„INGREEP' KIESWET Kleuter rijdt met auto haven in Kabinet: beperking bevoegdheden van bedrijfsschappen Vietnam IEDER JAAR BELASTING „TERUG" Commissie Cals-Donner kwam niet tot eensluidend rapport: NIEUWi LEID&E COURANT VRIJDAG 16 AUGUSTUS 1968 7an onze parlementsredactie) DEN HAAG Dit kabinet eent, mèt de Sociaal-Economi- :\\e Raad, dat de bedrijfsorgani satie niet is achterhaald door de ttschappelijke ontwikkeling, [jjf ministers van sociale zaken landbouw, en de staatssecre- :s van economische zaken stel- voor zogenaamde „lichte" be- y rijfsschappen in te stellen. Hun ie| evoegdheid moet beperkt wor- n en tot registratie van onderne mingen, verzameling van gege vens, inzage van boeken en be- depheiden en bijeenbrengen van elden. 17* "Sl Alle bedrijfsschappen zullen c icht" worden tenzij de organisa- v es uitdrukkelijk verordenende be- legdheden wensen. In afwijking in het SER-a<cïvies willen de be- Aiindslieden dat de meerderheid van 'Ie bedrijfsgenoten, georganiseerd ongeorganiseerd, tot instelling b.'fcn een schap kan verzoeken. Zo is iiii:t ook nu, maar de SER wilde de georganiseerden hierin ïtrèkiken. aa De drie ondertekenaars van het !etsontwerp, dat wijziging van de lêjet op de bedrijfsorganisatie tot wiand moet brengen, staan een gro- mate van overleg tussen centrale en bedrijfsschappen voor. et „bedrijfscommissies" zal over- fd en samengewerkt worden. m De ambtsperiode van voorzitters k n produktschappen zou zes jaar Roeten zijn; datzelfde willen de be- i ndslieden ook voor de door de 5 troon benoemde bedrijfschapsvoor- poj'ters bereiken. stiDe regering meent hiermee tege- .J,floet te komen aan de gevarieerde {u hoefte van het bedrijfsleven. Het .'d u de moeite lonen, meent men, de «t werking van de gewijzigde or ga- ,la, latorische opzet af te wachten al ei rens te beslissen over het beleid z« n aanzien van de publiekrechte- er ke bedrijfsorganisatie. De bewindslieden merken op, dat de behoefte aan bedrijfslic hamen beperkt wordt door de vele moge lijkheden die het bedrijfsleven daar naast nog heeft. De behoefte van het bedrijfsleven hoeft echter nog niet bepalend te zijn voor de be drijfsorganisatie. Waar regelingen gemaakt worden die voor een hele bedrijfstak gelden, kan men dit geen privaatrechtelijke activiteit meer noemen, maar geldenj publiek rechtelijke spelregels. Prins Clans bezocht gistermid dag het jeugdfestival in het Gelderse Velp. Samen met Rhe- dens burgemeester, mr. J. P. Drost, luisterde hij, temidden van de jeugd, naar de uitvoering ran een muziekprogramma onder leiding van Pierre Coubois. HAMBURG De Westduitse persmagnaat Axel Springer, die in juni vier van zijn populaire bladen verkocht, heeft gisteren bekendge maakt dat hij ook zijn aan de voet balsport gewijde weekblad Kicker, dat een oplaag heeft van 200.000 exemplaren, verkocht heeft en wel aan de Westduitse uitgeverij Olym- pia. Op de rotonde bij Ypenburg, die aansluiting geeft op de wegen naar Rotterdam, Delft, Amster dam en Rijsioijk, is gistermiddag omstreeks halfvijf een vrachtauto met tomaten gekanteld. Daardoor ontstond, juist tegen het spits uur, grote vertraging. (Van onze parlementsredactie) J^EN HAAG Het gisteren verschenen eerste rapport van de staatscommissie Cals-Donner dat advie6 geeft over de wij ziging van de grondwet en de kieswet heeft het reeds lang bestaan de vermoeden bevestigd dat in de commissie geen meerderheid aanwezig is voor ingrijpende wijziging van het kiesstelsel, binnen de grenzen van de huidige grondwet- Er zijn hierover in het rapport drie suggesties naar voren gebracht, die nader bestudeerd zullen worden. Een deel van de commissie be pleit invoering van 12 zelfstandi ge kiesgebieden, die elk 12 of 13 Kamerleden afvaardigen volgens het stelsel van de evenredige vertegenwoordiging. Voorstan ders hiervan zijn de heren Cals, Donner, De Pous, Prins, Scholten en Witte. Een