nie- mands eigendom. Niemand kan zeg gen: „Het marxisme, dat ben ik". Intussen heeft hij Moskou enkele garanties gegeven om te voorkomen, dat zyn land het lot van Tsjechoslo wakije zal delen. "jVOG leeft in onze herinnering de ontstellende aardbeving uit het .jaar 1962, die aan 13.000 mensen in Perzië het leven kostte. De actie-Dousadj onder de inspire rende leiding van onze kroonprinses werd toen een poging tot leniging in de nood van onze naasten in dat verre land. Thans, terwyl dc mensheid nog zo zeer in beslag wordt genomen door menselijk tekort in de internationale samenleving, is zjj opnieuw opge schrikt door de berichten over deze nieuwe ramp in hetzelfde Perzië. En opnieuw is het een ramp die dui zenden doden heeft gevergd en tal van gezinnen zonder meer in de dood heeft gestort. Nu het begrip mensheid, zjj het nog aarzelend, op weg is om ge stalte te krjjgen. moge dat ook uit komen in deernis in deze nieuwe nood en in behoefte om, hoe dan ook. tot hulp te zjjn. HUISHOUDSHOW RAVAGE IN NEDERHEMERT 'P1 - 5, '-- JKasptroche zee 500 km SOWJET Ouchop U N i E 'Gyrgan cH°r'ur:ün "A O Hnmodan PERLIE Isfahan ,o lANfrv.frEt.TlSir.-mn A^ghanK. ?#irdau>\ tan Zie pag. 3 De Perzische provincie Chorassan. 600 km ten oosten van Teheran en grenzend aan de Sowjetunie en Afghanistan, is zaterdag door een zware aardbeving getroffen. Er zouden velen om het leven gekomen zijn. Tien duizenden zijn dakloos. Ook in naburige provincies is schade aangericht. DEN HAAG Dc Haagse Come die heeft de Tsjechische regisseur Jan Grossman, die met zijn vrouw Maria Malkova, tijdelijk in ons land vertoeft, verzocht als gastregisseur een hem pasend stuk bij het gezel schap te regisseren, voor het geval hij langer in ons land zou blijven. Jan Grossman leidt in Praag het theater Am Gelander, waar hij o.m. een theaterbewerking van Kafka's Hei Proces regisseerde. NEDERHEMERT In de nacht van zaterdag op zondag hebben dronken jongelui grote vernielingen aangericht in de christelijke lagere school en de hervormde consistorie in Neder- hemert. Er is voor duizenden guldens schade aangericht. Zondagmiddag arresteerde de poli tic drie jeugdige inwoners van het dorp. die later bekenden in de school „te hehhen huisgehouden". liet zijn de broers C. en A. van O. (zestien en twintig jaar) en hun negentienjarige vrienl B.G. Het drietal was zaterdagavond in Heusden flink aan de boemel ge weest. Om half een 's nachts hadden ze nog een krat bier gekocht. Ze drongen de school binnen en dronken daar het bier op. Daarna begonnen zij met hun vernielingswerk. In de vijf klaslokalen van de school was alles kapotgegooid wat los zat. Bijbel en andere boeken werden in stukken gescheurd, kasten en olie kachels omvergeworpen on sehuim- blussers leeggespoten. ORGEL In de kamer van het hoofd van de school was de telefoon van de muur gerukt, een stencilmachine en een schrijfmachine vernield, terwijl het archief door elkaar was gehaald. Een orgel in de hervormde consis toriekamer werd eveneens zwaar beschadigd, het meubilair kapotgesla gen. Kennelijk geïnspireerd door de grafschender hadden de jongelui de borden volgekalkt met leuzen als „God is dood. hij heeft trouwens nooit geleefd" en „We want The Sto nes". Niemand van de omwonenden heeft, iets gehoord. ROTTERDAM Een parkeer- controleur en twee hoofdagenten van politie zijn gewond geraakt toen een boze taxichauffeur hen te lijf ging. De parkeercontro- leur. de 49-jarige G. Luyten, en de twee agenten, de heren J. Oostdijk en H. H. Nijens, moes ten zich onder doktersbehande ling stellen. De heer Luyten kan geen dienst doen. De taxichauf feur, de 21-jarige C. L. R.. is in arrest. Het gebeurde gistermiddag op de Nieuwe Binnenweg. De chauffeur was daar op de vuist gegaan met de parkeercontroleur. Deze wilde R. een bon geven omdat de parkeertjjd op de meter waar de privé-wagen van de chauffeur stond, was verstre ken. De man probeerde aan een be keuring te ontkomen door nog gauw een kwartje in de meter te doen. maar de controleur handhaafde de bekeuring. De chauffeur werd boos en stom te er schopte de controleur. De twee agenten die waren ge alarmeerd konden de controleur ontzetten, maar kregen daardoor zelf allerlei verwondingen. Ook tijdens de overbrenging naar het hoofdbu reau van politie bleef de boze chauf feur zich verzetten Daarbij werd ook de surveillancewagen nog be schadigd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1