EENZAAM OP CUBA Kamer vond geen efficiente werkwijze NTS heeft te veel zendtijd Dagboek Edmundo Desnoes President Svoboda pleitte steeds voor verzoening met de Russen DE WERELD IS VERANDERD ZATERDAG 24 AUGUSTUS 196|g= DE' redenering van de diplomaat is dan als volgt: Het blijft de levensbeschouwing van Moskou, dat aan het communisme de toekomst is en dat eens heel de aar de het Marxisme zal belijden. Alles wat deze opvatting in de weg gaat staan, moet worden verdelgd, zoals in 1956 geschiedde met de Hongaar Nagy en zoals in 1968 Dubcek moet worden verpletterd. Nu zijn voor de communist aanvallen op het communis me van binnenuit, dus ook door communisten binnen een communistisch land, het moeilijkst te verteren, want zij wekken de gedachte dat het communisme zelf zou hebben gefaald. Bij deze, volgens de Britse diplomaat, wezenlijke overwe ging voegen zich naar zijn oordeel dan nog overwegingen van defensieve aard. Er is vrees voor infectie. T\E communistische machthebbers in Polen en Hongarije hébben het al moeilijk. Zou aan Tsjechoslowakije een geliberaliseerd communisme worden toegestaan, dan zou dat voor hen fataal kunnen worden. De positie van de Oostduitser Ulbricht is nóg moeilijker, omdat de geringe graad van vrijheid in zijn land te schril ler afsteekt bij de toestand in het andere Duitsland. De spankracht waaronder zijn bewind thans al staat, zou dan onhoudbaar worden. Daarom valt aan te nemen dat deze communistische lei ders hebben aangepraat tegen Russische leiders die ove rigens in wezen zelf ook al bekeerd waren. Daar komt bij, dat het met de gezondheidstoestand van Rusland zelf ook niet te best gesteld is. Economisch gaat het er goed, maar dat roept juist ook weer andere ver wachtingen op waaraan naar het oordeel van de leiders van vandaag niet valt te voldoen. Ook in Rusland zijn er velen die naar wat ontspanning en vrijheid uitzien, en een geliberaliseerd communisme in Tsjechoslowakije zou hen niet onbewogen laten. AL deze overwegingen, aldus nog eens de Engelse des kundige diplomaat, zouden de leiders te Moskou er toe hebben gebracht dan maar de wereldopinie te trot seren en een misdaad te begaan die de geschiedenis hun niet gemakkelijk zal vergeven. Intussen ziet de schrijver ook de westerse machten niet geheel zonder schuld. In 1956 Hongarije was de wereldopinie in beslag ge nomen door de Suez-kwestie; welnu, het Kremlin zal heb ben bedacht dat in déze dagen dezelfde wereld zozeer in beslag is genomen door een kwestie als die van Vietnam, dat het zelf des te gemakkelijker de aanslag op Tsjecho slowakije kon begaan. "TtEZE zienswijze van deze Britse diplomaat achtte ik van te groot belang dan dat ik haar aan onze lezers zou willen onthouden. Het Kremlin heeft de Tsjechoslowaakse bondgenoot dus als ketters veroordeeld. Ik moest denken aan een ver wijzing in het jongste, prachtige boekje „In het spannings veld van de Geest" van onze gewaardeerde medewerker dr. Rijnsdorp we komen daarop nog terug naar een kenschets door dr. Banning van het communisme als een wereldreligie: het kent zijn heilige schriften, zijn marte laren cn zijn heiligen, zijn ketters en zijn verraders, zijn schriftgeleerden, maar ookzijn inquisiteurs. Tsjechoslowakije. hunkerend naar wat vrijheid van ket- tery beschuldigd, is deze week wel door de inquisiteurs bezocht. Ons hart is bij de ketters. DIEMER Zeven dogen verder Als jonge man is hij in de meubelzaak van zijn vader geko men en heeft hij behoorlijk geld verdiend. Hij heeft literaire am- Van ketters en inquisiteurs TIET centrale gebeuren van de afgelopen week is uiter aard geweest de bezetting door Rusland en door zijn satellieten van nota bene de bondgenoot