SIAMESE TWEELING IN RINSENBEEK GEBOREN JAMIN g^HÉtlKj REFERENDUM IS ALLEEN VOOR ONTWIKKELDEN' Verdeeldheid onder de democraten groot Regering doet niet genoeg l Het Kwartet r bloemenzuurtjes Geen nieuw hart voor Eisenhower Praag ontkent bericht lening van deze glanzende onder- zettertjes (met lijn Indisch motief) in etui voor ieder die nu n nieuwe abonnee opgeeft! Nieuwe Leidse Comramnt Dinsdag 20 augustus 1968 49ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen freeteur: F. Diemer ^redacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING ..Stantvastich is gheblcven mijn hert in teghenspoet!" L Ikantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Zeer vlotte bevalling 3loeder en dochters gesond Scheiding in ondersoek De grootste meesterwerken aren eenmaal slechts klod- ers verf op een palet. HASKINS I Nederlands accent op ICCC-congres pagina 2 Blanke studenten op de bres voor negerdocent i «hor we er uit gaan, moei u me r'po om dit ding af te krijgen." WATERSNOOD IN DE LANDBOUW pagina 7 HET WEER DE BILT Het afgelopen maal verplaatste zich een igedrukgebied van Frankrijk Duitsland. Tegelijkertijd eidde een oceaandepressie bij sland zijn invloed uit tot est-Europa. Tussen de depressie en het igedrukgebied staat een zuide- ke tot zuidwestelijke stroming, aarmee vochtige lucht naar ons nd wordt gevoerd. Een front, t de voorste begrenzing rmt van deze vochtige lucht, kelfroorzaakte in de afgelopen eht regen. Een koufront van de depressie IJsland ligt nu boven de Jitse eilanden. Het trekt lang- t am in de richting van ons id maar zal ons het komende naai waarschijnlijk niet pas- E, ren. Aan de voorzijde van het int wordt met zuidelijke win- n vochtige en iets warmere cht aangevoerd. Daarbij wor- n iets hogere temperaturen rwacht en hier en daar een maar ook enkele opkla- igen. Zonnige perioden, maar ook latselijk een bui. Overwegend itige wind tussen zuid en zuid- si. Iels hogere temperaturen vandaag. Strandweer [Wij zijn in iets warmere en chtige lucht gekomen. Vandaag ;50 ijft hierin veel bewolking mee, aar morgen zijn wat meer op- aringen te verwachten. Daarbij 1 het aangenaam strandweer n bij 19 a 20 graden, zeewater graden. Vooruitzichten: Nog niet heie aal stabiel, maar wel perioden et gunstiger strandweer dan in vorige week. it: Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Voor de tweede keer in de Nederlandse geschiedenis is maandagmiddag een levende Siamese tweeling geboren. De moeder i6 de 22-jarige J. van Dijk-van der Aa uit Prinsenbeek, de vader de 32-jarige timmerman J. van Dijk. De geboorte ging zeer voorspoedig. De tweeling, twee meisjes, is thuis geboren waarbij de 47-jarige verloskundige mejuffrouw J. C. Brouwer uit Prinsenbeek heeft geassisteerd. Onmiddellijk na de bevalling, maandagmiddag om 12.30 uur, heeft mejuffrouw Brouwer de Siamese tweeling naar het Diaconessenzieken- huis in Breda laten brengen. De directrice van dat ziekenhuis be sliste dat de tweeling met spoed naar het Sophia Kinderziekenhuis, waar de afdeling kindergeneeskun de van de Medische Faculteit te Rot- trdam is ondergebracht, moest wor den overgebracht. Naar Rotterdam Het transport van de 'tweeling ging zeer spectaculair. Langs de hele weg van ziekenhuis tot zieken huis waren kruispunten afgesloten om de weg vrij te maken voor de ambualnce en de begeleidende po litiewagens. Om vijf uur maandagmiddag ar riveerde de tweeling in het kinder ziekenhuis waar alles in orde was gemaakt voor de opname. De kin deren, die samen slechts 3900 gram wegen, zijn twee weken te vroeg geboren.. Het was de eerste geboorte in 'het gezin Van Dijk. De kinde ren liggen in een couveuse. Medisch team Onmiddellijk maandagmiddag is een zeer uitgebreid medisch team, samengesteld uit specialisten van het kinderziekenhuis en van de Me dische Faculteit, aan een onderzoek 'begonnen. Het team, waarin ook een hartspecialist is opgenomen, be staat uit enkele 'tientallen doktoren. Het onderzoek wordt geleid door prof. H. K. A. Visser, geneesheer- directeur van het Sophia Kinderzie kenhuis, tevens hoogleraar in de kindergeneeskunde aan de Medische Faculteit. Mocht eventueel tot operatief in grijpen worden besloten dan zal dr. D. Vervat, hoofd van de chirurgische afdeling van het kinderziekenhuis, de operatie verrichten. Voorlopig zullen de eerst komende