SOWJETS VERSTERKEN GREEP Chaotische bij toestand Tsjechische grens VRIJE WERELD EEN IN AFSCHUW Commentaar Brand verwoest raadhuis JAMIN Het Kwartet Dubcek en Cernik weggevoerd Massaal verzet blijft uit Avondklok ingesteld in broeiend Praag Toeristen vluchten in paniek Vrachtwagen ontploft: drie doden Golf van protest over het verraad I Nieuwe Leidse Courant Donderdag 22 augustus 1968 49ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Piracteur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in tcghenspoet!" Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Arbeiders in Moskou: steun aan Brczjnjef PRAAG De Russische bezettingstroepen verstevi gen nog met het uur hun greep op het Tsjechoslo- waakse volk. Er is een avondklok ingesteld, de parle mentsgebouwen en het gebouw van het persbureau Ceteka zijn bezet. Vanmorgen zijn opnieuw schoten gehoord in het centrum van Praag, kennelijk afkom stig van zware automatische wapens. Van een paniekstemming onder het volk, dat zo bruut zijn vryheid werd ontnomen, is tot nu toe geen sprake. In de straten van Praag probeert men zelfs gesprekken aan te knopen met de bemanningen van de Russische tanks en pantserwagens, die btf honderden tot de vitale punten zijn doorgedrongen. Het is met ideeën als met baarden: men krijgt ze pas (Is men volwassen wordt. VOLTAIRE Gos: Indonesië verzoe nen in apartheidsdebat pagina 2 Rembrandts toetsen op echtheid ,Be»te vader van RiA*, ik vind dal voor uw aardige dochtertje een pony moei kopen. Vriendelijke groe ten, uw directeur." Vietcong bestookt trum Saigon een- MET MflElt DE BILT Boven Europa be vindt zich een krachtig hoge- drukgebied, dat zich uitstrekt van de Middellandse Zee tol boven Lapland. In grote delen van Europa komt dar. ook veel zon voor, terwijl de middagtem- peraturen kunnen stijgen tot waarden tussen 20 en 30 graden. In ons land stegen de tempera turen woensdag tot omstreeks 23 graden. Langs de Schotse kust en in Ierland echter, en ook langs de kust van Noorwegen brengt een oceaanfront, behorende by een depressie ten zuiden van IJsland, veel bewolking en plaatselijk re gen. Hier komen de maxima niet hoger dan 16 a 18 graden. Het komende etmaal verandert aan deze situatie maar weinig. Het weer in ons land blijft nog onder invloed staan van het ho- gedrukgebied, zodat het opnieuw droog en vrij zonnig zal zijn. Alleen in de kuststreken moet af en toe op mistvelden gerekend worden, die vanuit zee kunnen worden aangevoerd. DE BILT Droog, warm en zonnig weer, maar in de nacht en ochtend plaatselijk mist. Overwegend zwakke wind. Strandweer Een hogedrukger-ied blijft fraai strandweer brengen. Ook morgen zonnig en vrij warm. In de mid dag 20 tot 22 graden, zeewater 17 graden. In de ochtenduren enkele mistvelden. Vooruitzichten: In de komende dagen goed tot fraai strandweer. 23 aug. zon op 05.37 zon onder 19.47 maan op 04.27. maan onder 19.59. Maar desondanks zijn de Russen en de troepen van de vier andere orthodoxe commu nistische landen er nog steeds niet in geslaagd een politiek be wind in Tsjechoslowakije in te stellen. Verscheidene radiostations die pro-Dubcek berichten uitzenden zijn nog in de ether. Zij verzorgen hun „programma's vanuit clandestiene studio's, want de Russische troepen hebben de gewone radiostations be zet. De invasie in Tsjechoslowakije schijnt nog niet te zijn voltooid. Ook vanmorgen trokken nog nieuwe eenheden de grens over. Naar schatting zouden 75.000 Russische en andere militairen in het land zijn, van wie 25.000 in Praag. Gearresteerd De militairen hebben gisteravond volgens het persbureau Ceteka par tijleider Dubcek. premier Cernik, parlementsvoorzitter Smrkofsky, het