Opgejaagde Ts jechen Wie zal reis betalen? Invallers vele malen sterker dan Tsjechen -L VAKANTIE WORDT EMIGRATIE NAAR VS Nederlanders veroordeeld in O.-Berlijn Novotny in Moskou? Opvangcentra aan Westduitse grens LEGER RUSSEN GROOTST Vietcong bestookt met raketten centrum Saigon Uit Nederland Marionetten Naamloos v Begrip nodig Vijf oproerige gevangenen in VS omgekomen DONDERDAG 11 AUGUSTUS 1968 Vakantie voor onbepaalde ijd geprolongeerd. Dat kan bet notto zijn van twee jongeman- len, die gistermorgen bij het uitbijt hoorden dat hun land lescherming had gekregen. De wee 22-jarige Tsjechen hadden iet wei verwacht. „We wisten at de Russen zouden komen, ve voelden het aan, het zat in le lucht." Half juli gingen ze iet vakantie naar Parijs, maar beschouwden het afscheid ran hun ouders al als definitief. Na drie weken omzwervingen het voor hun wel erg dure 'rankrijk kwamen ze 8 augustus ïederland binnen. Een tante, die 36 jaar in Nederland woont, irgde voor onderdak en lang- 1am groeide het plan naar de crenigde Staten te gaan. Een plan, dat gistermorgen ikerheid werd, toen de hospita iet nieuws vertelde. Ze willen liet meer terug. „Tsjechoslowa- ije is een land zonder toekomst, 'intig jaar lang zijn we een lussische kolonie geweest, "maar lu zal het nog erger worden." Wegens mensensmokkel AMSTERDAM De fotograaf Lood van Bennekom (21) en de gra fische ontwerper Ruud Sternau (21) uit Amsterdam zijn in Oost-Duitsland wegens mensensmok kel veroordeeld tot een gevangenis straf van twee jaar en negen maan den met aftrek van voorlopige hech tenis. De Nederlandse consul-generaal in West-Berlijn heeft dit gisteren aan het ministerie van buitenlandse za ken te Den Haag gemeld. De jongens waren in de vroege uren van 21 april naar Oost-Berlijn vertrokken en daar dezelfde dag ge arresteerd en opgesloten. Naar de twee jongens bij een be zoek van hun ouders aan de gevange nis zeiden, maakten zij hun reis naar Berlijn in gezelschap van twee man nen, aan wie een hen enkele dagen eerder in een Amsterdamse bar zou hebben verlokt tegen beloning een niet nader omschreven opdracht uit te voeren. Na hun aankomst gingen de Amsterdammers op eigen gelegenheid naar Oost-Berlijn, waar zij opnieuw één van de mannen ontmoetten. Op zijn verzoek gaven beiden hun paspoort aan hem af. Later gingen de jongens bij de grenspost vertellen dat zij hun paspoort hadden verloren, waarna zij werden aangehouden. Vermoed wordt, dat de mannen die hen strikten deel uitmaken van een internationale organisatie die voor goed geld mensen uit Oost-Duitsland de grens oversmokkelt. Georges Perec: Een slaper. Witte Beertje 1175 van Bruna Utrecht, blz., 3,50. B.W.E. Veurman: Volendam, Leven en Lied, deel II, verschenen als afle vering van tijdschrift Nederlands Volksleven, uitgave Ned. Volkskun dig Genootschap en Beraad voor het Nederlands Volksleven (Neerlandia, Meppel/Gijsbers C. van Loon Arn hem. 300 blz., geill., ƒ8.90 voor twee delen. DE TWEE VOOR ONS NAAMLOZE TSJECHEN hoe komen we aan geld voor reis met Statendam naar Amerika? ze zonder geld in Amerika jeten komen? Ze wachten op de jllars, die hun oom een dominee r Tsjechen in de VS hun heeft te sturen. Maar die brief l maar op zich wachten. En 31 Spstus is de verblijfsvergunning or Nederland verlopen. De vreem- flingenpolitie heeft al gezegd, dat dan terug moeten. Een van hen maakt een veelbete kenend gebaar: „En