Tsjechoslo wakije. Beoefening van journalistiek houdt niet alleen in het re gistreren van feiten, maar ook het interpreteren of zo men wil het exegetiseren ervan. Daarmee is derhalve ook ten aanzien van dit gebeuren reeds door velen een begin gemaakt. Ook onze krant heeft, terecht dunkt me, hierin een taak gezien, al valt niet te ontkennen dat de interpretatie in de ene situatie gemak kelijker is dan in de andere. In het gebeuren jegens Tsjechoslowakije heeft wellicht een complex van overwegingen gewerkt. Ik vond ze hel der geformuleerd terug in een beschouwing van de Brit se diplomaat Sir William Hayter, tijdens de onderdruk king van de Hongaarse opstand in 1956 Brits ambassadeur te Moskou, in een van de nummers van The Times van deze week. T\E Britse diplomaat, die trekken van overeenkomst ziet tussen 1956 en 1968, begint met zich af te vragen welke gevoelens deze week de Polen en Hongaren wel moeten hebben bekropen, nu hun de rol van de jakhals was toebedeeld. Belangrijker nog is de vraag die de Britse diplomaat dan stelt en die deze week ook in ons land door velen is ge steld geworden: waarom doen de Russen deze verschrik kelijke dingen? Trekken zij zich niets aan van de wereldmening? Eerst putten zij zich uit om een goede indruk te vestigen, en dan begaan zij een misdaad die zelfs de oprechtste sym pathisant niet kan verdedigen. En toch zijn het geen krankzinnigen. De huidige Russi- sche leiders zijn bedachtzaam, voorzichtig en niet uit op avonturen, geen grootheidsmaniakken als Stalin en even min onstuimig als Chroesjtsjef. Ze moeten wel een krach tig werkend motief hebben gehad om te handelen op een manier die op het eerste gezicht even zinloos als misda dig is. TYAT strategische overwegingen zwaar zullen hebben ge wogen, betwijfelt de diplomaat. Op het gebied van de oorlogvoering, stelt hij, is immers sinds Stalin wel iets veranderd. Ook ziet hij in het optreden geen ouderwets imperialis me: de wens om zoveel mogelijk land te hebben. Rusland weliswaar is de grootste imperialistische macht met het grootste koloniale gebied, maar het is geen imperium dat op uitbreiding uit is. De overweging die wij zelf deze week hebben genoemd, dat namelijk Tsjechoslowakije in de Russische invloeds sfeer ligt en naar Russisch oordeel moet blijven vermeldt de Engelsman wel, maar hij acht ze niet vol doende zwaarwegend om de Russen te brengen tot de po litiek die ze hebben gevoerd. Nee, hij ziet de wezenlijke overwegingen in het politieke systeem en de ideologie van Rusland en in de eigen bin nenlandse situatie van dat land. bities. maar komt er niet toe zich helemaal aan het schrijven te wijden. Dan komt Fidel Castro aan het bewind. De zaak wordt genationaliseerd en ook de privé auto wordt door de overheid in gepikt. Voorlopig ontvangt de inmid* dels op middelbare leeftijd geko men man van de staat een maan delijkse toelage. Het dagboek be gint ermee dat zijn vrouw Laura hem verlaat en naar de Verenig de Staten vliegt. De man knoopt een relatie aan met een eenvou dig volkskind: Elena, wier fami lie hem na verloop van tijd tot een huwelijk wil dwingen. Hij komt zelfs een poosje in de gevangenis terecht, maar wordt vrijgesproken omdat blijkt dat het meisje, wel verre van door hèm te zijn onteerd, al een poos met haar lichaam geld verdiend had. Nu legt de man het aan met zijn huishoudstertje Noëmi, een protestants meisje, maar deze nieuwe 'idylle' wordt verstoord door de raketcrisis. Het boekje eindigt met een naschrift, wanneer deze crisis voorbij is. Over Noëmi geen woord meer. Middelmatig „Ik ben een middelmatig mens een modern mens, een schakel in de ketting, een waardeloze kak kerlak" (bl. 138). „Mijn