tweede groep acht dit sy steem te weinig waarborgen bieden voor het krijgen van een verkie- zinsuitslag die zowel de samenstel ling van het parlement als de vor ming van de regering 'bepaalt. Zij menen dat dit alleen mogelijk is met behulp van grondwetswijziging. Tot deze groep behoren de heren albrecht, Cramer, Daudt, Gruijters, Van der Hoeven en Meeuwissen. Mr. Cals houdt de mogelijkheid open dat bij deze studie een betere op lossing gevonden kan worden dat het stelsel met 12 kiesdistricten. Zijn definitieve oordeel zal hij la ter bepalen. Een minderheid van de commissie mevrouw Fortanier-de Wit en de sie-mevrouw Fortanier-de Wit en de heren Jeukens, Kan, Simons en Verbrugh meent dat verbetering van de staatkundige verhoudingen door de partijen zelf moet worden nagestreefd. Deze leden achten in voering van 12 gesloten kieskringen niet de juiste weg om tot een ver betering te komen. De commissie zal de mogelijk heden voor een ingrijpende wijzi ging van het kiesstelsel, waarbij ook wijziging van de grondwet betrok ken is, verder bestuderen. Kieswet De staatscommissie beperkt zich in haar advies aan de minister van binnenlandse zaken tot enkele voor stellen voor wijziging van de Kies wet. Deze voorstellen komen over een met de berichten die de laatste Rozen Nu binnen ieders bereik. Een feestelijke bloem. Om uzelf en anderen mee te verrassen. Vooral nu ze zó gevarieerd voorbanden zijn. Bloemen brengen sfeer I TNE spaarbanken krijgen maan delijks van heel wat nijvere mensen wat centjes of liever gul dentjes in bewaring. Zo worden de bekende appeltjes voor de dorst ge kweekt. Die dorst komt vaak wan neer de pensioenjaren zijn aange broken. Er zullen overigens genoeg nijve- ren zijn. die elke maand prompt op salarisdag aan hun laatste stuiver toe zijr.. Die in compiete paniek zouden raken wanneer dat salaris zo maar eens een weekje later werd betaald. Daarom verbaast het mij steeds, dat de uitbetalingen van het Alge meen Burgerlijk Pensioenfonds niet op een vaste dag worden ontvangen. Dat in tegenstelling tot de A.O.W. die altijd prompt op dezelfde dag woidt uitbetaald. Verleden jaar was de zaak bij het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds heel erg in de war toen de termij nen anders werden ingedeeld. Dat begon m april; in juni zaten nog verscheidene gepensioneerden te wachten. Het bleek dat vele pensi oenen wel naar de banken van de betrokkenen we^en overgemaakt, maar voer weduwen op de meisjesnaam, die bij de banken on bekend was, waardoor het geld niet verder kwam-. De computer houdt met zulke za ken geen rekening. Eind juni waren de plooien gladgestreken. Hoeveel gepensioneerden er een benauwde tijd door hebben ge had? Nu is het ruim een jaar later. Volgens de regels worden de pensi oenen de 22ste van de maand over gemaakt. Maar de datum van ont vangst varieert van de 26ste tot de vierde of vijfde van de volgende maand. Voor mensen. die van hen pensioen zonder extra moeten leven, een benauwde zaak. Verleden week belden we er het ABP over. Een zeer vriendelijk heer vond ons argument, dat mensen van een inkomen van datum tot datum i «en en zonder speling rondkwamen, ietwat overdreven. Het appeltje voor de dorst achtte hij gemeengoed. Ik geloof daar niet in. Nog minder geloof ik er in, dat gepensioneerden van de ene maand op de andere toe kunnen komen van de helft van het gebruikelijk be drag. Zelfs niet al hebben zij (ongewe ten) gedurende twaalf maanden te veel pensioen ontvangen zoals nu door een fout van de computer van het ABP. Waarbij zij opgemerkt, dat die computer dan toch maar fout gevoed moet zijn. De fout, bij het ABP gemaakt, moet hersteld worden. Zo snel mo gelijk en dus worden de teveel uit betaalde gelden teruggevorderd, waarbij men er van uitgaat, dat el ke maano vijftig procent van het pensioen slechts uitbetaald wordt Een systeem dat ik volkomen