twee dagen helemaal worden gewijd aan het zeer uitgebreide onderzoek. De grote vraag is of de kinde ren die met borst en buik aan el kaar zijn gegroeid, zijn te scheiden. Dat hangt van zeer veel factoren af. Het röntgen-onderzoek zal moe ten uitwijzen of de kinderen orga nen dubbel hebben of dat zij zijn aangewezen op enkele organen. Zeldzaam Prof. Visser zei vanmorgen tij dens een persconferentie dat de ge boorte van een levende Siamese tweeling zeer zeldzaam is. Er be staan eigenlijk weinig gegevens over de geboorten van Siamese tweelin gen. Vandaag zou in het ziekenhuis ar riveren de medische film die inder tijd is gemaakt van de geboorte en de behandeling van de Friese Sia mese tweeling die in 1957 is gebo ren en die later in het ziekenhuis in Zwolle met succes is gescheiden. Men zal de film voor het medisch team afdraaien. - Ook heeft men inmiddels contact opgenomen met specialisten in het buitenland. Over de hele wereld wordt het onderzoek van de twee ling Van Dijk met grote interesse gevolgd. De kinderen die in het Diacones- senziekenhuis van Breda door een priester zijn gedoopt, hebben nog geen namen. Zij worden op normale wijze en kunstmatig gevoed. Dr. Vervat onderzoekt in de me dische literatuur of een dergelijke vorm van samengroeiing elders ooit met succes is gescheiden. Prof. Vis ser wilde niet ingaan op de levens kansen van de tweeling. Hij zei: „In principe zijn die levenskansen aan wezig. Het onderzoek is echter ge richt op de vraag hoe en in welke mate organen gedeelt zijn of ge meenschappelijk aanwezig zijn". De directrice van het Diaconessen- ziekenhuis te Breda nam de beslis sing om de tweeling naar het Sophia ziekenhuis te laten overbrengen in verband met de goede naam die dit ziekenhuis internationaal heeft op •het gebied van de kindergenees kunde. De vader was in de consternatie van maandagmiddag verdwenen. Pas vanmorgen kan prof. Visser contact met hem krijgen. Als de gezondheid van de kinderen goed blijft en er zich geen complica ties voordoen zal de beslissing over een scheiding, als het onderzoek de mogelijkheid daarvoor aanwijst, pas over twee dagen worden genomen. De eerste De eerste Siamese tweeling die in Nederland levend ter wereld kwam waren de Friese meisjes Folk je en Tjitske de Vries uit Bergum. De meisjes werden op 8 november 1953 met de buik aan elkaar ver groeid geboren. Zeven maanden la ter werden de meisjes door een team Friese chirurgen in het diaconessen- ziekenhuis in Leeuwarden succesvol van elkaar gescheiden. Heel Neder land leefde indertijd mee met deze operatie waaraan vele voorbereidin gen waren voorafgegaan. Folk je en Tjitske. die als twee druppels op elkaar lijken, groeiden sindsdien gezond op. Ze hebben in geen enkel opzicht nadelig gevolgen ondervonden van de scheiding. BERGEN In het Noordlim burgse Afferden is gistermorgen de 10 maanden oude baby Mirjan Derks om het leven gekomen. Het kleintje, dat met een tuigje in het kinderstoel tje zat, is waarschijnlijk onderuit gegleden, waardoor het zijn halswer veltjes brak. Indonesische regering: DJAKARTA Indonesië zal niet de hele bevolking, maar slechts de politieke leiders en stamhoofden raadplegen over de toekomst van West-Irian. Het is onmogelijk de hele bevolking in de volksraadpleging te betrek ken. omdat het grootste deel onontwikkeld is. Dit is gisteren door de Indonesische regering in Djakarta bekendgemaakt. WASHINGTON De onenigheid tussen de aanhangers van de democratische presidentskandidaten Humphrey en Mc Carthy over Vietnam groeit snel naar een hoogtepunt. Geen van de groepen lijkt vooralsnog bereid het standpunt van de ander te aanvaarden. Toch moet deze week het partijprogram ma worden vastgesteld want maandag begint in Chicago de conventie, waarop de democratische kandidaat voor het presi dentschap wordt gekozen. Al dagenlang zoekt de pro grammacommissie koortsach tig naar een compromis. Mi nister Dean Rusk van buiten landse zaken is gevraagd van daag tijdens een speciale zit ting van de commissie inlich tingen te verstrekken over de oorlog in Vietnam. Daarna zal de 110 man tellende commissie haar standpunt moeten be palen. „Vredeskandidaat" senator Eugene McCarthy wil onvoorwaardelijke stopzetting van de bombardementen en een coalitieregelingg (met de com munisten) in Zuid-Vietnam. De Ver enigde Staten