mond is groot en gerekt, maar enigszins naar onderen ge bogen; een bange blik, maar. met zware donkere kringen onder de ogen. Ik geloof dat er een zekere waardigheid uit spreekt" (96). „Ik wil me alléén voelen en zien hoe diep ik daarin kan ko men, zien of ik de bodem van mijn leegte bereiken kan" (26). „Elke herinnering is een mengsel van honing en st...; de wil om voort te leven en triest heid, succes en mijn nederlaag" (84). De 'ik' uit het dagboek is een ietwat neurotische figuur, hoewel niet zo explosief en geniaal als Strindberg, wiens zelfportret zestig jaar ouder is. Ook nu de ambivalente houding tegenover 'de anderen', een spanning tussen de polen aantrekking en afsto ting. „Mensen maken me wanho pig. Ik kan niemand al te lang om mij heen verdragen. Niets is zo weerzinwekkend als op elkaar gepakte mensen. Een mens alleen is werkelijk iets ontzagwekkends, maar een heleboel mensen bij el kaar is deprimerend" (110). Beschaving Strindberg leefde in een ge vestigde maatschappelijke orde. Zijn conflicten waren zuiver persoonlijk. In het boekje van vandaag ligt de zaak anders. De man van Desnoes' dagboek is tussen twee stoelen komen te zit ten. Naar aanleiding van Ed- mundo Desnoes, Ontroost bare herinneringen, uitg. A. W. Bruna Zoon, Utrecht/Antwerpen, 140 blz., Zonder opzet weer een boek je over eenzaamheid en dat weer in de vorm van een lite rair dagboek. Van Strindbergs Eenzaam wisten we dat het vrijwel helemaal autobiogra fisch was; bij Desnoes heeft het er alle schijn van. Desnoes' ik figuur is op Cuba qeboren uit een bourgeois-familie. Hij had veel kritiek op zijn eigen kaste. Ze hadden Gods wa ter over Gods akker laten lopen en niets gedaan om Cuba te reor ganiseren. Maar ook de wereld van de baardige revolutionairen is de zijne niet. Hij ontdekt wanneer hij nergens een haar kam kan krijgen hoeveel on betekenende dingen nodig zijn om een land goed te laten mar cheren (12). „Beschaving is: weten hoe je de dingen in hun verband moet zien, niets vergeten. Daarom is beschaving hier onmogelijk; de Cubanen vergeten het verleden gemakkelijk: ze leven te zeer in het heden" (30). „Ik kan mijzelf nog steeds niet voostellen als iemand die onder een revolutie leeft. Ik ben dezelf de niet meer, ik kan het niet meer zijn. Mijn mogelijkheden zijn tot een minimum geredu ceerd. Ik kan niet meer reizen, de auto kiezen die ik hebben wil of het tijdschrift dat ik wil lezen. Er is voor mij geen toekomst: de toekomst wordt door de staat gepland. De toekomst van een bourgeois is tot nul gereduceerd. De enige toevlucht die mij blijft is de geest, en zelfs deze schuil plaats is de revolutie binnen gestormd als een stier in een porseleinwinkel. Er schuilt een luguber, ziekelijk genoegen in het besef dat mensen als ik lang zaam uitsterven!" (75). Hier zet het verschil met Strindberg zich door. Desnoes ziet zijn ik-figuur als een vertegen woordiger van ziin klasse. En de ze klasse, op haar beurt, re presenteert de westerse bescha ving, die in Europa haar wortels heeft Deze beschaving zelf is in de crisis, omdat ze eeuwenlang heeft gehinkt op de twee gedachten van christelijk geloof en puur humanitair geloof. Zo correspon deert de innerlijke leegte van de ze Cubaan op het cultuurhisto risch vacuüm dat wij beleven. christendom is. Men noemde dit annexatie. Toch houd ik vol dat de psychologie geseculariseerde, wetenschappelijk uitgebouwde bevindelijkheid is. Hoe het zij: ook de postchristelijke mens heeft nog deel aan de verfijning, de complicatie, de wijde span ning van de christelijke ervaring. Maar nu deze spanning niet meer met echte geloofswaarden kan worden gevuld, doet zij al leen nog maar pijn. Zonder