jTsjechoslowakije doolhof voor bezettingstroepen nieuw... ui senoritas zonder flauwe kul. gewoon tabak. 100% tabak, de Hofnoritas.N van Hofnar, mild, zuivere tabakken, trekt licht, smaakt uitstekend onthoud die naam: „Stille toclit" liep uit de hand in Den Haag Kiesinger: topgesprek van NAVO-boiidgenoten Soldaten verdwalen in Praag Straatnaamborden verwijderd Veiligheidsraad moet ophouden' Franse H-bom ontploft 10 stuks f2f Pro-Tsjechoslowaakse betoging Dode bij incident Nieuwe definitiesin Sow jet-encyclopedie aan de Jordaan MAAN3AÖ it AUGUSTUS If De meeste Tsjechen spreken Russisch het i« een verplicht leervak op de scholen vandaar dat communicatie van Tsjechen en Russen geen taalkundige moeilijkheden oplevert. Hier luistert een Russische soldaat in Praag aandachtig naar de argumentaties van Praagse burgers. PRAAG Voor de bezettingstroepen is Praag een com pleet doolhof geworden. Bijna alle straatnaamborden zijn ver wijderd of met fikse verfvegen onleesbaar gemaakt en daarna *4 met keurige gedrukte biljetten beplakt waarop staat Moskou, 2000 km". Pleinen en straten zijn voorzien van nieuwe namen zodat 'er nu bijvoorbeeld Dubcek-, Svoboda-, Smrkovsky-, Kriegel-, en Cisarstraten zijn. Voorts wordt de bevolking in pamfletten opgeroepen geen plattegronden af te geven. De bevolking heeft het daar- kij niet gelaten. Langs de we- 'i en naar de grens zijn de weg- Z ijzers en namen van plaatsen geeneens overgeschilderd en on- 2, esbaar gemaakt. Hier en daar jn richtingsborden uit de grond ►rukt en aan de andere kant an de weg gezet, of een halve ag omgedraaid. Elke muur in Praag is beplakt met anti-Russisch aanplakbiljet De ;en rijn vooral gericht op de be- irradingsmoeilijkheden van de nische troepen. Enkele voorbeel- i: „De Russen rijn door hun toilet- lier heen, maak de biljetten van iiiurpapier", en „sluit de vuilnis- ►ers af, de Russen vreten alles", de bezetters verstoken rijn van rraden blijkt wel uit berichten ia vrije radiostations dat de sold a- ,op vele plaatsen in het land aan inderen zijn geslagen, aflossing van de bezettingstroe- wordt, zo wordt gezegd, ver- iagd door het gebrek aan oriënta- «f-mogelijkheden. e» nlGeen voedselgebrek al Van voedselgebrek onder Tsje- :e wslowaken is nog geen sprake. De ensen in Praag hebben alleen de n rste dag enigszins gehamsterd, lar later bleek, dat er voor ieder een redelijke hoeveelheid voedsel de levensmiddelenwinkels wag. De oi jen wachtenden zijn wel aanzienlijk n mger dan normaal. v Voor de warenhuizen in Praag aan lange rijen mensen om te pro- al ren de zeer schaars geworden bat- A rijen voor hun transistorradio's te 1 ijgen. Overal wordt geluisterd naar vrije radiostations, waarvan er dit sekeinde ongeveer tien in de lucht aren. Deze zenders storen soms :hzelf om opsporing te bemoeilij- n. Vaak moet al na tien minuten Verzoek van Svoboda: NEW YORK De Tsjechische mi- ter van buitenlandse zaken. dr. Ha- heeft zaterdag een verzoek van esident Scoboda aan de Veiligheids- ad overgebracht, rich niet langer rt de kwestie-Tsjechoslowaküe bezig houden. De socialistische landen zullen het >bleem onder elkaar oplossen." zo dde de boodschap, die Hajek be kte via het Franse persbureau AFP. larnemers vragen zich af of het ver te van Svoboda onder Russische ik is gedaan. Jinister Hajek hield een rede, waar hij de reeds door de Tsjechoslo- akse VN-afgevaardigde Jan Musik ö- voren gebrachte argumenten be- mtoonde. Hij kwam eerst drie uur zijn aankomst aan het woord, door- it de Russische afgevaardigde Jacob lik een debat ontketende over zijn ns ook Oost-Duitsland in de Vei- leidsraad te horen. )e Amerikaanse vertegenwoordiger, orge Ball, zei niet geïnteresseerd te i in een Oostduitse uiteenzetting, verzoek werd verworpen. de uitzending door een andere zender worden overgenomen om ontdekking te voorkomen. Vla de zenders worden, naast alge mene berichten, ook aanwijzingen uitgezonden en waarschuwingen om uit te kijken naar