Zender: „Guerrilla van de onmachtigen" Tuniek enige houvast in verward beeld Radio-Praag roept op tot volksstemming 'j Ook politie verspreidt vlugschriften j Sowjetsoldaten kenden doel actie niet RUSSEN MET ELKAAR SLAAGS Prof. Röling: „Tsjechoslowakije gevolg Russisch- Amerikaanse machtspolitiek" Prognose VS ZATERDAG Ï4 AUGUSTUS 1MI Links een kostuum vnn Vve9 St. Laurent bestaande uit een leren rechte rok en coltrui met een zevenachtste mantel in zwart-wit geruite gabardine. De knopen zijn zwart en hebben een smal gouden randje; de gesp aan de ceintuur Is opvallend. Rechts ter vergelijking een kostuum van Lanvln. hier is de lijn strakker, de ceintuur gematigder. Een typisch voorbeeld hoe één idee op verschillende wijze uitgevoerd kan worden. Ungaro (links) en Lapidus (rechts) ontwerpen vooral voor de jonge vrouw. De mantel heeft een beleg van leer. waarvan ook de brede klep van de pet gemaakt Is. Van de japon Is elke naad geaccentueerd door een paspoll. (Van onse moderedactrice) PARIJS Iedere vrouw weet het: er zijn kleren die ze abso luut niet kan dragen én kleren die haar vast en zeker een tik keltje mooier maken. Een statige wat stijve vrouw zal er in een hip sportkostuum dwaas uitzien; en het vrolijke vrouwtje juist leuk. Maar ook het omgekeerde is liuaar. Kleren kunnen de stem- ming van een vrouw bepalen. yn het nieuwe tailleur is zij een ander mens". Vandaar ook dat er tweemaal per jaar een nieuwe mode kan ontstaan, althans kan worden gelanceerd. Er is altijd belang stelling voor. Aan de ontwerpers de taak steeds iets nieuws te vinden. Dat lukt niet altijd. Een omwenteling in de mode, zoals Christian Dior met zijn New Look veroorzaakte en voor de jeugd de minimode was, zijn verschijnse len, die tot de zeldzaamheden beho ren. Dit seizoen leek het wel of alle ontwerpers een beetje uitgeput, wa ren. Ook of er overleg was geweest. In elke collectie verschenen tuniek modellen, waarbij de tunieklijn in de mantels overheerste. Overal zag men ceintuurs. Of brede leren ban den met grote gespen of koperen kettingen, die overigens jaren gele den al door Chanel gebracht zijn en sindsdien niet meer verdwenen. De belijning van de modellen is vaak geaccentueerd door een paspoll of door een rij knoopjes langs de naden. KLEUREN Zwart is de voornaamste kleur. Daarnaast wollen tweeds in grote ruiten visgraatdessins en noppen; grijs flannel, pied-de-coq; zachte pasteltinten en veel rood. dat helder is; van bruin vooral de donkere tin ten. De rokken blijven boven de knie en kunnen daar een verschillende plaats aanhouden. Zo van tien centi meter boven de knieschijf tot een millimeter erboven. Gelukkig heb ben de rokken wel wat meer ruimte, dikwijls zijn ze gerend, soms klok kend, maar vrijwel nooit strak. Toch blijft het een kunst om keu rig op een lage stoel te zitten. Een kunst, die helaas weinig beoefend wordt. Wie wat langbenig en kort gerokt is doet verstandig (en ele gant) de knieën tegen elkaar te hou den en dan de benen ietwat opzij naast elkaar te plaatsen, zodat de voet met de rand op de vloer rust. Dior geeft da vrouw een sportlef aanschijn. Links een tunlektallleur met raglan- mouwen van zwart bont; rechts een mantel In dikke wollen jersey eveneens met raglan ingezette mouwen. Een avondmantel van Dior geïnspireerd op de schaapherdersdracht. Maar dan wel In luxueuze uitvoering Het kledingstuk waar iedereen wel zin in zal hebben is het tailleur of liever kostuum met zevenachtste mantel. Die mantel is recht en zal in eindeloze variaties verschijnen. Met een lange sluiting van één rij kno pen. met een hoog boordje, met bre de revers, met een sjaal.... Eronder een japon of rok met blouse. De japon of rok kunnen van de mantelstof zijn of er een combi natie mee vormen. Leer verovert nog steeds meer terrein. Is het niet voor de rok, dan toch voor garne ring. Die garnering kan gewoon de ceintuur Zijn, maar ook de manchet ten, schouderstukken of biezen, waar dat maar mogelijk