Christus de ellendigste van alle mensen, dit heeft Paulus al aan het begin van onze jaartelling bearepen. Met dit alles wil ik de literaire beoordeling niet uit het oog ver liezen. Het werkje, met zijn on verschillige structuur, is typisch modern. Er staan geen datums boven de dagboeknotities: die la ten de auteur onverschillig. De schrijver is een intellectueel, die de moed heeft opgegeven iets van de gang van zaken te begrij pen. Menselijk Verdriet Daar komt nog iets bij. Het christelijk geloof heeft in de kleine tweeduizend jaar van zijn bestaan de westerse mens gevoe liger gemaakt voor verdriet en geluk. De menselijke ziel heeft een veel grotere spanwijdte ge kregen. In een kring van academici heb ik weieens betoogd, dat de psychologie een vrucht van het De literaire waarde wordt zo de waarde van een menselijk do cument, waarvan de vorm en de vormloosheid de eenzaamheid en de leegte moeten helpen duide lijk maken. Daarin is de schrijver geslaagd, zonder dat men van bijzondere kwaliteiten kan spreken. De historische entourage: het Cuba van Fidel Castro en de raketcri sis, buiten-literaire elementen dus, verlenen het boekje een nieuwsgierigheidswaairie, die het niet zou hebben als het b.v. in Rotterdam speelde. Dat het rea listische lectuur is, behoeft van daag nauwelijks meer te worden gezegd. DR. C. RIJNSDORP WIE is Ludvik Svoboda, president van Tsjecho slowakije en leider van de Tsjechische dele gatie die in Moskou probeert een oplossing te vinden voor de impasse die is ontstaan door het gewapende ingrijpen door de vijf „orthodoxe" landen van het oostelijk blok En wie zijn zijn medestrijders in de Russische hoofdstad De 73-jarige veteraan uit twee wereldoorlogen, „held van de Sowjetunie" en voor zijn aandeel in de strijd te gen de Duitsers onderschei den met de Orde van Lenin, geniet in zijn land ook in de Sowjetunie een grote popula riteit. Svoboda maakte het in februari 1948, door er voor te zorgen dat het leger neutraal bleef, mogelijk dat de communistische partij zich meester maakte van de macht. Overigens trad hij pas later tot deze beweging toe. maar gaf di rect te kennen dat hij het niet eens was met de strikt stali nistische koers die de partij on der president Gottwald insloeg. In 1951 verdween hij van het to neel. Pas in het begin van dit jaar kwam hij weer op de voorgrond. Hij toonde zich toen voorstander van de voorgestelde liberalise ring, maar pleitte levens voor een verzoekende houding tegeno ver de Sowjetunie. Op de conferentie van Ciema 29 juli tot 1 augustus ver dedigde hij met veel energie de zaak van de soevereiniteit van zijn land. Toendertijd werd ge meld dat zijn optreden in belang rijke mate tot de ogenschijnlijke verzoening met de Russen had bijgedragen, nadat de partijlei ders Breznjef en Dubcek eerst fel tegenover elkaar hadden gestaan. Van de andere leden van de delegatie naar Moskou wordt de ode als Husak gerehabiliteerd. Als aanhanger van een liberale koers speelde hij in december jl. een belangrijke rol bij de actie van hoge officieren die verhin derden dat het leger door aan hangers van de stalinist Novotny werd gebruikt. Toen de Russen vorige maand hun troepen die aan oefeningen in Tsjechoslowakije hadden deel genomen, niet terugtrokken, was generaal Dzur een van de mensen die in het openbaar met Idem op de terugtrekking aan drong. 