bepaalde auto's, waarvan het nummer wordt ge noemd, en waarin verraders zouden zitten. Op aanplakbiljetten op taxi's, op gebouwen en op borden worden de via de radio opgevangen nummers bekendgemaakt. Wordt zo'n auto door het publifik ontdekt, dan ver dringt zich een menigte van mensen om de auto heen. De inzittenden worden eruit gehaald en aan de poli tie overgegeven. Pop art Zoals gezegd op elke muur in Praag worden anti-Russische pam fletten aangebracht. Er heeft zich in deze muurschilderingen een soort pop art ontwikkeld. Zo zegt op een biljet het kleine Tsjechoslowakije als roodkapje tot de wolf :„Maar groot moeder, wat hebt u een grote ogen". De wolf die een machinepistool draagt, bromt terug: „Loop naar de duivel met je ogen, ik kan niet eens de weg naar huis vinden". Op een autowrak staat. „Monument der Sow jetcultuurop de muur van de Praagse universiteit: „Het Russische staatscircus is er weer" en „een gro te tentoonstelling van Russische wa pens en uitrusting. Dagelijks 24 uur lang op het Wenslausplein. Toegang gratis. Nerveus De groeiende weerstand van de be volking heeft de bezetters nerveus gemaakt, waardoor hun houding har der is geworden. Dit valt op te ma ken wat geheime zenders en in Oostenrijk aangekomen vluchtelingen meldden. De bezetters hebben de druk verhoogd en stellen eisen, die bijna neerkomen op afpersing en plundering. De bevoorrading van de troepen komt in het gedrang doordat werknemers bij openbare diensten de aanwijzingen van de geheime zenders strikt opvolgen. Volgens een van die zenders heeft het Russische opperbevel zaterdag beslag laten leggen op alle benzine voorraden in het land. Ook zouden auto's en vrachtwagens zijn aange houden, waarvan de benzinereser voirs werden geleegd. Verder zouden hierbij rijbewijzen, transistorradio's en fototoestellen in beslag zijn geno men. S toringsapparaten Om de geheime zenders op te spo ren maken de Russen nu gebruik van hefschroefvliegtuigen. Volgens radio Vrij Praag zijn zaterdagavond in Praag Russische vliegtuigen geland met storings- en afluistermateriaal. De trein van de Russen die dergelijk materiaal vervoerde en die enkele malen is gesaboteerd, zou echter in middels weer rijden. MURUROA Frankrijk heeft za terdag om 19.30 uur Ned. tijd in het proefgebied van de atol Mururoa in de Stille Oceaan zijn eerste wa terstofbom tot ontploffing gebracht. Men veronderstelt dat de bom een kracht heeft van 50 maal die van de atoombom die in 1945 Hirosjima ver woestte. Frankrijk is nu de vijfde mogend heid die proeven met waterstofbom men heeft genomen. President De Gaulle sprak in een verklaring van een „geweldig we tenschappelijk, technisch en in dustrieel succes dat voor de onafhan kelijkheid en veiligheid van Frank rijk werd behaald door een elite groep Fransen". Japan heeft inmiddels tegen de Franse proef geprotesteerd en ver zocht geen experimenten meer te doen. SEOEL Zuidkoreaanae militai ren hebben zaterdag bij een gevecht in de centrale sector een Noordkore- aanse infiltrant gedood. Half schip va ii werf Bij de NDSM in Amsterdam liep zaterdag het voorste gedeelte van de mammoettanker Melania van de hel ling. Champagne kwam er (nog) niet aan te pas, omdat de twee delen eerst aan elkaar moeten zijn bevestigd alvorens van een schip kan worden gesproken. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Onafgebroken geschreeuw en ongeregeldheden kenmerkten de „stille tocht" in Den Haag, waaraan zaterdag middag naar schatting zes honderd tot zevenhonderd de monstranten tegen de Russische inval in Tsjechoslowakije deel namen. Het viel niet mee voor de politie, die met tientallen man schappen paraat was, de vierde pro-Tsjechoslowaakse betoging in de residentie in goede banen te leiden. Om kwart over twee startte de stoet met als doel de Poolse ambassa de aan de Alexanderstraat die met hekken was afgezet. In spreekkoren riep men verhit: „Ulbricht verrader" en „Brezjnjef moordenaar". Het