onbil lijk vind. Waarom moeten de gepensioneer den boeter, voor de fout van de computervoeders? Bovendien moeten de belastingbe dragen van de gedupeerden herzien worden Ir. hetzelfde tempo. Of ko men die gelden pas na jaar en dag terug? De gepensioneerde kan „per een voudig briefje" verzoeken de terug betaling van de te veel betaalde pensioenen over een langere perio de, dan nu door het ABP gehanteerd wordt uit te smeren. Zo min als de vriendelijke heer aan de telefoon zich kon indenken dat een gepensioneerde geen appel tje voor de dorst heeft, schijnt men bij het ABP te beseffen, dat oude, vaak hoogbejaarde mensen de inge wikkeldheid van onze moderne ad ministratie toch al boven het hoofd groeit. Meer consideratie met de meest weerloze en kwetsbare groep van onze samenleving zou men mo gen verwachten. Tenslotte kan geen gepensioneerde verweten worden, dat hij of zij zelf niet ontdekt heeft te veel te krijgen. De berekening van een pensioen is voor een ondeskundige eenvoudig niet te doen. tijd hierover reeds de ronde deden. Voorgesteld wordt: Afschaffing van het verbod van lijstbinding van kandidatenlijsten binnen eenzelfde kieskring; Afschaffing van de opkomstplicht; Verlaging van het stemmenper centage dat nodig is om bij voor keur in de Kamer te worden ge kozen: van 50 tot 25 procent van de kiesdeler; Verhoging van het aantal hand tekeningen dat nodig is om een kandidatenlijst in te dienen van 25 tot 100. Afschaffing van het verbod om kandidatenlijsten binnen eenzelfde kieskring te verbinden is hiervan het belangrijkste omdat hierdoor de mo gelijkheid wordt geopend om stem busakkoorden af te sluiten. Afschaf fing van de opkomstplicht was ook reeds bepleit door de staatscommis sie-Berger, die minister Beernink hierover advies heeft uitgebracht. Ongeschikt De commissie-Cals-Donner heeft voorts een aantal suggesties om tot verbetering van het kiesstelsel te ko men afgewezen. Hiertoe behoren: Het premiestelsel; waarbij een winnende partij of combinatie een aantal zetels extra krijgt om een meerderheid te verwerven. Een consultatief referendum, waarbij de kiezers een minister-pre sident aanwijzen, die voor deze func tie aan de Koningin wordt voorge dragen. Een verhoging van de kiesdrempel acht de meerderheid van de commis sie niet juist. Men vreest dat het po litiek onbehagen zal toenemen als het kleine partijen extra moeilijk wordt gemaakt een zetel te verwer ven. De meerderheid van de commissie acht het niet juist wettelijke voor schriften vast te leggen voor de pro cedure van kandidaatstelling van de politieke partijen. Met uitzondering van GPV-secre- taris dr. Verbrugh voelt de commis sie niets voor wijziging van het systeem voor verdeling van de rest zetels. De heer Verbrugh geeft de voorkeur aan het vroeger toegepaste stelsel van de grootste overschotten. Hiervoor is onder meer gepleit door de Boerenpartij en de PSP. Duits systeem De commissie acht het Duitse kiessysteem voor ons land niet aan bevelenswaardig. Het Duitse stelsel is een combinatie van een verkiezing van personen en partijlijsten. De commissie meent dat dit systeem de Nederlandse problemen niet oplost. De staatscommissie Cals-Donner een jaar geleden ingesteld heeft I tot taak de regering van advies te dienen over wenselijke herzieningen van de Grondwet en de Kieswet. Hierbij dienden wijzigingen van de Kieswet binnen het kader van de be staande Grondwet voorrang te ver krijgen. Mogelijkheden Het thans verschenen rapport maakt duidelijk dat de commissie op dit punt niet tot overeenstemming is gekomen. Men heeft gezocht naar een stelsel van gesloten districten, waarbinnen de evenredige vertegen woordiging wordt toegepast. Hier bij heeft men drie mogelijkheden be studeerd Vorming van 18 kiesgebieden die samenvallen met de bestaande kies kringen Vorming van vier kiesgebieden die samenvallen met de bestaande provinciegroepen