moeten hun troepen terugtrekken als Saigon niet tot zo'n coalitie bereid is, meent McCarthy. Zijn grote rivaal, vice-president Hu- bert Humphrey, is het in grote lijnen eens met het huidige Vietnambeleid van de regering. Afgew De mededeling kwam op het mo ment dat de speciale VN-afgezant, Ortiz Sanz, in Djakarta een bezoek bracht aan president Soeharto om zijn geloofsbrieven te overhandigen. Ortiz Sanz moet in opdracht van se cretaris-generaal Thant de Indone sische regering adviseren en behulp zaam zijn bij het nakomen van haar verplichtingen inzake de volksraad pleging. Donderdag vertrekt hij naar West-Irian waar hij twee weken zal blijven. Na zijn terugkeer zal hij overleg plegen met de voormalige In donesische ambassadeur in Neder land, Soedjarwo Tj on drone goro, nu speciaal assistent van minister van buitenlandse zaken, Adam Malik. Daarna gaat Ortiz Sanz voor een lan gere periode naar West-Irian, het voormalige Nieuw Guinea, terug. Het GPV-Tweede Kamerlid P. Jon geling heeft minister Luns gewaagd te protesteren tegen de uitspraken van president Soeharto, dat de daad van vrije keuze in West-Irian voor de verantwoordelijkheid van Indo nesië zal zijn en dat Indonesië vast besloten is dat West-Irian deel van de republiek Indonesië dient te blij ven. De minister dient Oe Thant te ver zoeken ook protest aan te tekenen, aldus de heer Jongeling. Het Kamerlid vraagt of de mede deling van de president dat Indo nesië, Nederland en secretaris-gene raal Thant hebben afgesproken dat de daad van vrije keuze voor de ver antwoordelijkheid van Indonesië zal zijn een interpretatie is van het New- yorkse akkoord, of dat Inderdaad een afspraak is gemaakt en wanneer deze afspraak dan is gemaakt. De oude, in zeer slechte staat verkerende Hervormde kerk van Barsingerhorn (N.-H.) is gister middag opgeblazen. De toren bleek al niet meer gerestaureerd te kunnen worden, terwijl het gebouw er ook slecht aan toe was. De pastorie blijft bestaan en zal voor verschillende activi teiten worden gebruikt. Om drie uur gistermiddag was het zover: de oude toren boog het hoofd voor het geweld van de springstof. morgen voordeel 210 gram van 89 voor 79 U niet duur wel heerlijk ezeii De burgemeester van Moskou, de heer V. F. Promyslov samen met burgemeester Thomassen (links) tijdens het officiële bezoek aan Rotterdam. BUITENLANDS GELD REISVERZEKERINGEN REISCHEQUES WASHINGTON Artsen hebben maandagavond in Washington mee gedeeld dat er op oud-president Eisenhower geen harttransplantatie zal worden verricht. Men heeft een dergelijke ingreep wel overwogen en er met de patiënt ook over gespro- men, maar uiteindelijk kwam men tot de conclusie dat een transplanta tie in verband met de leeftijd van Eisenhower en gezien ook andere medische factoren niet in aanmer king komt. De toestand van de 77-jarige Eisen hower blijft kritiek. Zijn hartslag is nog steeds onregelmatig. Een elektrisch apparaat om de hartslag te regelen, dat tijdens het weekeinde was aangebracht, is ver wijderd aangezien het na enkele uren ondoelmatig bleek. De patiënt, die bij kennis is, heeft geen pijn. PRAAG Het bericht als zou de Tsjechoslowaakse premier Oldrvch Cernik hebben gezegd dat Tsje- choslowakije overweegt grote lenin gen te sluiten bij de Wereldbank, is niet juist. Dit meldde gisteren het persbureau Ceteka. Premier Cernik, aldus het persbu reau, heeft gezegd dat Tsjechoslowa- kije geen belangstelling heeft voor een krediet van de Wereldbank, maar dat enkele ondernemingen in het land wel interesse hebben voor kre dieten van particuliere ondernemin gen in de westelijke landen om hun Humphrey's aanhangers hebben nog wel een compromisvoorstel ingediend, maar dat werd niet enthousiast ont vangen in het kamp van McCarthy. In dit voorstel stond dat een stop zetting van de bombardementen en een coalitieregering niet moeten wor den geëist, maar dat ze wel aanvaard baar zijn. Er pakken zich deze week meer, en misschien noe wel donkerder. DE SPAARBANK TE ROTTERDAM u. w..s, sche^hoihid'en.'1 Tegen" 1(MÏ0 ^eden^van H°°™«NTOOR BOTERSLOOT 25 produktie te vergroten, de ruim 2600 gedelegeerden zijn bezwaren aangetekend. In sommige gevallen betreft het de samenstelling van de delegaties uit de zuidelijke staten. Bij de conventie van vier jaar geleden werd al gezegd dat afvaar digingen waarin geen of