in ons land gaan kve de gevangenis in wegens poging t vluchten." I Ze voelen zich opgejaagd, ze heb- zorgen over het lot van hun ■ouders, en ze verwachten alles van het Westen, van de vrijheid. Een vrij heid, die hun geboorteland in deze eeuw al meer dan een keer door grote beschermende mogendheden is ontnomen. Van het communisme verwachten ze niets meer. „Het idee is goed, maar in de praktijk komt er niets van terecht. Het is een goed systeem voor de leiders, voor de top." Is hun communistische opvoeding op school zonder uitwerking geble ven? Een spottend lachen. „Iedereen, op school, in de fabrieken, de stu denten, wist voor de komst van Dubcek, dat het parlement uit ma rionetten van de Russen bestond. Maar Dubcek en de andere progres sieve leiders zijn nu gevangen. We denken dat ze vermoord zullen wor den, of minstens in een kamp zullen worden opgesloten. Ruim 90 procent van de Tsjechen stond achter Dubcek." Hoe ze dat weten? „Dat bleek uit de reacties van de mensen op straat, uit gesprekken, uit het feit dat iedere Tsjechoslowaak verbetering wil." DE HEER ANDRESEN laat Tsjechen niet in de steek De twee jonge Tsjechen, die naam loos willen blijven, omdat ze vrezen dat anders hun familie in gevaar komt, spreken gebrekkig Engels. „We hebben op school Tsjechisch geleerd en heel goed Russisch." Een van hen spreekt ook Pools en Hongaars, maar dat is maar een liefhebberij. Een andere hobby is muziek. Ze maakten in Tsjechoslowakije beiden deel uit van een band, als bassist en gitarist. Hun werk: electricien en monteur. „We verdienen weinig; ik moet een maand werken voor een pak." Ze hebben nu hun geld opgemaakt in de vakantie, maar moeten nog geld zien te krijgen voor een enkele reis met een schip van de Holland Ame- rika-Lijn naar de VS. Want daar wonen vrienden, die jaren geleden al zijn geëmigreerd; konden emigreren omdat ze in Tsjechoslowakije goede relaties hadden. Er zijn meer jonge Tsjechen, over heel de wereld, die plotseling vogel vrij zijn geworden omdat ze niet meer naar huis willen. De heer P. Andresen te Den Haag, directeur van een ingenieursbureau dat nauwe contacten onderhoudt met Tsjechische zakenmensen en technici, vroeg me gisteren: „Zet u alstublieft in de krant dat is te hopen dat die Tsjechoslo- waakse burgers, die ziefi thans bui ten hun land ophouden, in het bij zonder de studenten met weinig geld, op het begrip en de steun van de autoriteiten kunnen rekenen." De heer Andresen. die gister morgen enkele van zijn Tsjechi sche gasten vertelde dat de Rus sen hun land hadden overvallen, zegt: „Ze konden het eerst niet geloven en dachten dat het een grap was. Ook Dubcek en de zijnen hebben dit niet verwacht. Ik ben eergisteren teruggekeerd van een zakenreis uit Tsjecho slowakije en vorige week is me uit gesprekken in de hoogste (Vervolg vati pag. 1) (Vervolg van pag. 1) Westduitsers hebben gisteren ge probeerd arbeiders van de Skodafa- brieken, die per bus naar Pilzen te rugkeerden. te bewegen aan deze kant van het IJzeren Gordijn te blij ven. De mannen besloten echter door e gaan. Zeker een half uur lang ble ven ze aan de overkant van de grens naar hun Westerse vrienden zwaaien, oen daar de nodige douaneformali teiten moesten worden vervuld. ONDERWEG De enige zender, die bier bij Weid- haus nog te horen is, is die van Bud- Weer in Europa weer max. temp. slag gisteren openhagen enden onbew. 