55-jarige Gustav Husak beschouwd als de politieke leider van Slowakije. Na een belang rijke rol in het verzet tegen de Duitsers te hebben gespeeld werd hij eerst commissaris van bin nenlandse zaken en daarna mi nister-president van Slowakije. Wegens zijn verzet tegen de centralisatiepolitiek van Praag werd hij als „bourgois-nationa- list" in 1954 uit de partij gestoten en tot levenslange gevangenis straf veroordeeld. In 1960 werd hij vrijgelaten en drie jaar na dien gerehabiliteerd. Sindsdien stimuleerde hij het streven naar democratisering en het herstel van de autonomie van Slowakije. Hij wordt beschouwd als een man die tegelijk autoritair en li beraal is. Bilak De 51-jarige Vasil Bilak werd gekozen als partijsecretaris van Slowakije, nadat Dubcek die deze functie bekleedde, op 3 maart jl. was gekozen als partijleider voor geheel Tsjechoslowakije. Hij was toen allang een beschermeling en naaste medewerker van Dubcek geweest. Hij is evenals Husak een natio nalistisch georiënteerde commu nist, doch veel minder liberaal. In de afgelopen maanden stond hij bloot aan kritiek van landge noten. die hem verweten dat hij te verdraagzaam stond tegenover de „stalinisten" in het partij-ap paraat. Ook de 59-jarige generaal Dzur is een Slowaak. die van het stali nistische bewind te lijden heeft gehad. Hij werd in dezelfde peri- Kneera De 45-jarige Bohuslav Kucera, sinds april minister van justitie, is de enige niet-communist in het gezelschap. In de regering in Praag vertegenwoordigt hij de socialistische partij de voor malige partij van president Be- nesi die met de commu nistische partij samenwerkt, maar zich wel enigszins een ei gen oordeel voorbehoudt. Ook maakt Alois Indra deel uit van de afvaardiging. Dit lid van het partijsecretariaat is vaak ge noemd als mogelijke kandidaat om Dubcek op te volgen, als deze door toedoenvah de Russen van het toneel zou verdwijnen. Op de dramatische bijeenkomst van het centrale partij comité in de nacht van 20 op 21 augustus toen de invasie van Tsje choslowakije begon zou Dub cek Inra een verrader hebben ge noemd. Jan Piller tenslotte is sedert januari van dit jaar lid van het partijpresidium. Hij is een eco noom met conservatieve denk beelden. Van 1962 tot 1968 was hij vice-premier. Toespraak Deze Tsjechen van uiteenlo pende opvattingen zullen met de Russen tot een akkoord moeten proberen te komen. Voor zijn vertrek gistermorgen was presi dent Svoboda niet al te pessi mistisch. Gezien de belangrijk heid laten we de tekst van zijn radiotoespraak hieronder vol gen: „Beste medeburgers, gisteren op 22 augustus heb ik met verte genwoordigers van de Sowjetunie over de regeling van de toestand, zoals die is ontstaan door de komst van troepen uit de Sowjet unie en andere landen op Tsje- choslowaaks grondgebied, en in het bijzonder met het oog op een herstel van een behoorlijk func tioneren van de constitutionele organen van de Tsjechoslo waakse socialistische republiek. Rechtstreeks Later, toen deze besprekingen niet tot bevredigende resultaten hadden geleid, vroeg ik in over eenstemming met het kabinet, dat in het kasteel (de ambtswo ning van het staatshoofd) was biieengekomen en daar nog ver gadert. om rechtstreekse onder handelingen met de hoogste ver tegenwoordigers van de sowjetu nie. Vanochtend bracht de Sow- jet-ambassadeur in Praag een positief antwoord van de Sowjet- leiding over. De volgende kameraden zullen mii op deze reis vergezellen: dr Husak. veneraal Dzur. kameraad Piller. Bilak. Indra en dr. Kuce- President Luovik Svoboda hebt gegeven en voor uw ver trouwen en ik verzoek u mijn acties met uw vertrouwen te blijven steunen. Met klem vraag ik u verstan dig te blijven en elke actie en alle contacten te vermijden die de sfeer in ons land en de betrek kingen met de vertegenwoordi gers van de buitenlandse legers kunnen verbitteren. Ik vraag u er welbewust naar te streven mij te helpen, gunstige omstandigheden te scheppen voor de komende moeilijke onderhan delingen. T ragisch Wij moeten