is. PANTALONS In plaats van een rok wordt dik wijls een lange pantalon gedragen, die recht en wijd tot op de schoon valt. Daarnaast zijn er bermuda's en de knickerbockers. De laatste alleen voor sport; de eerste een overblijfsel van dê vorige mode. die geen succes was. De mantels zijn nauwelijks opval lend veranderd. Hoogstens is er een neiging naar het sportieve genre. Ook hier zowel het opstaande lllllllllllllllllllllllllllillllllllililllll Romantiek van Lanvin boordje als de reverskragen, die dan liefst opgeslagen worden gedragen. Veel double-breasted mantels met of zonder bindcelntuur. Dior lanceerde een soort luxe houtje-touwtje met aangesneden ca puchon. Voor de doe-het-zelvers is de sjaalmode aardig. Die sjaals zijn lang en recht. De uiteinden worden afgewerkt met lange franje, een reep bont of even teruggeslagen wuardoor een zak ontstaat. De uit einden moeten tot over de heup rei ken. De Japonnen zijn een beetje het stiefkind van de mode geworden, Steeds weer en meer wordt de na druk op de tailleur of het ensemble gelegd. De japon is simpel van lijn. De chemisier met plooirok blijft en vogue, wat te begrijpen is want het is een heerlijke dracht. Yves St. Laurent maakte ze van bedrukte wollen mousseline. Dior liet de plooien pas op heuphoogte Ontsprin gen. Een enkele maal is de rok echt dansend en wijd onder een brede ceintuur en een aangesloten lijfje. Voor gekleed vooral de zwarte jurkjes, vrijwel recht maar met een llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Sportieve mantel met capuchon van Ricci garnering van franje, ruches of losse fladderende panden. Lanvln kwam met losse tunieken over een gladde Japon. Liefst ln zwart, met wijde witte mouwen, die om de pols een strakke manchet hebben. Goudgalon, glinsteringen en ontel baar veel kettingen plus een flinke valse haardos behoren erbij. Heer lijk voor romantische geesten om zich in uit te leven. Een tikkeltje mal voor nuchtere noordelingen. Voor galafeesten de lange japon, maar dan ook zo dat de voet niet meer te zien is. Het mag ook een lange wijde pantalon zijn, waarop een tuniek gedragen wordt. Het heerlijkste, maar voor sledhts een enkele bereikbaar, zijn de avondmantels, Ook lang en ruim en van elk ma teriaal dat men maar mooi vindt. Ragdun of berendik. Rijk gebor duurd of hautain zonder enige versiering. Maar altijd prachtig van lijn. En dat alleB dragen we boven ste vig geschoeide voeten. De hakken zijn kantig en niet te hoog; de tenen gematigd Vierkant en de wreef hoog opgesneden. Tenminste wanneer we niet de laarzen aantrekken, die van de knie tot ver over de dijen in lengte variëren. Ze zijn heel soepel van leer, of kunstleer, van fluweel of suède. De hoeden bieden een even ruime keus. Groot en breedgerand of niet meer dan een randloos kapje; tur bans of petten, wat men maar wil. Een beetje chaotisch allemaal, wat toch wel zijn 'voordelen heeft. Wan neer alles mag, heeft men de beste kans dat te kiezen wat het meest bij de eigen persoonlijkheid past. En ook de kans om de eigen garderobe eens kritisch te bekijken en een beetje bij te werken. Want, dit tot troost van de zuinigen onder ons, de soep wordt nooit zo heet gegeten als hij wordt opgediend. De Parijse couturiers zijn alleen gangmakers, de confectie kiest uit de veelheid van ontwerpen en ma tigt zo hier en daar aardig. Overigens blijft het grote geheim hoe het mogelijk is, dat zoveel van de cnuture-ideeën, die achter geslo ten deuren worden uitgebroed zo snel. nog voor ze aan de openbaar heid zijn prijsgegeven, de confectie- Industrle bereiken. Wat Parijs met veel vertoon in augustus voor het voetlicht brengt, is in mei al door sommige confectlonaris begrepen. Sterker nog, terwijl wij praten over de mode voor de winter komen de confectle-collecties voor het mor jaar 1969 al uit en beraden velé inkopers zich over hun keuze. Waarmee we weer zien, dat het nieuws onder de zon toch altijd zo nieuw niet is. