Amerika: Wereld walgt van Russische beweringen AFSCHUW IN WERELD NA ACTIE RUSSEN anders dan andere Veto van de Sowjetunie „Tsjechen zijn niet gebaat bij geweld" Felle woorden in debat over Tsjechoslowakije Broederhulp als van Kaïn aan Abel Geen Griekse terreurgroepen in Nederland 7 VRIJDAG 23 AUGUSTUS 1968 f 118,- ii5,- 105,- r NE^ AORK De Sowjetunie heeft vanmorgen haar veto uitgesproken over tie resolutie waarin de Veiligheidsraad de inval in Tsjechoslowakije had willen veroordelen. Van de veer tien landen, die thans lid zijn van de Veiligheidsraad, was ook Hongarije tegen de resolutie. Ilajek naar New York Dit is de in vrijheid verkerende minister van buitenlandse zaken uit Tsjechoslowakije, Hajek, die tijdens de inval met vakantie in Joegoslavië was, naar Wenen vertrok en nu onderweg is naar de Verenigde Naties in New York. Vóór de resolutie waren de Ver enigde Staten, Engeland, Frankrijk, nationalistisch China, Canada, Dene marken, Brazilië, Paraguay, Senegal en Ethiopië. Algerije en India lieten weten, dat zij de Russische interventie welis waar betreuren, maar zich van stemming over de resolutie zouden onthouden. De resolutie vroeg de bezettings troepen „niet tot daden van geweld of vergelding over te gaan, die zou den kunnen resulteren in verder lij den of verlies van mensenlevens". Voorts vroeg de resolutie eerbie diging van de politieke onafhanke lijkheid en territoriale onschend baarheid van Tsjechoslowakije en veroordeling van de gewapende in terventie. De kwestie-Tsjechoslowa'kije kan nü aan de Algemene Vergadering van de VN worden voorgelegd, waar in geen enkel lid recht van veto heeft. HEFTIG DEBAT Aan de stemming was, evenals gisteren een heftig debat voorafge- Burgemeester Thomassen in Odeon: (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Burgemees ter W. Thomassen van Rotter dam heeft donderdag tijdens een demonstratieve bijeenkomst in gebouw Odeon verklaard dat het Tsjechische volk niet door wa pengeweld geholpen kan wor den. „Woensdag", zo sprak hij verder, „was een dag van ver ontwaardiging en vandaag is het een dag van bezinning". Hij vond het verder juist dat de Tsjechische leiders hadden besloten niet te vechten tegen de indringers omdat de ontwikkeling van hun vrij heid door de interventie toch al was gestopt. De bijeenkomst was georganiseerd door de P.v.d.A,, KVP. VVD, CHU, ARP, PSP, D'66 en de Politieke Par tij Radicalen. Uitgenodigd waren, behalve de heer Thomassen, de Tweede Kamerleden mr. M. van der Stoel van de P.v.d.A. dr. W. Schuyt van de KVP en mevrouw H. van Someren-Downer van de VVD. De heer Van der Stoel die als eer ste het woord nam, haalde de Tsjechi- Ische historie van de laatste dertig [jaar op en prees de 160 parlementa riërs in Praag, die het verzet zo lang rolhiclden. De heer Van der Stoel zag het somber in voor het Tsjechi sche volk. Maar ook het vrije westen staat machteloos, wil het geen derde wereldoorlog riskeren. Dubcek, zo zei hij, was een echte communist, maar wilde slechts een vermenselijking van het communis tisch systeem. Uit het feit dat zelfs dat niet de goedkeuring kon weg dragen van de Russen blijkt de angst van de Russische leiders voor alles wat nieuw is. „In de V.N.", zo besloot mr. Van der Stoel, „kunnen de Russen met hun vetorecht alles tegenhouden, maar wat in de men sen omgaat, een drang naar vrij heid, is niet te stoppen". ooit en zij vraagt zich af of de Rus sen misschien eindelijk hebben in gezien dat hun eigen systeem niet deugt. De naar vrijheid hunkerende jonge mens neemt het niet meer. Zij besloot haar betoog met een „Le ve de Democratie." Nadat burgemeester Thomassen zijn slotwoord had gesproken voor de tot de laatste plaats bezette zaal, gaan. Vooral de Amerikaanse afge vaardigde, George Ball, stelde het gewapende optreden in Tsjechoslo wakije scherp aan de kaak. Enkele van zijn uitlatingen aan het adres van de Russische afgevaardigde Ja kob Malik: Er is een onvergeeflijke inter nationale misdaad bedreven, te gen de duidelijke wil van het Tsjechische volk in. De wereldd walgt van de Rus sische bewering dat de inter ventie gerechtvaardigd