er ons allen van bewust zijn dat het er om gaat. een eervolle en waardige weg te vinden uit de huidige situatie, die tragische gevolgen voor ons volk en het vaderland dreigt te hebben. Realiseert u zich alstublieft dat het noodzakelijk is te blijven bouwen aan onze Tsjechoslo waakse republiek en verder te gaan op de weg van de democra tische ontwikkeling van ons soci alistische vaderland in de geest van de besluiten van de plenaire bijeenkomst van het centrale partijcomité in januari. Ik neem aan dat wij vanavond zullen zijn weergekeerd. Ik zal bij mijn terugkeer de constitutio nele organen en u, waarde mede burgers inlichten over de resul taten van mijn onderhandelin gen". DEZE WEEK GEZEGD: Wanneer de suggesties van dc commissie voor de werkwijze van de Tweede Kamer worden overgenomen, zullen de begro tingshoofdstukken dit najaar waarschijnlijk on drie manieren worden behandeld. Naast het systeem van de openbare commissievergaderin gen. dat de laatste jaren werd toegepast, blijft het mogelijk de voorbereidingen voor de openba re behandeling schriftelijk af te doen zoals vroeger gebeurde. Verder heeft de commissie voorgesteld het mogelijk te ma ken voor de openbare commissie vergaderingen een schriftelijk verslag uit te brengen. De keuze ligt bij de kamercom missies die de begro tingshoofdstukken behandelen. De meeste van hen zullen waarschijnlijk kiezen voor het svsteem van de openbare com- m-csievergadering. Enkele commissies hebben een voorkeur voor de volledig schrif telijke voorbereiding. Het zou het geval ziin voor kleine begrotin gen zoals het Kabinet van de vice- ministerpresident, waar de ver houding van Nederland met de Wpst onder valt en de begroting van algemene zaken (de civiele verdediging e.d.). Ook de beeroting van Cultuur, recreatie en maatschappeliik werk zal wellicht geheel schrif ten ik worden voorbereid. De derde variant schrifte lijke verslagen: openbare com missie vergadering: en daarna behandehng in de Kamer zal naar wordt vermoed worden toe gepast door commissies die be grotingen met veel technische details moeten doornemen, zoals verkeer en waterstaat en wellicht ook onderwijs en wetenschappen. Mislukking Het onlangs verschenen verslag van de commissie voor de werk wijze van de Kamer stelt dat de openbare commissievergaderin gen niet onverdeeld gunstig hebben gewerkt. Het is een ty pisch parlementaire uitdrukking, in feite is het systeem van de openbare commissievergadering mislukt. Toen het systeem twee jaar ge leden officieel werd ingevoerd hoopte men een levendig contact tussen minister en Kamercom missies te bevorderen; een betere discussie te krijgen en sneller te kunnen werken. Er zou minder voorgelezen en meer gesproken moeten worden. De praktijk heeft anders uitge wezen. De openbare commissie vergaderingen zijn uitgegroeid tot uiterst vermoeiende, langdu rige bijeenkomsten. Van beperking door korte vra gen te stellen was vrijwel geen sprake zodat vaak de agenda niet kon worden afgehandeld. Met name bij Onderwijs en DRM is dit voorgekomen. Vaak moesten Kamerleden de hele dag van de ene naar de andere vergadering gaan om hun vragen te stellen. Een duidelijke scheiding tussen vragen over details waar de commissievergaderingen voor be doeld zijn en algemene politie ke vragen ontbrak vaak. Hier door kon het vorig jaar gebeuren dat bij de commissievergaderinl van volkshuisvesting het total! woningbeleid aan de orde werf gesteld. Eén agendapunt besloej daardoor bijna een halve dag. Van de Algemene BegroS tingscommissie, die voor de open bare behandeling de amendemen ten. die financiële verschuivinge wilden teweegbrengen moes 1 bespreken is niets terecht geko