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiir Dit Japonnetje van Helm ie geheel schuin geknipt. Het smalle schouder stuk zet zich voort In de mouwen. Een staaltje vakmanschap in een heel een voudig uitziend model. (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) WAIDHAUS In verschillende plaatsen hebben zelfs politie mannen vlugschriften verspreid. Daarom heet het dat het volk hen niet als verraders moet zien, als mannen dus die met de Russen heulen. De lijn, die getrokken wordt, is dezelfde als die van de pa triotten. Gistermiddag heb ik daar iets van gezien. Andere geüniformeer den, de grenswachten hier in Rozvadov, legden hun werk gedurende een uur neer uit sympathie voor de algemene staking, die in Praag was uitgeroepen. Een uur lang maakte de grenspost, waar de vlag nog altijd halfstok waait, een totaal verlaten indruk. Asn de stalen slagboom was een groot plakkaat gehangen, waarop in het Tsjechisch en In het Duits geschreven stond dat niemand werd doorgelaten zolang de sympathiesta king voortduurde. De vrijheidszenders, die nog altijd in de ether zijn blijken van onmisba re waarde te zijn. Alle nieuwe com mentatoren geven tal van borlohU-n door, waardoor een waarheidsge trouw beeld kan worden gevormd van het verzet. Onbetaalbaar goed De illegale afsplitsing van het Offi ciële staatsagentschap CTK het gebouw is door de Russen bezet Is een ander bewijs, dat de Tsjechoslo- waken de vrijheid van het woord als een onbetaalbaar goed zien in hun dappere verweer tegen de overweldi ger. De burgers worden opgeroepen bij steden en dorpen de naamborden en de wegwijzers te verwijderen om de oprukkende, rode militaire colonnes op een dwaalspoor te brengen. Een lange Russische trein, die sto- rlngsmaterieel aanvoerde om de vrij heidszenders het zwijgen op te leg gen, is gistermiddag in Noord-Slowa- kije tot stilstand gebracht. De hele dag door klonk een dringende oproep in de ether om de wagons ten koste van alles te laten ontsporen. Dezelfde vrijheidszenders geven re gelmatig de nummers van de auto's door, die voor de arrestatie van on telbare vooraanstaande personen worden gebruikt. Volgens een mede deling zijn verschillende wagens in brand gestoken, terwijl de chauffeur en de andere inzittenden aanhan gers van Novotny binnen de gebro ken staatsveiligheidsdienst zouden zijn gelyncht. Auto's vernield In Noord-Bohemen, hier vlak over de grens, hebben woedende Tsje- choslowaken tientallen wagens van Oostduitse vakantiegangers vernield. De Westduitsers, die bij Waidhaus passeren, hebben met grote letters het woord „West" op de achterkant van hun wagens geschilderd. Dit om het risico van verwisseling te ver kleinen (de nationaliteltsplaat en de kenteken van Oost- en West-Dultsland zijn nauwelijks van elkaar te onderschelden). De zelfmoord van een Russisohe officier op het Praagse Wenzelplcln Is gistermiddag ook door een van de vrijheidszenders gemeld. De man had zich na een vastgelopen discussie met Tsjechoslowaaksc studenten over het doel van zijn komst naar Tsjechoslo wakije voor het hoofd geschoten. Veel Sowjetsoldaten, zo blijkt uit de gesprekken, die werden gevoerd, hebben van tevoren niet geweten dat zij in en tegen Tsjechoslowakije zou den worden ingezet. Ze hadden aan een verplaatsing van het terrein van hun manoeuvres gedacht, die al maandenlang voortduren. Geen glas water In Mies, dat lussen Pilzen en de Westduitse grens ligt, konden de met de bajonet op het geweer binnendrin gende militairen nog geen glas water van de bevolking krijgen. „Als Jullie als vrienden waren binnengekomen", zo werd hun uitdagend gezegd, „had den we jullie bloemen en wodka aan geboden. Nu moeten jullie alles wat jullie hébben willen, zelf gaan ha len". „Een guerrillastrijd van onmachti ge mensen", werd de weerstand van de Tsjcchoslowaken tegen de verra derlijke overval door Radio Bratisla va genoemd. „Wanneer we toch ster ven moeten", ro werd eraan toege voegd, „dan geven we er de voorkeur aan dat