volgende doel was de Hon gaarse ambassade aan de Oran- PRAAG Galgenhumor ontbreekt in Tsjechoslowakije zelfs in deze narde dagen niet. De vrije Slowaakse zender „Donau" stelde in een veel luisterde uitzending de volgende nieuwe definities voor in de volgende itgave van de grote Russische encyclopedie: *Bk of gevechtswagen: Geallieerd broeder voer tuig. dat noodlijdende vol keren te hulp komt en dat al naar gelang de stemming op dat noodlijdende volk kan schieten. trailer: In de periode 1938 '45 een soldaat van de Duitse Weermacht. In 1968 «en soldaat van het Warschau-pact. «cht van veto: Een recht volgens hetwelk de invaller in de Veiligheidsraad (taande kan houden, dat de besetting geen bezetting is. propaganda: Het geschreeuw van Tass en de luidsprekers van de bezettende mogendheden die volhouden, dat het ene socialistische land •ndere socialistische landen zijn wil kan opleggen met behulp van tanks •n machinepistolen. jestraat, waar de deelnemers een zit-demonstratie hielden, terwijl zij uitriepen „Kadar moordenaar". De politie had de situatie echter volledig in de hand en hoefde geen klappen uit te delen. Vervolgens ging men naar de Rus sische ambassade aan de Andries Bic- kerweg. De gehele wijk rond het ge bouw was met dranghekken afgezet. Luidkeels gaven de demonstranten hun afkeuring over de Russische handelwijze te kennen. Een deputatie van Tsjechoslowaken werd doorgelaten die een protestbrief bij de Russische ambassade af wilde geven. De demonstranten wilden daar achteraan gaan, hetgeen niet werd toegestaan door de politie. Daarop kwam het tot een handge meen tussen de woedende betogers en de politie, die met enkele stenen werd bekogeld. Met een felle charge van agenten te paard werden de de monstranten uiteengedreven, die in paniek wegvluchtten. Alvorens de Tsjechoslowaakse dele gatie bestaande uit twintig jonge ren door de Russische ambassade werd ontvangen, gaf de tweede se cretaris, de heer Nikonorow, een kor te persconferentie. Volgens hem wordt in ons land valse anti-Russische propaganda ge voerd. Hij ontkende dat in Tsje choslowakije doden en gewonden zijn TEL AVIV Aan de Jordaan héb ben Israëlische en Jordaanse troepen gisteren verscheidene malen met ar tillerie op elkaar geschoten. Eén Israëliër zou zijn gedood en zeven gewond. Het vuren duurde de hele dag. Het begon tijdens de och tendschemering met aanvallen op Israëlische patrouilles door Arabische terroristen, die met mortieren en au tomatische wapens begonnen te schieten. Het gevecht ontwikkelde zich tot een groot artillerie-duei. waaraan ook Jordaanse strijdkrach ten deelnamen. gevallen. „Dat is valse voorlichting van de kapitalistische westerse pers". De secretaris onderstreepte dat de Tsjechen zelf bij monde van par tijleider Dubcek om hulp verzocht hebben van de Russische broeders ten einde de toenemende kapitalistische invloeden in de weg te stasn. Tenslotte zei de heer Nikonerew dat zijn land niets heeft tegen een democratiseringsproces in Tsjeeheslo- wakije. Over de besprekingen i» Moskou met president Svoboda wfW» hij zich niet uitlaten. Daarna werd de delegatie ontvan gen die zolang er Russische tanks in hun land zijn liever geen discussia wilden voeren. Eerste secretaris Gur- janow weigerde een petitie van de Tsjechoslowaken te aanvaarden. De gehele middag en ook avond* bleef het onrustig in de omgeving van 'de Russische ambassade. De poli tie bleef op volle sterkte om de rellen zo gauw mogelijk de kop in te kun nen drukken. De Sociale Raad geeft een maand blad uit: Sociaal Den Haag, dat nog al eens de vinger op een zere plek wil leggen. Vrijdag viel het juni- nummer in mijn bus, een tikkeltje laat, maar de behandelde problemen zijn inmiddels nog niet verouderd. Evenmin zijn ze alleen Haags. Zo bijvoorbeeld de houding van de ziende meerderheid tegenover de blinden. De heer C. J. van den Brink, ambtenaar van het ministerie van economische zaken, blind ge worden op twintigjarige