men. Verbeteringen Als verbeteringen stelt men n voor het aantal agendapunt! van de commissievergadering! te beperken; niet langer twee bi grotingen op één dag te laten b< handelen; slechts anderhalve d; voor iedere begrotin'gscommissi uit te trekken en indien mogelij] in onderling overleg een spreel tii^verdeling te maken. De commissie biedt met hai voorstellen de Kamer meer een organisatorisch raam Kamer- en bewindslieden moeti een efficiënte uitvoering wal maken. De Kamerleden zullen er go< aati doen zich te bezinnen op -vraag hoe er een betere taakvei deling bij de openbare commis sievergaderingen kan komer Vooral bij veel technische, min der politieke zaken, die bij h< vrasen van inlichtingen ter spra ke komen moet dit mogelijk zij] Er wordt vaak gesproken ove ■Je wenselijkheid om tot grotei politieke eenheden te komen. 1 het nu bijvoorbeeld niet mogelij dat KVP, ARP en CHU gezamen lijk een taakverdeling make voor de behandeling van de be groting in de openbare commi; sievergaderingen, terwijl wellici ook de oppositie PvdA, D'6 PSP en PPR. tot een taakverde ling kan afspreken. Eer, van de knelpunten is ver der dat de Kamerleden door gaans veel details willen wetei De begrotingsbehandeling is uit gegroeid tot een jaarlijkse oni moeting tussen Kamer en mi nisters waarbij het hele belei van de bewindslieden v doorgenomen. Het verdient aanbeveling op dit punt een andere werkt ze te volgen en niet alles op begrotingsbehandeling te conc< treren. Men zou b.v. de medei lingen van de departement! kunnen uitbreiden waardoor Kamer wekelijks van de onUtik- keling van diverse zaken op hoogte wordt gesteld. Eerste Kamer Tenslotte is het gewenst d i beide Kamers zich bezinnen de begrotingsbehandeling. Doe gaans herhaalt de senaat bij begrotingsbehandeling voor r belangrijk deel wat in de Twei Kamer reeds is gezegd. Een mengde commissie met leden va beide Kamers zou het onderwei kunnen bestuderen. Dan kl misschien een taakverdeling tuT sen beide Kamers gevonden woj den, die de efficiency van de bi grotingsbehandeling bevordeL De Tweede Kamer zou jaarlijr de meer politieke, aktuele puntr uit de begroting kunnen lichte terwijl de senaat meer algemei punten zou kunnen bespreken. .e Ingelicht „Ik heb de nationale vergade ring van onze republiek over mijn reis ingelicht. Bij deze gele eenheid wil ik mij tot alle beste vrienden richten om u onrecht te danken voor alle steun die u mij „De broederhulp die de Sowjetunie aan Tsjechoslo wakije geeft, is precies de hulp die Kain aan Abel gaf." (George Ball in de Veilig heidsraad) HILVERSUM De Neder landse Televisie Stichting moet minder zendtijd krijgen, zodat zij zich kan beperken tot haar wettelijke taak: het brengen van ontmoetings programma's. Deze program ma's kunnen dan ook heel gemakkelijk op harmonische wijze worden ondergebracht in het totaal van de tv-uit- zendingen van alle zendge machtigden. De omroeporganisaties menen dat de minister de zendtijd van de NTS moet verminderen, aldus VARA-voorzitter J. B. Broeksz op de verenigingsraadvergadering van deze omroep. „De NTS dient ontspannings programma's uit te zenden zo lang zij een te ruime zendtijd heeft. Wat doet nu echter de NTS? Om deze situatie te ver mijden gaat men binnen de zend tijd de ontspanningsprogramma's verminderen en de informatieve en educatieve programma's uit breiden." De heer Broeksz wilde duid 01 liik doen uitkomen dat de NI»* hiertoe zelf is overgegaan, voor omdat nogal eens wordt gezei dat het programma Dubbelspii op aandrang van de omroepo ganisaties zou verdwijnen. Al maart heeft de NTS dit onde0( deel geschrapt, aldus de he Broeksz. VERDELING k, wa ■et dioll DE WERELD verandert als op dinsdag 