was. U zegt, dat alleen imperialisten gekant zijn tegen deze grove da den van uw regering, maar een hele reeks personen denkt daar anders over, zoals de presiden ten van Joegoslavië en Roeme nië, de paus, de communisten leiders van Italië en Frankrijk. Dit zijn nog maar een paar van een lange lijst, die elk uur groeit. De broederhulp die de Sowjet unie aan Tsjechoslowakije geeft is precies de hulp die Kaïn aan Abel gaf. Welk een gevoel van schaamte moet de Sowjetunie gevoelen. De Britse afgevaardigde, Lord Ca- radon, daagde Malik uit te verkla ren dat de Tsjechische leiders vrij en in vrijheid zijn. „Wat ons allen schokt is, hoe laag de Sowjetleiders de menselijke intelligentie aan slaan". Malik bleef echter onbewogen, omzeilde de aangevoerde argumen ten en gaf geen antwoord op de hem nadrukkelijk gestelde vragen. Op nieuw verzocht hij om uitstel van het debat en viel fel uit tegen Geor ge Ball, toen deze zei dat er zo gauw mogelijk gestemd moest wor den. „U moet niet denken dat u bij uw bank zit, waar u bevelen kan geven," aldus Malik. BEWOGEN De afgevaardigde van het liberale Tsjechoslowaakse bewind. Jan Mu- sik, hield opnieuw een bewogen rede, waarin hij tenslotte duidelijk wilde vaststellen, dat a. de bezetting volslagen onwet tig is; b. de wettig gekozen vertegenwoor digers in staat moeten worden gesteld hun functies vrij uit te oefenen zonder onwettige inmen- I ging van bezettende strijdkrach ten; c. alle daden van de buitenlandse bezetting onwettig zijn; d. de volledige en onmiddellijke be ëindiging van de bezetting en volledig herstel van de soeverei niteit van de republiek een ge biedende eis is. NIEUWE RESOLUTIE Direct na de stemming diende de Canadese afgevaardigde, Ignatieff, nieuwe resolutie in waarin secretaris generaal Oe Thant verzocht wordt onmiddellijk een speciale afgevaardig de naar Praag tc zenden om te trach ten de gevangengenomen Tsjechoslo waakse leiders vry te krijgen. Malik zei dat „ook deze resolutie niets zou uithalen". Hierop werd de vergadering tot vanavond 8 uur Ned. tijd verdaagd. caballero constante kwaliteit NOODKREET BEREIKTE VLIEGVELD KOPENHAGEN Een nood- kreet van functionarissen van de Tsjechoslowaakse staatslucht vaartmaatschappij CSA bereikte gisteren het vliegveld Kastrup bij Kopenhagen. Op het telexapparaat van het vliegveld verscheen het volgende in het Engels gestelde bericht in telegramstijl: beste vienden. ver zoeken u dringend onmiddellijk ons land te helpen stop is bezet tegen de wil van het volk en wettige regering door de legers van rusland, bulgarije, honga- rije, polen en oost-duitsland stop onze burgers worden gedood, on ze cultuurmonumenten worden vernietigd en zelfs zijn er teke nen van plunderingen stop alstu blieft help ons onze vrijheid te houden stop stel alstublieft uw re gering op de hoogte en ook alle werkende mensen stop. De boodschap was ondertekend met ,de werkende mensen van de Tsjechoslowaakse luchtvaart maatschappij.' Toneelspeler en TV-acteur Jeroen Krabbé 25 stuks f 1.50een laurens produkt DEN HAAG Met gewelddadigheden tegen de ambassades van Rusland, Oost-Duitsland, Polen, Hongarije en Bulgarqe en met een nieuwe golf van diplomatieke protesten is gisteravond in de wereld opnieuw uiting gegeven aan de afschuw van de militaire inmenging in Tsjechoslowakije. Niet alleen Westerse, maar ook communistische landen hebben de Russische daad scherp veroordeeld. WICHELARIJ De demonstratieve vergadering met Tsjechen in het Rotterdam se gebouw Odeon tijdens een van de toespraken. zong het Rotte's Mannenkoor het I Tsjechische en het Nederlandse volks- 1 lied. Aan de uitgang stonden verte- genwoordigers van Socialistische Jeugd die met een rode vlag en een 1 spandoek hun aanhankelijkheid be toonden aan de Tsjechische socialis ten. De heer Schuyt vindt dat de wa re aard van de Russen nu wel dui delijk is geworden: „De reinste hui chelarij. Deze dagen", zei hij. „werd. sombere historie gemaakt. Hulp kan [slechts worden gegeven op lange termijn, concrete bijstand is onmo gelijk. Een teken aan de wand voor de jRussische communisten vindt hij het dat de communistische