Marten's foto's ^iin rauwe denkertjes Nerveuze Sowjets vuren op betogers en auto's NEDERLANDSE BUS BIJ MÜNCHEN VERONGELUKT Onafzienbare files bij knooppunt Oudenrijn RUSSEN VERVERSEN TROEPEN In Moskou betoging tegen bezetting Huib joudriaan Eerlijkheid Vrouw gepakt na nishandeling twee kinderen Fantasieloos Onopvallend Tsjechen kunnen naar Amerika Dochter van Bilak ontvoerd SPOORLIJN HERSTELD Mexico: kwestie in assemblee „Ik ben gewoon voor men- bandelen, maar dikwijls zo dat zij die menselijk landelen propageren, juist on- nenselijk gaan handelen." Een uitspraak van de Rotterdamse Peter Martens (30), actueel is. Peter melancholieke blik, zo be- ziéd pratend, dat het lijkt als- >Ai of lij zijn woorden afvuurt hee't in Rotterdam een record op ijn naam gebracht. Inde bioscoop Het Venster zijn -egelmatig exposities van beeldinde kunstenaars te zien. Van i augustus tot 5 septem ber zin drie wanden bedekt met föo's van Peter: een ten- toonsteling, die een record aantal bezoekers heeft getrok ken. Toch ujn de beelden die hjj vastlegde, geen „plaatjes". Peter Martens l«gde tijdens zijn reizen in Griekedand, Joegoslavië, Si cilië, Portugal; Spanje. Engeland, Oost-Duitsknd en de Canarische Eilanden tfe menselijke werke lijkheid vas. Hij deed lit op een manier, die aansluit bij Je beste Nederlandse EERLIJN Op het Rode Plein zijn gisteren enkele mensen gear resteerd, waarschijnlijk in verband met een voorgenomen protest van Moskouse intellectuelen tegen de be zetting van Tsjechoslowakije. Weste lijke verslaggevers zagen de arresta tie. Zij waren naar het Rode Plein gekomen op het gerucht dat 15 intel lectuelen een protestdemonstratie zouden houden. Onder de gear resteerden, zeker vier, was een vrouw met een baby. In Oost-Berlijn heeft een groep jongeren in de nacht van zaterdag op zondag op straat betoogd voor Tsje choslowakije. Voor het hotel Berolina aan de Karl Marx-allee riepen zijn I „Dubcek" en „Svoboda". Daarop hebben zij zichzelf verspreid om de politie te ontlopen. Naar een clandestien Tsjechoslo- waaks radiostation meldde hebben Hongaarse arbeiders in verscheidene fabrieken proteststakingen gehouden realistische tradities in schilder kunst en literatuur. Zjjn foto's verbloemen niet, trachten de werkelijkheid niet te verfraaien. TILBURG Verdacht van ernsti ge en re^lmatige mishandelingen van haar beide kinderen, twee meisjes vai respectievelijk 1 en 4 jaar, is in 'ilburg de 29-jarig H. van der M. aanjehouden en ingesloten. De kindeen zijn in een ziekenhuis opgenomen Vooral de toestand van het jongse meisje baart zorgen. Vooralsnoj blijft de vrouw de mishandelhgen ontkennen. T\-kiikers in Rusland verwend MOSKOU De Russische televisie biedt sitds de bezetting van Tsje- choslowacije meer amusementspro- grammat dan gewoonlijk. Dit ge beurt keinelijk om de Russen zoveel mogelijk van de radio weg te houden. Verschetiene Westerse korte-golfsta- tions 7.im hun uitzendingen in het Russiscl gestoord, maar de meeste kunnen 's avonds toch nog beluisterd worden „Ik haat effectbejag, de afleidende effecten, mooiigheid er omheen leidt alleen maar af. Ik zie mezelf als ob jectieve waarnemer, ik ben voor alles voor eerlijkheid, voor niks aan d.e werkelijkheid toevoegen, noch erai ha len." - De foto's van Peter Martens vertel len elk voor zich een verhaal: verha len van menselijke botheid, ijdelheid, agressiviteit, leegte, armoede en ook geluk. Wat in zijn werk in het oog springt is de bijna rauw aandoende eerlijkheid, waarmee hij de mens ontmaskert als de altijd eenzame, die het bestaan door drukdoenerij en franje een zin tracht te geven. Daarbij ondergaat de kijker die ont maskering niet