heel weinig negers zijn opgenomen, niet tot de conventie zullen worden toegelaten. Ook op andere punten zijn veel klachten ingediend. Deze week zal een commissie zich hierover moeten uitspreken. Maandag begint de conventie. De politie heeft uitgebreide voorzorgs maatregelen genomen want onlusten zijn lang niet denkbeeldig. Integen deel. diverse betogingen zyn aange kondigd en in dc negerwyken van deze grote stad is een kleine aan leiding voldoende om ernstige rellen te veroorzaken. De politie onderzoekt nu al berichten over moordaanslagen op zowel Humphrey als McCarthy. Van duidelijk gesproken TN DE moeiljjke situatie waarin zij is komen te verkeren bewjjst thans D'66, dit merkwaardig feno meen in onze politiek van vandaag, dat het heel wat gemakkelijker is om duidelijkheid te roepen dan oni zelf een bijdrage aan de duidelijk heid te leveren. Haar is immers gevraagd kleur te bekennen een redelijke vraag aan een party die alles zo onduidelijk vond. In antwoord op deze vraag vlucht ze in het uitstel: dat eens verfoeide middel van ons naar het heette overleefde politieke bestel. D'66 is een politieke party die zich van stonde aan heeft aangediend als pragmatisch. Dat betekende, dat men telkens weer zyn beslissingen zou nemen naar mate dc feitelijke situa tie van het ogenblik het voorschreef en niet tezeer gehinderd door dieper liggende beginselen. Nu kan erkend worden dat men be ginselen ook tè diep kan zoeken. Maar de pragmatiek blykt nu wel haar eigen problemen van onvolko menheid te hebben en ten aanzien van D'66 is niet alleen heel ons poli tieke bestel, maar zyn ook de aan hangers van deze partij, in de mist komen te verkeren. Landelijk komt er dus geen progressieve concen tratie, maar plaatselijk moet men maar zien wat men doet. Of uitstel van beslissingen dan altyd onjuist is? Natuurlijk niet, maar het irritante in de houding van D'66 is. dat ze altyd za overdadig was in de kritiek op de anderen. Die anderen, zo luidde haar oordcel, behoorden hoog nodig te ontploffen. Wjj voor ons hebben dat roepen om de ontploffing altijd een onverant woord gedoe gevonden. Men mag zyn kritiek hebben op bepaalde aspecten van ons partywezen, maar kritiek die niet anders dan een politiek vacuum doet ontstaan, schiet niet alleen haar doel voorby, z\j schept bovendien gevaarlijke situaties waarin zy zelf allerminst kan voorzien. Intussen kan, zoals de feiten Ieren, ons partywezen als geheel zelf nog wel tegen een stootje en dikwijls worden degenen die kritiek leveren zelf tot de slachtoffers van hun kritiek. Dit te spoediger naarmate die kritiek als overtrokken moet worden aangemerkt. De kritische D'66 is in een moei lyke positie beland; zy is, by de nadering van haar septembercon- gres. dan ook niet te benijden. CNV: Werkloosheid serieus aangepakt (Van onze sociaal-economische redactie) UTRECHT „Er moet in septem ber heel wat extra gebeuren, wil de regering geloofwaardig maken dat zij de strijd tegen de werkloosheid se rieus wil aanpakken". Aldus het Christelijk Nationaal Vakverbond in zijn orgaan De Gids van deze week. En daaraan wordt onmiddellijk toegevoegd: „Gezien de ervaringen tot nu toe zijn de ver wachtingen echter niet hoog gespan nen". Het CNV vindt het verstandig niet veel waarde te hechten aan het min der verontrustende werkloosheidscij fer van juli. Zelfs wanneer de kleir.e opleving stand houdt dan is een ge corrigeerd cijfer van 90.000 werklo zen nog alarmerend genoeg, aldus het vakverbond. „Maar hoe alarmerend ook, de re gering blijft doorgaan met haar zacht- jes-aan-politiek. Ondanks de aan drang van vakbeweging. SER en par lement weigert zij voldoende geld beschikbaar te stellen dat voor een drastische bestrijding van de werk loosheid broodnodig is. Het blijft bij enkele tientallen miljoenen guldens extra en verder moet lijdelijk wor den afgewacht wat de begroting voor 1969 oplevert". Aan deze beschouwing voegt het CNV een interessante berekening toe van de resultaten, die met de extra werkloosheidsgelden worden bereikt. Ik geef op als nieuwe abonnee: naam- Als beloning voor mijn aktlvlteit ontvang ik een set onderzettertjes. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. straat: olaats: betaalt: per kwartaal per maand Inzenden aan Bureau van dR b!nd 1 i «i

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1