partijen van Italië en Frankrijk, de grootste van Europa, zich tegen de Russische in terventie hadden uitgesproken. De heer Schuyt zei dat in het communistisch systeem de knoet van de tsaar had plaats gemaakt voor de revolver van de geheim agent. Hij waarschuwde ervoor niet de Ver enigde Naties de rug toe te keren omdat dat de enige oplossing blijft voor een vrije wereld. CAyGSTERS Politieke gangsters noemde me vrouw Van Someren-Downer de Russische leiders. De scheiding tus- ten oost en west vindt zij erger dan Premier De Jong: DEN HAAG De regering heeft geen aanwijzingen kunnen vinden dat persberichten juist zijn, als zou den Griekse terreurgroepen zich ook in Nederland bezighouden met het liquideren van tegenstanders van het huidige bewind in Athene. Dit heeft premier De Jong als mi nister van buitenlandse zaken ad in terim, mede namens de ministers van defensie, justitie en binnenlandse za ken, meegedeeld in antwoord op vra gen van het Eerste-Kamerlid mr. J. H. van Wijk (pac. soc.) De regering blijft er op toezien dat geen activiteiten van terreurgroepen, van welke aard dan ook. op Neder lands grondgebied plaatsvinden, al dus de premier. Ook protesten communistische landen In Belgrado. hoofdstad van Zuid-Slavië. hielden 200.000 mensen een betoging ten gunste van de Tsje choslowaakse leider Dubcek. De Tsjechoslowaakse minister van bui tenlandse zaken, Jiri Hajek die ten 1 tijde van de invasie met vakantie was, sprak in Belgrado enkele dui- j zenden Zuidslaviërs en landgenoten, die als toerist in het land zijn, toe. Hij dankte de burgerij van Belgrado en zei: „Dit is waarachtig socia listisch internationalisme en voor ons betekent het daadwerkelijke hoop. Beschamend De Zuidslavische regering gaf een verklaring uit waarin de onmiddel lijke terugtrekking van de vreemde Zorgvliet, de diplomatenwijk, is nu werkelijk vol zorg. De stille statigheid vergrauwt achter onrust. Meer gespannen dan anders staat de politieman voor de, Indonesische kanselarij, honderd meter verder twee collega's voor het huis waai de Russen wonen. Waar anders alleen zo nu en dan een C.D.-wagen langs schuift stui ven nu bromfietsers aan in een nieuwsgierig rondje of er misschien iets te beleven valt. Dranghekken staan klaar om in een wip opgesteld te worden. Even het smalle fiets-wandelpad door en op de Andries Bickerweg. langs de mooie waterpartij is het beeld nog somberder. Hier is de weg compleet afgeslo ten met politiemannen er bij. Patrouillewagens en jeeps voor de grote witte villa met het hoge schild van Sikkel en Hamer, de re sidentie van de Russische ambas sadeur. Maandagavond stond heel de Haagse chic nog handjes te geven en glimlachjes te plegen bij een hapje Russische kaviaar en Sow- j et -wodka. Buurman Noorse ambassadeur deelt in de belegerende bewaking. Bij de hekken een paar praatjes- aanknopers en ook een meneer met een fototoestel. Er zit niet veel Z«i7/ in r£oi'fjv!ivi jiaat in of het moest voor een his- orisoh archief zijn. Als altijd wat hengelaars aan de jverkant langs het smalle pad ach ter de Kamer van Koophandel. Zo twee, drie zijn er altijd wel op een klapstoeltje, maar nu zitten er wel vijftien te turen inplaats van naar hun dobber over het water ambas- sadewaarts Straks zullen er wel weer de monstranten komen. Zij die het ernstig menen en hun opgekropte emoties in een protest willen uiten; maar. ook zij die optocht- maniak zijn. in iet de ernst van de toestand beseffen, maar wel de lol van een rel. Het dringt blijkbaar niet tot hen door, dat ze het serieuze protest alleen maar verzwakken. Droef, droef allemaal. En dan toch is er opeens een op luchting by me als ik terug wan del langs het door my zo zeer beminde ravijnparkje achter het Vredespaleis Een fikse hand is geslagen aan Ie wildernis van brandnetels en elkaar verdringende heesters Met karrevrachten moet het on kruid er uitgeroeid zijn. Het begin is er. Nu maar hopen, dat de plantsoenenmannen volhouden! troepen uit Tsjechoslowakije wordt geëist. Op beschamende wijze wordt de souvereiniteit van een onafhanke lijk land vertrapt. Niets rechtvaar digt de bezetting, aangezien