voor de verkiezing van de Eerste Kamer: Vorming van ongeveer 12 kies gebieden, waarbij ongeveer gelijke aantallen zetels te verdelen zijn. De commissie acht de twee eerste mogelijkheden in strijd komen met de evenredige vertegenwoordiging. Het derde systeem (12 districten) beschouwt de commissie met uit zondering van mevrouw Fortanier- de Wit en de heer Verbrugh wel in overeenstemming met de bestaan de grondwet. Een deel van de commissie af komstig uit kringen van KVP. ARP en CHU acht een systeem met 12 districten het meest geschikte kies stelsel. Een dergelijk stelsel is ook door de anti-revolutionaire Dr. Kuy- perstichting bepleit. De groep die dit systeem niet ver genoeg vindt gaan en grondwetsher ziening wenst komt voort uit de PvdA. D'66 en de PPR. De tegenstanders van een indeling in districten komen uit liberale kring. Voorts is de vertegenwoordi ger van de kleine partijen, dr. Ver brugh, er tegen gekant. Verkiezingen De commissie heeft voorts bereke ningen gemaakt van de verkiezings uitslag volgens enkele nieuwe sys temen. Ter illustratie geven we de verkiezingsuitslag op basis van de Kamerverkiezingen van 1967 bij in voering van 12 districten zonder combinaties en de uitslag wanneer KVP, ARP en CHU enerzijds en PvdA, PSP en D'66 anderzijds sa mengaan. Kikvorsman Varenkamp was net van plan geweest naar huis te gaan, toen men hem alarmeerde voor de driejarige Napoleon, die in de auto van zijn vader te water was gereden. En hij wist het jongetje boven te brengen. Later werd ook de auto geborgen. Duiker reclt kind van 7 nieter diepte (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Een dui ker heeft gistermiddag de drie jarige Napoleon Bergman be vrijd uit een personenauto, die op een diepte van zeven meter op de bodem van de Koningin Wilhelminahaven lag. Het jon getje is in allerijl naar het Holy- ziekenhuis gebracht. Gisteravond was zjjn toestand nog ernstig. Zijn vader, de 32-jarige onderaan nemer N. Bergman uit Vlaardingen, had de auto geparkeerd aan de haven en was even weg voor een bezoek. Vermoedelijk heeft Napoleon, die in de (volledig geautomatiseerde) auto op hem wachtte, met de knopjes op het dashboard gespeeld. Hij moet een knopje hebben ingedrukt dat de rem losmaakt, waarna de auto begon te rijden en de haven indook. De zeventienjarige D. T. Doddens van de Spoorsingel 46 in Rotterdam, werkzaam op de werf van Figee, zag het gebeuren. Hij bedacht zich geen moment en dook gekleed van een tien meter hoog dok in het water. Verwarring De jongen zwom naar de plaats waar hij de wagen had zien verdwij nen en dook drie keer achter elkaar: zonder resultaat. Aan de kant was de verwarring groot. Meer mensen sprongen in het water en doken de auto na. De wagen was echter onbe reikbaar diep gezonken. inmiddels was de 32-jarige duiker G. Varenkamp uit Eindhoven van het Rotterdamse bergingsbedrijf W. A. van den Tak gealarmeerd. De man die in de buurt een karwei had opgeknapt, stond net op het punt naar huis te gaan. Toen hij het hoor de, schoot hij weer in z'n duikerspak. (Vervolg van pag. 1) HUMPHREY In een televisievraaggesprek zei vice-president Humphrey gisteren dat de Amerikaanse regering pogin gen in het werk stelt om te zien welke betekenis moet worden ge hecht aan de militair gesproken, be trekkelijke rust in Vietnam. Voor Humphrey zou een stopzet- I ting van de luchtaanvallen vóór het begin van de democratische conven- tie in Chicago maandag over een week een zekere overwinning op „vredeskandidaat" McCarthy bete- kenen, maar volgens waarnemers ziet het er niet naar uit dat hij dit voordeel kan behalen. McCarthy gaat nog steeds door met zijn campagne tegen de politiek 1 van Johnson in Vietnam. Op een massameeting in New York zei hij gisteren dat de regering-Johnson een politieke oplossing voor het Vietna mese geschil onmogelijk maakt door de „starre en irreële