lid van het centrale partijcomité Kriegel met een pantservoertuig naar een onbekende bestemming ge bracht. Zij bevonden zich voor zij werden weggevoerd in liet gebouw van het centrale partijcomité in Praag. President Svoboda zou nog „gevangen" zitten in zijn paleis. Diep in de avond werd het ge bouw van het persbureau geheel bezet. Op dit ogenblik eindigt de vrije nieuwsuitzending van Ceteka. Als verder nieuws wordt uitgezon- den, zal dat niet langer dat ogenblik werd de uitzending ge staakt. Ook het gebouw van radio Danska in het centraal-Slowakije viel gisteravond in Russische han den. Voor vervolg zie pagina 9 WEIDHAUS/ROZVADOF Hier aan de grens, tussen Bohe- Op men en Beieren, heeft de lafhar- BERICHT In verband met de voortgezette kostenstijgingen heeft het mi nisterie van Economische Zaken dc Nederlandse dagbladen toe gestaan een bescheiden abonne mentsprijsverhoging toe te passen. Met ingang van 1 september a.s. zijn de prijzen van ons blad als volgt vastgesteld: 1.10 per week 4.70 per maand ƒ14.10 per kwartaal Zonder tegenbericht zal voor de abonnees, die een machtiging voor automatische of perio dieke overschrijving van hun girorekening hebben verstrekt, vanaf de eerstvolgende over schrijving. de nieuwe prijs worden aangehouden. De abonnees, die van een auto matische bankgiro gebruik ma ken verzoeken wij hun bank opdracht te geven in het ver volg het nieuwe bedrag te laten overboeken. DIRECTIE. tige aanslag op de nationaliteit en de nieuwe identiteit van Tsje choslowakije chaotische toestan den veroorzaakt. Het in oostelijke richting gaande verkeer naar Pilzen en Praag is bijna tot stilstand gekomen. Alleen Tsje- choslowaken worden in de gelegen heid gesteld naar hun land terug te keren. Het verkeer in westelijke rich- ting daarentegen, in de richting dus i van Neurendberg stroomt dag en nacht door. De vakantiegangers, voorname lijk Duitsers, maar ook Zweden, Fran sen, Engelsen en Nederlanders, zijn in paniek uit Tsjechoslowakije ge vlucht. Men ziet het aan de ongewas sen. ongeschoren en gespannen ge zichten, aan de haastig opgevouwen tenten en aan de rommel in de an ders zo keurig opgeruimde caravans. Er zijn nog veel meer toeristen on derweg. In alle richtingen, ook in die van de Oostenrijkse grens, tracht men zo snel mogelijk naar het IJze ren Gordijn te komen. Niemand van dc buitenlanders on dervindt overigens hinder van de rode bezetters, die reeds gisteren overal leken te zijn. Iedereen kan normaal de terugreis naar het land van herkomst voortzetten. Russische tanks en Russische leger eenheden staan hier slechts twee ki lometer vandaan. De militairen heb ben zich ingegraven, terwijl de ge pantserde voertuigen, die bij bruggen Russische tanks in Praag. Een ervan staat dreigend half op de rijweg en half op het trottoir van het grote Wenceslasplein. Honderden diep verontwaardigde Tsjechen hebben zich in wijde kring om het vervaarlijke wa pen opgesteld. Steeds klinken opgewonden uitroepen ev een enkele jongere waagt zich tot vlak bij de Russen om aan zijn woede lucht te geven. Op de achtergrond het Nationale Mu seum. OUDEWATER Het uit 1588 date- dieping. De brandweer kreeg assi:;- rende stadhuis is vannacht ernstig tentie van korpsen uit Hoen.