Tsje choslowakije niemand bedreigde. Dc regering in Belgrado verklaart zich solidair met volk en regering van Tsjechosowakije, zo luidde de ver klaring. De Roemeense minister van buiten landse zaken Manescu zei in Parijs dat zijn land de invasie betreurt en de Russische methode afkeurt. Presi dent Ceausescu had eerder de vor ming van een burgerwacht bevolen .om de onafhankelijkheid en veilig heid van Roemenië te verdedigen. Roemenië en Zuidslavië volgen een koers die onafhankelijk is van Moskou^ Albanië, de communistische bond genoot van China, beschuldigde de Russen ervan ,als echte fascisten' Tsjechoslowakije te zijn binnengeval len. Ook de communistische partijen in Italië en Frankrijk hebben de Russische actie scherp veroordeeld. Terugtrekking Regeringen en/of parlementen van Australië. Japan, Noorwegen, Israël, Ghana, Boeroendi, Italië. Grieken land. Kenia, Tanzania, keizer Haile Selassie van Ethiopië hebben langs diplomatieke wegen de terugtrekking geëist van de troepen uit Tsjechoslo wakije. Overal in de wereld wordt intussen heftig betoogd voornamelijk voor de Russische ambassades. Overal betogingen In Rio de Janeiro beschadigde een zelfgemaakte bom de benedenverdie ping van dc ambassade; in de Cy prische hoofdstad Nicosia werd het Russische gebouw met verf beklad. In New Delhi werden vijftien par lementsleden gearresteerd die deel namen aan een betoging. Er ontstond handgemeen met de politie toen zij de Russische ambassade een protest brief wilden overhandigen. In Brussel hielden verscheidene honderden personen een protestmars onder aanvoering van parlementsle den. Zij waren van plan de gehele nacht bij de Russische ambassade te vertoeven. In Luxemburg werd in het gehele Groothertogdom een minuut stilte in acht genomen. In Londen marcheerden meer dan 1000 betogers naar Downingstreet 10 waar een petitie werd aangeboden waarin optreden van de VN werd geëist. In dezelfde stad hadden onbe kenden gepoogd het gebouw waar een Russische handelstentoonstelling werd gehouden, in brand te steken. Bij de Tsjechische ambassade in Parijs zongen honderden betogers het Tsjechoslowaakse volkslied. De Tunesische regering uitte in een verklaring haar .afschuw'. Ook in Birma en Chili werd betoogd. In ons land werden demonstraties gehouden in Den Haag, Rotterdam (zie elders in deze krant). Groningen en Assen. En in tal van plaatsen zijn voor de komende dagen betogingen, protestvergaderingen en stille marsen georganiseerd. In Amsterdam werden de ruiten van het Russische reisbu reau Intourist ingegooid. Boerderij in de as na gasontploffing AMERONGEN De boerderij van de heer H. J. van Bemmel uit Amerongen is vanmorgen geheel uitgebrand. De schade bedraagt 100.000. Bij het verwisselen van de rege laar van een butagasfles was gaê on'tsnapt. dat tot ontploffing kwam doordat in hetzelfde vertrek een kolenkachel stond te branden. Bittere pil Er v r-Jt tegenwoordig veel gedaan voor de bejaarden. Zij ontvangen aow,- al vinden sommige jongeren dat zij er geen recht op hebben omdat zij er nooit of slechts korte tijd voor ge werkt hebben. De waarheid is echter anders: de oude garde heeft vroeger nooit anders gekend dan werken en nog eens wer ken. zeer lange dagen zonder ooit eens vakantie, laat staan vakantietoeslag te hebben gehad. Gelukkig zijn er veel mensen, die iets voor de bejaarden willen doen, het zij uit dankbaarheid voor wat zij voor het nageslacht heb ben tot stand gebracht, hetzij uit naastenliefde. Het is dan echter wel een bittere pil om als men met de oudjes een uitstapje gaat maken te ontdekken dat zij zich niet tegen ongelukken kunnen verzekeren als zij 75 jaar en ouder zijn. Ik begrijp wel dat de verzekering- maatschappijen er alleen op uit zijn om winst te maken en dat zij daarom bereid zijn „door dik en dun'' te gaan. Jammer dat dit altijd ten koste van de minst draagkrachtigen moet gaan. Toch stel ik mij de vraag: vindt de overheid dit goed? En !.oe denken de volksvertegenwoordigers erover? Is er geen enkele partij, die d-t ter harie gaat? Of» H..J j. T. Ilcrg

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7