16 0 mist 23 0 russel half bew. 25 0 uxemburg 25 o arijs 27 ice zw. bew. 2-t 0 'rankfort onbew. 25 0 ünchen half bew. 25 0 ilrlch half bew 26 0 •enève zw. bew. 25 0 •ocarno half bew. 25 0 'enen zw. bew. 0 insbruck half bew. 23 0 lome onbew. 22 0 «adrid onbew. 35 O tajorca onbew. 31 0 weis. Het is een zwakke zender met een bereik van misschien honderd kilometer. Er worden berichten van de waarschijnlijk niet meer voltallige Tsjechoslowaakse regering op door gegeven. Op waardige toon wordt de verra derlijke overval aan de kaak gesteld., terwijl wanhopig wordt gepleit voor het behoud van de waarschijnlijk al verloren vrijheid. IN DE SCHADUW De aan de Westduitse kant liggen de grensovergangen van Schinding en Furth im Bald waren gisteravond reeds door Russen bezet. Vannacht vertoonde zich bij de doorlaatpost van Weidihaus een Russische jeep. Vanmorgen waren de Tsjechoslo waakse douanebeambten nog steeds in functie, maar ze stonden als het ware in de schaduw van de Russische kanonnen. In West-Duitsland wordt nog steeds rekening gehouden met een massale vlucht van de Tsje- choslowaken. Bij Weidhaus heeft de Beierse grenspolitie de nodige voorzorgsmaatregelen genomen. Er worden grote tenten en gaar keukens gereed gehouden. Het openbare leven in Praag en andere grote steden is uiteraard to taal ontwricht. Trams en autobussen rijden niet meer, benzine is niet te krijgen, doordat de bezettingstroe pen zich van de maatschappij „Ben- zina" meester hebben gemaakt. Binnenkomende treinen in Praag rijden niet verder dan de voorste den. De internationale treinen uit Berlijn. Warschau en Boedapest ble ven zelfs aan de grens met Tsjecho slowakije staan. In de bezette sta tions wordt het Tsjechoslowaakse spoorwegpersoneel verhinderd te werken. Voorts mag' de bevolking zich tus sen middernacht en vijf uur 's mor gens niet op straat bevinden. Wordt dit uitgaansverbod overtreden, dan kan dit „incidenten" tot gevolg heb- bpn. zo dreigde gisteravond de com mandant van de Russische troepen. De verbindingen tussen Moskou en Praag zijn al sinds gistermorgen ver broken. De Moskouse ambassade van Tsjechoslowakije heeft nog geen te lefonische verbinding met Praag ge had Beschuldiging Geruchten willen dat de vroegere Tsjechoslowaakse president, Antonin Novotny, in Moskou is. Hij wordt echter niet als kanshebber be schouwd bij de vorming van een nieuwe Tsjechoslowaakse parti'Jei- ding. In krachtige bewoordingen heeft het Kremlin vanmorgen Dubcek en de zijnen ervan beticht de leiding te hebben van een rechtse, revisionis- tische minderheidsgroep in het elf man sterke presidium van de partij. De groep heeft zich schuldig ge maakt aan „perfide, verraderlijke activiteiten", zo staat in de verkla ring, die de Prawda vanmorgen pu bliceerde. Opnieuw wordt Dubcek verweten de overeenkomsten van Cierna en Bratislava te hebben ge schonden. kringen zelfs met een minister niet gebleken dat hierop werd gerekend. De eerste reactie van een Tsjech was vanmorgen: Hiermee is het communistische systeem voorgoed gestorven. Juist voor deze mensen is het een grote schok geweest, want het zijn socialisten, weet u!" COLUMBUS/VS De Ameri kaanse Nationale Garde heeft giste ren in de staatsgevangenis te Colum bus, Ohio, een deel van een muur opgeblazen om zeven cipiers te be vrijden die door opstandige gevange nen in gijzeling werden gehouden. Tenminste vijf oproerige gevangenen