als een aantasting van de menselijke waardigheid: de foto's wekken mededogen op en begrip voor de situatie. Begrip voor de situatie is ook het enige, dal Peter van zijn publiek ver langt. „Ik heb een enorme hekel aan oppervlakkigheid, aan mensen die al leen maar egoïstisch denken. Neem bij voorbeeld Tsjechoslowakije: er zU" mensen. die nu krokodillentranen plengen, maar het over enkele weken alweer vergeten zijn. Ik wil met mn foto's achtergronden blootleggen: mijn fotas zijn denkertjes voor degenen, die willen zien. Ik foto grafeer wat ik zie. ik zet niets in scène, ik ben volkomen fantasieloos.'' Peter, die nu vijf jaar fotograaf is. en een jaar meewerkte aan het maken van documentaire films, bewondert de I Italiaanse cineast Jacopetti. Hij voegt 1 hieraan toe: Maar dan zonder zijn me thode van het in scène zetten." Hij leeft op het ogenblik hoofdzake lijk van reclamefotografie. „Verder fo tografeer ik alles behalve pasfoto's en trouwreportages." Door puur toeval kwam Peter Mar- I tens in de fotografie. „Ik nam gewoon i een baantje aan als assistent-fotograaf." 1 Zijn opleiding: HBS en fotovakschool. I Wrang zegt hij: „Ik zat vier jaar op I een r. katholiek internaat, waar ik ben misvormd." Zijn foto's tonen de mens. die onop gesmukt zonder pose zichzelf is. Hoe i slaagt hij erin. de mens te fotograferen zoals hij is? „Ik dring mezelf niet op. gedraag me onopvallend, ben gewoon vriendelijk zonder te slijmen.' De twee Tsjechen, die geen geld hadden om naar de Verenigde Staten te reizen (LS van vorige week donderdag) zijn geholpen. Via bemiddeling van hun familie in Amerika hebben zij van een Zwitsers kerkgenootschap tickets gekregen voor een vliegtocht naar New York. Tevens is na een oproep in LS van vrijdag in hun mate riële nood voorzien door enkele lezers, die Ik namens hen harte lijk dank. Peter Martens voor zijn werk Een van de tentoongestelde fo to's: armoede op Sicilië (foto geheel boven). LONDEN De Britse poliüe heeft een onderzoek ingesteld naar de mysterieuze verdwijning van de ze ventienjarige dochter van de Slo waakse partijleider Vasil Bilak, die door de vrije zenders in Praag als collaborateur is gebrandmerkt. Dit heeft een woordvoerder van Scotland Yard gisteren bevestigd. Nada Bilak verdween woensdag uit een internationaal vrijwilligerskamp in Eaton, bij de Schotse grens. Ande re jeugdige vrijwilligers zeiden dat Nada plotseling door twee buitenlan- ders, een man en een vrouw in een zwarte auto was meegenomen. Nada zag er geschrokken uit toen ze vertrok. De volgende dag ontvin gen haar kennissen in het kamp een kaart van haar uit Londen, waarop stond „ik maak het best". Iemand van de Tsjechoslowaakse ambassade zou hebben gezegd: het lijkt of Nada is ontvoerd. Zon dagsbladen suggereren dat dit door Russen zou zijn gebeurd. tegen de bezetting van Tsjechoslowa kije. De meeste Hongaren zijn goed op de hoogte van de gebeurtenissen en zijn gekant tegen de invasie. Zij steunen de Tsjechoslowaakse ver zetsbeweging, aldus radio Vrij Do- nau. Dezelfde radio meldde dat Michael Chudik, oud-president van de natio nale raad van Slowakije, ontslagen is uit het Slowaakse centrale partijco mité wegens collaboratie. Radio Vrij Bohemen bericht dat de het alleenrecht op het Tsjechoslo waakse uraniumerts, directie van de uraniummijnen van Jachvmov geweigerd heeft het urani umerts dat voor verzending naar Rusland gereed lag, te laten vertrek ken. In Jachymov zouden Poolse sol daten hun eenheden hebben verlaten om zich onder de bevolking te men gen. Mijnwerkers van de uraniummij nen nabij Tahovo in Tsjechoslowa kije staakten zaterdag al drie dagen om tegen de Russische