leeftijd vertelt daarvan. Hij is met zijn vrouw uit en dan vraagt iemand aan zijn vrouw: „Rookt uw man ook?" Met milde humor laat de heer Van den Brink erop volgen: „Ne1 alsof ik dat zelf niet kan zeggen' Maar intussen kunnen wij, die mogen zien, ons toch wel een tikkel tje schamen over de hoogmoed, die .uit zo'n onnozele houding tegenover de blinde spreekt. Stapt de heer Van den Brink in een tram, dan kan hij er prompt op rekenen, dat de vriendelijke bestuurder „jij" en „jou" zegt. Iets wat overigens niet alleen de blinde overkomt, maar een ieder van wie men vermoedt dat hij of zij een beetje hulp nodig heeft. Misschien nog ernstiger is de klacht die uit de be jaardenhoek komt. Verleden jaar stelde de Haagse gemeenteraad een „doorstro mingsregeling" vast, waarbij een subsidie werd bepaald bij verhui zing van een grote naar een kleine woning of van een goedkope naar een dure. Men dacht dat vele be iaarden hun te grote behuizing door Zerp plekken deze regeling zouden opgeven. In de praktijk is daar weinig of niets van terechtgekomen. Men vermoedt (o.a.) doordat zelfs de kleine flats te duur zijn voor gepensioneerden. Volgens de voorzitter en secretaris van de Haagse afdeling van de Al gemene bond van bejaarden heeft de helft van de bejaarden een inko men beneden 100 per week. En dan te bédenken, dat het mini mumloon voor een 25-jarige, wan neer het wetsontwerp er binnenkort door is, 135 per week zal bedragen. Bejaarden die wel wilden ruilen, hebben de bittere ervaring dat de subsidie voor de verhuiskosten hen niet helpt, want ze moeten honder den guldens neertellen om een waardeloze inventaris over te ne men of ze worden gechanteerd met sleutelgeld, aldus de bondsbestuur- toont een voor de bijstand. De voorzitter van de Be- jaardenbond zegt: „Sommige, geluk kig lang niet alle, bijstandsambtena ren wakkeren die vrees eerder aan dan te trachten ze weg te nemen". Van de bond zelf zegt hij, dat deze niet veel meer kan doen dan voor wat ontspanning zorgen. De kracht die een deskundig geleide H vakbond heeft mist de organisatie. Sociaal Den Haag geeft wel stof tot nadenken. De oudere generatie enorme drempelvrees BONN De Westduitse bondskanselier Kiesinger heeft gisteren voorgesteld een top conferentie te houden van de regeringshoofden van de NAVO- landen met het oog op de Rus sische invasie in Tsjechoslo wakije. Zo'n conferentie heeft tot doel het moreel van de alliantie te verstevi gen en „om te overwegen wat gedaan kan worden om deze vermoeide, slap pe, alledaagse organisatie weer tot nieuw leven te wekken". West-Duitsland en West-Europa kunnen met de Sowjetunie slechts over een vredesregeling spreken wanneer zij op voet van gelijkheid binnen een sterk bondgenootschap staan, aldus de bondskanselier die dit gisteren in een vraaggesprek voor de televisie zei. Als gevolg van de Russische actie is de voorgenomen ontmoeting tussen de Westduitse minister van economie. Karl Schiller, en de Oostduitse mi nister van buitenlandse handel Horst Söllenu ondenkbaar geworden, zei hij. Kermcapens De invasie heeft West-Duitsland nog meer gereserveerd gemaakt ten aanzien van het ondertekenen van het niet-verspreidings-verdrag voor kernwapens, hoewel West-Duiteland niet van plan is atoomwapens te ko pen of te maken. Rusland, dat onder dat verdrag controlebevoegdheden krijgt, zou kunnen beweren dat West-Duitsland de overeenkomst heeft geschonden en het artikel van het handvest van de VN over een ..gemeenschappelijke vijand" kunnen gaan misbruiken als voorwendsel om West-Duitsland binnen te rukken, al dus Kiesinger. Dat is een punt dat moet worder. opgehelderd voordat wij ons fiat aan dit verdrag geven. zei de bondskanselier. De Westduitse bond genoten beschouwen het bewuste ar tikel nu als verouderd. Het was opge nomen met de gedachte aan Na- zi-Duitsland. Toelichting van Moskou zou zeer waardevol rijn. ze zei Kiesinger.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5