20 augustus 1968, tegen middernacht, Russische en „geallieerde" troepen de Tsjechische grens over schrijden in een even wan hopige als afschuwelijke po ging de rebelse Tsjechische communisten weer in het orthodxe gareel te krijgen Wat daarna gebeurt, is verras send en verwarrend. Tegenover de Russische tanks de proteste rende burgers, tegenover een Sowiet-ultimatum een ultimatum van een vrij partijcongres, tegen over de wegvoering van Dubcek en de zijnen de onverzettelijk heid van president Svoboda en ■I jn reis naar Moskou. Dan alles wat daarbij behoort: Je eensgezinde, maar machteloze woede van het westen en dë ver oordeling door andere commu nistische landen tot Rood China toe; de betogingen in de vrije wereld en het Russische veto in de Veiligheidsraad; de verhalen van de toeristen en het verdriet van Tsjechen die niet naar hun land terug willen; doden en ge wonden bij schermutselingen, maar niet het gevreesde bloed bad. De wereld verandert. Culturele en sportieve uitwisseling tussen oost en west staan op losse schroeven, en dat is dan nog het minste. In het verdrag tegen verspreiding van kernwapens ge looft niemand meer. De Ameri kaanse republikeinen zien dc kansen voor hun kandidaat Nixon stijgen. Illusies over ontspanning vervliegen. De kaar ten van de wereldpolitiek moeten opnieuw geschud worden. Wie praat er nog over Biafra en het Rode Kruis, dat koste wat kost voedsel wil overbrengen? Over Indonesië, dat alleen de lei ders en stamhoofden in West- Irian over de toekomstige status wil laten beslissen? Over Algiers, dat door de vliegers toch niet geboycot wordt (maar wanneer mogen die vastgehouden vliegers nu eens terug??) Over Johnson, die niet eenzijdig wil stoppen met de bombardementen op Noord-Vietnam? Over de busramp in Japan, 107 doden, de vliegramp bij Nicosia, 40 doden, het (nota bene!) voorgenomen gesprek op regeringsniveau tus sen West- en Oost-Duitsland? In eigen land is het vooral de Gereformeerde Oecumenische Synode die de aandacht trekt door haar verzet tegen de vrouw in het ambt. door haar afwijzing van de Wereldraad van kerken en door haar toch nog eenstemmige resoluties over de rassendiscriminatie. Noodweer met water- en bliksemschade in vele delen van het land; het oude raadhui, van Oudewater uitgebrand; de spoe dig gestorven Nederlandse Sia mese twee^ng En wat de poli tiek betreft: D'66 wil niet op '-ndplijk maar wel op plaatselijk niveau gesprekken over een 'inkse concentratie. De Boeren partij liat praktisch in tweeën. In de sociaal-economische hoek: fusies van Hollandsche Beton en Hollandse Constructie, en Allied Breweries neemt de Drie Hoefijzers over. Philips meldt een 20 pet. hogere kwar- Hij hoopt dat iets zal wort gedaan aan de zijns inziens ze er onjuiste verhouding in de ve deling van de zendtijd. De \H AVRO-RTM en TROS hebben procent van de zendtijd, tegen principiële KRO. NCRV VARA slechts 37Afe procent. De heer Broeksz betreurde l dat men nu niet reeds de bez en ters van kleurentelevisietoe:! len een hogere kijkbijdrage Is betalen. Op den duur is daarai gezien de hogere programmakc ten. niet te ontkomen. Nu moei de zwart-wit-kiikers deze hogt kosten opbrengen. De VARA-voorzitter meent i de Europese landen niet moell proberen de achterstand gebied van communicatiesatellif ten in te lopen, omdat dit na| noeg onmogelijk is. Hij vond i Europa zijn miljoenen beter I aanwenden voor de aankoop licenties en dat naar een difj gaande vorm van samenwerk! op dit gebied met de Verenig Staten moet worden gezocht. I taaiwinst, en de KLM hangtj 'andingsverbod op het overdi ke Newyorkse Kennedyvliej boven het hoofd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 14