dit In de strijd gebeurt". Hebben de Tsjechoalowaken nog hoop op interventie van de zijde van het Westen? Hoewel Hongarije de geknèchten achter het IJzeren Gor dijn een bittere les heeft geleerd, zou men zeggen Van wel. Bij het. dagelijks contact tussen de Westduttse en de Tsjechoslowaakse grenswacht werd- gevraagd óf dê Amerikanen nog in Waidhaus gele gerd waren. Het legerkamp van de Amerikanen is er inderdaad nog. Maar het is geen gevechtseenheid, die daar ligt. maar een huloeroep. die met een veldkeuken en een veld hospitaal klaar staat om uit Tsje choslowakije terugkerende vakantie gangers te verzorgen. Luisterposten VS Dat er nog specialisten hij zijn. we ten die van de grenspost bij Rozva dov waarschijnlijk niet. ln de tenten die op het plaatselijk voetbalveld staan, worden de toeristen ao omzleh- j tig mogelijk uitgehoord over de mili- taire eenheden die te onderweg heb ben gezien. Op verlaten landwegen vlak langs de grens ziet men steed- opnieuw grote, Amerikaanse perso nenwagens staan, die als luisterpost lijn Ingericht. Verschillende malen Is door de Duitse grenswacht melding gemaakt van het schenden van het luchtruim door Russische straaljagers. Ze vlie gen op zeer grote hoogte en zijn slechts zichtbaar door de condens- streep die ze aan de hemel trekken. Men kan zich ook nog wel eens ergeren hier aan de grens. Dat ge beurt wanneer er ultra linkse studen ten uit Praag terugkeren, die sympa thieke uitspraken doen over de Rua - sische bezetters. „Ze treden heel t8ktvol en zo vriendelijk mogelijk op", aldus enke le Jonge Duitsers. Tendentieus „Alleen als ze geprovoceerd wor den, gebruiken ze hun wapens, waar bij in eerste Instantie altijd nog ln de lucht geschoten wordt. Het brutale optreden van de Amerikanen ln Viet nam is hier beslist niet mee te verge lijken. In principe gaat het trouwens om heel verschillende zaken. In Tsje choslowakije tracht men een bewe ging vrij te krijgen, die duidelijk contra-revolutionaire trekken ver toont, en gevaarlijk is voor de een heid binnen het Warschau-pact. Een tendentieuze rechtvaardiging van een misdadig politiek beleid, waarvoor zeker personen, die In het volle licht van de vrijheid werden geboren en mogen leven, zich moeten schamen. (Vervolg van pag. 1) Gistermiddag verdween in Tsjecho slowakije de ene vrije radiozender na de ander uit de ether. Het had er alles van. dat de bezettingstroepen hadden toegeslagen. Maar vanmor gen waren de vrije stemmen weer overal te horen. Zo meldden „Vrij Praag". „Vry Brno", „Vrij Pilzen", „Vrij Bruntal" en „Vrij Tsjechoslowakije'5 zich van morgen weer. De vrije zenders be gonnen met een gezamenlijke nieuws uitzending en schakelden vervol gens over op eigen programma's. Vooral radio Pilzen is zeer aktlef. De vrije zender deed een beroep op alle vakbondsorganisaties in de we reld om de schepen en vliegtuigen van de mogendheden, die Tsjecho slowakije bezetten, te boycotten. Deze radio meldde een toenemend verzet tegen de bezetters. Kort na dat de Russen het gebouw van de Tsjechoslowaakse Prawda had ver laten, verscheen de krant met als grote kop „Steun Dubcek en Svobo- da'\ In een artikel werd de bezet ting vergeleken met het Amerikaan se optreden in Vietnam. Vuurgevechten De schoten in Pr»«a werden om- streeks middernacht gehoord m de buurt van het Wencespausplein. Ook in het zuiden van de stad zou wor den gevochten. Het vuren met ma chinegeweren duurde ongeveer 5 minuten. Omdat er een uitgaansverbod van kracht was, weet niemand of er doden z(jn gevallen. Enkele kogels (Van onze correspondent) GRONINGEN Prof. Rilling, hoogleraar in het volkerenrecht, heeft gisteren In Groningen gezegd dat er niet aan valt te ontkomen een parallel te (rekken tussen het optre den van Rusland enerzijds en de Verenigde Staten anderzijds. De bel de supermachten voeren een machtspolitiek waarbij ze eikaars In vloedssferen erkennen, en stilzwij gend akkoord gaan met het weder zijdse optreden In die sferen