werden door explosie gedood. Direct nadat twee gaten in de muur waren gemaakt trokken gar disten en politiemannen de gevange nis binnen. Er werden salvo's en ma chinegeweervuur gehoord. Ongeveer 400 van de 2400 gevange nen, onder leiding van 50 zwaar gestraften, waren dinsdag voor de tweede maal in opstand gekomen. Zij eisten een federaal onderzoek naar de toestand in de gevangenissen van Ohio. Marie-Louise Doudart de la Grée: Zondaressen, achtste druk van ver haal over toestanden in een kloosterschool voor meisjes anno 1929. waarvan de eerste verschijning in 1938 meer stof heeft doen opwaai en dan nu het geval zal zijn. (Zwarte Beertje 1168 van Bruna, Utrecht, 160 blz., 2,50). Een aantal reizigers, op doorreis naar Tsjechoslowakije of Hon garije, strandde gisteren op Schiphol: er was geen doorver binding. Via een transistorradio luisterden de meisjes Eva Lipa- nova (rechts) en Mokus Katalin (links) in grote spanning naar het laatste nieuws. Op de achter grond twee oudwere passagiers. DEN HAAG De troepen van de landen van het War schaupact die gisternacht Tsjechoslowakije zijn binnen gevallen, zijn vele malen ster ker dan de Tsjechoslowaakse. Volgens de .military balance 1967-1968' van het .institute for stra tegie studies' in Londen, een particu liere maar gezaghebbende instel ling v.an militaire en politieke deskundigen) bestaan de Tsjechoslo waakse landstrijdkrachten uit 715.000 man, ondergebracht in vier tankdi visies, tien gemotoriseerde infanterie divisies en een luchtlandingsbrigade. De Tsjechoslowaakse pantsereenhe den hebben de beschikking over 3200 tanks, meest (Russische) T-55's. Er zijn voorts enkele raketten voor op pervlakte doelen met een klein be reik en 2000 stukken artillerie. De luchtverdedigingseenheden zijn uitgerust met luchtdoelraketten. De Tsjechoslowaakse luchtmacht omvat 50.000 man met 600 gevechtsvliegtui gen, 50 transporttoestellen en onge veer 100 hefschroefvliegtuigen. Alle van Russische makelij. Het ministe rie van defensie in Praag heeft tenslotte 40.000 man para-militaire troepen, waarbij grenstroepen tot zijn beschikking. Sowjetunie De Troepen van de Sowjetunie zijn ongetwijfeld de sterkste van de in vallers in Tsjechoslowakije. De gere gelde strijdkrachten van Moskou worden op 3.200.000 man geraamd plus 250.000 .nan para-militaire een heden waaronder grenstroepen. De totale sterkte van de Russische landstrijdkrachten wordt op 2 mil joen man geschat, onderverdeeld in 140 divisies. Volgens het jaarover zicht van het instituut te Londen zijn de divisies echter in normale omstan digheden in verschillende graden van paraatheid. Vermoedelijk zijn onder normale omstandigheden minder dan 70 divisies in staat van paraatheid. De overige eenheden kunnen binnen zeer korte tijd gevechtsklaar zijn. Van de Russische troepen zijn doorgaans 20 divisies in Oost-Duitsland gelegerd, twee in Po len, vier in Hongarije en de overigen in de Sowjetunie. Tot de landstrijdkrachten behoren tankdivisies (ongeveer 43 elk uitge rust met 350 zware en middelbare tanks), gemotoriseerde infanteriedi visies (ongeveer 86 elk met 190 mid delzware tanks), luchtlandingsdivisies (7 met gemotoriseerde artillerie). De transportvloot kan drie lucht landingsdivisies tegelijkertijd over korte of middelbare afstand over brengen. De Russische luchtmacht wordt geschat op ruim een half mil joen man tnet in totaal ongeveer 10.250 gevechtsvliegtuigen van aller lei moderne typen. Bondgenoten De andere bondgenoten van het Warschaupact die Tsjechoslowakije binnentrokken, hebben resp. 127.000 (Oost-Duitsland). 