-ccop, door brand beschadigd. Het fraai ge- Snelrewaard. Haastrecht en Gouda, bouw met een vermaarde trapgevel Nadat anderhalf uur lang uit vijf- kreeg landelijke bekendheid door de te tien slangen water naar binnen was levisieseries „Stadhuis op stelten" gepompt had men de brand onder de waarin Oudewater onder de naam Blijkerk een belangrijke rol speelde. Kort nadat een wachtmeester van de rijkspolitie de brand had ontdekt, sloegen de vlammen uit de bovenver- knie. Van het fraaie interieur was toen weinig over. Een bekend schil derij van de brand van 1575 in Oude water bleef gespaard maar liep veel waterschade op. De buitenmuren en de trapgevel zijn overeind gebleven. (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) en strategische verkeersknooppunten staan opgesteld, zo geplaatst zijn dat passerende auto's een soort slalom moeten maken. Op verschillende plaatsen zijn tank versperringen op gericht. Niet alleen in Praag demonstreren de Tsjechoslowaken tegen de inter ventie van Rusland en zijn satel lietstaten, maar ook in andere steden en dorpen. Er is van protesten spra ke, die door de onmiddellijke drei ging van mitrailleurs en tankkanon nen, binnen het raam van puur hel dendom kunnen worden geplaatst. VERBAZING Reizigers, die bij Weidhaus de grens passeren, hebben met klim mende verbazing gezien hoe de Tsje choslowaken dc oprukkende tanks met het naakte lijf trachtten te ke ren. Hand in hand versperren ze de weg, terwijl telkens weer een waar fluitconcert opklinkt. In vele plaatsen in Bohemen zijn spandoeken te zien, waarop de leuze staat: De Russen eruit! Op straat wordt heftig met de bezettende macht gediscussieerd. Naar de legercolonnes wordt met stenen en vuil gegooid. Elke passant uit het Westen daaren tegen wordt luid toegejuicht. Twee keer heb ik gisteren gepro beerd in de richting van Praag te worden doorgelaten. De stalen slag bomen gingen geruisloos voor me open en dicht, maar tien minuten la ter was ik weer in de Bondsrepubliek terug. ORDERS Een Frans sprekende officier van de Tsjechoslowaakse grenscontrole I wees me erop dat er orders waren geen vreemdelingen door te laten, of er nu een visum kon worden getoond of niet. Zeker honderd andere jour nalisten uit alle delen van de wereld kregen hetzelfde te horen. De commandant van de grenspost, kapitein Frantisek Basca, stond gistermorgen te huilen, toen hij van de laffe inval van Russen, Oost duitsers, Hongaren, Bulgaren en Po len hoorde. Voor zijn eigen landge noten heeft hij helaas weinig kunnen doen. Slechts enkele tientallen heb ben. bij Weidhaus althans, de sprong naar de vrijheid gewaagd. Van de Tsjechoslowaken. die naar hun land terugkeren, schijnen velen op de grens te aarzelen. Hun opont houd in Weidhaus bedraagt vaak een tot twee uur. Voortdurend weer luisteren ze naar de radio, terwijl ze steeds weer naar elkaar toelopen om overleg te plegen. Voor vervolg zie pagina 9 LIEVIN In Lievin, in het Noord franse departement Pas de Calais, zijn gisteren drie personen om het leven gekomen en een dertigtal met vergiftigingsverschijnselen in het zie kenhuis opgenomen, doordat een Bel gische vrachtwagen met ammoniak ontplofte, toen hij voor een stikstof- fabriek zou worden gelost. De Belgische chauffeur was op slag dood. De twee andere slachtoffers overleden later aan hun verwondin gen. De oorzaak van het ongeluk is niet bekend. Machteloosheid p ISTEREN was het de dag van de I machteloosheid, een machte- loosheid die nog wordt bestendigd, en het eind is niet in het zicht. In de eerste plaats duidt het mo ge tegenstrijdig klinken het ge bruik van het wrede geweld waar toe de communistische orthodoxie alsnog is overgegaan in feite op machteloosheid in die hoek. Het heeft namelijk ten overstaan van heel een verbijsterde wereld door deze overval moeten erkennen dat het geen verenigbaarheid Ziel tussen het communisme en de vrij heid. In dit opzicht werd de erger lijke overval een verhelderende zelf onthulling. Zeker is, dat sinds de oorlog de we reld in belangensferen is opgedeeld, met de stilzwijgende afspraak dat daaraan niet zou