voorwaarden", die zij in Parijs stelt. Hij is ervan overtuigd dat het Amerikaanse volk elke poging om vice-president Hum phrey kandidaat te stellen voor het presidentschap zal verhinderen. Twaalf kiesgebieden Zetelaantal Uitslag 1967 KVP 54 42 PvdA 45 37 VVD 16 17 ARP 14 15 CHU 12 13 BP 4 7 D'66 2 7 CPN 2 5 PSP 1 4 SGP 3 GPV 1 Twaalf kiesgebieden waarbij KVP. ARP, CHU enerzijds en PvdA D'66- PSP anderzijds- lijsten verbonden hebben: Zetelaantal Uitslag 1967 KVP-ARP en CHU PvdA-D'66 en PSP VVD BP CPN SGP GPV 80 69 52 48 14 17 2 7 2 5 1 Inmiddels was ook de vader van Napoleon gewaarschuwd. Hij was er bij toen de heer Varenkamp het be wusteloze jongetje op de kant bracht. De GGD nam het kind over en dien de op weg naar het ziekenhuis zuurstof toe. In het ziekenhuis, waar alles voor de spoedopname in gereed heid was gebracht, is voor het leven van het kind gevochten. Volgens ooggetuigen heeft de auto ongeveer acht minuten in het water gelegen. Een rijdende kraan heeft de wagen uit de haven getild. Het voer tuig is voor een technisch onderzoek naar het politiebureau gebracht Inflatie-correctie niet vóór 1971 an onze parlementsredactie) DEN HAAG Het kabinet-De Jong zal een voorstel indienen om de extra belastingontvangsten als gevolg van de waardevermindering van dc gulden (de inflatiefactor) voortaan ieder jaar terug te geven. Deze terug gave van belastingen zou aan het eind van de zittingsperiode van deze regering dus in het begrotingsjaar 1971 gerealiseerd moeten worden. Zoals bekend was dit beleidspunt opgenomen in de richtlijnen van in formateur Zijlstra en ook in de rege ringsverklaring van premier De Jong werd gesteld, dat de onrechtvaardig heid bij de heffing van loon- en in komstenbelasting zou moeten worden weggewerkt. Het gaat hier eigenlijk om een ten onrechte geïnde belasting. Ieder jaar worden de lonen verhoogd, maar de prijzen stijgen ook. Over het hogere loon wordt echter volgens een pro gressief tarief belasting geheven, waardoor we in feite minder kunnen kopen en de loonsverhoging minder waard is geworden. In politieke kringen meent men, dat een regeling waarbij bepaald wordt dat de „inflatiebelasting" ieder jaar wordt teruggegeven politiek zuiver der is. Het gaat er niet meer om dat we ons best moeten doen een ten onrechte geïnde belasting terug te krijgen, maar in noodgevallen zal het j de regering zijn die het voorstel doet I de teruggave een jaar uit te stellen. Daarover kan dan worden gediscus sieerd. Men acht het overigens wel een i nadeel dat minister Witteveen zijn plan, waarvoor hij eerder niet zo enthousiast bleek in verband met de economische stituatie, wil invoeren vlak voordat nieuwe verkiezingen worden gehouden en de mogelijkheid van een ander kabinet er in zit. Het j nieuwe kabinet zal zich gebonden ach- I ten Zuiverder vindt men het, derge lijke voorstellen aan het begin van de „rit" te doen. J De uitwerking biedt nog verschil- I lende mogelijkheden. Wanneer de I prijzen in een bepaald jaar met drie j procent stijgen, kunnen de belasting tarieven zodanig gewijzigd worden dat over de hele lijn een bedrag evenredig aan de prijsverhoging min- j der aan belasting betaald wordt Dit voordeeltje zou echter ook aan bepaalde groepen van de bevolking I gegund kunnen worden. Op dat mo- j ment komt de zogenaamde ..knik" in i de opbouw van de belastingtarieven j weer om de hoek kijken. Van Mierlo (D '66) Kwestie-Biafra on aeenda VN DEN HAAG Het Tweede-Ka merlid mr. Van Mierlo (D '66) heeft minister Luns gevraagd of hij be reid is op korte termijn te bevorde ren dat de kwestie-Biafra op de agenda van de Algemene Vergade ring van de Verenigde Naties wordt geplaatst. Uit de berichten blijkt dat er sprake kan zijn van ernstige schen dingen van de rechten van de mens en zelfs van het uitroeien van een ras, aldus mr. Van Mierlo.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5