270.000 (Polen), 154.000 (Bulgarije) en 102.000 (Honga rije) man troepen. De Oostduitse grondstrijdkrachten bestaan uit 85.000 man, verdeeld in twee tank- en vier gemotoriseerde infanteriedivisies. De luchtmacht om vat 25.000 militairen met 400 ge vechtsvliegtuigen. Voorts heeft Oost-Berlijn 70.000 j man veiligheids- en grenstroepen. De 185.000 Poolse soldaten zijn onderge bracht in vijf pantserdivisies en ne gen gemotoriseerde infanterie di visies, een luchtlandingdivisie en di visie amfibische landingstroepen. De Poolse luchtmacht heeft 820 ge vechtstoestellen en 70.000 man. Vier tank- en acht gemotoriseerde infanteriedivisies met totaal 125.000 man vermen de Bulgaarse landstrijd krachten. De luchtmacht heeft 22.000 man met 250 gevechtsvliegtuigen. Het Hongaarse leger heeft een tank- en vijf gemotoriseerde infante riedivisies, tezamen 95.000 man. De luchtmacht bestaat uit 140 ge vechtstoestellen en 7000 militairen. 1 oor het eerst sinds 21 juni SAIGON De Vietcong heeft gisteren het centrum van de Zuidvietnamese hoofdstad Sai gon voor het eerst sedert 21 juni met raketten beschoten. Ten minste drie raketten sloegen in het centrum in. Twee raketten raakten het gebouw van de Na tionale Vergadering en de derde het Zuidvietnamese marine hoofdkwartier. Er werden achttien gecoördineerde aanvallen door de Vietcong gedaan op plaatsen in de Mekong-delta ten zuiden van de hoofstad. Bij een gevecht in het noorden van Zuid-Vietnam op zes kilometer van Kwang Tri schoten eenheden van de Vietcong negen Amerikaanse heli kopters neer. Ook deden guerillastrij- ders een aanval op de Amerikaanse basis Phan Rang aan de kust in het midden van Zuid-Vietnam Edward Kennedy Senator Edward Kennedy heeft gisteren in Worcester aangedrongen op stopzetting van de bombardemen ten op N'oord-Victnam. Het was de eerste maal dat Kenne dy zich in het openbaar uitliet over politieke vraagstukken - sinds de moord op zijn broer Robert. Edward Kennedy ontvouwde een programma van vier punten: stopzet ting van de bombardementen; onder handelingen met Hanoi en terugtrek king van alle buitenlandse troepen; begeleiding van de terugtrekking met „alle hulp die wij de Zuidvietnamezen kunnen geven voor de opbouw van een levensvatbare politieke, econo mische en wettelijke structuren die niet direct na ons vertrek instorten; aan Hanoi zowel als Saigon de ernst van onze bedoelingen duidelijk ma ken door „nog dit jaar onze troepen macht in Zuid-Vietnam aanzienlijk le verminderen". !Siel rerberpen Edward Kennedy zei verder dat hij suggesties zich geheel uit het openba re leven terug te trekken van de hand wijst: ..Er is geen beveiliging te vinden in zich verbergen. Niet voor mij, niet voor iemand van ons die hier aanwezig is. en niet voor onze kinderen, die onze wereld erven." De senator sprak voor de Kamer van Koophandel in Worcester, Mas sachusetts. Over de invasie van Tsjechoslowa kije zei hij: „Dit is een terugval naar een tijdperk waarvan wij allen had den gehoopt dat het voorbij was". Irmgard en Gottfried Hoppe: Ik ben verliefd -wat nu?, antwoorden op vragen van verliefden en verloof den. Uitgave Kok. Kampen, 128 blz., ƒ5.95.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 9