GROTE WEGEN VERSTIKKEN AGGLOMERATIE Rijksweg 12 veroorzaakt verkeerschaos in city Door C. Keizer a»!* LEIDSE COURANT 5 DINSDAG 20 AUGUSTUS ■vïiejwld %»intdttul UttEIDORP HAAG Het wordt ons te moede, als we de we- plannen, die thans voor Den g concrete vormen hebben aan- omen. eens bekijken. Grote ge- jecteerde wegen zullen binnen ele jaren volgens de plannen in den aangelegd: de Rijksweg 12 zogenaamde ütrechtsebaan); de J* vincialeweg nr. 1 en de Rijks- 14 (de zogenaamde Landschei- nbweg). Dan in een iets verdere omst de Leidsebaan (Provin- eweg 16bis) de weg van Maria- ve naar Leiden. In de eerste "hts valt hier op, dat een groot lal als zeer belangrijk geplande [en door een relatief klein stads- worden geleid, namelijk door stadsdeel, wat ten noorden van centrum ligt Vanzelf doet zich de vraag voor, of al deze noord- 1 en oost-west verbindingen wel dzakelijk zijn. oor wat betreft de Provincialeweg 1 een wegtracé, waarover nu al jaren lang wordt gevochten en Landscheidingsweg heeft de Raad State in een advies op Wassenaar- en Voorburgse uitbreidingsplannen deze vraag al gesteld. De minister verkeer en waterstaat zit bij deze met grote problemen rond de cedurekwestie van grondverwer- en aanpassing van de plannen aan eisen van de tijd, omdat o.a. in de op de ruimtelijke ordening deze en domweg over het hoofd zijn ge- Het schijnt nu, dat de minister verkeer en waterstaat aan deze k tegemoet wil komen, door een Iswijziging in overweging te nemen, links het nog steeds felle verzet de top van l.ijkswaterstaat. Het is 'tndien een vreemde zaak, dat zelfs Kroon niet bij machte is om aan prognoses te komen, waarop Rijks- •erstaat de aanleg van een Rijks- t baseert. üt een aantal door ons reeds ge- bliceerde Koninklijke Besluiten blijkt dit overduidelijk. In de advie zen over de Wassenaarse- en Voor burgse uitbreidingsplannen wordt om deze prognoses gevraagd. Wij menen, dat de vraag van de Raad van State: „toon maar aan of de wegen nood zakelijk zijn", terecht is gesteld. Deze vraag kan echter ook worden uitge breid tot de Rijksweg 12, de zoge naamde Ütrechtsebaan. Wat deze weg betreft, staat de Raad van State thans machteloos, omdat hierover geen be zwaarschriften aanhangig konden wor den gemaakt en dus niet om het oor deel van de hoogste beroepscollege van ons land kon worden gevraagd. Rijksweg 12 |_JET IS voor ons de vraag, of deze Rijksweg 12 wel In het belang van de gemeente Den Haag is. Het vreemde van dit wegtracé is, dat de grote verkeersader, komende vanaf de Rijksweg 4a, zonder meer dood loopt op de Benoordenhoutseweg. Deze Benoordenhoutseweg is in de richting Wassenaar de afgelopen maanden op een fantastische manier gereconstrueerd. In de richting van de Koningskade zit hier (nog) een enorme bottleneck. Bovendien zal de Koningskade te klein zijn om het via de Ütrechtsebaan voor Scheve- ningen aangeboden verkeer te ver werken. Als men .bedenkt, dat deze nieuwe Rijksweg ook bedoeld is voor de ont lasting van de Van Alkemadelaan en de Rijswijkseweg en als men dan ook nog bedenkt, dat de Rijksstraatweg in Wassenaar het verlengde van de Benoordenhoutseweg —veel te zwaar is belast, kan men zich zonder enige terughoudendheid de vraag stellen, welke planologen van Rijkswaterstaat het in hun hoofd hebben gehaald een dergelijke verbinding tot stand te brengen. Op een punt ten noorden van de Wittebrug komt straks ook het grote verkeersaanbod van de Reigersberger- weg terecht, plus een dee] van het