worden getornd. Dat was op zichzelf al een aanwij zing van de situatie waarin de we reld toen was geraakt. Toen eens Chroesjtsjef in het geval van Cuba de spankracht van die ver deling ging beproeven, moest hij hals over kop terugkeren. En ook van deze Russische invasie in het arme Tsjechoslowakije moet worden ge zegd dat de vrede binnen de groter* wereld er niet door is bedreigd ge worden, omdat deze invasie zich vol trok binnen de communistische be langensfeer. De vrije wereld kijkt dus geërgerd toe naar een gebeuren in een situatie waarin zij zelf des tijds, zij het door de omstandigheden gedwongen, heeft bewilligd. Naast de onthulde machteloosheid van het orthodoxe communisme om zelfs een bescheiden mate van vrij heid te dulden is er dus de machte loze woede van een vrije wereld, nu aan een volk van mensen-als-alle- andere-mensen dat begin van die le vensbehoefte die de vrijheid is weer zo meedogenloos is ontnomen ge worden. Er zijn volken die in de gang der geschiedenis, de tijden door, wel op bijzonder wrede wijze worden be zocht. Tot die volken behoort het Tsjechoslowaakse. Al kan ook dit weinig tot wijziging in de situatie bijdragen, zij kunnen zich, thans en voor de komende tijd, verzekerd we ten van de oprechte sympathie van honderden miljoenen waar ook. Tsjechoslowakije heeft even geleken wat het ook in het verleden heeft kunnen zijn een schakel, een brug, te gaan vormen tussen de oostelijke en de westelijke wereld. Het klimaat scheen daar gunstig voor. Deze hoop is thans echter een grondig ver stoorde illusie geworden. In plaats daarvan zijn de betrekkin gen tussen beide werelden nu op nieuw ijzig verkild. Er staat ons een nieuwe koude oorlog te wachten. Het orthodoxe communisme heeft eens te meer het masker afgeworpen en de gevolgen zullen niet uitblijven. De verlenging van een nagenoeg on gewijzigd Natoverdrag bijvoorbeeld zal er nu zonder meer doorkomen. Ook laten bepaalde invloeden op de komende Amerikaanse verkiezingen zich reeds voorspellen. En in het communistische kamp zelf zal de verwarring onmiskenbaar zijn. We gaan weer vreemde tijden tege moet en ver lijkt nog de vervulling van het woord, dat de bergen vrede zullen dragen en de heuvels heilig rechr. Want nóg is de wereld aan eigen machteloosheid overgegeven, een machteloosheid waaruit zij zich niet uit zichzelf kan oprichten. morgen voordeel choc, ananaspuntjes 200 gram van 85 voor 75 niet duur wel heerlijk Op andere drama: pagina's over het Tsjechische VETO IN V-RAAD? Vanmiddag kwam de Veiligheidsraad in tweede ronde bijeen om de klacht van Engeland en andere landen tegen Rusland te behandelen. Maar hoe de resolutie ook zal luiden, men vreest een veto van de Rus sische afgevaardigde, die onbewogen door zijn zonnebril kijkend, het debat volgde. VIVA DLTBCEK! roepen jonge demon stranten in tientallen westelijke steden. Beto gingen verlopen in een zeldzame eendracht van rechts en links, tot communisten toeHet wordt steeds eenzamer rondom de Russen. SCHOK VOOR HET GEWETEN noemt Johnson de Russische invasie. Oe Thant, de Gaulle, Wilson, de Paus, alles wat maar be langrijk is in de wereld (behalve Russen en Chinezen) laten zich vol afschuw uit over het verraad over Praag. WAT DOEN JULLIE HIER? vragen Tsjechen aan Russische soldaten, en die weten het ook niet. Politiek is het in Praag (na de arrestatie van Dubcek en de zijnen) nog een verwarde toestand. TOERISTEN KOMEN TERUG halen over verbitterde, nerveuze, kalmte bewarende Tsjechen. Er zijn zo'n dui zend tot vijftienhonderd Nederlandse vakantie gangers in het onder de voet gelopen land. met ver maar de

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1