naar eigen goeddunken. „De bezetting van Tsjechoslowakije ls de consequentie van de huidige vredespolitiek, dat i9 vrede tegen el ke prijs" aldus de hoogleraar. „Tsje choslowakije is de prils die we voor de vrede mneten betalen". Prof. Rdllng meende dat ook de Verenigde Staten niet zlln opgewas sen teeen de verleiding van de macht. Hun ontreden In de Domini caanse Repub'lek was uit angst dat een grotere sociale vrïlheld in dit land van invtoed zou zlln op de an dere LatHns-Amerlkaanse landen. Het optreden 'van de Russen In Tslechoslnwakile moet In hetzelfde licht worden gezien. In dit geval de vrees voor een te grote noMtleke vrij heid die ook zou kunnen doordringen In de andere Oosteuronese landen I met name Oost-DuR^and Ten kostr van alles willen de Russen een ont- j wikkeling voorkomen d<r «nu kunnen lelden tot een herenigd Duitsland. Hun optreden is uitsluitend te wij ten aan angst voor dP eigen veilig heid. Daarvoor aceeoteren r.e de schade die hun aanz'en In de «ehele ook r-^mmunlstische wereld nu heeft geleden. z(jn terecht gekomen in de tuin van de Amerikaanse ambassade. Vroeger op de avond was bij het gebouw van het communistische partijblad eveneens een vuurgevecht ontbrand. Het waren Russische mili tairen, die per vergissing elkaar onder vuur namen. Een Russische militair leunde met een machinepistool uit een raam. Militairen op atraat herkenden hem niet als een landgenoot en begonnen te schieten. Andere militairen in het gebouw wisten het toen ook niet meer en begonnen eveneena te achle- ten. Vrijgelaten? Volgens radio Praag zouden partb- lelder Dubcek en premier Cernlfe, die eerder als gevangenen naar Moskou waren gebracht, zijn vrijge laten om aan het overleg met de Russen deel te nomen. De Tsjechoslowaakse delegatie heeft ook nog telefonisch gesproken met het Slowaakse partijpresidium. Gisteravond werd gemeld dat vier leden van dit presidium door de be zetters waren afgevoerd. Later bleek, dat zij geleide hadden gekregen om met Husak, die in Moskou is, te kun nen spreken. De Slowaakse Nationale raad (het parlement) heeft ln dit telefoonge sprek Husak vrij mandaat gegeven voor zyn onderhandelingen. Cestmir Cisar zei, dat de Slowaakse nationale raad wenst dat de bezettingstroepen verdwijnen en dat er voorwaarden worden geschapen voor een vrij en normaal leven. Cisar was door de bezetters gear resteerd. Maar op een of andere ma nier is h(j uit de gevangenis geko men. Hajek Andere ontwikkelingen in en rond Tsjechoslowakije waren; De Tsjechoslowaakse minister van buitenlandse zaken Hajek sprak gisteravond een uur met VN-secretarls Thant. Hij is niet naar het gebouw van de VN in New York gegaan. Hajek wil het beslissende nieuws uit Praag of Moskou afwachten. De Tsjechoslowaakse legercom mandant in Bratislava ging niet in op de eis van de Sowjet-troe- pen de wapens in te leveren. Later bezetten de Russen het kazerneterrein. Radio Praag deed vanmorgen een ooroep voor een volksstemming Over de vraag of de bezetters moeten verdwijnen. De wettige regering staat thans achter deze oproep. Het gebouw van het Tsjechische persbureau Ceteka is door dê Russen bezet. Maar het pers bureau voorziet de vrije zenders nog steeds van nieuws. De Britse ambassadeur ln Mós kou. sir Harrison, is voor óverleg over de crisis in Oost-Europa naar Londen teruggeroepen. In tal van plaatsen in Tsjecho- slmvaklje zou de staat van belei zijn afgekondigd. Maar vooi Praag werd dit bericht ontkend In Bratislava wordt maandag eer buitengewoon partijcongres ge houden. Amerikfl. produktle- en consuntp- Meiand nummer één van Koning Au tomobiel. rekent In 1069 oo de ver koop var meer dan 9 miljoen nieu we wagens. Bumper-aan-bumper betekent dtt ren gordel. He de eve naar (49.900 kilometer) ruim omspannen kan. Tot rtr succesmodellen in de Vere ntede «'"»er behoort nog alti id Ford Mmt»n* Birrrn vier iaar rolden er meer dan 2 miljoen van de band.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7