militaire in terventie te protesteren. ,.OnS urani um is het veiligst onder de grond", aldus de stakers. De Sowjetunie heeft zonderlijk het woord voeren. Al eisen de gebeurtenissen in mid den-Europa alle aandacht op, het mag geenszins betekenen dat een Afrikaans volk in nood, de Biafra- nen, op de achtergrond komen. In Amsterdam was daarom zaterdag een demonstratie voor Biafra mis schien wel dubbel nodig. Want de situatie voor dit hongerende volk wordt met de dag slechter, terwijl op korte afstand bergen voedsel ge reed liggen. Zon lokte duizenden naar buiten Onopvallend, vriendelijk, zonder te slijmen, wil Peter zo gauw hij geld heeft een reis naar Zuid- Amerika maken. Hij hoopt terug te komen met platen, die vertel len van de armoede, het onbeha gen van de Zuid-Amerikaan. Wil hij daarmee politiek stelling ne men? „Ik doe dat liever niet, ik ben gewoon voor menselijk han delen. Wat mij het meest boeit is de eenzaamheid van het individu, het gebrek aan contact dat ons allen beweegt." Wie dit funda mentele menselijk tekort in beel den wil zien vastgelegd kan tot 5 september terecht in Het Venster te Rotterdam. Voor slechts een kwartje. ROTTERDAM Het treintraject Rotterdam-NoordGouda is zondagmid dag weer in zijn volle lengte hersteld, van de schade die het vrijdag opliep toen daar een wagen van een olie- transporttrein uit de rails liep. Zowel het reizigers- als goederenver keer is na een stagnatie van anderhalve dag hervat. Op sommige plaatsen geldt voor de treinen echter nog een snelheidsbeper king van dertig kilometer per uur. Deze beperking blijft voorlopig tot dinsdag gehandhaafd. DEN HAAG Het mooie weer heeft gisteren duizenden naar buiten gelokt. Rond acht uur 's morgens stond er een legertje Duitsers, dat naar de frisse lucht aan het Noordzeestrand werd gelokt, bij de grensovergang Berg Ofschoon de grenscontrole werd afgewikkeld over vijf rijbanen, strekte de file auto's zich toch nog tot 4 km in Duitsland uit. Tegen de avond toen de mensen naar huis terugkeerden kon de politie de verkeersstroom bij Oudenrijn niet zo gauw verwerken. Het verkeer uit Den Bosch stond twee kilometer voor het verkeerscircuit Oudenrijn vast Het verkeer uit de richting Den Haag was onafzienbaar. Dubbelbaans stond ook een stroom auto's van drie kilometer lengte uit de richting Amsterdam. De grootste file had zich echter uit de richting Arn hem voor Oudenrijn opgehoopt. Het verkeer stond daar ongeveer zes kilo meter lang. De badplaatsen Scheveningen, Zandvoort en Hoek van Holland wa ren voornamelijk het doel van de dagjesmensen. In Scheveningen raak ten de parkeerplaatsen snel vol. zo dat ook elders een plekje moest wor den gezocht. Er waren er veel, die hun wagen beslist niet een kilometer van het strand wilden stallen: in vele straten werden parkeerverboden overtreden. MÜNCHEN Bij het Langwie- dermeer ten noorden van Mün- j ehen is zondagmorgen een Neder landse bus in dichte mist tegen een I vrachtauto gereden. Alle 41 Neder- landse inzittenden, 39 passagiers en twee chauffeurs, werden ge- I wond. Een van de gewonden verkeert in levensgevaar. Bij de botsing is de bus enkele malen over de kop geslagen. De gewonden zijn naar ziekenhuizen in Mün Den gebracht. De chauffeur van de Duitse vracht auto zou volgens de politie bij het oprijden van de autobahn een over treding hebben begaan. De bus reed met. een normale snelheid. De ernstig gewonde chauffeur moest uit de vernielde cabine worden gezaagd. J De bus is eigendom van Eurotex in Amsterdam en vervoerde verschil lende groepen uit Amsterdam, Rot terdam en Den Haag. De bus was op weg naar Zeil am See in Oostenrijk en zou later doorrijden naar