verkeer, dat wordt aangeboden door de Landscheidingsweg. Aan de noor delijke rand van de binnenstad, dus in feite in het gebied globaal begrensd door het station Staatsspoor, het kruis punt Wittebrug, het ANWB-gebouw en het Willem Witsenplein, zal zich straks het grote verkeersaanbod van uit Utrecht, Rotterdam en Amsterdam concentreren, met alle grote moeilijk heden vandien. Den Haag volgt wat het verkeer betreft in feite geen normaal gedrags patroon. Den Haag heeft geen handels verkeer, zoals Rotterdam en Amster dam, wat tot gevolg heeft, dat het buiten de spitsuren redelijk druk is, maar dal zich op de spitsuren calami teiten voordoen, omdat men dan het grootste verkeersaanbod te verwerken heeft. Als gesteld wordt dat men voor het toeristenverkeer naar Schevenin- gen een goede weg wil hebben, dan is het zonder meer gewenst de Land scheidingsweg aan te leggen, waardoor dit inderdaad nogal drukke verkeer buiten de stad kan worden omgeleid. Uiteraard moet de nodige aandacht worden besteed aan de vraag, of het wenselijk is om grote oppervlakten nuttige grond te besteden voor de bouw van een groot zessterviaduct bU Marlot. Dan willen we in dit kader nog niet eens ingaan op de procedure kwestie bij de zesstcr. Met andere woorden: de aanleg van de Landscheidingsweg is voor de ont lasting van het verkeer in de binnen stad op de spitsuren noodzakelijker, dan de aanleg van de zogenaamde Ütrechtsebaan, die alleen de moeilijk heden maar zal verplaatsen. Bovendien zal indien dat mogelijk zal blijken de gemeente Den Haag enkele mil joenen in kas kunnen houden, die nu nodig zijn voor onteigeningen om voor de aanleg van de weg de nodige grond te krijgen. Er zal ook nog een mogelijkheid zijn om van de Ütrechtsebaan de Bezui- denhoutseweg op te komen- Dit zou de problemen op de Herengracht en de Grote Marktstraat alleen maar ver groten, vooral nu de ringweg door dit gebied de eerstkomende jaren nog niet zal worden aangelegd. Prov. weg nr. 1 J£EN ANDERE kwestie, die hier mee nauw samenhangt is de reeds 40 jaren lang fel omstreden aanleg van de Provincialeweg nr. 1. De gemeente Den Haag heeft zich steeds tegen de aanleg van deze weg verzet, omdat een aantasting van het waterwingebied wordt ge vreesd. De gemeente Den Haag kwam met een alternatief: de aan leg van een kustweg. We willen hier niet ingaan op de vraag, welk tracé het moet worden, maar alleen de vraag stellen, of deze weg ook noodzakelijk is De verbin dingen met het gebied ten noorden van Den Haag zijn in de afgelopen jaren aanzienlijk verbeterd, nadat de Rijksweg 4a was aangelegd. De Pro vincie wil binnen afzienbare tijd over gaan tot de aanleg van de Leidsebaan, de Provincialeweg 16bis, die een direc te verbinding zal moeten vormen tus sen de Haagse- en Leidse agglome raties De verbinding tussen deze agglomeraties wordt thans gevormd door de weg door Wassenaar, de Rijks weg 4, die eveneens in Wassenaar uit komt en de Rijksweg 4a. die uitmondt bij het verkeerscircuit Leidschendam en Ypenburg. Het is de bedoeling, dat de Provin cialeweg nr. 1, komende vanuit Haar lem, ongeveer tussen Katwijk en Was senaar een aantal keuzemogelijkheden krijgt, waardoor de automobilist deze weg gaat verlaten om zijn reisdoel te bereiken via de Rijkswegen 4 en 4a Alleen al hierdoor is bet ons inziens overbodig deze weg aan te leggen, omdat het verkeer reeds voor Wasse naar afbuigt. Wassenaar zit bovendien met het probltem van de steeds druk ker wordende Rijksstraatweg, die