Levico (ten noorden van Trento) in Italië. Inzittenden Het reusbureau Westercoach heeft meegedeeld dat mevrouw H. Burger, die in Amsterdam was ingestapt, le- I vensgevaarlijk gewond is. De 18-jari- ge mej. E. Elemans. die in Den Haag was ingestapt, is verminkt, zij zal beide ogen moeten missen. Zwaar ge wond is ook de 26-jarige chauffeur G. Hoekstra uit Den Haag, de de bus bestuurde. Middelzwaa- gewond werden: de tweede chauffeur. R. Bruining (40) uit Den Haag, mevrouw N. Hertog en de heer J. van der Stoep, die in Rot terdam waren ingestapt, mevrouw Elemans, de heer A. Linckens, me vrouw L. de Jong en mej. J. Peters, die in Den Haag waren ingestapt, en mevrouw M. Vliek, die in Amsterdam instapte. Licht gewond werden: mevrouw H. Band (van Rotterdam), mevrouw C. den Brasem, mej. M. van Hasselt en mej. C. van Hasselt, de heer M. van Gelder en de heer J. Seker (allen van Rotterdam), mej. M. Elemans, de heer en mevrouw Warsink. mevrouw C. Burggraaff en mej. D. Pfeiffer (van Den Haag), de heer en mevrouw Holthaus, de heer G. Vliek en de heer J. Burger (van Amsterdam). In dichte mist reed zondagmor gen een Nederlandse autobus met vakantiegangers bij het Langwieder Meer (omgeving München) op een vrachtauto met aanhangwagen. De schuiver die de bus maakte was zo hevig, dat het merendeel van de 41 passagiers, op weg naar Levico in Italië, in een ziekenhuis moest worden behandeld. Slechts enke len konden de reis kort nadien voortzetten. De bus werd zeer zwaar beschadigd. MEXICO STAD Mexico zal po gen de kwestie Tsjechoslowakije van de veiligheidsraad naar de Algemene Vergadering van de VN te krijgen waar de Sowjetunie niet het recht van veto heeft, heeft de minister van buitenlandse zaken Flores zaterdag gezegd. MAANOAG 76 AUGUSTUS 194« (Vervolg van pag. 1) Diverse illegale zender» meldden, dat op vele plaatsen de Russen die een nerveuze indruk zouden maken, zonder waarschuwing schieten op be togers en op voertuigen. De berichten over doden en gewonden zjjn zeer vaag en de zenders spreken zich op dit punt nog al eens tegen. In Praag komen volgens de stations steeds meer troepen. De Oude Karei- universiteit, de centrale van de staats politie en vele regeringsgebouwen zouden zijn bezet. VERSE TROEPEN Radio Vrij Praag meldt dat de Rus sen zijn begonnen hun bezettingstroe pen door verse te vervangen om te voorkomen, dat de soldaten door de bevolking worden „besmet". Ook ko men er steeds meer gevallen van de sertie onder de Russische troepen voor. Zenuwachtige Russen en Bul gaarse soldaten zouden zaterdagavond op een brug over de Moldau elkaar verschillende minuten hebben bescho ten. Volgens het Tsjechische persbureau CTK heeft het opperbevel van het Sowjet-bezettingsleger het Tsjecho slowaakse leger gisteren gewaar schuwd dat het met de eenheden van de vijf landen moet samenwerken, omdat Tsjechoslowakije lid is van het Warschaupact. Als dit niet gebeurt, zal het Tsjechische leger worden ont wapend om elke mogelijkheid tot op treden te verhinderen, zouden de Rus sen hebben gedreigd. Zowel Oost-Duitsland, als Polen zouden met groeiende ongerustheid de invasie in Tsjechoslowakije, die niet zo vlot verloopt, gadeslaan. Het Oostduitse persbureau ADN noemde de sfeer in Praag „geladen en explosief". „Veiligheidstroepen wor den steeds meer gedwongen van hun wapens gebruik te maken om de orde te handhaven." De Praagse correspondent van het orgaan van de Poolse communistische partij schroef zaterdag openlijk: „De aanwezigheid van Sowjettroepen (in Praag) is iets, dat iedereen sterk aan pakt. De mensen zijn teleurgesteld, verbitterd, geschokt."

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7