nu nog het verkeer van de Rijksweg 4a en het verkeer naar Leiden moet ver werken- Zou men hiervoor ten noor den van het grondgebied van Wasse naar een oplossing weten te vinden, dan zou de aanleg van het Wasse naarse deel van de Provincialeweg nr. 1 in het gebied niet nodig blij ken te zijn- Men kan zich bovendien de vraag stellen, voor welk verkeer deze Pro vincialeweg is gedacht. Komende van uit Haarlem zal men beslist niet deze weg gaan rijden om snel in Den Haag te zijn, maar zal men de Rijksweg 4a nemen, vooral als over een aantal jaren de huidige Provincialeweg van Haarlem naar Hilversum zal zijn ver breed van een tweebaans- tot een vierbaansweg. De Provincialeweg nr. 16bis zal een goede verbinding voor het lokale verkeer geven, terwij] dit lokale verkeer ook gebruik maakt van de Rijksweg 4. Noordelijk stadsdeel YJ/IÉ EEN wegenkaart bekijkt, zal zien, dat het zwaartepunt van al deze verbindingen in het noordelijk stadsdeel en in Voorburg ligt. Hier komt straks ook nog een zware ver binding met Zoetermeer tot stand, die de chaos in dit gebied ongetwij feld zal verhogen. Men kan zich zonder meer afvra gen, of de planologen de verbindingen van Den Haag met het noorden van het land belangrijker vinden, dan met het zuiden van het Land, met name Rotterdam. Heeft men zich eenmaal deze vraag gesteld, dan blijft het een zeer vreemde zaak, dat Rijkswaterstaat niet wi] vertellen, waarop men dit alles heeft gebaseerd. Straks wordt vanaf het kruispunt Ypenburg wel de zogenaamde Zoomseweg aangelegd, via RUswijks grondgebied, lopend naar Vlaardingen en daar aansluiting ge vend op de BeneluxtunneL Rijswijk en de Haagse wijken Moer- wijk, Bouwlust en Vrederust zijn van grote tracé's verschoond gebleven. Voorburg is en wordt zo langzamer hand in een groot aantal stukken ge knipt door de aanleg van allerlei we gen. Wat Voorburg betreft kan men zich afvragen, of het bestuur van deze gemeente ten aanzien van de wegen aanleg wel een krachtig beleid heeft gevoerd. Rijswijk heeft dit wel ge daan en kr;igt alleen maar de Zoom seweg door dat deel van de gemeente, wat Rijswijk daarvoor wenst. Niet de grond die Rijkswaterstaat wenst. Ons inziens zou het verkeer door Voorburg en door Den Haag-noord zeer sterk kunnen worden ontlast door de aanleg van een verbinding vanuit Bouwlust of Vrederust naar het grote verkeers circuit tussen Schiedam en Rotterdam. Dit is mogelijk, omdat Den Haag nu eenmaal geen handelsverkeer heeft Zou men hiertoe besluiten, dan zou in de eerste plaats de Ütrechtsebaan kun nen vervallen en zou de Landschei dingsweg op de tweede plaats over een kleiner tracé worden geleid. HET1 Om de tafel IS dunkt ons zaak, dat Rijks waterstaat, de Provinciale Wa terstaat en de deskundigen van Den Haag. Voorburg en Rijswijk nog eens rond een blanco wegenkaart gaan zitten, voorbijziend aan de reeds met veel lawaai omgeven ge lanceerde wegenplannen. Men zou dan miljoenen kunnen besparen, die nu slechts voor enkele uren per dag worden geïnvesteerd. Bij dit gesprek zou men tevens de functie van zogenaamde wisselende banen eens kunnen bestuderen. Tel lingen, die hiervoor nodig zijn, kunnen ongetwijfeld door het gemeentebestuur van de agglomeratiegemeenten en de Provinciale Waterstaat op tafel wor den gelegd. Technisch zal dit zeer ge makkelijk zijn te realiseren. In Duitse steden, o.a. In Hannover en Frankfort is dit systeem reeds met veel succes toegepast.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5